PDA

Arată versiune întreagă : portocale vs prune

zanateca
08.12.2009, 16:58
Probabil o sa-mi spuneti ca-mi lipsesc cateva tigle de pe casa dar sotului meu i-a placut tuica de acasa si cum aici prune nu-s ,ma intrebam daca stie cineva daca si cum se poate face tuica din portocale?:P

ziia
08.12.2009, 17:44
Probabil o sa-mi spuneti ca-mi lipsesc cateva tigle de pe casa dar sotului meu i-a placut tuica de acasa si cum aici prune nu-s ,ma intrebam daca stie cineva daca si cum se poate face tuica din portocale?:P

Ai gustat vre-o data Limoncello? E o bautura specific italieneasca, tare dar foarte buna, din lamai care poate fi preparata in casa cu usurinta. Merita sa o incerci. Mai jos iti atasez una din retete. Poti inlocui lamaile cu portocale, daca acestea iti sunt mai la indemana.

Step One:

Wash the lemons with a vegetable brush and hot water to remove any reside of pesticides or wax; pat the lemons dry.

Carefully zest the lemons with a zester or vegetable peeler so there is no white pith on the peel. NOTE: Use only the outer part of the rind. The pith, the white part underneath the rind, is too bitter and would spoil your limoncello. Check out my web page on How to (http://whatscookingamerica.net/Q-A/LemonZest.htm) Zest (http://whatscookingamerica.net/Q-A/LemonZest.htm).

Step Two:

In a large glass jar (1-gallon jar), add one bottle of vodka.

Add the lemon zest as it is zested.

Cover the jar and let sit at room temperature for at least (10) ten days and up to (40) days in a cool dark place. The longer it rests, the better the taste will be. (There is no need to stir - all you have to do is wait.) As the limoncello sits, the vodka slowly take on the flavor and rich yellow color of the lemon zest.

Step Three:

In a large saucepan, combine the sugar and water; cook until thickened, approximately 5 to 7 minutes.

Let the syrup cool before adding it to the Limoncello mixture.

Add to the Limoncello mixture from Step One. Add the additional bottle of vodka. Allow to rest for another 10 to 40 days.

Step Four:

After the rest period, strain and bottle: discarding the lemon zest.

Keep your bottles of Limoncello in the freezer until ready to serve. http://whatscookingamerica.net/Beverage/Limoncello.htm

zanateca
08.12.2009, 18:15
multumesc de reteta,am sa incerc cu siguranta!

mesajul238
08.12.2009, 18:19
Tuica din portocale nu se poate face. Tuica se face din prune si punctum, ravenian exprimand acest adevar. La fel cum faci tuica poti face alcool, numit si rachiu, din orice fruct. In cazul particular al portocalelor nu stiu ce efect ar avea coaja asupra gustului rachiului si nici exact procesul de macerare folosit dar stiu ca au fost folosite in acest sens. Distilarea se face ca si la tuica sau orice alt rachiu de fructe.

elliane
09.12.2009, 00:26
Ai gustat vre-o data Limoncello? E o bautura specific italieneasca, tare dar foarte buna, din lamai care poate fi preparata in casa cu usurinta. Merita sa o incerci. Mai jos iti atasez una din retete. Poti inlocui lamaile cu portocale, daca acestea iti sunt mai la indemana.
Imi ia prea mult timp sa traduc reteta postata,Ziia,dar oricum,Limoncello,este un lichior,folosit ca "digestiv" in It.Stii ca ei beau taria dupa masa:surprised:,nu inainte ca noi.

http://www.casertanews.it/public/images/200910/20091014111200_limoncello.jpg
GASTRONOMIA | Sorrento
Acesta este cel mai faimos,cel de Sorrento,unde sint cele mai bune lamai.
Italienii fac tuica doar din struguri,nu prune si alte fructe.

ziia
09.12.2009, 10:05
Imi ia prea mult timp sa traduc reteta postata,Ziia,dar oricum,Limoncello,este un lichior,folosit ca "digestiv" in It.Stii ca ei beau taria dupa masa:surprised:,nu inainte ca noi.

http://www.casertanews.it/public/images/200910/20091014111200_limoncello.jpg
GASTRONOMIA | Sorrento
Acesta este cel mai faimos,cel de Sorrento,unde sint cele mai bune lamai.
Italienii fac tuica doar din struguri,nu prune si alte fructe.

