PDA

Arată versiune întreagă : Nou venit in Los Angeles

09mihai
09.10.2009, 02:15
hello, :v:

am ajuns in LV sivreau sa raman. Am o viza de turist pe 10 ani. Poate cineva sa ma lamueasca in ce conditii pot sa-mi inchiriez o casa, si eventual sa-mi cumpar o masina sh ? cum fac sa-mi deschid un cont in banca (si mai important, la care din ele?) :thinking:

Daca ma poate ajuta cineva, pls do :P

orice sfat e bine primit. thks

PS: ce zona apropiata imi recomandati sa ma stabilesc.. avetzi alta propunere?

Pisoi
09.10.2009, 12:43
hello, :v:

am ajuns in LV sivreau sa raman. Am o viza de turist pe 10 ani. Poate cineva sa ma lamueasca in ce conditii pot sa-mi inchiriez o casa, si eventual sa-mi cumpar o masina sh ? cum fac sa-mi deschid un cont in banca (si mai important, la care din ele?) :thinking:

orice sfat e bine primit. thks

PS: ce zona apropiata imi recomandati sa ma stabilesc.. avetzi alta propunere?

hello! si tie

...ai ajuns in LV sau LA?

...cu riscul ca o sa te dezamagesc pot sa-ti spun ca nu ai sanse la ce ti-ai propus cu "viza de turist" (cel putin nu acum) ...pe de alta parte dupa expirarea termenului de vizita vei intra in statut ilegal si problemele se vor complica. ..."conditiile" necesare ar fi acte legale de rezidenta sau alt tip de viza.

...sfatul meu este, ca daca tot ai viza pe 10 ani sondeaza terenul apoi mergi acasa si fa-ti ceva teme si revin-o cu forte proaspete.

...da de ce scoti limba la noi?

p.s. ai putintica rabdare ca o sa treaca si shogunelu p-aici si te sfatuieste el mai bine ce si cum.

shogunelu
09.10.2009, 12:45
Cu casa e mai greu pe numele tau, ca n-ai nici social si nici credit. Cel mai simplu e sa gasesti pe cineva care deja are un apartament inchiriat si e dispus sa te ia coleg, sau sa inchirieze cineva care poate, un apartament pt tine.

Pt masina poti sa intri pe www.losangeles.craigslist.org (http://www.losangeles.craigslist.org) .

Cont la banca ti-as sugera sa deschizi la Bank of America, e cel mai simplu.
O sa-ti ceara doua acte de identitate cu poza- pasaportul si permisul tau romanesc sau cartea de identitate romaneasca.

Te-as sfatui sa te stabilesti undeva mai spre ocean, e temperatura mai placuta, nu sunt caldurile chiar atat de crunte. Cu cat inaintezi inspre uscat, cu atat e mai jale cu caldura.

Multa bafta, o sa ai nevoie de ea.

PS Gaseste un birou (deobicei de asigurari auto) unde poti sa faci aplicatie pt carnet de conducere international, te costa vreo 200 $, dar nu strica sa-l ai.

celisa
18.10.2009, 08:52
bine ai sosit in LOS ANGELES!

celisa
18.10.2009, 09:05
eu as zice,cum faci sa te intretii?ca de esti turist,mai greu gasesti de lucru....de ai nevoie de ajutor,tip apartament,etc...lasa pe pm mesaj.incerc sa te ajut cum pot...intrebarea ai stiut sa o pui f bine,cine intelege,atunci si mai bine.
ai mult curaj pt o aventura de acest tip.eu cand am fost in locul tau,nu m-a ajutat nimeni...dar nu e timpul pierdut...am ales o strada mai lunga,dat fiind ca si bagajul meu este greu,dar voi ajunge oricum...

09mihai
20.10.2009, 05:11
eu as zice,cum faci sa te intretii?ca de esti turist,mai greu gasesti de lucru....de ai nevoie de ajutor,tip apartament,etc...lasa pe pm mesaj.incerc sa te ajut cum pot...intrebarea ai stiut sa o pui f bine,cine intelege,atunci si mai bine.
ai mult curaj pt o aventura de acest tip.eu cand am fost in locul tau,nu m-a ajutat nimeni...dar nu e timpul pierdut...am ales o strada mai lunga,dat fiind ca si bagajul meu este greu,dar voi ajunge oricum...

