PDA

Arată versiune întreagă : Nou venita

loui
28.07.2005, 21:45
smileys/smiley1.gifBuna !Numele meu e Cosmina si ma bucur nespus ca am reusit sa "dau"de acest forum.Sunt o incepatoare in ale calculatorului si mi-a luat putin timp pana sa inteleg "la cat e ceasul".Ok ! Sunt in USA de4 luni impreuna cu sotul si baietelul nostru de 9 ani.Suntem castigatori ai Loteriei Vizelor,locuim in South California si ne-am zis sa ne alaturam si noi romanilor (dupa cate am inteles sunt o multime in aceasta zona,oare pe unde se ascund?) care scriu pe acest site.Sotul meu lucreaza dar eu nu am gasit inca nimic.Cu engleza ma descurc binisor si m-amgandit sa incerc pentru postal job.Este oare cineva care mi-ar putea spune mai multe despre acest job? S-ar putea sa am ceva sanse ?Multumesc si numai bine !

angela
29.07.2005, 07:22
Bine ai venit Louismileys/smiley102.gif

Comitetul de primire nu este disponibil astazi fiind vineri si zi scurtasmileys/smiley36.gif, dar o intrebare tot am pentru tine : unde mai exact in California. Sunt multe orase si nu toti suntem din acelasismileys/smiley2.gif

loui
29.07.2005, 12:04
<UL>
<LI>
<DIV align=left>Bine te-am gasit Angela !smileys/smiley37.gifNoi locuim in Loma Linda (San Bernardino),e un orasel mic,dupa cum maispunea cineva de pe aces forum...cand am ajuns aici,am avut impresia ca sunem undeva ...la tara.Ne-am asezat aici,ca sa zic asa,nu pentru ca am fi dorit in mod special ci pentru ca romani "binevoitori"ne-au promis un oarecare sprijin pentru inceput.Da,si cum am ramas doar cu promisiunea si cu un gust amar privitor la bunavointa unora dintre noi,am zis :asta e,viata te incearca in multe feluri dar hei ,zambeste, maine va fi mai bine.& nbsp;& nbsp;& nbsp;& nbsp; </DIV></LI>[/list]

angela
29.07.2005, 17:09
Noi locuim mult mai departe de voi. Stam in San Diego si nu e chiar asa aproape, pacatsmileys/smiley9.gif in felul asta ne-am fii cunoscut si noi.smileys/smiley2.gif

ariel_2005
29.07.2005, 18:28
Bun venit Cosmina smileys/smiley1.gif. cum te acomodezi aici ? eu ma numesc Iulia si sotul e Petersmileys/smiley1.gifsi mica noastra fetita e Ariel. Noilocuim in vancouver wa sunt venita aici de un an smileys/smiley4.gif.

http://www.visajourney.com/gallery2/member_photos/concert_ni (http://www.visajourney.com/gallery2/member_photos/c&#111;ncert_night_002) ght_002

http://www.visajourney.com/gallery2/member_photos/000_0079

loui
02.08.2005, 15:12
Bine v-am gasit ! Inca sunt la faza de 2 zile plans,2 zile ok...si astept sa-mi treaca dorul de casa.Ariel,e un nume tare frumos cred ca si micuta e la fel.smileys/smiley1.gif

AndaF
04.08.2005, 18:43
Buna! si eu sunt noua...locuiesc in San Diego ....mai e cineva in aceasta zona?

angela
04.08.2005, 19:23
Hey Anda,bine ai venit!

Eu stau in san Diego, mai exact in Coronado. Din cate stiu eu nu e prea departe de tine.smileys/smiley2.gif

loui
05.08.2005, 04:10
OK ! Dar aproape de Loma Linda ,nu sta nimeni ?smileys/smiley19.gif

AndaF
05.08.2005, 10:51
Buna Anda ! Sunt Cosmina si,ca si tine nu demult am dat peste acest forum.Din cate am inteles sunt multi romani prin zona San Diego...Ce vant te aduce prin US ?

