PDA

View Full Version : Cum se pot trimite sume mai mari de bani acasa?

Inspiration
10-20-2009, 08:08 PM
Buna,

Avem un prieten care ar dori sa trimita bani acasa, in jur de 20.000$ si nu stie cum sa faca, nu stiu cum sa-l ajutam. Nu are acte, nu are cont in banca in Romania, dar ar putea trimite in contul unei rude. Totusi nu va avea probleme daca va trimite aceasta suma si nu are acte? E posibil prin Western union? Nu prea cred...
Stie cineva ce ar putea face?
Multumesc!

sorin
10-20-2009, 08:48 PM
de ce nu-i pune in banca si sa trimita o carte de debit (debit card) rudelor si ei merg la banca si scot banii in mai multe transe?
alta varianta ar fi sa trimita suma in mai multe transe prin Money Gram sau Western Union, pentru ca exista niste sume maxime care pot fi trimise (cel putin aici in SUA) si nu cred ca ar merge toata suma odata. Mai e si varianta cu transfer bancar, despre care ar trebui sa intrebe la banca unde are contul (daca are).

divo
10-20-2009, 08:51 PM
Nu stiu exact daca in Ro se utilizeaza cecuri de calatorie si/sau money order. Daca da,cred ca este cea mai simpla solutie. :thinking:

sorin
10-20-2009, 09:10 PM
Nu stiu exact daca in Ro se utilizeaza cecuri de calatorie si/sau money order.
ba da, se utilizeaza. am vazut cu mai multi ani in urma chiar si la casele de schimb valutar anunt ca primesc cecuri de calatorie. nu vad de ce nu ar mai fi inca valabila aceasta varianta.

Rebela
10-20-2009, 09:39 PM
ba da, se utilizeaza. am vazut cu mai multi ani in urma chiar si la casele de schimb valutar anunt ca primesc cecuri de calatorie. nu vad de ce nu ar mai fi inca valabila aceasta varianta.

Se utilizeaza inca. AmEx Travelers Checks. Problema este ca se incaseaza doar la banci mari in anumite orase numai (Bucuresti si Cluj stiu sigur), pe linga faptul ca au niste comisioane foarte mari (mult mai mari decit Western Union). Inca ceva: este posibil sa ceara pasaport, dovada de cum au fost cumparate, carnetul cu cecurile in ordine (suma fiind mare o sa ai o gramada de cecuri)...in fine..multa durere de cap ca sa le incaseze daca nu e persoana care le-a si cumparat, deoarece or sa presupuna ca le-a gasit (cecurile respective fiind emise FARA sa aiba un nume pe ele).
Money order/cashier's check..iarasi o solutie foarte costisitoare.

Western Union..la 20 k platesti in jur de $500 taxa de transfer aici..Nu stiu daca in Romania plateste ceva. N-am trimis niciodata o suma asa mare.

westernunion.com

Inspiration
10-21-2009, 05:35 AM
Va multumesc pentru raspunsuri. Ar putea trimite prin western union, nu ar conta comisionul. Ii este teama, insa ca va avea probleme daca trimite asa multi bani, o sa-i ceara anumite informatii, de unde are banii, SSN, el e ilegal...
Credeti ca va avea probleme?

livia
10-21-2009, 06:51 AM
Cel mai sigur afla daca se duce la un Western Union doar sa ceara informatii, sa intrebe suma maxima admisa si ce documente are nevoie. Nu trebuie sa precizeze acolo ce si cum, ca nu are statut legal. Spune ca a venit doar sa afle care-s modalitatile si ca revine apoi cu ce este nevoie.
Au si site on line, sa intre sa vada daca au ceva restrictii la sume mari.

aramis_13
10-21-2009, 08:49 AM
20,000 nu e o sumă mare pentru transfer. însă orice tranzacţie financiară care depăşeşte 10,000 de dolari se raportează (şi aici şi în ro). dacă în ro nu îl interesează, aici va trebui să se identifice şi de aici provine problema.

Rebela
10-21-2009, 11:08 AM
Nu imi amintesc sa mi se fi cerut sa ma identific, insa e drept ca suma nu era asa mare. Aramis are dreptate. Tot ce trece de 10k, se raporteaza. Cel mai bine este sa mergi si sa ii intrebi direct. Nu iti cere sa te identifici ca sa primesti informatii. Ia un formular, spune ca il completezi acasa si cere informatii: sume maxime, taxe.
Cind trimiti banii, o sa primesti un numar de confirmare al transferului, pe care il dai persoanei care primeste banii. O sa ii fie mai simplu cind ii ridica.

manolica1
10-28-2009, 08:13 PM
Va multumesc pentru raspunsuri. Ar putea trimite prin western union, nu ar conta comisionul. Ii este teama, insa ca va avea probleme daca trimite asa multi bani, o sa-i ceara anumite informatii, de unde are banii, SSN, el e ilegal...
Credeti ca va avea probleme?

pana in 1000 nu are nevoie de nimic...pana in 2000 are nevoie de un Id, pasaportul e bun...pana in 3000 are nevoie de 2 ID-uri si sa zica unde lucreaza(eu am zis ca in constructii), peste 4000 nu mai stiu dar banuiesc ca tot 2 ID-uri...
poate trimite in mai multe transe de cate 2000 de la mai multe oficii...
este vb de western union

browneyes
11-28-2009, 08:56 AM
de ce nu incearca sa ii trimita prin cineva care are acte in regula? deschide un cont la banca de aici (din US) pe numele acelei persoane...si face un card , cam ce spunea sorin cred. apoi depune cate putin si trimite cardul in Romania. din Romania ii scoate putin cate putin, cred 500 usd pe zi are limita.
eu am un cont la wachovia si un sistem way2save in care la fiecare extragere iti intra in contul de savings 1 usd....mie mi se pare ok. isi face internet banking ....
e o suma destul de mare si poate atrage atentia...

bafta multa