PDA

Arată versiune întreagă : Religia ca institutie si credinta ca spirit-discutie[2]

Ben
27.09.2009, 17:19
buna, am deschis acest topic care reprezinta continuarea precedentului.http://www.romanian-portal.com/forum/showthread.php?t=15684

Ben
27.09.2009, 17:23
[Quote:Originally Posted by aramis_13
cele două exemple sunt de genul Mr. X de pe planeta Pământ avea o pisică care mânca doar vegetale. sau ca acela cu băieţelul (tot de pe planeta Pământ) împuşcat că nu a vrut să renunţe la credinţă. aceste aşa-zise argumente au aceeaşi credibilitate ca şi afirmaţia lui encore despre crocodilii care rezolvă ecuaţii. adică nulă. mersi. iar te învârţi în argumente circulare. pisica mea lasă carnea pentru ... banane. care îi plac la nebunie. ei şi? pisica, ca şi câinele, este omnivoră. dacă aceia puneau o poză cu leul (sau pisica) mâncând efectiv ierburi, era altceva. mă gândesc că un filmuleţ cel puţin era mult mai convingător. deşi pot să îţi spun ceva: nici cel puţin un filmuleţ nu era suficient. asta pentru că alături de câini şi pisici, şi carnivorele mănâncă din când în când ierburi. de ce? simplu. tu ce faci când eşti balonat sau ţi-a căzut mâncarea greu la stomac?
lăsăm deoparte faptul că informaţia provine de pe un site creştin (şi care pune la dispoziţie o carte despre cum să combaţi, ca şi creştin pe atei, tot prin biblie), şi mergem mai departe. animalele carnivore nu mănâncă vegetale decât ca şi curative.
explicaţia pe care o primeşti în general când pui această întrebare este că dumnezeu a făcut un "re-proiectare" a organismelor după "cădere". doar că biblia nu pomeneşte nimic de asta. să admitem că aşa e. şi care e motivul pentru care a făcut dumnezeu aşa ceva? să nu-mi răspunzi că nebănuite sunt căile domnului sau că ştie el de ce ...

Aramis, uneori emiti niste intrebari care ma pun in "dificultate" ca sa spun asa. Cum adica de ce a facut asa ceva. exista 2 posibilitati: 1.Dumnezeu a avut motivul Lui (pe care eu nu-l detin, nu stiu de ce) iar 2. satan a facut toate acestea dintr-un motiv cunoscut de el. eu spun sa trecem la lucruri mai serioase si nu sa ne impotmolim la intrebari de genu: ce/de ce mancau animalele inainte de pacat.(parerea mea)
Acum as mai vrea sa v-a istorisesc o intamplare de curand aflata:
Intr-o zi dupa revolutie un pastor mergea cu trenul de la Cluj spre facultate si vine un domn (profesor universitar)si spune:
-Tinere unde te duci?
-La Bucuresti domnu' profesor.
-Ce faci la Bucuresti?
-Pai fac scoala sunt student.
-Foarte bine, da la ce esti student?
-La teologie.
Cand a auzit preofesorul lucrul acesta a spus:
-Tinere, am crezut ca esti un om serios, mai crezi tu in lucrurile astea in care numa' babele mai cred, mai crezi tu in Dumnezeu? Eu am 2 doctorate si vii si-mi spui mie ca tu crezi in Dumnezeu, dar l-ai vazut pe Dumnezeu? cum poti crede in ceva ce n-ai vazut?
-Domnu' profesor dumneavoastra ce profesor sunteti?
-De istorie
-Dumneavoastra credeti ca o existat Mihai Viteazu?
-Cred
-Da l-ati vazut?
-Nu l-am vazut, dar cred ca asa scrie istoria
-Domnu' profesor de Dumnezeul meu scrie Sfanta Scriptura pe langa care istoria omenirii este mersu' trenurilor. Nu L-am vazut, dar atunci cand am ramas fara paine in casa am ridicat mainile spre cer si El mi-a dat paine. Nu L-am vazut dar in fiecare zi El e cu mine, m-au parasit prieteni de ai mei dar El nu m-a parasit niciodata.
" Ferice de cei ce n-au văzut si au crezut ".

encore
29.09.2009, 02:01
Fraza urmatoare pe mine ma pune pe ganduri (...)

"You know you found God when you realize you don't need to seek God!"

Pai asta-i un truism. Ca si cind ti-ai pierdut cheile si cind le-ai gasit inseamna ca nu mai trebuie sa le cauti. Or something ...

Raven
29.09.2009, 04:45
Te crezi Dumnezeu, vrei să-l vezi dat afară pe acel user, nu ai pace şi loc de el?! Dacă aşa fac toţi religioşii mai bine mă trec în tabăra ateilor
Credinta ta e in functie de cei din jur sau in functie de principii?

fifi
29.09.2009, 19:09
Raven, eu nu am menţionat absolut nimic de credinţa mea, voiam doar, exagerând puţin, să-mi manifest dezaprobarea pentru ceea ce face, virtual vorbind, şi-n numele Domnului, Sunrise.
De crezut am crezut întotdeauna în Dumnezeu şi o să mai cred, nu din cauză de principii ci pentru ca AŞA VREAU EU, nu trebuie să explic nimănui motivele mele şi nici să defilez cu credinţa mea.
Din principiu, nu mi-au plăcut, nu-mi plac şi n-o să-mi placă niciodată religioşii şi habotnicii şi nu o să fac ceea ce îndrugă ei ca să-i arăt lui Dumnezeu că-L iubesc.

Raven
29.09.2009, 19:24
Raven, eu nu am menţionat absolut nimic de credinţa mea, voiam doar, exagerând puţin, să-mi manifest dezaprobarea pentru ceea ce face, virtual vorbind, şi-n numele Domnului, Sunrise.
Ce face Sunrise in numele Domnului?

De crezut am crezut întotdeauna în Dumnezeu şi o să mai cred, nu din cauză de principii ci pentru ca AŞA VREAU EU, nu trebuie să explic nimănui motivele mele şi nici să defilez cu credinţa mea.
Nu trebuie sa explici de ce crezi sau nu ceva, intrebarea era daca tu crezi ceva pe baza celor din jur sau pe baza de principii.
Intrebarea e poate cam personala, asa ca nu te simti obligata la raspuns.

Din principiu, nu mi-au plăcut, nu-mi plac şi n-o să-mi placă niciodată religioşii şi habotnicii şi nu o să fac ceea ce îndrugă ei ca să-i arăt lui Dumnezeu că-L iubesc.
Daca iubesti pe Dumnezeu atunci esti religioasa. A fi religios nu inseamna neaparat sa faci matanii zilnic sau sa fii prezenta la slujba in fiecare Duminica.
Asa cum a fi fudamentalist(a) nu e automat ceva rau, depinde doar de ce principii fundamentale esti atasat(a) si cum le pui in practica.

