PDA

Arată versiune întreagă : Schimbarea din tine

Melina
18.10.2009, 22:27
Consideri ca te-ai schimbat in ultimii 5-20 ani ? mentalitate , idei , idealuri etc...

p.s. Poate daca nu se mai vede cine si cum a votat , vor vota mai multi.

p.s. Am uitat ca multi au intre 20-30 ani , considerati intrebarea ca find pentru o schimbare pe ultimii 5 ani

FidelKatzo
19.10.2009, 05:25
mentalitatea nu ti se schimba in 5 ani..trebuie 15-20 de ani, asa cum ai spus..si, daca ti se schimba probabil ca nu observi...ideile si idealurile le poti schimba de la o zii la alta,depinde de caracter, imprejurari si capriolele destinului....

Melina
19.10.2009, 05:57
si, daca ti se schimba probabil ca nu observi...ideile si idealurile le poti schimba de la o zii la alta,depinde de caracter, imprejurari si capriolele destinului....
Daca nu observi tu observa altii, dar daca te schimbi fata de cei din jur nu inseamna neaparat ca te-ai schimbat, cred ca la asta te referi cu imprejurarile.
Capacitatea noastra de adaptare sau autoaparare nu inseamna schimbare.
Vrem sa ne schimbam sau sa nu ne schimbam ? poate ca la un moment dat atingi un punct cind nu te mai schimbi , ori ca nu mai poti , ori ca nu mai vrei.
Poate ca vrem sa evoluam dar fara sa ne schimbam , si este clar ca nu ne place sa ne schimbe nimeni . Facem schimbari in viata dar realizam ca ajungem tot de unde am plecat , aceleasi greseli etc..

FidelKatzo
19.10.2009, 06:26
Daca nu observi tu observa altii, dar daca te schimbi fata de cei din jur nu inseamna neaparat ca te-ai schimbat, cred ca la asta te referi cu imprejurarile.
Capacitatea noastra de adaptare sau autoaparare nu inseamna schimbare.
Vrem sa ne schimbam sau sa nu ne schimbam ? poate ca la un moment dat atingi un punct cind nu te mai schimbi , ori ca nu mai poti , ori ca nu mai vrei.
Poate ca vrem sa evoluam dar fara sa ne schimbam , si este clar ca nu ne place sa ne schimbe nimeni . Facem schimbari in viata dar realizam ca ajungem tot de unde am plecat , aceleasi greseli etc..

am vrut sa spun ca imprejurarile te obliga sa te schimbi..de ex. daca te muti intre oamani care nu sunt ospitalieri,mai devreme sau mai tarziu ai sa devii si tu ca ei..adapterea ,dupa parerea mea, implica o schimbare..
nu stiu la ce schimbari te referi cand spui ca ajungem de unde am plecat..daca cineva persista in greseli involuntar are probleme de alta natura..sau este urmarit de ghinion..

Melina
19.10.2009, 06:38
nu stiu la ce schimbari te referi cand spui ca ajungem de unde am plecat..daca cineva persista in greseli involuntar are probleme de alta natura..sau este urmarit de ghinion..
Adica multi spun ca daca li s-ar da timpul inapoi ar face tot la fel in viata .

FidelKatzo
19.10.2009, 07:25
Adica multi spun ca daca li s-ar da timpul inapoi ar face tot la fel in viata .

da,dar se gandesc numai la succese..nu si la esecuri..

Melina
19.10.2009, 07:37
da,dar se gandesc numai la succese..nu si la esecuri..
ca sa ajungi la succese faci si greseli

Georgian@
19.10.2009, 15:02
ca sa ajungi la succese faci si greseli

ce sunt greselile? sau esecurile?

"esecul tau" poate insemna "norocul altuia" sau poate chiar "norocul tau" mai tarziu. :thinking:

Melina
19.10.2009, 17:11
ce sunt greselile?

"greseala" este prea general , diferentiez aici intre greaseala inconstienta si greseala constienta

sau esecurile?
cind renunti la ceva in care ai crezut mult timp

"esecul tau" poate insemna "norocul altuia"
esecul nu prea am cum sa il pun linga noroc prin definitie , dar

nu exista numai norocosi dupa cum nu exista numai ghinionisti

sau poate chiar "norocul tau" mai tarziu. :thinking:

norocul nu ti-l faci singur ci ti se da , nu este bine sa astepti norocul dupa cum nu este bine nici sa dai si sa te astepti sa primesti

Melina
23.10.2009, 12:10
mentalitatea nu ti se schimba in 5 ani..trebuie 15-20 de ani, asa cum ai spus..si, daca ti se schimba probabil ca nu observi...ideile si idealurile le poti schimba de la o zii la alta,depinde de caracter, imprejurari si capriolele destinului....

Daca ai invatat sa dezvolti o ideie nu inseamna ca te-ai schimbat.

Daca am avansat nu inseamna ca ne-am schimbat .Normal ca daca ti-e frig ai invatat sa trebuie sa mai pui ceva pe tine, dar nu te-ai schimbat tot ti-e frig cind este frig , deci ai o limita.
Ce te face pe tine sa spui ca te-ai schimbat ? Dezvolta putin aici .Schimbarea este ceea ce percepem noi ca schimbare , tu spui ca poate nici nu observi dar observa altii , atunci cum ?! daca iti schimbi atitudinea fata de ceva/cineva nu inseamna ca te-ai schimbat , noi nu ne schimbam in functie de altii si nici altii in functie de noi dar invatam sa respectam , sa acceptam , sa toleram.. etc...Vrem sa invatam si cum este altfel dar nu devenim altfel.
Nu cred ca poti schimba in tine ceva dar poti schimba ceva in viata ta.

