PDA

Arată versiune întreagă : Avem barbati sa ajute fetele amenintate ???

romi_in_florida
19.11.2009, 00:11
Vreau sa stiu daca avem destui barbati pe linga Miami/Doral sa ajutam o fata la nevoie.
Daca avem romanca amenintata de ceva american, si trebuie sa sarim sa o ajutam, cine e pe acolo care poate sa dea o mina de ajutor ?

De fapt poate asta ar fi bine sa organizam peste tot, ca nu stii cind problema se intimpla.
Nu are rost sa asteptam pina ele ajung la spital.

Ce ziceti voi ?

Romi

keyframe14
19.11.2009, 05:30
Stiu eu pe cineva, raspunde la numarul de telefon 911, 24/7.

VanDerGigi
19.11.2009, 14:31
lol Keyframe, n-ai stofa de erou. adica nu vrei sa iei lopeti si tarnacoape cu Romi sa plecati la palit ceva americani huh?
Vad ca Romi a scris mesajul asta pe la 2 noaptea ..probabil se trezise dintr-un vis in care era echipat ca in poza asta ..

http://i42.photobucket.com/albums/e321/claudiunj/article-0-006A75D500000258-610_468x.jpg

keyframe14
19.11.2009, 15:26
lol Keyframe, n-ai stofa de erou. adica nu vrei sa iei lopeti si tarnacoape cu Romi sa plecati la palit ceva americani huh?
Vad ca Romi a scris mesajul asta pe la 2 noaptea ..probabil se trezise dintr-un vis in care era echipat ca in poza asta ..

LOL, da, n-am, a luat gicanu din poza toata stofa. Cine stie ce-o fi visat Romi, stai sa vezi ca intra in seara asta si o sa fie surprins ca n-o sa-si aminteasca ca a deschis topicul asta aseara.:)lol
Glumesc Romi.

fifi
19.11.2009, 18:50
Staţi aşa nu vă grăbiţi băieţi, Key şi Claudiu, ora 2 noaptea la Chicago, care e ora forumului, nu e ora din Miami, Fl. Pe voi cred că v-a luat valul de a salva fete româneşti maltratate de americani. :)

Dar Romi, chiar aşa, cât timp există 911, şi nu poţi să spui că-n Nord America nu sunt destul de promţi, cum şi cu ce îi poţi tu convinge pe bărbaţii români să ajute femeile care spun că sunt abuzate de bărbaţii lor? În primul rând, fiecare din bărbaţii care, să zicem că, s-ar angaja în trupa ta au viaţa lor. Dacă omul e la servici sau cu nevasta-n pat şi tu suflii-n goarnă, ce să facă omul să lase toate baltă şi să vină la apel? ca să facă ce? să spargă uşa familiei, să-i dea două-n gură „măgarului”, să salveze domniţa şi apoi ce să facă cu ea? cei care-s celibatari o să se ia la bătaie care s-o cazeze, care s-o mângâie şi să-i aline „suferinţele”, ca mai apoi domniţa să se mute la un alt coleg?

Ca să nu mai spun că oameni particulari nu au voie să facă astfel de lucruri, drept pentru care, apelul dumitale îmi miroase a adunare de mercenari.

Dacă avem prietene de care ştim că se află în astfel de situaţii, comunicăm cu ele în mod regulat, suntem siguri că situaţia este adevărată, le îndrumăm să apeleze la poliţie sau chiar noi alertăm poliţia, nu facem trupe de comando. de multe ori mi se pare că tu, Romi, trăieşti în cu totul altă eră, pe cuvânt...

romi_in_florida
20.11.2009, 00:41
Fifi, tu ai nevoie de reality check.
Key si claudiu eu nu am scris asta ca sa va bateti voi joc de ideie.

Faptul este ca sint femei care sint amenintate si injurate de barbati, si ele nu prea cunosc legea americana si le e frica sa cheme politia.

Daca ele ar intelege ca amenintari fizice si verbale nu sint legal si daca e barbatul lor, atunci ar fi mai usor sa le spui sa mearga la politie sa faca restraining order.

Nu-mi place sa stau sa fac praf cu gura, cind alta poate ajunge batuta, sau moarta. Spaniolii sint prea gelosi, si sint prea nervosi. Ei injura si ameninta femeia oricind.
Cum vom trece noi prin istorie, ca mamaligari ?

Ce ma gindeam eu era sa facem o gasca de barbati sa mergem in fata casei ei daca e nevoie sa aratam barbatului ca ea nu e singura in lumea asta, si noi putem interveni la nevoie.
Asta nu inseamna bataie, sau alte prostii de rambo.
Asta inseamna sa fim prieteni si sa mentinem relatia intre noi. Si daca vedem semne de abuz, sa chemam politia si sa o ajutam sa faca ce e bine pentru ea.
Scuze, dar nu am timp sa creiez prostii pe degeaba. Am destule de facut in viata.

