PDA

Arată versiune întreagă : Exista romani fericiti in America??

emylya
01.11.2004, 03:57
Fac si eu parte dintre romanii care credeau ca America e pamantul fagaduintei. Ajunsa aici am fost foarte dezamagita, de oamenii pe care i-am intalnit aici. Voi ce spuneti? Sunt eu pesimista, n-am cautat unde trebuie, sau poate nu reusesc eu sa ma acomodez?

01.11.2004, 06:08
Ai si tu putina rabdaresmileys/smiley74.gif..te acomodezi tusmileys/smiley20.gif

emylya
01.11.2004, 06:52
Multumesc pentru sfat. Tu de cat timp esti aici? Si tie ti-a venit greu la inceput?

mihaid
16.11.2004, 08:10
Salut,

Eu am ajuns aici de aproape o luna si ma simt destul de bine.Nu stiu inca daca oamenii daca i-am intalnit aici in America sunt asa cum mi-i imaginam, dar, cu siguranta, sunt altfel decat in Romania. Sper sa ma acomodez destul de repede aici (cu viata si cu serviciul) si sa fac sederea mea aici cat mai placuta. Dar cine nu-si doreste lucrul asta?smileys/smiley1.gif

Mihai

emylya
16.11.2004, 12:54
Mihai esti un tip optimist. De oare nu mi se raspunde la aceasta intrebare, daca romanii sunt fericiti in America?....

angela
16.11.2004, 15:20
Deja chestia cu America pamantul fagaduintei mi se pare legenda. Eu cred ca esti fericit oriunde daca vrei sa fii fericit sau macar incerci. In Romania cam 90 % din populatie sen plange ca e grea viata, si cam peste tot auzi " Doamne de as putea sa plec din tara!!" Ajungem pe alte taramuri pe care le-am " visat" si incepem sa ne plangem si aici, ca viata e grea, ca nu suntem apreciati la justa valoare( parca in tara se omorau aia cu apreciatul), ca suntem tratati ca niste imigranti ( pai asta si suntem fratilor si sa nu uitam ca si in propria tara esti tratat ca un nimic daca nu ai bani in buzunar). Aici de bine de rau, iti mai zambeste soarta, daca vrei intr-adevar sa muncesti iti gasesti, nu exista NU GASESC LOC DE MUNCA!!!! Nu gasesti daca nu vrei sa gasesti. Ca nu ni se recunosc diplomele asta e alta mancare de peste, dar sincer acum cine ati vrea sa sara si sa ne imbratiseze cat de destepti, talentati si alte alea suntem noi, atata timp cat multa lume stie foarte bine cat de mare e coruptia in Romania. Deci exista si sansa sa o fii cumparat smileys/smiley2.gif, nu? Ca suntem constienti ca se poate si asa ceva.

Pana la urma urmei cred ca :cum iti asterni asa dormi !!! smileys/smiley2.gifNu conteaza in ce parte a globului ne aflam, sigur vom avea si momente rele in viata, totul e sa invatam cum sa trecem peste toate problemele, sa incercam sa gasim solutii.

sauzimdebine
16.11.2004, 19:04
emylya, ce este rau cu oamenii gasiti aici?
oamenii sunt la fel cam peste tot prin lumea asta, cu ceva exceptii prin partile mai nisipoase.
ca america nu este ce se vede prin ecranul tv sau de la cinematograf, este adevarat. dar de acolo si pana la dezamagire, e o cale cam lunga.
de cate ori simti ca nu mai poti, oprestete, inchide ochii si imagineaza-ti cum ar fi viata ta in ... congo, sa zicem.
poate atunci ai sa privesti cu alti ochi america.

mihaid
17.11.2004, 07:41
Daca vrei un raspuns mai exact de la mine iti pot spune ca eu Nu sunt fericit aici. Mi-am lasat logodnica si parintii acasa, prietenii si nu poti fi fericit intr-un loc doar pentru ca vei castiga mult mai multi banii.Banii nu aduc fericire se zice si iata ca, in cazul meu cel putin, momentan se aplica aceasta zicala.Eu incerc sa ma gandesc doar la lucrurile frumoase(adica la ce o sa se intample dupa un an cand ma voi intoarce in tara).

Mihai

emylya
17.11.2004, 15:27
Mihai, ai pus punctul pe i, cum bine zice romanul.

Angela si Sauzimdebine, aveti dreptate, dar ....ce facem cu persoanele dragi. La inceputul sosirii mele in America am avut parte de niste experiente la care nu ma asteptam, de asta am deschis acest subiect. Acum mi-am revenit si as putea spune ca "sunt fericita", DAR... sufletul meu nu e. Mi-am lasat acasa persoanele dragi iaracum ma simt dezradacinata. Acum imi place aici mi-am dat seama ca pot avea o viata mult mai frumoasa decat in Romania, dar ce facem cu cei de acasa?

