PDA

Arată versiune întreagă : Nelamurire

mayday
05.08.2005, 23:25
smileys/smiley33.gif

Oarecum in incurcatura desi tardiv,as vrea sa stiu:

-la completarea formularelor atunci cind sint trimise la kcc,dupa primul plic,trebuia trecuta o adresa la care voi locui si unde voi primi cartea verde?Daca nu am trecut nimic la aceasta adresa(pentru ca efectiv nu aveam una...)se mai poate face ceva?Practic,cind este necesara aceasta adresa?Poate fi si adresa unui mic hotel unde as putea inchiria o camera atunci cind voi ajunge acolo?

-atunci cind m-am inscris la concurs(pe net...)si cind am trimis actele am trecut la rubrica middle name,numele tatalui meu,nume care a figurat ca initiala a numelui meu pe actele mele vechi de identitate.Conform actelor noi(Cartea de Identitate,permis,pasaport...)acesta initiala nu mai exista.Ce trebuie sa fac pentru a repara gresala?Cit de grav este?

Multumesc mult pentru raspunsurile primite!

danielle
07.08.2005, 00:21
-la completarea formularelor atunci cind sint trimise la kcc,dupa primul plic,trebuia trecuta o adresa la care voi locui si unde voi primi cartea verde? Daca nu am trecut nimic la aceasta adresa(pentru ca efectiv nu aveam una...)se mai poate face ceva?Practic,cind este necesara aceasta adresa?Poate fi si adresa unui mic hotel unde as putea inchiria o camera atunci cind voi ajunge acolo?

Da, sigur, poti sa dai o adresa direct la interviul de la ambasada. Totusi nu stiu daca poate fi o adresa de hotel, asta trebuie sa intrebi la ambasada.

-atunci cind m-am inscris la concurs(pe net...)si cind am trimis actele am trecut la rubrica middle name,numele tatalui meu,nume care a figurat ca initiala a numelui meu pe actele mele vechi de identitate.Conform actelor noi(Cartea de Identitate,permis,pasaport...)acesta initiala nu mai exista.Ce trebuie sa fac pentru a repara gresala?Cit de grav este?

Eu cred ca e destul de grav si ca ar trebui sa suni la ambasada sa intrebi ce se poate face in acest caz. Pentru ca ei te pot lamuri cel mai bine.

mayday
09.08.2005, 20:16
smileys/smiley33.gif Danielle,multumesc mult!Este extraordinar sa poti primii raspunsuri atunci cind ai nevoie de ele.Mi se pare extraordinara insasi ideea de intilnire pe un astfel de forum!

Mi-as dori mult sa mai stiutrei lucruri(pentru moment:)):

-citdecalaj existaintredata in care este primit plicul 2 si data interviului(in general,o medie a timpului de asteptare...)?

-legislatia SUA permite detinerea simultana a statutului de rezident permanentin doua state(ex:SUA si CA in acelasi timp)plus cetatenia romana?

-diplomele de licenta universitara(ex.politehnica)pot fi echivalate in SUA?

Mult succes in tot!smileys/smiley20.gif

danielle
09.08.2005, 22:03
smileys/smiley33.gif Danielle,multumesc mult!

Cu placere.smileys/smiley2.gif

Mi-as dori mult sa mai stiutrei lucruri(pentru moment:)):

-citdecalaj existaintredata in care este primit plicul 2 si data interviului(in general,o medie a timpului de asteptare...)?

Plicul 2 vine cam cu 4-6 saptamani inainte de interviu.

-legislatia SUA permite detinerea simultana a statutului de rezident permanentin doua state(ex:SUA si CA in acelasi timp)plus cetatenia romana?

Da.

-diplomele de licenta universitara(ex.politehnica)pot fi echivalate in SUA?

Sunt recunoscute ca Bachelor Degreedar nu sunt sigura ca sunt chiar echivalate cu cele obtinute aici, totusi, poti sa te duci la master, de ex. In schimb,nu conteaza atat de mult la angajare pentru ca se pare ca pe americani ii intereseaza mai putin diploma ci ceea ce stii sa faci efectiv. Si evident, celebra experienta americana.

Poate iti raspunde cineva care a trecut prin asta, eu mai astept inca pana fac pasul echivalarii/evaluarii.

foryoutupac
10.09.2005, 08:33
Eu unul cred ca nu este buna o adresa de hotel deoarecenu este o adresa stabila la care o sa stai,desi se poate schimba adresa aceea si cand esti in America sunand la KCC,dar eu as zice sa nu treci o adresa acolo,eu acuma urmeaza sa plec in America luna aceasta adica septembrie sau octombrie,dupa ce imi iau permisul,daca vrei te-as putea ajuta eu cu o adresa pe care sa o scrii la rubrica pentru green card,momentan nu iti pot da adresa aceea deoarece inca nu mi-am gasit o chirie,deoarece primele doua luni am sa stau la cineva(prieten de familie),oricum tinem legatura.