Romi

FidelKatzo
20.11.2009, 01:32
Ce ma gindeam eu era sa facem o gasca de barbati sa mergem in fata casei ei daca e nevoie sa aratam barbatului ca ea nu e singura in lumea asta, si noi putem interveni la nevoie.
Asta inseamna sa fim prieteni si sa mentinem relatia intre noi. Si daca vedem semne de abuz, sa chemam politia si sa o ajutam sa faca ce e bine pentru ea.
Scuze, dar nu am timp sa creiez prostii pe degeaba. Am destule de facut in viata.

Romi

Romi,eu sunt convins ca tu vrei binele..in America sau oriunde in lumea asta simpla prezenta a unor persoane straine in fata casei poate fi interpretata ca o amenintare..ce poate sa urmeze nu este greu de imaginat..
si apoi ce ar fi daca si prietenii sotului sunt la fel de lipsiti de inspiratie si se aduna la sfat in fata casei..?

aramis_13
20.11.2009, 04:42
Fifi, tu ai nevoie de reality check.
Key si claudiu eu nu am scris asta ca sa va bateti voi joc de ideie.

Faptul este ca sint femei care sint amenintate si injurate de barbati, si ele nu prea cunosc legea americana si le e frica sa cheme politia.

Daca ele ar intelege ca amenintari fizice si verbale nu sint legal si daca e barbatul lor, atunci ar fi mai usor sa le spui sa mearga la politie sa faca restraining order.

Nu-mi place sa stau sa fac praf cu gura, cind alta poate ajunge batuta, sau moarta. Spaniolii sint prea gelosi, si sint prea nervosi. Ei injura si ameninta femeia oricind.
Cum vom trece noi prin istorie, ca mamaligari ?

Romi

romi, nu ştiu de fifi, dar tu ai nevoie sigur de un reality check.

păi dacă nu e "cu bătaie" cam ce or să facă eventualii salvatori acolo, în faţa casei? or să îi dea ei sfaturi de pe margine de genul apleacă-te, fereşte-te la stânga, la dreapta, fugi după canapea, ascunde-te în dulap, încuie uşa de la baie? adică ăluia nu îi e frică de lege atunci când o bumbăceşte, dar o să îi fie frică de o adunătură de masculi care stau în faţa casei?

ca să nu mai vorbim că ceea ce spui tu înseamnă de fapt să îi dai bărbatului respectiv "n" motive (unde n = numărul ălora adunaţi în faţa casei). ai nevoie de detaliere?

VanDerGigi
20.11.2009, 07:18
Hai mai Romi nu te supara ca glumim si noi. Tre sa recunosti ca un topic asa amuzant nu s-a mai deschis de mult. E clar ca ai vizionat vreun film cu Steven Seagal inainte sa mergi la somn.
In definitiv ideea este buna ..am gasit si numele “brigazii”.. South Florida’s Domestic Violence Exterminators. Terran deja ti-a trimis resume-ul pe PM ..cica sa-i faca si el pe aia putin la buzunare, sa puna o taxa de protectie ceva.. lol
Fifisor daca la Chicago e 1:11 AM, la Est cat e? tot simpatica ai ramas : )

encore
20.11.2009, 07:41
E clar ca ai vizionat vreun film cu Steven Seagal inainte sa mergi la somn.

N-ai pic de cultura generala ... Steven Seagal nu umbla cu trupa, ii face pe toti de unul singur.:cool:

Si Schwarzie la fel, bai, mai puneti si voi mina pe un video de calitate, un film bun, un Seagal, un Stallone, un Lundgren.... ca sa nu mai pomenesc de valorile autentice ... cine-si mai aminteste astazi de Van Damme, Jean Claude van Damme, cum l-au stiut cei din generatia mea. Oameni adevarati, bai, nu ca astia din ziua de azi, Vin Diesel ... ca numai cu efecte speciale se produc, ca daca-i pui sa dea un ura-mawashi, sa sparga o caramida, un zid, ceva ....o casa, sa opresca un camion din mers cu miinile goale, se pisha pe ei.

sorin
20.11.2009, 08:27
In definitiv ideea este buna ..am gasit si numele “brigazii”.. South Florida’s Domestic Violence Exterminators.
Cred ca "Haiducii lui 7 cai" ar merge mai bine in aceasta situatie.

mesajul238
20.11.2009, 08:32
Cu gasca asta si cu shogunelu in frunte chiar ca-l spargem la gurita pe ala. Si spun spargem ca o sa vin si eu. Asa ceva nu se rateaza. Am ras cu lacrimi citind cele scrise de aramis13. Nici nu vreau sa-mi imaginez cum va fi pe viu.

romica, nu mai fi suparat pe noi, mai ales ca ai atatea de facut. Cat despre subiect si eu tin sa-ti multumesc, nu am ras de mult cu atata pofta.

