PDA

Arată versiune întreagă : Semnul fiarei

Ben
06.11.2009, 15:28
Acum, in vremurile din urma tot mai multi accepta acest pact in urma caruia au doar de pierdut. Aici am postat un clip care chiar daca e vechi merita vazut. are 11 parti si ataca mai multe probleme, inclusiv avortul si iadul din centrul pamantului.
SpsqHNNvQB4

Uwsrb68B_-c&feature

yx_kCFdPBAA&feature

MSdjUhb8dUc&feature

fH8ILs2BQ1s&feature

JLqWGw-QjBg&feature

89eyJlrfWts&feature

gJnQpItqx3c&feature

H44KcoQ8CWM&feature

sbPq1JRh66o&feature

YXvkHelRFBs&feature

aramis_13
06.11.2009, 16:46
just one comment: give me a break!

Ben
07.11.2009, 03:47
M-am mai informat despre gaura spre centrul pamantului si nici mie nu imi prea vine a crede ca s-au putut capta voci din lume de dincolo cu microfoane create de mana omului. ce parere aveti?

ziia
07.11.2009, 11:41
M-am mai informat despre gaura spre centrul pamantului si nici mie nu imi prea vine a crede ca s-au putut capta voci din lume de dincolo cu microfoane create de mana omului. ce parere aveti?

De unde s-au captat voci, din centrul pamantului? De unde stiu cei care au investigat ca vocile veneau tocmai din centru si nu de la jumatatea distantei pana in centru?

Am urmarit un pic din filmuletele postate de tine si la fel zic si eu" Give me a break". Pe coroana Papei au calculat ei ca U e V si rezulta ca Papa poarta pe cap numarul 666 si multe alte conspiratii nefondate.

aramis_13
07.11.2009, 13:03
Pe coroana Papei au calculat ei ca U e V si rezulta ca Papa poarta pe cap numarul 666 si multe alte conspiratii nefondate.

asta cu U = V mai treacă-meargă, ăia de prin provincii mai făceau astfel de înlocuiri, deşi limba latină face clar distincţia. ce e mai stupid e echivalarea tuturor celorlalte litere (alea care nu au echivalent în sistemul numeric roman) cu ... 0.

ziia
07.11.2009, 14:24
asta cu U = V mai treac?-mearg?, ?ia de prin provincii mai f?ceau astfel de înlocuiri, de?i limba latin? face clar distinc?ia. ce e mai stupid e echivalarea tuturor celorlalte litere (alea care nu au echivalent în sistemul numeric roman) cu ... 0.

Eu sunt socata cum unii oameni pot sa creada absolut orice.
Am si eu o intrebare pentru lostjohn: La ce ne trebuie chipuri implantate? N-avem buletine, certificate de nastere, placute de inmatriculare, adrese la case, pasapoarte, carti de credit, vize, IPuri la calculatoare, amprente, nume, data de nastere, carte de munca etc? Logic, vorbind, crezi ca oamenii se vor duce siliti de cineva la implantat chipuri cu 666? Si-aia care nu se duc vor fi exterminati? :)

Ben
07.11.2009, 16:40
Eu sunt socata cum unii oameni pot sa creada absolut orice.
Am si eu o intrebare pentru lostjohn: La ce ne trebuie chipuri implantate? N-avem buletine, certificate de nastere, placute de inmatriculare, adrese la case, pasapoarte, carti de credit, vize, IPuri la calculatoare, amprente, nume, data de nastere, carte de munca etc? Logic, vorbind, crezi ca oamenii se vor duce siliti de cineva la implantat chipuri cu 666? Si-aia care nu se duc vor fi exterminati? :)

Ai dreptate nu ne trebuie dar daca ar intelege cu totii asta...sunt multi care au deja implantat cipul, deci a inceput, intrebarea este: cine va putea rezista cand nu va mai avea posibilitatea de a cumpara si de a vinde.

aramis_13
07.11.2009, 19:12
Ai dreptate nu ne trebuie dar daca ar intelege cu totii asta...sunt multi care au deja implantat cipul, deci a inceput, intrebarea este: cine va putea rezista cand nu va mai avea posibilitatea de a cumpara si de a vinde.

şi cam pe unde stau ăia de au cip implantat? sau tot de la radio şanţ vine şi "ştirea" asta?

Ben
07.11.2009, 20:02
şi cam pe unde stau ăia de au cip implantat? sau tot de la radio şanţ vine şi "ştirea" asta?

pai uita-te la primele video-uri si vezi: la unele instituti guvernamentale, la firme etc.

ziia
07.11.2009, 21:15
pai uita-te la primele video-uri si vezi: la unele instituti guvernamentale, la firme etc.

Lostjohn nu te mai uita la filme de-astea ca asa devin oamenii normali niste paracnoici. Nu vorbesc la sensul de gluma si nici nu fac misto, vorbesc de paranoia ca boala cu presciptie medicala. Vorbesc serios, ai grija de sanatatea ta mintala caci din cate stiu esti la o varsta frageda si daca de acum ai iceput sa te uiti la asa ceva, tare ma tem starea ta psihica pe viitor. Stai tu linistit ca ce se aplica in "filmele" astea nu se aplica si nu se va aplica niciodata in realitate. Iti dau un exemplu simplist apropos de cipurile astea. Sa zicem ca ma duc la un magazin sa schimb un produs, sa zicem ca am cumparat conserva de peste cand eu voiam defapt pateu de ficat. Ma duc cu conserva de peste si o schimb si iau ficat. Cum se face ca detectorul sa "stie" ca eu am schimbat produsul si nu am cumparat altul nou? Omule, nu este fiabil ce vezi tu acolo si nu va fi vre-o data. Ai grija de mintea ta ca e singura pe care te poti baza in viata asta, nu pe trup, nu pe nimic si nimeni altcineva decat pe sanatatea ta mintala. Aia te poate duce la culmi si tot mintea te poate trimite la balamuc. Citeste si tu o carte, fa ceva sport, du-te la pescuit, citeste o stire si informeazate cu ce se mai intampla in lume si incearca sa cauti si tu sursa de unde iti iei informatia. Fa un mic background check la chestiile pe care le vezi sa vezi cat de reliable sunt sa vezi motivele ascunse de dedesuptul lor, sa vezi opiniile oamenilor apopos de sursa. Nu mai crede si tu tot ce auzi ca o sa o iei razna! Si e pacat, esti tanar.
Hai sa te mai intreb ceva. Prin prisma la ce ai vazut in filmuletele postate de tine si normal ca le-ai crezut din moment ce le-ai postat, la ce vrei sa ajungi in America? Daca noi vom fi primii cu cipuri in mana si ne vom scana prin usi, ferestre si ziduri ca niste cutii de Kellogg cereals, de ce vrei sa devii si tu 010000100010101?:).

Ben
08.11.2009, 06:19
Lostjohn nu te mai uita la filme de-astea ca asa devin oamenii normali niste paracnoici. Nu vorbesc la sensul de gluma si nici nu fac misto, vorbesc de paranoia ca boala cu presciptie medicala. Vorbesc serios, ai grija de sanatatea ta mintala caci din cate stiu esti la o varsta frageda si daca de acum ai iceput sa te uiti la asa ceva, tare ma tem starea ta psihica pe viitor. Stai tu linistit ca ce se aplica in "filmele" astea nu se aplica si nu se va aplica niciodata in realitate. Iti dau un exemplu simplist apropos de cipurile astea. Sa zicem ca ma duc la un magazin sa schimb un produs, sa zicem ca am cumparat conserva de peste cand eu voiam defapt pateu de ficat. Ma duc cu conserva de peste si o schimb si iau ficat. Cum se face ca detectorul sa "stie" ca eu am schimbat produsul si nu am cumparat altul nou? Omule, nu este fiabil ce vezi tu acolo si nu va fi vre-o data. Ai grija de mintea ta ca e singura pe care te poti baza in viata asta, nu pe trup, nu pe nimic si nimeni altcineva decat pe sanatatea ta mintala. Aia te poate duce la culmi si tot mintea te poate trimite la balamuc. Citeste si tu o carte, fa ceva sport, du-te la pescuit, citeste o stire si informeazate cu ce se mai intampla in lume si incearca sa cauti si tu sursa de unde iti iei informatia. Fa un mic background check la chestiile pe care le vezi sa vezi cat de reliable sunt sa vezi motivele ascunse de dedesuptul lor, sa vezi opiniile oamenilor apopos de sursa. Nu mai crede si tu tot ce auzi ca o sa o iei razna! Si e pacat, esti tanar.
Hai sa te mai intreb ceva. Prin prisma la ce ai vazut in filmuletele postate de tine si normal ca le-ai crezut din moment ce le-ai postat, la ce vrei sa ajungi in America? Daca noi vom fi primii cu cipuri in mana si ne vom scana prin usi, ferestre si ziduri ca niste cutii de Kellogg cereals, de ce vrei sa devii si tu 010000100010101?:).

Mda, mi-am pus si eu intrebarea asta si nu mi-am putut raspunde, am zis: timpul le clarifica pe toate dar nu e asa. Oricum e buna intrebarea dar raspunsul efectiv nu-l stiu. Nu pot sa zic DA(voi incerca in continuare sa vin) dar nici NU(voi ramane in romania). Acuma depinde de viza si etc, da mai este pan' atunci.

Cat despre integritatea mea (si nu numai) mintala te asigur ca de la asa ceva nu se inebuneste (or fi cazuri, nu stiu dar rare). Si nici eu nu am "inghitit" tot si anume faza cu iadu' din centrul pamantului pt ca mi se pare imposibil sa captezi sunete emise de suflete cu ajutorul tehnologiei omenesti.
Inca ceva: aici am sa postez o marturie a unui ateu convins care a avut moarte clinica in timpul careia a vizitat iadul si cerul. Desigur Ziia (si nu numai)vei zice: "este un taran amarat caruia i s-a oferit o anumita suma de bani ca sa "marturiseasca" ce i s-a spus de nu stiu ce pastori, este o regie" ei bine nu. nu este o regie pt ca acest om a fost la mine in casa cand eram mic si a zugravit. Eu nu-l cunosc pt ca am avut doar 2-3 ani dar il cunosc maica-mea si bunica-mea. Va rog sa il priviti daca nu in totalitate atunci macar fara introducere unde descrie clar iadul si cerul. Eu nu pot convinge pe nimeni asa cum nici acest om nu a putut fii convins de nimeni. Doar Dumnezeu are puterea de a convinge.

vSFy4iW4zV0&feature

xKb1R67ysEk&feature

NQvMvM8E_KU&feature

5K3fkVS2Adk&feature

Sq20nHXV3qU&feature

zqoGyexTz2c&feature

7pvAzBwE0s4&feature

swLCpv1qDRs&feature

PipNB7ZraLI&feature

AMIN!

aramis_13
08.11.2009, 10:15
la care instituţii guvernamentale şi care firme? alea din pago-pago? de pe marte? sau din Proxima Centauri?

în sfârşit lostjohn l-a descoperit pe Gavril. apropo dacă ai tăi îl cunosc, cum îl cheamă de fapt?

şi în afară de faptul că e vorba tot de un "frate", ceea ce spune el contrazice ce spunea pastorul de mai înainte.

Ben
08.11.2009, 11:56
la care instituţii guvernamentale şi care firme? alea din pago-pago? de pe marte? sau din Proxima Centauri?

în sfârşit lostjohn l-a descoperit pe Gavril. apropo dacă ai tăi îl cunosc, cum îl cheamă de fapt?

şi în afară de faptul că e vorba tot de un "frate", ceea ce spune el contrazice ce spunea pastorul de mai înainte.

Barnutiu Gavril si ai mei il cunosc de mult, acum o luna a plecat in vesnicie. Ai afirmat ca ai citit Biblia cap-coada si inca de doua ori. Deasemenea ai mai spus ca asta sa intamplat la o varsta mai frageda ca a mea ceea ce inseamna ca ai cam uitat ce scrie in apocalipsa. Ia reciteste si vei vedea ca traim vremurile de pe urma, vei vedea ca scrie de semnul fiarei care se pune la mana si/sau la cap si nu stiu daca ai remarcat dar in video apare foarte clar cum ca aceste cipuri in urma unui studiu se pot aplica doar pe mana sau pe frunte. PREA MULTE COINCIDENTE incat sa nu iti dai seama a ce scrie acolo e adevarat. Ai vazut Gavril a fost ateu convins ca si tine si uite ca a fost schimbat.

aramis_13
08.11.2009, 11:58
lostjohn, uită-te la nişte desene animate. tom şi jerry eventual. ai mai multe de învăţat de acolo.

Ben
08.11.2009, 12:09
lostjohn, uită-te la nişte desene animate. tom şi jerry eventual. ai mai multe de învăţat de acolo.

Multumesc dar de la 10 ani nu mai am atractie spre nici un fel de desene animate in ciuda faptului ca astia de la scl numa naruto si mai stiu eu ce au in cap. Sunt in clasa 11 si consider ca decat sa pierd vremea la un desen animat(nu ma refer la topicul cu pricina ci doar la mine) mai bine iau o carte si o citesc, uite acum sunt la arta conversatiei si mai am vreo 2 capitole.

Ben
17.12.2009, 12:21
http://4.bp.blogspot.com/_MtbbDc-Wjlw/SZ7TVmbxVnI/AAAAAAAAAUk/Wscc0wPfp1o/s320/mondex-mano.gif

"MOTOROLA a dezvoltat implanturi destinate oamenilor, aşa numitele bio-cip-uri. Acestea vor fi utilizate ca parte a microcipului produs de MONDEX SMARTCARD.

Peste 250 de corporaţii şi 20 de ţări sunt implicate în distribuţia produselor MONDEX şi multe naţiuni sunt deja “privilegiate” să utilizeze sistemul; printre ele: Marea Britanie, Canada, S.U.A., Australia, Noua Zeelanda, Israel, Hong Kong, China, Indonesia, Macau, Malaesia, Filipine, Singapore, Tailanda, India, Taiwan, Sri Lanka, Costa Rica, Guatemala, Nicaragua, Panama, Honduras, El Salvador şi Brazilia.

http://tarrascao.files.wordpress.com/2009/02/mondex.jpeg

Bio-cip-ul măsoară 7 mm lungime şi 0,75 mm lăţime, cât un grăunte de orez. Conţine un transponder şi o microbaterie reîncărcabilă cu litiu. Bateria este reîncărcată de un termocuplu, care produce un curent electric sub influenţa temperaturii corporale.

Acum va veti intreba:

Ce are asta a face cu mine? Şi chiar dacă ar avea, nu e oare bine să poţi evita furturile, problemele cu banii lichizi, răpirile, agresiunile; şi toate aceste avantaje să le ai, doar purtând un implant? Ce e rău?

Au cheltuit peste 1,5 milioane $ în cercetări pentru a găsi unde anume să implanteze, în corpul uman, bio-cip-ul. Si au găsit doar două zone potrivite: - CAPUL, sub scalp, si dosul mâinii, mai exact DOSUL MAINII DREPTE!

“16. Şi ea îi sileşte pe toţi, pe cei mici şi pe cei mari, şi pe cei bogaţi şi pe cei săraci, şi pe cei slobozi şi pe cei robi, ca să-şi pună semn pe mâna lor cea dreaptă sau pe frunte.
17. Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei.
18. Aici este înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase.”
Apocalipsa 13:16-18

Există o singură soluţie pentru această problemă, cea oferită de MOTOROLA şi MONDEX: implantarea “bio-cip”-ului în mâna dreaptă sau în cap, de unde nu poate fi scos.

Dacă este scos chirurgical, micuţa capsulă va exploda şi individul va fi contaminat de litiul şi chimicalele din microbacterie, iar Sistemul de Pozitionare Globala (GPS) va detecta extracţia şi va alerta autorităţile.

Pedeapsa este

“9. Şi al treilea înger a venit strigând cu glas puternic: Cine se închină fiarei şi chipului ei şi primeşte semnul ei pe fruntea lui, sau pe mâna lui,
10. Va bea şi el din vinul aprinderii lui Dumnezeu, turnat neamestecat, în potirul mâniei Sale, şi se va chinui in foc şi în pucioasă, înaintea sfinţilor îngeri şi înaintea Mielului.
11. Şi fumul chinului lor se suie în vecii vecilor. Şi nu au odihnă nici ziua nici noaptea cei ce se închină fiarei şi chipului ei şi oricine primeşte semnul numelui ei.”
Apocalipsa, 14: 9-11"

keyframe14
17.12.2009, 12:44
[IMG]blah blah blah

Dacă este scos chirurgical, micuţa capsulă va exploda şi individul va fi contaminat de litiul şi chimicalele din microbacterie, iar Sistemul de Pozitionare Globala (GPS) va detecta extracţia şi va alerta autorităţile.

Pedeapsa este

“9. Şi al treilea înger a venit strigând cu glas puternic: Cine se închină fiarei şi chipului ei şi primeşte semnul ei pe fruntea lui, sau pe mâna lui,
10. Va bea şi el din vinul aprinderii lui Dumnezeu, turnat neamestecat, în potirul mâniei Sale, şi se va chinui in foc şi în pucioasă, înaintea sfinţilor îngeri şi înaintea Mielului.
11. Şi fumul chinului lor se suie în vecii vecilor. Şi nu au odihnă nici ziua nici noaptea cei ce se închină fiarei şi chipului ei şi oricine primeşte semnul numelui ei.”
Apocalipsa, 14: 9-11"Mai asta micu, daca nu ziceai cati ani ai acum imi dadeam seama. Pai tu cu propaganda din asta vii p-aci. pe unde-ti speli creierii pe cretin ortodox.ro? cand postezi baliverne macar pune sursa, nu ca ar fi important in cazul de fata dar cand am citit paragraful ala am zis ca e scenariul de la Hardwired un film cu cuba gooding jr mai recent in care personajelor li se implanta un chip in cap si le exploda capu la un mom dat.
Eu inteleg sa pui scenarii SF p-aci si un pic de propaganda religioasa, da baga macar niste smilies la sfarsit sa vedem ca glumesti si nu te-a trimis preotu satului la noi aci..
Uite ia de aici si citeste sa fii baiat destept cand o sa fii mare si lasa porcariile astea conspirationiste pt preotul satului
http://www.snopes.com/politics/business/mondex.asp

Ben
17.12.2009, 12:47
Pai uite, ca asa scrie in biblie, eu cred tot ce scrie in ea (cat am citit pana acum). Tu ai citit-o? Citeste biblia , vei afla adevarul. Iar daca am interpretat eu gresit, atunci lamureste-ma, ajuta-ma sa interpretez corect!

keyframe14
17.12.2009, 12:59
Pai uite, ca asa scrie in biblie, eu cred tot ce scrie in ea (cat am citit pana acum). Tu ai citit-o? Citeste biblia , vei afla adevarul.biblia e o carte de povesti la fel cum e:
Frumoasa din Padurea Adormita
Gaina cu oua de aur
Gulliver in Tara Piticilor etc etc
Daca crezi ca alea-s adevarata atunci si biblia e.
Cam ce adevar ai aflat tu din biblie, atat cat ai citit-o?poti sa-mi zici cand a creat barbosu omu? Cu exactitate anul, nu tin neaparat sa-mi zici luna,ziua sau ora, dar ora ar fi bine daca ai putea de fapt ca sa-i calculez ascendentul.
Astept cu nerabdare sa-mi spui adevarul pe care l-ai descoperit citind biblia.

Iar daca am interpretat eu gresit, atunci lamureste-ma, ajuta-ma sa interpretez corect!
daca ai sa citesti pagina de ti-am dat-o ai sa vezi ca desfiinteaza punct cu punct porcariile tale din biblie.

Ben
17.12.2009, 13:05
biblia e o carte de povesti la fel cum e:
Frumoasa din Padurea Adormita
Gaina cu oua de aur
Gulliver in Tara Piticilor etc etc
Daca crezi ca alea-s adevarata atunci si biblia e.
Cam ce adevar ai aflat tu din biblie, atat cat ai citit-o?poti sa-mi zici cand a creat barbosu omu? Cu exactitate anul, nu tin neaparat sa-mi zici luna,ziua sau ora, dar ora ar fi bine daca ai putea de fapt ca sa-i calculez ascendentul.
Astept cu nerabdare sa-mi spui adevarul pe care l-ai descoperit citind biblia.

dupa textu ebraic are cam 6000 de ani vechime,deci cam 4000 iHr am incercat sa o dovedesc dar m-am impotmolit cu Aramis la Noe.

keyframe14
17.12.2009, 13:12
dupa textu ebraic are cam 6000 de ani vechime, am incercat sa o dovedesc dar m-am impotmolit cu Aramis la Noe.
Deci n-ai aflat nici un adevar din biblie, incerci sa ma aburesti aici. Avem fosile care ne arata existenta omului de acum 200 000 de ani, cand d-zeul tau nici nu exista.

Ben
17.12.2009, 13:18
Deci n-ai aflat nici un adevar din biblie, incerci sa ma aburesti aici. Avem fosile care ne arata existenta omului de acum 200 000 de ani, cand d-zeul tau nici nu exista.

nu aburesc pe nimeni, ce fosile?, eu nu cred ca lumea exista de milioane de ani, dinozauri or fi fost, dar au disparut la potop nicidecum la nu stiu ce meteorit care a dat nastere unui fapt divers in care pamantul ar fi jucat rolu de victima. Si Dumnezeu exista dintodeauna!

keyframe14
17.12.2009, 13:25
nu aburesc pe nimeni, ce fosile?, eu nu cred ca lumea exista de milioane de ani, dinozauri or fi fost, dar au disparut la potop nicidecum la nu stiu ce meteorit care a dat nastere unui fapt divers in care pamantul ar fi jucat rolu de victima. Si Dumnezeu exista dintodeauna!:)ma faci sa rad, fugi si te uita la tom si jerry ca inveti mai multe decat potoape din biblie:)
cand te maturizezi sufiecient ia si citeste asta pentru inceput.
http://en.wikipedia.org/wiki/Human
si atunci o sa realizezi ca biblie nu e carte de istorie.
In incheiere iti zic doar ca viata pe pamant exista de milioane de ani, si d-zei nu exista. Asta se stie sigur pana acum.

Ben
17.12.2009, 13:31
:)ma faci sa rad, fugi si te uita la tom si jerry ca inveti mai multe decat potoape din biblie:)
cand te maturizezi sufiecient ia si citeste asta pentru inceput.
http://en.wikipedia.org/wiki/Human
si atunci o sa realizezi ca biblie nu e carte de istorie.
In incheiere iti zic doar ca viata pe pamant exista de milioane de ani, si d-zei nu exista. Asta se stie sigur pana acum.

8 milioane de puncte-puncte. Cum sa fie de 8 milioane de ani? cum zicea si Kirk, bibliei ar trebui sa-i acordam importanta si pt simplu fapt ca a fost tradusa in 2 mii si ceva de limbi si distribuita in miliarde de exemplare, pe cand teoria evolutionismului pauza.

P.S. Am citit link-ul tau. Nu zic ca nu e asa. Dar acum sa lamurim oamenii cu privinta la semnul fiarei. Citeste si tu Apocalipsa, mie mi-a luat 2h. si poate ma lamuresti si pe mine.

keyframe14
17.12.2009, 13:44
8 milioane de puncte-puncte. Cum sa fie de 8 milioane de ani? cum zicea si Kirk, bibliei ar trebui sa-i acordam importanta si pt simplu fapt ca a fost tradusa in 2 mii si ceva de limbi si distribuita in miliarde de exemplare, pe cand teoria evolutionismului pauza. adica ce vrei sa zici? asta ii ofera credibilitate faptul au facut telefonul fara fir cu ea?

Ben
17.12.2009, 13:51
adica ce vrei sa zici? asta ii ofera credibilitate faptul au facut telefonul fara fir cu ea?

telefonu l-a inventat Graham Bell iar mai apoi ei au dezvoltat ideea. Aici vorbim despre om. Spune-mi unde si cand au reusit sa creeze omul, sau sa-l invie cu toata tehnologia lor? pe vremuri apostolii au facut invieri, si se vor ridica si proroci mincinosi care vor face, conform Bibliei.

aramis_13
17.12.2009, 14:04
lostjohn, tu eşti băiat simpatic de felul tău, da' pe astea cu religia nu le ai. de împotmolit te-ai împotmolit tu iar noi ne-am zis în sinea noastră să te lăsăm să mai creşti şi să te mai educi. dar dacă vrei neapărat, putem să continuăm cu biblia. doar că vom ajunge la acelaşi rezultat: noi îţi arătăm unde greşeşte biblia şi ne dai argumente de alea ciclice. în ceea ce priveşte idioţenia cu cipul, oricine are habar cât de cât de anatomie ştie că implantarea lui la nivelul oaselor metacarpiene - aşa cum arată schema postată de tine - duce automat la reducerea capacităţii de utilizare a palmei. înainte de a crede toate bazaconiile, încearcă să găseşti o sursă provenind de la altcineva decât organizaţii aşa-zis religioase (în cazul de faţă cea mai bună sursă era Motorola). o întrebare pentru tine: ai habar ce e Mondex Smartcard?

PS am văzut săptămâna trecută un episod din Wife Trade. ţi l-aş recomanda şi ţie, dacă aş ştii că ai posibilitatea să îl vezi. ai fi avut ocazia să vezi ce înseamnă fanatismul religios.

Ben
17.12.2009, 14:31
Mondex Smartcard?

Mondex este si o firma de ciorapi, si Mondex Smartcard, un fel de card ca si visa, mastercard, asta reiese din nume.

P.S. Aramis, ma gandeam ca tu citind Biblia si inca de 2 ori, poate ma lamuresti si pe mine cu privire la nedumerirea de mai sus?

aramis_13
17.12.2009, 15:14
care nedumerire?

PS firma de ciorapi e pe cale să nu mai fie cât de curând iar smartcard-ul mondex e un card de ultimă generaţie, nimic diferit ca aspect de card obişnuit, dar care poate comunica cu alte carduri (tot smartcard evident) fără a avea nevoie de terminale bancare (ATM)

Ben
17.12.2009, 15:45
care nedumerire?

asta e nedumerirea mea, eu mi-am exprimat mai sus parerea cand am postat acel articol, iar acum ca m-ati luminat cum ca Modex se ocupa cu lucruri curate e in regula.
Deci, la ce se refera Dumnezeu prin Ioan in Apocalipsa 13:16-18 “16. Şi ea îi sileşte pe toţi, pe cei mici şi pe cei mari, şi pe cei bogaţi şi pe cei săraci, şi pe cei slobozi şi pe cei robi, ca să-şi pună semn pe mâna lor cea dreaptă sau pe frunte.
17. Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei.
18. Aici este înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase.” ?

aramis_13
17.12.2009, 16:48
până ne lămurim ce şi cum cu Biblia, uite un exemplu. presupun că ai auzit de prezicerile lui Nostradamus. care cică a prezis o grămadă de chestii care s-au întâmplat până acum: napoleon şi războaiele sale, primul război mondial, hitler şi al doilea război mondial, 9/11 şi mai nou preşedintele negru pentru america. o mulţime de oameni cad în fund de admiraţie şi cred cu tărie că Nostradamus într-adevăr a prezis toate astea şi încă ce mai va să vie: 2012. acuma, uite ce a zis un tip la o emisiune difuzată aici: dacă Nostradamul a prezis întradevăr 9/11, atunci cei care susţin că a făcut asta ar trebui băgaţi la închisoare la un loc cu cei care au înfăptuit atentatele. asta pentru că au ştiu ce urma să se întâmple şi nu au spus nimic.

acuma - din punctul meu de vedere - asta cu prezicerile lui Nostradamus e la fel ca atunci când te duci la ghicitoare. se duce unul şi îi zice aia că de exemplu o să facă un drum în curând. după o săptămână, o lună sau cât vrei tu ăla se duce până în oraşul vecin, la câţiva km. şi îşi zice: iote bă că aia a avut dreptate! mi-a zis că o să fac un drum şi l-am făcut! doar că nu îşi dă seama că totul e înşelătorie. dacă ar fi întrebat-o pe ghicitoare când o să facă drumul şi unde, nu ar fi primit un răspuns exact.

revenind la Nostradamus chestia e că până acum toate evenimentele "prezise" de el au fost relaţionate cu evenimente din viaţa reală post-factum. după cunoştiinţele mele, nimeni încă nu a reuşit să descifreze vreunul din catrene pre-factum, adică înainte ca evenimentul descris acolo să se producă.

cam aşa e şi cu cele două versete de care mă întrebi. singurele surse care susţin că "cipurile" vor fi implantate în mâna dreaptă sau în frunte sunt cele aşa-zis creştine.
dar dacă vrei să discutăm despre Apocalipsă şi cum Biblia se contrazice iaraşi pe ea însăşi, mai bine o facem în topicul potrivit.

Ben
17.12.2009, 18:28
până ne lămurim ce şi cum cu Biblia, uite un exemplu. presupun că ai auzit de prezicerile lui Nostradamus. care cică a prezis o grămadă de chestii care s-au întâmplat până acum: napoleon şi războaiele sale, primul război mondial, hitler şi al doilea război mondial, 9/11 şi mai nou preşedintele negru pentru america. o mulţime de oameni cad în fund de admiraţie şi cred cu tărie că Nostradamus într-adevăr a prezis toate astea şi încă ce mai va să vie: 2012. acuma, uite ce a zis un tip la o emisiune difuzată aici: dacă Nostradamul a prezis întradevăr 9/11, atunci cei care susţin că a făcut asta ar trebui băgaţi la închisoare la un loc cu cei care au înfăptuit atentatele. asta pentru că au ştiu ce urma să se întâmple şi nu au spus nimic.

acuma - din punctul meu de vedere - asta cu prezicerile lui Nostradamus e la fel ca atunci când te duci la ghicitoare. se duce unul şi îi zice aia că de exemplu o să facă un drum în curând. după o săptămână, o lună sau cât vrei tu ăla se duce până în oraşul vecin, la câţiva km. şi îşi zice: iote bă că aia a avut dreptate! mi-a zis că o să fac un drum şi l-am făcut! doar că nu îşi dă seama că totul e înşelătorie. dacă ar fi întrebat-o pe ghicitoare când o să facă drumul şi unde, nu ar fi primit un răspuns exact.

revenind la Nostradamus chestia e că până acum toate evenimentele "prezise" de el au fost relaţionate cu evenimente din viaţa reală post-factum. după cunoştiinţele mele, nimeni încă nu a reuşit să descifreze vreunul din catrene pre-factum, adică înainte ca evenimentul descris acolo să se producă.

cam aşa e şi cu cele două versete de care mă întrebi. singurele surse care susţin că "cipurile" vor fi implantate în mâna dreaptă sau în frunte sunt cele aşa-zis creştine.
dar dacă vrei să discutăm despre Apocalipsă şi cum Biblia se contrazice iaraşi pe ea însăşi, mai bine o facem în topicul potrivit.

. după cunoştiinţele mele, nimeni încă nu a reuşit să descifreze vreunul din catrene pre-factum, adică înainte ca evenimentul descris acolo să se producă.

Asa e. Chiar si in Biblie scrie ca cine are urechi de auzit sa auda si ca nu avem capacitatea de a intelege inca totul, "Acum vedem ca intr-o oglinda, in chip intunecos; dar atunci vom vedea fata in fata. Acum cunosc in parte; dar atunci voi cunoaste deplin, asa cum am fost si eu cunoscut pe deplin" Corinteni 13:12

Mircea0007
15.02.2010, 02:07
Vreau sa spun si eu ceva in legatura cu semnul fiarei.
Cred ca e un subiect care poate fi inteles doar studiind Sfanta Scriptura si cunoscand istoria(religioasa, politica...) a lumii si, in special pe cea a crestinismului.
Daca vrei sa stii mai multe despre subiect trebuie sa-ti raspunzi la mai multe intrebari:
1.Cine este fiara din acest capitol 13 al cartii Apocalipsei
2.Ce limbaj foloseste aici apostolul Ioan: simbolic sau literal? Adica, se refera la un semn fizic( pe frunte, pe mana) sau la unul spiritual (la nivelul mintii, deciziei, vointei)?
3.Care este semnul specific Fiarei?
4.Ce impicatii are primirea acestui semn?
5.Cum se va proceda in aplicarea lui?

Cartea Apocalipsei e plina de simboluri care pot fi intelese doar studiind si celelalte carti ale Bibliei(de pilda, cartea lui Daniel, din Vechiul Testament).
In Apocalipsa ni se descrie aceasta Fiara exact in capitolul in care se vorbeste de semnul ei, adica capitolul 13.Dar, si in alte locuri din Biblie(cartea lui Daniel, capitolul 7).
Trebuie sa le punem cap la cap si sa gasim explicatia puzzelu-lui.
Cuvantul "fiara" in Sfanta Scriptura" inseamna "putere, imparatie" daca citim in cartea lui Daniel, cap.7 cu versetul 23.

23.El mi-a vorbit asa: "Fiara a patra, este o a patra împărătie, care va fi pe pămînt. Ea se va deosebi de toate celelalte, va sfîsia tot pămîntul, îl va călca în picioare si-l va zdrobi.

Asadar, aceasta fiara este o imparatie, putere.
Mai departe, sa citim in Apocalips 13, unde ni se dau mai multe caracteristici ale ei:

1. Si am văzut ridicîndu-se din mare o fiară cu zece coarne si sapte capete; pe coarne avea zece cununi împărătesti, si pe capete avea nume de hulă.
2. Fiara, pe care am văzut-o, semăna cu un leopard; avea labe ca de urs, si gura ca o gură de leu. Balaurul i-a dat puterea lui, scaunul lui de domnie si o stăpînire mare.
3. Unul din capetele ei părea rănit de moarte, dar rana de moarte fusese vindecată. Si tot pămîntul se mira după fiară.
4. Si au început să se închine balaurului, pentru că dăduse puterea lui fiarei. Si au început să se închine fiarei, zicînd: "Cine se poate asemăna cu fiara, si cine se poate lupta cu ea?"
5. I s-a dat o gură, care rostea vorbe mari si hule. Si i s-a dat putere să lucreze patruzeci si două de luni.
6. Ea si-a deschis gura, si a început să rostească hule împotriva lui Dumnezeu, să-I hulească Numele, cortul si pe cei ce locuiesc în cer.
7. I s-a dat să facă război cu sfintii, si să-i biruiască. Si i s-a dat stăpînire peste orice semintie, peste orice norod, peste orice limbă si peste orice neam.
8. Si toti locuitorii pămîntului i se vor închina, toţi aceia al căror nume n-a fost scris, de la întemeierea lumii, în cartea vietii Mielului, care a fost jungheat.
9. Cine are urechi, să audă!

Iata, in continuare cateva din caracteristicile ei de identificare:

I.Se ridica din mare.Ce semnfica acest cuvant in Apocalipsa ? sa citim la capitolul 17 tot din cartea Apocalipsei, versetul 15:

15.Apoi mi-a zis: "Apele ... sunt noroade, gloate, neamuri si limbi.

Sa recapitulam. Fiara este, de fapt o putere, o imparatie care sta, are intindere mare, cuprinzand multe popoare.

II. A doua caracteristica o gasim in versetul 1. Ea avea 10 coarne si sapte capete. Acest aspect il regasim cartea lui Daniel, capitolul 7, versetul 7.
Este identificat aici cu a patra imparatie.
Ca sa intelegem mai clar, trebuie sa mergem tot la cartea lui Daniel dar la capitolul 2, cheia de interpretare a capitolului 7 al cartii.
Aici descoperim un chip mare de om format din patru metale diferite: aur,
argint, arama, fier . Ce reprezinta acestea? Sunt simboluri care descopera patru imperii mondiale ce s-au succedat in istoria lumii, incepand cu

A.Babilonul=605 ien-539 ien
B.Medo-Persia=539 ien-331 ien
C.Greco-Macedonia=331 ien-168 ien
D.Roman=din 168 ien

Punandu-le in aceeasi ordine si in capitolul 7 din Daniel, descoperim cine este fiara a patra cu zece coarne.
Aceasta este Roma.

III. A treia caracteristica o gasim in Apocalips 13 cu versetul 5.

5.I s-a dat o gură, care rostea vorbe mari si hule...

Cuvantul "hula" are mai multe intelesuri in Scripturi:

. pretentia de a ierta pacatele=
. a te crede Dumnezeu=

Cand a a juns Roma sa huleasca ? atunci cand, din putere imperiala s-a transformat in putere religioasa crestina, in Biserica Catolica, incepand cu anul 538 en.
Sunt cunsocute pretentiile Romei papale in acesta privinta. Papa se considera pe sine Dumnezeu, cu pretentii de a ierta pacatele(vezi indulgentele).

Acesta Fiara nu este alta decat Biserica Catolica cu pretentiile ei.

Si acum, care este semnul ei specific?

"Duminica este semnul autoritatii noastre…”
The Catholic Record, Ontario-Canada,1 septembrie
1923

"Desigur, Biserica Catolica ca schimbarea (din Sambata in Duminica) a fost actul ei...Si acest ACT este SEMNUL autoritatii ei eccelstiastice in probleme religioase..."
H.P.Thomas, The Cancellar of Cardinal Gibbons

Semnul autoritatii este este instituirea zilei Duminicii( Dies Solis, sau Sunday,Ziua Soarelui, la popoarele pagane) in locul Sambetei (Ziua Domnului), act infaptuit in anul 321 en prin edictul imparatului roman Constantin cel Mare.
Toata crestinatatea, cu unele exceptii s-a luat dupa Roma papala si cinsteste ziua Dumincii in locul Sambetei.
Acest semn al Fiarei, adica inchinarea in ziua Duminicii va pus pe frunte(in spatele careia se afla sediul gandirii, deciziei, vointei). Omul alege cu mintea si executa cu mana.
Apocalips 14, ROSTESTE o cumplita sentinta pentru cei ce accepta acest semn:

9.Apoi a urmat un alt înger, al treilea, si a zis cu glas tare: "Dacă se închină cineva fiarei si icoanei ei, si primeste semnul ei pe frunte sau pe mînă,
10. va bea si el din vinul mîniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mîniei Lui; si va fi chinuit în foc si în pucioasă, înaintea sfintilor îngeri si înaintea Mielului.
11. Si fumul chinului lor se suie în sus în vecii vecilor. Si nici ziua, nici noaptea, n-au odihnă cei ce se închină fiarei si icoanei ei, si oricine primeste semnul numelui ei!

