PDA

Arată versiune întreagă : PSD-ul si Diaspora – cursuri de limba romana pentru PSDisti

sorin
09.12.2009, 21:15
Voi incepe acest topic cu o mica demonstratie pe care o poate intelege si un copil de clasa a 2-a. Deci se ia definitia cuvantului “diaspora:
DIÁSPORĂ f. Grup etnic aflat în afara granițelor țării de origine. [Sil. di-as-] /<fr. Diaspora
Se inlocuieste in aceasta definitie cuvantul “etnic” cu definitia acestuia:
ÉTNIC, -Ă adj. referitor la apartenența la un popor, la formele de cultură și de civilizație specifice unui popor. nume ~ = etnonim. (< fr. ethnique, lat. ethnicus)

De unde rezulta: Diaspora română = români 100%
Ceea Ce Trebuia Demonstrat.

Orbiti de necaz, pentru ca in mica ecuatie a sondajelor de la inchiderea sectiilor de votare din Romania, variabila numita “diaspora” nu fusese introdusa, aceasta ducand la o rasturnare spectaculoasa de situatie (ceea ce se intuise deja pe acest forum inca din clipa cand Geoana trimitea deja bezele prezidentiale), PSDistii calca totul in picioare, cu bocancii lor plini de noroi.

Vazand ca acuzatiile de frauda in diaspora nu prea au sanse de succes (hai sa fim seriosi, stiu foarte bine cum se voteaza in diaspora si nu se fac fraude), marele analist in drepturi initiale Adrian Nastase, dupa ce-si screme neuronii rau de tot, vine cu marea gaselnita, cum ca noi romanii din diaspora am fi cam la juma’ de norma si voturile noastre ar trebui sa fie un pic mai mici decat cele din tara. Oare de ce n-o fi spus bombonelu’ de prin ’90 incoace, “bah, voi astia din diaspora o sa primiti 3 lei pe un dolar, nu 2 ca astia din tara, ca nu sunteti asa “grei” ca fratii si parintii vostri din Romania si sa echilibram cumva balanta?

PSDistii se intrec in gafe, raniti rau de tot dupa aceste alegeri, facand gafe monumentale una dupa asta, dar consider ca aberatia lui Nastase intrece orice masura. Poate ar fi bine sa-l lasam sa numere ouale, sa vada daca e vreo diferenta intre romanii de pe diverse continente si cei din Romania. Vai de noi, romanii astia inferiori de peste mari si tari, daca i-am fi dat sceptrul de conducator al tuturor romanilor. Posibil ca atunci nici nu i-ar fi trecut prin cap astfel de idei si i-ar fi stralucit ochii doar gandindu-se la cele cateva miliarde de euro de la diaspora, care sa carpeasca gaurile din buget facute de el si colegii sai din toate partidele, nu doar PSD.

Oare ce surprize ne mai asteapta pe noi toti, truditorii de peste mari si tari, din partea “baietilor destepti”? Cat despre votul prin corespondenta, electronic, sau de orice fel, ca sa voteze tot romanul, oriunde ar fi, slabe sperante, daca doar marirea numarului sectiilor de votare din diaspora a devenit dezastru national pentru unii. Pariez ca unii au cosmaruri imaginandu-si ce s-ar intampla daca diaspora ar fi reprezentata proportional si in Parlamentul Romaniei.

Sa vedem daca presedintele ales, indiferent cine va fi, isi va aminti ca exista o diapora romana NU DOAR INAINTE DE ALEGERI.

P.S. Pentru transparenta, va anunt ca in acest sondaj am optat pentru a se vedea cine si ce a votat.

ziia
09.12.2009, 23:36
Felicitari pentru topicul ales.
Romania are si ea o Constitutie pe care PSD-ul fie ca-i place fie ca nu trebuie sa o respecte. Conform Constitutiei:
ARTICOLUL 16
(1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări. (2) Nimeni nu este mai presus de lege.

ARTICOLUL 36
(1) Cetăţenii au drept de vot de la vârsta de 18 ani, împliniţi până în ziua alegerilor inclusiv. (2) Nu au drept de vot debilii sau alienaţii mintal, puşi sub interdicţie, şi nici persoanele condamnate, prin hotărâre judecătorească definitivă, la pierderea drepturilor electorale.

PSD-ului ii va fi greu sau mai bine zis imposibil sa demonstreze ca romanii din diaspora sunt ceea ce am ingrosat cu negru mai sus.
Si cel mai important:
ARTICOLUL 30
(2) Cenzura de orice fel este interzisă.
(7) Sunt interzise de lege defăimarea ţării şi a naţiunii, îndemnul la război de agresiune, la ură naţională, rasială, de clasă sau religioasă, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenţă publică, precum şi manifestările obscene, contrare bunelor moravuri.

http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?den=act2_1&par1=2

Pentru PSD, "strugurii sunt acri" cand nu poate ajunge la ei. In cazul asta, romanii din diaspora sunt strugurii in cauza.

manolica1
10.12.2009, 07:21
am votat NU, chiar daca sunt la curent cu viata din RO...stiu c-o sa ziceti ca sunt PSD si bla, bla, bla, dar atata timp ca nu mai am treaba cu Ro nu vad de ce trebuie sa decid eu soarta Ro(in cazul ultimilor alegeri)
si sunt multi care au parasit tara de ani buni de zile cara nu mai au nici-o treaba , dar ei merg la vot ca de, e dreptul lor...

keyframe14
10.12.2009, 07:28
am votat NU, chiar daca sunt la curent cu viata din RO...stiu c-o sa ziceti ca sunt PSD si bla, bla, bla, dar atata timp ca nu mai am treaba cu Ro nu vad de ce trebuie sa decid eu soarta Ro(in cazul ultimilor alegeri)
si sunt multi care au parasit tara de ani buni de zile cara nu mai au nici-o treaba , dar ei merg la vot ca de, e dreptul lor...
Mai manolica, in primul rand asta e un drept constitutional, pe care nu ti-l poate lua nimeni pt ca au ei impresia ca nu le ies mismasurile.
Eu sunt de parere ca romanii din diaspora din contra au o viziune mai buna, pentru ca traind in tari civilizate democratice stiu cum ar trebui sa stea lucrurile si realizeaza cat de in urma e romania si toate anomaliile care sunt acolo.
Mai mult decat atat chiar daca noi nu suntem fizic acolo 99% avem inca familii acolo. Deci afirmatia ta ca nu stim si nu ne intereseaza cade. de fapt suntem directi implicati prin familiile noastre.
O alta chestiune este ca diaspora are un cuvant foarte greu de spus la economia romaneasca, gandeste=te numai cati bani intra in tara de la diaspora, in ultima vreme mai multi decat investitiile straine.
Asa ca scuteste-ma cu comunisme din astea psd-iste sa privati de un drept constitutional doar ca nu ati castigat alegerile si nu mai aveti ciolanu sub nas.
Mi-e scarba de din astia si le-as pune mopul pe guler si-as spala asfaltul cu ei. in frunte cu imbecilul ala de adrian nastase.

P.s. Ziia felicitari ca ai pus extrasele din constitutie, poate isi ia timp si manolica si alti comunisti sa citeasca drepturile romanilor.

Loniia
10.12.2009, 07:46
Keyfram foarte bine ca ai amintit de banii veniti din diaspora,pe unde calatoresti in tara vezi ca se construieste ( ma refer la constructiile private al populatiei)majoritatea constructiilor sunt pe banii primiti de la apartinatorii de afara.Bani munciti!
S-a mai vorbit de a fi in parlamentul Romaniei si reprezentanti ai diasporei,ar fi un punct bun pentru noi.In Arad de exemplu erau candidati din alte localitati pe listele de votare...de ce sa nu fie si romani din diaspora pe listele candidatilor ,astfel au sanse sa ajunga in parlament.Cred lipseste o legislatie in acest sens...

