PDA

Arată versiune întreagă : Ai aptitudini de conducator?

Rebela
13.10.2009, 12:20
Cum reactionezi in caz de conflict?

Sa presupunem ca esti nou angajat(a) intr-un institut de cercetare. Ioana este partenera ta pentru toate proiectele. Ea luceraza la companie de cinci ani. E foarte prietenoasa cu tine si te-a prezentat deja tuturor colegilor de serviciu, mergeti la masa de prinz impreuna, ba chiar te-a invitat si la ea acasa pentru cina de citeva ori. Simti ca ii esti datoare cu multe. Iti e cea mai buna amica la locul de munca. Munca ei insa lasa de dorit foarte mult. Mereu scrie in graba prin rapoarte tot felul de impresii fara acoperire; e in urma cu partea ei de lucrare tot timpul. La ultimele intilniri de lucru pe care le-ati avut impreuna, nu a aparut sau a aparut cu mare intirziere, mereu gasind cite o scuza potrivita.
Pare ca tot timpul e la taclale cu amicii si de cite ori incerci sa o confrunti cu proiectele lasate in urma, te introduce unui cunoscut si te angajeaza intr-o discutie foarte degajata si prieteneasca. Se infurie cind ii reamintesti de rapoarte si proiecte. Seful te intreaba de rapoarte. Nu sint gata. E furios. Iti place Ioana dar faptul ca neglijeza munca si asta iti dauneaza, te pune in mare incurcatura. Esti intre ciocan si nicovala: Ioana e placuta de toti in companie, tu esti nou(a) si foarte pasibil sa fii invinuit de neindeplinirea sarcinilor de lucu. Imi place ceea ce fac, imi place compania si nu as vrea sa dau gres.

Mai jos sint 5 posibile moduri de rezolvare a conflictului. Aranjati-le in ordinea in care le-ati aplica. Pentru poll, votati pe cel care se afla pe primul loc la voi. Mai incolo, o sa pun si combinatia (doua dintre ele) pentru un leader eficient/ineficient.

O evit pe Ioana. Sint tacut(a) de cite ori sintem impreuna. Arat lipsa de interes cind vorbim. Nu vreau sa am nimic de-a face cu ea pentru moment. Incerc sa ma racoresc cind sint departe de ea. Nu-I mai amintesc de rapoarte ca sa nu o enervez. Incerc sa rezolv ttul singur(a).

Ii spun totul in fata. Ii spun ca m-am saturat de lenea, de neglijenta si de lipsa ei de responsabilitate. O amenint ca daca nu incepe sa isi ia munca in serios, o sa fac o reclamatie sefului cu toate dovezile de rigoare. Ori se apuca de lucru, ori schimb foaia.

Imi musc limba. Imi pastrez sentimentele numai pentru mine. Sper ca isi va da seama curind ca are un comportament foarte gresit fata de mine. Ma inspaiminta cita furie am la adresa ei dar incerc sa nu ma gindesc la asta deloc. Incerc sa fiu prietenoasa cu ea si fac pentru ea cite un lucru dragut doar-doar se apuca de munca totusi. Daca ii spun ceea ce simt, se infurie si munceste si mai putin decit in present.

Incerc sa negociez cu ea. Ii spun ca daca munceste mai mult, o sa fac ceva petreceri la mine acasa si o invite si pe ea. Incerc sa gasesc un compromise din care sa cistige si ea ceva dar totodata sa o faca sa lucreze mai mult la proiecte. II spun ca si altii au remarcat ca nu lucreaza sufficient. Incerc sa o conving sa lucreze mai mult in schimbul a ceva ce pot face pentru ea.

Ii atrag atentia asupra conflictului dintre noi. Ii explic cum vad eu actiunile ei. Ii spun cit de mult ma supara si ma infurie actiunile ei. Incer sa conversez cu ea pe tema a ceea ce am putea face amindoua ca sa aplanam conflictul. Ii spun cum vad eu lucrurile din punctual meu de vedere dar in acelasi timp incer sa vad si varianta ei. Impreuna incercam sa gasim o solutie ca ea sa aiba timp si de taclale cu amicii in timpul lucrului dar sa si lucreze. Imi revizuiesc ceea ce simt despre situatia asta. O intreb ce parere are despre toate astea.
PS Am uitat sa atasez Poll de la inceput. Sorin, te rog frumos sa adagi un poll: 5 alegeri si anume cele care sint scrise aici cu litere ingrosate. Scuze de incuractura.

