PDA

Arată versiune întreagă : Cati bani se platesc la interviu???

gabila100
29.07.2005, 03:19
Acum chiar ca m-am ametit....Cat costa taxa la interviu.Eu stiam de 375 de dolari.Corect??? Eu am gasit insa si
<UL>[/list]
<UL>[/list]
<UL>[/list]
<UL>[/list]
<UL>[/list]
<UL>Immigrant visa a plication processing fee (per person), Form DS-230 : $335.00
Diversity Visa Lottery surcharge for immigrant visa application (per person applying as a result of the lottery program $375.00
Immigrant visa security surcharge, for all IV and DV applicants: $45.00 [/list]

roxanici
03.08.2005, 22:28
Taxa de interviu este 755$ incepand cu 8 martie 2005..nuj pe ce siteuri ai gasit tu sumele alea dar dupa parerea mea aia sunt bani care iti sunt ceruti de anumite firme de intermediari..eu una am aplicat cu ajutorul unei firme de intermediari si mi-au cerut o suma de 50$ si atat..eu la inceput am crezut ca e o tzeapa... (daca ai sacitesti pe forum poti vedea acest lucrusmileys/smiley36.gif)..dar am avut noroc si e o firma serioasa care si acum ma ajuta in caz ca am nelamuriri (prin mailuri)..dar sincer, fie vb intre noi io daca ar mai fi trebuit sa aplic inca o data as face-o direct on-line..fara intermediarismileys/smiley1.gif

gabila100
17.08.2005, 01:46
Nu , nu , se face o confuzie...

In plicul 1 scria ca taxa de program este de 375 de dolari. Ceea ce nu au mai spus ei in cont e ca atunci cand mergi la ambasada pe langa 375 de dolari mai platesti 335 pt formularul DS 230 si 45 pt celalalt...

foryoutupac
10.09.2005, 08:26
Cele trei sume se aduna cele pe care le-ai scris tu se platesc la ambasada,daca le aduni este suma de 755 de dolari,deoarece in data de 13 iunie 2005 am platit si eu aceeasi suma,din care tie se returneaza nu stiu cat aca nu reusesti la interviu dar in principiu ar trebui sa reusesti.

Ce conteaza cel mai mult la interviu este sa fii sigur pe tine sa zambesti si sa te uiti in ochii celui care iti i-a interviul,deoarece prin chestia acesta ii arati ca esti un om serios :P

roxanici
10.09.2005, 20:34
foryoutupac felicitari ptr obtinerea vizei!smileys/smiley32.gifAm dori si noi sa stim cum a decurs interviul in cazul tau. (cu multe multe detalii daca se poatesmileys/smiley1.gif) Multumim!

foryoutupac
11.09.2005, 00:57
Eu am fost programat in data de 13 iunie 2005 care a picat in ziua de luni,vineri am fost la bio medica si mi-am facut analizele medicale care este langa ambasada Cubei sau Egiptului numai tin minte,atat pot sa spun ca s-au comportat foarte frumos cu mine si sunt foarte draguti si este aproape de spitalul floreasca unde mi-am facut razele eu v-as recomanda sa mergeti acolo la bio medica.

Eu am intarziat la interviu trebuia sa ma prezint la ora 8:00 acolo si am ajuns numai pe la 8:10,ce pot sa va spun ca ar fii foarte bine sa plecati de acasa cat mai repede sa nu faceti ca mine.mai ales daca este luni deoarece lunea nici taxi-uri nu prea gasesti, mai bine ajungi mai repede cu 10 minutela ambasada,voi cum sunteti cu loteria vizelor aveti prioritate fata de ceilalti,eu de exemplu am ajuns acolo si m-am bagat direct in fata am mers acolo la un jandarm si i-am zis ca sunt cu loteria vizelor si am stat cam un minut afara si dupa aceea am intrat inauntru,acolo inauntru trebuie sa iti scoti toate obiectele din medal sa le pui intr-un vas trebuie sa iti inchizi telefonul si sa il lasi acolo la intrare si iti da un numar,pe care il arati la iesire si iti primesti telefonul inapoi.Dupa aceea o sa vedeti o masa la care voi nu trebuie sa va opriti sa prezentati ceva acte,treceti de masa si urcati scarile intrati intr-o sala unde va veti aseza pe un scaun ,dupa care o sa va auziti numele si veti merge la ghiseul 6 acolo veti prezenta toate actele care trebuie prezentate la interviu dupa aceea va trimite sa plati taxa de 755 de dolari dupa aceea va asezati iara pe scaun va veti auzi iara numele mergeti la ghiseul 5 undeva va i-a amprenta, si dupa aceea va chemea la ghiseul 5 cred unde aveti interviul.

La mine interviul a costat in doua intrebari,cand mi-am primit originalul de la diploma de Bacalaureat m-a intrebat "Unde iti parul?",deoarece in diploma de bacalaureat aveam parul lung iar cand am mers la interviu aveam parul scurt,i-am zis "ca m-am saturat si l-am tuns",a inceput sa rada si m-a intrebat ca cine este persoane care mi-a semnar affidavit of support si i-am zis ca este un prieten de familie,si mi-a spus sa ma pregates pentru viza,am asteptat cam 40 de minute dupa care am fost chemat iara la ghiseul 5 unde mi-a dat pasaportul si mia- explicat care este faza cu viza.

In principiu cand iti auzi numele iti spune si ghiseul la care trebuie sa mergi,dar sa fiti atenti deoarece iti spune numele cam stalcit nu prea intelegi.