Partidele politice au in compozitia lor persoane formate in vechiul sistem,unii au stiut sa schimbe "macazul" altii ba!...dupa 20 de ani populatia tarii asteapta persoane curate credibile sa i-a decizii in cadrul partidelor politice,sa pomoveze competenta ,nu in functie de "nepotisme" si coruptie.Se simte nevoia remanierii partidelor politice,dar cred ciolanele/pernitele de sub sezut greu se lasa.

mesajul238
10.12.2009, 07:48
manolica1, ca merg sau nu merg la vot este treaba mea dar o putem discuta. Daca votul meu este greu sau usor, daca am sau nu drept de a vota, nu este un subiect de discutie. Pentru ca asa ceva se dobandeste prin nastere si nu se discuta.

manolica1
10.12.2009, 07:50
si eu am familie in Ro si eu trimit bani in Ro dar gandul care ma framanta nu este cum sa ma intorc in RO ci cum sa-mi aduc familia aici sa le fie si lor mai bine...ma retrag ca vad ca unora le e scarba...

keyframe14
10.12.2009, 07:53
si eu am familie in Ro si eu trimit bani in Ro dar gandul care ma framanta nu este cum sa ma intorc in RO ci cum sa-mi aduc familia aici sa le fie si lor mai bine.
Ce vrei tu sa faci cu familia ta e alegere personala. ca ai priva de dreptul la vot cetatenii romani nu mai e chestie personala.

..ma retrag ca vad ca unora le e scarba..Mai bine.

Loniia
10.12.2009, 07:56
si eu am familie in Ro si eu trimit bani in Ro dar gandul care ma framanta nu este cum sa ma intorc in RO ci cum sa-mi aduc familia aici sa le fie si lor mai bine...ma retrag ca vad ca unora le e scarba...
manolica1 nimanui nu-i este scarba ,sa nu gresesti doar se discuta pe marginea acestui poll ,este dreptul si alegerea ta ce faci!...daca vreodata vei vota nu te obliga la nimic,v-a fi doar un semn de al tau cum ai vrea sa fie Romania ,iar daca nu ,nimeni nu are dreptul sa-ti puna la indoiala buna credinta!

biliboaca
10.12.2009, 08:00
De acord cu parte din argumentele aduse de K14, pe langa dreptul constitutional;
anume cu implicarea directa a diasporenilor prin prisma familiilor ramase in tara, cu ceva infuziune in ceea ce priveste modelul politico-economic catre care tindem ideologic si nu in ultimul rand cu faptul ca o parte din banii diasporenilor se duc in Ro.

PS. Nici intr-un caz nu as fi de acord ca diaspora sa decida in numele natiunii. ca s-a intamplat sa aiba vot oarecum decisiv datorita scorului strans asta e alta poveste.
io acu, ce le reprosez diasporenilor (la modul general), este ca prea arunca cu pietre peste balta odata plecati, uitand adesea ca pe oriunde se duc sunt intr-un fel ambasadori ai Romaniei si isi dau cumva cu stangu'n dreptu.

Loniia
10.12.2009, 08:04
biliboaca nimeni nu a zis sa decida in numele natiunii diaspora,doar ca pot aduce aportul lor pentru tara.

mesajul238
10.12.2009, 08:07
biliboaca, discutand cu un necunoscutor, sunt multi pe aici, canalizes totul la peisaj si frumuseti ale naturii. Se lasa usor dusi de imaginatie si se si vad plecand in vacanta viitoare. Daca interlocutorul este un cunoscator al realitatilor socio-politice, sunt si din acestia multi pe aici si nu sunt romani, atunci chiar ca mi-as da cu stangul in dreptul fiind de acord cu ceea ce se intampla in Romania. Nu este vorba de a da cu piatra, dimpotriva.

Loniia
10.12.2009, 08:30
biliboaca, discutand cu un necunoscutor, sunt multi pe aici, canalizes totul la peisaj si frumuseti ale naturii. Se lasa usor dusi de imaginatie si se si vad plecand in vacanta viitoare. Daca interlocutorul este un cunoscator al realitatilor socio-politice, sunt si din acestia multi pe aici si nu sunt romani, atunci chiar ca mi-as da cu stangul in dreptul fiind de acord cu ceea ce se intampla in Romania. Nu este vorba de a da cu piatra, dimpotriva.

mesajul cat de cunoscator este al realitatilor socio-politice oricare dintre noi ,confirma ideile expuse ,cred toti ne dorim ca in Romania sa se intample lucruri bune,desi se intampla destule ,nu le vedem ,deocamdata se cultiva mentalitatea inversa...prin diferite canale.Se fac si s-au facut si lucruri bune in tara.Se mediatizeaza tot ce este negativ.

biliboaca
10.12.2009, 08:41
biliboaca nimeni nu a zis sa decida in numele natiunii diaspora,doar ca pot aduce aportul lor pentru tara.

Loniia,

nu a zis nimeni evident, ci eu am facut o paranteza, sau mai exact am continuat un "exercitiu" relativ la pozitia lui manolica versus subiect. in rest sunt 100%de acord cu tine si cu ce s-a spus v-a-v de rolul participativ al diasporei.

mesaje,
foarte bine procedezi cu necunoscatorii. la fel si cu cei cunoscatori din punctul meu de vedere.
intre a da cu pietre in tara de provenienta si a nu fi in acord cu ce se intampla in Ro pe diverse sectoare e cale lunga.
nenumarate au fost injuriile la adresa romanilor ramasi in tara chiar pe acest forum cu generalizari de tot soiul, speculatii, etichetari de genul hoti/lenesi/resemnati/au ce merita/incompetenti etc, etc.
exemple as gasi cu carul dar n-am vreme acu sa-ti dau cateva mostre; (eu insami am intrat in controverse pe tema de cateva ori). sunt convinsa ca pricepi dumneata la ce fac trimitere cand apostrofez o anume atitudine.

fl%rin
10.12.2009, 08:43
Daca diaspora ar fi reprezentata in Parlament, ar trebui sa aiba in jur de 10%. Atata timp cat UDMR inca mai exista (desi nu mai are nici un sens) si influenteaza (sau incearca sa influenteze) politica romaneasca in scopul dobandirii unor avantaje pentru o clasa restransa de cetateni (etnicii maghiari), nu vad de ce nu s-ar lua in considerare intr-o egala masura si diaspora romaneasca, care este cel putin la fel de romaneasca, daca nu chiar mai romaneasca decat etnicii maghiari.
Eu am votat DA hotarat.

VanDerGigi
10.12.2009, 08:57
Asta e culmea tupeului. Eventual sa ne retraga si certificatele de nastere.

Romanul ala care e suparat fleasca ca voteaza si cei din diaspora:

-Haulu'!! De ce ba sa voteze diaspora?? Cine e ba astia? ce mai inseamna ba si asta? De ce sa voteze ba aia?..Sa vina ei ba sa traieste aici sa vaza cum e! Huuaa tu-i in bot a plecat pt bani si acuma vine sa decida mie presedintele.

-LOL Acum asa ma face sa-mi placa cum a iesit de n-am cuvinte. Probabil ca data viitoare vor vota mult mai multi din diaspora, uite asa pt ca vrem si e dreptul nostru de cetateni romani, cum e si al tau. Ca s-a nimerit sa fie vot decisiv sa-ti fie de bine !!!!! Nu te oftica frate fiecare voteaza cu cine doreste.

Acelasi personaj:

-Si ce ba daca trimite bani in tara..ce?? imi trimite mie?? ..trimite lu’ masa si lu’ tacsu!!

-Pai da ba gigi, da’ cu banii aia se platesc produsele si serviciile firmelor care iti dau tie un loc de munca.