aramis_13
13.10.2009, 14:24
ie numa' păntru donşoare? or poa' să-şi deie cu părerea şi noi?

sorin
13.10.2009, 14:46
O evit pe Ioana. Sint tacut(a) de cite ori sintem impreuna. Arat lipsa de interes cind vorbim. Nu vreau sa am nimic de-a face cu ea pentru moment. Incerc sa ma racoresc cind sint departe de ea. Nu-I mai amintesc de rapoarte ca sa nu o enervez. Incerc sa rezolv ttul singur(a).

creca ai fost un pic superficial cand ai intrebat.

divo
13.10.2009, 14:50
Inlocuieste Ioana cu Ion!Ei,ce zici amu'?:P

keyframe14
13.10.2009, 14:56

[LEFT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Sa presupunem ca esti nou angajat(a) intr-un institut de cercetare. Ioana este partenera ta pentru toate proiectele. Ea luceraza la companie de cinci ani. E foarte prietenoasa cu tine si te-a prezentat deja tuturor colegilor de serviciu, mergeti la masa de prinz impreuna, ba chiar te-a invitat si la ea acasa pentru cina de citeva ori. Simti ca ii esti datoare cu multe. Iti e cea mai buna amica la locul de munca.
pai daca ar face asa ioanele de aici de la birou..cine stie ce aptitudini descopar in mine.Pazea:)
si serios acum cred ca numai eu am votat:)

aramis_13
13.10.2009, 15:05
creca ai fost un pic superficial cand ai intrebat.
n-am fo' şăf, că dup'aia so' fo' făcut modificarea!

Rebela
13.10.2009, 15:06
Nebunaricilor ce sinteti:) Ca e Ioana, ca e Ion..nu conteaza. V-ati facut clasamentul? Ati votat? Ia sa votez si eu!!

PS Sorin, merci frumos pentru corectie!!

aramis_13
13.10.2009, 15:21
în ton serios, am un issue (că aşa am învăţat că e frumos să spui în engleză, nu problem): ăsta e testul pentru "aptitudini de team member" nu cel pentru conducător. nu schimbaţi şi titlul topicului?

Rebela
13.10.2009, 15:38
în ton serios, am un issue (că aşa am învăţat că e frumos să spui în engleză, nu problem): ăsta e testul pentru "aptitudini de team member" nu cel pentru conducător. nu schimbaţi şi titlul topicului?

Pe cuvint de onoare ca nu e. In primul rind nu e un test. Si nu are nici o legatura cu team member ci cu solutionarea conflictelor. Doua dintre metode (sa le zic asa) sint cele mai cu succes utilizate de persoanele care fie ca vor, fie ca nu vor...au aptitudini de conducatori.

divo
13.10.2009, 15:41
Ok Rebel,am bifat raspunsul "preferat".Cand vin rezultatele?:thinking::-h

Rebela
13.10.2009, 16:00
Ok Rebel,am bifat raspunsul "preferat".Cand vin rezultatele?:thinking::-h

Vin cind voteaza mai multi..N-ai vazut ca fac propaganda!! Pe topicul asta nu se inghesuie nimeni ca nah...nu ne certam..INCA :)))

aramis_13
13.10.2009, 16:29
te cred, da eu unul nu pots ă votez, pentru că răspunsul corect are o componentă negativă (la explicaţii)

Rebela
13.10.2009, 16:45
te cred, da eu unul nu pots ă votez, pentru că răspunsul corect are o componentă negativă (la explicaţii)

Componenta negativa? La ce te referi?

asa-mi vine si mie sa aberez din cand in cand. e o buna eliberare psihica. o zi nu se abereaza, una se abereaza. azi se abereaza

pai topicul este un fel de "brainstorming", deci toate variantele, bune sau rele trebuiesc luate in calcul. probabil am citit gresit cand am adaugat sondajul la topicul initial si mi-a ramas pe creier "varianta" aia. :d

Se numeste "freudian slip" :)

Cu "brainstorming' ai dreptate...cred ca merita sa punem acolo si alte variante care nu sint in poll:) Spre exemplu:

6) As angaja pe unul sa-i rupa picioarele

7) A zis-o key14 ma pe la inceput

8) M-as duce cu fofirlica la sef ...ma rog, cu veveritza etc :) depinde de sex

iaca "brainstorming"...LOL

aramis_13
13.10.2009, 17:16
asta:

...
5. Ii atrag atentia asupra conflictului dintre noi. ... Ii spun cit de mult ma supara si ma infurie actiunile ei...

dacă excludem ce am citat, atunci ca şi coleg, am 5 - 5 - HR
ca şi conducător (adică pe o treaptă ierarhică superioară) 5 - 5 - discuţie cu colectivul - HR

sauzimdebine
13.10.2009, 19:13
... Pe topicul asta nu se inghesuie nimeni ca nah... :)))
Pai unde-i poza Ioanei, ca-ti spun eu imediat ce o vad daca ma inghesui sau nu. Iar daca ea se inghesuie cu seful, altfel cum ar sta cinci ani pe pozitie fara sa faca nimic, atunci le fac poze la amandoi, la inghesuiala.

Cat despre aplanarea conflictelor ... cazul prezentat, dupa parerea mea, nu este un conflict. Lucrul in echipa presupune divizarea sarcinilor in functie de ... iar de aici nu ai cum sa te fofilezi. Se vede imediat cand nu-ti faci bucatica ta de aratura.

Primul pas, presupunand ca Ioana prin delasarea ei afecteaza ritmul si/sau calitatea araturilor mele, este sa o "inghesui" intre patru ochi. Daca nu merge ... urmeaza "inghesuiala" in grup. Si atunci se va alege, ori eu, ori Ioana, ori sefu' o sa sfarsim "inghesuiti" bine.

VanDerGigi
13.10.2009, 20:08
Un curs din asta "managing conflict" de 5 ore am facut eu acum vreo 2 luni. La simularea din final toata lumea a fost multumita le-am facut pe doua fatuci sa se pupe dupa atata paruiala, deci aptitudini de conducator am numai ca nu mi le vede nimeni inca lol

Rebela
13.10.2009, 21:17
aramis13, pai ii esti coleg....asa se presupunea in expunerea originala.

sauzimdebine, de ce nu consideri asta un conflict? Nu e inca un conflict deschis, dar este un conflict. Totul este ipotetic acolo. Nu e un scenariu perfect.

claudiunj, ai votat? Care ar fi prima ta alegere in cazul de mai sus?

PS Am tradus cazul respectiv dintr-o baterie de teste administrate la angajare pe pozitii de conducere. Eram curioasa cum iesim per total, aici pe forum dar si care cum ar raspunde la astfel de situatii. Nici un raspuns nu e gresit, e doar DIFERIT.

Daca adaug efectul celor 5 rezolutii, cum le-ati imperechea?

1.cistigam amindoi
2.amindoi si pierdem dar si cistigam in acelasi timp
3.amindoi pierdem
4.eu pierd, tu cistigi
5.eu cistig, tu pierzi

VanDerGigi
13.10.2009, 22:51
claudiunj, ai votat? Care ar fi prima ta alegere in cazul de mai sus?

1.cistigam amindoi
2.amindoi si pierdem dar si cistigam in acelasi timp
3.amindoi pierdem
4.eu pierd, tu cistigi
5.eu cistig, tu pierzi

Nici una din variante nu este completa dar cea mai aproape este varianta #5 (cel putin descrierea) si asta am votat. Tu pui problema din perspectiva colegului, ca superior insa primele 4 variante sunt chiar hazli.

Cu privire la cine si ce castiga .. nici un conflict nu poate fi cu adevarat rezolvat daca nu castiga si nu sunt multumite ambele parti, deci varianta 1, efectul variantei 5.

marian42
14.10.2009, 00:30
[ Ioana este partenera ta ba chiar te-a invitat si la ea acasa pentru cina de citeva ori.
Ie clara treaba si-ti spun cum va evolua din acest moment asa-zisul conflict:
- Ioana nu doar c-o sa-si faca munca mai abitir ca 'nainte, ba si p-a mea. In fiecare zi o sa am flori proaspete pe birou, gustari si biletele de amor am sa gasesc prin sertare, in filele dosarelor zilnice o sa-mi ascunda poze cu ea in ipostraze cat mai sexi si drumurile noastre or sa se intersecteze al dracului de des prin camera xerox-ului ori te miri unde.
Howgh!