Bine v-am gasit Cosmina si Angela! Sotul este american, iar dupa ce am trait cativa ani in Romania, ne-am hotarat sa venim si p'aici. Avem 2 copii smileys/smiley1.gif

Imi lipsesc prietenii din Romania, si e destul de dificil sa tinem legatura, chiar daca au net, fiecarecu problemele lui...

acum cateva zile Ambasada i-a refuzat viza mamei :((

Ce sa mai... una peste alta... ma simt singura, chiar daca rudele sotului sunt de treaba, cateodata imi e greu sa ma exprim in engleza, sau nu-mi gasesc cuvintele atat de usor...Totusi nu regret ca am venit in US, atata ca in momentul de fata imi e greu...

Sper sa tinem legatura!

Va pup!

loui
05.08.2005, 20:39
Buna Anda ! Citind cele de mai sus,am realizat ca ,situatia mea nu difera prea mult de a ta (atata doar ca noi nu avem chiar pe nimeni aici ci doar noi pe noi...vorba aia),sufleteste cel putin simt acelasi lucru...Imi lipsesc enorm prietenii si am ajuns sa ii iubesc si pe cei care,acasa ma calcau pe sistemsmileys/smiley17.gif.Dar tu vei fi just fine,pentru ca oricum sotul e american si asta ajuta mult...Va trece perioada de inceput,de dor de casa (eu astept asta de 4 lunismileys/smiley19.gif,si sper sa vina si vremea cand nu ii voi mai considera "straini"pe cei din jurul meu) Sper ca macar din cand in cand sa ne scriem 2 vorbe...

Pe curand!

angela
06.08.2005, 05:32
Cosmina ce te face sa crezi daca sotul e american e mai usor? Eu zic ca
e mai greu si alte cupluri pe care le-am intalnit mi-au cam dat
dreptate. Tu macar ai avantajul de a vorbi limba romana zilnic, dar noi
( si eu sunt in aceeasi oala-sot american), vorbim doar cand o facem la
telefon cu cei din tara. Nu stiu cum sta situatia la Anda datorita
faptului ca au locuit o vreme in Ro, s-ar putea ca sotul sa vorbeasca
cat de cat lb romana. Oricum si al meu stie cateva cuvinte dar tot e
greu. Toate inceputurile sunt mai grele, acorda putin timp si o doza de
optimism si va fii mai bine garantat. smileys/smiley2.gif

Eu sunt venita in US din mai anul trecut, deci nu am cine stie ce
vechime pe aici, dar deja ma simt mai in largul meu pentru simplu fapt
ca am invatat sa accept totul asa cum este, nu am eu cum sa ii schimb
pe americani si sincera sa fiu dua 1 1/2 in Ro nici nu vreausmileys/smiley9.gif. Nici noi, nici ei nu sunt mai cu mot, toti suntem la fel.

Capul sus si te asigur ca iti va fii mai bine. Chiar daca tu vrei numai
preiteni romani sa stii ca e greu, sau se poate intampla ca in cazul
meu, nu veti fii pe aceeasi lungime de unda, nu aveti gusturi comune,
nu va place aceeasi muzica, etc....asta va face sa fie tot dificil
crede-ma.

Poate intr-o zi ne vom intalni cu totii la un picnic, ar fii frumos, dar sa ne grabim, sa nu ma apuce durerile nasterii pe acolosmileys/smiley36.gif

loui
06.08.2005, 20:46
Hey Angela !Da,ok,nu spun ca voua (celor cu sot american)va e cu mult mai usor,dar cel putinmacar unuldin doi stie cu ce se mananca traiul de aici.Eu,sotul si baietelul nostru,aveam impresia ca am aterizat pe Marte...nu tu limba,nu tu cineva pe care sa intrebi una alta,sa te indrume in vreun fel sau macar un sfat mic acolo...Dar acum e mai bine...vorba ta,am invatat sau mai bine zis acuma invat sa accept totul asa cum este,sa iau totul ca atare...Ideea cu picnicul mi se pare ok...apropo astepti un bebe ?E primul copil ?

angela
07.08.2005, 07:49
Ok, daca p0ui din punctul asta de vedere, ar cam fii un avantaj, eu nu
am avut probleme in gasirea unei locuinte sau carti de credit. Raportul
meu la cartile de credit este excelent si asta datorita sotului, ca
daca ar fii fost numai dupa mine nu stiu cat ar fii fost de bun. Cand
nu vorbesti limba e chiar si mai greu. Daca ai orice fel de intrebari
nu ezita si intreaba-ma, aici, email sau private message, ok?