Conform datelor Băncii Naţionale, în 2007, românii care muncesc în afara ţării au adus acasă 7,1 miliarde de euro, adică aproximativ 5% din Produsul Intern Brut.
Traian Băsescu a atras atenţia celor care au vorbit de tentative de fraudă a prezidenţialelor, utilizănd voturile din străinătate că românii din afara ţării au trimis în ultimii 5 ani sume consistente de bani în ţară. Potrivit datelor Băncii Naţionale în anul 2008 românii care muncesc în străinătate au trimis acasă 8,7 miliarde de euro. Această sumă este echivalentul investiţiilor străine directe făcute la noi în ţară.
"Le-aş aduce aminte că acestor oameni le datorează faptul că, în ultimii 5 ani, cu banii pe care i-au trimis acasă, 5, 6, 7 miliarde în ultimul an , în 2008, au acoperit deficitul de cont curent, generat de faptul că noi aici, acasă, am consumat mai mult decât am produs", a declarat preşedintele. Conform datelor Băncii Naţionale, în 2007, românii care muncesc în afara ţării au adus acasă 7,1 miliarde de euro, adică aproximativ 5% din Produsul Intern Brut. În anul 2006 potrivit raportului Băncii Centrale românii din străinătate au adus 5,3 miliarde de euro adică aproximativ 5,7% din Produsul Intern Brut, informează Realitatea tv.

keyframe14
10.12.2009, 09:02
Asta e culmea tupeului. Eventual sa ne retraga si certificatele de nastere....Vezi Claudiu cu cine era sa votezi.. cu PSD-istii astia nenoriciti. cum s-or simti acum sustinatorii PSD din diaspora cand insusi partidul preferat ar vrea sa-i limiteze, daca ar putea.

fl%rin
10.12.2009, 09:17
Probabil ca data viitoare vor vota mult mai multi din diaspora, uite asa pt ca vrem si e dreptul nostru de cetateni romani, cum e si al tau.
Asta doar daca se va schimba sistemul de votare. Din pacate, sistemul actual de votare nu permite accesul la vot al tuturor romanilor din diaspora. Singura modalitate ar fi introducerea votului electronic, iar cei din diaspora sa poata vota cumva de acasa, dar nu cred ca va fi posibil un astfel de sistem, cel putin nu in viitorul apropiat (din pacate).

keyframe14
10.12.2009, 09:24
Asta doar daca se va schimba sistemul de votare. Din pacate, sistemul actual de votare nu permite accesul la vot al tuturor romanilor din diaspora. Singura modalitate ar fi introducerea votului electronic, iar cei din diaspora sa poata vota cumva de acasa, dar nu cred ca va fi posibil un astfel de sistem, cel putin nu in viitorul apropiat (din pacate).
Asa este, atunci sa fi vazut surpriza. Asta a fost si motivul pt care nu am mers la vot. Sectia de votare era la 250 mile distanta.

aconi
10.12.2009, 09:40
Asa este, atunci sa fi vazut surpriza. Asta a fost si motivul pt care nu am mers la vot. Sectia de votare era la 250 mile distanta.

Mai fratiorilor, nu credeti ca asta ar fi discriminare,fatza de noi care nu suntem disaporezi?

keyframe14
10.12.2009, 09:43
Mai fratiorilor, nu credeti ca asta ar fi discriminare,fatza de noi care nu suntem disaporezi?Asta care aconi? ca nu am fost eu la vot?

VanDerGigi
10.12.2009, 10:19
Vezi Claudiu cu cine era sa votezi.. cu PSD-istii astia nenoriciti. cum s-or simti acum sustinatorii PSD din diaspora cand insusi partidul preferat ar vrea sa-i limiteze, daca ar putea.

Asa e Key dar eu l-am vrut pe Geoana si atat, fara tot pachetul si accesoriile.
Asta este. Oricum, toti o apa si un pamant ..m-a pus naiba si am prins vreo 5 min de stiri pe ProTV ziua trecuta si cum se tiganeau si se certau pe putere/bani ti se face sila. Toti stransi la Cotroceni si un lansator de rachete in Gradina Botanica ar trebui.

kiddy
10.12.2009, 11:02
DA, fara nici cea mai mica indoiala.

Daca ne referim la vot.

Cu toate acestea, nu mi l-am exercitat de aceasta data. Asta pentru ca si eu, ca si multi altii, am fost dezamagit de prestatia lui Basescu din acest mandat, iar pentru ca Geona reprezinta PSD.

Raven
10.12.2009, 11:13
Geoana e parte din sistem, ca si Iliescu si Ceausescu. Fara sistem Geoana nu exista, ca si Iliescu si Ceausescu.

Toti stransi la Cotroceni si un lansator de rachete in Gradina Botanica ar trebui.
Demolezi si Cotroceniul si nu cred ca se merita.

keyframe14
10.12.2009, 11:15
Demolezi si Cotroceniul si nu cred ca se merita.eu zic ca se merita, avem arhitecti sa facem alt Cotroceni, dar mi-e ca altfel de astia nu scapam.

sorin
10.12.2009, 11:43
noi ne dam doar cu presupusul in legatura cu prima subliniere, poate esti,poate nu, dar gandirea e pe acolo.
la a doua subliniere, ai scris-o cu mana ta, e dreptul lor garantat de Constitutie, care nici macar nu spune ca 3 voturi din diapora fac cat doua din tara.

Mai manolica, in primul rand asta e un drept constitutional, pe care nu ti-l poate lua nimeni pt ca au ei impresia ca nu le ies mismasurile.
...................................
O alta chestiune este ca diaspora are un cuvant foarte greu de spus la economia romaneasca, gandeste=te numai cati bani intra in tara de la diaspora, in ultima vreme mai multi decat investitiile straine.
Asa ca scuteste-ma cu comunisme din astea psd-iste sa privati de un drept constitutional doar ca nu ati castigat alegerile si nu mai aveti ciolanu sub nas.
Mi-e scarba de din astia si le-as pune mopul pe guler si-as spala asfaltul cu ei. in frunte cu imbecilul ala de adrian nastase.
probabil ca pentru ei constitutia este interpretabila dupa cum vrea muschii lor. daca ar fi stiut ca in 2004 o iau in barba dupa ce modificasera legea sa fie presedintele ales pe 5 ani in loc de 4 si apoi acum cand diaspora le-a suflat un alt mandat, probabil se bagau tare in constitutie de pe atunci. in legatura cu banii intrati in tara de la noi, "capsunarii" (ca o generalizare a intregii diaspore, indiferent ca suntem la cules de capsuni, in constructii, universitati, computere, etc.) suntem tare buni pentru ei atat cat pompam bani ca sa aiba ei ce fura si ne tinem gura ;)

PS. Nici intr-un caz nu as fi de acord ca diaspora sa decida in numele natiunii. ca s-a intamplat sa aiba vot oarecum decisiv datorita scorului strans asta e alta poveste.
io acu, ce le reprosez diasporenilor (la modul general), este ca prea arunca cu pietre peste balta odata plecati, uitand adesea ca pe oriunde se duc sunt intr-un fel ambasadori ai Romaniei si isi dau cumva cu stangu'n dreptu.
nici nu ar cere diaspora sa hotarasca in numele intregii natiuni, ci doar sa i se ofere aceleasi posibilitati de a vota (accesibilitate rezonabila la vot oriunde te-ai afla) si sa nu i se conteste vreodata de oaresce producatori de oua roz bonbon acest drept. in legatura cu "la modul general" cred ca te-ai exprimat gresit si ar fi trebuit sa spui "unii", asa cum si invers, unii din tara arunca cu noroi in cei din diaspora. sunt chestii inerente, care nu se vor termina aici, sau vreodata. scopul acestui forum este de a-i uni pe romani si nu a-i dezbina, dar e nevoie si de ajutorul vostru, al forumistilor.

atunci trebuia sa astepti pana candideaza ca independent. ce era asa de greu de vazut ca Geoana functiona pe baza de telecomanda, la butoane fiind se stie cine.

Cu toate acestea, nu mi l-am exercitat de aceasta data. Asta pentru ca si eu, ca si multi altii, am fost dezamagit de prestatia lui Basescu din acest mandat, iar pentru ca Geona reprezinta PSD.
si crezi ca ai rezolvat ceva lasand pe altii sa decida pentru tine? si eu am fost dezamagit de prestatia lui basescu, dar dorinta de a nu vedea PSD la putere a fost cu mult mai mare.

NOTA: am rugamintea sa postati cat mai serios si cat mai la subiect pe acest topic, pentru ca nu as vrea sa se transforme in chat, sau bascalie. Aici se discuta detalii importante.

aconi
10.12.2009, 12:00
Sorine, Am votat spontan DA.A avea o alta opinie denota fie necunoasterea normelor de Drept in aceasta problema precum cele prevazute in Consntitutie,Drepturile Omului etc.fie ramasite grave in conceptie si acceptarea ideilor ceausiste.
Dar, te intreb sorine,pe acest forum avem drepturi egale si noi care nu facem parte din diaspora.Ma simt discriminat in cele derulate in legatura cu godri si solicit sa cunosc motivele pentru care a fost suspendat asa cum s-a procedat in alte cazuri de suspendare sau sanctiuni aplicate,inclusiv mie.Mai ales ca Dumnealui comunica prin angeline ca se afla in vacanta.

keyframe14
10.12.2009, 12:06
Se ingroasa randurile PSD-istilor, nici Laurica nu ne place si el e suparat ca a pierdut psd-ul ciolanul de sub nas

kiddy
10.12.2009, 12:12
si crezi ca ai rezolvat ceva lasand pe altii sa decida pentru tine? si eu am fost dezamagit de prestatia lui basescu, dar dorinta de a nu vedea PSD la putere a fost cu mult mai mare.