N-ai pic de cultura generala ... Steven Seagal nu umbla cu trupa, ii face pe toti de unul singur.:cool:

Si Schwarzie la fel, bai, mai puneti si voi mina pe un video de calitate, un film bun, un Seagal, un Stallone, un Lundgren.... ca sa nu mai pomenesc de valorile autentice ... cine-si mai aminteste astazi de Van Damme, Jean Claude van Damme, cum l-au stiut cei din generatia mea. Oameni adevarati, bai, nu ca astia din ziua de azi, Vin Diesel ... ca numai cu efecte speciale se produc, ca daca-i pui sa dea un ura-mawashi, sa sparga o caramida, un zid, ceva ....o casa, sa opresca un camion din mers cu miinile goale, se pisha pe ei.

aramis_13
20.11.2009, 09:01
io's serios şi vouă vă arde de glume!

mesaje' n-ai priceput bre că e fără bătaie sau alte de astea de la rambo citire?

păi hai să vedem cam care ar fi motivele ca unu' să-şi tăbăceasă nevasta:
- c-a ars mâncarea. nu se pune. îi dă cel mult două palme şi gata. doar dacă nu încearcă să se prindă de ce ars aia mâncarea. şi ajungem la punctul 4
- că a stat prea mult la o prietenă. nu se pune nici asta. îi trage două-trei înjurături de cele sfinte sau de origini şi gata. doar dacă nu începe să se gândească la ce prietenă putea ea să stea că doar ...şi ajungem iar la punctul 4
- c-a cheltuit banii la shopping. iar nu se pune. două-trei ameninţări (fă, îţi tai cardu') şi atât. doar dacă nu începe să se gândească la ce şi-a cumpărat ea lenjerie roşie când ştie prea bine că lui îi place neagră. şi aşa ajungem tot la punctul 4
- pe motiv de amant. că vezi d-aia a ars mâncarea, a fost la o prietenă care e plecată în voiaj în jurul lumii de 2 săptămâni şi şi-a luat lenjerie sexy. pe motiv de babardeală.
ş-atunci cam ce efect are o trupă de masculi adunaţi în faţa casei când el o tăbăceşte gospodăreşte? masculi care agită pancarte cu (sau fac galerie, mă rog, cum vă place): "we are here to support Y".

Rebela
20.11.2009, 09:37
ş-atunci cam ce efect are o trupă de masculi adunaţi în faţa casei când el o tăbăceşte gospodăreşte? masculi care agită pancarte cu (sau fac galerie, mă rog, cum vă place): "we are here to support Y".

Eventual sa faca un "tail gate" ..scaune de picnic..masuta..coolerul cu bere...show gratuit:)

Romi, sa zicem ca ai gasi baietii respectivi, te-ai amesteca in treaba lor matrimoniala...s-ar linisti lucrurile, pe moment..dupa care sotii se impaca, se pupa din nou..si ghici cine se alege cu rotile de la masina desumflate?

Eu zic asa: National Domestic Violence Hot Line (http://www.ndvh.org) ..si o sfatuiesc ei ce sa faca..E gratis...Daca vrea sa asculte bine, daca nu inseamna ca mai sint si alte lucruri la mijloc pe care tie nu ti le spune.

E frumos ca vrei sa fii cavaler, insa daca chiar doresti sa o ajuti, neparat ofera-i si alte variante decit intimidarea partenerului. Nu cred sa il sperie o gasca de oameni la usa lui. Eventual sa cheme el 911 :)

VanDerGigi
21.11.2009, 14:06

Ce vorbesti mosule ..pai cand imi arata mie tizul Jean Claudiu Van Damme lovitura aia cu care lasa copii cu gura cascata, tu nu te decisesei inca care e ciorba ta preferata.

ia uite aici:

NP1riDnBcxk&eurl

keyframe14
21.11.2009, 16:25
Romi, zi-le baietilor sa puna ceva sumar pe ei ca avem o misiune pentru ei. Tocmai in Grecia.... Si noi luam in derandere treaba asta....
Target-ul obisnuieste sa plece seara cu baietii si sa fie rece cu consoarta.
Consoarta va lasa usa de la veranda intredeschisa sa asigure accesul trupei, si va scutura un tzolic de la geamul din baie cand concubinul merge la culcare..Interventia se va face numai la semnalul ei.
Good luck guys;))lol

romi_in_florida
22.11.2009, 00:41
Si daca fata are nevoie sa fie scoasa din situatia ei, si ea nu are masina sau bani sa plece, voi ati lasa-o sa se descurce singura.

Daca ea ar fi la un grup de biserica, poate popa ar organiza ceva ajutor.

Dar aici, de ce sa ajutati voi, nu ?

Data viitoare daca fata e maicata, sau fata ta si ea e departe de familia ta, cum ti-ar place daca nimeni nu ar ajuta-o. Poate o vei gasi mai tirziu la morga, dar ce conteaza ca nu-i treaba noastra, nu ?

Eu ziceam sa facem un grup de prieteni care sa tina legatura cu fata ca sa o ajutam, si sa mergem acolo numai la ultimul resort daca e nevoie.

