PDA

Arată versiune întreagă : Romani in Orlando

helen31
27.11.2009, 14:30
Buna,

Am ajuns in Orlando de cateva saptamani.
Ma intrebam daca mai sunt romani pe aici...
As vrea sa-i cunosc...poate sa-mi dea ceva sfaturi pt incepatori :).

O zi superba tuturor.

keyframe14
27.11.2009, 14:50
Buna,

Am ajuns in Orlando de cateva saptamani.
Ma intrebam daca mai sunt romani pe aici...
As vrea sa-i cunosc...poate sa-mi dea ceva sfaturi pt incepatori :).

O zi superba tuturor.
Iuli1979, sunt cativa romani in Orlando, majoritatea se aduna la biserica din Apopka, daca te intereseaza iti dau adresa. Ar fi o idee sa te duci acolo duminica pe la 12 ca sa nu te plictisesti ca de la 9 la 12 lumea sta inuntru si se uita pe pereti;)

helen31
27.11.2009, 14:57
Sigur ca vreau adresa!

Multumesc de informatii!

Sper sa ajung acolo curand.

keyframe14
27.11.2009, 15:05
Adresa este: 1809 Sheeler Ave. Apopka, FL 32703.
uite si website-ul lor: http://www.orthodoxorlando.org/ site-ul este la zi si poti afla de toate intalnirile care se organizeaza.

VanDerGigi
27.11.2009, 15:05
Key vezi sa treci si tu pe la spital pe la vecinu' tau din fundu' gradinii ca era s-o pateasca.

http://news.yahoo.com/s/ap/glf_woods_accident

keyframe14
27.11.2009, 15:23
Key vezi sa treci si tu pe la spital pe la vecinu' tau din fundu' gradinii ca era s-o pateasca.

http://news.yahoo.com/s/ap/glf_woods_accidentla cum conduc astia aici claudiu nu ma mai mir.
momentan ii educ sa foloseasca semnalizarea:) urmatorul pas e sa ii fac sa ocoleasca hidrantii.:)

zubu
27.11.2009, 15:56
Iuli1979, sunt cativa romani in Orlando, majoritatea se aduna la biserica din Apopka, daca te intereseaza iti dau adresa. Ar fi o idee sa te duci acolo duminica pe la 12 ca sa nu te plictisesti ca de la 9 la 12 lumea sta inuntru si se uita pe pereti;)

keyframe, poate oamenii aia traiesc anumite revelatii de la 9 la 12!

keyframe14
27.11.2009, 17:39
keyframe, poate oamenii aia traiesc anumite revelatii de la 9 la 12!
Exclus. Revelatiile se intampla dupa 12 cand se inginge BBQ si se ia capacul de pe oalele cu sarmale si ciorba de burta.:P

Bull_22
20.01.2010, 11:01
Sunt de vreo 3 ani in Orlando si cam greu dau de romani pe aici.
As vrea sa mai imi fac legatura de prietenie cu ceva romani de pe aici sau macar sa mai schimbam o vorba ceva.
Am incercat sa merg si la biserica din Apopka dar se pare ca au un orar foarte misterios de nu e nimeni acolo Duminica la orele diminetii, iar parintele de acolo nici vorba sa raspuna la un telefon sau mesaj.
Oricum daca doriti puteti lua legatura cu mine prin telefon 407-601-4114, sau pe messenger la id-ul night00fog@yahoo.com.
Si deasemenea ma ocup cu reparatii calculatoare fie desktop sau laptop cu destula experienta in spate asa ca stiu sa imi fac treaba bine.
Daca aveti o problema nu ezitati sa ma contactati.
Multumesc!

keyframe14
20.01.2010, 12:02
Sunt de vreo 3 ani in Orlando si cam greu dau de romani pe aici.
As vrea sa mai imi fac legatura de prietenie cu ceva romani de pe aici sau macar sa mai schimbam o vorba ceva.
Am incercat sa merg si la biserica din Apopka dar se pare ca au un orar foarte misterios de nu e nimeni acolo Duminica la orele diminetii, iar parintele de acolo nici vorba sa raspuna la un telefon sau mesaj.
Oricum daca doriti puteti lua legatura cu mine prin telefon 407-601-4114, sau pe messenger la id-ul night00fog@yahoo.com.
Si deasemenea ma ocup cu reparatii calculatoare fie desktop sau laptop cu destula experienta in spate asa ca stiu sa imi fac treaba bine.
Daca aveti o problema nu ezitati sa ma contactati.
Multumesc!
Bull_22 sa stii ca s-a mai deschis o biserica si mai toti romanii de la biserica din Apopka s-au mutat la cea noua care e situata in Winter Park
Uite website-ul noii biserici si la contact gasesti adresa. (http://orthodoxchurchorlando.com/index.html)

