PDA

Arată versiune întreagă : NAATI Accreditation, Bucuresti

Sergiu21
29.09.2009, 10:39
Buna, ma numesc Sergiu si traiesc in Moldova;

Asi vrea sa emigrez si eu in Australia insa am nevoie de putin ajutor )

Pot sa aflu ce organizatie se ocupa cu acreditare ca translator profesional in limba romana in Bucuresti? Am citit ca se poate de trecut testul pentru job'ul respectiv de 60 puncte si cele 5 puncte pentru community language.

Un telefon sau link ar fi foarte folositor;

Insa mersi pentru orice tip de informatie in legatura cu aceasta.

Sergiu21
30.09.2009, 17:54
Nu a dat nimeni testul pentru comunity language?? Cele 5 puncte? Presupun ca testul acesta imi trebue, este pentru amindoua cele 5 si 60 de puncte pentru job, am citit pe un forum ca pot da testul la British council in Bucuresti, e adevarat? Help plz )

odim
02.10.2009, 02:16
Sergiu, din ce stiu eu NAATI este autoritatea australiana de acreditare a translatorilor. Daca ai studii in domeniul acesta si vrei sa practici in domeniul acesta in Australia trebuie sa-ti faci dosar de acreditare la NAATI. Poti intra pe site-ul lor, www.naati.com.au , sa vezi care sunt pasii de urmat si sa le scri sau sa-i suni daca ai nelamuriri.
Nu stiu exact la ce se refera testul de comunity language. Ce stiu este ca atunci cand iti faci dosar de emigrare in Australia trebuie sa dai testul de limba engleza IELTS care in Romania se da la British Council.

Sergiu21
04.10.2009, 17:44
Multumesc mult odim,
community language este testul ala pentru 5 puncte.. Ok, cred ca altii il cunosc ca testul pentru Fluency?
Am mai vazut pe cineva scriind ca au dat testul asta la British Council, dar postul era din 2005 )
Si am citit in bucletul pentru Naati accreditation ca pot sa dau testul pentru translator si cele 5 puncte (e un test integrat cum am inteles/ un singur test pentru amindoua) in Romania. Insa nu este lamurit unde.