PDA

Arată versiune întreagă : Computerul sau viata in jurul computerului

Melina
04.11.2009, 22:25
Cam cit timp pe zi petreceti in fata computerului ? din moment ce majoritatea lucreaza pe computer imi imaginez ca orele petrecute pe computer sunt destul de numeroase.Intrebarea este cam cit din timpul nostru liber il petrecem tot pe computer.Normal ar fi ca cei care lucreaza toata ziua pe computer sa se sature de el si sa isi petreaca timpul altfel , dar am impresia ca tocmai contrariu se intimpla ,din ce stai mai mult pe el din aia nu mai scapi de el, gasindu-ti mereu ceva de facut tot pe computer.

http://img.photobucket.com/albums/v642/Frankenstein_/computer322.jpg

encore
05.11.2009, 01:09
Viata nu e atit in jurul computerului cit in jurul net-ului.

Urmatoarea generatie de notebooks e conceputa pt. aproape 100% aplicatii net, si nimic altceva. Nu mai au nici macar drive-uri de CD/DVD, nici HD sau RAM de nu stiu cit, nici procesoare prea rapide. ca toate astea nu-ti mai trebuie pt. ca totul iti vine de pe net si poate fi stored pe net (iti mai trebuie doar la jocuri, video editing, si chestii profesionale ...). Si net-ul e prezent peste tot unde ai semnal la celular, adica practic oriunde. Si se trece din ce in ce mai mult de la tastatura + mouse catre touchscreen, ca tot ce conteaza e browsing.

Melina
05.11.2009, 10:31
Viata nu e atit in jurul computerului cit in jurul net-ului.

Urmatoarea generatie de notebooks e conceputa pt. aproape 100% aplicatii net, si nimic altceva. Nu mai au nici macar drive-uri de CD/DVD, nici HD sau RAM de nu stiu cit, nici procesoare prea rapide. ca toate astea nu-ti mai trebuie pt. ca totul iti vine de pe net si poate fi stored pe net (iti mai trebuie doar la jocuri, video editing, si chestii profesionale ...). Si net-ul e prezent peste tot unde ai semnal la celular, adica practic oriunde. Si se trece din ce in ce mai mult de la tastatura + mouse catre touchscreen, ca tot ce conteaza e browsing.

Netul (presupun ca vorbesti de internet nu de network) face parte din computer la modul ca eu cind dau drumul la computer sunt non stop conectata la net , totusi timpul efectiv de browsing imi da numai 50% din timpul total petrecut pe calculator, excluzind remote accessul.Deci unde este calculator in general este si net fiindca rareori nu ai posibilitate de semnal. Dar da evident daca nu ar exista netul timpul petrecut pe calculator ar scadea. O sa ai nevoie intodeauna de HDD sau RAM fiindca preferi conditii maxime de securitate , privacy, viteza maxima , independenta , nu cred ca vrei sa depinzi de viteza paginii care transmite,iar general you want to own something not to share it. Este ca si cum platesti chirie vs proprietar. Eu nici pina acum nu mi-am bagat Vista , progresul nu inseamna intodeauna ca este ceva mai bun.

Rebela
05.11.2009, 10:48
Nu e de mirare. Mai totul este pe internet in format digital (de la formulare de completat ca sa ii permiti copilului sa merga la nu stiu ce activitate extrascolara, pina la accesul online la resursele bibliotecilor academice in format digital). Nu mai am abonamet la ziar sa mi-l arunce pe gazon, pentru ca accesul online e mai ieftin si in plus consum mai putin resurse (oare?!!).
Cu noul "Kindle" incearca sa scoata pina si cartile tiparite din circulatie.
La lucru ne omoara hirtogaria care acuma se face numai cu ajutorul PCului. Platile le facem online (automat daca ai chef), salariile se duc direct in cont, in scoli internetul e nelipsit de la virste mici si ii invata MS cu toata suita ca sa fie in stare sa faca prezentari PP cit mai devreme (altfel ramin in urma)..etc etc etc

iPhone, SmartPhone, Skype, BlackBerry...8-|

Ce urmeaza oare? :}

fl%rin
05.11.2009, 11:52
Eu nici pina acum nu mi-am bagat Vista , progresul nu inseamna intodeauna ca este ceva mai bun.
Si cred ca bine ai facut. XP a fost un sistem de operare reusit (cel mai bun pana acum de la Windows dupa parerea mea). Se aude totusi ca Windows 7 este revolutionar si ca va fi cel mai reusit de pana acum. Sa vedem. Vista a fost un esec pentru Windows, si pe buna dreptate.

divo
05.11.2009, 12:09
Si cred ca bine ai facut. XP a fost un sistem de operare reusit (cel mai bun pana acum de la Windows dupa parerea mea). Se aude totusi ca Windows 7 este revolutionar si ca va fi cel mai reusit de pana acum. Sa vedem. Vista a fost un esec pentru Windows, si pe buna dreptate.