Asadar, acesta e o problema de viata si moarte.
Ce-i de facut pentru a nu fin acesta situatie?
Accepta ziua de inchinare a lui Dumnezeu, Sambata si pe Isus ca Mantuitor personal.
Insusi Isus a tinut si respectat acesta zi, apostolii si o parte din crestini.
E in joc viata ta aici. Tu alegi

Ben
15.02.2010, 05:56
Vreau sa spun si eu ceva in legatura cu semnul fiarei.

Bine ai venit pe forum, Mircea. Eu sunt cam repetent la citirea Bibliei, dar anul acesta m-am apucat de citit dupa calendar. Cu toate acestea mi-am facut timp pt. citirea Apocalipsei si uite asa a luat nastere acest topic. Interensant punctul tau de vedere despre acest subiect controversat. Ce spui tu, este plauzibil deoarece este "congruent" intr-un fel cu: "Acum, vedem ca într-o oglindă, în chip întunecos; dar atunci, vom vedea faţă în faţă. Acum, cunosc în parte; dar atunci, voi cunoaşte deplin, aşa cum am fost şi eu cunoscut pe deplin." 1 Corinteni 13:12.
Pe de alta parte multa lume afirma cum ca Obama ar fi anticristul, dar mi se pare absurd.

Mircea0007
18.02.2010, 02:06
Ma bucur ca te intereseaza acest subiect de viata si moarte.
Vreau doar sa subliniez faptul ca Fiara nu e un om ci un sistem religios asa cum am subliniat in prezentarea mea. In fruntea acestui sistem e un om, care defineste acel 666, numarul Fiarei care e un numar de om.Citeste in Apocalipsa, capitolul 13 versetele de mai jos:

16.Si a făcut ca toti: mici si mari, bogati si săraci, slobozi si robi, să primească un semn pe mîna dreaptă sau pe frunte,
17. si nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, fără să aibă semnul acesta, adică numele fiarei, sau numărul numelui ei.
18. Aici e întelepciunea. Cine are pricepere, să socotească numărul fiarei. Căci este un număr de om; si numărul ei este: sase sute sase zeci si sase.

te intereseaza sa stii mai multe ?

Ben
18.02.2010, 05:36
Ma bucur ca te intereseaza acest subiect de viata si moarte.
Vreau doar sa subliniez faptul ca Fiara nu e un om ci un sistem religios asa cum am subliniat in prezentarea mea. In fruntea acestui sistem e un om, care defineste acel 666, numarul Fiarei care e un numar de om.Citeste in Apocalipsa, capitolul 13 versetele de mai jos:

16.Si a făcut ca toti: mici si mari, bogati si săraci, slobozi si robi, să primească un semn pe mîna dreaptă sau pe frunte,
17. si nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, fără să aibă semnul acesta, adică numele fiarei, sau numărul numelui ei.
18. Aici e întelepciunea. Cine are pricepere, să socotească numărul fiarei. Căci este un număr de om; si numărul ei este: sase sute sase zeci si sase.

te intereseaza sa stii mai multe ?

Corect. De aici reiese ca acel semn va fi vizibil pe mana sau frunte, deci in Biblie nu ni se vorbeste la figurat despre el.

aramis_13
18.02.2010, 05:45
beni, beni, ai grijă ce faci!

elliane
18.02.2010, 07:47
Domnilor,atentie la ceea ce spuneti,religia este una si sectele sint alta.
Eu respect toate religiile,dar,vreau sa fie respectata si a mea.
Lasati copii in pace,au parinti care sa le indrepte pasii.

Mircea0007
19.02.2010, 02:10
Corect. De aici reiese ca acel semn va fi vizibil pe mana sau frunte, deci in Biblie nu ni se vorbeste la figurat despre el.

Limbajul Apocalipsei e unul simbolic, nu real. Asadar, cand se vorbeste de fiare, peceti, cai, trambite ele simbolizeaza ceva.
La fel si in cazul nostru, pe frunte si pe mana. In spatele fruntii e sediul gandirii, ratiunii, alegerii personale. Omul alege cu mintea si executa cu mana.
Omul alege sa asculte de Fiara si semnul ei (Duminica) si munceste in cele 6 zile ale saptamanii, calcand Sabatul (Sambata, Ziua Domnului), ziua a saptea din porunca a patra a Decalogului.

Domnilor,atentie la ceea ce spuneti,religia este una si sectele sint alta.
Eu respect toate religiile,dar,vreau sa fie respectata si a mea.
Lasati copii in pace,au parinti care sa le indrepte pasii.

Daca tie teama domnul meu ,spune oamenilor adevarul gol-golut , nu-l ascundeti.
Copii au nevoie de hrana sanatoasa nu de povesti si traditii. Prezentati-le Cuvantul lui Dumnezeu nu cuvantul omului.

angeline
19.02.2010, 03:31
Daca tie teama domnul meu ,spune oamenilor adevarul gol-golut , nu-l ascundeti.
Copii au nevoie de hrana sanatoasa nu de povesti si traditii. Prezentati-le Cuvantul lui Dumnezeu nu cuvantul omului.

Pretentioasa afirmatie.
In materie de prezentari, hrana, slabe sperante ca ar mai exista ceva sanatos, gol-golut, ADEVAR.

http://i18.photobucket.com/albums/b112/angeline_pap/marul1.jpg

Ben
19.02.2010, 08:58
Limbajul Apocalipsei e unul simbolic, nu real. Asadar, cand se vorbeste de fiare, peceti, cai, trambite ele simbolizeaza ceva.
La fel si in cazul nostru, pe frunte si pe mana. In spatele fruntii e sediul gandirii, ratiunii, alegerii personale. Omul alege cu mintea si executa cu mana.
Omul alege sa asculte de Fiara si semnul ei (Duminica) si munceste in cele 6 zile ale saptamanii, calcand Sabatul (Sambata, Ziua Domnului), ziua a saptea din porunca a patra a Decalogului.

OK, dar atunci cum isi dau seama ei cine e pro si cine contra acelui semn din moment ce acel semn e simbolic, nu vizibil?

"17. si nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, fără să aibă semnul acesta, adică numele fiarei, sau numărul numelui ei."

aramis_13
19.02.2010, 09:40
prn telepatie beni, prin telepatie!

Mircea0007
19.02.2010, 13:50
OK, dar atunci cum isi dau seama ei cine e pro si cine contra acelui semn din moment ce acel semn e simbolic, nu vizibil?

"17. si nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, fără să aibă semnul acesta, adică numele fiarei, sau numărul numelui ei."

Tu cum iti dai seama ca un om e crestin sau nu? prin comportament, vorbire sau slujire celor in nevoie.
Asa si aici: cel care va alege sa nu primeasca semnul Fiarei (a se inchina in ziua Duminicii) va face din ziua Sambetei (care e semnul apartenentei la Dumnezeu) ziua de inchinare saptamanala. La servici nu va merge Sambata sau nu va face cumparaturi Sambata. Si acest aspect il vad toti.
Aici insa, se pune si problema unei constrangeri economice pentru a accepta semnul Fiarei. Nu vei putea sa supravietuiesti daca nu accepti semnul. Acel crestin care a acceptat sigiliul lui Dumnezeu din Ezechiel 20.12,20 adica Sabatul (Sambata) va refuza sa calce aceasta zi prin munca, afaceri,studii si, datorita acestui lucru nu va putea cumpara sau vinde, nu va avea acces la bani, la cumparaturi, la existenta.

Pote fi si un sistem informational in care figureaza cele doua clase de inchinatori: ai Fiarei si ai lui Dumnezeu dar, in nici un caz ( nu ne permite Apocalipsa in limbajul ei simbolic ) folosirea de semne vizibile pe frunte sau pe mana.

Mircea0007
19.02.2010, 13:59
Tu cum iti dai seama ca un om e crestin sau nu? prin comportament, vorbire sau slujire celor in nevoie.
Asa si aici: cel care va alege sa nu primeasca semnul Fiarei (a se inchina in ziua Duminicii) va face din ziua Sambetei (care e semnul apartenentei la Dumnezeu) ziua de inchinare saptamanala. La servici nu va merge Sambata sau nu va face cumparaturi Sambata. Si acest aspect il vad toti.
Aici insa, se pune si problema unei constrangeri economice pentru a accepta semnul Fiarei. Nu vei putea sa supravietuiesti daca nu accepti semnul. Acel crestin care a acceptat sigiliul lui Dumnezeu din Ezechiel 20.12,20 adica Sabatul (Sambata) va refuza sa calce aceasta zi prin munca, afaceri,studii si, datorita acestui lucru nu va putea cumpara sau vinde, nu va avea acces la bani, la cumparaturi, la existenta.

Pote fi si un sistem informational in care figureaza cele doua clase de inchinatori: ai Fiarei si ai lui Dumnezeu dar, in nici un caz ( nu ne permite Apocalipsa in limbajul ei simbolic ) folosirea de semne vizibile pe frunte sau pe mana.

Faptul ca se face atata tam-tam pe banii electronici, pe 666 din codul produsului e menita sa distraga atentia de la adevarata problema.

Ben
19.02.2010, 17:05

Asta mi se pare absurd. De ce sa fie pacat sa tinem Sabatul Duminica si nu Sambata. Parerea mea e ca nu e important cand tinem ci cum il tinem. Scopul sabatului este in primul rand sa ne apropiem de Dumnezeu, lasand la o parte grijile de zi cu zi, sa-i multumim pt. incercari/binecuvantari, sa-i cerem iertare pt. pacatele savarsite in timpul saptamanii si sa-L rugam sa ne calauzeasca pasii in zilele ce urmeaza. Asta e esenta Sabatului.
In fond si la urma urmei acceptarea semnului fiarei este un proces ireversibil si repet, mi se pare absurd ca un om care a umblat toata viata in curatire si sfintenie sa nu aiba parte de viata vesnica doar pt. simplul fapt ca nu a tinut sabatul Sambata.

"Apoi a urmat un alt înger, al treilea, şi a zis cu glas tare: "Dacă se închină cineva fiarei şi icoanei ei, şi primeşte semnul ei pe frunte sau pe mână, va bea şi el din vinul mâniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mâniei Lui; şi va fi chinuit în foc şi în pucioasă, înaintea sfinţilor îngeri şi înaintea Mielului. Şi fumul chinului lor se suie în sus în vecii vecilor. Şi nici ziua, nici noaptea n-au odihnă cei ce se închină fiarei şi icoanei ei, şi oricine primeşte semnul numelui ei!" Apocalipsa 14:9;10;11.

Mircea0007
21.02.2010, 01:01
[QUOTE=lostjohn;186152]Asta mi se pare absurd. De ce sa fie pacat sa tinem Sabatul Duminica si nu Sambata. Parerea mea e ca nu e important cand tinem ci cum il tinem. Scopul sabatului este in primul rand sa ne apropiem de Dumnezeu, lasand la o parte grijile de zi cu zi, sa-i multumim pt. incercari/binecuvantari, sa-i cerem iertare pt. pacatele savarsite in timpul saptamanii si sa-L rugam sa ne calauzeasca pasii in zilele ce urmeaza. Asta e esenta Sabatului.
In fond si la urma urmei acceptarea semnului fiarei este un proces ireversibil si repet, mi se pare absurd ca un om care a umblat toata viata in curatire si sfintenie sa nu aiba parte de viata vesnica doar pt. simplul fapt ca nu a tinut sabatul Sambata.

Imagineaza-ti ca ai intalnire cu iubita ta joi la ora 12 dar tu te duci luni la 12. Ce spune ea despre tine? Nu se raceste relatia?
Asa e si cu ziua de odihna. Dumnezeu ne invita sa ne intalnim cu EL, in mod special Sambata nu Duminica, asa spune porunca Lui in Exodul 20.8-11(adu-ti aminte de ziua Sabatului, Sambetei). Iar tu vii la intalnire Duminica. Nu pierzi toate binecuvantarile pe care le primesti in Ziua Sabatului?
La Dumnezeu are importanta in ce zi te inchini, intrucat e o problema de ascultare. Doar cei ascultatori vor mosteni viata vesnica.
In al doilea rand, atunci cand cineva il iubeste pe Dumnezeu va face totul sa si asculte de ce spune EL.
Daca Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele, spunea Iisus. Cu alte cuvinte, esti testat ca il iubesti pe Dumnezeu daca asculti de poruncile Lui, cele zece.
Intre acestea este si porunca a patra (Exodul 20.8-11) despre Sambata, Sabat.

Undeva in Scripturi, in cartea lui Iacov capitolul 2, cu versetul 10 se spune ca: cine pazeste toata Legea(morala), dar greseste intr-o singura porunca( a patra, a doua...sau alta), se face vinovat de toate, e pierdut, cu alte cuvinte.Cele zece porunci sunt un tot unitar.
Degeaba tin eu 9 porunci din zece, tot pierdut sunt, ar suna.
Insa, e o exceptie de la regula. Daca cineva a cunoscut adevarul doar depre 9 din cele zece porunci si le tine cum trebuie , Dumnezeu ii iarta nestiinta si-l va mantui. Dar, daca stii ca trebuie sa le pazesti pe toate zece si no faci nu mai ai nici o scuza.
In ultimul rand, poruncile Lui nu sunt greu de tinut. Ele se tin prin credinta. Credinta in Iisus te ajuta sa le respecti, sa le traiesti in viata ta, in mod natural.
De aceea se spune in Apocalipsa capitolul 14 cu versetul 12 ca cei din poporul lui Dumnezeu pazesc poruncile lui si au credinta lui Iisus.
Poti sa-ti dai seama acum din ce popor faci parte, in ce situatie esti.
Iisus e plin de iubire si vrea sa fim cu totul ai Lui , sa-i fim ascultatori.

editat de sorin: cand folosesti "quote", scrie mesajul tau in afara parantezelor patrate (fara sa le stergi), altfel nu se mai stie ce ai citat si ce ai scris ;)

Ben
21.02.2010, 01:57
Imagineaza-ti ca ai intalnire cu iubita ta joi la ora 12 dar tu te duci luni la 12. Ce spune ea despre tine? Nu se raceste relatia?
Asa e si cu ziua de odihna. Dumnezeu ne invita sa ne intalnim cu EL, in mod special Sambata nu Duminica, asa spune porunca Lui in Exodul 20.8-11(adu-ti aminte de ziua Sabatului, Sambetei). Iar tu vii la intalnire Duminica. Nu pierzi toate binecuvantarile pe care le primesti in Ziua Sabatului?
La Dumnezeu are importanta in ce zi te inchini, intrucat e o problema de ascultare. Doar cei ascultatori vor mosteni viata vesnica.
In al doilea rand, atunci cand cineva il iubeste pe Dumnezeu va face totul sa si asculte de ce spune EL.
Daca Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele, spunea Iisus. Cu alte cuvinte, esti testat ca il iubesti pe Dumnezeu daca asculti de poruncile Lui, cele zece.
Intre acestea este si porunca a patra (Exodul 20.8-11) despre Sambata, Sabat.

Undeva in Scripturi, in cartea lui Iacov capitolul 2, cu versetul 10 se spune ca: cine pazeste toata Legea(morala), dar greseste intr-o singura porunca( a patra, a doua...sau alta), se face vinovat de toate, e pierdut, cu alte cuvinte.Cele zece porunci sunt un tot unitar.
Degeaba tin eu 9 porunci din zece, tot pierdut sunt, ar suna.
Insa, e o exceptie de la regula. Daca cineva a cunoscut adevarul doar depre 9 din cele zece porunci si le tine cum trebuie , Dumnezeu ii iarta nestiinta si-l va mantui. Dar, daca stii ca trebuie sa le pazesti pe toate zece si no faci nu mai ai nici o scuza.
In ultimul rand, poruncile Lui nu sunt greu de tinut. Ele se tin prin credinta. Credinta in Iisus te ajuta sa le respecti, sa le traiesti in viata ta, in mod natural.
De aceea se spune in Apocalipsa capitolul 14 cu versetul 12 ca cei din poporul lui Dumnezeu pazesc poruncile lui si au credinta lui Iisus.
Poti sa-ti dai seama acum din ce popor faci parte, in ce situatie esti.
Iisus e plin de iubire si vrea sa fim cu totul ai Lui , sa-i fim ascultatori.

Bun, sa admitem ca ar fi asa. Moise pt. faptul ca a lovit stanca in loc sa-i vorbeasca, a fost pedepsit si nu a avut parte de tara promisa parintiilor sai. Dar porunca este data in vechiul testament, copiilor lui Israel care este un popor sfant. Prin asta nu vreau nicidecum sa spun ca noi nu suntem obligati sa le respectam, dar Dumnezeu face diferenta intre ei si noi:
"Să mâncaţi orice pasăre curată. Să nu mâncaţi din nici o mortăciune; s-o dai străinului care va fi în cetăţile tale, s-o mănânce, sau s-o vinzi unui străin; căci tu eşti un popor sfânt pentru Domnul, Dumnezeul tău. Să nu fierbi iedul în laptele mamei lui." Deuteronomul 14:20,21
Inca o chestie. Daca ar fi asa cum susti tu, fata Lui Dumnezeu s-ar fi intors demult de la cei care merg la inchinare Duminica si nu ar mai primi binecuvantari, intrucat au acceptat semnul fiarei, nu? sunt nenumarate cazuri de vindecari, intoarceri, binecuvantari. Vrei sa spui ca acei oameni au fost binecuvantati de satan? dar cum la noi se tine Duminica, ce facem, stam acasa? stiu, ne mutam la adventisti! :)

Mircea0007
03.03.2010, 01:46
1.Asta mi se pare absurd. De ce sa fie pacat sa tinem Sabatul Duminica si nu Sambata. Parerea mea e ca nu e important cand tinem ci cum il tinem. Scopul sabatului este in primul rand sa ne apropiem de Dumnezeu, lasand la o parte grijile de zi cu zi, sa-i multumim pt. incercari/binecuvantari, sa-i cerem iertare pt. pacatele savarsite in timpul saptamanii si sa-L rugam sa ne calauzeasca pasii in zilele ce urmeaza. Asta e esenta Sabatului.
2.In fond si la urma urmei acceptarea semnului fiarei este un proces ireversibil si repet, mi se pare absurd ca un om care a umblat toata viata in curatire si sfintenie sa nu aiba parte de viata vesnica doar pt. simplul fapt ca nu a tinut sabatul Sambata.

Iti raspund la punctul nr.1 : daca Dumnezeu a stabilit ca noi sa avem o intalnire speciala cu EL o data pe saptamana, doar Sambata si tu vii Duminica, mai poti beneficia de binecuvantarile Lui pe care doar Sambata le primesti ? Nu te crede dumnezeu un om neserios, fara interes religios si spiritual?
Sau, te cheama seful sa vii la biroul lui astazi si tu vii maine, ce se intampla?
Daca dumnezeu a stabilit sa ne intalnim
saptamanal cu EL sambata, stie EL de ce. Daca o fac inseamna ca ascult de EL, il iubesc.
Daca iubita vrea sa se intalneasca cu tine la ora 10 ,vii la 11?

La punctul nr. 2. iata raspunsul meu: Scriptura nu e scrisa degeaba doar asa sa mai citim si noi o carte. E contine Cuvantul lui Dumezeu obligatoriu pentru cel care vrea sa fie mantuit. In cartea lui Iacov, capitolul 2 cu versetul 10 spune foarte clar:" Caci, cine pazeste toata Legea (morala), si greseste intr-o singura porunca, se face vinovat de toate.
Sa parafrazam : daca tii noua porunci din cele zece si pe a patra(despre Sabat) o calci, te faci viovat de toate, esti tot in pacat, pierdut. Asa spune Dumnezeu. Gandirea umana e mai indulgenta.
Exista insa o remarca: cei care au trait cu adevart atat cat au cunoscut si le-a fost descoperit n-au nici o vina inaintea lui Dumnezeu. Dar, daca stii ce sa faci si nu faci atunci....trebuie sa platesti.
Mai mediteaza.Succes.

elliane
03.03.2010, 02:22
Sa parafrazam : daca tii noua porunci din cele zece si pe a patra(despre Sabat) o calci, te faci viovat de toate, esti tot in pacat, pierdut. Asta presupune ca:pot sa calc cele noua porunci si sint iertat pentru ca am respectat pe a patra?!Interesant.

JulianM
03.03.2010, 06:22
Asta presupune ca:pot sa calc cele noua porunci si sint iertat pentru ca am respectat pe a patra?!Interesant.

Iertați-ma ca intervin și aici "un pic aiurea" (nu m-a întrebat nimeni ...etc).
Dar am tot văzut titlul topicului asta...

Nu cred ca Biblia e o carte perfecta (poate unii "ieșiți" din Reforma - cum se obișnuiește prin manuale și enciclopedii - sa spună asta).

Eu nu cred nici în numărul ala prezent în "Apocalipsa" (nici în "influenta" lui asupra oamenilor ... ar însemna ca toți am deveni dintr-o data infantili, fie ca suntem dintre cei ce "se feresc" fie din cei care "ar deveni adepți" ... pare o aiureala).
Nu cred în influenta lui 13, nu cred ca "marți sunt 3 ceasuri rele" ... pare pueril, scuzați-ma ...

Eu nu cred nici măcar în existenta iadului, eu cred doar în Dumnezeu.
Sigur, comporta o nuanță exprimarea, o explic aici, și citez dintr-un călugăr rus din secolul XIX: el zicea ca "iadul este remușcarea, regretul".
Adică odată ajunși acolo sus "unii" își dau seama de ce au făcut, și chiar dacă sunt tratați, priviți la fel ca toți ceilalți "copii", ei au regretul de a fi făcut ...ce au făcut ...

In termeni cât mai simpli am cautat sa scriu ...

Iar dacă "fiara" aia va sa existe totuși ... nu avem decât sa n-o urmam (sincer, ca sa glumim, nici azi nu mi-as tatua nimic pe piele dacă îmi zice ca îmi da nu știu câți bani ...pai sa-mi dea asa, din caritate, dacă vrea, dacă nu .. sa se ducă unde-o ști, pe pustii.
Pai zău, ce e aia, cu tatuajul, cu mai știu eu ce ...?)

Cum nu prea cred ca o sa mai public în "zona" asta (ca nu prea as avea ce sa mai public) sper încă o data ca nu am ofuscat pe nimeni ...

:)

Mircea0007
03.03.2010, 13:21
. Dar porunca este data in vechiul testament, copiilor lui Israel care este un popor sfant. Prin asta nu vreau nicidecum sa spun ca noi nu suntem obligati sa le respectam, dar Dumnezeu face diferenta intre ei si noi:
"Să mâncaţi orice pasăre curată. Să nu mâncaţi din nici o mortăciune; s-o dai străinului care va fi în cetăţile tale, s-o mănânce, sau s-o vinzi unui străin; căci tu eşti un popor sfânt pentru Domnul, Dumnezeul tău. Să nu fierbi iedul în laptele mamei lui." Deuteronomul 14:20,21
Inca o chestie. Daca ar fi asa cum susti tu, fata Lui Dumnezeu s-ar fi intors demult de la cei care merg la inchinare Duminica si nu ar mai primi binecuvantari, intrucat au acceptat semnul fiarei, nu? sunt nenumarate cazuri de vindecari, intoarceri, binecuvantari. Vrei sa spui ca acei oameni au fost binecuvantati de satan? dar cum la noi se tine Duminica, ce facem, stam acasa? stiu, ne mutam la adventisti! :)

Dumnezeu nu tine cont de vremile de nestiinta...asa spune Scriptura.
Dumnezeu intelege si ii accepta pe oameni in nestiinta lor. Nu inseamna ca Satana e acolo.
Vine vremea cand adevarul va iesi la iveala si atunci vei trebui sa alegi. Daca vei alege gresit atunci poti zice ca Satana te conduce.
Adevarul se descopera treptat. Problema e la noi. Ce alegem?

Mircea0007
05.03.2010, 01:51
Iertați-ma ca intervin și aici "un pic aiurea" (nu m-a întrebat nimeni ...etc).
Dar am tot văzut titlul topicului asta...

Nu cred ca Biblia e o carte perfecta (poate unii "ieșiți" din Reforma - cum se obișnuiește prin manuale și enciclopedii - sa spună asta).

Eu nu cred nici în numărul ala prezent în "Apocalipsa" (nici în "influenta" lui asupra oamenilor ... ar însemna ca toți am deveni dintr-o data infantili, fie ca suntem dintre cei ce "se feresc" fie din cei care "ar deveni adepți" ... pare o aiureala).
Nu cred în influenta lui 13, nu cred ca "marți sunt 3 ceasuri rele" ... pare pueril, scuzați-ma ...

Eu nu cred nici măcar în existenta iadului, eu cred doar în Dumnezeu.
Sigur, comporta o nuanță exprimarea, o explic aici, și citez dintr-un călugăr rus din secolul XIX: el zicea ca "iadul este remușcarea, regretul".
Adică odată ajunși acolo sus "unii" își dau seama de ce au făcut, și chiar dacă sunt tratați, priviți la fel ca toți ceilalți "copii", ei au regretul de a fi făcut ...ce au făcut ...

In termeni cât mai simpli am cautat sa scriu ...

Iar dacă "fiara" aia va sa existe totuși ... nu avem decât sa n-o urmam (sincer, ca sa glumim, nici azi nu mi-as tatua nimic pe piele dacă îmi zice ca îmi da nu știu câți bani ...pai sa-mi dea asa, din caritate, dacă vrea, dacă nu .. sa se ducă unde-o ști, pe pustii.
Pai zău, ce e aia, cu tatuajul, cu mai știu eu ce ...?)

Cum nu prea cred ca o sa mai public în "zona" asta (ca nu prea as avea ce sa mai public) sper încă o data ca nu am ofuscat pe nimeni ...

:)

Respect ceea ce crezi tu dar, cum poti crede in Dumnezeu daca nu-L cunosti ? si cum il poti cunoaste daca n-ai citit ceva despre EL?
Unde poti sa gasesti cel mai bune informatii despre Dumnezeu dacat in Cartea LUI, inspirata de EL? Acesta e manualul cel mai indicat pentru a-l cunoaste pe Dumnezeu, pentru a-ti mari credinta in EL, pentru a sti de ce sa te feresti ca sa nu-L pierzi pe Dumnezeu.
Toata Scriptura este inspirata de Dumnezeu si de folos....asa se spune in 2 Timotei capitolul 3 cu versetul 17.
Inseamna ca si cartea Apocalipsei vine din partea lui Dumnezeu.
In aceasta carte gasesti lucruri care te ajuta sa te feresti de cel rau, sa eviti capcanele si sa fii gata cand Iisus va reveni a doua oara.
In aceasta carte inspirata de Dumnezeul in care crezi se vorbeste si de semnul fiarei, si gasesti un avertisment in capitolul 14 referitor la acest semn,
iara daca nu-l cunosti vei fi inselat si-l vei pierde pe Dumnezeu.
Nimic nu e intamplator.

Mircea0007
05.03.2010, 01:54
Asta presupune ca:pot sa calc cele noua porunci si sint iertat pentru ca am respectat pe a patra?!Interesant.

Oricare din cele zece daca le incalci ,esti pierdut. Degeaba tii Sabatul (porunca a patra) daca furi, minti, ucizi, si invers.

aramis_13
05.03.2010, 05:37
Oricare din cele zece daca le incalci ,esti pierdut. Degeaba tii Sabatul (porunca a patra) daca furi, minti, ucizi, si invers.
atunci stimabile, eşti pierdut. nu mai ai nici o scăpare, o să arzi la foc mocnit.

biliboaca
05.03.2010, 08:28
Daca iubita vrea sa se intalneasca cu tine la ora 10 ,vii la 11?

Nu vad de ce i-ar da intalnire iubita lui Lostjohn la ora 10 devreme ce ei sunt nedespartiti, doar daca s-a damblagit.
Am limitele mele, recunosc, dar compari mere cu pere incercand sa aduci necunoscutul la un concret. Luand-o invers, ar trebui sa inteleg ca iubita lui John este omniprezenta ca sa suporte comparatiile.
Altfel eu zic ca fiecare vorbeste cu Doamne Doamne cam pe unde simte nevoia si nu asteapta disciplinat la coada pana uita ce avea de spus doar ca sa ponteze.
Oare nu o fi Doamne Doamne mai atent cand vorbesc eu singura cu el, la cald si sincer, decat cand e bruiat de mii de voci la adunare?

Loniia
05.03.2010, 08:37
biliboaca mea parere, ca vrem or nu vrem mereu vorbim cu Doamne Doamne...chiar daca ne adresam tertelor persoane,am impresia ca este nonstop prezent :)

biliboaca
05.03.2010, 09:05
biliboaca mea parere, ca vrem or nu vrem mereu vorbim cu Doamne Doamne...chiar daca ne adresam tertelor persoane,am impresia ca este nonstop prezent :)

Loniia, cel putin asa ar trebui sa fie si dupa logica mea.
Vezi tu, ca sa fac o paralela cu topicul vecin, orice extremism trezeste scepticismul din mine. la fel si on topic de unde si reactia. altfel, fiecare cu credinta lui. Daca exista un Domnezeu nu vad de ce unul e mai real ori mai bun decat altul si asta imi e suficient chiar daca imi lipseste cultura religioasa, sa am dubii in fata promotorilor.
Dupa cartea mea, modelul promovat de cartile sfinte - coran ori biblie etc, este doar unul comportamental cu rol de orientare pentru cine nu incearca sa-l urmeze intocmai. consider imposibila identificarea cu modelul conturat de biblie, pentru orice muritor.
Cand vad vehementa in a sustine contrariul, nu pot sa nu suspectez ignoranta, doctrina, spalare de creier sau in cel mai rau caz chiar ipocrizie. :-?

(sa imi fie cu iertare, nu am intentionat sa ofensez pe nimeni cu acest post)

Loniia
05.03.2010, 13:35
Nu m-ai ofensat,sinceritate este de apreciat.Extremele si fanatismul duc la razboaie, crime ,avem lectiile trecutului inca traim si in zilele noastre efectele ei.

Mircea0007
05.03.2010, 13:46
atunci stimabile, eşti pierdut. nu mai ai nici o scăpare, o să arzi la foc mocnit.

Sa inteleg ca esti si tu pierdut? Atunci mai avem o sansa.

aramis_13
05.03.2010, 14:11
nu, pentru că eu nu cred. aşa că pe partea asta nu am nimic de pierdut. decât de câştigat, dacă eventual dumnezeu există. pe când la tine e pe dos: dacă există, eşti pierdut, pentru că încalci poruncile domnului. dacă nu există, ai numai de câştigat. că nu o mai arzi în focul iadului. sau Ghenei, cum preferi.

Mircea0007
08.03.2010, 01:07
nu, pentru că eu nu cred. aşa că pe partea asta nu am nimic de pierdut. decât de câştigat, dacă eventual dumnezeu există. pe când la tine e pe dos: dacă există, eşti pierdut, pentru că încalci poruncile domnului. dacă nu există, ai numai de câştigat. că nu o mai arzi în focul iadului. sau Ghenei, cum preferi.

Nu are rost sa ne certam aici, avem un Dumnezeu si Mantuitor pe care ar trebui personal sa-l primim in viata noastra si sa traim asa cum a trait EL, ca sa fim fericiti.
EL este Modelul corect de vietuire nu ,eu sau tu, sau popa, sau episcopul sau nu stiu ce sfant.
Fara EL suntem pierduti. Hai sa ne indreptam privire spre EL si plecand de aici sa ne raportam unii la altii.

aramis_13
08.03.2010, 05:22
Nu are rost sa ne certam aici, avem un Dumnezeu si Mantuitor pe care ar trebui personal sa-l primim in viata noastra si sa traim asa cum a trait EL, ca sa fim fericiti.
EL este Modelul corect de vietuire nu ,eu sau tu, sau popa, sau episcopul sau nu stiu ce sfant.
Fara EL suntem pierduti. Hai sa ne indreptam privire spre EL si plecand de aici sa ne raportam unii la altii.

păi ş-atunci tălică de ce îi încalci cuvântul?

Mircea0007
10.03.2010, 02:53
Ce facem, mai discutam despre fiara si semnul fiarei?

Ben
08.09.2010, 18:52
„Nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât cel ce are semnul, numele fiarei sau numărul numelui ei. Aici este necesară înţelepciunea: Cine are inteligenţă să calculeze numărul fiarei, căci este un număr de om; şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase.“ — Apocalipsa 13:17, 18.

In link-ul de mai jos este decodificat numarul fiarei de pe produsele pe care le cumparam zi de zi.

http://i944.photobucket.com/albums/ad283/lostjohn_2009/1.gif

http://www.sfaturiortodoxe.ro/buletine/codbare.htm

aramis_13
08.09.2010, 18:56
beni, beni, te credeam mai descuiat la minte.

Ben
08.09.2010, 19:05
beni, beni, te credeam mai descuiat la minte.

Ce repede ai citit...in nici 4 minute, felicitari!
Acel mesaj (http://www.sfaturiortodoxe.ro/buletine/codbare.htm) l-am postat aici pentru a-l supune dezbaterii publice. Tu cum il comentezi?

aramis_13
08.09.2010, 19:15
ai învăţat transformările din binar în decimal la şcoală? atunci pune mâna şi calculează cele trei numere ...

şi până le faci, îţi spun că am găsit numărul fiarei în biblie. deci biblia e plăsmuirea diavolului.

Ben
08.09.2010, 19:28
ai învăţat transformările din binar în decimal la şcoală? atunci pune mâna şi calculează cele trei numere ...

deci nu ai citit? :-w

aramis_13
08.09.2010, 19:43
ben, alea sunt explicaţii complect tâmpite. asta dacă ştii ce e un cod EAN (sau UPC). aşa cum explică ăia, ţi-am găsit şi eu trei exemple de număr al fiarei în biblie ...

Ben
08.09.2010, 20:31
ben, alea sunt explicaţii complect tâmpite. asta dacă ştii ce e un cod EAN (sau UPC). aşa cum explică ăia, ţi-am găsit şi eu trei exemple de număr al fiarei în biblie ...

Aramis, barele de la inceput, mijloc si sfarsit reprezinta cate o cifra de 6 dar sunt ascunse. Daca nu ai avut timp sa citesti explicatiile alea "tâmpite" am sa iti fac eu un resumat:

Structura codului barat EAN-13

"Codul barat este alcătuit din linii paralele întunecate de grosime diferită, între care sunt intercalate intervale luminoase (linii luminoase), care de asemenea au o grosime variată. Diferitele cifre ale numerelor sistemului zecimal (0,1,2,...9) sunt reprezentate printr-o succesiune diferită si unică pentru fiecare cifră de intervale (linii) negre si albe de lătime diferită. Această succesiune a liniilor negre si a intervalelor albe, din care e constituită fiecare din cele douăsprezece cifre ale codului EAN-13, are o anumită ''lătime" alcătuită din sapte unităti de lătime standardizate (''modules"). Fiecare asemenea unitate de lătime are, conform normelor sistemului EAN-13, o lătime de 0,33 milimetri, fiecare din cele 12 cifre fiind reprezentată cu linii negre si albe de lătime variată, aflate într-o succesiune diferită; aceste linii au o lătime totală de 0,33 x 7 = 2,31 mm. Pentru reprezentarea concretă a fiecărei cifre se folosesc patru alternante de linii negre si albe, fiecare linie având lătime diferită, dar cu o lătime totală de 0,33 x 7 = 2,31 mm (vezi diagramele 2 si 3). Se poate face si micsorarea si mărirea întregii reprezentări. In primul caz însă nu e permis ca ''grosimea" modulului (module) să fie mai mică de 0,23 mm."

http://i944.photobucket.com/albums/ad283/lostjohn_2009/11.jpg

"Fiecare număr al codului barat se întinde pe o lătime de sapte ''unităti de lătime standardizate" (modules). Astfel, numărul 0 (zero) din seria A (setul A) este reprezentat în felul următor: trei ''unităti de lătime" albe, două ''unităti de lătime" negre, o ''unitate de lătime" albă si una neagră - lătime totală ''sapte unităti de lătime". Această succesiune concretă negru-alb, de o anumită lătime, defineste cu cele patru alternante ale ei numărul 0. Succesiunea respectivă în aceeasi serie (A), pentru numărul 2 este: două unităti de lătime albe, una neagră, două albe, două negre."

http://i944.photobucket.com/albums/ad283/lostjohn_2009/12.jpg

Aceste 3 randuri sunt combinate intre ele pt a forma codul de bare care este delimitat in 2 parti. Stanga si dreapta. Pt barele din stanga se folosesc cifre cu caracteristici din A si B iar pt cele din dreapta doar din C. Ei, acuma smecheria care e...Ca sa delimiteze aceste 2 sectoare au nevoie de acele 3 bare mai lungi pe care le poti distinge cu ochiul liber pe orice produs. In urma studiilor efectuate s-a ajuns la concluzia ca acele bare nu pot avea alta semnificatie decat a cifrei 6.

http://i944.photobucket.com/albums/ad283/lostjohn_2009/6-1.jpg

Aceste calcule "tampite" au fost realizate de mai multi cercetatori care au tras aceeasi concluzie care a fost confirmata si de catre George J. Laurer (dezvoltatorul codului de bare):

Answer- "Yes, they do RESEMBLE the code for a six. An even parity 6 is:

1 module wide black bar 1 module wide white space 1 module wide black bar 4 module wide white space

There is nothing sinister about this nor does it have anything to do with the Bible's "mark of the beast" (The New Testament, The Revelation, Chapter 13, paragraph 18). It is simply a coincidence like the fact that my first, middle, and last name all have 6 letters. There is no connection with an international money code either. "

Iar daca de aici ne intoarcem la Apocalipsa 13:17-18, tot nu crezi ca e prea mult pt. niste banale coincidente?

aramis_13
09.09.2010, 06:34
ben, cu astfel de explicaţii, orice număr care conţine trei de 6 e numărul fiarei. tot aşa cum au demonstrat unii că semnul fiarei se găseşte pe tiara papei.

acuma, toată explicaţia aia ştiinţifică e bla-bla-bla. cel puţin în actualul sistem binar. cel în care 101 este egal cu 5 în sistem decimal. şi nu cu 6.