sauzimdebine
17.11.2004, 19:00
Renuntarea La Salamul Cu Soia

Renuntarea la salamul cu soia, definita de unii drept punerea cozii intre picioare si plecarea spre zari mai luminoase, este de fapt un pret, pret platit constant, in fiecare zi. Este pretul platit de toti dezradacinatii care au cautat acel dezlantuitor altceva. Motivele determinante ale acestor cautari de altceva, venite uneori doar dintr-o neastamparata dorinta de nou, sau din necesitatea de mai bine, ori datorita constrangerilor sufocante ale raului inconjurator, raman secundare. Relevante sunt durerile drumului catre acel altceva si chinurile transformarii efemerului in realitate. Iesirea din siguranta obijnuintei, siguranta data de confortul banalului cotidian, te aduce in fata obstacolelor remodelarii determinate de necesitatea adaptarii la legile si regulile existentei in alte coordonate. Aceasta remodelare, atat ca proces in sine cat si ca intensitate a transformarii, este cu atat mai dureroasa existential cu cat departarea in spatiul fizic, ca si cea temporala, existenta intre organizari diferite socio-politic, este mai mare.
Renuntarea la salamul cu soia este un pret pe care eu am ales sa-l platesc in fiecare zi. Asta nu inseamna ca datorez ceva.

Makris
30.12.2004, 07:44
Mi-a placut email-ul cu renuntarea la salamul cu soia :-))) Excelent!

Oricum, nimic bun nu vine usor, asta e parerea mea.

Bafta si sa auzim de bine!

dana_pascan
31.12.2004, 05:23
Da, exista romani fericiti in SUA. Cred ca fericirea e o stare in sine, ce depinde de individ si nu de mediul inconjuraror. Depinde ce te face fericita ?! Daca banii...atunci SUA este raiul. Munceste pe branci si cu buna credinta (fara smecherii aduse din Ro!) si o sa fi fericita, cu buzunarul plin. Daca familia si prietenii de fac fericita, atunci ai gresit directia!

Si mie imi lipsesc multe: familia, prietetenii si mai ales muntii din Ro (in SUA am aterizat intr-o zona mai plata decat Baraganul smileys/smiley19.gif). Dar pe mine ma face fericita, nu banii si nuparintiisi prietenii...ci incercarile vietii pe care uneori le depasesc cu succes (si atunci sunt super fericitasmileys/smiley20.gif) si alteori nu le depasesc...dar asta devine defapt o alta incercare (chalengesmileys/smiley57.gif).

Motivul principal pentru care am venit in SUA a fost sa fac o gramada de bani....ca sa pot sa calatoresc unde vreau eu, sa "bat" toti muntii din lumea asta pana ies la pensie....si chiar dupa aia!smileys/smiley16.gif

Muncesc ca un rob, cate 13 ore pe zi, si asta nu ma face chiar fericita!smileys/smiley7.gif Dar in 7 luni am fost promovata de 2 ori, iar acum sunt manager intr-o firma multi-nationala si asta ma face sa fiu fericita!smileys/smiley32.gif

Ma bucur insa ca pot sa-mi ajut financiar si familia din RO (ceea ce evident n-as fi putut daca ramaneam cu ei).

Aseara am fost la un restaurant super....si am avut marea surpriza sa descopar ca propietarii sunt o familie de romani fericiti.

Stiu ca SUA pe care ai gasit-o nu seamana deloc cu cea pe care o visai....ai putina rabdare,astepata sa gusti din delicile "imperialismului capitalist", vezi de-ti place, si daca nu.....cale de intors este intotdeauna!

Deci...cred ca ar trebui sa ai o discutie cu tine insati, sa te intrebi si sa-ti raspunzi cinstit ce te face pe tine fericita?! Urmeaza-ti chemarea..altfel te vei chinui toata viata in mediocritate!

Brasov34
14.01.2005, 21:23
Buna Dana!

Ma bucur sa aud oameni atat de optimisti ca tine.

Te felicit pentru ceea ce ai realizat aici. Tine-o tot asa!

Intrebare: In ce oras te afli si cum se numeste acel restaurant romanesc? Poate ii intereseaza pe mai multi"forumisti" aceatsa informatie!

Iti multumesc!

ps.Desi ai detaliat foarte bine problema, te intreb cand mai ai timp si pentru tine sau familia ta lucrand atatea ore pe zi? In afara serviciului, care trebuie sa realizam, este trecator,smileys/smiley19.gif (azi poti fi manager , maine NIMIC, e atat d esimplu aici) , ce te bucura pe tine aici? Fii sincera!

Nu putem trai fara "suflet" cum spune Emilia. NU inseamna ca gresim cand spunem ca viata merita traita langa cei dragi noua...si toate amintirile, cultura, limba, tot ce am lasat acasa vor ramane un gol fie ca recunoastem , fie ca nu, si asta pe durata intregii vieti. Am cunoscut oameni de toat e varstele. Toti aproape ajung tristi, f. tristi la batranete, tocmai ca nu au aceasta "patura sufleteasca" asigurata si nimic nu ii poate multumi, chiar daca traiesc in palate...golul despre care spuneam ramane...si din pacate se adanceste pe masura trecerii anilor!

Nu poti trai doar pentru un salar muncit pe branci...

Brasov34
14.01.2005, 21:49
...si inca ceva pentru toti romanii dornici de aceasta FERICIRE departe de casa.