Multumim pentru poza Elliane. N-am putut niciodata sa beau alcool fara sa fi mancat ceva in prealabil. Intr-adevar, Limoncello este o tarie dulce, ca un desert perfect dupa o masa copioasa. Eu il servesc in chilled shot glass(paharel de tuica pastrat in congelator cateva minute). Este considerata o bautura digestiva, intr-adevar, daca este servita rece, nu la temperatura camerei. Deasemenea il poti combina cu apa tonica sau sampanie. Eu prefer sa pun un pic de Limoncello si la Salata de Fructe preparata in casa. Iese delicioasa.

PS: Pot traduce reteta pentru cine are nevoie, sa-mi spuneti.

Loniia
09.12.2009, 13:11
Ziia limoncello este aromat,da , ajuta la digestie,pentru mine este un pic dulce ,mai au italienii un fel de bautura tot pentru digestie,cred contine extract din diferite plante ,gustul este amarui aspru aromat,se serveste dupa mancare ,nu-mi amintesc cum se numeste ,are culoarea inchisa .
Ne dai reteta ta de fructe cu limoncello? ..please!

ziia
09.12.2009, 13:41
Ziia limoncello este aromat,da , ajuta la digestie,pentru mine este un pic dulce ,mai au italienii un fel de bautura tot pentru digestie,cred contine extract din diferite plante ,gustul este amarui aspru aromat,se serveste dupa mancare ,nu-mi amintesc cum se numeste ,are culoarea inchisa .
Ne dai reteta ta de fructe cu limoncello? ..please!

Mie imi plac foarte mult fructele de padure(capsuni, mure, fragutze, afine) si ananasul, insa puteti face salata din fructele voastre preferare. Reteta mea este foarte simpla. Taiati capsunile si feliile de ananas in cubulete de marime medie, apoi puneti toate fructele(2 cani) intr-un castronel. Peste ele adaugati 2 pliculete cu zahar si un paharel(micut, precum cel de tuica) de Limoncello. Amestecati gentil apoi lasati pentru cateva minute fructele sa macereze in Limoncello si zahar. Puneti salata intr-un paharel-cupa si peste adaugati o cutie mica cu iaurt(de preferinta iaurt de vanilie insa puteti folosi pentru un gust la fel de bun si alte iaurturi cu fructe sau musli). Peste salata imi place sa rad un pic de coaja de portocala sau lamaie pentru o aroma mai ispititoare. Reteta este pentru doua portii. Daca va mai ramane, o puteti baga la frigider, iar restul iaurtului il pastrati separat si-l adaugati in momentul in care doriti sa serviti si ce-a mai ramas in plus din salata. A se folosi iaurt moale, sau in prealabil lasat o jumatate de ora la temperatura camerei.
Reteta e foarte simpla dar foarte gustoasa, racoaritoare, mai ales itr-o zi calduroasa de vara.

Loniia
09.12.2009, 13:58
"Suna" gustoasa reteta ta, merci ziia ,poate inlocuii o masa cand vrem doar sa "ciugulim" si copiilor se poate servi ,fara limoncello ,mai ales celor de se impaca mai bine cu dulciurile zaharoase, poate fi o alternativa .

ziia
09.12.2009, 15:44
Multumesc Loniia. Este de preferat sa fie servita pana in ora 17, sau puteti inlocui zaharul cu indulcitori sau miere pentru mai putine calorii in caz ca doriti sa o consumati mai pe seara. Este indestulatoare, plina de antioxidanti care ajuta sistemul imunitar, regleaza digestia tractului intestinal si poate inlocui masa de seara, pentru a ne ajuta sa ne mentinem supletea fizica. Pentru un aport in plus de sanatate, puteti adauga un sfert de lingurita de vitamina C praf in iaurt si un pic de miere.

elliane
10.12.2009, 00:00
Loniia,aici

http://www.piemondo.it/gastronomia/vino/vino_liquori.htm

ai toate retetele de lichior.Alege pe care vrei si daca ai dificultate,ti-o traduc.:-h

edubacau
19.08.2011, 11:36
mno, rachiu de portocale se poate face sigur, exact la fel ca ala din prune: le pui la fermentat, apoi folosesti "cazanul"/retorta sa distilezi alcoolul :)) am baut la cineva prin vaslui asa ceva, facut din portocale "trecute" puse cu totul la fermentat. e foarte fain, iar coaja de portocala face ca bautura sa se comporte ca ouzo grecesc: daca e apa pe pahar, fie si 1 picatura, grasimile si/sau cerurile de pe coaja fac emulsie, si se face alb ca laptele. si ii da si o tenta putin amaruie, cam ca la sucul din portocale integrale. asta in cazul in care cuiva ii e dor de facut bauturi spirtoase "ca acasa". se pot face din orice fruct care contine fructoza, adica e dulce. cu cit mai copt/dulce, cu atat mai bine. la bauturi slab alcoolizate si complicate nu ma pricep :)