Multumesc mult pentru sfaturi.

celisa
20.10.2009, 07:53
cu placere!

florin.costea
24.10.2009, 08:35
cum de voi aveti noroc si altii nu, eu unul as da si as lasa totul pt. a sta in Los Angeles chiar si daca ar trebui sa dorm in gara tot m-as descurca eu cumva, doar asta este viata o gramada de incercari

florin92
24.10.2009, 16:10
florin si ce te opreste sa ajungi in L.A.?si eu am de gand sa vin intr-un an sau 2!!
PS merita ft mult!!

divo
24.10.2009, 18:07
cum de voi aveti noroc si altii nu, eu unul as da si as lasa totul pt. a sta in Los Angeles chiar si daca ar trebui sa dorm in gara tot m-as descurca eu cumva, doar asta este viata o gramada de incercari

In care gara?:thinking:
Norocul si-l face omul... se zice.Nu stiu daca sunt sau nu norocosi cei care locuiesc in LA,cred ca depinde de la situatie la situatie.
Bafta la implinirea visului!

keyframe14
24.10.2009, 23:34
cum de voi aveti noroc si altii nu, eu unul as da si as lasa totul pt. a sta in Los Angeles chiar si daca ar trebui sa dorm in gara tot m-as descurca eu cumva, doar asta este viata o gramada de incercariUna e sa-ti doresti sa vizitezi un loc, si alta sa-ti doresti "sa stai". Cred ca e recomandat pentru oricine sa viziteze un loc inainte sa-si doreasca sa locuiasca acolo.

florin.costea
03.04.2010, 10:21
mar ajuta foarte mult niste sfaturi, nu mie frica, ca nu o sa ma descurc , lucrez in vanzari mi se cere tot timpul sa gasesc solutii, daca ar trebui sa stiu ceva vias fi foarte recunoscator

florin92
03.04.2010, 16:14
Pai in vanzari se gasesc joburi,pentru ca oricine are nevoi personale!

Juniorz
25.04.2010, 12:41
hmm si eu lucrez la springtime ca lucrator comercial... adik fac mancare nu e ca si cum ai fi bucatar dar e aproximativ si imi place foarte mult cea ce fac. de curand am vb la firma si am propus sa fiu avansat ca gestionar... am inteles ca e foarte greu pentru ca ai ogramada de responsabilitati dar nici nas vrea sa renunt la prepararea mancari doar ca bani fac diferenta si de aceea as vrea sa avansez la gestiune, pentru a putea sa strang niste banuti ca sa am ceva pus deoparte cand oi ajunge in LA sper. acuma stiu ca mancarea este intodeauna cautata nu conteaza ca e restaurant sau e fast food.... ce sanse am sa imi gasesc ceva foarte repede ? in LA daca e posibil. ?

florin92
08.05.2010, 15:27
Am gasit un articol interesant si am zis sa vi-l prezint si voua.

Los Angeles este de fapt un conglomerat de comunitati: Santa Monica, Malibu, Beverly Hills, Weswood Village, Burbank, Glendale, Downtown etc. Din avion incepand cu 20 de minute inainte de a ateriza incepi sa vezi orasul. Gigantic si plat. Autostrazile si ritmul de viata sunt ametitoare. Noaptea, in trafic, o autostrada in LA pare aproape romantica: un sir nesfarsit de lumini albe pe o parte si rosii pe cealalta. Exista intersectii de autostrazi care sint pe 3 - 4 nivele, fiecare cu 6 benzi. E ceva cu care ochii unui european se obisnuiesc greu. Fiindca in America totul este 'large': de la masini la autostrazi si case, pina la portiile de mincare.
Restaurantele in Los Angeles sint renumite pentru diversele tipuri de bucatarii. italiana, japoneza, thailandeza, indiana, persana, chinezeasca, romaneasca (reprezentata cu cinste de Sabrina unde poti manca pe pofta inimii ca la mama acasa!) toate tarile sunt reprezentate prin bucataria traditionala.
Sute de restaurante. Majoritatea americanilor maninca in oras. Ritmul de munca este zdrobitor, ore lungi la care se adauga si orele pe care le petreci in masina… cui ii arde sa gatesca cina cand ajunge acasa? In plus, americanii pun mare accent pe viata sociala si prefera sa iasa in oras cu orice ocazie, fie o cina cu un prieten, fie "a quick bite for lunch" cu un partener de afaceri sau coleg de birou.
Ceea ce mie imi lipseste, insa, aici este mersul pe jos in locuri publice, unde poti intalni oameni. Viata in LA inseamna sa traiesti aproape in masina. Cafenele, piatete, mai rar. Pentru asta exista New York care are "human contact" din plin. LA are un sistem de transport in comun foarte putin dezvoltat. Practic, fara masina esti un om mort. Nu te angajeaza nimeni. In plus, in weekend sunt atitea posibilitati de distractie, ca nu ai incotro si trebuie sa ai un mijloc convenabil de transport. Festivaluri, concerte, surf la ocean sau calarie in varf de munte, shopping in "old town areas", degustat de vin si cate si mai cate. Toate la distante ca Bucuresti - Breaza sau Bucuresti - Sinaia, dar care cu ajutorul retelei de autostrazi sunt de abordat in mai putin de o ora.