O sa te contactez si pe pm

Bull_22
20.01.2010, 12:15
Multumesc pt informatia data.
Chiar eram curios care e treaba cu biserica din Apopka de nu gaseam pe nimeni acolo.
Tocmai am vizitat website-ul care mi l-ai trimis.
Am sa incerc si la adresa Bisericii respective poate am mai mult noroc.

sorin
20.01.2010, 16:30
Bull_22 sa stii ca s-a mai deschis o biserica si mai toti romanii de la biserica din Apopka s-au mutat la cea noua care e situata in Winter Park
Uite website-ul noii biserici si la contact gasesti adresa. (http://orthodoxchurchorlando.com/index.html)

O sa te contactez si pe pm
Mersi si eu de informatie! Am adaugat si eu aceasta biserica pe lista bisericilor ortodoxe din Florida, aici:
http://www.romanian-portal.com/sua-comunitatea-romaneasca/Biserici-Ortodoxe/biserici-ortodoxe-romanesti-in-florida.html

Pana la urma biserica din Apopka mai e deschisa, sau nu? Sa stiu daca o mai las pe lista sau nu.

keyframe14
20.01.2010, 18:15
Mersi si eu de informatie! Am adaugat si eu aceasta biserica pe lista bisericilor ortodoxe din Florida, aici:
http://www.romanian-portal.com/sua-comunitatea-romaneasca/Biserici-Ortodoxe/biserici-ortodoxe-romanesti-in-florida.html

Pana la urma biserica din Apopka mai e deschisa, sau nu? Sa stiu daca o mai las pe lista sau nu.Las-o Sorin, e inca deschisa, povestea pe scurt e ca romanii s-au certat de la ciolan acolo si au deschis o alta formandu-se astfel doua tabere, unii care se duc in Apopka altii care se duc in Winter Park. In Winter Park vin mai multi si pentru simplu fapt ca e mai aproape decat cea din Apopka.

Bull_22
20.01.2010, 18:29
Care e programul de Duminica la biserica cea noua?

romi_in_florida
20.01.2010, 23:52
Am ceva sticle de Grasa de Cotnari, care le-as jerfi pentru ocazie.
Care are pofta sa joace intro duminica ?

Romi
407-212-1792

Bull_22
23.01.2010, 09:29
Plictiseala mare azi.
Are cineva chef sa iasa la un film sau eu stiu orice altceva?:D

romi_in_florida
23.01.2010, 17:08
Deci poate fi si simbata daca esti plictisit.

Biserica din Apopka a avut petrecere aia prin Octombrie-Noiembrie unde vad ca mai erau ceva oameni. Nu erau foarte multi, dar erau ceva.
Sper ca amindoua biserici rezista si continuie ca noi sa avem de unde alege.

Romi

shorikete
11.02.2010, 14:56
Buna tuturor,

Stiti pe cineva care cauta un room-mate in zona Orlando, aproape de Universal Studios, la un pret decent? Va multumesc. Alin

elena_mirela_sandu
15.02.2010, 18:59
Duminica cine poate sa ma ia si pe mine cu fetitza mea la biserica din Winter Park, mai cunosc o romanca lucreaza in Millenia mall s-o intreb daca vrea sa vina, ca ea samabata si duminica lucreaza. Biserica din Winter Park nu cred c-o stiu, pe cea din Apopka cred ca da, in 2003-2004 m-am dus pe acolo cu sora mea. EU stau langa Downtown Disney, id de mess este darkseedm@yahoo.com, odata sa vad zona, ca am masina, am carnet si mai vreau sa vorbesc cu romani. Fetitza mea stie bine romaneste ,din 2008 pana in 2009 (noiembrie) am stat cu ea in Romania.

romi_in_florida
18.02.2010, 17:32
Eu ma duc la biseica numai daca fac petrecere.
Daca vrei sa joci table, sau vrei sa vorbesti romaneste, atunci putem sa ne intilnim.
E usor de ajuns la biserica daca ajungi la I4 si conduci spre est (daytona).
Pot sa-ti dau directii daca nu sti cum sa folosesti mapquest.com