Dar vad ca multi sint fericiti sa-si bata joc de situatia altuia.
Fetele nu vin sa-ti spuna problemele lor asa de usor, ca sint mindre, sau le e rusine, sau mai stiu eu ce ! De aia e mai greu sa le ajuti, si de multe ori ajungi prea tirziu sa le ajuti.
Si fata aia din grecia are nevoie de ceva ajutor, si nu are nevoie de keyframe sa-si bata joc de situatia ei. Dar vad ca keyframe nu e capabil sa ajute, sau sa inteleaga situatia.

Este si o schimbare de valoarea lor cind vin fetele din romania aici sa lucreze.
In romania prea de multe ori femeile fac lucruri de secretara, si nu li se da sansa sa faca decizii. Si barbatii le privesc ca si clasa inferioara de persoane, si daca vor sa avanseze ele trebuie sa se culce cu sefii.

De aia nu ma mira atitudinea lui aramis, ca vad ca el e de la suburbia si nu prea arata ca a venit in sua si a invatat ceva mai bine. Sapte ani de acasa nu ajuta cind parintii sint la fel.

Fara glume, ca asta e realitatea !
Romi

aramis_13
22.11.2009, 04:37
...Dar vad ca multi sint fericiti sa-si bata joc de situatia altuia.
Fetele nu vin sa-ti spuna problemele lor asa de usor, ca sint mindre, sau le e rusine, sau mai stiu eu ce ! De aia e mai greu sa le ajuti, si de multe ori ajungi prea tirziu sa le ajuti.
Si fata aia din grecia are nevoie de ceva ajutor, si nu are nevoie de keyframe sa-si bata joc de situatia ei. Dar vad ca keyframe nu e capabil sa ajute, sau sa inteleaga situatia.

Este si o schimbare de valoarea lor cind vin fetele din romania aici sa lucreze.
In romania prea de multe ori femeile fac lucruri de secretara, si nu li se da sansa sa faca decizii. Si barbatii le privesc ca si clasa inferioara de persoane, si daca vor sa avanseze ele trebuie sa se culce cu sefii.

De aia nu ma mira atitudinea lui aramis, ca vad ca el e de la suburbia si nu prea arata ca a venit in sua si a invatat ceva mai bine. Sapte ani de acasa nu ajuta cind parintii sint la fel.

Romi

nu amice, nu de "fata" aia ne batem noi joc. dar dacă nu înţelegi matale, nu e problema noastră. la fel cum "fata" aia nu e nici ea problema altcuiva. care "fată", mai ales în america fiind, are soluţii destule dacă o violentează consortul (şi în românia dacă era, tot avea soluţii). şi ai dreptate, şapte ani de acasă nu ajută când părinţii sunt la fel: se vede treaba că ai lu' matăluţă te-au educat că problemele se rezolvă cu paru' (sau cu pumnu', depinde de la caz la caz). sau poate ai fost crescut în suburbii şi acolo aşa se rezolvau. e şi asta o educaţie. păcat că nu ai învăţat că "binele cu sila nu se face". ai fi ştiut atunci că genul ăsta de "bine" aduce de fapt mai mult rău.
în rest, atunci când vorbeşti de respectul pentru femei, ar trebui să te gândeşti de două ori atunci când deschizi gura (mă rog, când dai cu degetul în taste). iar asta ţi-o spune un ardelean.

biliboaca
22.11.2009, 05:04

Romi, e frumos ca vrei sa fii cavaler dar la randu-mi, femeie fiind, nu aprob solutia la care vrei sa apelezi. Un agresor nu ii va permite fetei sa tina legatura cu "un grup de amici" mai ales daca se trezeste cu ei in poarta. apoi amicii pleaca acasa si ea ramane cu agresoru si e mai rau.
sa o scoti de-acolo presupune sa-ti asumi responsabilitatea pentru ea cu tot ce inseamna asta. si daca esti dispus sa-ti asumi o astfel de responsabilitate nu stiu daca ai nevoie de o gasca. e mai indicata discretia decat scandalul in astfel de situatii - parerea mea.
Si-acu la partea asta de iti dadui quote, io nu stiu de cand esti tu plecat din Romania dar ce spui tu nu reprezinta normalitatea aici.
Acestea sunt niste decizii personale asumate ale unei femei de oriunde a fi ea. nu o pune nimeni sa se culce cu sefu pt o pozitie mai sus daca nu vrea sa faca asta. Altfel inteleg sa te impinga foamea la asa compromisuri dar cand vorbim de promovare deja nu mai vorbim de o nevoie ci de principii.
pai daca are un job de secretara, cum l-a obtinut pe ala fara sa se culce cu sefu, va obtine si alt job o treapta mai sus fiindca are competente.
zic si eu - care traiesc aci pana una alta.

keyframe14
22.11.2009, 07:38
Si daca fata are nevoie sa fie scoasa din situatia ei, si ea nu are masina sau bani sa plece, voi ati lasa-o sa se descurce singura.Acum o dai pe alta parte ca ai vazut ca aia e aberanta..nu-i problema ca si asta e.. daca ar avea nevoie de bani si/sau masina, de ce ar avea nevoie neaparat de un grup de barbati exclusiv? un grup de romani( barbati si femei) ar fi la fel de bun nu.. asta daca nu ai ceva acte necugetate in cap.