Windows 7 e altceva. Nici nu se compara cu Vista,e mult mai bun.La fel de rapid ca si XP-ul. Dar chiar revolutionar nu as spune...!:-h

Melina
05.11.2009, 12:18
Am ocolit Vista ca pe riie si tot n-am scapat de ea in Romania , a trebuit sa le schimb computerul alor mei si cind m-am dus in magazine surpriza : numai cu Vista (home edition ) sau sistem operare romanesc Ubuntu. As fi putut lua fara sistem de operarare dar neavind CD cu XP la mine am zis lasa ca alor mei nu le trebuie mare lucru merge si cu Vista , iar despre Ubutu nu stiam mai nimic deci am ales Vista si rau am facut , cu Vista nu ai nici o permisie sa instalezi ce vrei tu iar privilegiul accesului la file este limitat , cred ca mai bun ar fi fost si Ubuntu ala . Oricum a ramas ca o sa le reinstalez XP cind ma mai duc. Despre Win 7 nu stiu mai nimic deocamdata deci nu ma pronunt , eu una sunt foarte multumita cu XP professional edition si nu am de gind sa schimb decit in momentul in care voi fi fortata .

P.s.windows NT si windows 2000 professional edition au fost destul de bune la vremea lor

fl%rin
05.11.2009, 12:30
Am ocolit Vista ca pe riie si tot n-am scapat de ea in Romania , a trebuit sa le schimb computerul alor mei si cind m-am dus in magazine surpriza : numai cu Vista (home edition )
Pai ce, in America mai poti cumpara calculator cu XP? Exclus. Toate sunt cu Vista. Poti cumpara sistemul de operare separat (daca s-o mai gasi). Peste cativa ani vom fi probabil fortati sa renuntam la XP datorita faptului ca Microsoft va inceta la un moment dat sa mai ofere suport si update-uri pentru XP.

Sherlock
05.11.2009, 12:37
Pai ce, in America mai poti cumpara calculator cu XP? Exclus. Toate sunt cu Vista. Poti cumpara sistemul de operare separat (daca s-o mai gasi). Peste cativa ani vom fi probabil fortati sa renuntam la XP datorita faptului ca Microsoft va inceta la un moment dat sa mai ofere suport si update-uri pentru XP.

In magazinele online dell, hp etc. exista optiunea de XP pentru sistemul de operare. Dar acum a intrat Windows 7 sa scos optiunea.

Probabil a fost o exceptie de la regula aceasta optiune pentru un sistem de operare vechi din cauza problemelor cu Vista.

Melina
05.11.2009, 12:45
Pai ce, in America mai poti cumpara calculator cu XP? Exclus. Toate sunt cu Vista. .

In magazinele online dell , .... exista optiunea de XP pentru sistemul de operare. Dar acum a intrat Windows 7 sa scos optiunea.

Probabil a fost o exceptie de la regula aceasta optiune pentru un sistem de operare vechi din cauza problemelor cu Vista.
A existat si mai exista nu s-a scos optiunea asta

http://img.photobucket.com/albums/v642/Frankenstein_/q4wk01_window_xp_728x150.jpg

http://www.dell.com/content/topics/segtopic.aspx/winxp_inspn?c=us&l=en&cs=19

fl%rin
05.11.2009, 13:18
In magazinele online dell, hp etc. exista optiunea de XP pentru sistemul de operare. Dar acum a intrat Windows 7 sa scos optiunea.

Dar chiar si asa, in magazinele on-line, sistemele cu XP sunt mult mai putine decat cele cu Vista (sau erau ca nu am mai verificat de vreo 6 luni), deci nu prea ai de ales. De exemplu, ultima data cand am verificat pe Amazon, erau zeci de sisteme cu Vista si numai 4 cu XP.

JulianM
24.11.2009, 13:16
Am ocolit Vista ca pe riie si tot n-am scapat de ea in Romania , a trebuit sa le schimb computerul alor mei si cind m-am dus in magazine surpriza : numai cu Vista (home edition ) sau sistem operare romanesc Ubuntu. As fi putut lua fara sistem de operarare dar neavind CD cu XP la mine am zis lasa ca alor mei nu le trebuie mare lucru merge si cu Vista , iar despre Ubutu nu stiam mai nimic deci am ales Vista si rau am facut , cu Vista nu ai nici o permisie sa instalezi ce vrei tu iar privilegiul accesului la file este limitat , cred ca mai bun ar fi fost si Ubuntu ala . Oricum a ramas ca o sa le reinstalez XP cind ma mai duc. Despre Win 7 nu stiu mai nimic deocamdata deci nu ma pronunt , eu una sunt foarte multumita cu XP professional edition si nu am de gind sa schimb decit in momentul in care voi fi fortata .

P.s.windows NT si windows 2000 professional edition au fost destul de bune la vremea lor

Apropo de sondajul de aici: eu am pus 2-5 ore (cat stau zilnic in fatza computerului), chiar daca la mine merge calculatorul principal aproape 15 ore pe zi. Daca as lucra la vreo firma de soft probabil ca ar fi altfel; ar fi mai usor sa "contabilizez" nr de ore. Insa acum mi se pare prea greu sa-mi dau seama. Sunt zile in care stau 12 ore pe zi.

Despre Vista:
Pentru orice utilizator (si programatorul este un utilizator care face programe) Vista e greoi si sacaitor. Te enerveaza pur si simplu atunci cand lucrezi sub Vista.
Insa Vista e un sistem MULT mai sigur atunci cand navighezi pe Net (si mai are si alte laturi bune).

Aproape toate softurile se impaca acum cu Vista (exceptiile sunt acum destul de rare). Dar e clar ca Vista va fi inlocuit de Win 7. Si evident ca si Win 7 va evolua (si se va departa de "stilul Vista" - ma refer la felul in care poate fi utilizat, mai usor sau mai greu).
Probabil ca exista deja softuri care fac Vista (sau Win 7) sa para ca XP, asa cum exista si invers la ora asta (XP sa semene cu Vista). Daca nu sunt atunci cu siguranta vor aparea daca cumva XP va deveni vechi si nu vor mai fi softuri pentru el...deci lumea va fi obligata sa renunte la el... etc.