Sunt convinsa ca aceasta EFRICIRE depinde in principal de noi, ROMANII. Este important saSTIM si mai ales sa VREM sa ne ajutam,sa zambim unui altuia si mai ales sa ne putem iubi...smileys/smiley1.gif

Am intalnit foarte putini romani dezinteresatipentru o relatie frumoasa, sanatoasa...

DE CE OARE?NU MAI AVEM CAPACITATE SA DARUIM DRAGOSTE SEMENULUI?

Suntem si trebuie sa ramanem ROMANI,iar copiilor nostri trebuie sa li se transmita cel putin limba daca nu cultura ! Eu prin asta vad o imensa si puternica legatura intre romani...

Numai asa vom reduce putin dorul de casa si golul sufletesc nascut odata cu parasirea tuturor amintirilor noastre dragi.

SA LASAM RAUTATEA, INVIDIA, si mai ales INGORANTA - care multi si-o expun in fata semenilor lor, romani.

Cu totii ne numim ROMANI, chiar daca avem o casa mai spatioasa sau un serviciu mai bine platit, sau sa spunem o masina de lux. Numai vorbesc de contul din banca , care nu ar trebui sa faca diferente aici intre o mana de romani...

UNITATE, fratilor, asta ne poate aduce tuturor fericirea! HAIDETI SA INCERCAM SA REDEVENIM CE_AM FOST IN TARA- sa neintelegem si mai alesajuta cand trecem peste greutatile vietii...

Incercati sa va bucurati de realizarile celuilalt, iar daca auziti ca cineva are o idee, un proiect de realizat, ajutati-l sa si-l vada realizat.Sa nu franam actiunile nimanui prin rautate, lasitate, invidie, egoism...

SA FIM MANDRI CAND PUTEM VORBI ROMANESTE!

Sunt multe de spus, dar ma opresc aici pentru ca s-a facut deja tarziu.

EU VA DORESC SA REUSITI SA ZAMBITI LA SFARSITUL FIECAREI SAPTAMANI si nu pentru ce ati realizat MATERIAL, ci pentru ce ati pututcladi SUFLETESTE intre voi, pentru prieteniile sincere care le puteti face intre romani. Suntem atat de dispersati pe harta asta mare ca este RUSINE sa vedem cat de putini prieteni ADEVARATi avem...

Cu drag, salut toti romanii cu dragoste de "frumos"...pentru romani!

SUCCES PE TOATE PLANURILE!

garfield
15.01.2005, 06:25
Happiness is a state of mind. It can be different things to different people. There are a lot of very happy people who are not going to grow old and be sad or have an emotional void like you mentioned.

You already sound sad, discouraged maybe depressed. You should try to rethink the reasons you came to this country, determine what is important to you and what would make you happy and pursue it.

It seems like you're hanging on too tightly to the past, the things you are familiar and comfortable with. You should try to open up a little bit, give yourself a chance to enjoy your new surroundings, discover new relationships and experience your new life.

The past is gone, it will never change, and it won't go away, but the future is open to whatever you choose to make of it. So make it HAPPY!

06.07.2005, 11:04
Am castigat DV-2006 si acum ma gandesc ce sa fac, sa plec sau nu, i-mi trebuie un impuls.
Voi ce ziceti? Nu-mi spuneti cum e in Romania ca stiu si eu.

sorin
06.07.2005, 11:15
Si ce te face sa stai asa mult pe ganduri? smileys/smiley92.gif</PRE>

GNChicago
06.07.2005, 17:51
Pe vremea lui Ceausescu te considerai extrem de fericit daca primeai o bursa afara, un la studii in America departe de parinti, prieteni, scuzati, Si "preteni", rude etc... Dupa ce zbura anul incercai poane one more....si probabil ca te considerai fericit ptrca putini erau alesi si trebuia sa "corespunzi" din multe puncte de vedere.

Cei care au unele insuccese la inceput de drum, poate ca e si din vina lor. Uitati-va la profilul celor care au scris si unii cer ajutor, dar cum sa ajuti pe cineva care nu stii pe unde este, nu stii ce poate, orice amanunte de care cineva care vrea sa te ajute vrea sa se agatze sa dea o mina de ajutor. Poate ca toate aceste or fi secrete, dar e ridiculos ptrca nimeni nu te obliga sa-ti dezvalui identitatea. deci poti sa fii tot ceea ce vrei sa fii in profil, dar daca esti anonim, ascuns in tine fara nici un sens e mai greu sa dai un ajutor.

As indrazni sa pun o tematica cindva sa vedem citi au facut o fapta buna, sau au incercat sa faca o fapta buna.... citi din cei care se vaita ca nu au fost ajutati la inceput, ce au facut ei sa ajute pe altii, ce au facut ptr comunitatea romaneasca, sau americana, australiana, canadeza (sper ca e bine zis, altfel canadiana e similar la o haina).

Sint de acord ca Romania are oameni de valoare si nu va seca cu tot exodul asta, "are balta peste...."