Romi

elena_mirela_sandu
20.02.2010, 11:47
Cand mai este petrecere la biserica ? Eu nu stiu sa ajung la biserica din Apopka, au trecut ceva ani buni de atunci,da mi-a placut acolo ca aveau teren mare pe langa biserica. Cand mai este petrecere ma anunti si pe mine, vin si eu cu fetitza mea. Thank you.:)

Adresa mea de mess este darkseedm@yahoo.com, ma anunti cand este petrecere ok?:)

romi_in_florida
26.02.2010, 17:54
Biserica din Apopka, are ceva dansat si mincare in Casselberry, de la 1 la 10 seara.
Trebuie sa-ti aduci bautura ta.

Cine are pofta de asta, si cine aduce ghiata ?

Romi

romi_in_florida
01.03.2010, 20:57
Usa se deschide la 1PM ca sa nu trebuie sa plecam acasa si sa venim inapoi. Petrecerea incepe la 5PM, dar intre timp putem minca si juca table. Eu aduc ceva sticle de cotnari, si tablele. Elena_Mirela_Sandu zice ca vine, asa ca eu o ridic pe ea si pe fata ei.
Costa $25 de persoana, dar e gratis pentru copii. Trebuie sa aducem alcohoolul nostru, ca biserica da numai sucuri.

Cine vine?

Romi

romi_in_florida
07.03.2010, 22:51
Mincare buna, dar sarmalele nu au avut smintina.
Tot felul de fripturi si cartofi, prajituri, etc.
Fete cu mini-skirts, si ciorapi misto, cu tocuri.
Am jucat table vreo 2-3 ore si mi-a placut.
Pierderea ta daca nu ai fost pe acolo.
Data viitoare cred ca e de Pasti.

Romi

elena_mirela_sandu
16.03.2010, 19:39
A fost frumos Romi, da da fete cu mini-skirts, toata lumea se uita la ele. :dDe Paste o sa fie mai frumos cred, ca va fi in aer liber.

foxylassy1
10.01.2015, 12:14
Stiu ca postul tau era din 2010, dar am zis sa incerc.
Ma intreb oare daca ai mai invatat table de atunci? mai e valabila oferta de a juca table? nu am mai jucat de cam de mult:P dar oricum te bat. Un pic de fun nu strica. M-am mutat de o luna in Florida.
O zi senina !

Am ceva sticle de Grasa de Cotnari, care le-as jerfi pentru ocazie.
Care are pofta sa joace intro duminica ?

Romi
407-212-1792

Pisoi
10.01.2015, 14:54
Stiu ca postul tau era din 2010, dar am zis sa incerc.
Ma intreb oare daca ai mai invatat table de atunci? mai e valabila oferta de a juca table? nu am mai jucat de cam de mult:P dar oricum te bat. Un pic de fun nu strica. M-am mutat de o luna in Florida.
O zi senina !
...un jucator consacrat nu are prea multe de invatat! :ideea:
...nu cred ca ai ceva sanse sa-i devorezi cozonacu' cu nuci, dar sunt sigur ca o sa te onoreze cu un "vin bun" daca iti accepta provocarea! :d

foxylassy1
19.01.2015, 18:47
hehehe
cum era vorba aceea veche???
"Oricine inceteaza sa invete este batran" si ca sa nu ofuscam pe nimeni, in special pe Romi din florida, pe care imi doream sa il provoc la un șalanj, am dedus ca Romi nu inceteaza sa se considere tanar si cu dorinta asidua de perfectionare, de a invata. Insa, din nefericire, nu mi-a acceptat provocarea. Pierderea mea, evident.
Cat despre cozonaci, nu vreau sa par infumurata, dar eu fac cozonaci mai buni decat jumatate din tara aceasta, am invatat de la cei mai buni.
Pisoi, vinu' bun sau "nebun" sau doar pion, il dau eu, nu consum de fel, eu cred ca euphoria ti-o poate da mai repede un dialog ascutit ca intre samurai, ascutit si marghiol :)

Nu suntem perfecti si nu vom fi niciodata, dar putem fi mai buni decat ieri si mai intelegatori decat astazi. :P