Felicity
09.09.2010, 07:15
Aramis, (...) am sa iti fac eu un resumat:

de simtul ridicolului ai auzit?
si lipsa acestuia tot un fel de "Apocalipsa" e.

Ben
09.09.2010, 10:36
ben, cu astfel de explicaţii, orice număr care conţine trei de 6 e numărul fiarei. tot aşa cum au demonstrat unii că semnul fiarei se găseşte pe tiara papei.

Daca ai fii citit in link-ul postat de mine, ai fii inteles care e treaba cu prezenta numarului 666 in diferite locuri.

acuma, toată explicaţia aia ştiinţifică e bla-bla-bla. cel puţin în actualul sistem binar. cel în care 101 este egal cu 5 în sistem decimal. şi nu cu 6.

Eu ti-am aratat calculele ce le-am gasit, confirmate de mai multi sapatori. Acuma daca tu crezi ca din doua vorbe poti darama toata munca lor, te salut :-h

de simtul ridicolului ai auzit?
si lipsa acestuia tot un fel de "Apocalipsa" e.

In discutia despre Apocalipsa (cartea in care ni se proroceste despre evenimentele premergatoare sfarsitului lumii), nu este loc de ridicol.

aramis_13
09.09.2010, 10:42
Daca ai fii citit in link-ul postat de mine, ai fii inteles care e treaba cu prezenta numarului 666 in diferite locuri.

Eu ti-am aratat calculele ce le-am gasit, confirmate de mai multi sapatori. Acuma daca tu crezi ca din doua vorbe poti darama toata munca lor, te salut :-h

In discutia despre Apocalipsa (cartea in care ni se proroceste despre evenimentele premergatoare sfarsitului lumii), nu este loc de ridicol.

după cum ziceam, te credeam mai descuiat la minte. nu eşti. păcat.

Felicity
09.09.2010, 10:51

si cine a afirmat ca ar fi, you, the wise one? :) eu in asemenea discutii nu ma amestec (din "n" motive!)
eu iti spuneam mai sus ca lipsa simtului ridicolului tot un fel de "Apocalipsa" e (= grav, adica), sau, oricum, tot acolo ar putea duce... cu siguranta o lipsa "universala" a acestui simt important...

si mai stiu citeva simturi, la fel de importante, a caror lipsa ar putea duce la "Apocalipsa".http://forum.romanian-portal.com/images/icons/icon7.gif

era sa uit: tie nu ti se pare ca te iei putin cam prea in serios...?

encore
09.09.2010, 11:31
eu in asemenea discutii nu ma amestec (din "n" motive!)
?

Imi dai voie sa-ti recomand ceva?

Hawking; Stephen Hawking.

Ben
09.09.2010, 12:36
si cine a afirmat ca ar fi, you, the wise one? :) eu in asemenea discutii nu ma amestec (din "n" motive!)
eu iti spuneam mai sus ca lipsa simtului ridicolului tot un fel de "Apocalipsa" e (= grav, adica), sau, oricum, tot acolo ar putea duce... cu siguranta o lipsa "universala" a acestui simt important...

si mai stiu citeva simturi, la fel de importante, a caror lipsa ar putea duce la "Apocalipsa".http://forum.romanian-portal.com/images/icons/icon7.gif

era sa uit: tie nu ti se pare ca te iei putin cam prea in serios...?

Am deschis acest topic pt. a discuta despre semnul fiarei respectiv vremurile din urma, nu despre simturi si alte chestii. Intr-adevar topicul e deschis oricui e dornic sa invete sau sa demonstreze ceva, dar mesajele care nu au nici o legatura cu acest subiect, cele cu tenta ironica etc. isi pot gasi tot asa de bine adapostul in locul special amenajat : http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?p=197492&highlight=topic#post197492

după cum ziceam, te credeam mai descuiat la minte. nu eşti. păcat.

Cum spuneam, nu e de glumit cu Biblia. Fiecare dintre noi v-a muri, eu, tu...fiecare. Trebuie sa stim ce se intampla dupa aceea. Biblia ne spune ca sunt doua alternative: raiul sau iadul, depinde pe ce cale alergam. Deasemenea sunt doua intrari: larga si stramta, dar multi crestini uita ca nu doar intrarea e stramta dar si calea. Degeaba mergi la biserica, spui o rugaciune sau ii ajuti pe cei saraci daca nu esti intors pe deplin la El. El este un Dumnezeu gelos, ne vrea in intregime, nu doar pe jumatate.
Aramis dupa cate spuneai se pare ca ai avut un inceput promitator, intrucat ai spus ca in tinerete ai umblat pe la multe biserici, dornic fiind probabil, sa afli adevarul. Recunosti ca ai citit si Biblia de doua ori, dar esti ferm convins ca tot ea te-a indepartat. Iar acum esti agnostic, iar intr-un termen mai familiar: ateu. Ca tine sunt, au fost si vor fii multi altii. Dar cert este ca nu esti singurul care a citit Biblia si nu ai inteles-o. Motivul este desigur lipsa Duhului Sfant fara de care este imposobil sa o intelegem. Duhul Sfant ne-a fost lasat de Dumnezeu pt. a avea credinta. Calauzirea Duhului Sfant o obtinem prin rugaciune.

Acum sa il luam ca exemplu pe Richard Wurmbrand-un pastor care in tineretea lui a umblat in destrabalare, dar care a fost schimbat. A executat 14 ani de inchisoare sub regimul comunism din Romania pt. simplu motiv ca predica cuvantul Lui Dumnezeu. Acolo in inchisoare a dus o viata mizera: a fost privat de hrana, rude, lumina, caldura, culori. Lumea lui in acei 14 ani era ca cea vazuta prin prizma unui daltonist. A fost fortat sa-si tradeze prietenii, dar in tot acest timp nu au reusit sa extraga nici un nume din gura lui. A fost batut, i s-a dat sa manance din castronul cu fecale. Insa in ciuda torturilor, a fost mai aproape de Dumnezeu ca oricand. Acolo in inchisoare a interactionat cu multi atei convinsi, inclusiv cativa dintre tortionarii lui au ajuns sa-i fie colegi. Din cauza conditiilor mizerabile s-a imbolnavit si a fost dus in "camera 4", o incapere izolata in care erau dusi suferinzii pe patul de moarte. Asa bolnav cum era a intors foarte multi atei la Dumnezeu. Ulterior a fost eliberat si a continuat lucrarea inceputa pana la varsta de 91 de ani dupa care a plecat in vesnicie. Acum am sa citez un fragment din cartea sa: "Cu Dumnezeu in subterana".

"In timpul celor treizeci de luni in care am zacut in aceasta camera, zeci de oameni au murit, iar locurile lor au fost luate de altii. Dar aici trebuie spus ca s-a petrecut un fapt remarcabil: nici unul nu a murit ateu. Fascisti, comunisti, ucigasi, hoti, preoti, mosieri bogati si tarani foarte saraci fusesera inchisi impreuna in celula noastra; totusi nici unul dintre ei nu a murit fara sa se fii impacat cu Dumnezeu si cu semenii.
Multi venisera in camera 4 ca necredinciosi convinsi. Am vazut totdeauna necredinta lor prabusindu-se in fata mortii.
"Faptul ca o pisica a trecut cu bine peste un pod nu este o dovada ca podul este solid; ca e asa stii numai daca a trecut cu bine un tren peste el. E usor sa fii ateu in imprejurari placute. O convingere ferma rezista unor presiuni enorme; nu am vazut ca ateismul sa reziste in fata mortii."

P.S. Sa stii ca eu am sa ma rog pt. tine sa iti dea Dumnezeu intelepciunde si sa-ti deschida ochii pt. a putea vedea adevarul (aici nu ma refer la 666, ci in special cu privire la El).

aramis_13
09.09.2010, 13:12
iar ca tine sunt mulţi. şi sunt mulţi şi cei care fac confuzia între ateu şi agnostici.

încearcă măcar o clipă să gândeşti că poate eu am înţeles biblia.

keyframe14
09.09.2010, 13:32
Am deschis acest topic pt. a discuta despre semnul fiarei respectiv vremurile din urma, nu despre simturi si alte chestii. Intr-adevar topicul e deschis oricui e dornic sa invete sau sa demonstreze ceva, dar mesajele care nu au nici o legatura cu acest subiect, cele cu tenta ironica etc. isi pot gasi tot asa de bine adapostul in locul special amenajat : http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?p=197492&highlight=topic#post197492

Cum spuneam, nu e de glumit cu Biblia. Fiecare dintre noi v-a muri, eu, tu...fiecare. Trebuie sa stim ce se intampla dupa aceea. Biblia ne spune ca sunt doua alternative: raiul sau iadul, depinde pe ce cale alergam. Deasemenea sunt doua intrari: larga si stramta, dar multi crestini uita ca nu doar intrarea e stramta dar si calea. Degeaba mergi la biserica, spui o rugaciune sau ii ajuti pe cei saraci daca nu esti intors pe deplin la El. El este un Dumnezeu gelos, ne vrea in intregime, nu doar pe jumatate.
Aramis dupa cate spuneai se pare ca ai avut un inceput promitator, intrucat ai spus ca in tinerete ai umblat pe la multe biserici, dornic fiind probabil, sa afli adevarul. Recunosti ca ai citit si Biblia de doua ori, dar esti ferm convins ca tot ea te-a indepartat. Iar acum esti agnostic, iar intr-un termen mai familiar: ateu. Ca tine sunt, au fost si vor fii multi altii. Dar cert este ca nu esti singurul care a citit Biblia si nu ai inteles-o. Motivul este desigur lipsa Duhului Sfant fara de care este imposobil sa o intelegem. Duhul Sfant ne-a fost lasat de Dumnezeu pt. a avea credinta. Calauzirea Duhului Sfant o obtinem prin rugaciune.
Ben, ma bag si eu in vorba sper sa nu te superi. Cand ai inceput sa vorbesti de intrarea stramta si larga, am crezut pe moment ca vorbesti de femei, apoi am vazut ca treaba e mult mai serioasa decat atat.
Lamureste-ma si pe mine cu o treaba, de unde ai dedus tu ca Aramis nu a inteles biblia?doar pt ca nu crede in ea. Deci daca crezi in d-zeu inseamna ca ai inteles biblia, daca nu ai crezi inseamna ca nu ai inteles nimic?! NU exista o posibilitate sa nu crezi in d-zeu si totusi sa fi inteles biblia?!
Crezi ca exista vreo posibilitate, oricat de mica, ca biblia aia sa nu fie decat o culegere de basme si vorbe goale si intr-un moment al vietii cand ai sa intelegi anumite lucruri, intreg universul sa-ti fie nimicit la fel cum a fost cand ai aflat sa mos craciun nu exista si e doar pt copii mici?

Felicity
09.09.2010, 13:47
Ben, ma bag si eu in vorba sper sa nu te superi. Cand ai inceput sa vorbesti de intrarea stramta si larga, am crezut pe moment ca vorbesti de femei, apoi am vazut ca treaba e mult mai serioasa decat atat.
Lamureste-ma si pe mine cu o treaba, de unde ai dedus tu ca Aramis nu a inteles biblia?doar pt ca nu crede in ea. Deci daca crezi in d-zeu inseamna ca ai inteles biblia, daca nu ai crezi inseamna ca nu ai inteles nimic?! NU exista o posibilitate sa nu crezi in d-zeu si totusi sa fi inteles biblia?!
Crezi ca exista vreo posibilitate, oricat de mica, ca biblia aia sa nu fie decat o culegere de basme si vorbe goale si intr-un moment al vietii cand ai sa intelegi anumite lucruri, intreg universul sa-ti fie nimicit la fel cum a fost cand ai aflat sa mos craciun nu exista si e doar pt copii mici?

fie-ti mila, keyframe, nu-l judeca (sic!), bietul de el are de foarte mult timp degetul lipit de "copy/paste" cu superglue!http://forum.romanian-portal.com/images/icons/icon10.gif
si nu mai vorbi pornografic pe acest topic... te rog, putin respect (si teama)!

:starsmile:

(de bengosul din topic nu am timp acum)

Loniia
09.09.2010, 14:46
Ben toti avem experienta propriei conceptii despre Creator,Apocalipsa ,semnul fiarei...smd ,fiecare ne-am ales in ce credem si in ce fel .Niciunul dintre noi din aceasta cauza nu trebuie sa se simta mai prejos decat celalalt ...

Mereu vor fi pareri in contradictorii ori diferite de ale noastre,partea interesanta al oricarei discutii este daca lasam loc si altor pareri ca fiind adevarate..adevarul celuilalt.
Cand te simti luat peste picior ,nu se intampla din rautate,la fel ca tine gandeste celalalt in a-si sustine crezul.

In lumea materiala/stiintei nu-l gasim pe Dumnezeu ,asa cum ne infatiseaza Biblia ,eh! stiinta cu legile ei logice...totodata nu a gasit un corespondent pentru a-l inlocui pe Creator.

keyframe14
09.09.2010, 14:52
In lumea materiala/stiintei nu-l gasim pe Dumnezeu ,asa cum ne infatiseaza Biblia ,eh! stiinta cu legile ei logice...totodata nu a gasit un corespondent pentru a-l inlocui pe Creator.Telul stiintei nu este sa gaseasca un corespondent sa-l inlocuiasca pe "creator", Dpdv stiintific teoria "creeatorului' nici nu e luata in consideratie din moment ce orice descoperire care s-a facut de-a cursul anilor nu a facut decat penibila existanta unui creator.

Loniia
09.09.2010, 14:59
Telul stiintei nu este sa gaseasca un corespondent sa-l inlocuiasca pe "creator", Dpdv stiintific teoria "creeatorului' nici nu e luata in consideratie din moment ce orice descoperire care s-a facut de-a cursul anilor nu a facut decat penibila existanta unui creator.

asa o fi....descoperirile se fac de oameni deocamdata,nu de alte vietuitoare care traiesc pe pamant.
Este un semn de intrebare insusi omul!activitatea omului de a gandi ,de a cerceta?atribute care nu se gasesc la nici una din speciile de pe planeta.

keyframe14
09.09.2010, 15:02
asa o fi....descoperirile se fac de oameni deocamdata,nu de alte vietuitoare care traiesc pe pamant.
Este un semn de intrebare insusi omul!activitatea omului de a gandi ,de a cerceta?atribute care nu se gasesc la nici una din speciile de pe planeta.Asa, si ce vrei sa spui prin "descoperirile se fac de oameni", de cine ai vrea sa se faca. Sau de cine vorbeai cand ai zis "stiinta"

Loniia
09.09.2010, 15:06
Asa, si ce vrei sa spui prin "descoperirile se fac de oameni", de cine ai vrea sa se faca. Sau de cine vorbeai cand ai zis "stiinta"
ma gandeam asa...
de ce nu se intampla oare sa fie frunzele din copacul din gradina dotate cu ratiune ,putere de gandire..iar omul o "leguma" care sa fie preocupata doar de supravietuire supunandu-se legilor naturii.al stiintei.

keyframe14
09.09.2010, 15:19
ma gandeam asa...
de ce nu se intampla oare sa fie frunzele din copacul din gradina dotate cu ratiune ,putere de gandire..iar omul o "leguma" care sa fie preocupata doar de supravietuire supunandu-se legilor naturii.al stiintei.pai raspunsul e simplu, ca frunza sa aiba capacitate de gandire o sa aibe nevoie de ceva mai mult decat petitor si limb. La partea a doua, e iarasi simplu, omul a fost acum milioane de ani, cand biblia d-zei si alte prostii inca nu existau, o vietate preocupata doar de supravietuire, dar banuiesc ca deja stii asta.
Tot ce suntem azi, suntem datorita evolutiei a mii de generatii, altfel inventam calculatorul acum 2000 de ani.

Loniia
09.09.2010, 15:26
Cum de noi oamenii suntem diferiti? un accident al naturii ?... ne-am detasat net de celelalte vietuitoere la un moment dat...avem o explicatie cum s-a intamplat?

keyframe14
09.09.2010, 15:27
Cum de noi oamenii suntem diferiti? un accident al naturii ?... ne-am detasat net de celelalte vietuitoere la un moment dat...avem o explicatie cum s-a intamplat?Da, cand am inceput sa mergem in doua picioare.

Loniia
09.09.2010, 15:44
Da, cand am inceput sa mergem in doua picioare.
daca continuam discutia in acest ritm, la dimineta nu merg la munca...voi merge la gradi...:thinking:

keyframe14
09.09.2010, 15:46
daca continuam discutia in acest ritm, la dimineta nu merg la munca...voi merge la gradi...:thinking:Eu deja ma simteam la "gradi" cand am fost intrebat de ce frunzele nu gandesc:))

Ben
09.09.2010, 15:56
iar ca tine sunt mulţi. şi sunt mulţi şi cei care fac confuzia între ateu şi agnostici.

"Agnosticismul e concepția filozofică potrivit căreia adevărul anumitor afirmații, mai ales afirmații teologice privind existența unui Dumnezeu sau a unor zei, este fie necunoscut, fie imposibil de aflat."

"Ateismul este concepția care se bazează pe negarea existenței oricărei divinități. Ateismul respinge astfel credințele religioase în supranatural, viața de apoi, miracole etc., specifice teismului."

Fie ca furi fie ca ucizi, tot infractiune se cheama.
Crezi ca va conta in fata lui Dumnezeu daca esti agnostic si nu ateu? Cert este ca in nici unul din cazuri adeptul nu crede in El, deci incalca porunca iar repercursiunea este iadul vesnic.

încearcă măcar o clipă să gândeşti că poate eu am înţeles biblia.

Nu poti intelege Biblia fara calauzirea Duhului Sfant. Pt. a beneficia de aceasta calauzire trebuie mai intai sa o ceri in genunchi pe rugaciune. Iar in rugaciune de fapt tu te intalnesti cu Dumnezeu.
Sa presupunem ca noi trei avem programata o intalnire la ora 17:00. Dar eu ajung la 18:30 si imi cer scuze ca am intarziat: pai stiti, in timp ce eram pe autostrada am facut o pana si m-am dat jos sa o repar dar o piulita a sarit in mijlocul drumului iar cand m-am repezit sa o recuperez neacordand atentie faptului ca eram pe carosabil m-am trezit cu un camion de 30 de tone venind spre mine cu 150 km/h iar eu fiind la 5 metri distanta a trecut peste mine si iata motivul pt. care am intarziat.
Acum desigur raman doar doua posibilitati logice: prima-sunt un mincinos iar a doua-sunt un nebun. Imi veti spune "ceea ce ne spui aici este absolut irational, este imposibil sa te intalnesti cu ceva la fel de mare ca un camion si sa nu fii schimbat"
Iar intrabarea mea pt. Aramis este urmatoarea: Ce este mai mare, un camion sau Dumnezeu?