M-am luat cu vorba si mi-am pierdut rindul la coada celor care asteapta sa se intoarca in dulcea Romanie si e o coada mare de la NY pina in Los Angeles. Sper sa nu dureze ani....ca la mexicanii care unii asteapta la coada din 1983 sa vina legal in America din Mexic.

Succes la toata lumea!

sorin
07.07.2005, 03:33
As indrazni sa pun o tematica cindva sa vedem citi au facut o fapta buna, sau au incercat sa faca o fapta buna.... citi din cei care se vaita ca nu au fost ajutati la inceput, ce au facut ei sa ajute pe altii, ce au facut ptr comunitatea romaneasca, sau americana, australiana, canadeza (sper ca e bine zis, altfel canadiana e similar la o haina).

GNChicago, ideea deschiderii unui astfel de subiect mi se pare foarte buna. Go for it smileys/smiley1.gif

DRAGOS MOGA
10.09.2005, 12:53
cum potzi sa itzi afli un post de prof aici

Vlad
10.09.2005, 13:14
ce fel de profesor esti...sper ca nu de limba romana?!

ardeleanca
23.09.2005, 16:51
"Exista romani fericiti in America?"

Hmm...smileys/smiley3.gif...

This is Life, not Haven!...

angeline
23.09.2005, 21:17
eu am ajuns la concluzia ca fericirea nu trebuie cautata....ea trebuie intampinata atunci cand apare, problema este ca nu toti sunt gata s-o accepte...oricat ai fi de dornic dupa fericire, mai ales in momentele de nemultumire, vei risca sa-ti faci si mai mult rau constatand ca nusunt de fapt, decat momentede multumire launtrica la cote inalte si totodata efemere.Am impresia ca este foarte important sa poti sa "imortalizezi" in memoria ta acele clipe efemere, pentru ca mai tarziu sa te poti hrani cu ele, de aceeaajungeca "o clipa de fericire" sa fie suficienta in compartie cu o perioada mai lunga de...nemultumiri...cred ca este gresit sa cauti in tot ce faci sa fii fericit, pe undevaomul este si " lacom ", nu cred ca poti fii fericit in tot ce faci si ce esti...cine spune ca este fericit in casnicie, in dragoste, in cariera etc, imi face impresia ca se minte singur...splendoarea si stralucireastelelor, o poti admira doar pe un fundalde tonuri inchise si catifelate alenoptii !...pentru unii este suficient sa fieimplinit in dragoste, sa poata savura si simti implinirile profesionale...mie imi este suficient sa am o reusita profesionala de moment, ca sa potsa iubesc pe cei din jurul meu, iar iubind simnt nevoia de aoferimai mult....(scuze, nu am vrut sa particularizez, dar am dat un exemplu), s-ar putea sa nu am ocazia sa ajung in State sa-mi incerc norocul si sa o duc mai bine, poate nici la Paris sau in alta parte, ca mai apoi s-ar putea sa nu mai fie timpul de partea mea cand voi ajunge si atunci ce am realizat ?!...am alergat o viata intreagasa caut fericirea si m-am trezit cu mainile goale...ce trist ar fi ! cred ca oriunde ne-am afla ar trebui sa invatam sa ne facem fericiti !

30.09.2005, 01:59
Exista romani fericiti in Romania??

angeline
30.09.2005, 02:07
poate ca mai greu sau mai rar,dar sunt convinsa ca peste tot exista !

ardeleanca
30.09.2005, 07:53
...la fel ca si nefericirea...si ea poate exista peste tot, nu poti fugi de ea, oriunde ai merge!...

beninfl
13.10.2005, 09:48
Eu sunt fffff fericit in America smileys/smiley4.gif

Andi
13.10.2005, 11:25
Si eu sint fericita aici. Problemele pe care le am in viata nu cred ca au de-a face cu locul in care ma aflu. Nu am regretat nici o clipa faptul ca m-am mutat aici!

smileys/smiley32.gifsmileys/smiley33.gifsmileys/smiley43.gifsmileys/smiley79.gif

Cristinat
28.10.2005, 05:30
Desi acests subiect este vechi, am sa-mi adaug si punctul meu de vedere.

Parerea mea ese ca America este tara tuturor posibilitatilor. Depinde de fiecare sa-si faca goluri si sa lupte pentru a atinge aceste goluri. Nu cred ca in America alearga cateii cu covrigi in coada ( asa cum este imaginea Americii in Romania, cel putin in partea de unde vin eu asa este vazuta America ) dar macar in America poti deveni ori ce vrei tu. Depinde de tine sa lupti, si sa nu uitam copetitia cu alti oameni care au goluri mari in viata, dar macar aici poti sa pui ca ai realizat sau ai pierdut fiindca asa a fost decizia ta, nu putem sa aruncam vina pe siste, sau presedinte, sau guvern, etc. Da si aici sint probleme, da si aici sint multe chestii cu care treuie sa ne luptam, dar este un alt nivel, un alt nivel de probleme si greutati.