...un jucator consacrat nu are prea multe de invatat! :ideea:
...nu cred ca ai ceva sanse sa-i devorezi cozonacu' cu nuci, dar sunt sigur ca o sa te onoreze cu un "vin bun" daca iti accepta provocarea! :d

Pisoi
19.01.2015, 19:47
hehehe
cum era vorba aceea veche???
"Oricine inceteaza sa invete este batran" si ca sa nu ofuscam pe nimeni, in special pe Romi din florida, pe care imi doream sa il provoc la un șalanj, am dedus ca Romi nu inceteaza sa se considere tanar si cu dorinta asidua de perfectionare, de a invata. Insa, din nefericire, nu mi-a acceptat provocarea. Pierderea mea, evident.
Cat despre cozonaci, nu vreau sa par infumurata, dar eu fac cozonaci mai buni decat jumatate din tara aceasta, am invatat de la cei mai buni.
Pisoi, vinu' bun sau "nebun" sau doar pion, il dau eu, nu consum de fel, eu cred ca euphoria ti-o poate da mai repede un dialog ascutit ca intre samurai, ascutit si marghiol :)

Nu suntem perfecti si nu vom fi niciodata, dar putem fi mai buni decat ieri si mai intelegatori decat astazi. :P
...foxylassy1, in comentariul meu, intentia nu a fost intentionata sa "point finger" pe varsta cuiva ci pe "experienta" intr-un domeniu anume! :ideea:
...sunt aproape convins ca nu ai citit/rasfoit comentariile precedente ale "maestrului la table Romica" ...el isi pune "cozonacul la bataie sau vinu'" ...nu io! :d
p.s. ..."batran" e un termen din ce in ce mai mult folosit in limba romana moderna la adresea, unei persoane care are o alta viziune impotriva unui raspuns direct si corect vs. unui raspuns in pozitiv in prisma "vantului".... :thatsit:

foxylassy1
26.01.2015, 18:10
Ai dreptate ........ comunicam impreuna si ne intelegem separat :)) kiddin'
E drept, nu am citit postari sau comentarii mai vechi, eu doar am gasit o oportunitate sa ma laud ca fac cozonaci buni. (ca toate gospodinele, carora le miroase paru' a ceapa si au sortu' patat de bulion dar care au pretentia sa intre intr-o comunitate atat de stralucitoare ca aceasta)
Incercam sa gasesc oameni ca mine, discutii sau fun ( table intra in categoria fun) fara sa aplic palaria lui gauss, umblu sa castig bunavointa altora cu putin umor si mult respect.
Ma stradui sa imi fac momente rupte din curcubeu, doar cu acestea ramanem , nu-i asa ? Eu sunt inca in vacanta, te rog nu avea prea multe pretentii de la mine, neuronu' lancezeste...

oricum Maestrul Romica a ales sa nu dea curs invitatiei mele, e ok, am incercat , nu?