In principiu.

ziia
30.09.2009, 01:13
Daca iubesti pe Dumnezeu atunci esti religioasa. A fi religios nu inseamna neaparat sa faci matanii zilnic sau sa fii prezenta la slujba in fiecare Duminica.

Daca imi permiti, cand spui a-l iubi pe Dumnezeu, il intrupezi. Dumnezeu este peste tot si in tot, nu are forma bine definita deci n-ai cum sa iubesti pentru ca nu stii ce sa iubesti. Credinta in Dumnezeu nu inseamna neparat ca esti religios ci credincios. Religia tine de institutie iar credinta de suflet, cel putin asa vad eu lucrurile.

Raven
30.09.2009, 05:16
Daca imi permiti, cand spui a-l iubi pe Dumnezeu, il intrupezi.
Eu ziceam ca a-l iubi pe Dumnezeu inseamna a iubi iubirea. Poate ca asta inseamna si ce zici tu.

Dumnezeu este peste tot si in tot, nu are forma bine definita deci n-ai cum sa iubesti pentru ca nu stii ce sa iubesti.
Cunoasterea nu vine doar prin ratiune.

Principiile n-au forma, dar fiecare tine la principiile lui, indiferent care sunt alea.

Credinta in Dumnezeu nu inseamna neparat ca esti religios ci credincios. Religia tine de institutie iar credinta de suflet, cel putin asa vad eu lucrurile.
Institutia e biserica (la crestini). Religia e practicarea credintei religioase.

Ben
30.09.2009, 06:11
[QUOTE=ziia;168013]. Credinta in Dumnezeu nu inseamna neparat ca esti religios ci credincios. QUOTE]

total de acord cu tine deoarece si satan crede ca Isus e domn. ceea ce vreau sa spun este ca nu e destul sa crezi pt a fii mantuit

fifi
30.09.2009, 06:51
...Nu trebuie sa explici de ce crezi sau nu ceva, intrebarea era daca tu crezi ceva pe baza celor din jur sau pe baza de principii.
Intrebarea e poate cam personala, asa ca nu te simti obligata la raspuns...

Răspunsul este categoric NU cred în ceva din cauza celor din jur. Dar nu crezi că şi principiile astea ni le-am format depunând pe fondul nostru ceea ce am văzut la alţii din jurul nostru, fie bune fie rele sau ne-am născut aşa cu ele, cu principiile?

... ceea ce vreau sa spun este ca nu e destul sa crezi pt a fii mantuit

De acord cu tine, ca să fii mântuit nu ajunge să crezi, trebuie să mai şi cotizezi...

fl%rin
30.09.2009, 06:55
Răspunsul este categoric NU cred în ceva din cauza celor din jur. Dar nu crezi că şi principiile astea ni le-am format depunând pe fondul nostru ceea ce am văzut la alţii din jurul nostru, fie bune fie rele sau ne-am născut aşa cu ele, cu principiile?

Eu nu as fi asa categoric. Nu ne nastem cu nici un principiu si nici cu religie. Toate astea sunt dobandite, in functie de mediul in care crestem.

fifi
30.09.2009, 07:04
Eu nu as fi asa categoric. Nu ne nastem cu nici un principiu si nici cu religie. Toate astea sunt dobandite, in functie de mediul in care crestem.

Eu m-am referit la faptul că nu mă mai influenţează alţii, cei din jur în acest moment, după ce am principiile deja formate, cel puţin asta mi s-a părut că m-a întrebat Raven. Depind de mediul în care creştem dar şi de fondul cu care ne-am născut.

Raven
30.09.2009, 07:09
Da, cei din jur ne pot influenta, dar atat. Hotararile pe ce ne bazam le luam singuri.

Nu ne nastem cu nici un principiu si nici cu religie. Toate astea sunt dobandite, in functie de mediul in care crestem.
Mai mult in functie de ce decidem, restul sunt influente mai slabe sau mai tari.

Ben
07.10.2009, 07:14
O istorisire de curand aflata:
Era un pastor care s-a dus in Viena cu familia(avea o dacie 1310)dar nu stia drumul si la vama (Nadlac) a vazut un volswagen rosu cu numere de Romania. S-a dus la sofer si l-a intrebat: Incotro? la care soferul masinii rosii i-a raspuns in Viena orasul x (nu mai tin minte ce oras dar cert este ca era exact orasul in care se indrepta pastorul). Apoi pastorul a intrebat: daca v-a rog pot sa ma tin dupa dvs pt ca eu nu stiu drumul la care soferul ia raspuns pozitiv. Au plecat si pe drum s-a tot tinut in urma lui dar la un moment dat a pierdut urma volswagenului si a inceput sa carteasca: "de ce Doamne?". Dupa un timp a zarit din nou volswagenul rosu care "stationa" sub un tir, iar soferul era decedat. In acel moment pastorul i-a multumit lui Dumnezeu pt ca la scapat si a plans cu amar cerandu-si iertare.
Morala: Nu trebuie sa cartim chiar daca noua ni se pare ca Dumnezeu ne "pune bete in roate" pt ca are El un motiv anume pt care face ceea ce face.

Zeus Plebeus
07.10.2009, 13:41
deci D-zeu a ales uciderea calauzei doar pentru a-i exacerba credintza supercrezatorului si ...
Morala :popii astia sun datzi dracu'!

fl%rin
07.10.2009, 14:38
deci D-zeu a ales uciderea calauzei doar pentru a-i exacerba credintza supercrezatorului si ...
Morala :popii astia sun datzi dracu'!
Mi-ai luat vorba din gura.
Soferul calauza nu se pune, e personaj secundar, ajutator. El nu este om, nu are familie si prieteni. Este necesar in povestire doar ca un mijloc de a ajunge la intamplarea moralizatoare. Nimanui nu-i pare rau de personajul secundar, de umplutura. Prin ceea ce trezeste in inimile cititorilor (adica nici cea mai mica compasiune), personajul secundar poate fi chiar un personaj imaginar. De fapt pastorul respectiv a atipit putin pe fotoliu intr-o dupa-amiaza de toamna si s-a trezit cu o povestire strasnica avand o morala pe masura.