Asata-i parerea mea. Iubesc America pentru ceea ce mi-a oferit, si anume, libertatea de a fi o persoana libera. Sint ca un copil adoptat care-si iubeste parintii ce i-au dat viata dar tot odata respecta si iubeste parintii ce i-au dat calitatea in viata. Asa vad eu America.

garfield
28.10.2005, 05:45
Asata-i parerea mea. Iubesc America pentru ceea ce mi-a oferit, si anume, libertatea de a fi o persoana libera. Sint ca un copil adoptat care-si iubeste parintii ce i-au dat viata dar tot odata respecta si iubeste parintii ce i-au dat calitatea in viata. Asa vad eu America.

smileys/smiley32.gif

michelle7
30.12.2005, 13:20
IUBESC AMERICA !!!! Iubesc tot ce tine de tara asta , de la strazile fara mocirla cand ploua pana la zambetul celor care se uita in ochii tai. Ma simt acasa si m-am simtit acasa de cum am pasit pe teritoriu american.
Ca o paranteza cred ca fericirea intr-o tara tine de mai multi factori, daca stii sau nu limba, depinde mult ce varsta ai, in principiu cu cat esti mai tanar cu atat te adaptezi mai usor, daca ai un serviciu civilizat, daca esti singur aici sau nu , etc etc etc.

01.01.2006, 12:34
fericirea..e un lucru foarte mare!

paranoica1
03.01.2006, 08:34
Uite inca un roman fericit

Man sentenced to 30 years for sex abuse
William Peckenpaugh convicted for sexually abusing adopted Romanian boy

CARA ROBERTS MUREZ
Statesman Journal (http://www.eastvalleynews.com/appeal/article.cfm?i=6650)
December 21

SALEM

garfield
03.01.2006, 08:49
paranoica1, I find your post grossly inappropriate. This topic is not about victims of abuse, or children who are being molested. smileys/smiley11.gif

Anyone under these conditions would be just as 'unhappy' in any part of the world.

06.01.2006, 01:12
Ma intreb si eu, Romania a eradicat oare problema abuzului sexual? In Romania nu sunt abuzati copii?

garfield
06.01.2006, 04:43
They don't abuse their children, they sell them to the tourists for sex. smileys/smiley11.gif

"Romania, and in particular Bucharest, is one of the key travel destinations in Europe for paedo-sexual offenders. The street-children are frequently victims. It is estimated that five per cent of the homeless children in Romania are forced into sexual exploitation."

06.01.2006, 06:26
Garfield, my point exactly!!!

paranoica1
10.01.2006, 03:35
pai spuneti asa mai baieti ca rubrica asta era despre: numai in america oamenii sunt fericiti!

ca ce spui tu Garfield e la fel de gross

eu nu spuneam decat ca in tara in care exista numai fericiti unul s-a gandit sa nu faca turism ( de ce sa cheltuiasca el banii in romania ) asa ca a facut un import sa poata face treaba la el acasa

garfield
10.01.2006, 05:27
numai in america oamenii sunt fericiti!

Nobody said that except for you. smileys/smiley5.gif

ca ce spui tu Garfield e la fel de gross

You might want to be a little more specific. Maybe give us a hint of what you are referring to.

PS. I never said you or the article was gross. I wrote 'grossly inappropriate' and in that context your message was deemed inappropriate and grossly is used to accentuate the severity of the word inappropriate.

eu nu spuneam decat ca in tara in care exista numai fericiti unul s-a gandit sa nu faca turism ( de ce sa cheltuiasca el banii in romania ) asa ca a facut un import sa poata face treaba la el acasa

You are a sick and twisted individual. What is the point of your statement anyway?

sorin
10.01.2006, 05:51
Garfield, esti sigur ca paranoica1 stie engleza? E doar la a doua postare, asa ca n-ai de unde sa-l(o) cunosti prea bine. smileys/smiley2.gif

garfield
10.01.2006, 06:02
You may be right, butI made an assumptionbased on the English language article posted by him/her.

paranoica1
10.01.2006, 08:06
garfield e mare intelept si foarte precis la citate ( nu-i rau )

topica este: "Exista romani fericiti in America?? "

orice intrebare are cateva variante de raspuns. Cele doua clasice da sau nu si ar mai fi nu stiu.

Mai mult ca sigur exista suficiente raspunsuri de nu si sigur exista mai putine din cele cu nu stiu.

in alta ordine de idei, "twisted mind" cred ca estedefinitia mintii carepercepe deformat realitatea.

articolul pe care l-am postat, nu e scris de mine si nici faptele nu sunt ale mele. Este un fapt real de aici de la noi. este intamplator despre un roman. Si nu unul oarecare ci unul infiat. ( vezi lobby care se face de catre diverse grupuri in US sespre legislatia avorturilor in Romania. ) Iar el nu se vrea altceva decat un raspuns la intrebarea topicului. Da, dar nu numai !

have a good one Garfield

paranoica1
10.01.2006, 08:18
( vezi lobby care se face de catre diverse grupuri in US sespre legislatia avorturilor in Romania. ) have a good one Garfield

revin cu corectia necesara ...despre legislatia adoptiilor in Romania....

garfield
10.01.2006, 10:07
Bun, dar eu tot nu am inteles scopul de a posta mesaje pe acest subiect pe un topic care discuta complet altceva. smileys/smiley5.gif

Pe topicul asta sunt care isi dau cu parerea ca America e rea, pentru ca s-au asteptat la una si au gasitalta, sunt altii care au parerea ca America e minunata, pentru ca au aici ce nici nu-si puteau visa in Romania, sunt multi altii pe la mijloc care incearca sa se adapteze dar vad si lucruri bune si rele. Apoi vii tu cu povesti despre un copil molestat... care nu e fericit... cum ar putea fi el fericit in America, Romania, sau pe alta planeta, eu tot nu inteleg. Nu are nimic de a face cu unde e, doar cu ce i s-a intimplat.

