PDA

Arată versiune întreagă : cât se poate de adevărat

aramis_13
16.12.2009, 10:04
tot umblând pe youtube, am revăzut asta şi nu m-am putut opri să compar ceea ce se întâmplă în scheci cu trecutul meu (nu foarte îndepărtat):

8hWmhJIQ0Zk

Loniia
27.01.2010, 04:43
rFf0GRJE1oE&feature=player_embedded

Când învingătorul comite o greşeală, spune: ”Am greşit!“ şi învaţă lecţia.
Când învinsul comite o greşeala, spune: “Nu e vina mea!” şi aruncă vina pe alţii.

Un învingător ştie că adversitatea este cel mai bun învăţător.
Un învins se simte victimă în faţa adversităţilor vieţii.

Un învingător ştie că rezultatele acţiunilor lui depind de el.
Un învins crede în existenţa ghinionului.

Un învingător munceşte mult, dar îşi şi creează mult timp liber pentru el însuşi.
Un învins este o persoană mereu ”foarte ocupată”, care nu are timp nici pentru ai lui.

Un învingător înfruntă provocările una câte una.
Un învins le evită şi nu îndrăzneşte să le înfrunte.

Un învingător promite, îşi dă cuvântul şi şi-l ţine.
Un învins face promisiuni, dar nu dă nici o asigurare.

Un învingător spune “Sunt bun, dar voi fi şi mai bun!”
Un învins spune: “Nu sunt chiar aşa de rău ca mulţi alţii…”

Un învingător ascultă, înţelege şi răspunde.
Un învins doar aşteaptă până când îi vine rândul să vorbească.

Un învingător îi respectă pe cei ce ştiu mai mult decât el, şi încearcă să înveţe ceva de la ei.
Un învins se împotriveşte celor care ştiu mai mult decât el şi ţine seama numai de defectele lor.

Un învingător spune: ”Trebuie să existe o cale mai bună de a o face…“
Un învins spune: ”Aşa am făcut-o întotdeauna!”

Un învingător este o parte din soluţie.
Un învins este o parte din problemă.

Un învingător ţine seama de ”cum se vede zidul în întregime”.
Un învins ţine seama de ”cărămida pe care trebuie să o pună”.

UN SALUT TUTUROR iNVINGATORILOR!

aramis_13
30.01.2010, 17:38
Someone finally said it. How many are actually paying attention to this? There are African Americans, Mexican Americans, Asian Americans, Arab Americans, etc.
And then there are just Americans. You pass me on the street and sneer in my direction. You call me 'White boy,' 'Cracker,' 'Honey,' 'Whitey,' 'Caveman'... and that's OK..

But when I call you, Nigger, Kike, Towel head, Sand-nigger, Camel Jockey, Beanery, Gook, or Chink ... You call me a racist.

You say that whites commit a lot of violence against you... so why are the ghettos the most dangerous places to live?

You have the United Negro College Fund. You have Martin Luther King Day.

You have Black History Month. You have Cesar Chavez Day.

You have Yom Hashanah. You have Mauled Al-Nab.

You have the NAACP. You have BET.... If we had WET (White Entertainment Television), we'd be racists. If we had a White Pride Day, you would call us racists.

If we had White History Month, we'd be racists.

If we had any organization for only whites to 'advance' OUR lives, we'd be racists.

We have a Hispanic Chamber of Commerce, a Black Chamber of Commerce, and then we just have the plain Chamber of Commerce. Wonder who pays for that??

A white woman could not be in the Miss Black American pageant, but any color can be in the Miss America pageant.

If we had a college fund that only gave white students scholarships... You know we'd be racists.

There are over 60 openly proclaimed Black Colleges in the US ... Yet if there were 'White colleges', that would be a racist college.

In the Million Man March, you believed that you were marching for your race and rights. If we marched for our race and rights, you would call us racists..

You are proud to be black, brown, yellow and orange, and you're not afraid to announce it. But when we announce our white pride, you call us racists.

You rob us, carjack us, and shoot at us. But, when a white police officer shoots a black gang member or beats up a black drug dealer running from the law and posing a threat to society, you call him a racist.

I am proud.... But you call me a racist.

Why is it that only whites can be racists??

There is nothing improper about this a-mail.. Let's see which of you are proud enough to send it on. I sadly don't think many will. That's why we have LOST most of OUR RIGHTS in this country. We won't stand up for ourselves!

BE PROUD TO BE WHITE!

It's not a crime YET... but getting very close!

Michael Richard, on his closing argument, on a trial where he was accused for being racist.s, on his closing argument, on a trial where he was accused for being racist.