Sa fiu sincer, m-am cam saturat de sintagma "din doua rele sa-l alegem pe cel mai mic". De-aici si indiferenta mea.
Ca sa ma exprim mai plastic, am lasat de data asta sa decida cei care sunt mai bine ancorati in realitatea de zi cu zi din Romania. Citind doar presa si nespirand si aerul de acolo, poate ca e un pic diferit. Asta n-o sa ma impiedice insa, sa dau cu stampila pe viitor, cand voi considera ca am cui.
Sunt de-acord cu tine cu PSD-ul, dar nici PDL-ul nu-mi starneste admiratia. Catusi de putin! Ba din contra...

VanDerGigi
10.12.2009, 12:14
atunci trebuia sa astepti pana candideaza ca independent.
Cred ca ti-a scapat un detaliu important si anume ca asta am si facut.

divo
10.12.2009, 12:58
Sa fiu sincer, m-am cam saturat de sintagma "din doua rele sa-l alegem pe cel mai mic". De-aici si indiferenta mea.
Ca sa ma exprim mai plastic, am lasat de data asta sa decida cei care sunt mai bine ancorati in realitatea de zi cu zi din Romania. Citind doar presa si nespirand si aerul de acolo, poate ca e un pic diferit. Asta n-o sa ma impiedice insa, sa dau cu stampila pe viitor, cand voi considera ca am cui.
Sunt de-acord cu tine cu PSD-ul, dar nici PDL-ul nu-mi starneste admiratia. Catusi de putin! Ba din contra...

Din aceleasi motive nu mi-am miscat fizicul la vot,chit ca la mine consulatul e la botul calului.
Am votat Da la acest poll,pentru simplul fapt ca eu cred in drepturi. Sunt anumite drepturi cu care te nasti,si nimeni,niciun presedinte, niciun guvern,sau oricine de aiurea nu ti le poate lua.

Pisoi
10.12.2009, 13:30
...cu toate ca nu am cetatenie RO tot ma consider etnic roman, deci mi-am permis sa particip si eu la poll-ul lui sorin

...am votat DA si imi explic si opinia:

Nu de putine ori am constatat ca sunt destul de multi “diasporieni” (si nu numai pe acest forum) care iau in consideratie o eventuala repatriere in viitor, deci ca cetateni romani au acest drept si de ce sa nu aiba si dreptul la vot? Cand ceva se va schimba pozitiv in RO, repatrierea nu va mai fi “eventuala” ci cu siguranta reala.
Asa cum s-a mai mentionat p-aici “diasporienii” pot avea (ca sa nu spun ca o au deja) o alta viziune asupra democratiei pe care ar vrea sa o vada aplicata si in RO in viziunea viitorului repatrierii.
O alta remarca adevarata si foarte importanta ...daca nu toti, marea majoritate din diasporieni au rude in tara de care sunt ingrijorati si pe care cu cata buna vointa ai avea nu este posibil sa le “schimbi resedinta mioritica” (la toti) asa cum s-a speculat, deci in afara banilor ca ajutor material ...de ce nu si un ajutor moral printr-un vot garantat de constitutie.

Maximus
10.12.2009, 13:39
Key eu am spus aici experienta mea dureroasa cu PSD, ani de viata distrusi, nervi si BANI, multi bani (mai bine de 1,6 mil)!Asta ca sa nu mai aiba nimeni curaj sa zica ca-s pesedist.Si tot nimeni nu mi-a aratat de ce ar fi mai bun Base, care chiar n-a facut si nici nu va face nimic.Si cum eu sint mai pragmatic si raspund la obiect, nu din auzite si din povestite, am votat nu in special pentru GNC, pentru ca el era foarte pro-base dar nici macar nu cunostea cine era intr-o poza postata pe aici(L.Croitoru).Cum poate face el politica tarii cind nici nu-i stie pe actori?
PS - pina acum Patriciu era mogul rau, etc, acum cind PNL (deci Patriciu) se va uni iar la hotie (guvern) cu pdl e bun.... Hmmmmm - disgusting
Dupa ce plec din mlastina asta, va dau (de tot) si votul meu .....

keyframe14
10.12.2009, 13:58
Key eu am spus aici experienta mea dureroasa cu PSD, ani de viata distrusi, nervi si BANI, multi bani (mai bine de 1,6 mil)!Asta ca sa nu mai aiba nimeni curaj sa zica ca-s pesedist.Si tot nimeni nu mi-a aratat de ce ar fi mai bun Base, care chiar n-a facut si nici nu va face nimic.Si cum eu sint mai pragmatic si raspund la obiect, nu din auzite si din povestite, am votat nu in special pentru GNC, pentru ca el era foarte pro-base dar nici macar nu cunostea cine era intr-o poza postata pe aici(L.Croitoru).Cum poate face el politica tarii cind nici nu-i stie pe actori?
PS - pina acum Patriciu era mogul rau, etc, acum cind PNL (deci Patriciu) se va uni iar la hotie (guvern) cu pdl e bun.... Hmmmmm - disgusting
Foarte intelept, deci daca GNC nu a recunosc pe unu in poza, ai considerat ca toata diaspora, sute de mii sa plateasca pt asta..mai mai..
Vrei sa cautam din tara cati nu stiu acelasi lucru.. poate nu mai votezi nici tu data viitoare.

angeline
10.12.2009, 14:52

Daca pleci, renunti la cetatenia romana ?

aramis_13
10.12.2009, 15:31
n-aţi înţeles absolut nimic: bombonel a zis că voturile românilor din străinătate trebuie să fie evaluate diferit faţă de cele ale românilor din ţară. boon, da' a ascultat cineva continuarea? bag seamă că nu: cică ăia care nu votează cu PSD-ul vor fi cuantificaţi 3 votanţi la un vot. pentru ăi de votează cu PSD-ul, se vor contabiliza două voturi la un cap de votant. păi nu e logic? proiectul de modificare al constituţiei prevede că în ţară, raportul va fi redus, adică juma' de vot per votant anti-PSD şi 3 voturi de fiecare votant PSD.

PS pentru cei care au uitat, PSD are experienţă în modificarea constituţiei. a se vedea modificarea care îi atribuia preşedintelui României 5 ani de mandat. doar că "nu pentru cin' se pregăteşte, e pentru cin' se nimereşte".

angeline
10.12.2009, 16:06
n-aţi înţeles absolut nimic: bombonel a zis că voturile românilor din străinătate trebuie să fie evaluate diferit faţă de cele ale românilor din ţară. boon, da' a ascultat cineva continuarea? bag seamă că nu: cică ăia care nu votează cu PSD-ul vor fi cuantificaţi 3 votanţi la un vot. pentru ăi de votează cu PSD-ul, se vor contabiliza două voturi la un cap de votant. păi nu e logic? proiectul de modificare al constituţiei prevede că în ţară, raportul va fi redus, adică juma' de vot per votant anti-PSD şi 3 voturi de fiecare votant PSD.

PS pentru cei care au uitat, PSD are experienţă în modificarea constituţiei. a se vedea modificarea care îi atribuia preşedintelui României 5 ani de mandat. doar că "nu pentru cin' se pregăteşte, e pentru cin' se nimereşte".