Nu inteleg de ce s-a scris aici ca "nu ai nici o permisie sa instalezi ce vrei tu" sub Vista ! ... Daca esti administrator (sau intri cu un cont ce are aceleasi drepturi ca un administrator) poti face ce vrei.

Sau faptul ca "accesul la files este limitat" - il poti schimba oricum, dar totusi nu ar trebui daca nu se cunoaste bine partea de "Security".

Calculatorul meu principal are pe el XP Prof SP2 si Vista Ultimate SP1. Pot spune ca 90 % din timp sunt pe XP.
Celalalt calculator al meu (6 ani vechime ...) are pe el XP Prof SP2 si XUbuntu (e bine sa stii ceva si despre diferite distributii de Linux ... eu stiu SuSE 10 si Ubuntu - sunt bune dar nu e confortabil sa faci prea multe lucruri acolo, devine obositor. Ori castigul cel mai mare al Windows-ului e ca este mai confortabil; la capitolul siguranta este insa un DEZASTRU fatza de Linux. Dar Linuxul este bun pentru servere, nu pentru "utilizatorii obisnuiti" - cel putin eu asa il vad : "neconfortabil"). Al 3-lea calculator al LAN -ului de la mine (cel al surorii mele) este doar cu XP Prof SP2 (ce rost avea sa o "chinui" cu Linux sau Vista - i-am instalat pe calculatorul ei - care a fost pana acu catva timp tot al meu - un sistem usor si confortabil. La scoala cand se loveste de Vista (ca sa mai navigheze pe Net, plus imprimanta) nu e deloc multumita ...

Ben
24.11.2009, 13:45
Eu stau 2-5 ore pe zi depinde, dar cred si sustin ca daca ai monitor LCD nu afecteaza ochii precum monitoarele acelea antice si colosale. Nu ma laud pt ca eu pana la 16 ani n-am avut PC, dar acum cand merg la cineva care inca mai utilizeaza monitor cu tub ma dor ochii daca stau mai mult.
Distanta optima intre ochi si monitor trebuie sa fie de 70 cm, spatele drept, tastatura ergonomica, cablurile electrice asigurate.

Melina
25.11.2009, 07:51
Nu inteleg de ce s-a scris aici ca "nu ai nici o permisie sa instalezi ce vrei tu" sub Vista ! ... Daca esti administrator (sau intri cu un cont ce are aceleasi drepturi ca un administrator) poti face ce vrei.

Sau faptul ca "accesul la files este limitat" - il poti schimba oricum, dar totusi nu ar trebui daca nu se cunoaste bine partea de "Security".

S-a scris fiindca ma refeream la build in administrator account care vine disabled sau locked . Sunt sigura ca merge sa il enable dar eu nu am stat sa il purec fiindca nu am avut timp , eram in vacanta.Ma enervat faptul ca nu am avut de ales sa vina din start cu programul dorit, in cazul meu XP. Oricum nu mai stau nici eu asa de mult pe computer cind ajung acasa , cel putin incerc fiindca la servici stau deja 8 ore vreau , nu vreau asta este.

P.s. LostJohn si eu am LCD monitor la servici si acasa ,se simte o diferenta la ochi .

Georgian@
25.11.2009, 09:58
P.s. LostJohn si eu am LCD monitor la servici si acasa ,se simte o diferenta la ochi .

Try OLEDs too!

in alta ordine de idei si eu petrec destul de mult timp pe pc, insa nu pot spune cu exactitate cat. pentru mine e o necesitate in general: pentru munca, scoala, prea putin folosesc computerul pentru chat, social things sau entertainment in ultima vreme.

JulianM
25.11.2009, 11:04
S-a scris fiindca ma refeream la build in administrator account care vine disabled sau locked . Sunt sigura ca merge sa il enable dar eu nu am stat sa il purec fiindca nu am avut timp , eram in vacanta.

E suficient sa treci User Account Control pe OFF (eu de ex. am la login 3 useri: Administrator, Julian si Guest. Julian este si el Administrator - dar, pe scurt, ca sa nu te mai baraie semnalele alea, pune UAC pe OFF ...si gata).

Oricum Vista e mai enervant decat XP (eu stau 90 % pe XP). Folosesc Vista doar ca sa il "studiez" (scopuri pedagogice, deasemenea pt ca sa stiu si Vista sau din simpla curiozitate).

Melina
25.11.2009, 16:59
Oricum Vista e mai enervant decat XP (eu stau 90 % pe XP). Folosesc Vista doar ca sa il "studiez" (scopuri pedagogice, deasemenea pt ca sa stiu si Vista sau din simpla curiozitate).
da inteleg , eu una ma bucur ca am putut sarii peste vista inafara de incidentul amintit care a fost se sccurta durata , sper sa pot sarii si peste win@7 dar sa vedem , unde o s ase ajunga si cit de repede.