P.s. Cei drept unii oameni sunt influentabili dar asta fiindca nu stiu ce vor , ce sa creada , pe undeva o nesiguranta care pe masura ce evoluezi ar trebuii sa dispara. Evolutia inseamna macar sa stii ce vrei , sa ajungi sa te cunsoti.

Georgian@
23.10.2009, 20:24
"greseala" este prea general , diferentiez aici intre greaseala inconstienta si greseala constienta

cind renunti la ceva in care ai crezut mult timp

esecul nu prea am cum sa il pun linga noroc prin definitie , dar

nu exista numai norocosi dupa cum nu exista numai ghinionisti

norocul nu ti-l faci singur ci ti se da , nu este bine sa astepti norocul dupa cum nu este bine nici sa dai si sa te astepti sa primesti

de aceea am si cerut explicatii suplimentare.

am pus ghilimele pentru ca "greseala" "esec" "ghinion" "noroc" sunt termeni "intangibili", abstracti daca vrei, aproape fiecare om in lumea asta are o definite proprie.

cand am pus esec si noroc in aceiasi propozitie am dat un exemplu, in care o situatie nefavorabila tie, este favorabila pentru altcineva si ironic e posibil ca in timp acea situatie nefavorabila tie sa te fi aruncat pe o cale mai "buna" in viata.

FidelKatzo
24.10.2009, 07:11
Daca ai invatat sa dezvolti o ideie nu inseamna ca te-ai schimbat.

Daca am avansat nu inseamna ca ne-am schimbat .Normal ca daca ti-e frig ai invatat sa trebuie sa mai pui ceva pe tine, dar nu te-ai schimbat tot ti-e frig cind este frig , deci ai o limita.
Ce te face pe tine sa spui ca te-ai schimbat ? Dezvolta putin aici .Schimbarea este ceea ce percepem noi ca schimbare , tu spui ca poate nici nu observi dar observa altii , atunci cum ?! daca iti schimbi atitudinea fata de ceva/cineva nu inseamna ca te-ai schimbat , noi nu ne schimbam in functie de altii si nici altii in functie de noi dar invatam sa respectam , sa acceptam , sa toleram.. etc...Vrem sa invatam si cum este altfel dar nu devenim altfel.
Nu cred ca poti schimba in tine ceva dar poti schimba ceva in viata ta.

P.s. Cei drept unii oameni sunt influentabili dar asta fiindca nu stiu ce vor , ce sa creada , pe undeva o nesiguranta care pe masura ce evoluezi ar trebuii sa dispara. Evolutia inseamna macar sa stii ce vrei , sa ajungi sa te cunsoti.

nu vreu neaparat sa vorbesc despre mine..dar daca vrei ne putem juca de-a presupusul..cand spui ca am avansat probabil ca te gandest la "evoluat."...eu cand aud cuvantul asta am impresia ca aria de folosinta este mult prea vasta ca sa ma pot referii la ceva concret si atunci il inlocuiesc cu cuvantul civilizat..un cuvant care suna jignitor pentru cineva care are cat de cat scoala,asa cum sunt majoritatea celor veniti din aceasi zona geografica cu mine..a evolua ca om ,inseamna a te supune unui proces indelungat si complicat in care scoala,educatia si cunoasterea culturilor din alte zone geografice ,joaca un rol foarte important..daca vorbesc despre civilizare,asta nu implica neaparat educatia si cunostintele acumulate..mai de graba are rol situatia materiala sau nivelul de dezvoltarea al zonei in care traiesc....cu alte cuvinte;ca sa ajung la lucru,in loc de bicicleta cu opturi la amandoua rotile voi lua metroul si calatoria va dura mai putin. ..si exemplele pot continua..deci, ca sa raspund intrebarii tale, pot spune ca m-am schimbat silit de imprejurari si mediul in care imi duc viata..si te contrazic ,pentru-ca ne schimbam in functie de "altii".,cu sau fara voia noastra...si din clipa in care nu o sa ne deosebim de ei,vom fii asimilati..

Melina
25.10.2009, 07:57
ca sa raspund intrebarii tale, pot spune ca m-am schimbat silit de imprejurari si mediul in care imi duc viata..si te contrazic ,pentru-ca ne schimbam in functie de "altii".,cu sau fara voia noastra...si din clipa in care nu o sa ne deosebim de ei,vom fii asimilati..
Depindem de altii (nu noi hotarim sa ne nastem ) in masura ce si altii depind de noi.Influente exista din partea altora , miscare , curentul , si iei in considerare ceea ce este in jurul tau,dar numai tu insuti te schimbi in raport cu tine.Totul este o asimilare , dar daca ai pielea groasa nu inseamna ca esti nesimtit.

P.s. Cred ca te-au silit nemtii sa devii punctual-;)

Loniia
25.10.2009, 08:21
Consideri ca te-ai schimbat in ultimii 5-20 ani ? mentalitate , idei , idealuri etc...

p.s. Poate daca nu se mai vede cine si cum a votat , vor vota mai multi.

se pune o intrebare ,iar fiecare votam si scriem ce credem despre noi?daca ne-am schimbat in ultimii ani...
Neschimbata in esenta ( cea fizica sigur nu conteaza...glumesc ) in mentalitate , o am aceeasi pe care am avut-o de cand ma stiu,modificari apar odata cu trecerea timpului ,sa o numim ca evoluam prin bagajul de cunostinte cumulate si se dezvolta prin experientele traite pentru atingerea telurilor pe care ti le propui.
Avem toti o comoara in fiinta noastra ,trebuie adusa la suprafata ,consider ca idealurile se pot atinge .

Melina
25.10.2009, 16:26
se pune o intrebare ,iar fiecare votam si scriem ce credem despre noi?daca ne-am schimbat in ultimii ani...

Da Loniia .
p.s. nici eu nu m-am schimbat in esenta