Aha. Si eu as fi de-acord dar cu o singura conditie. Ca si cele din tara sa fie evaluate pe criterii de varsta, pregatire educationala si profesii.

http://i18.photobucket.com/albums/b112/angeline_pap/HairLong.gif

ps DA, cred ca romanii din diaspora trebuie sa aiba aceleasi drepturi cu cei din Romania

manolica1
10.12.2009, 19:04
...cu toate ca nu am cetatenie RO tot ma consider etnic roman, deci mi-am permis sa particip si eu la poll-ul lui sorin

Asa cum s-a mai mentionat p-aici “diasporienii” pot avea (ca sa nu spun ca o au deja) o alta viziune asupra democratiei pe care ar vrea sa o vada aplicata si in RO in viziunea viitorului repatrierii.
O alta remarca adevarata si foarte importanta ...daca nu toti, marea majoritate din diasporieni au rude in tara de care sunt ingrijorati si pe care cu cata buna vointa ai avea nu este posibil sa le “schimbi resedinta mioritica” (la toti) asa cum s-a speculat, deci in afara banilor ca ajutor material ...de ce nu si un ajutor moral printr-un vot garantat de constitutie.

eu cred ca cea mai buna viziune e cea din tara, cea pe care o simti pe pielea ta atunci cand mergi in spital si esti tratat cu medicamentele cumparate de tine, cand nu ai unde-ti duce copilul la gradinita ca nu mai sunt locuri, ca pierzi o mostenire cu legea in mana si alte exemple pot continua...vad ca este o mandrie ca intra miliarde de dolari in exterior si se construiesc case...foarte bine...dar nu era mai bine daca banii aia veneau din industrie sau agricultura Romaniei?, din locuri de munca? mi se pare cam artificiala sintagma asta ''economia a crescut datorita banilor veniti din afara'', nu din cea a investitotilor, pai sa ne fie rusine ca si tara ca fug investitorii ca dracu de tamaie, ca suntem la coada europei aproape in orice lucru bun si in primele locuri la cele rele...
nimeni nu se ingrijoreaza ca sute de mii de tineri cu studii sau fara pleaca sa castige o paine in alta parte...si-or sa mai plece...
si asta datorita celor care ne-au condus 20 de ani...
dar e bine ca diaspora are o viziune mai democratica in ceea ce priveste viitorul RO si ca majoritatea dintre noi au plecat de bine ce era...
Va doresc Sarbatori Fericite!!!

GNChicago
10.12.2009, 20:04

Laurica fara frica, ti-ai mancat visinata pentruca aveam intentia sa te calc la Constanta....
Da-mi voie sa-ti spun ca stiam mai multe despre Lucian Croitoru, decit marea majoritate a romanilor.
Nu auzisem de el, nici de Liviu Negoita pina au fost propusi drept PM si imediat am cotrobait la unchiul google si am aflat despre Lucian ca a lucrat in finante cu FMI-ul si Romania ARE NEVOIE de bani pentru a plati salariile, pensiile, etc. Era omul potrivit, chiar mai potrivit decit Liviu.
Poza lui Lucian mi-a facut impresia ca seamana cumva cu Leonard Orban cel cu limbile in CE.
Leonard mi-a facut o impresie foarte buna. Nu stiu daca e frate cu ludovic orban despre care nu am o impresie buna....dar nu conteaza.
Laurica, nu trebuie sa fii superficial, ce conteaza cum arata omul, sau cum se spunea de Basescu nu are fatza de presedinte....iar acum e aplaudat de toata europa si apreciat de America, desi si-a taiat shuvitza aia nazdravana....
STII CE NU INTELEG EU???

Nu inteleg cum de CINCI MILIOANE de romani sunt nepasatori fata de durerea altora, cum au putut ei sa voteze un geoana care ESTE ASOCIAT cu cel care le-a multumit minerilor ca au venit in Bucuresti si AU OMORIT citiva oameni!!!!
Laurica, cum te poti uita in ochii vecinului tau a-l carui copil, student a fost OMORIT de mineri, sau batut de mineri si tu votezi pentru indivizi asociati cu Ilici, personajul care le-a multumit ptr ce AU FACUT (crime, etc....)..... Poate ca nu e vecinul tau dar poti sa fii nepasator....imi vine greu sa cred ca o fiinta umana ar fi nepasatoare doar daca sunt ceva interese la mijloc..... se spune ca fiecare om are un pretz.....

Judec lucruriler la rece (sunt 7*F in chicago acum!).....ce au facut acesti indivizi a-l caror scop era sa nu iasa Basescu, restul romanilor nu conteaza.....
Un geoana nechibzuit INCAPABIL sa ia o decizie corecta chiar cu inceperea celebrarii victoriei, INCORECT cind iese de la guvernare ca i-a fost dat afara pe NICA, si NU A GASIT in tot PSD-ul ala un ALTUL sa-l inlocuiasca pe NICA, sau cind iese de la guvernare si Ro. pierde o rata de la IMF care v-a veni mai tirziu si cu dobinzi mai mari...plateste romanul..... sau un Crin care acum se vrea PM, doar la guvernare SA FIE!

Va spun la toti ce se va intimpla in opinia mea ptrca vad ca am multe puncte comune cu Basescu..... BASESCU o sa-i tunda pe majoritatea.... imediat ce va fi clarificat ca presedinte, VA DIZOLVA parlamentul si multi vor pleca din parlament si pdl va fi majoritar in parlament si va da PM.

Geoana, de altfel pare baiat bun, dar e prostanac, asa cum a zis Ilici vulpoiul batran.
Am o intrebare si te rog sa-mi raspunzi cinstit! Stiai ca Geoana a arbitrat meciuri de fotbal???

Cunosc actorii foarte bine, dar odata ce au pierdut partida de PM, devin istorie daca stii ce inseamna asta.....

Inca o precizare si cu asta inchei: Americanii sunt foarte uniti intre ei, chiar daca nu se cunosc.....daca intr-un oras in lume sunt doi americani si nu se cunosc si aud unul de celalalt, atunci Se vor cauta sa se intilneasca.....sa vorbeasca, sa schimbe impresii...de unde esti...Chicago, eu din LA, sau NY, sau Atlanta....si asta se traduce ca o solidaritate umana!

mesajul238
10.12.2009, 20:07
manolica1 si toti ceilalti, aici nu discutam daca ... sau daca ... , aici discutam, ma rog asa ceva nu este subiect de discutie si am aratat de ce, discutam deci ceea ce se sustine de unii sau altii, inclusiv mari specialisti in drept international, scoliti la stefan gheorghiu cei drept, daca votul unui diasporean poate fi injumatatit, anulat, suspendat, amanat si ce o mai fi posibil doar sa nu mai fie vot. Ca tu sau eu, oricare altul dintre diasporeni, are sau nu legaturi cu Romania si asa mai departe, este irelevant. Relevant ramane faptul ca prin nastere sunt roman si asa am sa mor. Iar ca atare am aceleasi drepturi ca oricare alt roman.

Cat despre adrian nastase, ca de la el a pornit toata tarasenia, sau ma rog a fost cireasa de pe tort, nu am de spus nimic. Pentru ca daca este de spus ceva atunci cei de-l tot voteaza de 20 de ani ar trebui sa spuna, de ce? De ce sa nu-l votez stiu si eu, ca atare nu o fac.

GNChicago
10.12.2009, 20:17
23 August (23/8)....ai dreptate! Ori esti roman ori nu esti! Nu exista jumatati de masura!
Ar fi trebuit ca INDIVIZI ca adrian nastase sa-si numere singuri ouale SI SA NU AIBA NASTASE DREPT DE VOT!
Am spus-o inainte si repet!

NEVER GIVEUP YOUR RIGHTS! sau tradus ptr vorbitorii de alte limbi:
"Niciodata nu ceda drepturile tale"

Apreciez mult pozitia care spune ca daca te-ai nascut in ROMANIA, nu prea ai ce face si automat esti si cetatean roman, pentru a nu intra in vreo contradictie cu legile tarilor de adoptie.....

angelonline
10.12.2009, 22:25
daca te-ai nascut in ROMANIA, nu prea ai ce face si automat esti si cetatean roman

Afirmatia e un pic exagerata. In materie de cetatenie, in Romania se aplica legea sangelui, nu legea locului. De aceea nu putem vota cu certificatul de nastere. O persoana se poate naste in Romania fara a fi cetatean roman, daca nici unul dintre parinti nu este cetatean roman. Cetatenia romana se dobandeste prin nastere daca cel putin unul dintre parinti este cetatean roman si nu este obligatoriu sa te nasti in Romania.

Pe de alta parte, e intr-adevar indicat sa ne cunoastem drepturile. Dar fiecare are optiunea de a si le exercita sau nu...

GNChicago
10.12.2009, 22:39
Multumesc pentru precizare! Nu stiam asta.
Si in America am impresia ca sunt ceva precizari referitoare la cetatenie bazat pe locul nasterii si statutul legal al parintilor in America.
Oricum mi se par exagerate si jignitoare precizarile lui Nastase privitoare la drepturile diasporei.

Fiecare cu legile lui....care trebuiesc respectate.

divo
11.12.2009, 00:03
Poza lui Lucian mi-a facut impresia ca seamana cumva cu Leonard Orban cel cu limbile in CE.

