PDA

Arată versiune întreagă : Piata locurilor de munca in Canada

Mia
22.11.2009, 15:28
Buna seara tututor,
Eu si sotul meu am vrea sa emigram in Canada, partea engleza, si am inceput de cateva luni sa ne interesam ce pasi trebuiesc urmati in acest proces. Amandoi lucram in IT, la o multinationala software din Bucuresti - eu lucrez in consultanta presales si el in suport software. Singura posibilitate ar fi sa venim ca si skilled workers, deoarece e aproape imposibil sa pleci cu loc de munca asigurat.
M-ar interesat sa stiu cum merge piata locurilor de munca in general (inclusiv IT pe cat posibil), in acest moment - in special in Calgary, Vancouver, Toronto - si care credeti ca sunt tendintele mai ales in perioada urmatoare, deoarece locul de munca e principala grija pe care multi dintre noi o au atunci cand vor sa emigreze.
Cred ca e un topic important pentru multa lume si personal as aprecia parerile voastre pe aceasta tema, cat si impartasirea experientei voastre pe cat posibil.
Multumesc!

fifi
22.11.2009, 17:05
Emigrarea pe partea engleză, federală (provincia Ontario) durează undeva între 3-5 ani din câte am înţeles eu de la oameni care chiar au trecut prin asta. Poate la Alberta merge mai repede, deci sfatul meu e să nu mergeţi pe „Skilled Workers” ci pe „Provincial nominees”.

Piaţa locurilor de muncă în Canada stă aşa cum stă, ia pulsul aici dacă vrei:

http://www.jobbank.gc.ca/prov_eng.aspx?OfferpPage=50&Student=No

deşi să-ţi găseşti loc de muncă exact pe profilul tău, e fie noroc chior ori să fii prea tare şi să fii avut experienţă în domeniu ani buni de zile dar nu pe plan local ci în colaborare cu firme internaţional recunoscute.

Emigrarea în Canada nu presupune asigurarea unui loc de muncă imediat ce ai aterizat, ci puterea de adaptare a individului, cuplului în societate la cerinţele actuale.