Try OLEDs too!

singurul dezavantaj este longevitatea care te pune pe butuci clar

http://www.oledbuyingguide.com/oled-tv-articles/oled-tv-vs-lcd-tv.html

"LONGEVITY

LCD television manufacturers claim that their displays last, on average, 50,000 to 65,000 hours. In fact, an LCD TV will last as long as its backlight does - and those bulbs can sometimes be replaced! Since this is nothing more than light passing through a prismatic substrate, there is essentially nothing to wear out in an LCD monitor except the bulb and some of the component boards. However, one nasty little known fact about LCD technology is that as the backlight ages it can change colors slightly (think of florescent office lighting). When this occurs the white balance of the entire LCD TV will be thrown off and the user will need to re-calibrate, or worse, try to replace the backlighting or ditch the unit altogether. Some of the early purchasers of larger LCD screens will be learning this tidbit in a couple of years. I expect that LCD televisions will actually give a user around 30k to 40k hours before the backlighting begins to go. One thing that I've found in this industry, it is not easy to find out whether the backlighting on LCDs can be replaced. Manufacturers are either hesitant to discuss the topic, or they just don't know.

OLED televisions on the other hand utilize slight electric currents to excite a combination of of organic phosphorescence encased in a plastic substrate. OLED needs very little power to operate so in theory should last for a very long time as the parts are not taxed significantly. Here’s the catch, the blue organic phosphor LED has a short life (a guess is 7,000 hours). The red and green material may not last much longer. Those first OLED displays will be an experiment with regard to longevity.

ADVANTAGE: LCD a clear winner at this point."

hazel
25.11.2009, 17:03
Nu stiu daca ati observat, dar au aparut computerele cu touch screen. Am vazut o reclama la HP. Ce ziceti? Va place ideea?

keyframe14
25.11.2009, 18:46
da inteleg , eu una ma bucur ca am putut sarii peste vista inafara de incidentul amintit care a fost se sccurta durata , sper sa pot sarii si peste win@7 dar sa vedem , unde o s ase ajunga si cit de repede.

http://www.oledbuyingguide.com/oled-tv-articles/oled-tv-vs-lcd-tv.html Si asta te sperie pe tine tetris?
pai ia sa vedem babeste, daca stai 12 ore pe zi cu LCD-ul deschis: 12x365 + 4380 ore, 50 000 / 4380 = 11.4 ani.
Sincer acum , dar nici o firma nu tine un monitor 11 ani oricat de CRT ar fi. mai mult decat atat gandeste-te ca nu-ti strica ochi.
Eu zic ca nu are nici o problema cu longetivitatea. Tine mai mult deca e necesar.

Nu stiu daca ati observat, dar au aparut computerele cu touch screen. Am vazut o reclama la HP. Ce ziceti? Va place ideea?
Le urasc cu patima:) urasc si telefoanele cu touch screen. Am avut o perioada unul si il uram, am mai dat o sansa am crezut ca poate firma aia e de vina, nimic.. touch screenul nu e de mine, mie-mi trebuie butoane, daca nu intorc eu butoanele, nu ma simt bine:)

hazel
25.11.2009, 19:55
Le urasc cu patima:) urasc si telefoanele cu touch screen. Am avut o perioada unul si il uram, am mai dat o sansa am crezut ca poate firma aia e de vina, nimic.. touch screenul nu e de mine, mie-mi trebuie butoane, daca nu intorc eu butoanele, nu ma simt bine:)
Eu am sentimente contradictorii. Sunt o "keyboard" person si evit de multe ori sa folosesc chiar si mausul.

Dar mi-ar placea sa incerc sa vad ce sentimente ma incearca cand dau touch. Screen lol

aramis_13
25.11.2009, 20:23

au apărut cam de multişor. şi sunt destul de interesante, mai ales dacă e vorba de un laptop cu ecran rotativ.

Raven
26.11.2009, 04:00
Si asta te sperie pe tine tetris?
pai ia sa vedem babeste, daca stai 12 ore pe zi cu LCD-ul deschis: 12x365 + 4380 ore, 50 000 / 4380 = 11.4 ani.
Sincer acum , dar nici o firma nu tine un monitor 11 ani oricat de CRT ar fi. mai mult decat atat gandeste-te ca nu-ti strica ochi.
Eu zic ca nu are nici o problema cu longetivitatea. Tine mai mult deca e necesar.
LCD-urile sunt OK la 30-50k ore de functionare.

Ea cred ca facea comparatie cu OLED. 7000 de ore de f. putin pt. un monitor/TV.

Nu era de ajuns dilema Plasma vs LCD, acuma s-a extins. <smile>

Rebela
26.11.2009, 10:45
au apărut cam de multişor. şi sunt destul de interesante, mai ales dacă e vorba de un laptop cu ecran rotativ.

De multisor..asa este. Eu am avut unul acum 3 ani. NoteBook le zice..extrem de enervante. Adevarat ca intorceai ecranul, il faceai plat, scriai pe el ca si cum ai scrie pe un caiet de notite, dupa care tot textul era salvat in Word Doc. Dar sint destul de greu de manevrat. L-am uitat de citeva ori intors in geanta si ecranul s-a desensibilizat. In fine...multa bataie de cap cu ele.

Georgian@
26.11.2009, 10:49

insa impactul asupra ochilor e mai redus pentru ca nu necesita backlighting, de asemenea pentru acelasi motiv consuma si mai putina energie. overall, dupa cum spune si in link-ul oferit de tine sunt superioare LCD-urilor.

eu folosesc LCD, ca mai toata lumea probabil, insa am vazut si OLED-uri si am fost impresionata. consider ca in medie folosesc un monitor pentru minim 5 pana la 10 ani, dupa 10 ani technologia e destul de avansata, deci e timpul pentru upgrade. deci in cel mult 5 ani o sa schimb LCD-ul sau o sa continui sa-l folosesc alaturi de un alt tip de monitor.