FidelKatzo
14.10.2009, 05:03
Ie clara treaba si-ti spun cum va evolua din acest moment asa-zisul conflict:
- Ioana nu doar c-o sa-si faca munca mai abitir ca 'nainte, ba si p-a mea. In fiecare zi o sa am flori proaspete pe birou, gustari si biletele de amor am sa gasesc prin sertare, in filele dosarelor zilnice o sa-mi ascunda poze cu ea in ipostraze cat mai sexi si drumurile noastre or sa se intersecteze al dracului de des prin camera xerox-ului ori te miri unde.
Howgh!

as mai adauga ca neaparat actul sexual trebuie sa aiba loc in prima seara..altfel cum sa-si dea seama Ioana ca ai aptitudini de conducator..?

ca nou angajat cred ca este de recomandat sa se evite conflictele..daca Ioana face pe clovnul si i se permite ,cu atat mai mult..probabil ca sunt alte dedesubturi la mijloc..trebuie sa fie firma lu' peste ,unde fiecare isi face treaba cum vreau muschii lui..

Rebela
14.10.2009, 06:29
Asa da "brainstorming", marian si paul :) Dragalasilor, va rog frumos sa votati una dintre cele 5 variante, ea care vi se pare voua mai potrivita cu felul cum ati actiona. Ca sa va fie mai uspr, ginditi-va ca Ioana e Ion de fapt. A propos, in varianta originala o chema Sally...LOL

PS Votul e secret, in caz ca se ingrijoreaza cineva sa nu fie descoperit ca "leader".

Suflet_solar
14.10.2009, 06:43
Buna dimineata.
Am votat si eu, Rebela.
Si daca aflu ca am aptitudini de conducator cand stiu bine ca n-am avut niciodata, promit ca ma pun sefa.
Unde, cand, cum, ramane sa ma mai gandesc. :)

Rebela
14.10.2009, 06:53
Buna dimineata.
Am votat si eu, Rebela.
Si daca aflu ca am aptitudini de conducator cand stiu bine ca n-am avut niciodata, promit ca ma pun sefa.
Unde, cand, cum, ramane sa ma mai gandesc. :)

Maria, ma bucur sa te revad:)

aramis_13
14.10.2009, 08:17
aramis13, pai ii esti coleg....asa se presupunea in expunerea originala...

şi ţi-am răspuns pentru ambele cazuri...

Rebela
14.10.2009, 08:49
şi ţi-am răspuns pentru ambele cazuri...

Asa este, scuze. Care este cauza pentru care consideri ca ceea ce ai scris cu rosu este un comentariu negativ? Eu as fi zic ca e indicat sa ii spui ce simti. Este posibil ca unii sa nu realizeze ca actiunile lor ii deranjeaza pe altii.

A propos, poti exclude comentariul. Nici una nu este solutia perfecta, batuta in stinca, ci doar o orientare.

marian42
14.10.2009, 09:44
marian si paul Ca sa va fie mai uspr, ginditi-va ca Ioana e Ion de fapt.
Pai daca-l cheama Ion, unde-i varianta-n care ii dau doua capatzani in gura si-l potolesc imediat?

aramis_13
14.10.2009, 10:11
Asa este, scuze. Care este cauza pentru care consideri ca ceea ce ai scris cu rosu este un comentariu negativ? Eu as fi zic ca e indicat sa ii spui ce simti. Este posibil ca unii sa nu realizeze ca actiunile lor ii deranjeaza pe altii.

A propos, poti exclude comentariul. Nici una nu este solutia perfecta, batuta in stinca, ci doar o orientare.

pentru că niciodată nu mi-am exprimat furia sau supărarea în faţa angajatului. când începi cu "sunt supărat/furios pe tine/acţiunile tale" deja pierzi teren de negociere. îl faci să se simtă deja în inferioritate, se aşteaptă să "şi-o ia" şi se "retrage". binenţeles că mă deranjează/supără/înfurie ceea ce face (sau ce nu face) dar nu o spun. niciodată.
o singură dată a fost nevoie să trec de pasul 2.

FidelKatzo
14.10.2009, 10:13
ok.am votat..ma simt ca dupa o nastere..