Deci acest Leonard Orban este responsabil cu limbile in CE? A fost cumva si o proba practica la selectie? :thinking:

Va spun la toti ce se va intimpla in opinia mea ptrca vad ca am multe puncte comune cu Basescu..... BASESCU o sa-i tunda pe majoritatea....
GNChicago sa inteleg ca marinelul s-a reprofilat:s-a facut frizer. Si tu...?:-h

angeline
11.12.2009, 02:01
Afirmatia e un pic exagerata. In materie de cetatenie, in Romania se aplica legea sangelui, nu legea locului. De aceea nu putem vota cu certificatul de nastere. O persoana se poate naste in Romania fara a fi cetatean roman, daca nici unul dintre parinti nu este cetatean roman. Cetatenia romana se dobandeste prin nastere daca cel putin unul dintre parinti este cetatean roman si nu este obligatoriu sa te nasti in Romania.

Pe de alta parte, e intr-adevar indicat sa ne cunoastem drepturile. Dar fiecare are optiunea de a si le exercita sau nu...

Ora libera.
Intrebari si raspunsuri referitoare la Educatie civica.
Intrebare pentru angelonline.

Avem ca subiect o persoana matura care traieste in Romania. Aplicand teoria Legii sangelui, se doreste aflarea posibilei cetatenei a persoanei mature actualmente, avand urmatoarele elemente cunoscute:
Mama de nationalitate romana cu cetatenie romana, tata de nationalitate maghiara cu cetatenie romana.

Care ar fi cetatenia copilului lor, de-acum om matur, nascut in Romania avand in vedere ca a fost scolat in clasele primare la o scoala cu predare in lb. maghiara iar anii urmatorii ani de invatamant, a studiat in lb.romana. Are domiciliul stabil declarat in Romania dar prin natura profesiei calatoreste des in Eu.
Vorbeste perfect lb. maghiara la fel ca si lb.romana. Copii lui au invatat lb maghiara si o vorbesc acasa, cu parintii, colegii de munca, prietenii.
Indiferent de raspuns se doreste si explicatia logica care a dus la rezultatul final.

ps teoretic se vrea un raspuns de la angeloline aplicand teoria invocata in comparatie cu legea locului dar sunt binevenite interventiile oricarui forumist.

Maximus
11.12.2009, 03:16
Iar gresesti, si gresesti groaznic, nu asa...!

Da-mi voie sa-ti spun ca stiam mai multe despre Lucian Croitoru, decit marea majoritate a romanilor.
Nu auzisem de el, nici de Liviu Negoita pina au fost propusi drept PM si imediat am cotrobait la unchiul google si am aflat despre Lucian ca a lucrat in finante cu FMI-ul si Romania ARE NEVOIE de bani pentru a plati salariile, pensiile, etc.
Deci il stiai sau nu auzisei de el pina la urma??? CUM poti sa zici ca o tara, firma, etc trebuie sa sa imprumute pt salarii??? Asta e o investitie corecta?Sau sint bani pierduti din start?
In poza aia erau 2 pe care nu-i cunosteai, unul propus PM, deci care va fi facut politica tarii si altul, un catindat la presedentie. Curios ,tare curios cum poti vorbi de politica unei tari fara sa stii cine o face. Sau de fapt stii, ca tot base o face ,nu conteaza cine ar fi prim ministru...Da, corect

Laurica, nu trebuie sa fii superficial, ce conteaza cum arata omul, sau cum se spunea de Basescu nu are fatza de presedinte....iar acum e aplaudat de toata europa si apreciat de America, desi si-a taiat shuvitza aia nazdravana....
Iar dezinformezi, unde boala e aplaudat si laudat asta? Chiar deunazi zicea cineva pe aici ca s-a certat cu toti, nu mi-e greu sa dau un search si sa-ti pun citeva linkuri despre ce zice Eu ca se intimpla la noi...
STII CE NU INTELEG EU???
Nu inteleg cum de CINCI MILIOANE de romani sunt nepasatori fata de durerea altora, cum au putut ei sa voteze un geoana care ESTE ASOCIAT cu cel care le-a multumit minerilor ca au venit in Bucuresti si AU OMORIT citiva oameni!!!!
Laurica, cum te poti uita in ochii vecinului tau a-l carui copil, student a fost OMORIT de mineri, sau batut de mineri si tu votezi pentru indivizi asociati cu Ilici, personajul care le-a multumit ptr ce AU FACUT (crime, etc....)..... Poate ca nu e vecinul tau dar poti sa fii nepasator....imi vine greu sa cred ca o fiinta umana ar fi nepasatoare doar daca sunt ceva interese la mijloc..... se spune ca fiecare om are un pretz.....
Stii ce nu inteleg eu? Nu stiu cine se ancoreaza mai mult si mai mereu in trecut, in mineri sau in Ilici si comunisti, cel care tot timpul aduce asta ca argument sau cel care lasa trecutul in pace,pe raftul istoriei, se adapteaza prezentului si spera in viitor?
Unul care vrea sa se insoare de exemplu si afla ca bunicul lui nevasta-sa era securist, ce ar face? Nu se mai insoara cu aia? Si ce vina are ea daca provine din asa o familie?

Judec lucruriler la rece (sunt 7*F in chicago acum!).....ce au facut acesti indivizi a-l caror scop era sa nu iasa Basescu, restul romanilor nu conteaza.....
Un geoana nechibzuit INCAPABIL sa ia o decizie corecta chiar cu inceperea celebrarii victoriei, INCORECT cind iese de la guvernare ca i-a fost dat afara pe NICA, si NU A GASIT in tot PSD-ul ala un ALTUL sa-l inlocuiasca pe NICA, sau cind iese de la guvernare si Ro. pierde o rata de la IMF care v-a veni mai tirziu si cu dobinzi mai mari...plateste romanul..... sau un Crin care acum se vrea PM, doar la guvernare SA FIE!

Va spun la toti ce se va intimpla in opinia mea ptrca vad ca am multe puncte comune cu Basescu..... BASESCU o sa-i tunda pe majoritatea.... imediat ce va fi clarificat ca presedinte, VA DIZOLVA parlamentul si multi vor pleca din parlament si pdl va fi majoritar in parlament si va da PM.
DA....Asa e bine ,partidul unic si presedintele cirmaci !!!! CU ce seamana? Dicta.... si aici completeaza cine vrea.
Geoana, de altfel pare baiat bun, dar e prostanac, asa cum a zis Ilici vulpoiul batran.
Am o intrebare si te rog sa-mi raspunzi cinstit! Stiai ca Geoana a arbitrat meciuri de fotbal???
Nu, nu stiam. A arbitrat politica tarii si viata boborului? A jucat fotbal cu vietile romanilor?
Cunosc actorii foarte bine, dar odata ce au pierdut partida de PM, devin istorie daca stii ce inseamna asta.....
Aici sintem de acord.

Inca o precizare si cu asta inchei: Americanii sunt foarte uniti intre ei, chiar daca nu se cunosc.....daca intr-un oras in lume sunt doi americani si nu se cunosc si aud unul de celalalt, atunci Se vor cauta sa se intilneasca.....sa vorbeasca, sa schimbe impresii...de unde esti...Chicago, eu din LA, sau NY, sau Atlanta....si asta se traduce ca o solidaritate umana!
Si aici mi-ai adus iar mingea la fileu ca sa inchei spunind: iata de ce este bun acest presedinte, dezbinare, ura, dezinformare , manipulare, exact ce a facut si pina acum, 5 ani. Noi (sau voi) in loc sa facem poll daca s-a furat, cit s-a furat, cum influenteaza asta alegerile, cine a furat, cum se poate ca in anul 2010 intr-o tara europeana sa se fure in halul asta la alegeri (locale,europarlamentare,prezidentiale) etc, noi ne facem probleme daca diaspora are voie sa voteze...Normal ca are, e dreptul fiecaruia, nu se contesta asta, eu am gresit si am glumit luind un caz singular in vizor(prietenul meu GN), poate nu era locul si timpul sa glumesc cu asa ceva.
Ok, numai bine la toata lumea!
Laur
ps. Daca poate dl Sorin sa-mi stearga votul de acolo.Multumesc

sorin
11.12.2009, 07:59
Ai dreptate. Clarificari, pentru evitarea confuziilor:
LEGEA CETATENIEI ROMANE Nr. 21/1991
modificata si completata potrivit prevederilor
Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 43 din 29 mai 2003

Art. 4. – (1) Cetatenia romana se dobandeste prin:
a) nastere;
b) adoptie;
c) acordare al cerere.

