PDA

Arată versiune întreagă : trist şi sumbru, dar ... cât de real

aramis_13
12.11.2009, 05:26
nu e de la mine. l-am tras şi eu de altundeva. e sau nu realitate?

Preluare de pe net
-----------------------------------------------------------------------

Dragii mei, să vă spun o poveste? Păi, hai vă spun.

Ieri navigam pe Internet şi am prins acolo un link de hi5. Aşa, ca pentru voi, urăsc hi5-ul. Dar am intrat. Pe pagina unui tânăr de aproximativ 18 ani, de profesie dansator modern. Şi de succes. Spun asta având în vedere zecile de mesaje de la tinere ce-l doreau. Sub o formă sau alta.

Problema mea a fost că nu am prea înţeles ce încercau să-i comunice fetele. Gen: abea ast să vi aici să stăm la brf k na, ţi minte chef k maj' meu.
Sau: te poooooop lov u abea aştept să ne vdm: x: x
Sau: plshe... hi5 tău ast comm d la u plz.

Priveam tatonările respective cu ochii unui ratardat. Lumea se duce p**ii de suflet, mă gândeam. Dispar cuvintele. Dispare comunicarea. Dispar imaginile pe care le pot picta cuvintele, frazele. Dispar înţelesurile. Astfel de limbaj, presupune sfârşitul literaturii, al poeziei. Ce fel de poezie ai putea scrie cu "uof uof atât de nfs sometimes buah?!" Ştiu, sunt un bătrân decrepit băşinos ce stă uşă în uşă cu o prostată defectă, dar dragii mei tineri utilizatori de ksh##33usk, o luaţi razna! Ştiu că trăiţi în viteză, ştiu că aveţi alte priorităţi, ştiu că ţoalele de firmă au luat locul cărţilor bune şi versurile retardate ale unor melodii searbede au luat locul poeziei, dar voi frânaţi evoluţia şi începeţi să involuaţi!
În curând, veţi comunica din nou prin bătăi de tobă şi sunete nearticulate. Şi, mai grav, omorâţi poveştile. Sau veţi ajunge să povestiţi la fel de cursiv ca Tarzan cu Jane, în
momentul întâlnirii lor. Sper că ştiţi cine-i Tarzan.

Pentru voi, am decis să readaptez minunata poveste a minunatului Creangă (a murit săracu' fără să vadă Bamboo-ul). Poate aşa o veţi citi. Şi veţi realiza spre ce vă îndreptaţi, cum vorbiţi, ce doriţi şi în ce credeţi.

Povestea e adresată doar cocalarilor şi piţipoancelor. NU MĂ ADRESEZ TUTUROR TINERILOR. Există mulţi tineri de aur, care cred în ceea ce cred şi eu şi cei dinaintea mea. În valoare. Cei ce-mi citesc blogul intră în această categorie şi le mulţumesc că sunt aici. Datorită lor, mă simt şi eu mai tânăr. Un pic. Şi acum povestea.

Kpra coo 3 yezi

Era o data o kpra superhaladita ce avea ksa in Pipera. Si 3 yezi. Mari bulangii. 1 mai fraer ca altu. Doolcik de kpra le zice intr o buna zi yezilor:
-Dragii mey, eu merg la mall sa iau ceva tzoale, ca sa lansat colectia de toamna-iarna. Incuiati usha si activati sistemul de alarma, sa nu vina loopul la voi. kand ma intorc, va kant la usha:
"3 yezi bulangii, fug akum la D&G,
Si va aduce mama voo, okelari cu rama noua
Ktarama de metal, cat zabala de la cal,
Si 3 blooze cu sclipici, si adidasi cu "arici"
Un mobil de la Vertů , k sa tzi moara dooshmanu'"

- Ati bagat la mansarda, mici fraeri coklitzi ce sintetzi?