Eu ziceam sa facem un grup de prieteni care sa tina legatura cu fata ca sa o ajutam, si sa mergem acolo numai la ultimul resort daca e nevoie.
tu cred ca in tinerete ai fost in legiunea straina si ai ramas cu sechele.

Si ca cum crezi tu ca un grup de masculi ar ajuta fata din grecia. Chiar te rog sa ne detaliezi un scenariu. Barbat-su nu o bate, e doar alegerea ei ca sta acolo..cand o sa decida sa plece o sa plece.. Ce crezi tu ca ai putea face cu grupul tau de smardoi in cazul ei sa o ajuti? Cu atat mai mult cu cat ea precizeaza clar ca are nevoie de sfaturile femeilor.
In rest asa cum spunea si Aramis, dai dovada ca ai fost crescut intr-un mediu unde deciziile se impuneau cu pumnul, si la chestii din astea da-mi voie sa iau in deradere ridicolul topicului ca altceva nu e, decat o gluma proasta.

Mai a naibii sa fie de treaba, eu zic ca e mai rau.. le violeaza direct si le baga salariul la decolteu..Iti dai seama daca sunt 3 asociati in conducere prin ce trebe sa treaca mititica sa avanseze..adevarate orgii.

RomiAici nu pot sa zic decat, AMIN.
P.s. Mai Romi, eu zic ca la cat esti de convins, faci fata singurel, ce zici, daca bagi un filmulet din asta motivant inainte cu o ora de misiune, eu zic ca poti muta si muntii din loc.
:aplause:

aramis_13
22.11.2009, 07:53
key, dacă era glumă, bună sau proastă, hai c-ar mai fi mers.
dar romi vorbeşte/scrie la modul cel mai serios! iar asta chiar că nu mai e nici o glumă ...

VanDerGigi
22.11.2009, 10:37
Target-ul obisnuieste sa plece seara cu baietii si sa fie rece cu consoarta.
Consoarta va lasa usa de la veranda intredeschisa sa asigure accesul trupei, si va scutura un tzolic de la geamul din baie cand concubinul merge la culcare..Interventia se va face numai la semnalul ei.

N-am prins povestea asta in caz ca-i reala dar pare un caz classic. Reclamanta poate invoca bineinteles lipsa ATENTIEI din partea paratului .. iar de acolo Romi might even get lucky lol

key, dacă era glumă, bună sau proastă, hai c-ar mai fi mers.
dar romi vorbeşte/scrie la modul cel mai serios! iar asta chiar că nu mai e nici o glumă ...

Asta una, iar a doua ..am picat pe ganduri cand mi-am adus aminte ca e de vreo 30 de ani in SU, dar mi-am zis ..hey cine-s eu sa judec ..fiecare cu pasaricile lui vorba aia.

FidelKatzo
22.11.2009, 11:15
http://i176.photobucket.com/albums/w165/paulantoniu/AirborneAndSpecialForcesUdayQusayRa.jpg

baietii de pe rom-portal nu umbla cu jumatati de masura..

Greuceanu
23.11.2009, 09:39
El vrea sa ajute fetele. Tare cumsecade omul nostru. Romica, ai manele bune frate, sa nu ma plictisesc cand astept dupa fraierii aia. Le aratam noi cine e Romica din florida, sa se stie unde e smecherii adevarati. Care este.

biliboaca
23.11.2009, 09:41
El vrea sa ajute fetele. Tare cumsecade omul nostru. Romica, ai manele bune frate, sa nu ma plictisesc cand astept dupa fraierii aia. Le aratam noi cine e Romica din florida, sa se stie unde e smecherii adevarati. Care este.

Greucene, io din cate stiu la final tu te alegi cu fata si juma' din imparatie!:-?

PS. am io ultimele hituri pt gusturile tale in materie. iote vere cum se ingroasa randurile melomanilor! ca sa zic asa si io-s un mare fan de muzica d'asta deci nu poci decat sa ma bucur.

ziia
24.11.2009, 07:55

Romi

Romi, ai intentii bune si esti de admirat pentru asta, insa nu poti face chiar asa. Cum zicea si Paul, te vei trezi si tu si prietenii la inchisoare si pe langa asta, s-ar putea ca tu sa vrei binele si mai rau sa-i faci fetei. Incalcarea proprietanii altuia si amenintarea(chiar si cea verbala dar si cea fizicia(indirect) prin prezenta ta pe proprietatea altuia) o sa-ti aduca numai probleme. Iti garantez ca daca fata n-are tupeu sa suna la politie, va suna barbatul ei. Poti indruma o fata abuzata sa recunoasca abuzul si sa se informeze de legile US insa nu poti lua tu decizia in numele ei, oricat ai incerca.

romi_in_florida
25.11.2009, 00:21
Si daca e in numele ei, sau in numele meu, sau in numele cui vreau eu.
Intrebarea e daca pot sa stiu ca ea e in pericol si sa fac nimica. La mine raspunsul e NU.
Ce fac depinde de ce e situatia viitoare in care ma voi gasi.
Pina acum am auzit sotul tipind si jurind la ea ca e curva si ca minte, etc,etc.