Cum e posibil ca asa de multi oameni sa afirme ca au inteles Biblia sau ca il cunosc pe Dumnezeu si sa nu ramana permanent schimbati?

Loniia
09.09.2010, 15:56
Eu deja ma simteam la "gradi" cand am fost intrebat de ce frunzele nu gandesc:))

raspund pe masura mea... era ok pentru planeta sa ramanem "stand-by " ,cu toata gandirea noastra din lumea stiintei am facut numai rau!

keyframe14
09.09.2010, 16:04
Nu poti intelege Biblia fara calauzirea Duhului Sfant. Pt. a beneficia de aceasta calauzire trebuie mai intai sa o ceri in genunchi pe rugaciune. Iar in rugaciune de fapt tu te intalnesti cu Dumnezeu.
Eu traduc asa ce zici tu ca nu stiu ce-i ala duhul sfant.
"Nu poti intelege Biblia fara sa fii brain washed. Pt. a beneficia de aceasta calauzire trebuie mai intai sa o ceri in genunchi pe rugaciune. Iar in rugaciune de fapt sa-ti imaginezi in minte tot felul de persoane imaginare din biblie si sa te rogi la ele si viata ta va avea mai mult sens(personele imaginare pot diferi in functie de religia pe care o alegi)

raspund pe masura mea... era ok pentru planeta sa ramanem "stand-by " ,cu toata gandirea noastra din lumea stiintei am facut numai rau!Asta e parerea ta. Parerea mea e ca ne-am facut viata mult mai usoara si putem sa ne explicam chestii pe care prostii aia de sapiens nu puteau.

Loniia
09.09.2010, 16:27
Asta e parerea ta. Parerea mea e ca ne-am facut viata mult mai usoara si putem sa ne explicam chestii pe care prostii aia de sapiens nu puteau.

"prostii" de sapiens,daca vine un cataclism planetar ar fi "stiut" sa supravietuiasca

...iar noi cei evoluati ,ridicati in doua labe ,iesiti din caverne ...cu toata stiinta ramanem descoperiti,degeaba avem teorii...:lol:

keyframe14
09.09.2010, 16:39
"prostii" de sapiens,daca vine un cataclism planetar ar fi "stiut" sa supravietuiasca
NU inteleg fraza asta dar sunt convins ca tu stii exact ce-ai vrut sa zici.
"prostii de sapiens daca vine un cataclism"....ce-i asta?!

...iar noi cei evoluati ,ridicati in doua labe ,iesiti din caverne ...cu toata stiinta ramanem descoperiti,degeaba avem teorii...:lol:[/QUOTE]Nici aici nu stiu de ce cataclism planetar vorbesti, dar daca stii ceva din biblie, nu-ti ramane decat sa te rogi.. vezi poate ajuta:)

Loniia
09.09.2010, 16:48
Ne mandrim ca suntem oameni ,avem stiinta sa ne explicam toate fenomenele , dar in practica suntem foarte fragili...nu putem stapani natura,cand ne este lumea mai draga( este impresie) se poate intoarce mama natura impotriva noastra.

mea culpa...rar ma rog !

fl%rin
09.09.2010, 18:21
Bine am revenit! Si chiar in toiul discutiei as putea spune.

Mereu vor fi pareri in contradictorii ori diferite de ale noastre,partea interesanta al oricarei discutii este daca lasam loc si altor pareri ca fiind adevarate..adevarul celuilalt.
Loniia, nu exista mai multe adevaruri. Daca eu spun ca laptele de vaca este alb si tu spui ca este violet (de la vacile Milka), avem amandoi dreptate? Fiecare cu adevarul lui? Nu te supara, dar asta e o absurditate.

Iar intrabarea mea pt. Aramis este urmatoarea: Ce este mai mare, un camion sau Dumnezeu?
Iti raspund si eu: camionul. Si o furnica ar fi infinit mai mare decat ceva care nu exista.

...iar noi cei evoluati ,ridicati in doua labe ,iesiti din caverne ...cu toata stiinta ramanem descoperiti,degeaba avem teorii...:lol:
Mai degraba ajuta stiinta in cazul cataclismelor decat superstitiile. Stiinta inseamna mijloacele de a descrie, prognoza si chiar de a influenta un eveniment. Ca sa iti dau doar un exemplu dintre miile existente: locuitorii din New Orleans erau (si sunt, culmea) in marea majoritate credinciosi. I-a ferit asta cu ceva?

keyframe14
09.09.2010, 18:24
Ne mandrim ca suntem oameni ,avem stiinta sa ne explicam toate fenomenele , dar in practica suntem foarte fragili...nu putem stapani natura,cand ne este lumea mai draga( este impresie) se poate intoarce mama natura impotriva noastra.

mea culpa...rar ma rog !
Nu se intoarce nimeni impotriva noastra , sunt fenomene absolut normale si explicabile care au loc independent de vointa sau controlul nostru. Nu vad nici o problema in asta si nici un motiv sa fim mai putin mandri.

Bine ai revenit Florin:)

christianT
09.09.2010, 20:42
..
Crezi ca va conta in fata lui Dumnezeu daca esti agnostic si nu ateu? Cert este ca in nici unul din cazuri adeptul nu crede in El, deci incalca porunca iar repercursiunea este iadul vesnic.

Dar tu de unde stii Ben cum judeca Dumnezeu? Si in general de unde stii tu planul lui Dumnezeu cu privire la umanitate? Crezi ca poti da un raspuns fara sa faci apel la Biblie, aceasta carte nazdravana plina de legende, mituri, povesti pentru copii, dar unde gasesti si ceva indemnuri morale?
Si mai am o intrebare speciala pentru tine:

Nu crezi ca e imoral sa crezi ca pentru un numar finit de pacate, Dumnezeul sa pedepseasca pe bietul pacatos cu focul vesnic al iadului?
Cat de criminal ai fi, nu poti sa savarsesti decat un numar finit de pacate..cum e posibil insa ca acel care tu-l definesti Dumnezeu, sa-si dea o pedeapsa vesnica?

Crezul meu este ca toate religiile sunt periculoase pentru om. Sunt toxice, otravesc spiritul critic al unui om, il injosesc, il dezumanizeaza...toate superstitiile imaginate de niste crescatori de oi in antichitate si povestite in Biblie, ar trebui cel mult sa-si aibe locul in manualul de istorie.
Asta e parerea mea Ben.
Sunt sincer in ce spun, ma consider un om moral si in viata reala incerc sa-l respect pe cel de langa mine. Sa-l respect, nu sa-l iubesc.
Exista posibilitatea sa existe un Transcendent, acel Mare Arhitect al Universului, dar nu putem sa-i cuprindem Mintea sa stim dupa ce legi lucreaza. Pana una alta, singurele legi care le-a. lasat... sunt legile fizice dupa care functioneaza Universul.

Biblia, Torah, Coranul... simpla literatura a unor oameni care nu aveau idee despre cum arata Universul. NU stim nici noi totul, suntem departe de a intelege totul... dar fata de anticii care au scris Biblia... suntem mult mai intelepti.

Loniia
10.09.2010, 00:33
Omul sa poata traii in siguranta il cauta pe Dumnezeu de-a lungul timpului asa cred eu (fie adevarul meu:">) ,la inceput trebuind sa-si explice insasi viata,existenta proprie.
Datorita stiintei omul isi reconfigureaza credinta ,negand viata spirituala acceptand-o doar pe cea materiala devine omul incomplet.Cautarea,dorinta de cunoastere este motorul evolutiei.

Buna Florin ,treci mai des pe aici, pragmatismul este esential...uneori vine ca un dus rece ce invioreaza spiritul.

Keyframe14 datorita stiintei se fac multe distrugeri ,nu respectam natura,stiinta este o arma distrugatoare in mana omului .

biliboaca
10.09.2010, 03:34
Bine am revenit! Si chiar in toiul discutiei as putea spune.

Loniia, nu exista mai multe adevaruri. Daca eu spun ca laptele de vaca este alb si tu spui ca este violet (de la vacile Milka), avem amandoi dreptate? Fiecare cu adevarul lui? Nu te supara, dar asta e o absurditate.

Florine, bine-ai revenit omule.
Daca tot adusesi vorba de lapte, spune-mi si mie te rog, laptele de la vacile Milka este bun au ba?

keyframe14
10.09.2010, 06:07
Cautarea,dorinta de cunoastere este motorul evolutiei.Exact, si nu indemnul crede si nu cerceta, daca faceam asta credeam si in ziua de azi ca pamantul e plat si femeia e facuta dintr-o coasta cu toate ca nu ne lipseste nici una.

Keyframe14 datorita stiintei se fac multe distrugeri ,nu respectam natura,stiinta este o arma distrugatoare in mana omului .
Gresit, se fac SI distrugeri, nimeni nu e perfect, credinta a ucis mult mai mult decat stiinta vreodata... in plus de asta macar stiinta ofera avantaje palpabile, credinta nu ofera nimic.

fl%rin
10.09.2010, 06:22
Loniia, stiinta este o metoda nu un lucru in sine, asa ca nu se poate distruge ceva datorita stiintei. Ai putea spune ca se distruge ceva cu ajutorul tehnologiei, dar chiar si asa nu tehnologia in sine este vinovata, ci omul. Sigur, tehnologia ofera mijloace de distrugere in masa, de poluare s.a.m.d, dar omul foloseste tehnologia si nu invers.
Stiinta este singura metoda actuala prin care putem cunoaste lumea, iar noi traim asa cum traim acum exclusiv datorita stiintei.

Bine te-am gasit Keyframe.
Biliboaca, nu raspund la provocari (inca).

Ben
10.09.2010, 08:55
Dar tu de unde stii Ben cum judeca Dumnezeu? Si in general de unde stii tu planul lui Dumnezeu cu privire la umanitate? Crezi ca poti da un raspuns fara sa faci apel la Biblie, aceasta carte nazdravana plina de legende, mituri, povesti pentru copii, dar unde gasesti si ceva indemnuri morale?

Biblia este cuvantul Lui Dumnezeu insuflat prin oameni. Acolo intalnim geneza omului, pacatul primar prin care a fost izgonit din Rai, Poruncile lasate de Dumnezeu noua oamenilor, plata pt. pacat care este moartea. Tot acolo mai luam la cunostinta cum Dumnezeu si-a dat pe singurul sau fiu ca sa fie rastignit pe cruce si astfel sa ne fie spalate pacatele.
Acum tu vii si imi reprosezi cum ca eu fara Biblie nu pot raspunde la toate aceste intrebari, ceea ce este adevarat. Dar mai pretinzi ca Biblia este o colectie de mituri deci nu putem sa avem incredere in ea. Acest lucru nu ma mira intrucat nici carturarii din vremea Lui Isus, desi il aveau in fata lor in carne si oase, nu L-au recunoscut. Mai mult, pana si Toma care fusese ucenicul Lui s-a indoit ca El a inviat si nu a crezut pana nu a vazut. "Tomo, pentrucă M-ai văzut, ai crezut. Ferice de ceice n-au văzut, şi au crezut."
Acum toti ateii, probabil ca asteapta o explicatie stintifica cu privire la aceste lucruri. Dar crestinismul Biblic se bazeaza pe credinta care reprezinta o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puter-nica incredintare in lucrurile care nu se vad.

Nu crezi ca e imoral sa crezi ca pentru un numar finit de pacate, Dumnezeul sa pedepseasca pe bietul pacatos cu focul vesnic al iadului?
Cat de criminal ai fi, nu poti sa savarsesti decat un numar finit de pacate..cum e posibil insa ca acel care tu-l definesti Dumnezeu, sa-si dea o pedeapsa vesnica?

Cine sunt eu sa ii reprosez Creatorului meu cum sa ma judece. Chiar si pt. un singur pacat, cum spuneam mai sus, plata este moartea. Motivul pt. care mania Sfanta a Lui Dumnezeu care trebuia sa cada asupra noastra a fost potolita este jertfa singurului Sau Fiu, Isus Hristos.

Felicity
10.09.2010, 09:14
Biblia este cuvantul Lui Dumnezeu insuflat prin oameni. Acolo intalnim geneza omului, pacatul primar prin care a fost izgonit din Rai, Poruncile lasate de Dumnezeu noua oamenilor, plata pt. pacat care este moartea. Tot acolo mai luam la cunostinta cum Dumnezeu si-a dat pe singurul sau fiu ca sa fie rastignit pe cruce si astfel sa ne fie spalate pacatele.
Acum tu vii si imi reprosezi cum ca eu fara Biblie nu pot raspunde la toate aceste intrebari, ceea ce este adevarat. Dar mai pretinzi ca Biblia este o colectie de mituri deci nu putem sa avem incredere in ea. Acest lucru nu ma mira intrucat nici carturarii din vremea Lui Isus, desi il aveau in fata lor in carne si oase, nu L-au recunoscut. Mai mult, pana si Toma care fusese ucenicul Lui s-a indoit ca El a inviat si nu a crezut pana nu a vazut. "Tomo, pentrucă M-ai văzut, ai crezut. Ferice de ceice n-au văzut, şi au crezut."
Acum toti ateii, probabil ca asteapta o explicatie stintifica cu privire la aceste lucruri. Dar crestinismul Biblic se bazeaza pe credinta care reprezinta o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puter-nica incredintare in lucrurile care nu se vad.

Cine sunt eu sa ii reprosez Creatorului meu cum sa ma judece. Chiar si pt. un singur pacat, cum spuneam mai sus, plata este moartea. Motivul pt. care mania Sfanta a Lui Dumnezeu care trebuia sa cada asupra noastra a fost potolita este jertfa singurului Sau Fiu, Isus Hristos.

tu esti membru al vreunei secte?! brrr...:o

aramis_13
10.09.2010, 09:21
Biblia este cuvantul Lui Dumnezeu insuflat prin oameni. Acolo intalnim geneza omului, pacatul primar prin care a fost izgonit din Rai, Poruncile lasate de Dumnezeu noua oamenilor, plata pt. pacat care este moartea...

beni, beni, iar o iei la vale cu logica. omul nu a fost izgonit din rai pentru vreun păcat. dă-o-ncolo de treabă, chestie de ABC-ul bibliei ... elementară. şi o chestie tot elementară, de bun simţ: nu te apuca să scrii despre ceva ce nu înţelegi!
şi dacă plata pentru păcat este moartea, atunci cum se face că toţi oamenii mor? şi ăia răi de ajung în iad, şi ăia buni de ajung în rai?

Ben
10.09.2010, 12:09
beni, beni, iar o iei la vale cu logica. omul nu a fost izgonit din rai pentru vreun păcat. dă-o-ncolo de treabă, chestie de ABC-ul bibliei ... elementară. şi o chestie tot elementară, de bun simţ: nu te apuca să scrii despre ceva ce nu înţelegi!
Am vazut ca se foloseste si rai, dar daca vrei mot-a-mot fie: "astfel a izgonit El pe Adam; si la rasarit gradinii Edenului a pus niste heruvimi..."

asta desi in dex avem asa:
EDÉN s.n. (Liv.) Rai, paradis. ♦ (Fig.) Loc foarte frumos, foarte plăcut, încântător. [Pl. (rar) -nuri. / cf. fr. éden, ebr. eden – câmpie].

şi dacă plata pentru păcat este moartea, atunci cum se face că toţi oamenii mor? şi ăia răi de ajung în iad, şi ăia buni de ajung în rai?

Frumusetea, visurile si sperantele omului sunt distruse de catre moarte. Moartea este un dusman prea puternic pt. a o invinge. Indiferent de conditia sociala sau politica, indiferent cat de mult te-ai straduii sa ii tii piept, ea iti va bate la usa si nu vei putea face nimic in privinta asta. Peste o suta de ani nu doar ca vom fii morti dar vom fii si uitati. Insa exista Unul care a infruntat moartea in fata. El este cel care nu doar ca a invins pe cel mai mare dusman al omului dar a purtat pacatele lumii intregi platind astfel pt. cauza mortii noastre. Iar in urma jertfei Sale chiar si cel mai neinsemnat credincios poate sta drept in fata mortii. Pentru a ajunge in Rai trebuie sa te nasti din nou. Cei nascuti din nou, nu vad moartea ca pe un final sau ca o poarta spre necunoscut. Ei stiu ca acolo ii asteapta viata vesnica.
Bine, bine, dar de ce nu merg si cei pacatosi in Rai din moment ce Isus a murit pt. toti?
Pai uite de ce:“Eu sunt calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6).

Loniia
10.09.2010, 14:42
Loniia, stiinta este o metoda nu un lucru in sine, asa ca nu se poate distruge ceva datorita stiintei. Ai putea spune ca se distruge ceva cu ajutorul tehnologiei, dar chiar si asa nu tehnologia in sine este vinovata, ci omul. Sigur, tehnologia ofera mijloace de distrugere in masa, de poluare s.a.m.d, dar omul foloseste tehnologia si nu invers.
Stiinta este singura metoda actuala prin care putem cunoaste lumea, iar noi traim asa cum traim acum exclusiv datorita stiintei.

Bine te-am gasit Keyframe.

exact Florin ,omul se foloseste de stiinta...sper prin descoperirile noi sa gasim raspuns despre Divin ,potentialul nostru de gandire si viata noastra in sine o consider de natura divina,poate peste timpuri se va gasi o alta denumire .

tonita
10.09.2010, 16:18
Pana una alta, singurele legi care le-a. lasat... sunt legile fizice dupa care functioneaza Universul....(cuno)sti sau crezi asta, Christian?!:P
Bine ai revenit florin!http://1.1.1.2/bmi/forum.romanian-portal.com/images/smilies/VTC/09.gif
Te rog nu ignora faptul ca lumea o cunoastem si prin emotiile si senzatiile pe care ni le induce, nu doar prin stiinta.

fl%rin
10.09.2010, 17:09
Bine ai revenit florin!http://1.1.1.2/bmi/forum.romanian-portal.com/images/smilies/VTC/09.gif
Te rog nu ignora faptul ca lumea o cunoastem si prin emotiile si senzatiile pe care ni le induce, nu doar prin stiinta.
Multumesc.
Aceea nu este cunoastere ci perceptie, si este un lucru total diferit. Cunoasterea obiectiva poate fi accesata numai prin metoda stiintifica. Stiu ca suna a fanaticism ceea ce spun, dar nu este. S-a dovedit de nenumarate ori in decursul istoriei ca omul percepe eronat lumea inconjuratoare. Chiar si filosofii, gandind dupa anumite norme si reguli s-au inselat destul de des. Experimentarea a dovedit in toate aceste cazuri ca lumea este, asa cum spunea cineva (nu imi mai amintesc cine), nu doar mai stranie decat ne imaginam, ci mai stranie decat de putem imagina. De cele mai multe ori universul si regulile lui sunt total contraintuitive, iar cunoasterea acestora numai prin intuitie, emotie, senzatie si ce mai vrei este imposibila. Ma refer bineinteles la cunoasterea obiectiva, cu valoare de adevar si nu la bazaconii sau inchipuiri.
Ben, tu nu o sa iesi niciodata in felul asta din cercul vicios in care te invarti, folosind mereu acelasi rationament circular: biblia este cuvantul lui dumnezeu; de unde stim asta? pentru ca asa scrie in biblie; de unde stim ca ceea ce scrie in biblie este adevarat? pentru ca este cuvantul lui dumnezeu etc etc etc.

tonita
10.09.2010, 18:33
...Stiu ca suna a fanaticism ceea ce spun,

chiar de loc! e corect si ...obiectiv

....mai stranie decat ne imaginam, ci mai stranie decat de putem imagina...

feynman?