Ben
26.11.2009, 13:49
interesante cele cu touch screen, ca la politie(driving licence)dar eu prefer tastatura cand utilizez un PC, insa la telefoane, ipod-uri mi se pare ok.

Melina
27.11.2009, 10:01
Nope , nu cred ca ma tenteaza asa ceva , cel putin deocamdata.

Si asta te sperie pe tine tetris?

Nu am zic ca m-ar speria , am spus "te pune nu "ma pune" , faceam doar o comparatie intre cele doua , asta fac cam intodeauna cind apare ceva nou.

tonita
28.11.2009, 11:17

Da! L-am vazut in magazin si mi-a placut. Dar la PC-ul de acasa urmeaza curând Windows7, pentru ca Vista mi-a scos peri albi!

Eu incerc sa stau sub 2 ore pe zi la calculator dar nu reusesc intotdeauna. Am votat totusi< 2h si sper sa ating aceasta medie daca renunt la PC la sfârsit de saptamâna. Astept tehnologia care sa permita telecomunicatia nelimitata de... :Pecranul monitorului

hazel
28.11.2009, 11:41
Re: computerele cu touch screen - nici pe mine nu ma atrag atat de tare. Mi se pare ca se schimba intreaga filosofie in jurul utilizarii computerelor si va lua f mult timp ca lumea sa le adopte.

Dar parca ma gandesc ca astea sunt viitorul. Voi ce ziceti? La ce jucarii din astea va vedeti butonand peste 10-15 ani?

Toni, nici eu nu am iubit Vista. Tot pe XP sunt. Inclusiv la munca (companie de software) nu au introdus niciodata vista, toate calculatoarele au XP. De ce oare? Am luat un laptop tatalui si avea vista si nu m-am putut impaca cu el.

aramis_13
28.11.2009, 11:47
eu unul aştept cu nerăbdare să apară pentru mase computerul holografic. şi să fie accesibil bineînţeles. aşa că peste vreo 15 ani mă văd cu unul de ăla.

hazel
28.11.2009, 11:54
eu unul aştept cu nerăbdare să apară pentru mase computerul holografic. şi să fie accesibil bineînţeles. aşa că peste vreo 15 ani mă văd cu unul de ăla.

Cum e computerul holografic?

aramis_13
28.11.2009, 12:06
cinci tuburi de mărimea unui trabuc mediu. tastatura proiectată pe masă (sau ce ai în faţa ta) ecranul proiectat în aer. când ai terminat, îl bagi în buzunar. mai portabil de atât nu se poate.
acuma nu ştiu dacă l-au inventat sau nu (bănuiesc că da, am văzut acum vreo 3 ani un documentar despre asta) dar la cum evoluează tehnologia astăzi...
par de un exemplu, pentru cei care sunteţi pasionaţi de CSI, aţi remarcat cât de înapoiaţi sunt la reproducerea scenei unei crime?

hazel
28.11.2009, 12:37
cinci tuburi de mărimea unui trabuc mediu. tastatura proiectată pe masă (sau ce ai în faţa ta) ecranul proiectat în aer. când ai terminat, îl bagi în buzunar. mai portabil de atât nu se poate.
acuma nu ştiu dacă l-au inventat sau nu (bănuiesc că da, am văzut acum vreo 3 ani un documentar despre asta) dar la cum evoluează tehnologia astăzi...
par de un exemplu, pentru cei care sunteţi pasionaţi de CSI, aţi remarcat cât de înapoiaţi sunt la reproducerea scenei unei crime?

Aha, suna foarte portabil, intr-adevar.

CSI (doar LV, nu si celelalte) este printre putinele seriale ce le inregistrez sa le vad cand si daca am timp. Ce anume ti se pare invechit la tehnologia lor? Recunosc ca mai atenta decat la tehnologia lor, sunt la firul actiunii, cum se ajunge sa-l prinda pe omu rau : ) Si imi place cum reusesc sa ne ajute sa vizualizam cum anume a fost indus motivul mortii: traseul unui glonte, al unei pastile sau otrava in stomac, chestii din astea. Citeam ca CSI LV a facut pe multi tineri sa se inroleze la scoli unde se invata cum sa devii detectiv sau CSI.

aramis_13
28.11.2009, 13:18
ar trebui să vezi Crime 360: scanare tridimensională a scenei unei crime, cu creeare de model la scară a acesteia apoi pe calculator. CSI Miami mai arată pe ici pe colo câte un computer holografic.

tonita
28.11.2009, 13:38
Re: computerele cu touch screen - nici pe mine nu ma atrag atat de tare. ...

Eu sper ca vor deveni si mai ieftine. In fond m-am saturat sa fiu sclavul computerului. Filozofia era dupa parerea mea ca scula sa-mi fie de ajutor. User frendly adica.