Intre timp as vrea sa te invat sa faci mamaliga, sa nu mori de foame pina gasesti boierul tau viitor.

Romi

VanDerGigi
25.11.2009, 10:15
Pina acum am auzit sotul tipind si jurind la ea ca e curva si ca minte, etc,etc.

Pai poate asa o fii.. lol

keyframe14
25.11.2009, 10:26
Pai poate asa o fii.. lol Si eu m-am gandit la asta, cu atat mai mult cu cat barbatii rareori se inseala:)lol
Hai ca plec ca dupa ce-am zis n-o sa-mi fie usor:))

VanDerGigi
25.11.2009, 10:31
Si eu m-am gandit la asta, cu atat mai mult cu cat barbatii rareori se inseala:)lol
Hai ca plec ca dupa ce-am zis n-o sa-mi fie usor:))

Cu asta cred ca ne-am facut amandoi cate un X pe frunte sa aiba populatia feminina unde arunca cu ce au la indemana. : )

elliane
25.11.2009, 10:31
Si eu m-am gandit la asta, cu atat mai mult cu cat barbatii rareori se inseala:)lol
Hai ca plec ca dupa ce-am zis n-o sa-mi fie usor:))Nu-i cazul(sa pleci).Aici discutam,nu dam cu parul:punch:

FidelKatzo
25.11.2009, 10:37
mi se pare cam suspecta toata treaba...poate ne spune Romi cum arata tipa..

sorin
25.11.2009, 10:54
mi se pare cam suspecta toata treaba...poate ne spune Romi cum arata tipa..
acuma sa n-o dati cu totii cotita si sa spuneti ca actiunea lui Romi a fost premeditata :o

FidelKatzo
25.11.2009, 11:22
tocmai aste este..ca nu spune de ce-l intereseaza atata cazul asta..prea este bine informat de ce se intampla in casa altuia..

VanDerGigi
25.11.2009, 11:57
Nu-i cazul(sa pleci).Aici discutam,nu dam cu parul:punch:

Crezi tu Elliane? ..Acuma apare prescriptia aia impotriva potentei, turn off-ul ala total de se usuca si iarba care misuna pe forum si ne ia la rost.

ziia
25.11.2009, 15:50
Si daca e in numele ei, sau in numele meu, sau in numele cui vreau eu.
Intrebarea e daca pot sa stiu ca ea e in pericol si sa fac nimica. La mine raspunsul e NU.
Ce fac depinde de ce e situatia viitoare in care ma voi gasi.

Intre timp as vrea sa te invat sa faci mamaliga, sa nu mori de foame pina gasesti boierul tau viitor.

Romi

Am subliniat fraza de mai sus ca sa-ti atrag atentia ca exact asa gandeste si barbatul femeii respective. Din cauza asta zic eu ca o sa atragi mai multe belele decat multumiri. Cred ca nu vrei sa o fata pe constiinta...

PS: Nu mor de foame pentru ca am bani destui si ma duc la restaurant:)

romi_in_florida
25.11.2009, 16:45
Vorba de decizie facuta de mine nu inseamna ca nu trebuie sa fiu corect din punctul legii.
La fel si barbatul ei poate face o decizie, atita timp cit e legal ce face el. Problema e ca ce face el este ilegal si imoral. Dar vad ca tu Ziia ca moderator nu poti sa faci distinctia intre bun si rau, sau nu conteaza la tine.

Paulantonio si claudiunj sint "barbati" care se uita numai dupa amanunturi sa-si bata joc.
Eu nu am vazut fata si nu stiu daca e grasa/slaba/frumoasa/urita/inteligenta/proasta etc.
Si aia nu conteaza cum e ea numai daca te maninca la limba, cum vad ca va face voua.
Si daca stiu ceva e treaba mea cum am aflat. Intrebarea era daca sint acolo barbati care pot ajuta la nevoie. Si raspunsul ramine la fel - NU- . Poate ar fi trebuit sa incep cu o intrebare pusa la fete, ca vad ca ele au mai mult curaj sa inteleaga decit grupa asta de "barbati".

Romi

ziia
25.11.2009, 17:07
Vorba de decizie facuta de mine nu inseamna ca nu trebuie sa fiu corect din punctul legii.
La fel si barbatul ei poate face o decizie, atita timp cit e legal ce face el. Problema e ca ce face el este ilegal si imoral. Dar vad ca tu Ziia ca moderator nu poti sa faci distinctia intre bun si rau, sau nu conteaza la tine.