Loniia
14.10.2009, 12:32

Sa presupunem ca esti nou angajat(a) intr-un institut de cercetare. Ioana este partenera ta pentru toate proiectele. Ea luceraza la companie de cinci ani. E foarte prietenoasa cu tine si te-a prezentat deja tuturor colegilor de serviciu, mergeti la masa de prinz impreuna, ba chiar te-a invitat si la ea acasa pentru cina de citeva ori. Simti ca ii esti datoare cu multe. Iti e cea mai buna amica la locul de munca. Munca ei insa lasa de dorit foarte mult. Mereu scrie in graba prin rapoarte tot felul de impresii fara acoperire; e in urma cu partea ei de lucrare tot timpul. La ultimele intilniri de lucru pe care le-ati avut impreuna, nu a aparut sau a aparut cu mare intirziere, mereu gasind cite o scuza potrivita.
Pare ca tot timpul e la taclale cu amicii si de cite ori incerci sa o confrunti cu proiectele lasate in urma, te introduce unui cunoscut si te angajeaza intr-o discutie foarte degajata si prieteneasca. Se infurie cind ii reamintesti de rapoarte si proiecte. Seful te intreaba de rapoarte. Nu sint gata. E furios. Iti place Ioana dar faptul ca neglijeza munca si asta iti dauneaza, te pune in mare incurcatura. Esti intre ciocan si nicovala: Ioana e placuta de toti in companie, tu esti nou(a) si foarte pasibil sa fii invinuit de neindeplinirea sarcinilor de lucu. Imi place ceea ce fac, imi place compania si nu as vrea sa dau gres.

Mai jos sint 5 posibile moduri de rezolvare a conflictului. Aranjati-le in ordinea in care le-ati aplica. Pentru poll, votati pe cel care se afla pe primul loc la voi. Mai incolo, o sa pun si combinatia (doua dintre ele) pentru un leader eficient/ineficient.[LIST=1]

Ii spun totul in fata. Ii spun ca m-am saturat de lenea, de neglijenta si de lipsa ei de responsabilitate. O amenint ca daca nu incepe sa isi ia munca in serios, o sa fac o reclamatie sefului cu toate dovezile de rigoare. Ori se apuca de lucru, ori schimb foaia.

Imi musc limba. Imi pastrez sentimentele numai pentru mine. Sper ca isi va da seama curind ca are un comportament foarte gresit fata de mine. Ma inspaiminta cita furie am la adresa ei dar incerc sa nu ma gindesc la asta deloc. Incerc sa fiu prietenoasa cu ea si fac pentru ea cite un lucru dragut doar-doar se apuca de munca totusi. Daca ii spun ceea ce simt, se infurie si munceste si mai putin decit in present.

Incerc sa negociez cu ea. Ii spun ca daca munceste mai mult, o sa fac ceva petreceri la mine acasa si o invite si pe ea. Incerc sa gasesc un compromise din care sa cistige si ea ceva dar totodata sa o faca sa lucreze mai mult la proiecte. II spun ca si altii au remarcat ca nu lucreaza sufficient. Incerc sa o conving sa lucreze mai mult in schimbul a ceva ce pot face pentru ea.

Ii atrag atentia asupra conflictului dintre noi. Ii explic cum vad eu actiunile ei. Ii spun cit de mult ma supara si ma infurie actiunile ei. Incer sa conversez cu ea pe tema a ceea ce am putea face amindoua ca sa aplanam conflictul. Ii spun cum vad eu lucrurile din punctual meu de vedere dar in acelasi timp incer sa vad si varianta ei. Impreuna incercam sa gasim o solutie ca ea sa aiba timp si de taclale cu amicii in timpul lucrului dar sa si lucreze. Imi revizuiesc ceea ce simt despre situatia asta. O intreb ce parere are despre toate astea.

5
2
4
3
1

1.cistigam amindoi ...varianta 5
2.amindoi si pierdem dar si cistigam in acelasi timp ....varianta 2
3.amindoi pierdem ...varianta 1
4.eu pierd, tu cistigi ....varianta 4
5.eu cistig, tu pierzi ....varianta 3

Rebela m-am pus in situatia de a fi o posibila colega...

treaba la acel compartiment a mers fiindca ceilalti faceau treaba Ioanei

Rebela
14.10.2009, 13:05
Pai daca-l cheama Ion, unde-i varianta-n care ii dau doua capatzani in gura si-l potolesc imediat?