..Ma refer bineinteles la cunoasterea obiectiva, cu valoare de adevar...

da stiu, eram convins ca vei aduce în discutie cunoasterea obiectiva si e foarte bine sa nu o uitam.
...valoarea de adevar este ceea ce încercam de câteva mii de posturi sa ...masuram, ca sa zic asa "într-un univers mai straniu decât ne putem imagina". Ce cunoastem obiectiv,în universul asta?! Trebuie sa recunosti si tu, foarte putin.

Fiecare dintre noi e un unicat- un subiect- si fiecare dintre noi percepe altfel, exact asa cum spui si tu. Perceptia este evident subiectiva, dar nu poate fi exclusa din ecuatia ... adevarului pentru banalul motiv ca fara perceptie nu exista nimic, nici ceea ce unul sau altul numeste adevar obiectiv!

sper ca mica mea filozofie de week end sa fie perceputa la stricta ei valoare de adevar (zero în relatie cu adevarul absoluthttp://1.1.1.2/bmi/forum.romanian-portal.com/images/smilies/VTC/77.gif )

ps. scuze ca ti-am maltratat postul, florin

aramis_13
10.09.2010, 19:35
Am vazut ca se foloseste si rai, dar daca vrei mot-a-mot fie: "astfel a izgonit El pe Adam; si la rasarit gradinii Edenului a pus niste heruvimi..."

asta desi in dex avem asa:
EDÉN s.n. (Liv.) Rai, paradis. ♦ (Fig.) Loc foarte frumos, foarte plăcut, încântător. [Pl. (rar) -nuri. / cf. fr. éden, ebr. eden – câmpie].

rai, eden, walhala sau cum vrei să îi zici. omul nu a fost pedepsit cu alungarea din eden (sic!) pentru că a păcătuit, ci pentru că aşa a vrut dumnezeu. care avea şi alte mijloace la îndemână - de altfel le-a folosit după aceea - dar a preferat calea mai uşoară: mai bine să sufere un nevinovat decât să scape un vinovat. şi cum e dumnezeu însuşi şi legea sa? bun(ă) şi milostiv(ă)?
hai să-ţi spun o mică poveste:

cică Nastratin (ai auzit de el?) stătea pe covoraş în curte cu un vecin şi degusta cafeaua de dimineaţă. şi-l vede pe fi'su cu ulciorul pe umăr. şi-l strigă:
- bre, ăla micu' ia-n vină tu până aici.
- aşa. un' te duci tată?
- la izvor după apă.
-aha, la izvor. ia'n pune tu ulciorul ăla jos, da' cu grijă să nu se spargă. aşa; acum vino mai aproape. copile, fii atent la mine: ai grijă de ulciorul ăsta ca de ochii din cap. să nu cumva să-l spargi, că altul nu mai avem şi bani să cumpărăm altul ioc, că suntem săraci. te duci la izvor, umpli ulciorul şi vii direct acasă. nu te apuca de joacă cu derbedeii din sat, că spargi ulciorul şi e de rău. vai ş-amar de capul tău o să fie. înţelesu-m-ai?
- am înţeles tată, aşa o să fac.
- bun şi-acum ia-n apleacă-te.
si harşt, o palmă de aia zdrăvănă după ceafă, de-l dă pe copil de-a berbeleacul.
- acu' du-te.
copilul aburcă iar ulciorul în spinare şi cu lacrimile înnodându-se sub bărbie, pleacă spre izvor.
vecinul, care a asistat mut la toată scena, îl întreabă cu fereală:
- bine hoge, da' de ce ai bătut copilul?
- ca să nu spargă ulciorul
- bine, înţelegeam să îl baţi dacă îl spărgea, dar aşa? n-ai de unde să ştii dacă îl va sparge sau nu!
- aşa-i, da' vezi tu, după ce îl mai sparge, la ce să-l mai bat?

ei cam aşa a fost şi cu alungarea omului din eden: dumnezeu l-a alungat ca să nu facă, şi nu pentru că a făcut ceva (unii mai mucaliţi ar zice că i-a făcut de fapt un bine - l-a împiedecat să cadă din nou în păcat). deşi tot el (dumnezeu) îi dăduse voie să facă ...

Raven
10.09.2010, 19:36
Putem cunoaste pe dracu'.

Nu cunoastem nimic.

Nici n-o sa cunoastem vreodata altceva decat pe noi insine sau nimic.

Cum zicea Cioran ca lumea nu-i decat un nicaieri universal, de-asta n-avem unde sa ne ducem.

Fi'inca n-acceptam importanta nesemnificativa a propriei existente ne plimbam ca mustele ametite si ne lovim de peretii baloanelor rozalii pe care le construim cu mare atentie & sarguinta nu cumva sa ne-ntalnim cu libertatea.

Libertatea e grea. De-asta ne mintim cu nonsalanta cu teorii autoconstruite despre ce, cat & cum sa cunoastem - o noua zi un, un nou film tare.

PS: Numaram in sus si-n jos de zero si habar n-avem ce-i ala zero. Nu c-ar fi prea multi realmente interesati sa stie.

fl%rin
10.09.2010, 20:37
...valoarea de adevar este ceea ce încercam de câteva mii de posturi sa ...masuram, ca sa zic asa "într-un univers mai straniu decât ne putem imagina". Ce cunoastem obiectiv,în universul asta?! Trebuie sa recunosti si tu, foarte putin.

Fiecare dintre noi e un unicat- un subiect- si fiecare dintre noi percepe altfel, exact asa cum spui si tu. Perceptia este evident subiectiva, dar nu poate fi exclusa din ecuatia ... adevarului pentru banalul motiv ca fara perceptie nu exista nimic, nici ceea ce unul sau altul numeste adevar obiectiv!
Cunoastem foarte putin din tot ce s-ar putea cunoaste si nu vom cunoaste niciodata totul, dar pe de alta parte cunoastem foarte multe avand in vedere conditia noastra si faptul ca am obtinut singuri cunostintele astea. Iar ceea ce cunoastem (putin sau mult) datoram metodei stiintifice. Asta am vrut eu sa subliniez.
Este adevarat, perceptia nu poate fi exclusa din ecuatia generala a existentei si nici nu cred ca vrea nimeni sa o excluda, dar aici era vorba de cunoastere, unul dintre multele aspecte ale existentei (iar pentru marea majoritate un aspect nesemnificativ din pacate). Si inca ceva: fara perceptie (perceptia noastra) universul ar continua sa existe bine mersi, cu toate adevarurile lui (e adevarat, fara sa-i pese de acestea); nu ar mai exista nimic pentru noi, dar aceasta este oricum finalitatea. A existat ceva pentru tine miliardele de ani pana sa te nasti?

Putem cunoaste pe dracu'.

Nu cunoastem nimic.

Nici n-o sa cunoastem vreodata altceva decat pe noi insine sau nimic.

Cum zicea Cioran ca lumea nu-i decat un nicaieri universal, de-asta n-avem unde sa ne ducem.

Fi'inca n-acceptam importanta nesemnificativa a propriei existente ne plimbam ca mustele ametite si ne lovim de peretii baloanelor rozalii pe care le construim cu mare atentie & sarguinta nu cumva sa ne-ntalnim cu libertatea.

Libertatea e grea. De-asta ne mintim cu nonsalanta cu teorii autoconstruite despre ce, cat & cum sa cunoastem - o noua zi un, un nou film tare.

PS: Numaram in sus si-n jos de zero si habar n-avem ce-i ala zero. Nu c-ar fi prea multi realmente interesati sa stie.
Raven, daca esti asa sigur pe ceea ce spui, de ce nu te retragi in pustietate sa meditezi si sa te rupi de lumea asta obiectiva? Intrebarea asta nu contine nici cea mai mica urma de ironie. Te intreb pur si simplu. Stii ce banuiesc eu? Ca nu esti sincer cu tine in primul rand. Este usor sa filosofezi cu burta plina si in confort (si nu glumesc, este valabila si pentru mine afirmatia). Cred ca ti-ar fi frica sa parasesti siguranta si confortul pentru niste idei de care nu esti in totalitate convins. Atata timp cat te folosesti de roadele stiintei (casa in care stai, electricitatea pe care o consumi ca sa-ti pornesti calculatorul de pe care scrii, acesta fiind conectat la internet, masina pe care o folosesti - chit ca e masina ta personala sau de transport in comun), ochelarii pe care ii porti daca e cazul, medicamentele si ingrijirea medicala de care beneficiezi la nevoie, frigiderul, aragazul, toate obiectele din plastic si alte materiale sintetice, toata infrastuctura de care te folosesti si lista poate continua mult si bine) poti sa vii si sa afirmi orice aici sau in alta parte, faptele te vor contrazice.
Nu pot intelege lipsa asta de onestitate (voluntara sau nu). Omenirea traieste cele mai fericite vremuri ale sale de cand exista ea (in special tarile dezvoltate) si uite ca se gasesc oameni sa carcoteasca aspectul asta. Nu ca as fi eu impotriva carcotitului, nici pe departe, dar in ceea ce priveste subiectul asta chiar nu este cazul. Banuiesc ca ai citit ceva carti de istorie si ai vazut cam cum era traiul inainte (ma refer la realitate, nu la romane si poezii scrise de regula de cei cativa privilegiati). Asa ca de ce nu am avea o viata mai buna? Ai luat in calcul posibilitatea ca te-ai putea insela in convingerile tale si ca viata asta ar putea fi si singura pe care o avem? Probabil ca in subconstient stii mai bine si din cauza asta nu te calugaresti, asa cum toti oamenii stiu in strafundul lor adevarul si ii jelesc pe cei apropiati care au murit, desi religia lor le spune ca se vor intalni intr-un loc mai bun (daca au fost cuminti).

Ben
11.09.2010, 04:58
şi cum e dumnezeu însuşi şi legea sa? bun(ă) şi milostiv(ă)?

Dumnezeu este milostiv, dar ai uitat ca Dumnezeu este si drept. Dar pe langa ca este drept, este un Dumnezeu manios care uraste. Conform Vechiului Testament uraste pe cei ce fac faradelegea. Si pt. ca este un Dumnezeu drept, va face dreptate.
Aramis, tu privesti doar o fata a monedei.

ei cam aşa a fost şi cu alungarea omului din eden: dumnezeu l-a alungat ca să nu facă, şi nu pentru că a făcut ceva (unii mai mucaliţi ar zice că i-a făcut de fapt un bine - l-a împiedecat să cadă din nou în păcat). deşi tot el (dumnezeu) îi dăduse voie să facă ...

Dumnezeu a dat omului libera alegere. Normal ca Dumnezeu stia de la inceput ce se va intampla, dar unde mai era libera alegere a omului daca-l impiedeca? Dumnezeu i-a dat prounca dinainte sa nu manance caci in ziua in care va manca din el, va muri negresit.

biliboaca
11.09.2010, 06:20

Florine, asa ma stii tu pe mine ca ma ..tin de prostii? :((
Cineva utiliza mai sus expresia "fiecare cu adevarul lui" (parca Loniia daca nu ma insel si Toni pe undeva).
Tu ai raspuns ca este exclusa aceasta constructie, invocand ... amendamentul menit sa-ti sustina teoria: "e ca si cum am spune ca laptele Milka e mov ca e vaca mov". (am citat din memorie)
drept e ca-ti dau dreptate pe undeva dat fiind ca nici Fulga nu da laptele baltat)

deci revin cu intrebarea..laptele de la vacile Milka este bun au ba?

fl%rin
11.09.2010, 06:52
deci revin cu intrebarea..laptele de la vacile Milka este bun au ba?
Este la fel de bun ca laptele de la oricare vaca avand in vedere ca vaca de la
milka este o vaca normala vopsita cu mov. Era doar o gluma.

biliboaca
11.09.2010, 07:13
Este la fel de bun ca laptele de la oricare vaca avand in vedere ca vaca de la
milka este o vaca normala vopsita cu mov. Era doar o gluma.

ok maestre. mie personal nu imi place laptele Milka. desi imi place laptele Napolact. deci pentru mine nu este "la fel de bun ca oricare lapte" avand in vedere ca Milka este o vaca normala vopsita mov.
Si eu nu glumesc.
Crezi ca spun adevarul sau ca te mint? Tie iti pare laptele Milka "la fel de bun ca oricare altul". Care dintre noi doi spune adevarul si care minte?

fl%rin
11.09.2010, 07:17
Tie iti pare laptele Milka "la fel de bun ca oricare altul".
Care lapte Milka? Exista asa ceva?

aramis_13
11.09.2010, 08:00
Dumnezeu este milostiv, dar ai uitat ca Dumnezeu este si drept. Dar pe langa ca este drept, este un Dumnezeu manios care uraste. Conform Vechiului Testament uraste pe cei ce fac faradelegea. Si pt. ca este un Dumnezeu drept, va face dreptate.
Aramis, tu privesti doar o fata a monedei.
Dumnezeu a dat omului libera alegere. Normal ca Dumnezeu stia de la inceput ce se va intampla, dar unde mai era libera alegere a omului daca-l impiedeca? Dumnezeu i-a dat prounca dinainte sa nu manance caci in ziua in care va manca din el, va muri negresit.

nu beni, privesc ambele feţe ale monedei. observ însă că, deşi nu cunoşti biblia, în schimb ai învăţat deja foarte bine cum să porţi o discuţie pe teme religioase.

dumnezeu nu i-a dat omului libertatea de a alege. pentru asta, omul ar fi trebuit să fie înzestrat cu raţiune, să poată să facă diferenţa între ce e bine şi ce e rău. ori omul nu era capabil de aşa ceva. lui Adam ii s-a spus că dacă mănâncă din pom v-a murii, dar Adam nu avea conştiinţa morţii, habar nu avea ce înseamnă asta, pentru că el era ... primul om. şi singurul. şi din nou, nu avea raţiune, neştiind să facă diferenţa între bine şi rău.
e ca şi cum ai lua un copilaş de 3 ani, l-ai pune în faţa unei grămezi cu dulciurile lui preferate şi i-ai spune: să nu mănânci din ele că vei muri. ce-ai să faci când copilul acela de 3 ani (care habar nu are ce e aia moarte, el ştie doar un singur lucru: dulciurile sunt yumi-yumi) o să mănânce din grămadă?
şi ca să mergem mai departe cu caracterizarea lui dumnezeu, e şi mincinos.

Ben
11.09.2010, 10:40
dumnezeu nu i-a dat omului libertatea de a alege. pentru asta, omul ar fi trebuit să fie înzestrat cu raţiune, să poată să facă diferenţa între ce e bine şi ce e rău. ori omul nu era capabil de aşa ceva. lui Adam ii s-a spus că dacă mănâncă din pom v-a murii, dar Adam nu avea conştiinţa morţii, habar nu avea ce înseamnă asta, pentru că el era ... primul om. şi singurul. şi din nou, nu avea raţiune, neştiind să facă diferenţa între bine şi rău.

Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea i-a incredintat gradina Edenului ca sa o lucreze si sa o pazeasca. Apoi El i-a adus lui Adam toate fiarele campului si pasarile cerului ca sa le numeasca...deci, nu inseamna ca daca Adam nu cunostea binele si raul, era incuiat. Din contra, era un om foarte inteligent.

lui Adam ii s-a spus că dacă mănâncă din pom v-a murii, dar Adam nu avea conştiinţa morţii, habar nu avea ce înseamnă asta, pentru că el era ... primul om. şi singurul. şi din nou, nu avea raţiune, neştiind să facă diferenţa între bine şi rău.

La ce folos sa-i dea Dumnezeu aceasta porunca, daca nu ii explica ce e moartea. Iar din dialogul femeii cu sarpele, reiese clar ca omul stia ce e moartea (de la Dumnezeu).

Şarpele era mai şiret decât toate fiarele câmpului pe care le făcuse Domnul Dumnezeu. El a zis femeii: "Oare a zis Dumnezeu cu adevărat: "Să nu mâncaţi din toţi pomii din grădină?" Femeia a răspuns şarpelui: "Putem să mâncăm din rodul tuturor pomilor din grădină."Dar despre rodul pomului din mijlocul grădinii, Dumnezeu a zis: "Să nu mâncaţi din el, şi nici să nu vă atingeţi de el, ca să nu muriţi." Atunci şarpele a zis femeii: "Hotărât, că nu veţi muri: dar Dumnezeu ştie că, în ziua când veţi mânca din el, vi se vor deschide ochii, şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele şi răul".
Asa ca analogia ta nu-si are rostul.

şi ca să mergem mai departe cu caracterizarea lui dumnezeu, e şi mincinos.

Aramis, Aramis, se vede ca doar ai citit Biblia, nu si studiat.

Domnul Dumnezeu a dat omului porunca aceasta: "Poţi să mănânci după plăcere din orice pom din grădină; dar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit."
Aici am chiar doua argumente nu doar unul.
1.In ochii Lui Dumnezeu o mie de ani sunt ca o zi, iar Adam a trait noua sute treizeci de ani.
2.In ziua (cea de 24 h) in care Adam a muscat din mar, a intrat pacatul in lume si prin pacat a intrat moartea. Din aceea zi, Adam a inceput sa imbatraneasca, sa-si faca griji in privinta conservarii vietii sale etc. Adam ar fii trait vesnic daca nu musca din mar.

aramis_13
11.09.2010, 11:29
nu ştiu cine nu a studiat biblia, eu sau tu, care nu poţi răspunde decât dacă aduci argumentele altora. şi beni, studiul bibliei nu înseamnă să o citeşti şi să o înţelegi doar în sensul impus de alţii.
dumnezeu i-a dat porunca lui Adam înainte de naşterea Evei ...
dumnezeu e mincinos pentru că i-a spus lui Adam că va muri în ziua în care a muşcat din măr, ori Adam a mai trăit 930 de ani. dacă vrei să zici că de fapt cei 1,000 de ani tereştri însemnau doar o zi pentru dumnezeu, atunci înseamnă că dumnezeu ăsta nu se prea pricepea la ce făcea, din moment ce i-au trebuit 7,000 de ani tereştri ca să creeze lumea. cam multişor pentru un asemenea zeu puternic. 500 de ani tereştri doar ziuă şi apoi 500 de ani tereştri doar noapte... hâm! şi poate ne spui şi când a decis dumnezeu să schimbe durata asta a zilei cereşti la durata zilei zilei astrale.

văd însă că ne îndepărtăm şi de la subiectul iniţial şi de la tema de pornire a acestei discuţii: păcatul pentru care au fost alungaţi Adam şi Eva din eden/rai.