Daca pe tine te pasioneaza cazuri despre copii molestati propun sa deschizi un alt topic separat. Daca si restul sunt de acord cu mine, propun ca Sorin sa mute mesajele tale pe un topic nou, unde cei interesati pot discuta cazul acestor copii si se poate debate adoptiile internationale a copiilor abandonati din Romania.

Lasam acest topic pentru cei care vor sa-si spuna opinia lor, despre experientele lor. Spune-ne tu, paranoica1 daca esti fericit(a) in America sau nu. Dar vorbeste te rog pentru tine, nu din partea altora.

nkog
10.01.2006, 10:24
Daca si restul sunt de acord cu mine, propun ca Sorin sa mute mesajele tale pe un topic nou,...

smileys/smiley32.gifSorine, Garfied are dreptate. Daca nu alt topic, hey, off-topicul este cam subtire...

validinca
10.01.2006, 12:04
salutare,fratilor!si mie mi-a fost f greu cind am venit aici(acum 10 luni),acum imi e doar greu si sper ca in curind sa-mi fie bine.Totul este sa avem rabdare,oricum aici poti sa te realizezi cu adevarat.In Romania,cind se scotea un post la concurs si ma duceam si eu sa ma inscriu imi zicea secretara:"esti sigura ca vrei sa platesti taxa de concurs?postul e scos pt cutarica",si asa plecam cum ma dusesem si blestemindu-mi zilele pt 6 ani de facultate pierduti(asta faceam doar atunci cind eram suparata).Am ajuns in state cu loteria,din intimplare am ajuns la o casa de batrini,am intrat si le-am spus ca noi(eu si sotul meu)cautam de lucru.Ne-au intrebat:ce?Le-am spus:orice.Engleza era undeva sub nivelul marii,ca,deh,traiasca rusa si franceza!Ne-au intrebat ce studii avem,am completat un aplication si am plecat acasa.Dupa 1 luna,surpriza,ne-au sunat(cind eram aproape hotariti sa ne intoarcem in tara),au spus ca vor cu sotul meu pt ca au un job pt el.Dupa ce l-au pus sa-si faca analizele si drug-testul,l-au angajat.Mergeam in vizita pe la el si intr-o zi am avut curajul sa o intreb pe sefa de personal daca nu are ceva si pt mine.Si uite asa am ajuns sa lucram amindoi,batrinii chiar ne iubesc si culmea,Bristol Glen(asa se numeste casa de batrini)ne plateste cursurile de limba,cartile si toate examenele.As mai putea spune ca nu-mi place America?Sau ca m-as intoarce inapoi definitiv?NU!!!De fapt,ce-am avut in tara si ce-am pierdut?Nimic!Asta nu inseamna ca nu ma gindesc la mama,vb la tel din 2 in 2 zile,de Paste mergem in Romania si astept ziua in care imi voi face meseria si o voi avea si pe mama aici,in USA.Deci,avem nevoie doar de putin optimism si de ce sa nu fiu sincera putin noroc.Va salut,pe toti,dragi romani.

nkog
10.01.2006, 12:19
validinca,

Felicitari pentru faptul ca nu ati renuntatsmileys/smiley32.gif, nici tu nici sotul. Sint convins ca daca o veti tine tot asa, veti facesi mai bine, si in timp, iti vei face si meseria sau poate vei invata ceva cu totul nou. Timpul va trece,smileys/smiley1.gifdar voi veti deveni mai tari, mai buni si mai intelepti.

Succes pe mai departe !

garfield
10.01.2006, 13:13
validinca,

Felicitari pentru faptul ca nu ati renuntatsmileys/smiley32.gif, nici tu nici sotul. Sint convins ca daca o veti tine tot asa, veti facesi mai bine, si in timp, iti vei face si meseria sau poate vei invata ceva cu totul nou. Timpul va trece,smileys/smiley1.gifdar voi veti deveni mai tari, mai buni si mai intelepti.

Succes pe mai departe !

smileys/smiley20.gifLa fel si din partea mea smileys/smiley20.gif

sorin
10.01.2006, 13:47
Aici le dau dreptate lui garfield si nkog, in sensul ca mesajul postat de paranoica1 nu se incadreaza in contextul topicului initial.

Daca vreti sa mut mesajul intr-un topic nou, veniti cu un titlu care se potriveste si apoi voi face "curatenie aici". Ma gandesc totusi ca mesajul lui paranoica1 este destul de interesant ca sa-l trimit la off-topic.

paranoica1
11.01.2006, 02:57
Sorin, tu esti un administrator cu experienta in ale forumului.a

Primul post al meu era asa cum am mai spus-o, un raspuns la intrebarea din titlul topicului. "Exista romani fericiti in America??"

