PDA

Arată versiune întreagă : cost of living San Francisco

ozon
04.11.2009, 17:14
Salut pe cei care posteaza pe acest forum.

Am ajuns in San Francisco de cateva saptamani si aici este sediul firmei angajatoare. Am cautat pe acest forum si pe alte site-uri, ca sa-mi fac o idee despre cat va avea nevoie o familie pentru un trai normal. Nu m-am lamurit prea tare. Mai mult ma intereseaza in peninsula cat ar fi acest buget de care are nevoie o familie (2 adulti si 2 copii) tinand cont de chiriile destul de mari, de asigurarile de sanatate, telefon, electricitate, transport etc.

Poate sa-mi raspunda cineva? Multumesc mult.

aramis_13
04.11.2009, 18:39
păi dacă eşti deja de câteva săptămâni în SF, nu crezi că ai fi putut deja să îţi dai seama cam de ce buget ai avea nevoie?
ideea e că bugetul ţi-l faci singur, după nevoi.

hazel
04.11.2009, 19:13
Ozon, imi pare rau ca nu stiu sa iti raspund din informatii "first hand". DIn cate stiu este scump sa locuiesti acolo. Multi au plecat din oras in oraseleele de pe silicon valley " Mtn View, San Jose, Palo Alto, Santa Clara etc Dar si alea sunt scumpe.

Uite aici un link care sper cat de cat sa ajute, macar cu marimea cheltuielilor pentru anumite lucruri fata de altele:

http://www.payscale.com/cost-of-living-calculator/California-San-Francisco

Uite un alt link la un forum unde poti gasi informatii si poti pune intrebari:

http://www.city-data.com/forum/san-francisco/110070-cost-living-sf.html

Sper sa ajute, imi pare rau ca nu am mai mult. Bafta!

ozon
11.11.2009, 15:49
Hazel, iti multumesc pentru raspuns. Orice informatie imi este utila. Ne-am gandit sa ne asezam in Belmont. Scolile au un scor ridicat, iar distanta fata de SF e destul de mica.

scorpiogy_gaby
24.03.2014, 11:33
Salut pe cei care posteaza pe acest forum.

Am ajuns in San Francisco de cateva saptamani si aici este sediul firmei angajatoare. Am cautat pe acest forum si pe alte site-uri, ca sa-mi fac o idee despre cat va avea nevoie o familie pentru un trai normal. Nu m-am lamurit prea tare. Mai mult ma intereseaza in peninsula cat ar fi acest buget de care are nevoie o familie (2 adulti si 2 copii) tinand cont de chiriile destul de mari, de asigurarile de sanatate, telefon, electricitate, transport etc.

Poate sa-mi raspunda cineva? Multumesc mult.

Salutare,

Despre ce firma angajatoare este vorba si care este modalitatea prin care ai ajuns din Ro in US? M-ar interesa si pe mine sa ajung in US, dupa ce-am mai fost cu W&T, 3 luni, in 2006. Am 5,5 ani exp in Logistica, 29 ani, MBA in Logistica, permis categ. B si 3-4 lb. straine (eng, fr, it, sp). Momentan sunt in cautare de job oriunde-n lume, nu mai lucrez din aprilie 2013, studii terminate, necasatorit si fara radacini adanci in Ro. Daca stii vreo companie ce-ar fi dispusa sa ofere o sansa, un contract de angajare...da-mi te rog de stire.

Multumesc frumos! Sanatate si numai bine!!

Pisoi
24.03.2014, 12:31
Salutare,

Despre ce firma angajatoare este vorba si care este modalitatea prin care ai ajuns din Ro in US? M-ar interesa si pe mine sa ajung in US, dupa ce-am mai fost cu W&T, 3 luni, in 2006. Am 5,5 ani exp in Logistica, 29 ani, MBA in Logistica, permis categ. B si 3-4 lb. straine (eng, fr, it, sp). Momentan sunt in cautare de job oriunde-n lume, nu mai lucrez din aprilie 2013, studii terminate, necasatorit si fara radacini adanci in Ro. Daca stii vreo companie ce-ar fi dispusa sa ofere o sansa, un contract de angajare...da-mi te rog de stire.

Multumesc frumos! Sanatate si numai bine!!
...cand intrebi ceva pe cineva anume uita-te si la data postarii! ...ozon n-a mai dat p-aici de mai bine de 4 ani si nu cred ca ai sanse sa-ti raspunda!

scorpiogy_gaby
25.03.2014, 16:17
...cand intrebi ceva pe cineva anume uita-te si la data postarii! ...ozon n-a mai dat p-aici de mai bine de 4 ani si nu cred ca ai sanse sa-ti raspunda!

Salutare Pisoi,

Merci de interventie. Am vazut de cand este postarea si-am luat in calcul tot ce-ai zis tu aici, doar ca...speranta moare ultima si daca mai are contul, poate are si notificari active, ceea ce poate l-ar face sa mai arunce vreun ochi pe forum. Exista sanse ca acum sa-i fie si mai bine, sa stie si mai multe, cum la fel exista sanse sa nu mai intre vreodata pe-aici...

Nu-i problema, important e c-am incercat.
Multumesc si numai bine!!

Pisoi
25.03.2014, 17:45
Salutare Pisoi,

Merci de interventie. Am vazut de cand este postarea si-am luat in calcul tot ce-ai zis tu aici, doar ca...speranta moare ultima si daca mai are contul, poate are si notificari active, ceea ce poate l-ar face sa mai arunce vreun ochi pe forum. Exista sanse ca acum sa-i fie si mai bine, sa stie si mai multe, cum la fel exista sanse sa nu mai intre vreodata pe-aici...

Nu-i problema, important e c-am incercat.
Multumesc si numai bine!!
Gaby,
Nu-i nici o problema ca re-activezi topice de mult apuse! ...gandind pozitiv, poate aceste topice devin iar de interes si pt altii care sunt interesati in subiect ...si poate cei activi pot ajuta cu informatii vitale!
Din pacate cei mai multi/multe care au activat temporar si "s-au vazut cu stiuletii in caruta" nu au mai dat p-aici sa impartaseasca din experientele lor si nici macar sa ajute pe altii asa cum au fost ajutati si ei/ele la randul lor prin intermediul acestui Forum! :thatsit:

Din multiplele tale postari de inceput pe acest Forum, trag concluzia ca intr-o masura esti hotarat... dar in acelasi timp esti ne-hotarat!
Horarat esti ...sa "parasesti Romania" si sa "lucrezi" oriunde altundeva decat RO.
Ne-hotarat esti ...pt ca esti confuz intr-o oarecare masura si nu ai un plan anume stabilit si ce cale sa alegi! ...e ca si cum ai accepta orice "alta situatie" numai ca sa parasesti RO chiar daca ti-ai dobandit "educatia" in tara mama!

Persevereaza! ...si poate o sa alegi o cale pe care sa te bazezi in functie de "educatia" ta!

Bafta, ...o sa mai revin cu comentarii ...cand e nevoie!

p.s. ...nu te agita prea tare sa contactezi forumistii activi pe pm! ...posteaza direct pe topicele aferente si ai rabdare ca sa ti se raspunda.
p.s.2 ... nu te aprinde prea tare daca raspunsurile sau comentariile care le primesti nu sunt chiar pozitive pt tine sau pe placul tau! ...alege solutia ce se aplica in cazul tau ...decat sa intri in contradictii! :ideea: