PDA

Arată versiune întreagă : usi inchise

sarah82
14.12.2009, 01:58
Se zice ca atunci cand ti se inchide o usa D-zeu iti deschide alta.
Credeti in acest lucru? Cum treceti peste momentele grele ale vietii?
De exemplu cand ai asteptat mult timp sa ocupi un anumit post, loc de munca, se intampla sa fii refuzat, cum faceti ca sa treceti peste acest hop? Pt mine personal sa astept si sa am rabdare este foarte greu.

elliane
14.12.2009, 05:03
sarah,este o vorba italieneasca,care zice:"Dai tempo al tempo".Da timp,timpului.Toate se rezolva,intr-un fel sau altul.

GreenRose
24.01.2010, 14:01
Sarah, eu cred cu tarie ca Dumnezeu are un scop cu fiecare dintre noi si ca uneori asteptatea este una din caile prin care El lucreaza. Asteptarea in sine nu este usoara, dar cand intelegi ca in final, raspunsul sau rezolvarea va veni, ai o alta perspectiva asupra lucrurilor. Uneori trebui sa asteptam mult timp dupa o slujba, alteori pentru un partener de viata. Eu am asteptat pana la 42 ani pentru omul iubit. Si desi a fost greu si uneori asteptatea mi s-a parut nesfarsita, acum privind in urma pot spune cu toata convingerea ca a meritat sa astept!
Nu doar ca am langa mine un sot minunat, un dar special al cerului, pastrat numai pentru mine, pe care l-as fi ratat daca ma grabeam si nu aveam rabdare, dar in toti acesti ani lungi si grei prin pustia singuratatii, am invatat disciplina rabdarii si a increderii in Dumnezeu si in deciziile Lui, asa cum poate nu as fi invatat-o altfel.
In concluzie, eu cred cu toata convingerea ca daca te increzi in Dumnezeu, El iti va raspunde nevoilor tale, dupa Voia Lui (care este cea mai buna), si la timpul hotarat de El. Nu te grabi, cultiva-ti rabdarea si vei avea numai de castigat!

Felicity
24.01.2010, 14:19
De exemplu cand ai asteptat mult timp sa ocupi un anumit post, loc de munca, se intampla sa fii refuzat, cum faceti ca sa treceti peste acest hop? Pt mine personal sa astept si sa am rabdare este foarte greu.

Eu cred ca dumnezeu (dac-o fi existind) are alte treburi decit sa stea sa tot deschida usi... ce, e valet?!
Dar tu, daca tot obosesti asteptind si mori de plictiseala, de ce nu ti le deschizi singura? Usile, evident.

biliboaca
24.01.2010, 14:39
Eu cred ca dumnezeu (dac-o fi existind) are alte treburi decit sa stea sa tot deschida usi... ce, e valet?!
Dar tu, daca tot obosesti asteptind si mori de plictiseala, de ce nu ti le deschizi singura? Usile, evident.

iara io sunt de acord cu tine in linii mari!

as mai adauga pentru Sarah ca orice actiune este preferabila in locul nonactiunii. asteptarea e insuportabila pt oricine si pan' la Dumnezeu ne mananca sfintii. asa ca, daca despre un job e vorba, apai aplica pentru altele ca probabilitatea sa reusesti este mai mare. asa ti se deschid alte usi ma gandesc.
secretul este sa nu demoralizezi, sa accepti si un job de tranzit pana apare ala de te aranjeaza.
sfatul meu - nu-ti pune toata nadejdea in ceva ce nu-ti apartine, chiar daca are titlul de promisiune ca probabilitatea de esec este cel putin 50%. poti sa speri, sa tintesti dar nu sa traiesti proiectiv ca apoi te consumi cat nu merita. nah - zic si io, nu dau cu paru.

Felicity
24.01.2010, 15:06
(...) daca despre un job e vorba, apai aplica pentru altele ca probabilitatea sa reusesti este mai mare. asa ti se deschid alte usi ma gandesc. (...)

Asta am spus si eu... sa caute direct altul ("job"), sa caute mai multe in acelasi timp. Am zis-o putin altfel, e drept, insa nu am vrut sa fiu acuzata cumva de a fi avut intentii... ma rog, pe care nu le-am avut (o las asa). ;)
Ce sa fac, daca am o fire asa mai... poetica? Insensibililor... :">

kirk
24.01.2010, 15:16
Nici eu nu cred ca Dumnezeu se ocupa de toate maruntisurile. Daca stateam la coada la cartofi, prin anii '80, si se terminau cartofii exact cand sa ajung si eu, nu cred ca Dumnezeu lucrase in felul acela, ca sa-mi dea mie o lectie, sa vada ce fac, ce zic. Si daca cel dinaintea mea "apucase", iar asa, nu cred ca Dumnezeu intervenise pentru el. Cand se intampla un accident de masina, nu trebuie neaparat sa ne gandim ca Dumnezeu ar fi implicat in vreun fel. Poate ca respectivul pur si simplu nu a dat atentie la semnele de circulatie sau era sub influenta alcoolului. Cred ca multe lucruri se intampla asa doar din ...intamplare. Ne aflam intr-un timp nepotrivit la un loc nepotrivit.
De fapt, uite ce spune chiar Biblia: "Am vazut ... ca nu cei viteji castiga razboiul, ca nu cei intelepti castiga painea, nici cei priceputi bogatia, nici cei invatati bunavointa, ci toate atarna de vreme si de imprejurari" - Eclesiastul 9:11.
Zic si eu o parere.

lara_iulia
30.01.2010, 14:46
Credeti in acest lucru?

Da, cred in acest lucru. Sunt convinsa ca nimic nu se intampla in voia sortii, toate au un scop anume. Fiecare avem un drum de parcurs, dar nu putem sti "cate urcusuri si coborasuri vom avea".:">

Nici eu nu cred ca Dumnezeu se ocupa de toate maruntisurile(...).

kirk, m-ai surprins! Totusi, ce consideri tu maruntisuri?

tonita
30.01.2010, 15:15
Nici eu nu cred ca Dumnezeu se ocupa de toate maruntisurile. ....
Zic si eu o parere..

In unele cercuri de credinciosi ceea ce spui e erezie curata!
Cu sigurantza ca lui Dumnezeu nu-i pasa de erezii, dar o gramada de oameni pot fi derutati auzind ca Dumnezeu nu se ocupa de toate maruntisurile...Atotputernic si atoatestiutor, cum sa lase el detaliile la voia celui rau?!
Doar stim ca "Buturuga mica rastoarna carul mare!" si ca toate firele de par ne sunt numarate.

Parerea mea e ca absolut nimic nu este intâmplator, cu siguranta nici faptul ca am dat atentie unui... maruntis!:)

Felicity
30.01.2010, 15:36
(...) dar o gramada de oameni pot fi derutati auzind ca Dumnezeu nu se ocupa de toate maruntisurile... (...)

numai lenesii, toni...
pentru ca (sint convinsa!) cei care il iubesc - si il si respecta - se mai sinchisesc sa-si deschida si ei insisi cite-o usa, nu stau sa il astepte la infinit pe dumnezeu s-o faca, in timp ce ei stau la telefon sau pe www intrebind iritati pe sf. petru 'pe unde umbla dumnezeu, ca usa in fata careia stau de luni de zile are clanta neapasata!"... cum ziceam undeva mai sus: ce, dumnezeu e valet?!

in plus, or fi si prin RAI ambuteiaje, mai intirzie si el...

kirk
01.02.2010, 01:26
in plus, or fi si prin RAI ambuteiaje, mai intirzie si el...
Nu cred ca sunt potrivite ironiile cand se discuta un subiect serios.
Pe de alta parte, cred ca trebuie sa pastram simtul realitatii, ca altfel intram in categoria acelora care cred si nu cerceteaza. Eu am dat un suport biblic, prin versetul de la Eclesiastul. Si apoi, ne uitam si noi in jur si vedem. Cand vine o tornada sau un cutremur, mor si din cei buni si din cei rai, cum se nimereste. Se vede clar ca nu e nicio selectie acolo. Cum ziceam, ne aflam la un timp nepotrivit intr-un loc nepotrivit. Mai cititi o data versetul de la Eclesiastul. De ce daca intr-o tara, intr-un oras sau intr-o zona oarecare se iau masuri mai stricte de respectare a regulilor de circulatie numarul accidentelor scade? Sigur, daca Dumnezeu vrea sa intervina intr-o anumita situatie, nu il poate impiedica nimeni sa o faca, cum a fost cazul la Sodoma si Gomora.
lara_iulia, m-ai intrebat de exemple de maruntisuri. Am dat deja, acela cu cartofii. Toti cei care nu au reusit sa cumpere, i-a pedepsit Dumnezeu? Iar cei care au "apucat", i-a ajutat Dumnezeu? Sau daca iti cade un creion din mana...
Sa pastram proportiile.

Felicity
01.02.2010, 01:56
Pe de alta parte, cred ca trebuie sa pastram simtul realitatii, ca altfel intram in categoria acelora care cred si nu cerceteaza. Eu am dat un suport biblic, prin versetul de la Eclesiastul. Si apoi, ne uitam si noi in jur si vedem. Cand vine o tornada sau un cutremur, mor si din cei buni si din cei rai, cum se nimereste. Se vede clar ca nu e nicio selectie acolo. Cum ziceam, ne aflam la un timp nepotrivit intr-un loc nepotrivit. Mai cititi o data versetul de la Eclesiastul. De ce daca intr-o tara, intr-un oras sau intr-o zona oarecare se iau masuri mai stricte de respectare a regulilor de circulatie numarul accidentelor scade? Sigur, daca Dumnezeu vrea sa intervina intr-o anumita situatie, nu il poate impiedica nimeni sa o faca, cum a fost cazul la Sodoma si Gomora.
lara_iulia, m-ai intrebat de exemple de maruntisuri. Am dat deja, acela cu cartofii. Toti cei care nu au reusit sa cumpere, i-a pedepsit Dumnezeu? Iar cei care au "apucat", i-a ajutat Dumnezeu? Sau daca iti cade un creion din mana...
Sa pastram proportiile.

Buna dimineata, Kirk,

Unei reactii serioase, la a ta ma refer, i se cuvine, intr-adevar, un raspuns serios. Sa-ti explic...

Cunosc persoane care, dupa zece ani (sau mai mult) de asteptare, sint foarte necajite ca "dumnezeu nu le-a indeplinit un vis sau altul". Eu, curioasa cum sint, ii intreb pe acesti oameni: "... dar voi insiva ce ati facut pentru a vi-l realiza?". Raspunsul e, invariabil: "ne-am rugat in fiecare seara!". Pai... scuza-ma, daca "rugatul in fiecare seara" si "mataniile" (sau cum s-or numi) sint unicul efort propriu spre indeplinirea unui vis al tau, ce drept ai, asa de credincios fiind, sa astepti ca dumnezeu sa "iti deschida toate usile" (sa ramin on topic)? Eu asta spuneam, Kirk. Dar stiu ca tu intelesesesi deja.

O saptamina "cu toate usile deschise" tuturor! :)

Felicity

lara_iulia
01.02.2010, 07:15
Sa pastram proportiile.

Uite kirk, eu una nu-ti impartasesc gandurile. In primul rand (din punctul meu de vedere) totul are un rost anume pe lumea aceasta. Daca in acea "carte mare" este scris cum va muri omul, atunci nu va putea jongla moartea, indiferent ca este bun sau rau. Acea selectie de care zici tu, a fost facuta deja la nastere, cand s-a "stiut" cand, cum, unde va muri omul!

Si din maruntisuri ajungem sa cunoastem mai bine omul, punandu-l la incercare. De multe ori un lucru banal, este de fapt extrem de vital. Pana la urma ma intreb, exista totusi maruntisuri? pentru mine, nu!

Sper ca nu te-am ofensat! Nu aceasta a fost scopul urmarit.:thatsit:

GreenRose
02.02.2010, 17:04
As vrea sa cred ca toata lumea a inteles ca "usile" despre care pomenea Sarah se refera la sanse, situatii propice, ocazii, oportunitati. Nu stiu unde se situeaza fiecare ca si nivel de a crede sau nu intr-un Creator si sustinator al tuturor lucrurilor, dar e evident ca unii cred ca totul e la intamplare, altii cred ca de alegerile noastre depinde totul.
Eu cred ca am fost creati cu un scop, de mana unui Mare Maestru care conduce istoria si ca nimic nu e la intamplare. Prin creatie, noi suntem agenti liberi, avem vointa libera sa alegem. Dumnezeu aranjeaza lucrurile si situatiile vietii intr-un anume fel, ne creeaza ocazii, oportunitati, iar noi putem sa alegem sa actionam, sau nu.
Unii il invinuiesc pe Dumnezeu pentru consecintele alegerilor lor neintelepte. Si as putea da multe exemple aici. Si uita ca orice alegere are si consecinte...
In concluzie, eu cred ca avem un Creator in care avem "viata, miscarea si fiinta", care ne-a creat cu vointa libera de a alege, care ne ofera oportunitati si care vrea sa alegem si sa actionam intr-un mod intelept.