- Da, mamook. tu doote la mall, avem noi grija! Hai, p@@@@, te poooop, kisses :X

Si kpra pleaca. Loopool era insa dupe zid. Smekerul, kre era numa figuri plin cluburi, moorea de superfoame. Si le puse gand nashpa celor 3 yezi. Si-a dres vocea si a inceput sa kante la usha:
- 3 yezi bulangii, ma imbrak la D&G….
Yedool mare, bocna de fraer, a sarit sa deskida usha. Lui ii ajunsese ca cineva zicea "D&G" la usha. Restul nu mai konta. Ceilalti doi i-au zis insa:
- Koaie, U nu auzi k vocea de la usha e groasa??? Nup deskide, frate!!!!!! Mama are voce doolcik.

Nervos, loopul a mers la tunning sa-si dea mai incet bashii la voce. Si s-a intors. Si a inceput din nou sa kante.

Fraerul mare iar a sarit ff hotarat sa deschida usha. Probabil de pliktys3alaaaaaa. Ceilati 2, si-au dat seama orikat de fraeri ar fi fost, k ala mare traieste in loomea lui. Shi s-au askuns. Unul in semineu, celalat sub patul kprei, batut in kristale Swarovsky.

Ala mare a deskis usha, loopool nu a stat pe ganduri si l-a mankt. Apoi s-a pus pe pat. Sa-si faca digestia. Dar de la un flok de blana ce i-a intrat in nas, l-a luat stranutul. Yedool mijlociu, askuns sub pat, i-a zis:
- Hey, buah, snoof snoof, ai grije d tne!
Loopool l-a extras binishor de sub knapea shi l-a mankt shi p el. Apoi le-a looat kptatzanile shi le-a pus in geam. Sa o fraereasca pe kpra. Shi a plekt.

Vine kpra de la mall. Incepe sa knte, ala mic ii deskide. Se uita kpra in living si zice:

-Mah, ce kkt e jegu asta P jos!

Yedu ii toarna ce s-a intamplat. Kpra se enerveaza maxim, ii cad dekt kateva lakrimi shi spune:
- Ii iau glanda la bulangiu!

Il soona pe mobil shi asta nu raspunde. Atunci ii baga un SMS: " Loopoole, U shti k t ioob3sk ff mooooolt, hai sa bem ceva, vreau sa traiesk klipa cu tn! Mercic! P.S. :x :x Kpra Skoompik."

Loopool citeshte shi zice:

-Sup3rCooool!

Jegosool vroia de moolt sa o fak pe kpra, ashea ca nu a mai stat pe gandoori.
Shi a fugit la vila ei din Pipera.

Kpra i-a deskis usha, l-a invitat sa stea pe knapeaua cu Swarovsky shi a dat drumul l-a super skoola audio din living. Loopool a inceput sa askoolte, apoi sa urle, sa-i dea sangele p nas shi a murit in kinuri. De ce?

Capra, dragii mei, îi pusese un cd cu versiunea originală a poveştii lui Ion Creangă. Care suna cam aşa:"... Ticălosul şi mangositul! Ei las' că l-oiu învaţa ieu minte. Încă se rânjea mă mine câtodată şi-mi făcea cu măseaua. Apoi doar eu nu-s de-acelea de care crede el. N-am sărit
peste garduri niciodată. Ei taci, cumatre, ca te-oiu dobzăla eu! Cu mine ţi-ai pus boii în plug? Apoi ţine minte, că ai să-i scoţi fără coarne!"

Mult peste puterea de concentrare a hapsânului lup. Creierul lui nu a făcut faţă avalanşei ce se revărsa neîndurator din boxe. Şi a crăpat.

Da, stimabililor. Aşa sunau poveştile odată ca niciodată. Cam cum e fragmentul ce l-a ucis pe lup. Iar pentru viitor, au neşansa de a fi scrise cam ca începutul poveştii mele.

Asta în cazul în care poveştile mai au un viitor.

fifi
12.11.2009, 20:05
Am mai citit-o, mi se pare chiar aici pe forum adusă de altcineva mai demult, dar tot m-a făcut să zâmbesc, este o exagerare dar cu bune intenţii, anume de a trage un semnal de alarmă în vederea deformării şi pierderii limbii române corecte de-a lungul generaţiilor computeriste, engleziste, moderniste etc.
„OK?!” (mama lui de ok)

Pisoi
13.11.2009, 11:48
Am mai citit-o, mi se pare chiar aici pe forum adusă de altcineva mai demult, ....