Legea cetateniei romane completa o puteti studia aici:
http://www.roembus.org/english/services/legea-cetateniei-romane.htm

Avem ca subiect o persoana matura care traieste in Romania. Aplicand teoria Legii sangelui, se doreste aflarea posibilei cetatenei a persoanei mature actualmente, avand urmatoarele elemente cunoscute:
Mama de nationalitate romana cu cetatenie romana, tata de nationalitate maghiara cu cetatenie romana.
Din aceeasi lege, va fi automat cetatean roman, daca macar unul din parinti are cetatenie romana. In privinta cetateniei maghiare nu ma pot pronunta. Vezi mai jos:
A. Prin nastere
Art. 5. – (1) Copiii nascuti pe teritoriul Romaniei, din parinti cetateni romani, sunt cetateni romani.
(2) Sunt, de asemenea, cetateni romani cei care:
a) s-au nascut pe teritoriul statului roman, chiar daca numai unul dintre parinti este cetatean roman;
b) s-au nascut in strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana.
(3) Copilul gasit pe teritoriul statului roman este cetatean roman, daca nici unul dintre parinti nu estecunoscut.

Care ar fi cetatenia copilului lor, de-acum om matur, nascut in Romania avand in vedere ca a fost scolat in clasele primare la o scoala cu predare in lb. maghiara iar anii urmatorii ani de invatamant, a studiat in lb.romana. Are domiciliul stabil declarat in Romania dar prin natura profesiei calatoreste des in Eu.
Vorbeste perfect lb. maghiara la fel ca si lb.romana. Copii lui au invatat lb maghiara si o vorbesc acasa, cu parintii, colegii de munca, prietenii.
Indiferent de raspuns se doreste si explicatia logica care a dus la rezultatul final.
in rest, scolitul la diverse scoli, calatoritul, vorbitul a diverse limbi, nu afecteaza in vreun fel cetatenia prin nastere, dar eventual, daca e interesat, poate intra la acordarea cetateniei la cerere. din nou, limba maghiara pe care o aduci din nou in discutie, nu are nici o treaba cu cetatenia romana.

ps. Daca poate dl Sorin sa-mi stearga votul de acolo.Multumesc
Aha, o cursa pentru a ma indemna la o....frauda electorala? : ) nope, nu se poate sterge votul. asta ar insemna lipsa coloanei vertebrale din partea ta.

p.s. propun sa trecem din nou la comentarii legate de drepturile diasporei romane, daca tot am clarificat treaba cu cetatenia.

Maximus
11.12.2009, 08:05
:lol: Ok ,daca asta e frauda, e ok !!! In rest eu am explicat ce si cum, asta e.
Laur
A avea dreptul e una, nici nu se pune problema. Dar a o face in cunostinta de cauza e una iar a o face pe baza simpatiilor sau antipatiilor iar e alta.(asa cum e scris si in poll- fiind la curent cu toate cele)

Raven
11.12.2009, 08:30
Dar a o face in cunostinta de cauza e una iar a o face pe baza simpatiilor sau antipatiilor iar e alta.(asa cum e scris si in poll- fiind la curent cu toate cele)
Cat de in cunostinta de cauza erau babele feseniste care-i pupau mana lui Iliescu la o luna de la mineriada III din iunie '90?

Cat de la curent cu toate cele erau aia 85% din mai '90 sau aia 2/3 din '92 la votarea lui Iliescu in mandatul 3 anticonstitutional chiar si conform constitutiei feseniste din '91?

Cat de in cunostinta de cauza si la curent cu una-alta au fost cei care l-au votat pe Geoana pe baza de antipatie pt. Basescu in 2009?

mesajul238
11.12.2009, 08:35
... Aha, o cursa pentru a ma indemna la o....frauda electorala? : ) nope, nu se poate sterge votul. asta ar insemna lipsa coloanei vertebrale din partea ta. ...

Stergel, votul, ca a fost exprimat in virtutea unor simpatii/antipatii si nu in cunostinta de cauza.

GNChicago
11.12.2009, 12:24
Divo si Angeline am auzit ca la un meci de fotbal vor veni cincizeci de milioane de chinezoaice care sunt gata sa nasca si vor naste in romania, deci copii lor devin cetateni romani (daca legea sangelui nu s-ar aplica) si acestia cind devin majori pot vota alipirea Ro. la china.....
Legea sangelui e supapa de siguranta!

Divo, daca trebuie sa "tund" pentru a merge treaba bine ptr Romani, atunci o fac cu placere....

Laurica, oare cine a adus tara in asemenea situatie sa aiba nevoie de banii FMI....nu cumva tovarasia din parlament de a fura fara scandaluri. cum sa nu faci scandal cind vezi in ce situatie a ajuns Romania?
Laurica, banii se devalorizeaza in timp.... ce cumparai in urma cu citiva ani cu 20 dollari, acum costa 50 in multe cazuri.

Al doilea candidat cel a-l UDMR nu prea l-am vazut la TV si pozitia lor este dezgustatoare, in opozitie cu Constitutia romaniei.

Nu am nevoie de linkurile reporterilor din europa ptrca pozitiile lor sunt denaturate, unii sunt de origine romana si selectati preferential de grusca in reportajele lui.
Nici pupaturile cu berlusconi si angela merkel de apreciere a lui basescu nu ma impresioneaza.....
Mai era acel reportaj anonim dat de BBC la care un forumist a precizat ca e vorba de corespondentul BBC la Buc.

Trecutul afecteaza prezentul. spune-le la cei care si-au pierdut copii la venirea minerilor...sa uite ce a fost......
Treaba cu insuratoarea este out of context. Nu se poate aplica, ar fi absurd.
Spune-mi cu cine te aduni sa-ti dspun cine esti spune un proverb....

Nimeni nu vrea partid unic ci o guvernare RESPONSABILA, nu nesimtita!

Pe bune geoana a arbitrat meciuri de fotbal cind era ingineras la romtehnica, o facea de placere si ar fi trebuit sa stie sa fie impartial!

Desigur, basescu nu s-a asociat cu Grisco grup si creiat dezbinare ptrca lupta impotriva hotiei organizate!

Laurica, baiatule nu sunt suparat pe tine de loc...si eu glumesc de multe ori...e omeneste....mai ales ca nevasta imi spune ca am nisip si paie in cap.....

Problema mea e TIMPUL!!! Trebuie sa-l folosesc in scop constructiv conform cu prioritatilor!

Please keep in touch!

sorin
13.12.2009, 19:16
GNC a dat tonul reconcilierii in Chicago, asa ca hai sa ne vedem la o visinata unde toti romanii pot bea in mod egal :d
http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?t=16210

VanDerGigi
13.12.2009, 20:53
GNC aproape ca ma faci sa ma gandesc ca revenirea ta instantanee pe forum nu e intamplatoare : ). Romania nu are deloc nevoie de Basescu, Basescu e un mahalagiu imputit, tocmai am vb azi cu o ruda care l-a "ingrijit" cat timp a fost internat in spitalul militar. E un fuckin' vierme!
Vai de viata noastra, ce natie suntem daca un asa vierme a ajuns atat de sus incat sa ne fie presedinte 10 ani .. bai e trist, e extrem de trist.

sorin
13.12.2009, 21:05
GNC aproape ca ma faci sa ma gandesc ca revenirea ta instantanee pe forum nu e intamplatoare : ). Romania nu are deloc nevoie de Basescu, Basescu e un mahalagiu imputit, tocmai am vb azi cu o ruda care l-a "ingrijit" cat timp a fost internat in spitalul militar. E un fuckin' vierme!
Vai de viata noastra, ce natie suntem daca un asa vierme a ajuns atat de sus incat sa ne fie presedinte 10 ani .. bai e trist, e extrem de trist.
claudiu, cred ca esti off-topic aici si probabil mergea mai bine comentariul tau pe topicul cu turul 2 al alegerilor, unde poti continua dealtfel, eventual poti reposta acolo si voi sterge de aici, inclusiv mesajul meu, sau le mut daca-mi dai un pm.
in alta ordine de idei, ti-au placut mai mult cele trei mandate ale "bunicutei"?

sorin
13.12.2009, 21:46
Voi ce credeti dragi forumisti? Ar trebui ca PSDistii sa-si mai arate mutrele prin diaspora dupa ce liderii lor ne-au transmis un mesaj clar in ceea ce priveste ce cred ei despre noi, adica ceva de genul 2 la leu...pardon, 2 la vot, sau sa stea in banca lor si sa ne scuteasca cu vizitele lor de lucru?
Ar fi riscant pentru ei si dupa astfel de declaratii au sanse sa-si ia iarasi cartoane si afise peste mecle, cum a patit tovarasu' Ilici la Montreal.

mesajul238
13.12.2009, 23:19
Voi ce credeti dragi forumisti? Ar trebui ca PSDistii sa-si mai arate mutrele prin diaspora dupa ce liderii lor ne-au transmis un mesaj clar in ceea ce priveste ce cred ei despre noi, adica ceva de genul 2 la leu...pardon, 2 la vot, sau sa stea in banca lor si sa ne scuteasca cu vizitele lor de lucru?
Ar fi riscant pentru ei si dupa astfel de declaratii au sanse sa-si ia iarasi cartoane si afise peste mecle, cum a patit tovarasu' Ilici la Montreal.