Nu ii asa de greu,numai trebuie sa fii sigur pe tine si sa nu te pripesti,si la intrebare sa ii raspunzi direct si trebuie te uiti la el in ochii,cum a fost la intrebare cand m-a intrebat ca cine mi-a semnat affidavit of support,i-am raspuns ca imi este prieten de familie nu i-am zis ca de cand il cunosc si alte prostii.Daca vrei mai multe informatii ma puteti intreba ca va raspund cu cea mai mare placere.

roxanici
11.09.2005, 01:10
Super foryoutupac!smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifAm ras cu lacrimi cand am citit ce intrebare ti-au pus (aia cu parul). Multam fain ptr detalii!! O sa te mai stresam cu intrebari daca e cazulsmileys/smiley1.gif..Numai bine!

gabila100
12.09.2005, 04:52
De fiecare data cand citesc cate o cronica din aceasta ma gadila pe sira spinarii.Stiu ca si eu o sa ajung intr-o zi acolo...smileys/smiley99.gif

Sper sa nu fie cazullsmileys/smiley17.gif

foryoutupac
13.09.2005, 00:13
Adica?

Ai castigat si tu la loteria vizelor?

gabila100
13.09.2005, 04:01
Da, am castigat si eu.Am nr 10*** Cred ca o sa merg la ambasada undeva la inceputul anului viitor...

foryoutupac
13.09.2005, 05:44
Prin ianuarie cam asa trebuie sa fii chemata la interviu.

Felicitari si multa bafta!!!

roxanici
13.09.2005, 05:59
gabila100..cine stie cand vom ajunge sa fim si noi programati la interviusmileys/smiley19.gif..cut-off pe luna noiembrie 3900..incredibil..

gabila100
14.09.2005, 04:40
foryoutupac, trebuie sa-ti zic ca sunt un el si nu o ea....smileys/smiley1.gif

Asa e roxi( cred ca pot sa-ti zic asa smileys/smiley2.gif), din pacate linia s-a tras cam repede pe noiembrie...Un pronostic viitor al meu este de undeva la 7000-8000 pt decembrie.Cred ca va fi un salt foarte mare in decembrie pt ca , cut-off-ul pe noiembrie va fi realizat foarte repede de ambasade...In plus treb sa te gandesti la problemele avute de SUA recent...Apropo, sper ca nu stau prost cu geografia dar Kentucky nu e undeva prin sud...peunde a trecut Katrina...???

roxanici
14.09.2005, 05:14
Ia uite Gabilutza http://ils.unc.edu/daniel/gifs/USA-MAP.GIF smileys/smiley2.gif

gabila100
14.09.2005, 05:19
Cam ai dreptatesmileys/smiley4.gif

Melinda
15.09.2005, 13:09
avand in vedere ca in topicu general nu se precizeaza despre ce interviu - pentru care viza- iar voi vorbiti de loterie...totusi vreau sa va intreb si eu daca stiti persoane carora sa le fie refuzata viza H1B la interviul de la ambasada. asa, din auzite...pentru statistica mea de dinainte de interviu. bineinteles, avand toate actele in regula, viza aprobata de americani si tot dosaru pus la punct - zic io- etc etc...sper sa fie ok nu?

need incurajare

gabila100
16.09.2005, 00:41
Sincer nu prea am auzit de refuzuri pe h1b.Chiar si la h2b refuzurile sunt rare, ca se merge in grup...Dar daca spui ca ai toate actele in regula ....n-ar trebui sa ai ai probleme

Apropo, unde mergi in state? Pe ce job?

Melinda
16.09.2005, 09:19
lucrez si locuiesc in State, in Naples, FLde doi ani, lucrand la aceeasi companie, in principiu imobiliara, si in care am "urcat pe scara" ca orice om care incepe ceva...si acuma, sunt multumita ca vor sa ma tina neaparat, astfel ca au "facut" un post pe domeniul meu de studiu (market and survey researcher -am terminat sociologia)...putand astfel sa aplice pentru viza asta. nu stiu sigurdaca voi lucra insa, in domeniul meustii?pe 28 merg la interviu si voiam sa stiu daca e ca o "formalitate" doar.pana acum am fost 2 ani la rand cu H2B- trebuind sa vin acasa in timpul verii-si sa stii ca poti avea totu in regula (contract, tot) si sa fii refuzat la H2B deci nu stiu... nu se merge in grup. de unde ai auzit asta? eu tin minte anul trecut ca, cu toate ca eram cu totu in regula, m-am cam stresat...da poate asa sunt io din fire.

tu ?

Melinda
16.09.2005, 09:25
imi puteti explica si mie despre ce cut-off-uri vorbeati mai sus? mersi

gabila100
21.09.2005, 00:14
Buna Melinda...Avand in vedere ca ai mai avut vize H2b si acuma angajatorul tau s-a hotarat sa te "propulseze" pe o viza h1b nu cred sa ai probleme.In plus ,spune-mi te rog , nu aplici pt viza direct de acolo din State.Adica vreau sa spun , nu se ocupa angajatorul tau din State inclusiv de obtinerea vizei.

Pt H2b , dupa cum stii , se poate aplica numai ce persoana respectiva a capatat acel "permis de munca" , Certificate Of Labour. Petitia nu este una nominala ci cuprinde numele tuturor salariatiilor straini( foreign workers) pe care el vrea sa ii angajeze.Astfel la interviu merg, de regula, in aceiasi zi,toti cei care sunt pe petitia respectiva.De aici si expresia mea "in grup"

Cut-off-ul de care vorbim e legat de loteria vizelor....Cut-off-ul cu cei caremerg la ambasada in noiembrie...

Sa mai scrii aici pe site.sa ne spui cum a fost la interviu...