Ben
07.10.2009, 14:43
Soferul calauza nu se pune, e personaj secundar, ajutator. El nu este om, nu are familie si prieteni. Este necesar in povestire doar ca un mijloc de a ajunge la intamplarea moralizatoare. Nimanui nu-i pare rau de personajul secundar, de umplutura. Prin ceea ce trezeste in inimile cititorilor (adica nici cea mai mica compasiune), personajul secundar poate fi chiar un personaj imaginar. De fapt pastorul respectiv a atipit putin pe fotoliu intr-o dupa-amiaza de toamna si s-a trezit cu o povestire strasnica avand o morala pe masura.

Fiecare interpreteaza cum vrea. Eu am scris ce am auzit la o predica. Desigur si ce spui tu despre calauza nu e de ignorat pt ca a fost si el fiinta dar aceasta a fost istorisirea.

Zeus Plebeus
07.10.2009, 14:48
. De fapt pastorul respectiv a atipit putin pe fotoliu intr-o dupa-amiaza de toamna si s-a trezit cu o povestire strasnica avand o morala pe masura.

Eu am scris ce am auzit la o predica.(lost john)

--------------
Doua declaratzii simbiotice, cu care sunt si eu intru-totul , de acord.

aramis_13
07.10.2009, 16:15
O istorisire de curand aflata:
Era un pastor care s-a dus in Viena cu familia(avea o dacie 1310)dar nu stia drumul si la vama (Nadlac) a vazut un volswagen rosu cu numere de Romania. S-a dus la sofer si l-a intrebat: Incotro? la care soferul masinii rosii i-a raspuns in Viena orasul x (nu mai tin minte ce oras dar cert este ca era exact orasul in care se indrepta pastorul). Apoi pastorul a intrebat: daca v-a rog pot sa ma tin dupa dvs pt ca eu nu stiu drumul la care soferul ia raspuns pozitiv. Au plecat si pe drum s-a tot tinut in urma lui dar la un moment dat a pierdut urma volswagenului si a inceput sa carteasca: "de ce Doamne?". Dupa un timp a zarit din nou volswagenul rosu care "stationa" sub un tir, iar soferul era decedat. In acel moment pastorul i-a multumit lui Dumnezeu pt ca la scapat si a plans cu amar cerandu-si iertare.
Morala: Nu trebuie sa cartim chiar daca noua ni se pare ca Dumnezeu ne "pune bete in roate" pt ca are El un motiv anume pt care face ceea ce face.

eu vreau doar să zic că pastorul respectiv se ducea la oraşul Viena, la fel ca şi şoferul de pe volswagenu' roşu. da' am o întrebare: din ce oraş era pastoru' respectiv?

fl%rin
07.10.2009, 16:48
Fiecare interpreteaza cum vrea. Eu am scris ce am auzit la o predica. Desigur si ce spui tu despre calauza nu e de ignorat pt ca a fost si el fiinta dar aceasta a fost istorisirea.
Te cred ca asta ai auzit, dar trebuie sa filtrezi si tu ce auzi, nu trebuie sa iei totul de bun..

Stiti ce ma frapeaza la toate istorisirile de genul asta? Micile detalii: pastorul avea Dacia 1310, celalalt sofer avea VW rosu cu numere de Romania etc. Lasand la o parte faptul ca toate aceste detalii sunt irelevante pentru povestea in sine, ele au un scop: dau impresia de adevar, acorda credibilitate povestii. Stiu ce stiu cei responsabili cu propaganda intr-ale religiei.

Ben
07.10.2009, 19:33
eu vreau doar să zic că pastorul respectiv se ducea la oraşul Viena, la fel ca şi şoferul de pe volswagenu' roşu. da' am o întrebare: din ce oraş era pastoru' respectiv?

am precizat ca nu mai tin minte dar stiu ca acel pastor era roman (nu ii stiu nici numele dar ma voi interesa)

fifi
11.10.2009, 23:41

Exact la asta m-a dus şi pe mine gândul, totuşi nu ştiam ce anume l-a împins la creaţie, astă seară am aflat: IUBIREA, atât de mult şi-a iubit pastorul seamănul încât l-a băgat sub roţile truck ului, sau l-a făcut pe Dumnezeu criminal, din iubire faţă de pastor, normal. Păi să nu-ţi vină frică să nu crezi?! Brrr, ce pastor, sigur nu are nici o carte de vânzare de pe urma incidentului? :))))))

ziia
15.10.2009, 00:24
Micile detalii: pastorul avea Dacia 1310, celalalt sofer avea VW rosu cu numere de Romania etc. Lasand la o parte faptul ca toate aceste detalii sunt irelevante pentru povestea in sine, ele au un scop: dau impresia de adevar, acorda credibilitate povestii. Stiu ce stiu cei responsabili cu propaganda intr-ale religiei.

Pun pariu cu tine pe ce vrei tu ca masina preotului era alba:)

Ben
15.10.2009, 12:41

paremi-se dar nu bag mana in foc oricum nu asta are importanta ci istorisirea in sine.

keyframe14
15.10.2009, 12:53
paremi-se dar nu bag mana in foc oricum nu asta are importanta ci istorisirea in sine.eu cred ca nici "istorisirea" nu e de bagat in seama:)
Ceva mai plauzibil ai?!

ziia
15.10.2009, 13:04
paremi-se dar nu bag mana in foc oricum nu asta are importanta ci istorisirea in sine.