Imi fac gânduri insa cu privire la posibilitatile nelimitate de manipulare a informatiei si de asemenea ca se incearca un control, ca sa nu-i zic cenzura, tot mai strâns.

elliane
30.11.2009, 14:21
CSI Miami mai arată pe ici pe colo câte un computer holografic.Este preferatul meu.Cat din ceea ce arata crezi ca este real(ma refer la computere si database)?

aramis_13
30.11.2009, 15:08
păi am zis: sunt în urmă cu tehnologia.

off-topic, oricum serialul e pe dinafară (ca şi celelalte CSI, NCIS, JAG, Bones şi ce o mai fi pe segmentul ăsta) ca şi proceduri de lucru. dar sunt simpatice.

elliane
30.11.2009, 15:17

off-topic, oricum serialul e pe dinafară (ca şi celelalte CSI, NCIS, JAG, Bones şi ce o mai fi pe segmentul ăsta) ca şi proceduri de lucru. dar sunt simpatice.:thinking:La ora 21.00 nu sint alte filme.

hazel
30.11.2009, 15:18
Eu sper ca vor deveni si mai ieftine. In fond m-am saturat sa fiu sclavul computerului. Filozofia era dupa parerea mea ca scula sa-mi fie de ajutor. User frendly adica.

Imi fac gânduri insa cu privire la posibilitatile nelimitate de manipulare a informatiei si de asemenea ca se incearca un control, ca sa nu-i zic cenzura, tot mai strâns.

haha se incearca, normal si se si reuseste. Mai ales cu motoarele de cautare pe internet, care aduc informatie relevanta pentru cel care cauta. Toate informatia asta se spera sa fie relevanta pentru cel care cauta infunctie de rankingul care este acordat saitului adus in rezultatele cautarii.

mai rau este cand se reuseste sa se "hijack" rankingul asta cum s-a intamplat acum catva timp cand oricine dadea search pentru Michelle Obama i se returna in top ca rezultat un sait care o arata pe Obama cu un cap de maimuta.

ce zici, asta da cenzura!

Ca sa nu mai vorbim de Google China care ii priveaza pe chinezi de acces la libera informatie.

Deci orice se poate!

Esti sclavul computerului si al tehnologiei, sa o crezi tu ca nu esti : ) Eu am constat cu groaza ca nu mai am carnetel de telefoane si daca pierd telefonul celular as fi in pom daca baza de date cu telefoane nu ar fi salvata online la TMobile : )

aramis_13
30.11.2009, 15:25
:thinking:La ora 21.00 nu sint alte filme.

acilea m-ai băgat în ceaţă! ce are ora 21 cu filmele?

elliane
30.11.2009, 15:40
acilea m-ai băgat în ceaţă! ce are ora 21 cu filmele?Cum eu sint o persoana serioasa,nu vreau sa bag pe nimeni in ceata.
Dupa tg,urmeaza un film(de obicei),orele 21.Ora filmelor in Italia.
Unde-i ceata?

aramis_13
30.11.2009, 15:55
acuma nu mai e. m-ai lămurit.

elliane
30.11.2009, 16:12
acuma nu mai e. m-ai lămurit.Ma bucur,pentru ca ceata, e tipica zonei "Bassa Veronese",nu stiu cum e acolo in tinutul laptelui.

divo
30.11.2009, 16:55

off-topic, oricum serialul e pe dinafară (ca şi celelalte CSI, NCIS, JAG, Bones şi ce o mai fi pe segmentul ăsta) ca şi proceduri de lucru. dar sunt simpatice.

Io p'asta nu am inteles-o! CSI Miami este un fel de SF al show-lor.Am un amic care lucreaza aci la CSI(nu in film...lol),si l-am tot chestionat in legatura cu dotarile lor. Am aflat ca cele din filme(in special CSI Miami),sunt mult peste ce au ei. Asa ca daca el ma minte, va mint si eu. :thinking:

aramis_13
30.11.2009, 17:34
Io p'asta nu am inteles-o! CSI Miami este un fel de SF al show-lor.Am un amic care lucreaza aci la CSI(nu in film...lol),si l-am tot chestionat in legatura cu dotarile lor. Am aflat ca cele din filme(in special CSI Miami),sunt mult peste ce au ei. Asa ca daca el ma minte, va mint si eu. :thinking:

păi nu cred că te minte. ăia de acolo (şi multe alte laboratoare) sunt la nivele mai coborâte ca şi tehnică. uită-te la Crime 360, care e un documentar şi după aia întreabă-l dacă a văzut aşa ceva.

până îl întrebi, vă reamintesc despre ce vorbesc: scanare tridimensională a scenei unei crime şi reconstituirea acesteia pe calculator. uite două extrase:

http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTQ1ODIxODQ0NF5BMl5BanBnXkFtZTcwMjA1ODk1MQ@@._ V1._SX320_SY240_.jpg
echipamentul utilizat
http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTI5MjMzNTM4OV5BMl5BanBnXkFtZTcwNjE1ODk1MQ@@._ V1._SX600_SY338_.jpg
http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTg1MzgwOTc0MF5BMl5BanBnXkFtZTcwNzE1ODk1MQ@@._ V1._SX600_SY338_.jpg
scanarea

hazel
30.11.2009, 17:47

Chiar si in urma lui CSI originalul sunt?

Intotdeauna mi-am dorit si eu sa fiu CSI si sa mestec in eprubetele alea, sa invart ruletele alea care determina ADN-ul , sa sting lumina si sa dau cu q-tipul sa vad daca e sange sau ketchup, sa impusc dummies din diferite unghiuri mama mama ce ca lumea ar fi daca mi-as mai alege din nou meseria.

divo
30.11.2009, 21:46
Chiar si in urma lui CSI originalul sunt?

