PDA

Arată versiune întreagă : Case number

Magica
28.07.2005, 03:06
Stie cineva daca numarul de caz are vreo semnifictie?

sorin
28.07.2005, 03:20
Normal ca are. In fuctie de acel numar se fac programarile la interviu.

gabila100
29.07.2005, 00:49
Tu ce numar ai, Magica?

Magica
02.08.2005, 21:39
EU am 4530. CE sanse credeti ca am sa fiu chemata la interviu?

danielle
03.08.2005, 07:23
Pai e un numar foarte mic. Daca te-ai grabit cu trimiterea actelor inapoi la KCC, interviul ar trebui sa-l ai in octombrie, cel tarziu noiembrie.

Magica
04.08.2005, 00:18
Multumesc pentru raspunsuri. Acum am o alta intrebare: este greu sa iti gasesti de lucru si cazare?

danielle
04.08.2005, 08:21
Multumesc pentru raspunsuri. Acum am o alta intrebare: este greu sa iti gasesti de lucru si cazare?

De lucru se gaseste. Depinde insa in ce domeniu. Munci necalificate sau care cer putina calificare sunt peste tot(cel putin in orasele maricele) dar meseriile care cer o anumita calificare se gasesc mai greu, cu insistenta pentru ca cer si experienta americana. Dar nimic nu este imposibil.

Cazarea, asta e o problema mai spinoasa. In principiu trebuie sa-ti gasesti prin cunostinte pentru inceput pentru ca atata timp cat nu ai credit history, nu se prea inghesuie nimeni sa-ti inchirieze.

Magica
04.08.2005, 20:07
Multumesc Danielle, raspunsurile tale chiar ma ajuta sa imi formez o imagine despre ceea ce este pe acolo.
Pentru inceput, cam cat se poate castiga pe luna (lucrand ca ceea ce se gaseste mai usor-nu stiu ce se gaseste mai usor de lucru?)?

danielle
05.08.2005, 09:44
Pai Magica, depinde de domeniu, cum spuneam mai sus.

Ca munca necalificata, cel mai usor gasesti de munca pe la un supermarket unde esti platit cu salariul minim, care aici in California e 6,75. Calculeaza mai departe si tu cam cat ar fi pe luna, la 40 ore lucrate. Desi mai paltesti si taxe la banii aia dar nu cred ca foarte mult pentru ca deja e salariul mic.

Daca stii engleza binisor si ai si ceva experienta in lucrul cu calculatorul, poti gasi un job de data entry, filling, sau typing, sau tot felul unde salariile sunt ceva mai sus, incep de la la 8-9/ora.

Daca esti programator, administrator de retea, de ex, poti gasi un job cu cel putin 20 dolari/ora.

Oricum depinde foarte mult de domeniu.

Magica
09.08.2005, 19:40
Cum se deruleaza interviul pentru obtinerea vizei (este dificil, ce te intreaba)?
Voi tot prin loteria vizelor ati ajuns in USA? A fost greu?

danielle
09.08.2005, 21:55
In cazul meu, eu am plecat tot prin loterie.

Interviul nu este greu daca te pregatesti cu toate documentele si dovezile financiare pe care ti le cer. Dureaza 5 minute, mai mult dureaza asteptarea pana iti vine randul. In mare procedura e asa:

- intri in ambasada, esti controlat evident la intrare, spui ca esti cu loteria si iti spun ei incotro s-o iei,

- te asezi, astepti sa te cheme la ghiseu

- la ghiseu, predai toate actele care le ai cu tine si sustii un interviu cu o functionara de origine romana

- apoi te duci la amprente si sa platesti taxa de viza

- interviul cu consulul, cateva scurte intrebari, alegi daca vrei in engleza sau romana

- asteptarea plicului cu acte si a pasaportului cu viza.

Mai citeste subiectele mai vechi, s-a scris acolo mai mult despre cum decurge un interviu.

Magica
10.08.2005, 00:48
Ti-a fost greu cand ai ajuns in USA? Te intreb pt ca ma cam inspaimanta gandul ca sunt numai printre straini, ca nu cunosc locul etc

danielle
10.08.2005, 07:40
E putin greu, ca orice inceput. Dar trece si te acomodezi. Depinde si in ce zona mergi. Aici, in California, de ex, a fost mai usoara acomodarea,pentru ca e plin de emigranti siputini seuita urat daca mai stalcesti limba. Noi am fost insa un caz fericit care am aterizat printre o gramada de neamuri, ne-am facut prieteni imediat deci n-am simtit atat de acut lipsa celor de acasa. In buildingul in care locuim sunt 70% romani deci...

Cunosc insa si cazuri de persoane carora nu le-a placut in America de la inceput si nu s-au putut adapta.

Cred ca depinde in mare parte si de ce esti dispus sa lasi in urma si cu cata convingere pleci pe drumul emigrarii. Si mai depinde si de ce gasesti aici. Eu am sfatuit intotdeauna pe cei care vin incoace sa incerce sameargaintr-o zona in care au rude, prieteni, unde e o comunitate mare de romani, pentru ca asa cred eu ca se vor simti mai bine.

Evident, asta e parerea mea, poate ne mai ajuta cineva cu alte pareri.

clau-lavinia
05.09.2005, 06:19
BUNA.AM SI EU O PROBLEMA DESTUL DE COMPLEXA.CAND M-AM INSCRIS LA LOTERI NU ERAM CASATORITA IAR ACTUALUL MEU SOT, CARE ATUNCI IMI ERA PRIETEN, A EMIGRAT IN CANADA. URMA SA NE CASATORIM CA SA PLEC SI EU ACOLO, DAR INTRE TIMP AM CASTIGAT LA LOTERIE.EL ESTE IN CANADA SI NU A PUTUT SEMNA UN RIND DE FORMULARE.EU CAND AM TRIMIS PRIMUL RAND DE ACTE , AM TRIMIS SI O COPIE DUPA CERTIFICATUL DE CASATORIE SI NUMELE ACTUAL SI CEL D DINAINTEA CASATORIEI.CE AR TREBUI SA FAC MAI DEPARTE?PUTETI SA MA AJUTATI.NU STIU DACA AM PROCEDAT CORECT.CLAUDIA

cipp80
05.09.2005, 18:46
Dupa cum am mai spus pe topic , romanii din nashville tn doresc sa ajute castigatorii loteriei .

Putem sa va ajutam in problemele de adaptare fara sa va cerem ceva in schimb . Vrem doar sa ajutam .

Pt intrebari scrieti mi la preotciprian@yahoo.com