Serios vorbind, lostjohn, ce fel de Dumnezeu bun e acela care da lectii de viata si credinta, omorandu-i pe altii? Si ce fel de preot e acela care se gandeste ca bine ca n-a fost pielea lui sub camion in loc sa-l planga pe acel om in VW rosu si sa lase invatatura(egoismul nu are ce cauta in preotie). Things happen for si because of a reason...poate ca tipul in VW rosu era un nesabuit care bause si conducea ca nebunul cu viteaza mare. In acest caz, nu vorbim de religie si Dumnezeu ci de realitate: don't dink and drive! Daca nu era beat si era doar nebun de legat caruia ii placea viteza ma indoiesc ca ar fi sarit sa-l ajute pe preot. Si in acest caz nu Dumnezeu l-a bagat sub masina ca sa-l invete pe preot o lectie ci nesabuinta soferului de VW l-a dus unde l-a dus.
Parca cineva zicea ca Dumnezeu lasa la aegerea noastra sa credem in el sau sa nu credem. De ce s-a bagat ca sa-l ajute pe preot? De ce nu se baga in fapte bune de exemplu? Cand parintele cuiva(danafaina de ex sau fratele lui Sergiu care a murit in accident de masina-Explica-i tu lui Sergiu ca fratele lui a murit ca Dumnezeu a vrut sa invete pe-un preot sa nu se indoiasca de el, sa vezi ce zice?) e bolnav pe patul de moarte de ce nu-l face bine? Oricum vedea ca danafaina se increde in El si in buna-vointa Lui.
Pe mine asta ma socheaza cel mai mult. Daca unul moare, moare ca sa-i dea Dumnezeu o lectie altuia, atunci cand se indoieste. Daca o persoana nu se indoieste si este religioasa, atunci iar moare cineva ca Dumnezeu vrea sa-l testeze. Give me a break, oricum o dai tot pica bine. Ce ar fi sa avem un pic de responsabilitate in viata asta si sa ne asumam necugetarile si sa nu punem totul in seama lui Dumnezeu? Conduci beat, mori. Nu ca asa a vrut Dumnezeu ci pentru alcoolul si nebuniile vitezei iti maresc sansele unui accident mortal. Ce zici de aia pe autostrada Pitesti_Bucuresti care conduc ca nebunii cu 140 km/ora de zici ca sunt pe sosele perfecte din Elvetia sau Germania? De moartea lor tot Dumnezeu se reponsabil? Si cui da o lectie de credinta? Familiilor celor care s-au sinucis ca au avut teribilismul vitezei?
Uneori trebuie sa ne asumam consecintele si sa incetam sa dam vina pe altii. E ridicol sa pui tot ce se intampla pe seama omului invizibil. In primul rand il face sa arate RAU si in al doilea rand, ne face pe noi niste neajutorati...daca tot timpul e vina lui Dumnezeu, el face el drege, noi, ca oameni la ce am mai fost lasati pe pamant? Sa facem umbra si sa jucam un joc complicat de sah ceresc? La ce se rezuma responsabilitatea noastra? La credinta? pai atunci hai sa cred si eu sa fiu religioasa dar teribilista sa merg pe highway cu 200 km la ora si cu Dumnezeu in cap si crucea balanganind de oglinda retrovizoare si sa vad atunci ce sa intampla cu credinta cu tot...ajung la destinatie nevatamata, ce zici?

Zeus Plebeus
15.10.2009, 13:11

fl%rin
21.10.2009, 20:55
http://www.infonews.ro/article104852.html

http://www.realitatea.net/un-bebelus-din-hasag--judetul-sibiu--a-murit-la-scurt-timp-dupa-ce-a-fost-scos-din-cristelnita_645971.html

Unde a fost dumnezeu in cazurile de mai sus? Doar bebelusii respectivi de abia intrasera in oastea lui. Stiu, stiu, au murit pentru pacatele parintilor. Cunosc.

In cazurile in care, de exemplu, cineva scapa de la moarte printr-un noroc chior se mediatizeaza cazul de mama focului spunandu-se ca a fost o minune cereasca (mai ales daca respectivul era credincios). Pe de alta parte, cazurile in care se prabuseste vreo biserica, sau turla de biserica, sau clopot, sau arde vreo biserica si mor oameni in cursul acestor accidente (sau cazurile de mai sus cu bebelusii) sunt tratate pur si simplu ca intamplari nefericite, nefiind implicat dumnezeu (desi imprejurarile mortii in toate aceste cazuri au legatura cu religia si dumnezeu). Se cunoaste de catre psihologi de mult tendinta creierului uman de a fi selectiv in interpretarea unor evenimente sau imprejurari, de aici venind si senzatia multora ca horoscopurile li se potrivesc, ca anumite numere le poarta noroc sau ghinion, ca anumite intampari sunt de factura divina etc.

Popescul
21.10.2009, 21:42

http://www.realitatea.net/un-bebelus-din-hasag--judetul-sibiu--a-murit-la-scurt-timp-dupa-ce-a-fost-scos-din-cristelnita_645971.html

Unde a fost dumnezeu in cazurile de mai sus?

Unde e dumnezeu in cazul asta:

Every six seconds a child dies because of hunger and related causes
-- http://www.wfp.org/hunger/stats

ziia
22.10.2009, 01:36

Se cunoaste de catre psihologi de mult tendinta creierului uman de a fi selectiv in interpretarea unor evenimente sau imprejurari, de aici venind si senzatia multora ca horoscopurile li se potrivesc, ca anumite numere le poarta noroc sau ghinion, ca anumite intampari sunt de factura divina etc.

Am vrut sa dau un raspuns ironic unde a fost Dumnezeu dar mai bine ma abtin.
Daca toti ne-am asuma responsabilitatea pentru ceea ce se intampla in lume, am privi in jurul nostru cu alti ochi. E usor sa pui orice in mainile unui duh insa asta duce la neajutorare, la acceptarea lucrurilor asa cum sunt. De ce am schimba ceva in lumea asta? De ce am da bani la orfelinate, de ce ne-am stradui sa ne intrecem parintii in realizari? Am putea foarte usor sa punem totul in mana Lui si sa ne impacam cu gandul ca orice se intampla face parte dintr-un plan maret de educatie spirituala, un fel de sah fara reguli, in care noi suntem niste mici pioni neajutorati. Gandeste-te care sunt piesele ce stau langa Rege si Regina pe tabla de sah. Acum gandeste-te care piesa e mai importanta si care este aproape inutila. Toate piesele sunt importante, toate pot da sah-mat dar regele in schimb e cam de poza(desi noi il consideram o piesa mareata, nici noi nu prea stim de ce...poate pt ca are barba) si asteapta pe ceilalti sa-l ajute. Noi stam pe o tabla de sah in care regele poate fi considerat duhul iar noi suntem pionii. Nebunii sunt cei mai apropiati de rege, slujitorii lui cum ar veni, iar restul sunt "armele" folosite in a-l intimida pe saracul pion. DAR daca stam si ne gandim mai bine, pionul este singura piesa care se poate transforma in regina. Ce face pionul ca sa se transforme in regina? Trebuie sa ajunga la captul opus al tablei, deci sa mearga inainte fara frica, si sa aibe putin noroc. Ce se intampla cu pionii daca nu ajung pana la capatul opus si se lasa in voia puterii nebunului si altor piese? Ajunge in acelasi loc unde ajung si restul, in afara tablei de sah, la gramada. Asa suntem si noi, fratilor, pioni. Pionul este piesa mea preferata pentru ca daca are curaj sa mearga tot inainte si nu se preda pe degeaba in fata altor piese, acesta poate deveni regina. Toate piesele pe tabla sunt pentru ele sau se ajua reciproc. Prea putin il vezi pe rege sau pe nebun sarind in ajutorul unui pion. Nici o alta piesa nu apara pionul cum il poate proteja un alt pion. Pionii se ajta cel mai bine intre ei, deci un om pe un alt om. Ce concluzie trag de aici? Ca NOI, numai noi ne putem ajuta intre noi, cu curaj, responsabilitate, vointa si un dram de noroc putem ajunge departe. Nu are rost sa stam degeaba sperand in ajutorul unui Rege care oricum nu se prea misca nici pe tabla nici in viata de zi cu zi.
Sper ca nu v-am inebunit cu sahul. Era doar un exemplu de care putem lua aminte. Responsabilitatea, ajutorul reciproc si curajul de a invinge greutatile fara a da inapoi, doar uitandu-ne in fata, ne poate ajuta sa ajungem departe. Neincrederea in propriile forte, delasarea si neputinta nu ne vor ajuta niciodata sa ajungem unde ne-am propus.