Romi, bine-nteles ca disting intre bine si rau. Sunt impotriva abuzului de orice fel si daca o fata este abuzata nu ma gandesc de doua ori inainte sa sun la politie, iar pe fata o sfatuiesc sa nu se mai intoarca la barbatul care o bate si sa sune la "National Domestic Violence Hotline "- 1-800-799-SAFE (7233).
Tu ai zis ca decizia ta nu conteaza daca este "corecta din punctul legii" insa ai spus ca si barbatul ei poate face o decizie "atita timp cit e legal ce face el". Nu ti se pare ca ar trebui sa fiti amandoi pe picior de egalitate si nici unul sa nu incalcati legea?
De ce imi bat gura(sau tastele) incercand sa te fac sa intelegi ca desi esti bine intentionat, gresesti prin fapta? Pentru ca Romi, nu vreau sa ajungi la inchisoare, nu vreau sa ajunga altii "bine intentionati dar influentati de tine" la inchisoare ca mai apoi sa te vad pe forum scriind ca toate femeile sunt nu stiu cum pentru ca desi tu ai sarit in ajutorul ei, ai intrat si la inchisoare si ea cu toate astea tot s-a intors la barbatul care o abuza.
Ai o inima mare care este la locul care trebuie insa ai grija sa nu iti faci probleme singur. Femeia abuzata numai ea are puterea de decizie daca se mai intoarce la acel batbat sau nu. Un om care este violent nu va inceta sa fie violent, fie ca te afli tu pe proprietatea sau sub fereastra lui, fie ca te afli la tine in casa pe canapea.
Paul si Claudiu sunt 2 barbati decenti, de treaba si au un suflet mare, sa stii!

celisa
01.12.2009, 09:15
romi,nu mai sunt multi barbati cu "palle"....ni le-au lasat mostenire noua,femeilor.asa ca , nu te baza pe prieteni saritori,caci nu toti au aceasi calitate a sangelui...lollll
si eu as fi fost bagareata ca tine,pt ca eu nu cred ca unul tre sa ramana pasiv , cand are suspiciuni....nu toti sunt altruisti...bravo tie,romi!sorry ca nu te pot ajuta de aici din romania,dar sunt de partea ta!

zanateca
07.12.2009, 17:44
si eu in primele zile aici am fost intr-o situatie asemanatoare si traiam cu ideea ca sunt legile asa cum erau la noi cand iti auzeai vecinul in bloc cum isi batea nevasta si politia nici nu se sinchisea pana ce nu iesea cu macar cateva coaste rupte.am fost amenintata cu moartea iar sotul meu imi radea in nas pentru ca nu aveam pe nimeni aici sa ma ajute sau sa-mi dea un sfat.

keyframe14
07.12.2009, 17:49
si eu in primele zile aici am fost intr-o situatie asemanatoare si traiam cu ideea ca sunt legile asa cum erau la noi cand iti auzeai vecinul in bloc cum isi batea nevasta si politia nici nu se sinchisea pana ce nu iesea cu macar cateva coaste rupte.am fost amenintata cu moartea iar sotul meu imi radea in nas pentru ca nu aveam pe nimeni aici sa ma ajute sau sa-mi dea un sfat.Sotul tau te-a amenintat cu moartea in primele zile cand ai venit aici?!

ziia
07.12.2009, 20:48
si eu in primele zile aici am fost intr-o situatie asemanatoare si traiam cu ideea ca sunt legile asa cum erau la noi cand iti auzeai vecinul in bloc cum isi batea nevasta si politia nici nu se sinchisea pana ce nu iesea cu macar cateva coaste rupte.am fost amenintata cu moartea iar sotul meu imi radea in nas pentru ca nu aveam pe nimeni aici sa ma ajute sau sa-mi dea un sfat.

Daca te mai ameninta verbal sau fizic sau este violent suna neaparat la 911. Ei te vor instrui ce pasi trebuie sa faci mai departe. Chiar daca e sotul tau sau un strain, abuzul de orice fel este aspru pedepsit in US.
DOMESTIC VIOLENCE ABUSE
EXAMPLES

Threats
Intimidation
Annoying Phone calls
Stalking (such as following the victim to and from work, and threatening the victim)
Physical Assault or Abuse

Hitting
Kicking
Biting
Pinching
Punching
Hair pulling
Beating
Slapping
Pushing
Shoving

Sexual Abuse

Unwanted sexual touching
Forced sexual acts
Criticizing sexual ability

Verbal Abuse

Emotional cruelty
Constant criticism
Name calling
Ignoring the victim
Degrading remarks
Mocking
Taunting
Swearing

Financial Abuse

Refusing to pay bills
Withholding money from victim
Not allowing victim to work
Not purchasing family necessities

Social Abuse

Opening and reading victim's mail
Monitoring and listening in on telephone calls
Outward jealousy and possessiveness
Isolating the victim from family / friends
Violating privacy rights of victim

Child Abuse

Child endangerment charges can be submitted and filed if the child witnesses the violence

DOMESTIC VIOLENCE charges may be submitted and filed as a misdemeanor or a felony. How it is submitted and filed by the Prosecutor is based on the severeness of the case. Severe injuries (including severe cuts and broken bones) will althe majority always be charged as a felony. No injury or slight injury cases will generally be submitted and filed as a misdemeanor. Both past acts of reported domestic violence and the criminal history of the accused may also influence how the case is submitted and filed---usually as a felony.