Cat despre batrani, ma lasi sa scriu ce cred eu despre ei? dar nu acum. :(

foxylassy1
26.01.2015, 21:11
In mesajul meu, eu am specificat ca nu il consider pe Romica batran, ci doar ca invatatura inceteaza cand te simti batran. Batrani zici tu ca e un termen? Eu zic ca e un intreg, ca la inceputuri.
Ai vazut tu oare declaratia Doamnei SEVASTITA COCA CROITORU, pe youtube, ii spune Curajul de fi batran ? E geniala. Toti spunem ca nu suntem batrani, nimeni nu vrea sa ajunga acolo, but a bunch of us are goin’ to get there. A fi batran e o virtute cred eu, ai cunoscut aproape tot, intelepciune acumulata, si chiar daca nu faci altceva decat sa te revolti impotriva sistemului care te-a uitat.
Batranii au intotdeauna cate o poveste despre oameni, locuri, fapte si trairi, oare acest fapt nu e impresionant? Filmul Angelinei Jolie, Unbroken se bazeaza pe tema aceasta, cum sa nu ne uitam batranii, dar mai ales povestile lor.
Batranii vazuti prin ochii mei sunt frumosi, sunt plini de invataminte, ei functioneaza dupa reguli si conceptii proprii. Ador sa ii ascult, cineva odata mi-a spus ca ii place ca eu chiar il ascult cand il intreb ceva, in preajma lor, sunt ca un copil care soarbe fiecare cuvant, incercand sa prinda fiecare traire si fiecare tresarire. Experiment inegalabil. Miscare a neuronului.
“raspuns direct si corect vs. unui raspuns in pozitiv in prisma "vantului” – asta nu se cheama politete? Sau ingaduinta cuiva fata de naivitatea celuilalt? Nu trebuie sa crezi in ceea ce cred eu ca sa te aprob. Si un feedback negativ te poate duce la sfada, nu? Sau doar comoditate de a nu iti arde energia inutil? Sau doar plictis fata de saracia altora? (si nu ma refer la saracia financiara, ci la saracia sufleteasca). Viata e mult mai importanta sau oamenii sunt mult mai importanti, decat sa incerc sa ii influentez sa impartaseasca principiile mele. Si nu doar ca nu ar interesa pe nimeni, dar tot aproape nimeni nu le intelege (e rezervat unora pusi pe un anume palier de gandire,a nu se citi superior ) si mai majoritatea nu considera ca mai exista si un alt mod de functionare decat adoptat de ei. Zambesti cu inefabila satisfactie stiind ca ai trecut pe acolo, vazand incercarile si dramele celorlalti, nu iti mai doresti sa traiesti empatii sau emotii devastatoare. Iei oamenii asa cum sunt ei in realitate si problemele lor cu ei.
Batran este atunci cand: „ ajungem la vârsta la care timpul este adversarul cel mai de temut şi cel mai atroce, căci abia atât de târziu înţelegem cât de preţios este timpul şi cât de puţin mai avem din această comoară” spunea Rodica Nicoleta Ion în Dialog cu fericirea.
Ma intreb daca atunci cand te referi la limba romana moderna te referi cumva la tineretul contemporan, care isi pierde pe zi ce trece din valorile morale primare, cum ar fi respectul, apartenenta, sensibilitate, prietenie, acceptarea si altele ? Ei nu sunt mai destepti decat generatiile trecute. E trist. Ei ii stiu doar pe Omul Paianjen, pe Batman si pe Brusli (bruce lee) si e o disputa care din astia castiga batalia hihi Ei gasesc impertinenta de a pune „labels” pe orice si oricine, creativitatea lor este nemarginita, insa tine de integrarea lor prost inteleasa si de lipsa de tact si intuitie. Si noi am fost tineri si un pic neintelesi, nu? Vor ajunge si ei sa faca un pact cu societatea.
Emil Garleanu zicea ca un batran e intelept. Dixit !
Amplitudinea virtutiilor, caracter auster, randuiala impetuoasa, duiosie, stiinta de „a fi”, blajinatate, profunditate, impenetrabilitatea adaptabilitate, generozitate, semeata inspiratie, oameni cu structuri interioare solide. Totul la superlativ. Astea sunt avantajele batranetii, parerea mea, dar ce sunt eu?!?!? doar un junior member hihi
Eu voi continua sa fiu uimita de ei.

toni41
27.01.2015, 04:53
...nu il consider pe Romica batran,....
Emil Garleanu zicea ca un batran e intelept. Dixit !
....Amplitudinea virtutiilor, .....

Ah, foxylassy1, e nedrept sa consideri un virtuos tablagiu - asa cum e Romi al nostru - ca lipsit de întelepciune, doar pentru a justifica definitia bâtranului lui Emil Gârleanu.
Dar e drept ca frumusetea e in ochiul privitorului...:gsm:

foxylassy1
27.01.2015, 17:06
Ah, foxylassy1, e nedrept sa consideri un virtuos tablagiu - asa cum e Romi al nostru - ca lipsit de întelepciune, doar pentru a justifica definitia bâtranului lui Emil Gârleanu.
Dar e drept ca frumusetea e in ochiul privitorului...:gsm:

hahaha
Nu puteai sa o ratezi p-asta, nu-i asa ?

foxylassy1
06.02.2015, 15:38
Aici nu e nevoie de afis care sa anunte : "caine rau" sau "nu intrati, caine rau", fiind circuit inchis si greu de acceptat pe cei "parveniti".

Nici nu salut (doar pentru ca nu am pe cine).

toni41
07.02.2015, 02:00
hahaha
Nu puteai sa o ratezi p-asta, nu-i asa ?

M-ai prins! Am scos din context doar ceea ce mi-a convenit...și am uitat esențialul. Mi--a plăcut ce ai scris și te-aş saluta mai des pe forum!