Intotdeauna mi-am dorit si eu sa fiu CSI si sa mestec in eprubetele alea, sa invart ruletele alea care determina ADN-ul , sa sting lumina si sa dau cu q-tipul sa vad daca e sange sau ketchup, sa impusc dummies din diferite unghiuri mama mama ce ca lumea ar fi daca mi-as mai alege din nou meseria.
Nu l-am intrebat expres decat de CSI Miami ,ca mie ala mi s-a parut SF.
Daaa,cred ca toti sau aproape toti am visat sa devenim CSI,cel putin la un moment dat.
Eu mai urmaresc si Law&Order:SVU,si ala mi se pare mai aproape de realitate.Nu prin prisma cazurilor(lol) ci prin modul de operare al politistilor .:v:

fifi
01.12.2009, 17:57
Am o problemă legată de computer, cam urgentă şi de aia nu stau să mă gândesc unde e mai potrivit s-o postez, am trimis pm la mai mulţi de aici de pe forum care cred eu că se pricep dar unii nu au opţiunea de pm. Mesajul meu sună cam aşa:

"Salut, te rog frumos dacă mă poţi ajuta şi pe mine urgent cu o informaţie. Cum se poate recupera un folder cu aprox 500 de email uri primite în decursul ultimului an în Outlook express. Era un folder format separat în email nu a fost şters ci pur şi simplu duminică seara era, a fost deschis iar luni dimineaţa nu mai exista. Măcar ataşamentele care erau documnete, word, excel şi pdf dacă se pot salva cumva. Sau dacă trebuie să sun undeva, unde anume. Am încrecat să deschidem adresa de email din computere diferite şi tot nu este acel folder. Sunt foarte importante pentru mine şi sunt legate de locul de muncă, m-ar ajuta foarte mult dacă aş reuşi să le recuperez.

Mulţumesc anticipat şi-mi cer scuze pentru deranj:("

aramis_13
01.12.2009, 18:51
poate l-ai tras într-un alt folder. e singura posibilitate, dacă în trash sau spam nu e.

sorin
01.12.2009, 20:00
incearca si "search" pentru anumite titluri de emailuri pe care le stii, poate le gaseste si astfel le poti localiza.

Melina
02.12.2009, 07:21
-Incearca ce a spus Sorin daca cunsti cuvinte sau nume din missing emails.

-Incearca sa run system restore daca are restore points , seteaza o data inainte de luni , nu are ce sa faca rau : http://www.microsoft.com/windowsxp/using/helpandsupport/learnmore/systemrestore.mspx

-daca a compresat si storat filele si a oprit procesul se poate intimpla sa fi disparut acel filder , oricum incearca sa vezi daca gasesti arhiva (backupul filei )

Mail messages in Outlook Express are kept in files with .dbx extensions. To find out their locations, open Outlook Express and chose Tools Options Maintenance Store Folder. You'll see a dialog box that will tell you the location of the .dbx files.

Dute manual la locatia folderul din pathul respectiv si vezi ce arhive *.dbx files gasesti acolo
, eu nu folosesc Express dar s-ar putea sa arhiveze si separat , nu uita inainte de asta
butonul de la show hidden files sa fie bifat :

"Most probably hidden files and folders view option must be enabled. To turn it on, open any of the Windows folders, go to Service menu, then choose Folder Options -> View tab and check the Show hidden files and folders radiobutton")

P.s. vezi daca se rezolva asa , daca nu in caz ca gaseste arhiva mai vorbim

fifi
02.12.2009, 16:53
Am încercat tot ce ai spus tu şi alţii, tetris, acel dosar sau email urile din el nu au apărut. Totuşi vă mulţumesc vouă, tuturor care aţi încercat să mă ajutaţi. Azi şeful meu s-a hotărât să renunţe la a mai încerca să găsească acele email-uri, cred că bănuieşte el ceva ce a făcut greşit.

oanylove
05.06.2011, 19:22
Mai ales generatia de ziua de azi petrece foarte mult pe calculator si nu e bine !!! in loc sa te duci sa te plimbi sau sa faci altceva un sport tu stai pe calculator aiurea ! nu zic sa nu stati prea mult stati 3-4 h si atat ca dupa aia nu o sa fie bine.Eu una nu petrec foarte mult cam 1h maxim.

aramis_13
05.06.2011, 20:03
sorine, lăsaşi garda jos. iote ce mai înfloresc spamerii...

sorin
05.06.2011, 20:14
sorine, lăsaşi garda jos. iote ce mai înfloresc spamerii...
parca a dat strechea in ei. numai azi am suspendat permanent 4 conturi, toate clone. mie-mi ia cateva secunde, pentru ei e mai greu sa-si faca adrese de email la greu, sa se inscrie, sa-si activeze conturi, etc.

Melina
13.07.2011, 08:59
English-A Web Language

http://img.photobucket.com/albums/v642/Frankenstein_/languages1.png

Georgian@
13.07.2011, 14:29
Foreign suppliers are pre-loading malware and other cyberattack tools onto consumer electronic devices, according to the U.S. Department of Homeland Security's (DHS's) Greg Schaffer. He says the problem is being investigated by a joint DHS/Department of Defense task force. A federal report issued in January on the U.S./China supply chain speculated that a component could be compromised or a capability designed to enable cyberattacks somewhere in the chain. Schaffer says that although both DHS and the White House had been aware of the threat for some time, it is "one of the most complicated and difficult challenges" the department faces. For example, it is challenging to ascertain whether vulnerabilities found in software and hardware were defects that were overlooked or were inserted intentionally for malicious aims. Meanwhile, the White House published a Cyber Policy Review, which said the threat remains real, although only a fraction of these incidents have been unearthed. The White House wants to offer private companies incentives to exchange information with the federal government to help identify and defend against threats.

sursa: http://www.eweek.com/c/a/Mobile-and-Wireless/DHS-Claims-Foreign-Suppliers-Have-Embedded-Malware-in-USElectronics-832422/

Melina
15.07.2011, 05:56
Foreign suppliers are pre-loading malware and other cyberattack tools onto consumer electronic devices, according to the U.S. Department of Homeland Security's (DHS's) Greg Schaffer.
Pe mine nu m-ar oprii atita lucru ca sa cumpar de la ei.

aramis_13
15.07.2011, 07:24
aiurea. le e ciudă că le-au luat-o alții înainte...