Asta e o intrebare care accepta raspunsuri de da si de nu. Niciunul neexcluzandu-l pe celalalt. Hai sa fiu un pic mai clar accepta de fat si raspunsuri de "da dar nu numai fericiti"

intamplarea a facut sa gasesc in presa americana cazul si sa imi sune un pic mai trist si numai bun sa echilibreze entuziasmul ce imi pare un pic exagerat. Exprimari "iubesc pentru tot ce este" parca ar fi mai bune un pic mai temperate si asa cum spune garfield un pic mai personale "iubesc pentru tot ce mi-a oferit mie" pentru ca e posibil sa fi oferit numai bine unora. Dar nu tuturor. Cazul este un copil nevinovat ca s-a nascut in romania si nevinovat ca a ajuns in mana unui pedofil in america. Apoi am gasit un alt aricol despre adoptii internationale, asa cum spui tu subiect interesant, si daca de la romani fericiti am ajuns la cei nefericiti exemplificat cu un caz de adoptie, am postat in acelas loc ce se intampla in momentul de fata in materie de adoptii internationale in romania. E drept asta un pic of topic. Dar numai asa poti judeca nepartinitor ca america nu e definita de primul caz postat de mine, dar nici perfecta, ca romania e tara din care venim si ne doare mai mult sau mai putin dar e inca departe de a putea fi definita ca una care face pasi siguri in directia buna.

Daca vrei sa le muti sau sa deschizi alt topic, nu e nici o problema. Am credinta ca la o intrebare exista si altfel de raspuns decat raspunsul "da"

sorin
11.01.2006, 05:04
Va rog continuati discutiile in contextul topicului initial si voi face schimbarile sugerate imediat ce-mi fac ceva timp liber.
Multumesc!

nkog
11.01.2006, 05:17
smileys/smiley20.gifOK chief ! Inapoi la topic. Eu, sint fericit in America !smileys/smiley61.gifLike a kid in a candy store. Oh yeahbaby!smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

garfield
11.01.2006, 05:26
I don't know if it's me, but I'm having a lot of trouble reading and understanding paranoica1's post.smileys/smiley5.gif

It seems to be an almost chaotic collection of thoughts that make little sense the way they are written, with incomplete, and run-on sentences. What the heck does this mean? "E drept asta un pic of topic." smileys/smiley92.gif

paranoica1, after reading your message 3 times, Ithink you're trying to convince us that you posting about a boy who was raped by a man in America, is relevant to this topic. You found it necessary to shock us with this article, to balance out what you perceive as an exaggerated enthusiasm about America.

I tried to explain to you that in this topic you should express your own feelings and experiences about America, but I guess the message didn't get through to you. You want to show us that rape victims are not happy in America? We already knew that. They are not happy anywhere. smileys/smiley18.gif

Anyway, communicating with you appears to be quite pointless and with no end in sight, so I will give up at this point. You go and find every story of rapes, murders and pillaging, and bring them to us. smileys/smiley5.gif

paranoica1
11.01.2006, 06:13
Daca topicul s-ar fi intitulat "sunteti fericiti in america?" ai fi avut dreptate. era simplu cu da sau nu.

cat despre "un pic of topic" si capacitatea ta de a prinde sensul la asta... e o problema a ta, nu a mea. vezi ca un alt membru al forumuli a inteles asta ba chiar a numit-o fair play

cazul copilului violat era cazul copilului "infiat si violat" si incerca printre altele sa arate celui care spune atat de exhaustiv "iubesc tot despre" ca greseste in exprimare tocmai prin exhaustivitate. Si este un mod in care ii permiti celui care a spus asta sa gandeasca asupra celor pe care le declara. "eu iubesc tot ce mi-sa intamplat mie in america".

dupa ce am cautat postarile tale pe forum am gasit postari asemanatoare din presa facute de tine despre romania. deci sa inteleg ca daca nu iti place tie despre ce e trebuie stearsa sau mutata, nu ?

garfield
11.01.2006, 06:19
dupa ce am cautat postarile tale pe forum am gasit postari asemanatoare din presa facute de tine despre romania. deci sa inteleg ca daca nu iti place tie despre ce e trebuie stearsa sau mutata, nu ?

Nu, ai inteles gresit. Sunt dispus sa discut orice subiect, dar fiecare la locul lui. Deci dupa ce sorin dechide un topic nou despre adoptii, voi participa si eu la discutii.