DOMESTIC VIOLENCE IN FLORIDA
PUNISHMENT · CONSEQUENCES
Misdemeanors:

Brief prison sentence (0 to 6 months County prison)
Counseling (52-week program)
40 hours of community service or physical labor (calTrans)
Various fines
Stay-Away Order from the victim, including moving out from residence
"No Harm, No Strike" Order for couples

Felonies:

Jail time (time can variety from 3 months in County prison to 3 years in State prison)
Counseling (52-week program)
40 hours of community service or physical labor (calTrans)
Various fines
Stay-Away Order from the victim, including moving out from residence
"No Harm, No Strike" Order for couples

http://www.ffdalaw.com/domestic_violence.html

Assault and Battery charges covers acts that can range from spitting and slapping to inflicting serious injury. Criminal acts related to Assault and Battery include:

Simple Assault
Aggravated Assault
Assault with a Deadly Weapon
Battery
Felony Battery
Aggravated Battery

http://www.flcounsel.com/lawyer-attorney-1312421.html

zanateca
08.12.2009, 08:35
Multumesc pentru sfat,acum stiu cum sa-mi port de grija,din pacate am invatat prea tarziu iar fostul sot a scapat nepedepsit.Conteaza foarte mult si cum te-au crescut parintii,in cazul meu mama mea imi turna in cap mentalitatea ca ,,bun,rau,e sotul tau si trebuie sa stai cu el si sa taci``

elliane
09.12.2009, 01:16
mentalitatea ca ,,bun,rau,e sotul tau si trebuie sa stai cu el si sa taci``Credeam ca o astfel de mentalitate este de mult depasita.Mamele noastre au o altfel de cultura,alta generatie.
Cred ca cine are acees la internet,poate sa descopere in orice moment ce are de facut in caz de maltratament.
Pentru cele care nu au net,se face tot timpul publicitate la aceste centre pentru denuntarea problemelor legate de maltratament.
Asa ca,fetelor, deschide-ti ochii pina nu-i prea tirziu.

VanDerGigi
09.12.2009, 07:49
Constant criticism

Judecand dupa asta, peste jumatate din populatia feminina ar trebui sa fie dupa gratii. lol

ziia
09.12.2009, 09:47
Judecand dupa asta, peste jumatate din populatia feminina ar trebui sa fie dupa gratii. lol

Critica facuta in mod constant nu aduce nimic constructiv intr-o relatie. E greu sa traiesti alturi de astfel de persoane.

keyframe14
09.12.2009, 09:48
Critica facuta in moc constant nu aduce nimic constructiv intr-o relatie. E greu sa traiesti alturi de astfel de persoane.
recunoaste ca aia ai pus-o de la tine:)lol

mesajul238
09.12.2009, 10:39
recunoaste ca aia ai pus-o de la tine:)lol

Nu cred, ar insemna sa fie ea prima dupa gratii. :lol: Claudiunj, cred ca ai gresit cu procentajul.

ziia
09.12.2009, 11:36
Nu cred, ar insemna sa fie ea prima dupa gratii. :lol: Claudiunj, cred ca ai gresit cu procentajul.

Contiinuua sa vorbesti despre mine si vei vorbi despre tine. Atat am de zis.

mesajul238
09.12.2009, 11:43
Era doar o gluma drept raspuns la o alta gluma. Cat despre ce ai de zis, nu ai zis nimic, din ceea ce ar fi trebuit sa zici. Ramane cum ti-am spus, faci afirmatii gratuite si acuzi pe nedrept. Daca poti demonstra contrariul bine, daca nu tot bine. Tot raul spre bine ramane o afirmatie valabila.

Contiinuua sa vorbesti despre mine si vei vorbi despre tine. Atat am de zis.

VanDerGigi
09.12.2009, 12:37
Claudiunj, cred ca ai gresit cu procentajul.
Pai n-am inclus bitching & complaining tocmai pt ca sarea de 80%.

Loniia
09.12.2009, 13:21
Critica facuta in mod constant nu aduce nimic constructiv intr-o relatie. E greu sa traiesti alturi de astfel de persoane.

Ziia idee sustinuta si de mine , mai usor criticam decat sa laudam !...critica se poate schimba cu o comunicare constructiva.
Despre critici imi aduc aminte de nanele/nenii care prindeau orice moment sa ne dea lectii ....:-?