Georgian@
26.07.2011, 07:12
Computer Program Could 'Revolutionize the World's Healthcare'
University of Manchester (07/25/11) Daniel Cochlin

The University of Manchester and a group of more than 25 academic institutions and industrial partners are collaborating on IT Future of Medicine (ITFoM), a 10-year project to create computational models of individuals that could develop into everyone having their own individually tailored health system based on their genetic and physiological makeup. The researchers say the project could enable doctors to have instant, detailed knowledge of an individual patient's medical history. "ITFoM will make general models of human pathways, tissues, diseases, and ultimately of the human as a whole," which will "then be used to identify personalized prevention and therapy schedules, and the side effects of drugs," says Manchester professor Hans Westerhoff. The researchers plan to develop many new technologies for use in the project, including techniques for the rapid acquisition and evaluation of patient data, dynamic storage and processing of data, and systems that can learn, predict, and inform. ITFoM also will provide hypothetical scenarios of what would happen if a patient takes a certain drug or makes certain lifestyle changes. Manchester professor Norman Paton says ITFoM "provides an exciting opportunity to bring together and build upon advances in medical, biological, and computational sciences."

sursa: http://www.manchester.ac.uk/aboutus/news/display/?id=7265

elliane
26.07.2011, 08:05
Nu este mult timp de cand folosesc pc-ul in afara celui de la munca.De cand am ramas fara fiu-meu(insurat si apoi in divortat).
Cu toate astea acum mi-ar fi greu fara...

Melina
29.07.2011, 11:00
ICANN Approves New Top-Level Domains, So Prepare For .Whatever

"A handful of not very descriptive top-level domains, such as .com, .net, .org, as well as country-specific TLDs are what the web is currently made of, but this is about to change drastically.

ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), the international authority over top-level domain names, has approved the expansion of generic TLDs which will allow companies and organizations to create domains for their branda (such as .coke) or simply create generic names (such as .car or .green).

The option won’t come cheap, though: The application fee alone is $185,000, and the annual fee is $25,000. Still, we can imagine large corporations spending millions on these very soon. If you’re in the business of making phones, owning a “.phone” TLD sounds like a great idea — if you can afford outbidding other phone manufacturers.

“ICANN has opened the Internet’s addressing system to the limitless possibilities of the human imagination,” said Rod Beckstrom, president and CEO of ICANN. “No one can predict where this historic decision will take us.”

We can safely predict one thing: Expect lots of legal disputes over company trademarks with regard to new TLDs.

Applications for new generic TLDs will be accepted from January 12, 2012, to April 12, 2012. New domains should appear within a year.
"

Georgian@
29.07.2011, 12:50
ICANN Approves New Top-Level Domains, So Prepare For .Whatever

"A handful of not very descriptive top-level domains, such as .com, .net, .org, as well as country-specific TLDs are what the web is currently made of, but this is about to change drastically.

ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), the international authority over top-level domain names, has approved the expansion of generic TLDs which will allow companies and organizations to create domains for their branda (such as .coke) or simply create generic names (such as .car or .green).

The option won’t come cheap, though: The application fee alone is $185,000, and the annual fee is $25,000. Still, we can imagine large corporations spending millions on these very soon. If you’re in the business of making phones, owning a “.phone” TLD sounds like a great idea — if you can afford outbidding other phone manufacturers.

“ICANN has opened the Internet’s addressing system to the limitless possibilities of the human imagination,” said Rod Beckstrom, president and CEO of ICANN. “No one can predict where this historic decision will take us.”

We can safely predict one thing: Expect lots of legal disputes over company trademarks with regard to new TLDs.

Applications for new generic TLDs will be accepted from January 12, 2012, to April 12, 2012. New domains should appear within a year.
"

no surprise here.

jocmin
12.10.2011, 06:47
xp ramane la putere ,o fi vista si 7 mai noi dar e mai sigur xp-ul :D

Melina
04.03.2014, 08:35
:((...noi nu le vedem în germania, Melino...

Foloseste un proxy , instaleaza VPN sau cel mai simplu incearca asa, vezi daca merge :

How to Watch GEMA Blocked YouTube Videos in Germany

http://www.unblocker.yt/en/youtube-unblocker-chrome/

http://www.unblocker.yt/en/

P.s care vroiai sa il vezi ultimul clip? uite pe daily motion ,merge la voi?

http://www.dailymotion.com/video/x13ahyr_stromae-papaoutai_music

tonita
04.03.2014, 16:06
...
http://www.unblocker.yt/en/youtube-unblocker-chrome/

http://www.unblocker.yt/en/

Merci! Aici am vazut clipül, super!

Am instalat unblockerul, o sa-l testez