PS. nkog citeste mai bine Romaneste decat mine. Sau le potriveste mai bine. smileys/smiley2.gif

sorin
11.01.2006, 06:29
Am mutat cateva mesaje intr-un topic nou numit "Adoptii copii din Romania". Iata linkul:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=378 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=3787&amp;PN=1) 7&amp;PN=1

Sper ca acum putem reveni la oile noastre pe acest topic smileys/smiley1.gifDaca mai credeti ca unele mesaje de pe acest topic trebuie mutate, trimiteti va rog PM

sorin
11.01.2006, 06:35
Si daca tot discutatam de romani fericiti in America, iata un compatriot de al nostru, un pic bronzat de felul lui, care si-a cautat fericirea, in felul lui in America:

http://www.romanian-portal.com/us/ro/article.asp?id=4109

Annais
11.01.2006, 06:47
Eu sunt de 3 luni in USA, am venit cu o viza de turist pe 10 ani si locuiesc
in Florida pt moment. a pleca din romania, mai ales in usa, era ultimul
meu gand, de parere fiiind ca un om capabil si pozitiv atrage si creeaza
oriunde se afla contextele necesare pentru a avea o viata fericita. in
aceste luni am inteles insa ca US este un loc care, cu atat mai mult, iti
pune la dispozitie toate instrumentele necesare pentru a reusi in orice
directie vrei daca ai determinarea necesara. fericirea nu este insa data
doar de succes material si profesional. dupa ce incepi sa iti satisfaci
nevoile materiale, care de cele mai multe ori sunt impulsul care te fac sa
pleci din romania, apare nevoia de implinire emotionala care cred ca e
mai greu de satisfacut aici. ma intreb daca nu cumva cheia succesului
acestei civiliatii nu vine tocmai dintr-o un soi de superficialitate
emotionala....inca nu m-am lamurit...
oricum dupa ce am fost in new york pentru 2 saptamani in decembrie si
am simtit pulsul, energia
de acolo(manhattan in special),cosmpolitismul si libertatea de exprimare,
am simtit posibilitatile pe care un sistem bine pus la punct le deschide
pentru cunoastere, cultura, arta, stiinta. un sistem catalogat totusi in
europa ca lipsit de cultura proprie...si totusi 90% din filmele si muzica pe
care o ascultam sunt "made in usa" - nu ca ar fi neaparat o mostra de
cultura....
si totusi era o coada enorma la Metroplitan Museum :)...deocamdta pt
mine US este un
fenomen interesant de analizat, explorat, trait.
in concluzie o sa citez un om destept care spunea ca un
prost sufera si-n paradis pe cand un intelept e fericit si-n iad :)

Scarface
10.05.2006, 09:52
NU ESTE USOR PENTRU NIMENI STABILIT IN AMERICA SA POATA SPUNE CA E TOTUL BINE SI SUPERB IN AMERICA. PRETUL PLATIT PENTRU A VENI SI A TE STABILI AICI ESTE SI DE NATURA FINANCIARA SI DE NATURA SPIRITUALA, DAR NU E NIMIC MAI BINE DECIT ATUNCI CIND VEZI CA REZULTATELE EFORTURILOR SI SACRIFICIILOR SE ARATA UNUL CITE UNUL PRECUM SPUNEA DANA. SI EU MUNCESC DIN GREU AM O FAMILIE CU 2 COPII. PLATESC DIN GREU LA TAXEDE AVOCATI PENTRU VIZA DE LUCRU SI ULTERIOR GREENCARD. ESTE UN DRUM LUNG DAR ATIT TIMP CIT ITI PASTREZI CREDINTA, SPERANTA SI CARACTERUL INTEGRU, EXISTA MOMENTE CIND POTI SPUNE CA ESTI FERICIT. CHIAR DACA NU AM FACULTATE AM REUSIT SA AJUNG SA LUCREZ SI SA FIU APRECIAT LA UN NIVEL BUN SI AM FOST PROMAVAT DUPA 3 ANI. DORUL DE RUDE SI DE PRIETENI ESTE UNA, DEMNITATEA UMANA CISTIGATA AICI (CHIAR SI CU AMARITUL DE STATUT DE EMIGRANT) ESTE ALTA. CHIAR DACA AICI ESTI TRATAT CA EMIGRANT NU AR TREBUI SA DERANJEZE PE NIMENI, 90 LA SUTA DIN NATIA AMERICANA SINT IMIGRANTI. TOTUL DEPINDE CUM VEZI LUCRURILE.CINE ARE PROBLEME DE ADAPTARE DE LA INCEPUT E BINE SA ISI CONSULTE SUFLETUL SI SA DECIDA CIT MAI REPEDE CARE ESTE CEL MAI FAVORABIL CURS, SA RAMINA SAU SA PLECE. ESTI FERICIT ORIUNDE DACA STII SA ITI ADAPTEZI CERINTELE SI ASTEPTARILE DE LA SOCIETATEA IN CARE TE AFLI. ESTE O ECUATIE SIMPLA. DACA TE ASTEPTI LA MULTE TREBUIE SA SACRIFICI MULTE. DACA ASTEPTARILE TALE SI EFORTURILE SINT MINIME ATUNCI SI CEEA CE PRIMESTI IN SCHIMB DE LA VIATA DE AICI DIN U.S.A. E MINIM.

RESPECT PENTRU TOTI CEI CARE NU DENIGREAZA NATIUNEA AMERICANA. ASA CUM NOI SINTEM ACCEPTATI SI INTEGRATI ASA TREBUIE SA II ACCEPTAM SI NOI.IN DEFINITIV FERICITI SAU NU AICI IN USA, TRAIM UN TRAI DECENT.