Noi, da, asteptam un bebe mic si frumos ( asa zic eu ca o sa iasa, doar e al meusmileys/smiley2.gif) este baietel si va fii primul nostru bebelus. smileys/smiley17.gif

loui
07.08.2005, 09:41
Da,multumesc.Cu siguranta ,intrebari voi avea si e bine de stiut ca este cineva care ne poate lamuri in unele probleme.Si deci veti avea un baietel...super...sa fie sanatos (caci de frumos va fi cu siguranta pentru ca e al tau,si copil mai frumos nu existasmileys/smiley1.gif)Eu mi-am dorit baiat si am fost total dezamagita cand doctorul mi-a spus (eram in 8 luni) ca va fi fata...dar...s-a inselat,si avem un baietel...cel mai frumos,destept si cuminte smileys/smiley2.gifdintre toti

angela
07.08.2005, 17:09
Eu sper sa nu se fii inselat in caul meusmileys/smiley2.gif

california69
10.10.2005, 17:46
Salutare !

Am vazut ca sunteti destui care ati venit in ultima perioada in zona San Diego.

Ca sa ne putem cunoastem, eu si cu sotia mea, ne-am gindit sa incercam sa organizam un BBQ pe plaja . Ce ziceti ?

Angela, tu ai spus ca ne suni cind vei ajunge in zona. Se pare ca ai uitat. Nu stiu cum se face, toti se pling smileys/smiley19.gifca nu avem prieteni , ca suntem singuri, ca ne pare rau de viatza pe care am lasat-o in Romania, dar nimeni nu vrea sa faca nimic in sensul bun de a ne reface prieteniile aici. De ce oare? Chiar atit de mult ne schimba viatza din America ?smileys/smiley18.gif

Stiim doar sa ne plingem si atit. Probabil ca este mult mai usor sa ne plingem.

De aceea , incercam sa organizam acest BBQ in San Diego si cu aceasta ocazie sa ne si cunoastem.

Astept sa vad cine ne raspunde si care cu adevarat isi doreste sa intilneasca si alti romani in zona San Diego.

smileys/smiley1.gifcalifornia69

angela
11.10.2005, 04:27
Mihai eu nu ma plang de prieteni crede-ma. Am cunoscut romani o gramada
pana acum, unii au fost extraordinari, altii nu sunt e gustul meu ca sa
ma exprim frumos. Unii dintre ei mi-au amintit de perioada frumoasa din
Ro in care aveai o gramada de prieteni, altii m-au facut sa imi doresc
orice natie ca prieteni dar nu romanismileys/smiley9.gif

Pe 29 eu ma apropii cu pasi marunti de a avea bebele. Ma misc greu
acuma si rabdarea mea e cam in plop, deci eu nu garantez nimic, daca va
fii foarte cald numai in soare nu imi arde mie sa stau. Asta e poate
ramane pe altadata, cand o sa ma intorc din NY

california69
11.10.2005, 05:00
Angela, imi pare foarte bine sa aud ca te apropii cu pasi marunti de momentul mult asteptat. Iti doresc sa fie bine si sa veniti in 3 data viitoare.

Cat despre ceea ce ai spus tu mai sus, ai mare dreptate, noi calatorim extrem de mult pe toata coasta de West si am intilnit foarte , foarte multi romani , dar intradevar din acei multi, putini au fost pe gustul nostru, si asta asa ca sa ma exprim ca tine.

Noi ne consideram foarte normali, realisti si cu capul pe umeri. Asa cum ti-am spus, noi suntem de de 8 ani si pot sa-ti spun ca noua personal, ne place ENORM de multaici in america.

Sa stii ca ne-ar face mare placere sa venim sa te vizitam in Coronado, daca vrei .Asteptam sa ne mai comunicam.

O zi buna !

Mihai