Ha ha haaaaaaaaaaaaaaa...Am eu un Ion din asta la lucru. Nu-i lenes dar ceea ce face, e foarte riscant. Scrie tot felul de chestii fara acoperire, prin fisele oamenilor. Ma si mir ca nu l-au dat afara pina acuma. Poate dupa ce s-or trezi cu un proces pe cap din caza lui :)

pentru că niciodată nu mi-am exprimat furia sau supărarea în faţa angajatului. când începi cu "sunt supărat/furios pe tine/acţiunile tale" deja pierzi teren de negociere. îl faci să se simtă deja în inferioritate, se aşteaptă să "şi-o ia" şi se "retrage". binenţeles că mă deranjează/supără/înfurie ceea ce face (sau ce nu face) dar nu o spun. niciodată.
o singură dată a fost nevoie să trec de pasul 2.

Ai dreptate, insa nu o lua mot-a-mot. Poti sa te exprimi asa incit sa nu il faci sa intre in defensiva dar sa iti si comunici ideea cit mai clar. Nu musai sa folosesti cuvintele respective dar e esential sa stie ca ceea ce face te deranjeaza.

ok.am votat..ma simt ca dupa o nastere..
Gemeni? Ce sex?

Rebela m-am pus in situatia de a fi o posibila colega...

treaba la acel compartiment a mers fiindca ceilalti faceau treaba Ioanei

Loniia, cam asa ceva. Vad ca majoritatea au votat 5. :) Mai este o solutie care in combinatie cu 5, este un indiciu foarte bun de "leader". Nu zic acuma mai mult, dar o sa pun interpretarile aici vineri.

Pisoi
14.10.2009, 16:56
Ha ha haaaaaaaaaaaaaaa...Am eu un Ion din asta la lucru. Nu-i lenes dar ceea ce face, e foarte riscant. Scrie tot felul de chestii fara acoperire, prin fisele oamenilor. Ma si mir ca nu l-au dat afara pina acuma. Poate dupa ce s-or trezi cu un proces pe cap din caza lui :)

...si ce? tu nu sti sa dai "cu" capatzana??

p.s. am votat si eu! ...dar ieri, sa nu se prinda nimeni
...in rest! ...am relat topicul cu "colegi/colege" de p-aici ...spune drept ca te-ai gandit si tu la asta

Rebela
14.10.2009, 19:08
...si ce? tu nu sti sa dai "cu" capatzana??

p.s. am votat si eu! ...dar ieri, sa nu se prinda nimeni
...in rest! ...am relat topicul cu "colegi/colege" de p-aici ...spune drept ca te-ai gandit si tu la asta

He he...N-as recurge la asa ceva, decit in imaginatia mea. Acolo sint mai ceva decir Rambo:) Oricum, nu ma afecteaza direct individul.

Iti spun sincer ca de data asta nu m-am gindit nici la colegi, nici la colege de forum. Pur si simplu am dat peste testul asta si m-am gindit sa-l traduc sa vad ce iese. Sau te referi la alt topic? Posibil sa fiu pe dinafara.

elliane
16.10.2009, 01:05
Sigur ca fiecare reactioneaza comform caracterului sau.
Eu i-as spune totul in fata,dupa care cred ca nu mai este necesar sa-i atrag atentia ca relatia noastra este in criza :lol:.
Consider ca-i inutil sa le spui tuturor,problema si persoanei interesate,nu.
Pot si sa "acopar" lipsurile ei/lui,pentru doua zile,dar a treia e....jale.

Rebela
16.10.2009, 06:44
Consider ca-i inutil sa le spui tuturor,problema si persoanei interesate,nu.
.

Punct ochit, punct lovit cu afirmatia de mai sus.

Pot si sa "acopar" lipsurile ei/lui,pentru doua zile,dar a treia e....jale

De acord cu tine. Insa modul cum ii spui e esential ca sa nu il/o pui in defensiva sau sa mai creezi mai stiu eu ce valuri. Sint doua variate: 2 si 5.

keyframe14
16.10.2009, 07:00
Sint doua variate: 2 si 5.Ia sa vezi ce ordine fac la birou azi:P

Rebela
16.10.2009, 07:05
Ia sa vezi ce ordine fac la birou azi:P

LOL, key!! Sa ne comunici rezultatele. Poate te pune sef!

keyframe14
16.10.2009, 07:08
LOL, key!! Sa ne comunici rezultatele. Poate te pune sef!
Pacat ca nu vedem care cum au votat, ca-i luam si pe restul de 3:)
Daca o sa fiu numit sef nu o sa mai dau pe aici f des, o sa fiu destul de ocupat cu subalternele...lucram in uichend:)lol

Rebela
16.10.2009, 07:59
Super trupa Romanian-portal!!!