...am postat-o eu la unul din serialele "suete la cafea"

p.s. mi-a facut placere sa o citesc din nou!

aramis_13
13.11.2009, 12:32
eu de abia acum l-am "descoperit"

Pisoi
13.11.2009, 12:39
eu de abia acum l-am "descoperit"

...nu-i nici o problema, daca mai ai ceva asemanator mai posteaza ...chiar daca e trist e in acelasi timp si amuzant.

p.s. sper sa imi permiti si mie sa postez p-aici "perle" romanesti ...nu cu intentia de a face bascalie ci pe ideea realitatii, oricum limba romana ramane o limba frumoasa si de neegalat indiferent cum este vorbita sau scrisa.

biliboaca
13.11.2009, 12:50
posibil si-astea sa mai fi fost postate (le-am mai citit candva dar nu stiu daca aici). Pisoi sa nu-mi spui ca tot tu esti de vina...:thinking:

" In Salonic sint masline
Dar toate cheile-s la tine" (A.S.I.A)

"I-am spus mereu nu vreau camila
Intii de toate fa-mi o vila" (A.S.I.A)

"Printul meu are titei
Pot sa fac ce vreau cu ei" (A.S.I.A) - locul 1!!!

"As vrea sa sun la tine
Dar tu esti linga mine" (Sexxy)

"Colega mea a plecat de mult
Nu mai am rabdare s-o mai ascult" (Sexxy)

"Vreau sa te intorci la mine
Fara tine-mi este bine". (Sexxy)

"Te vreau oriunde-am fost" (Selena)

"Iti amintesti cum ne-aminteam
De zilele cind ne iubeam". (Miki de la K-Pital)

"S-au irosit atitia ani fara rost" (Blondie)

"Si sint acum prea adormita
Ma uit pe geam si cad trasnita" (Uni-k)

"E fatal cum te misti superfinal" (Hi-Q)

"Patul este scena
Se ridica, se coboara
Sint mai ceva ca Ayrton Senna" (Hi-Q)

Pisoi
13.11.2009, 13:04
... Pisoi sa nu-mi spui ca tot tu esti de vina...

...nu, nu sunt...

astea mi-a adus aminte de niste versuri dintr-un cantec, nu stiu de cine cantat ...dar mereu ma bufnea rasul... il am pe o colectie copiata pe un CD primit din RO

"Suzana si Roxana mi-au furat banana" ...etc

p.s. poate gasesti tu asa zise versurile cantecului ca eu nu stiu pe unde mai e CD-ul ala

Ben
13.11.2009, 13:10
interesant da eu cred ca sunt doar niste zvonuri pt ca pana la urma ce are daca prescurtam?asta o facem de dragul de a economisi timp (cu toate ca noi tinerii scriem destul de repede, eu de ex. scriu 40 cuvinte/minut am unu la scl care scrie 70 cuvinte pe minut samd. aici aveti un link in care va puteti testa rapiditatea cu care tipariti cuvintele:http://romanian-speedtest.10-fast-fingers.com/) Aceste prescurtari se folosesc doar pe net cu mici exceptii desigur dar nu cred ca trebuie sa o luam chiar asa si sa spunem NU la orice tendinta de schimbare. In fond, si Cristofor Columb nu a fost inteles de prea multa lume cand i s-a pus intrebarea "Unde te duci?"-"Acolo"gesticuland cu degetu' spre..."nicaieri". Parerea mea.:thinking:

biliboaca
13.11.2009, 14:18

p.s. poate gasesti tu asa zise versurile cantecului

mai Pisoi, daca tot ..se intampla coincidenta sa-mi ceri taman mie ajutoru, apai ia d'aci de la biliboaca citire si in caz de forta majora da-o mai departe:

"fetele astea doua (Suzana si Roxana) sunt cam..lihnite de foame daca impart aceeasi banana, unde mai pui ca si furata; io altfel nu vaz rostu, cand sunt banane la taraba si costa numa' cativa poli."