Raven
22.10.2009, 05:03
Unde e dumnezeu in cazul asta:

-- http://www.wfp.org/hunger/stats
Ai uitat-o pe aia cu unde e Dumnezeu de a permis sa existe RSR, URSS, internationala socialista, Pol Pot etc. Iliescu sau Vadim bineinteles e tot vina lui Dumnezeu, noi n-avem nicio vina, suntem fara cusur si ni se cuvine tot ce-i mai bun si neaparat nu meritam nicio pedeapsa cat de mica.

N-ai invatat ca viata nu e un drept, e un privilegiu? Singura obligatie pe care o au oamenii e sa moara, asta contrar cartei drepturilor omului - btw cati din lumea asta le respecta? (zi repede ca ei vor, da' nu-i lasa Dumnezeu sa nu fie lacomi, increzuti si setosi de putere indiferent ce).

RO e sufocata de maidanezi si copii avortati (in numele dreptului la controlul propriului corp - v. epidemia de obezitate) probabil tot din cauza unui Dumnezeu care permite asa ceva si nu vrea domne sa robotizeze omul obligandu-l la facut bine non-stop.

Avem fix ce meritam. Inclusiv nimicul.

fl%rin
25.10.2009, 19:07
Ai uitat-o pe aia cu unde e Dumnezeu de a permis sa existe RSR, URSS, internationala socialista, Pol Pot etc. Iliescu sau Vadim bineinteles e tot vina lui Dumnezeu, noi n-avem nicio vina, suntem fara cusur si ni se cuvine tot ce-i mai bun si neaparat nu meritam nicio pedeapsa cat de mica.

Si care ar fi vina oamenilor pentru moartea atator copii (ca sa ne referim numai la copii)? Pentru ce ar trebui acestia pedepsiti? Spune direct si concis, nu te mai ascunde dupa asa-zise adevaruri biblice generale si alte dogme.

N-ai invatat ca viata nu e un drept, e un privilegiu? Singura obligatie pe care o au oamenii e sa moara, asta contrar cartei drepturilor omului - btw cati din lumea asta le respecta? (zi repede ca ei vor, da' nu-i lasa Dumnezeu sa nu fie lacomi, increzuti si setosi de putere indiferent ce).

Viata nu este nici drept, nici privilegiu. Nu a cerut nimeni sa fie nascut. Este doar o intamplare si un rezultat biologic. Pentru restul universului viata de pe Pamant face exact cat o ceapa degerata.

RO e sufocata de maidanezi si copii avortati (in numele dreptului la controlul propriului corp - v. epidemia de obezitate) probabil tot din cauza unui Dumnezeu care permite asa ceva si nu vrea domne sa robotizeze omul obligandu-l la facut bine non-stop.

Ba religia (ca dumnezeu nu exista) tocmai asta vrea: robotizarea omului.
Am mai expus punctul asta de vedere, dar il reiau: daca ar fi existat si daca ar fi avut caracteristicile descrise in biblie, dumnezeu ar fi trebuit sa stie totul, de la inceputul timpurilor si pana la sfarsitul acestora, si nu numai sa stie, dar ar fi programat totul pentru a obtine rezultatele acestea pana in cele mai mici detalii.

Avem fix ce meritam. Inclusiv nimicul.
Aici sunt de acord cu tine, cel putin in parte, iar asta demonstreaza inca o data inexistenta vreunei divinitati. Omul este imperfect, cateodata dezgustator de imperfect si imperfectibil, de aici si rezultatele care se vad.

Popescul
25.10.2009, 21:48

Contra-argumentul e clasic. Am scris un articol intreg pe tema raspunsurilor la argumentul cu "Daca Dumnezeu e bun, atunci de ce mor 26500 de copii in fiecare zi".

Dezbaterile pe teme religioase ar fi mult mai productive daca participantii s-ar informa cu privire la argumentele cele mai frecvente. Cel pe care l-am adus eu se cheama "The Argument from evil (http://en.wikipedia.org/wiki/Problem_of_evil)": cum se impaca presupusa existenta a unui Dumnezeu bun cu existenta demonstrata a raului (indiferent de sistemul moral al credinciosului, se pot gasi numeroase exemple de rau conform sistemului sau). Pagina http://en.wikipedia.org/wiki/Theodicy merita citita.

Contra-argumentul ca e vina oamenilor ("Consequences of sin") este slab. Unul din raspunsuri e ca sunt numeroase forme de rau fara motiv, indreptat asupra unor entitati care n-au nimic de-aface cu vreun plan divin. De exemplu, un incendiu intr-o padure prinde o caprioara care este arsa de vie pe parcursul catorva zile, pana cand moartea ii pune capat chinurilor.

O intrebare foarte simpla: tu daca ai fi de fatza si ai avea mijloace de a o salva, ai tortura (prin inactiune) caprioara aceea, uitandu-te cum flacarile ii sfasie carnea si explodeaza organele, mirosind izul de vietate arsa, si ascultandu-i strigatele infioratoare, pasiv?

Ben
13.12.2009, 18:11
HyX3EgFBk4k

Astazi am vazut la tv acest film si as vrea sa il impartasesc cu voi pt ca pe mine m-a impresionat.

Ben
01.04.2010, 07:33
exodul evreilor din robia egipteana

5Mb1iUvm8bc

Ben
11.09.2010, 19:04
Draga Ben,
Intocmai ca si aramis, cred ca nu voi mai continua pe acest topic. Termin doar citand mai jos, unul din marile spirite care au existat pe pamant.