De ce nu? Daca-l pensioneaza definitiv pe Nea Nelu Caftangiu, daca-l trimit la numarat de oua pe Nastase, la Jilava si nu la Cornu, daca mai arunca din camion cativa saci cu balast, au toate sansele sa devina un partid de stanga modern si viabil, ceea ce Romania nu are inca si de care are nevoie. Atunci cu siguranta ar fi bineveniti cu mesajul lor in diaspora.

Cat despre ceilalti, hai sa nu ne imbatam cu apa rece, sunt rai si ei. Chiar ma intrebam cum ar fi reactionat daca situatia statea invers. Oare cine ar fi fost in rolul lui Bombonel?
Iar cand spun ca sunt si ei rai ... iata ca nu se pot desparti de ciolan si dau hahalerelor din fruntea UDMR-ului trei posturi de ministru in viitorul guvern. Asta la un procent de 3% de votanti cat au obtinut la primul tur al prezidentialelor. Rog forumistii de etnie maghiara sa nu se supere dar acest UDMR nu are nimic de a face cu politica. Nici macar cu drepturile minoritatilor.

Una peste alta situatia este aceeasi. Primenirea clasei politice nu are loc nici de aceasta data.

Geoana nu demisioneaza caci nu se retrage nici Ilici. Mitrea ... un mare politician, vrea sa-i ia locul. Ca si Nastase sase case care scapat de problemele matusii Tamara da si el tarcoale din nou.

Antonescu tine de sefia PNL caci altfel vine din nou Tariceanu. Sau altfel spus tot Patriciu ramane la sefia PNL.

La PDL ... aceeasi oameni stersi si incompetenti - vezi ministrul bucuros nevoie mare care se mandreste cu sosele de intra in reparatii capitale a doua zi dupa inaugurare. Ca sa nu mai vorbim de fantastica realizare a 42 de kilometri de autostrada la niste preturi astronomice. Cat despre Boc ... ramane hazlie mandria cu care vorbeste si-i admonesteaza pe altii ca el stie si ei nu ... sa coseasca. Asta da prim ministru pentru timp de criza.

Loniia
13.12.2009, 23:32
De ce nu? Daca-l pensioneaza definitiv pe Nea Nelu Caftangiu, daca-l trimit la numarat de oua pe Nastase, la Jilava si nu la Cornu, daca mai arunca din camion cativa saci cu balast, au toate sansele sa devina un partid de stanga modern si viabil, ceea ce Romania nu are inca si de care are nevoie. Atunci cu siguranta ar fi bineveniti cu mesajul lor in diaspora.

Cat despre ceilalti, hai sa nu ne imbatam cu apa rece, sunt rai si ei. Chiar ma intrebam cum ar fi reactionat daca situatia statea invers. Oare cine ar fi fost in rolul lui Bombonel?
Iar cand spun ca sunt si ei rai ... iata ca nu se pot desparti de ciolan si dau hahalerelor din fruntea UDMR-ului trei posturi de ministru in viitorul guvern. Asta la un procent de 3% de votanti cat au obtinut la primul tur al prezidentialelor. Rog forumistii de etnie maghiara sa nu se supere dar acest UDMR nu are nimic de a face cu politica. Nici macar cu drepturile minoritatilor.

Una peste alta situatia este aceeasi. Primenirea clasei politice nu are loc nici de aceasta data.

Geoana nu demisioneaza caci nu se retrage nici Ilici. Mitrea ... un mare politician, vrea sa-i ia locul. Ca si Nastase sase case care scapat de problemele matusii Tamara da si el tarcoale din nou.

Antonescu tine de sefia PNL caci altfel vine din nou Tariceanu. Sau altfel spus tot Patriciu ramane la sefia PNL.

La PDL ... aceeasi oameni stersi si incompetenti - vezi ministrul bucuros nevoie mare care se mandreste cu sosele de intra in reparatii capitale a doua zi dupa inaugurare. Ca sa nu mai vorbim de fantastica realizare a 42 de kilometri de autostrada la niste preturi astronomice. Cat despre Boc ... ramane hazlie mandria cu care vorbeste si-i admonesteaza pe altii ca el stie si ei nu ... sa coseasca. Asta da prim ministru pentru timp de criza.

Ma astept in viitorul apropiat totusi sa se intample "primenirea " cu personajele ,de dorit o alta mentalitate de la noii veniti,ar insemna pietricica de pornire pentru schimbarile de care este nevoie in tara.

VanDerGigi
13.12.2009, 23:57
claudiu, cred ca esti off-topic aici si probabil mergea mai bine comentariul tau pe topicul cu turul 2 al alegerilor, unde poti continua dealtfel, eventual poti reposta acolo si voi sterge de aici, inclusiv mesajul meu, sau le mut daca-mi dai un pm.
in alta ordine de idei, ti-au placut mai mult cele trei mandate ale "bunicutei"?

Neah..let's just keep it simple.. nu muta ca e acelasi lucru, poti sterge direct daca prima fraza a deranjat. Cu acestea fiind spuse am sa ma si abtin de la comentarii pe topicele cu pricina. Probabil intuitia mea feminina imi joaca vreo festa lol. Nu mi-a placut nici Iliescu nu mi-a placut nici unul .. poate daca candideaza o femeie mai discutam. Ce e cam enervant e senzatia asta de parca ..dar hai mai bine sa ma opresc aici. Easy job though!:aplause:

biliboaca
14.12.2009, 03:40
.. poate daca candideaza o femeie mai discutam. Ce e cam enervant e senzatia asta de parca ..:

apai vere , "când te culci cu un preşedinte şi te scoli cu altul, e clar: politica e o… femeie uşoară.” mere asa?

GNChicago
15.12.2009, 09:42

Claudiu, poti sa-mi explici si mie ce ai vrut sa spui cu revenirea mea instantanee pe forum?
Deasemenea vezi ceva care nu e etic?
Adaug ca iti trimit acest mesaj si pe PM pentru a-l seziza. Eu am vazut deabia aseara scrierea ta....

sorin
15.12.2009, 10:12
GNChicago, vad ca nu ai votat in sondajul de mai sus? Crezi ca ar trebui sa mai bag o optiune? :thinking:

GNChicago
15.12.2009, 11:05
Sorine, nu am vazut sondajul.....trebuie sa recunosc ca inca invat noul forum, ma straduiesc sa vad cum se dau bulinele alea, ce inseamna numerele alea de dupa nume, etc....
Am sabia lui Damocles pe deasupra si asta o stiu de citva timp....
Nici eu nu mai stiu ce am in cap.....dar stiu ca pisoi trebuie rumenit bine!

am votat DA, ptrca nu trebuie sa fie doua categorii de romani, cu drept si fara drept de vot....
Romanii din diaspora totdeauna au fost alaturi de Romania, daca nu suntem noi atunci pe cine sa astepte, pe polonezi, chinezi, ungurii???
In cazul de anul asta, romanii din diaspora au inclinat balanta aia in favoarea unuia, probabil si din cauza activitatilor murdare a unor ziare, media, demagogi, etc....
daca nu ma insel raportul a fost in jur de 80-20 si asta arata viziunea prin prisma adevarului vazut de afara, oameni care au trecut prin viata si nu se lasa usor pacaliti!

Anahi
20.01.2010, 09:16
Eu consider ca ar trebui sa aiba exact aceleasi drepturi, pt.ca, desi sunt plecati din tara, tot romani sunt.