PDA

Arată versiune întreagă : viza-B2-

Flavius
06.08.2005, 10:42
Buna tuturor !

-stie cineva daca pt o viza B2 este neaparat nevoie de invitatie de la o persoana din state ?

-sau poti sa spui ca vrei sa calatoresti ! +alte acte care sa dovedeasca ca ai posibilitati !

-a obtinut cineva viza B2 fara sa aibe invitatie ?

PS: sa nu spuneti ca sunt naiv :)

paparuc
30.09.2005, 05:55
da, eu am obtinut viza B1/B2 fara invitatie.

vizele B1 si B2 sunt de vizitator, vize temporare. poti sa spui ca vrei sa calatoresti pentru turism sau business, in functie de ce dovezi aduci.

daca ai ceva proprietati, bani, serviciu, etc poti cere viza B1 de turist.

ca sa ceri viza B2,vizitator in scop de business trebuie sa aduci dovezi ca te duci sa vizitezi firme, sau la vreo conferinta, ceva.

In general, cand ajungi la vama in State pe baza de B2 ti se da o perioada limitata, in functie de ce zici ca e scopul vizitei, de la cateva zile la 3 luni. Daca ofiterul de emigrari nu are suspiciuni de nici un fel, la viza B1 se acorda 6 luni posibilitate de sedere in SUA.

frumu
07.10.2005, 16:52
Salut.Eu si sotul meu am obtinut viza B1/B2 pe zece ani in luna august 2005, dar am avut invitatie fiecare de la un verisor stabilit in LA.In sept. am venit in State si am primit drept de sedere 6 luni .Momentan sintem in Princeton , NJ. E cineva din Princeton pe forum?

10.10.2005, 20:29
aici sunt in Princeton ..scrie-mi PM.