"Să nu crezi nici un cuvânt de-al meu doar pentru că ţi l-am spus eu. Fii prudent ca un negustor care cumpără aur: examinează cu mare atenţie marfa şi accept-o numai pe aceea care a trecut testul, dovedindu-se benefică pentru viaţa ta"

Buddha

Am decis sa deviez urmatoarea discute pe topicul acesta (trebuia sa o fac mai demult pt. ca s-a deviat de la subiectul topicului). Am o intrebare pt. tine, care este valabila si pt. Aramis. Eu v-am spus ce cred, dar as vrea sa stiu in ce va incredeti voi, ce credeti ca se va intampla cu omul dupa moarte, cum va explicati existenta lui, si mai important, ce va umple, in fond, fiecare ar trebui sa creada in ceva.

tonita
14.09.2010, 13:11
exodul evreilor din robia egipteana

[YOUTUBE]
Fain filmuletzu' Ben... iar calitatea imaginii e excelenta pentru, vremurile alea! :)

Ben
19.09.2011, 17:16
Astazi am stat de vorba cu cineva despre religie iar la finalul discutiei m-am trezit cu intrebarea "Ce este religia?" la care am incercat sa dau o definitie cat de cat acceptabila dar de care in sinea mea nu am fost deloc multumit. "Norocul" meu a fost ca interlocutorul nu este un "doctor" in ale teologiei si "gafa" mea nu a fost observata (sau cel putin asa cred). In fine, ceea ce m-a determinat sa postez aici a fost faptul ca am fost surprins in sensul rau al cuvantului ca nu stapanesc nici atata lucru.

Asa ca astept o definitie obiectiva a religiei :-?

christianT
19.09.2011, 18:51
..

Religia este o nevroza a subconstientului uman.

Raven
20.09.2011, 08:53
Contra-argumentul e clasic. Am scris un articol intreg pe tema raspunsurilor la argumentul cu "Daca Dumnezeu e bun, atunci de ce mor 26500 de copii in fiecare zi".

Dezbaterile pe teme religioase ar fi mult mai productive daca participantii s-ar informa cu privire la argumentele cele mai frecvente. Cel pe care l-am adus eu se cheama "The Argument from evil (http://en.wikipedia.org/wiki/Problem_of_evil)": cum se impaca presupusa existenta a unui Dumnezeu bun cu existenta demonstrata a raului (indiferent de sistemul moral al credinciosului, se pot gasi numeroase exemple de rau conform sistemului sau). Pagina http://en.wikipedia.org/wiki/Theodicy merita citita.

Contra-argumentul ca e vina oamenilor ("Consequences of sin") este slab. Unul din raspunsuri e ca sunt numeroase forme de rau fara motiv, indreptat asupra unor entitati care n-au nimic de-aface cu vreun plan divin. De exemplu, un incendiu intr-o padure prinde o caprioara care este arsa de vie pe parcursul catorva zile, pana cand moartea ii pune capat chinurilor.

O intrebare foarte simpla: tu daca ai fi de fatza si ai avea mijloace de a o salva, ai tortura (prin inactiune) caprioara aceea, uitandu-te cum flacarile ii sfasie carnea si explodeaza organele, mirosind izul de vietate arsa, si ascultandu-i strigatele infioratoare, pasiv?
Nene, tot ce se face rau in lumea asta e vina omului. Nici Dumnezeu, nici Dracu' nu obliga pe nimeni sa faca ceva, orice. Fiecare om alege ce & cum face. Ca de-aia e om, fi'inca are posibilitatea sa aleaga. Altfel ar fi animal.

RE: exemple din benzi desenate (caprioare, incendii etc.)
Eu nu ma compar cu ceva/cineva, eu ma compar cu mine. Dava vreau sa fac ceva fac, daca nu vreau nu fac. End of story.

Definitii nu cred ca exista pt. ca religia nu e ceva concret, masurabil.
Religia e studiul a ceea ce poti sa speri. Studiul sperantei.

Religia este o nevroza a subconstientului uman.
Subconstientul e legat mai mult de constiinta si de angoase decat de ratiune. Deci n-are cum sa se nevrozeze, mai degraba poate sa ajunga sa sufere de mania persecutiei. Ai observat poate cum multi religiosi se autovictimizeaza cand de fapt, daca sunt victimele cuiva, sunt victimele lor insisi (nu ale cuiva din jur).

Ben
28.09.2011, 17:47
Nu la oamenii practici m-am gandit cand am postat.
Un exemplu pe scurt, religia (religiile) in esenta ne invata sa fim corecti, in sensul sa fim buni (cum zicea si Raven mai sus). In practica ce se intampla?
Nu are rost sa scormonesc acum si sa postez cate atrocitati s-au intamplat de-a lungul istoriei in numele religiei.

Extremisti exista in mai toate religiile in mare parte datorita interpretarii eronate a textelor sfinte. Insa religia in sine nu ar trebui discreditata din aceasta cauza. Din pacate acest lucru se intampla datorita superficialitatii oamenilor care adesea aleg calea cea scurta: GENERALIZAREA. (Iar acest fenomen afecteaza nu doar sfera religioasa.) Altfel decat in cele 3 religii monoteiste ni se prezinta situatia in hinduism unde multumita in mare parte conceptului de reincarnare au putut fi inlocuite unele zeitati fara prea mult tam-tam pt. ca se considera ca acesta din urma este reincarnarea predecesorului. Uimitor cum o religie fara un intemeietor propriu zis reuseste dupa atata amar de vreme sa ramana unita din acest pct. de vedere.

s_wind
29.09.2011, 17:15
Extremisti exista in mai toate religiile in mare parte datorita interpretarii eronate a textelor sfinte. Insa religia in sine nu ar trebui discreditata din aceasta cauza. Din pacate acest lucru se intampla datorita superficialitatii oamenilor care adesea aleg calea cea scurta: GENERALIZAREA.
Nu, religia in sine este discreditata prin insasi esenta ei, prin simplul fapt ca exista. D-zeu/Sursa nu comunica prin intermediul unor institutii, ci direct cu tine, fragment impregnat cu toate calitatile sale. Ca tu alegi sa crezi in texte sfinte (aici e partea cu dubiile, caci orice-a trecut prin mana/sinapsele omului, nu mai e sfant, ci alterat de natura umana, prea_limitata), asta simti ca ti se potriveste, nu-i bai. Totul e sa traiesti in claritate si sa experimentezi in acest sens, sa traiesti stiind ca totul se afla in noi si noi in tot, si ca nu exista nicio separare intre inimile noastre. Raportat la momentul actual/la lumea asta nefiresc de candrie, pare o aberatie, insa vrem, nu vrem, suntem "condamnati" sa functionam la 1 tot. Timpul, aici, chiar nu are vreo relevanta ....