PS. oricum daca dau de ea si zici tu ca-ti apartine, parol d'onor ca ti-o returnez (in caz ca..iti lipseste). asa ma'ndeamna simtu civic.

aramis_13
13.11.2009, 15:26
...nu, nu sunt...

astea mi-a adus aminte de niste versuri dintr-un cantec, nu stiu de cine cantat ...dar mereu ma bufnea rasul... il am pe o colectie copiata pe un CD primit din RO

p.s. poate gasesti tu asa zise versurile cantecului ca eu nu stiu pe unde mai e CD-ul ala

Valahia cu Banana!

Pisoi
13.11.2009, 15:52
Valahia cu Banana!

...asta e! ...super

tGN6YNXUwW8

fifi
13.11.2009, 18:52
Pisoi, acea melodie a fost „sooper” faţă de ce a urmat, vezi ce a postat Bili, alea sunt cu adevărat „perle” de analfabetism şi de incoerenţă, necunoaştere a limbii române şi insultă la adresa ei.

Foarte bună intervenţia, Bili, şi când te gândeşti că acele trupe cântau pop nicidecum manele de la care ce pretenţie să mai avem...

lostjohn, tu iei apărarea unei categorii de tineri din generaţia ta, e foarte frumos din partea ta dar aici n-a fost vorba de prescurtări. Dacă totuşi vrei să vorbim despre ele, te întreb şi eu ceva, tu chiar crezi sincer că se economiseşte timp scriind „akolo” în loc de „acolo”, „coor” în loc de „cur”, „poop” (care-nseamnă „căcat” în engleză) în loc de „pup” („sărut” în româneşte) şi multe altele?

Ben
14.11.2009, 03:07
Pisoi, acea melodie a fost „sooper” faţă de ce a urmat, vezi ce a postat Bili, alea sunt cu adevărat „perle” de analfabetism şi de incoerenţă, necunoaştere a limbii române şi insultă la adresa ei.

Foarte bună intervenţia, Bili, şi când te gândeşti că acele trupe cântau pop nicidecum manele de la care ce pretenţie să mai avem...

lostjohn, tu iei apărarea unei categorii de tineri din generaţia ta, e foarte frumos din partea ta dar aici n-a fost vorba de prescurtări. Dacă totuşi vrei să vorbim despre ele, te întreb şi eu ceva, tu chiar crezi sincer că se economiseşte timp scriind „akolo” în loc de „acolo”, „coor” în loc de „cur”, „poop” (care-nseamnă „căcat” în engleză) în loc de „pup” („sărut” în româneşte) şi multe altele?
cele enumerate de tine nu, doar astea:
ce faci?-cf?
salut-sall
bine-bn
ce mai faci-cmf?
noapte buna-nb
merci-ms
tu-u,uh
samd. am vaztut si varianta tzara in loc de tara care se foloseste pt ca nu este litera t-de la tap. si inca ceva am fost intr-o excursie si la un moment dat cand toata lumea se pregatea sa se culce unu s-a crezut mai destept si a ne-a urat nb la care nimeni nu ia raspuns. Acuma cine ajunge sa le foloseasca si in societate e clar ca ceva nu-i in regula cu el.

aramis_13
14.11.2009, 05:42
cele enumerate de tine nu, doar astea:
ce faci?-cf?
salut-sall
bine-bn
ce mai faci-cmf?
noapte buna-nb
merci-ms
tu-u,uh
samd. am vaztut si varianta tzara in loc de tara care se foloseste pt ca nu este litera t-de la tap. si inca ceva am fost intr-o excursie si la un moment dat cand toata lumea se pregatea sa se culce unu s-a crezut mai destept si a ne-a urat nb la care nimeni nu ia raspuns. Acuma cine ajunge sa le foloseasca si in societate e clar ca ceva nu-i in regula cu el.