Ben
11.09.2010, 12:13
nu ştiu cine nu a studiat biblia, eu sau tu, care nu poţi răspunde decât dacă aduci argumentele altora. şi beni, studiul bibliei nu înseamnă să o citeşti şi să o înţelegi doar în sensul impus de alţii.
dumnezeu i-a dat porunca lui Adam înainte de naşterea Evei ...
dumnezeu e mincinos pentru că i-a spus lui Adam că va muri în ziua în care a muşcat din măr, ori Adam a mai trăit 930 de ani. dacă vrei să zici că de fapt cei 1,000 de ani tereştri însemnau doar o zi pentru dumnezeu, atunci înseamnă că dumnezeu ăsta nu se prea pricepea la ce făcea, din moment ce i-au trebuit 7,000 de ani tereştri ca să creeze lumea. cam multişor pentru un asemenea zeu puternic. 500 de ani tereştri doar ziuă şi apoi 500 de ani tereştri doar noapte... hâm! şi poate ne spui şi când a decis dumnezeu să schimbe durata asta a zilei cereşti la durata zilei zilei astrale.

Nu am auzit de la nimeni interpretarea aceasta cu 1000 ani, dar am sa intreb. Atunci erau alte vremuri, e clar (cel putin pt. mine) ca nu se refera doar la moartea fizica ci si la moartea spirituala. Dar nu se va ajunge nicaieri, eu sunt baptist iar tu agnostic, e de la sine inteles ca fiecare isi va apara credinta.

văd însă că ne îndepărtăm şi de la subiectul iniţial şi de la tema de pornire a acestei discuţii: păcatul pentru care au fost alungaţi Adam şi Eva din eden/rai.

Eu am spus ce am avut de spus adica ceea ce cred si anume ca omul fu' alungat din Rai pt. ca a incalcat porunca Lui Dumnezeu. Si inca ceva referitor la postarea trecuta, ei in primul rand nu trebuiau sa manance din pom deoarece asa le-a poruncit El (creatorul lor) iar mai apoi pt. faptul ca vor muri. Un bun crestin, nu se pocaieste de frica ca va merge in iad ci pt. ca il iubeste pe Dumnezeu. Tot asa si un bun sofer respecta regulile de circulatie, nu de frica amenzii, pt. ca asa trebuie, asa s-a stabilit, regulile nu trebuie incalcate.

aramis_13
11.09.2010, 12:22
aici e faza unde îţi recomand să citeşti biblia cu atenţie, la cartea Genezei, capitolul 3, versetele de la 16 la 19.
şi apoi cu mare atenţie versetul 22 din acelaşi capitol.

Ben
11.09.2010, 12:29
aici e faza unde îţi îţi recomand să citeşti biblia cu atenţie, la cartea Genezei, capitolul 3, versetele de la 16 la 19.
şi apoi cu mare atenţie versetul 22 din acelaşi capitol.

Femeii i-a zis: "Voi mări foarte mult suferinţa şi însărcinarea ta; cu durere vei naşte copii, şi dorinţele tale se vor ţine după bărbatul tău, iar el va stăpâni peste tine."

Omului i-a zis: "Fiindcă ai ascultat de glasul nevestei tale, şi ai mâncat din pomul despre care îţi poruncisem: ,Să nu mănânci deloc din el', blestemat este acum pământul din pricina ta. Cu multă trudă să-ţi scoţi hrana din el în toate zilele vieţii tale; spini şi pălămidă să-ţi dea, şi să mănânci iarba de pe câmp.

În sudoarea feţei tale să-ţi mănânci pâinea, până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat; căci ţărână eşti, şi în ţărână te vei întoarce."

Domnul Dumnezeu a zis: "Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. Să-l împiedicăm dar acum ca nu cumva să-şi întindă mâna, să ia şi din pomul vieţii, să mănânce din el, şi să trăiască în veci."

Nu inteleg ce vrei sa spui, lamureste-ma...

aramis_13
11.09.2010, 12:44
Nu inteleg ce vrei sa spui, lamureste-ma...
aoleo ...

Femeii i-a zis: "Voi mări foarte mult suferinţa şi însărcinarea ta; cu durere vei naşte copii, şi dorinţele tale se vor ţine după bărbatul tău, iar el va stăpâni peste tine."

Omului i-a zis: "Fiindcă ai ascultat de glasul nevestei tale, şi ai mâncat din pomul despre care îţi poruncisem: ,Să nu mănânci deloc din el', blestemat este acum pământul din pricina ta. Cu multă trudă să-ţi scoţi hrana din el în toate zilele vieţii tale; spini şi pălămidă să-ţi dea, şi să mănânci iarba de pe câmp.

În sudoarea feţei tale să-ţi mănânci pâinea, până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat; căci ţărână eşti, şi în ţărână te vei întoarce."
asta e pedeapsa pentru că nu au ascultat porunca domnului şi au mâncat din pomul cunoaşterii ...

Domnul Dumnezeu a zis: "Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. Să-l împiedicăm dar acum ca nu cumva să-şi întindă mâna, să ia şi din pomul vieţii, să mănânce din el, şi să trăiască în veci."
iar asta e pedeapsa preemptivă pe care dumnezeu a înţeles să o aplice, ca să prevină ca omul să devină nemuritor.

Ben
11.09.2010, 13:09
asta e pedeapsa pentru că nu au ascultat porunca domnului şi au mâncat din pomul cunoaşterii ...

Gresit. Pedeapsa promisa o gasesi exact intr-un verset ce l-ai citat.
"În sudoarea feţei tale să-ţi mănânci pâinea, până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat; căci ţărână eşti, şi în ţărână te vei întoarce."

iar asta e pedeapsa preemptivă pe care dumnezeu a înţeles să o aplice, ca să prevină ca omul să devină nemuritor.

Ti-am mai spus, Adam ar fii trait vesnic daca nu ar fii mancat. Moartea a intrat in lume o data cu pacatul. Pacatul acela primar este motivul pt. toate relele ce au urmat in lume pana in ziua de azi. Din cauza neascultarii omului sunt boli, decese, necazuri, auschwitz...tot.

aramis_13
11.09.2010, 13:24
ori nu înţelegi ce se zice (şi ce zic) ori înţelegi da' o bălăngăni ...

christianT
11.09.2010, 13:33
Sincer Ben, sunt uimit cum poti crede nezdruncinat in povestile astea biblice, si ma refer mai ales la Geneza. Cum o persoana ca tine, traind in secolul XXI ia ca adevar irefutabil nazdravaniile astea cu Adam si Eva. Ma uimieste dar imi provoaca si teama fundamentalismul tau de natura sectara. Intocmai ca o placa de patefon, canti aceeasi piesa uzata imaginata de niste pastori in antichitate.
Incearca sa-ti compui propria simfonie Ben. Drumul catre Transcendent e un drum neumblat de nimeni. Nimeni si nici o scriere nu ar trebui sa-si aroge fudulul sentiment ca este emanatia Divinului.
Si mai putina smerenie in fatza Divinului Ben draga. Nu-l mai caricaturiza cu sentimente omenesti: manie, iubire etc.
Ti-ai creat niste constructii mentale din literatura unor oameni, la care te inchini. Ai devenit prizonierul psihologic al propriilor lor idei.

Ben
11.09.2010, 15:10
Sincer Ben, sunt uimit cum poti crede nezdruncinat in povestile astea biblice, si ma refer mai ales la Geneza. Cum o persoana ca tine, traind in secolul XXI ia ca adevar irefutabil nazdravaniile astea cu Adam si Eva. Ma uimieste dar imi provoaca si teama fundamentalismul tau de natura sectara. Intocmai ca o placa de patefon, canti aceeasi piesa uzata imaginata de niste pastori in antichitate.
Incearca sa-ti compui propria simfonie Ben. Drumul catre Transcendent e un drum neumblat de nimeni. Nimeni si nici o scriere nu ar trebui sa-si aroge fudulul sentiment ca este emanatia Divinului.
Si mai putina smerenie in fatza Divinului Ben draga. Nu-l mai caricaturiza cu sentimente omenesti: manie, iubire etc.
Ti-ai creat niste constructii mentale din literatura unor oameni, la care te inchini. Ai devenit prizonierul psihologic al propriilor lor idei.

Cristian, eu cred toata Biblia, desi am ajuns cu cititul doar la Ezechiel. Cum pot crede ceva ce nu am citit inca? Pai in primul rand, am fost dus de mic la biserica, am ascultat destule predici, dar ceea ce m-a determinat sa cred a fost faptul ca nimic altceva nu-mi aduce implinire decat umblarea in conformitate cu legile si poruncile lui Dumnezeu. Uita-te la TV, oameni bogati, impliniti, staruri de cinema etc. oameni care par sa aiba totul, toti sunt goi pe dinlauntru pt. ca nu-L cunosc pe El. Mai demult pt. mine fericirea absoluta de definea ca fiind banii, masinile, casele si lipsa de griji. Toate acestea sunt trecatoare. Nu merita sa investesti in ele. Am citit o carte, "Cu Dumnezeu in subterana" de Richard Wurmbrand, un martir care a suferit mult din cauza credintei sale. Auzisem mai demult de el, de fapt cartile sale zac in biblioteca familiei inca de pe vremea cand eram eu prunc. Cititnd din cartea sa, am ajuns la concluzia ca faptul acesta de a fii prigonit pt. Hristos, aduce o bucurie infinit mai mare decat ceea ce au simtit cei mai mari oameni balacindu-se in materialism. Eu nu-mi pot imagina cum unii cred cu inversunare baliverne evolutioniste, cum ca omul a fost creat dintr-o explozie si ca a evoluat din maimuta. Nu-mi pot imagina cum acei oameni pot fii atat de indiferenti la cuvantul Lui Dumnezeu. Se vede clar ca satan a inrobit atatea miliarde de oameni si le-a intunecat mintile pt. a nu putea sa cunoasca adevarul. Iar abea cand mor isi dau seama ca au fost pacaliti, ca au umblat o viata intreaga in pacat, dar acum isi vor petrece o vesnicie in iad, in focul cel vesnic. Iadul este infinit in duratie, dar multi aud acest lucru fara sa constientizeze ce inseamna. De cate ori nu ti s-a intamplat sa ai de asteptat la o coada ce parea interminabila si sa constientizezi ca esti neputincios in privinta acestui lucru. Eu am patit asa acum cu programarea la scoala de soferi. Eram printre primii, la ora 9:00 si cand am intrat am stat la rand cu totii pt. ca politistul probabil isi bea cafeaua. De abea la 9:30 a inceput sa proceseze, iar eu am ajuns la 9:45 la ghiseu. Nu m-a deranjat durata pe cat m-a deranjat suspansul, pt. ca nu stiam cand va incepe procesarea. Acele 45 de minute mi s-au parut o vesnicie chiar daca tot ce aveam de facut era sa stau linistit, ferit de frig, de caldura, mancat, baut. Iar in 27 va trebui sa o iau de la capat. Dar in iad va fii plansul si scrasnirea dintilor, va fii sete, va fii un foc care este INFINIT in duratie. Bogatul din pilda cu Lazar era asa de disperat incat a ajuns la concluzia ca si o picatura de apa ii va mai putea alina setea. Setea in adevaratul ei sens o cunosc doar cei care au fost la un pas de moarte din pricina ei, cei rataciti prin desert, cei care nu au mai baut apa de cel putin 2 zile. Ei, pt. toti cei ajunsi in iad, toate aceste disperari (sete, foame, etc. ) ajung sa li se para o joaca de copii. Dar Dumnezeu e drept si va face dreptate. El ii va judeca pe toti cei carora nu le va fii gasit scris numele in cartea vietii. Spuneai la un moment dat sa nu il mai caracterizez pe Dumnezeu. Aceea caracterizare nu am facut-o de la mine ci din Biblie:
"Cine crede in Fiul, are viata vecinica; dar cine nu crede in Fiul, nu va vedea viata, ci mania lui Dumnezeu ramane peste el" Ioan 3:36
"Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vecnica." Ioan 3:16
"Nebunii nu pot sta in preajma ochilor Tai; Tu urasti pe cei ce fac faradelegea." Psalmi 5:5.
Si lista poate continua.
Eu nu pretind a detine adevarul despre Scriptura, in fond nu am studiat nici teologia, nici la scoala duminicala nu am mai fost de vreo 5 ani, dar am ascultat multe predici din care am tras anumite concluzii si anume ca Dumnezeu e real si ca doar prin Fiul Sau omul poate avea parte de viata vesnica.

aramis_13
11.09.2010, 15:19
sfârşitul discuţiei. când singurele argumente care se pot aduce sunt doar dumnezeu, dumnezeu şi iar dumnezeu, orice discuţie e inutilă.

christianT
11.09.2010, 16:37
Draga Ben,
Intocmai ca si aramis, cred ca nu voi mai continua pe acest topic. Termin doar citand mai jos, unul din marile spirite care au existat pe pamant.

"Să nu crezi nici un cuvânt de-al meu doar pentru că ţi l-am spus eu. Fii prudent ca un negustor care cumpără aur: examinează cu mare atenţie marfa şi accept-o numai pe aceea care a trecut testul, dovedindu-se benefică pentru viaţa ta"

Buddha

s_wind
11.09.2010, 16:52
Omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu ( adica dotat cu ratiune si vointa) si prin urmare este LIBER sa cerceteze, sa-si puna intrebari, sa se indoiasca. Dincolo de a crede ori nu (in Biblie, nu in D-zeu ), important mi se pare mesajul/esenta din Biblie : diferenta dintre bine si rau si alegerea binelui! Istoria noastra incepe cu muuuult dincolo de hotarele privirilor unui observator situat la o distanta convenabila in Timp si, mai cu seama, mintea omeneasca/Ratiunea, prinsa in chingile aceleiasi ecuatii tridimensionale, ar refuza, pur&simplu, sa constientizeze simplul fapt ca se poate ajunge acolo, la Origini, doar cu Simtirea, accesand alte trepte ale spiritualitatii, in acest Univers care PARE atat de indiferent la zbaterile noastre... Cunostiintele noastre despre vechile civilizatii au prins contur mai ales in ultimul jumate de veac, dar despre cele ne(quasi)cunoscute, dincolo de cei cca 6000 de ani "explicati/tradusi" cu chiu , cu vai, de stiinta, ce ni se ofera ?! Nada ! Am sa-i spun pe nume, caci altfel, lipsite/cazute din numele lor, lucrurile de Taina din care e plamadit Universul si wind-ul nu ar mai avea putere si sens : e hidoasa imaginea mintilor noastre, semivirusate de o clientela de idei cu care am fost indopati (de) prea mult timp, pe cat de mizerabila e pregatirea emotionala/spirituala pt a ACCEPTA haturile dogmelor, pt a bate pasul (spiritual) pe loc...Continui, deci, sa CRED, ca "impartirea luminii" nu are de-a face cu religia (si cu ce-au facut oamenii din ea), si ca ne aflam aici/acum, "pasind" printre stele, iremediabil trecatori, arzand grauntele de Divinitatea ascuns adanc in noi, picurand frumusete si liniste peste alte suflete, indragostite si ele, fara s-o STIE, de culorile lumii de unde venim... Si-acum, dupa acest dans "pagan" al cuvintelor, am de gand sa le graiesc zeilor pe limba lor, rugandu-i sa aleaga ei ultimele cuvinte, sa le potriveasca pe scheletul inca viu al DORului meu de lumea aceea si sa ma mai lase nitel sa zburd pe aici, sa-mi continui Povestea.....o:-)

Raven
18.09.2010, 12:29
Raven, daca esti asa sigur pe ceea ce spui, de ce nu te retragi in pustietate sa meditezi si sa te rupi de lumea asta obiectiva? Intrebarea asta nu contine nici cea mai mica urma de ironie. Te intreb pur si simplu. Stii ce banuiesc eu? Ca nu esti sincer cu tine in primul rand. Este usor sa filosofezi cu burta plina si in confort (si nu glumesc, este valabila si pentru mine afirmatia). Cred ca ti-ar fi frica sa parasesti siguranta si confortul pentru niste idei de care nu esti in totalitate convins. Atata timp cat te folosesti de roadele stiintei (casa in care stai, electricitatea pe care o consumi ca sa-ti pornesti calculatorul de pe care scrii, acesta fiind conectat la internet, masina pe care o folosesti - chit ca e masina ta personala sau de transport in comun), ochelarii pe care ii porti daca e cazul, medicamentele si ingrijirea medicala de care beneficiezi la nevoie, frigiderul, aragazul, toate obiectele din plastic si alte materiale sintetice, toata infrastuctura de care te folosesti si lista poate continua mult si bine) poti sa vii si sa afirmi orice aici sau in alta parte, faptele te vor contrazice.
Lumea asta nu e rezultatul niciunei inventii sau descoperiri. E rezultatul caracterelor din ea.

Nu exista izolare fizica asa. Toate lucrurile, materia in intregime este nimic.
Trecatorul prin mijlocul unui oras supraaglomerat poate fi cea mai insingurata fiinta asa cum un pustnic din desert sau detinutul politic de la neagra (celula de izolare) poate sa aiba alaturi toate prezentele de care are nevoie.

Dar ce legatura are calculatorul sau mancarea din farfurie cu singuratatea? Niciuna. Atunci de ce intrebi?

Omenirea traieste cele mai fericite vremuri ale sale de cand exista ea (in special tarile dezvoltate) si uite ca se gasesc oameni sa carcoteasca aspectul asta.
De-asta 2/3 din populatia USofA e overweight si in tot Occidentul e epidemie de obezitate - de fericire.
De-asta e RO condusa de comunisti si securisti pt. ca e populatia fericita.
De-asta tiganimea e pupata-n dos oficial & international - pt. ca omenirea e fericita-n furturi si potlogarii.
De-asta e lumea plina de boli incurabile (stiintific vorbind), e rezultatul inflatiei de fericire.

Se tot vorbeste de fericire fara sa stie nimeni ce-i aia. Rezultatul e ca multi o asimileaza cu confortul si multumirea.

Nimeni nu e fericit intr-o lume plina de excese si extreme, bazata pe egoism si superficialitate. Fericitii au lumea lor care n-are nimic in comun cu peisajul cotidian.

Cum zicea Cioran: "Cand ai inteles ca nimic nu este,ca lucrurile nu-si merita nici macar statutul de aparente, nu mai ai nevoie sa fii mantuit, esti gata mantuit...si nefericit pe veci !..."

"Să nu crezi nici un cuvânt de-al meu doar pentru că ţi l-am spus eu. Fii prudent ca un negustor care cumpără aur: examinează cu mare atenţie marfa şi accept-o numai pe aceea care a trecut testul, dovedindu-se benefică pentru viaţa ta"

Buddha
Ce n-ai zis este despre care test spunea Buddha acolo.

Testul suferintei, asta e testul.