kirk
02.02.2010, 23:49
Felicity, mi se pare de bun simt ce ai scris mai sus. Iar urarea de la urma cu "usile deschise" am perceput-o ca un indemn de genul "opened mind, guys!". Oricum, m-a bine-dispus.
lara_iulia, nu m-ai ofensat deloc. Tu stii ca intotdeauna mi-a placut sa conversez cu tine. Imi place cum gandesti. S-ar putea sa ai dreptate si in chestiunea asta, cine stie exact cum e? Ne dam si noi cu parerea. Poate nu avem dreptate niciunul. Oricum, cred ca e bine sa spunem ce gandim. Sa nu ma intelegi gresit, si eu sunt de acord (mai ales ca am citit Biblia din scoarta in scoarta) ca Dumnezeu este in control cu privire la tot ceea ce se intampla sub soare (si nu numai). Cred si ca asculta rugaciunile. Insa nu toate. Daca de exemplu, ma rog sa castige echipa Steaua, sunt sigur ca nu ma va lua in seama, esti de acord. Poate nu m-am exprimat eu bine cand am spus ca nu se ocupa de maruntisuri. Uite, fiindca veni vorba de fotbal, sa ne gandim putin la competitiile sportive. In mod sigur nu se implica El in desfasurarea partidelor, sa influenteze scorurile sau rezultatele, sa tina cu unii sau sa-i impiedice pe altii. La lucruri de genul asta m-am referit. Cred ca pur si simplu ii lasa sa se joace ei cum vor. Sa castige cine o castiga si sa piarda cine o pierde. Treaba lor. Dar hai sa nu polemizam prea mult pe subiectul asta.
Daca ne confruntam cu probleme, am ramas fara servici sau alte lucruri de felul asta si ne rugam pentru ajutor, este posibil sa primim ajutorul, sa ni se deschida o "usa", dar trebuie si noi sa actionam, sa ne zbatem sa rezolvam problema. Eu cred, de exemplu, ca Dumnezeu a ascultat rugaciunile lui danafaina si i-a rasplatit eforturile si rabdarea, oferindu-i partenerul potrivit.
toni a facut o observatie interesanta, cu ereziile. Si cred ca sunt si astfel de cercuri de credinciosi care ar fi gata sa califice drept erezie o parere care nu coincide cu a lor. Bine ca nu mai au dreptul sa arda pe rug! Asa, uite, putem si noi sa ne exprimam parerile fara teama.
O zi buna tuturor.

Felicity
03.02.2010, 02:07
Felicity, mi se pare de bun simt ce ai scris mai sus. Iar urarea de la urma cu "usile deschise" am perceput-o ca un indemn de genul "opened mind, guys!". Oricum, m-a bine-dispus.

Multumesc de apreciere, Kirk, ma bucur ca te-a inveselit... :)
Asa a si fost, cum ai perceput-o, urarea de la urma, dar si o urare de a avea o saptamina splendida si cu succese! V-o repet si azi, pentru restul ei. :-)

Felicity

lara_iulia
06.05.2011, 14:36

"Doi ingeri calatori s-au oprit sa-si petreaca noaptea in casa unei familii instarite. Familia a fost rea si a refuzat sa-i lase pe ingeri! sa innopteze in camera de oaspeti. In schimb, le-a oferit o camaruta in subsol.
In timp ce isi faceau paturile, ingerul cel batran a vazut o gaura in perete si a reparat-o imediat.
Cand ingerul cel tanar l-a intrebat de ce, celalalt inger i-a
raspuns: "Lucrurile nu sunt intotdeauna ce par a fi".
In noaptea urmatoare ingerii au ajuns sa se odihneasca
in casa unui om foarte sarac, dar foarte ospitalier, taran ce locuia impreuna cu sotia lui.
Dupa ce au impartit cu ei putina mancare ce o aveau, i-au lasat pe ingeri sa doarma in patul lor, unde se puteau odihni in voie.
Cand s-au trezit a doua zi, ingerii i-au gasit pe taran si pe sotia lui plangand. Singura lor vaca al carei lapte era singurul lor venit, murise pe camp.
Ingerul cel tanar s-a infuriat si l-a intrebat pe cel batran, cum se poate intampla un asemenea lucru?
"Primul om avea tot si totusi l-ai ajutat", a spus el.
"A doua familie avea atat de putin, dar era in stare sa imparta totul, si tu i-ai lasat vaca sa moara".
"Lucrurile nu sunt intotdeauna ce par a fi", i-a raspuns ingerul cel batran.
"Cand am stat in subsol am observat ca in gaura din perete era depozitat aur. De vreme ce stapanul era obsedat de lacomie si ! era incapabil sa-si imparta bogatia cu altcineva, am astupat zidul ca sa nu o mai gaseasca.
Noaptea trecuta cand am dormit in patul familiei de
tarani, ingerul mortii a venit dupa sotia lui.
I-am dat in schimb vaca.
Lucrurile nu sunt intotdeauna ce par a fi. Uneori chiar asa se intampla cand lucrurile nu se desfasoara asa cum ar trebui.
Daca ai credinta, e nevoie doar sa crezi ca orice intamplare este intotdeauna in avantajul tau. S-ar putea sa nu stii (sa nu afli de ce anume te-a pazit Dumnezeu) ...
Unii oameni intra in viata noastra si pleaca repede...
Unii ne devin prieteni si stau aproape de noi...lasandu-si minunatele amprente asupra inimii noastre... si noi nu mai suntem aceiasi pentru ca ne-am facut un prieten bun!!!
Ieri a trecut. Maine este un mister. Astazi este un dar. De aceea se cheama prezent (de la present = dar)! Cred ca viata aceasta este deosebita...
Traieste si savureaza fiecare moment... "

Am primit si eu pe mail acest mesaj si am considerat ca se potriveste aici.
Sunt care considera ca doar 10% este destin iar restul este ceea ce hotaram noi...