lostjohn, ţi-ai dat singur răspunsul. când doi - trei - patru - "ţ" prieteni "vorbesc" între ei e în regulă, atâta vreme cât nu o fac public. în momentul când au trecut de pe chatul privat pe un forum deschis sau în vorbirea curentă, atunci nu mai e în regulă.
desigur se poate argumenta că există alfabete (câteva) "scurte", folosite pentru creşte viteza de scriere, aşa că de ce nu ar putea să fie şi ăsta unul. diferenţa între acele alfabete şi modul descris de tine o fac regulile. care la scrierea de care facem vorbire nu există. fiecare face după cum îl taie capul, după cum crede el/ea că e mai kool, mai tr3ndy sau se dă mai haladit. că doar trebuie să le arate la toţi că e plin(ă) de "arfe şi tha1ent mai ceva ca-n 0kcident"

Ben
14.11.2009, 08:16
lostjohn, ţi-ai dat singur răspunsul. când doi - trei - patru - "ţ" prieteni "vorbesc" între ei e în regulă, atâta vreme cât nu o fac public. în momentul când au trecut de pe chatul privat pe un forum deschis sau în vorbirea curentă, atunci nu mai e în regulă.
desigur se poate argumenta că există alfabete (câteva) "scurte", folosite pentru creşte viteza de scriere, aşa că de ce nu ar putea să fie şi ăsta unul. diferenţa între acele alfabete şi modul descris de tine o fac regulile. care la scrierea de care facem vorbire nu există. fiecare face după cum îl taie capul, după cum crede el/ea că e mai kool, mai tr3ndy sau se dă mai haladit. că doar trebuie să le arate la toţi că e plin(ă) de "arfe şi tha1ent mai ceva ca-n 0kcident"
ai dreptate, dar ce putem face pt a preveni acest lucru?

fifi
14.11.2009, 08:24

În primul rând putem preveni prin exemplul pe care-l dăm noi şi apoi să nu-i încurajăm pe cei care practică astfel de exprimări.

marian42
14.11.2009, 08:55
În primul rând putem preveni prin exemplul pe care-l dăm noi şi apoi să nu-i încurajăm pe cei care practică astfel de exprimări.
Usor de zis, greu al dracu-n practica...
Daca vreau sa povestesc ce-am patit si ce patesc io cu fi-meu, o dau in off topice, asa ca ma las pagubas.

fifi
14.11.2009, 09:07
Usor de zis, greu al dracu-n practica...
Daca vreau sa povestesc ce-am patit si ce patesc io cu fi-meu, o dau in off topice, asa ca ma las pagubas.

Eu nu cred c-o dai în off topice dar dacă tu crezi aşa poţi posta la „Copiii noştri”, insist să aflu despre ce este vorba :)

aramis_13
14.11.2009, 09:09

să vorbeşti/scrii corect chiar şi atunci când interlocutorul nu o face. indiferent de situaţie.

Ben
14.11.2009, 13:42
să vorbeşti/scrii corect chiar şi atunci când interlocutorul nu o face. indiferent de situaţie.

teoretic functioneaza vb lui Marian dar daca le-as arata la scoala si le-as explica ca asa e bine si asa nu, si ca oamenii astia de pe forum sunt oameni trecuti prin viata si de la ei ai numai de invatat si asa mai departe ar trimite forumul cu toti userii lui in diferite destinatii printre care si originea(nu toti dar marea majoritate) desigur vor fii multi care isi vor schimba modul de conversatie (printre si eu mai ales ca am terminat Arta Conversatiei) dar "ii vei putea numara pe degete".

divo
14.11.2009, 13:58
Ihi..!!! Hai sa luam forumul ca un exemplu. Cati din cei care activeaza pe el stiu sa scrie corect,sau macar sa faca efortul de a scrie corect?10-15 %?
Poate nici atat.
Cred ca deja am inceput sa ma intreb daca e corect vreo..si nu vre-o cum scriu marea majoritate,ati fost...sau a-ti fost,va merge sau v-a merge etc. :thinking:
Gramatica ori o stii,ori nu! Ca pe ghicite nu merge.
Si ne mai laudam p'aci cat de educati sunt romanii(????) si ce invatamant de calitate este in Ro. Bleah!