Majoritatea au votat 5.

Este cineva dintre cei care au votat 2, care nu a citit in amanunt cazul si raspunsurile in detaliu si a votat doar dupa ce e in Poll? Daca da, ii rog frumos sa imi trimita un PM.

O sa pun astazi interpretarile si explicatiile.

Rebela
16.10.2009, 12:23
In solutionarea conflictelor, doua elemente sint luate in consideratie: scopul si persoana cealalta(relatia dintre cei in cauza)

1. Retragerea:
Folosita cind nici scopul si nici relatia(persoana cealalta) nu sint importante
Mai ales barbatii folosesc aceasta metoda (chiar si in casnicii) crezind ca daca se retrag, rezolva conflictul cind de fapt intorc spatele unei confruntari.
Ambii pierd

2. Fortarea argumentului:
Folosita cind scopul este esential dar relatia cu cealalta/celelalte persoane nu este importanta … folosesti toata energia ca sa iti atingi scopul (gen vinzator-client) insa nu conteaza daca relatia se distruge
Eu cistig, tu pierzi

3. Imbunarea:
Folositaatunci cind relatia (persoana cealalta) este mai importanta decit scopul si vrei sa te faci placut si acceptat
Eu pierd, tu cistigi

4. Compromisul:
Folositatunci cind si relatia si scopul sint egal importante dar nu este timp suficient pentru o confruntare
Amindoi cistiga dar amindoi si pierd.
(Daca e utilizata des, aceasta metoda deterioreaza relatia in timp. Atentie cupluri!! J Gasiti timp pentru metoda 5.)

5. Confruntarea:
Folosit atunci cind si relatia si scopul sint foarte importante (si este si timp de discutie) si conflictul se defineste ca o rezolvare de problema comuna. (de dorit, mai ales in casnicii)
Amindoi cistiga!

Prin urmare cei mai eficienti leaderi sint cei care au pe primele doua locuri 5 si 4.

PS 2 si 5 sint oarecum asemanatoare, diferenta fiind in modul de comunicatie: 2 este oarecum brutala si ii pune pe oameni in defensiva, 5 fiind varianta mai blinda, care in final atinge scopul de-a pastra si relatiile si de-a solutiona si problema in comun. Pentru cei care au ales 2 si nu 5 sint doua posibilitati: fie nu au fost atenti si au facut o confuzie, fie 2 li s-a parut mai logica pentru ei. Schimbati 2 cu 5 si o sa fiti uimiti de rezultate fara dureri de cap prea mari si fara proteste sau stricarea prieteniilor pe la locul de munca.

Nu exista raspunsuri gresite, ci doar moduri diferite de-a solutiona problemele, de la caz la caz.

sorin
16.10.2009, 12:40
avand in vedere ca s-au afisat rezultatele, am inchis sondajul, pentru a pastra corectitudinea rezultatului.

Rebela
16.10.2009, 12:43
avand in vedere ca s-au afisat rezultatele, am inchis sondajul, pentru a pastra corectitudinea rezultatului.

foarte corect..multumesc

Pisoi
16.10.2009, 14:40
Super trupa Romanian-portal!!!

...urrraaa! am castigat!!! ..c-asa se mai intampla cateodata si-n fotbal

p.s. si eu nici macar nu stiu sa dau cu capatzana...

Rebela
16.10.2009, 15:20
Pisoi, cred ca ma refeream la faptul ca majoritatea au votat 5 si posibil ca dintre cei care au votat 2 sa nu fi citit in intregime scenariile de la 2 si 5 si sa fi votat numai din ce scria la poll. Oricum, sint sigura ca majoritatea aici recurgem la toate cele 5 metode in viata noastra de zi cu zi deoarece unele sint mai comode decit altele (in functie de situatie), dupa care probabil ca in functie de ce ne intereseaza mai tare (telul sau persoana) si tot asa.