Ben
29.09.2011, 17:50
Nu, religia in sine este discreditata prin insasi esenta ei, prin simplul fapt ca exista. D-zeu/Sursa nu comunica prin intermediul unor institutii, ci direct cu tine, fragment impregnat cu toate calitatile sale. Ca tu alegi sa crezi in texte sfinte (aici e partea cu dubiile, caci orice-a trecut prin mana/sinapsele omului, nu mai e sfant, ci alterat de natura umana, prea_limitata), asta simti ca ti se potriveste, nu-i bai. Totul e sa traiesti in claritate si sa experimentezi in acest sens, sa traiesti stiind ca totul se afla in noi si noi in tot, si ca nu exista nicio separare intre inimile noastre. Raportat la momentul actual/la lumea asta nefiresc de candrie, pare o aberatie, insa vrem, nu vrem, suntem "condamnati" sa functionam la 1 tot. Timpul, aici, chiar nu are vreo relevanta ....

M-am intalnit acum ceva vreme cu un tip care mi-a spus exact acelasi lucru, nu are nevoie de intermediari e doar el si Divinitatea. Sunt de acord, e un punct de vedere.

Popescul
30.09.2011, 06:52
Nu, religia in sine este discreditata prin insasi esenta ei, prin simplul fapt ca exista. D-zeu/Sursa nu comunica prin intermediul unor institutii, ci direct cu tine, fragment impregnat cu toate calitatile sale.

Nu exista dovezi pentru "D-zeu/Sursa" in definitia de "entitate sentienta si atotputernica". Mai mult, daca adaugam "atotstiutoare" langa atotputernica, atunci exista un rationament foarte simplu care arata ca D-zeu este imposibil.

Pentru persoana care dorea o definitie a religiei - Religion is a collection of cultural systems, belief systems, and worldviews that establishes symbols that relate humanity to spirituality and moral values. (sursa: Wikipedia)

In cateva sute de ani, definitia va fi ceva gen "Boala metala relativ subtila, constand in influente asupra comportamentului dictate de inchipita existenta de catre subiect a unor entitati imagine cu puteri supranaturale".

s_wind
30.09.2011, 17:05
Dupa atata Ratiune, e necesar si-un strop de Emotie ... Spune-mi, se pot descompune sentimentele/trairile? Poti sa le separi, inseamna ele ceva singure,dincolo de/fara trup? Cine sau ce decide proportiile? Le putem simti, defini prin ele insele, in afara a ceea ce inseamna materie/ratiune ? Daca te rezumi (numai) la cele 5 simturi din dotare, esti nitel mai fericit decat altii : cautatorul din tine are o sarcina in minus, ca atare, mai putine "probleme". Sursa sau conceptul de d-zeu depaseste cu mult frontierele imaginatiei, ratiunii, ale acestei lumi denaturate, unde ideea de divinitate a fost masluita, expusa ca la un balci ieftin ori jucata ca o banala piesa de teatru. Nu mai vorbesc despre notiunea de OM . E mai usor sa te refugiezi doar in bratele ratiunii, ai impresia ca-ti poti duce destinul mai usor, ca toate au un raspuns in lumea asta candrie, dar nu e decat o iluzie si nu faci altceva decat sa te prabusesti si mai adanc in matricea 3D. Restul, e doar slabiciune, sau poate orgoliu sau nestiinta de a spune/recunoaste ca suntem victimele propriei noastre limitari. Definitiile (cu putere de axiome) au putere doar in Universul stramt pe care ni-l creem noi insine...

s_wind
18.01.2016, 16:31
Acum cativa ani, un copil special, "cu probleme", din C-ta m-a surprins cu vorbele sale : eu nu vreau sa traiesc, eu vreau SA FIU ! A FI. O lume in care majoritatea covarsitoare e obligata sa traiasca dupa regulile unui sistem in care nu se recunosc, iese deja din firesc, alunecand intr-un sens care curge invers, ca niste vene incalecate, spre nicaieri. Nu cred ca Isus s-a intrupat pt a darui lumii o noua religie, dupa cum nu cred ca sangele sau ne-ar putea mantui ?) vreodata. El si-a exprimat, asa cum a simtit si s-a priceput, propria viziune a dimensiunilor spirituale, inlaturand barierele impuse de sistemul mental, facand accesibila (prin emotia, visul, cantecul sau) SURSA . Doar oamenii, preadornici ca profetiile sa li se-mplineasca, au aruncat pe el mantia lui mesia, pe care el, ezitant, ar fi strans-o pe umarul sau. Sunt suflete, constiinte care aleg sa experimenteze instrumentul uman, asa cum o fac de mii de veacuri incoace si-o vor mai face, doar pt a ne reintoarce cu fata spre noi insisi-oglinda-ceilalti, ca si unitate, pt a reaminti lumii asteia isterice si preamateriale ca undeva, acolo, unde pana si gandului tasnit inspre Neant ii e greu sa se strecoare, exista lumi unde fiecare fiinta, forma, emotie e mangaiata de atributul "complet".

toni41
19.01.2016, 17:36
... nu cred ca sangele sau ne-ar putea mantui ?) vreodata. ....

E clar ca, daca rup din contextul poeziei tale o râmurea, ce-i pasa vântului de ea ;-) distrag oleaca de la mesajul tau...

Da' te rog ia spune-mi tu, ce crezi? ne vom mântui doar când s-au strâns toti banii, "complet" pentru Catedrala Mântuirii Neamului?

Cine altul sa mântuie oitele si pe berbecul de toni care se uita prosteste în ochii magarului dintre oi, fara sa stie prea bine ce-i aia oglinda. Neamu' berbecului n-are alte emotii decat frica. Isus ne-o zis blând, clar si raspicat, ca sa pricepem toti, ca exista si iubirea si-l cred, si crezându-l traiesc. Sunt! Cum s-ar zice, "prost sa fii, noroc sa ai sa-l întâlnesti!"