Loniia
14.11.2009, 14:11
Ihi..!!! Hai sa luam forumul ca un exemplu. Cati din cei care activeaza pe el stiu sa scrie corect,sau macar sa faca efortul de a scrie corect?10-15 %?
Poate nici atat.
Cred ca deja am inceput sa ma intreb daca e corect vreo..si nu vre-o cum scriu marea majoritate,ati fost...sau a-ti fost,va merge sau v-a merge etc. :thinking:
Si ne mai laudam p'aci cat de educati sunt romanii(????) si ce invatamant de calitate este in Ro. Bleah!
Divo dezvolti problema educatiei este bine...consider ca traiesti o viata intreaga si nu reusesti sa fi suficient de educat,marja prin care masuram educatia cuiva implica multe,sa recunoastem ca nu avem destula educatie nicicand,cei 7 ani nu sunt suficienti ,sunt doar baza educatiei si trebuie cladita mereu .

Uitasem multe reguli gramaticale,forumul m-a ajutat recunosc fara jena , mereu avem de invatat de la cei care scriu corect pe portal,uneori de m-as simti trasa de maneca pentru o greseala de ortografie ori de interpetare pot aprecia doar.

marian42
14.11.2009, 14:22
Loniia, si scrisul, implicit gramatica, e unul dintre criteriile dupa care lumea se orienteaza cand face aprecieri asupra nivelului de educatie, cultura a unui semen oarecare, insa nu-i nici singurul si nici infailibil.
Cumatra careia-i vine sa borasca doar referindu-se la invatamantul si educatia romanilor, sufera de boala asta si prezinta manifestari cronice nu de azi, de ieri, ci de cand scrie prin zona. Eu o-nteleg, insa as sfatui-o sa ia un antiemetic mai intai si abia dup-aia sa-si formuleze opinia, oricare ar fi ea.

divo
14.11.2009, 14:29
Loniia, si scrisul, implicit gramatica, e unul dintre criteriile dupa care lumea se orienteaza cand face aprecieri asupra nivelului de educatie, cultura a unui semen oarecare, insa nu-i nici singurul si nici infailibil.
Cumatra careia-i vine sa borasca doar referindu-se la invatamantul si educatia romanilor, sufera de boala asta si prezinta manifestari cronice nu de azi, de ieri, ci de cand scrie prin zona. Eu o-nteleg, insa as sfatui-o sa ia un antiemetic mai intai si abia dup-aia sa-si formuleze opinia, oricare ar fi ea.

Esti doctor cumva?Sfaturile neavizate se pedepsesc conform legii!
Da' cin' te mai baga si pe tine-n sama...! :v:
Ba io zic ca (virgula) daca te pretinzi educat,e musai sa scrii/vorbesti cum trebe. Daca tu crezi altceva,it's your freakin' business...!Who cares...anyway? :P

mesajul238
14.11.2009, 14:41

Sunt pe aici cateva nume de admirat si urmat in ceea ce priveste nivelul atins in ale scrisului si nu numai. Cu regret ca nu ma pot numara printre voi va citesc cu placere si bucurie de fiecare data. Multumesc si tie marian42, ca si celorlalti, deopotriva, ca existati.

fifi
14.11.2009, 20:45
Poate nici atat.

divuleasco, în prima parte a mesajului sunt de acord cu tine, nu-ţi spun câte-nţepături la ochi am şi eu din cauza la ceea ce citesc pe forum, totuşi neştiinţa gramaticii nu vine de la lipsa de educaţie, cum ar veni că degeaba părinţii s-au ţinut cu coada măturii după noi să punem mâna pe carte dacă pe noi nu ne-a dus capu', deci eu cred că e vorba de coeficientul de inteligenţă al fiecăruia, vorba ceea, asta sunt şi-atât pot...

