PDA

Arată versiune întreagă : In cautarea unei sanse....!

catalin_sb
12.11.2009, 04:21
Buna ziua tuturor forumistilor, doresc sa ma sfatuiti si pe mine daca se poate..., impreuna cu prietena mea ne-am hotarat sa plecam in germania, motivul este prea bine cunoscut de catre voi si de catre cei din tara,(se stie foarte bine cum au ajuns conditiile de munca in romania precum si renumeratiile, s-a ajuns sa fie nevoie de pile ca sa intri la o fabrica de ciocolata... de ex.), de curand am ramas fara job si am dori sa ne incercam sansele in germania. Intrebarea mea este urmatoarea... cum ar fi mai bine sa procedez....? sa merg in germania si sa imi caut n loc de munca / sau sa caut pe internet...? Nu cunosc pe nimeni in germania si nici nu prea stiu llimba, desi nu ar fi un impediment sa o invat repede. Sunt dispus sa lucrez orice, nu fac fite la un job, mentionez ca am fost in uk, si stiu ce inseamna sa fii in alta tara, cum esti privit si tot ceea ce vine cu aceasta. Faptul ce m-a motivat sa aleg germania a fost datorita conditiilor de chirie si bani, fata de uk. Va rog pe aceasta cale sa ma indrumati si pe mine cum ar trebui sa procedez mai bine....
Va multumesc....!

elliane
12.11.2009, 08:55
Catalin,desi nu sint in DE,pot sa-ti dau un sfat.Nu pleca nicaieri in lume pina nu stii limba tarii respective.Asta te scuteste de multe neplaceri si neajunsuri.
Cursurile intensive sint mult mai ieftine in Ro decit in tara respectiva.Va doresc mult noroc.

angeline
12.11.2009, 09:54
Buna ziua tuturor forumistilor, doresc sa ma sfatuiti si pe mine daca se poate..., impreuna cu prietena mea ne-am hotarat sa plecam in germania,... cum ar trebui sa procedez mai bine....
Va multumesc....!
Buna catalin_sb .

Daca ai hotarat de ce nu incercati un contrac de munca de 6 luni pentru inceput. Nu necesita sa stapanesti bine lb. si iti asigura un loc de munca , cazare si o sursa sigura de castig pe moment. Acolo fiind avand la indemana toate aceastea te orientezi concret pentru pasii urmatori, eventual sederea cu prelungirea contractului de munca sau cautarea altuia intre timp.

Succes !

ps Nimic nu este prea mult sau prea greu, cand doresti cu-adevarat.

cristinaboe
05.01.2010, 05:07
Depinde ce vrei sa lucrezi si de citi bani dispui pt inceput pt a/ti gasi un apartament,etc.Eu locuiesc in Frankfurt,e mai scump,dar joburi la spalat de vase sau in constructii daca te pricepi sa gasesc.scrie/mi daca vrei si incerc sa te ajut.

mihutil
10.01.2010, 21:36
eu locuiesc la 12 km de Frankfurt in Bad Homburg de aproape patru luni si sunt in cautarea unui loc de munca.Va sunt profund recunoscator daca ma ajutati, de profesie sunt inginer mecanic am experienta in domeniul IT hardware dar nu asta conteaza sunt dispus sa fac orice munca.Multumesc

catalin_sb
15.01.2010, 16:20
Buna catalin_sb .

Daca ai hotarat de ce nu incercati un contrac de munca de 6 luni pentru inceput. Nu necesita sa stapanesti bine lb. si iti asigura un loc de munca , cazare si o sursa sigura de castig pe moment. Acolo fiind avand la indemana toate aceastea te orientezi concret pentru pasii urmatori, eventual sederea cu prelungirea contractului de munca sau cautarea altuia intre timp.

Succes !

ps Nimic nu este prea mult sau prea greu, cand doresti cu-adevarat.

... Sincer ar fi de preferat aceasta situatie, dar in momentul de fata nici o firma de intermedieri nu-mi prezinta incredere, si nici nu vrem sa platim niste taxe de intermediere cu o promisiune vaga, de reusita in max sase luni, ca dupa aceea sa nu am nimic; mai bine ne riscam pe banii nostri decat sa ii dau la altul degeaba.....
p.s. : daca stii cum as putea sa gasesc un contract as fi bucuros sa-mi spui si mie, nu m-ar deranja sa platesc un 'onorariu', dar dupa angajare nu innainte....

creationski
17.02.2010, 09:25
Depinde ce vrei sa lucrezi si de citi bani dispui pt inceput pt a/ti gasi un apartament,etc.Eu locuiesc in Frankfurt,e mai scump,dar joburi la spalat de vase sau in constructii daca te pricepi sa gasesc.scrie/mi daca vrei si incerc sa te ajut.

Buna

Am intrat si eu pe forum normal ca si ceilalti care vor un loc de munca incerc si eu pe unde pot. :broken:
Deasemenea eu si prietenul meu incercam disperati sa ajungem in Germania, am incercat toate posibilitatile, inafara de agentii, care nu sunt de incredere,(cand ne hotaram si noi sa apelam la cate una, citeam pe net tot felu de lucruri despre ele, cum ca nu sunt serioase, numai sa lase oamenii fara bani :thatsit:), si ne-am cam lasat pagubasi cu agentiile, si am inceput sa apelam direct in Germania la diferite companii, sau agentii, fara raspuns insa, sau cu raspuns negativ din cauza limbei, noi stim doar putin germana, numai engleza momentan.
Am vrea un sfat din partea celor care sunt acolo si stiu cum merg lucrurile, ar putea fii o solutie sa mergem acolo si sa cautam? ar putea cineva sa ne dea un sfat? Daca s-ar gasi ceva cat de cat pentru inceput am putea lua ceva cu chirie pentru o luna si sa incepem de jos... ce credeti ??? any idea???:thinking:

melissa
22.02.2010, 13:49
eu locuiesc in apropiere de frankfurt si caut de lucru ........la spalat de vase .........daca poti sa ma ajuti sa gasesc si eu ceva de munca in frankfurt ....iti multumesc anticipat cristinaboe

vasile2005
08.03.2010, 19:30
Hello! Sunt in Germania de 3 saptamani.Am ajuns aici printr-o conjuctura nu tocmai placuta.Trebuia sa muncesc in Danemarca dar "intelegerea" a picat din cauza unor compatrioti. Acum stau in Munster, langa Dormund, la o ruda care e si el de putin timp si care are un mic apartament inchiriat de firma(el e sofer de tir). Nu cunosc pe nimeni si nici nu am cunostinte de limba germana.Vb. engleza dar nu stiu daca ajuta.Urmeaza sa primesc zilele urmatoare un manual de germana. As dori sa ma ajutati cu un sfat,o informatie,orice...Cunoasteti romani in zona?Nu as vrea sa ma intorc in tara fara sa fi incercat toate variantele.
Multumesc anticipat!
:)

nelutanase
07.07.2010, 05:36

Am postat si eu un anunt aici pe forum pentru un job;te rog ajuta-ma si pe mine daca ai posibilitatea;nelu_tanase@yahoo.com!Multumesc!