Si, apropo de shopping! Nimic nu e mai accesibil in aceasta tara decat reteaua de magazine. Boutic-uri, en-gros-uri, supermarketuri totul deschis 24 de ore pe zi, 7 zile din 7. Reducerile de Craciun, Thanksgiving, Labor Day, Memorial Day, President Day si toate National Days care sunt cam o data pe luna… reduceri, reduceri, reduceri. Daca e ceva ce le place americanilor, acestea sunt "gheseft"-urile adica mai pe romaneste "chilipirurile". Daca pot negocia si castiga chair si 50 de centi la un articol care costa 50 de dolari sunt fericiti.

sursa: 121.ro/articole/art1190-viata-la-los-angeles-p2.html

Pisoi
08.05.2010, 21:26
...e cam adevarat ce se spune in articol ...numai ca nu e asa numai in LA ci mai peste tot ...si mai ales in metropole :d

driverr
06.09.2010, 13:01
Mai putin Sabrina care de fapt e Sabina...:)

CiupaNezu
24.09.2010, 17:19
:-hMa numesc Marius,am 18 ani si sunt in Romania.Mai am de terminat liceul,apoi ma gandesc sa merg in america la munca...nu merg la fix ci merg la risc.Ati putea sa-mi dati niste sfaturi va rog?:v:

dona
01.02.2011, 09:47
Doamne, sa traiesc in LA!!! Asta este visul meu!!
Sunt constienta ca nu alearga 'cainii cu covrigi in coada"..peste tot e greu! Dar numai faptul ca traiesti acolo unde sunt celebritatile, sa ai sansa sa fii aproape de ei; in special cand traia Michael Jackson (sunt fan de mult timp), sa mergi sa vizitezi locurile pe unde a trait..chit ca ajungi pana in poarta casei lui, etc..
este o ocazie unica in viata..este sansa pe care eu o astept de o viata!!! sa convietuiesti printre aceste celebritati, sa respiri acelasi aer si multe altele!
va consider norocosi pe toti care au ajuns in LA si ar trebui sa fiti recunoscatori vietii, lui D-zeu..si am convingerea ca sunteti!
Si mai am convingerea ca sunteti mandri ca sunteti romani ACOLO, in alta lume, iar cand si daca reveniti in Romania va este rusine ca sunteti romani datorita conditiilor care sunt aici ! Cel putin, mie asta mi se intampla de fiecare data!
datorita jobului pe care l-am avut, am vazut o parte din america...este o alta viata!!! Incomparabil...! da, au si ei saracii lor, "homeless'-ii, dar cred ca nici nu se omoara cu munca...tot datorita jobului, ii cunosc foarte bine: americanii sunt puturosi, cred ca li se cuvine TOT, se plang etc..
Romanii muncesc, fratilor!! Romanul face fata oriunde in lumea asta! Dar nu avem sanse, in pecial in tara asta de c....t!! Nu avem sansa ca pt alte tari, sa aplicam pt un job normal, ci numai pt munca "de jos" (cum se zice; din partea mea, orice munca este onorabila, dar ma refer munca grea pe bani putini cu care nu poti supravietui): spalatori de vase, dadace, dansatoare sexy, maturatori etc..un job la office, nici vorba (si poate chiar esti in stare, ba chiar mai bine decat americanii, respectiv natia din acea tara).
Eu de cand caut un job in SUA, dar firmele de recrutare de la noi au anunturi numai cu pozitiile mai sus mentionate!!
Dar nu ma las, nu renunt la aceasta sansa pe care voi o aveti DEJA indeplinita!
Multa bafta tuturor si multumiti lui D-zeu!!

ionut89_dya
06.07.2011, 14:28
Salutariiiii!!! Eu impreuna cu sotia urmam sa plecam pe 18 august in LA Canoga Park....acolo avem rude .Puteti sa-mi spuneti cat ar costa permisele de conducere -eu profesionist iar sotia B.Din ce am citit pe forum e cu totul o alta viata...abia asteptam sa ajungem !!!!

drivefast
08.07.2011, 22:37
practic neglijabil fata de celelalte cheltuieli pe care o sa le aveti - probabil undeva sub $100 pentru amindoua. dati de veste cind ajungeti, o sa fim vecini. take it easy.