Esti doctor cumva?Sfaturile neavizate se pedepsesc conform legii!
Da' cin' te mai baga si pe tine-n sama...! :v:
Ba io zic ca (virgula) daca te pretinzi educat,e musai sa scrii/vorbesti cum trebe. Daca tu crezi altceva,it's your freakin' business...!Who cares...anyway? :P
Mai lasă biciu' deoparte căci de-l foloseşti prea mult pe oameni care nu merită biciuiţi o să ţi se tocească biciul şi-o să rămâi cu cotoru-n mână, pe Nea Marian îl bag eu în seamă dacă nu-l bagă nimeni, el se exprimă în scris mai bine decât se exprimă 10 ca mine şi ca tine, divo, sau mai popular, ne dă clasă la mulţi fără să apeleze la „minunata limbă engleză” pe topice ca acesta ca să ne ia piuitul. „Wink!”

aramis_13
14.11.2009, 20:55
eu sunt unul din cei care are probleme la partea de gramatică, recunosc! îţi, aţi îmi creează de multe ori probleme. dar încerc să compensez asta scriind cu diacritice. e un semn de respect pentru limba română.

Loniia
15.11.2009, 05:59
Un punc de vedere corect Marian nu se sustine ca ar fi suficient,doar scrierea corecta gramaticala ,calitatea ori treapta de educatie al individului se rasfrange asupra societatii in care exista ,se naste o rezultanta ,a fi prosocietatii ori in defavoare cand lipseste educatia.
Educatia individuala se observa prin rezonanta in comunitatea in care traieste ,fructificarea cunostintelor rezultate din educatie .

Teoria se aplica in practica.

biliboaca
16.11.2009, 07:25
mai toti scapam p-aci cate o greseala ori mai multe. io si daca observ greseli de ortografie intr-o idee articulata corespunzator, care chiar are un mesaj, apai nu ma zgarie la vedere si nici nu-mi pare vreo lipsa de educatie. Ca deh - poate omu e plecat in tarile calde din 1900 toamna si nu a mai exersat ori mai pot fi si 1001 de alte motive. mi-e destul sa aiba ceva a spune ca sa-l pot aprecia.
Da pai ce te faci cu ai de bat campii cu gratie fara sa zica mai nimic. ori ce te faci cu ai de vad paiu din ochiu altuia fara sa-si vada propria barna din ochi. is ceva insi pe-aci care, desi nu prea stapanesc limba romana totusi se arunca la vanatoare de greseli pe la altii ca si cum taman asta le confera expertiza in materie. ori ce te faci cu ai de scriu romaneste corect dar au facut modulul elementar de educatie - faimosii 7 ani de-acasa la fara frecventa? Domn'e eu zic ca educatia asta e un concept complex care, desi pare a nu fi la indemana oricui sa-l priceapa, totusi la nivel perceptiv oricare dintre noi constientizam nivelul interlocutorului chiar daca ne tinem pliscu, ori ne facem ca nu pricepem, ori mai stiu eu ce ne-ndeamna sa nu-l recunoastem.

In alta ordine de idei, sunt destule personaje pe aci de la care ai ce invata indiferent de cat de corect gramatical scriu, asa cum sunt si personaje care stau mai bine la gramatica dar se remarca taman prin educatia lipsa.

Si in final, dupa priceperea mea, precum am mai spus-o si in alte randuri, daca e unu p'aci care chiar se pricepe a scrie in sensul de literat, apai ala-i marian42 de departe. orice-ar comenta carcotasii, ce-i al lui nu-i ia nimeni.

Pisoi
16.11.2009, 12:28
...indiferent cum ne exprimam verbal sau scris trebuie sa recunoastem ca limba romana comparativ cu alte limbi este foarte dificila si asta poate datorita complexitatii gramaticii.

...asa cum in mai toate tarile emigrarea a luat amploare, nici romania nu a scapat de aceasta "practica" indiferent din ce colturi ale lumii vin emigrantii.
...cred eu ca este de admirat straduita acestor oameni de a stapanii limba tarii in care s-au stabilit si care incearca din greu sa se faca intelesi si sa se exprime cat de cat ca "nativii mioritici" ...si in acelasi timp sa nu-si uite limba de bastina.

...iata eu exemplu semnificativ

http://i116.photobucket.com/albums/o31/pisoi2/Diverse2/5d4508a5.jpg