s_wind
21.01.2016, 16:41
Stii, traim de cand lumea sub povara unor povesti leite-ntre ele, uitand sau nevrand sa pricepem ca exista, in matca universului si-a realitatii pe care le traim, o alta, de facto unica ce ne reprezinta asa cum am fost plamaditi de la Inceputuri , iar aceasta Poveste (ii spun asa fiindca tot ce apartine de ea tine de mitologia trecutului si-a viitorului, inseparabile) asa cum e scrisa deja, se scrie chiar acum sub ochii nostri, uneori singurica, alteori ajutata de-o mana nevazuta sa "curga" intr-o albie tot mai plina de DOR... Dac-ai sansa sa descoperi, sa VEZI, vedea-ve-i cum lucrurile, cuprinzand tot spectrul bun-neutru-rau in definitia omeneasca, se aseaza moale, firesc, ca si cum ar fi fost deja proiectate de mintea_si_spiritul unui Destin al tuturor. Dincolo de ecuatia asta 3D, atat de absurda, scurta si mai ales iluzorie, fara sa fac pe profetul stiu ca va veni o vreme cand voalurile vor cadea, opacitatea va deveni claritate si-atunci, pur&simplu, vom sti si trai ca si cum noi am FI/suntem infinitul. Timpul nu are absolut nicio relevanta aici, spatiul la fel. Altfel, iubirea, da...insa e doar unul din pilonii ce-ar trebui sa sustina un model comportamental, de simtire mai ales, complet nou, iar singura nu prea are sanse. Desi o parte din mine crede-n mesajul lui Christ, asa cum ne apare de 2 milenii incoace( trunchiat, sters, rescris, etc), majoritatea locuitorilor mei voteaza pt ceea ce-am scris in precedentul.
Fii tu albul negrului berbecutului tau si ai grija sa nu se transforme in gris :)Si-ncearca sa-i transformi frica (nu prea inteleg, frica DE CE??!) in liniste, aratandu-i cum dantuiesc ingerii pe buzele tale. Mi raccomando ,nu mai mult de 5 minutele si nu mai aproape de-un metru jumate, altfel risca sa-i iasa toata Mitropolia din pantaloni si sa pretinda la acea splendida creatura, umeda, alunecoasa ; )
Sayonara !

toni41
30.01.2016, 07:26
Multam fain!
Daca nu-i timp nu-i nici schimbare, nimic nu curge, si nimic nu creste, simtirea si cunoasterea care se bazeaza pe traire, nu-s...
Zici tu oare ca oitzele individuale se pot cupla la infinit cu un app, ceva?! Substantze?!! 4D n-are întzeles in 3D, asa cum un volum nu are întzeles intr-un plan.
Io cred ca avem nevoie de un fir rosu (ca sângele lui Christos), incandescent care sa orienteze oitzele in intunericul dintre sinapse, spre perceptia a ceea ce ce cred ca numesti "NOI"
Esti yoghin?

s_wind
31.01.2016, 08:05
Ay, ay, ay ...bat-o vina de matrice tridimensionala ! Desi rational ai dreptate, natura cauzala a "chestiunilor" quantistice nu poate fi masurata de niciun instrument, cu atat mai putin de cel uman, care poate fi (si este intr-o mica masura) doar martor al unor efecte si proprietati al sus_numitelor "chestiuni", prin urmare timpul&spatiul au relevanta, sens, asa cum spuneai, doar in 3D. "Dincolo" devine deja alta Poveste, caci orice "obiect" quantic (si poate fi ORICE) are o existenta, daca-i pot spune asa, total diferita de orice obiect material cunoscut ...
Cu oitzele, zau, nu m-ar mira sa deschid tv-ul si sa vad ca s-a rezolvat finalmente multiplicarea acestora spre infinit si-n loc de fluturi pestriti la masa sa ni se serveasca, in perfecta armonie cu timpurile, carne de berbecutz (aici mi se cam zguduie fleicile si-un kil de convingeri!). Cat despre firele rosii cu care e impanzita aceasta biata planeta si cei ce le urmeaza, prefer sa las aceste sfinte lucruri sa evolueze in ritmul lor, banal si firesc pt specia umana, in speranta ca in semiobscuritatea in care bajbaim sa nu ne trezim ca traim mereu si mereu in reluare ....
Yoghin spui ?!..Rad manzeste si simt, direct pe scalp, un pic din greutatea dorului unei astfel de vieti, insa stiu bine ca nu mi se potriveste, prea-mi plac chestiile lumesti, iar vietzulica mea se desfasoara sub presiuni si la viteze cu 5 zerouri. Ca sa vezi cum ne oglindim, imprastiem si curgem prin venele Celuilalt ....

toni41
31.01.2016, 15:43
Ay, ay, ay ...bat-o vina de matrice tridimensionala ! Desi rational ai dreptate....
Uups! Uitasem ca irationalul e mai mare! Alah e mai mare!:d:

Ideologiile, firele rosii...desigur sunt perfecte pentru oitzele care trebuiesc doar sa-si faca jobul. Sa fie adica, carne de tun si sa produca prin reproductie sexuata (mai dureaza oleaca) alte oite si berbecuti.
Sunt destui, chiar prea multi pe lume care n-au grija karmei. Cu mentalitate de macelar. Veganii nu sunt printre ei, printre cei care se reîncarneaza, asa ca Bil Muray în Groundhog Day!

Vântule, esti sub presiune si in viteza. As crede chiar ca ai furtuna in sânge, furtuna emotiilor cu care ne împovara timpul...Mare scamator creatorul, sau aleatorul asta, care proiecteaza în oglinzi paralele iluzia a ceva care nu exista.:x

Despre Isus si popa Iusuf mai trebuie sa vorbim.:-w

Loniia
01.02.2016, 08:12
...Mare scamator creatorul, sau aleatorul asta, care proiecteaza în oglinzi paralele iluzia a ceva care nu exista.:x

Despre Isus si popa Iusuf mai trebuie sa vorbim.:-w
Toni Dragule !Este confuzie daca in seama Creatorului punem iluziile ce sunt generate de gandurile noastre.
Sufletul este o farama ce reprezinta Creatorul,noi l-am primit la nastere si suntem pazitorii!restul sunt iluziile gandurilor propii,cu alte cuvinte... ale noastre .

toni41
01.02.2016, 08:34
Toni Dragule !Este confuzie daca in seama Creatorului punem iluziile ce sunt generate de gandurile noastre.
Sufletul este o farama ce reprezinta Creatorul,noi l-am primit la nastere si suntem pazitorii!restul sunt iluziile gandurilor propii,cu alte cuvinte... ale noastre .

Da, draga mea!

https://www.youtube.com/watch?v=VV1XWJN3nJo

s_wind
01.02.2016, 16:47
Come on, cazi la pace cu mine si zi-mi ca nu mintea e scamatoarea_de_serviciu aici. Dupa coltul tuturor trairilor, la un final, in fata Marilor Treceri, stii, nu plecam decat cu evenimentele ce s-au reflectat direct in noi, restul fiind abstractii. Foarte rationale, firesti, insa tot abstractii raman, fiindca noua nu ni s-au intamplat, netraindu-le sau traindu-le doar in imaginatia aprinsa/reflectata de trairile altora. Si daca nimic din ce-i "proiectat" nu este iluzie, ci doar alte (dio, da-mi inspiratie!) "forme", alte realitati pe care mirobolanta minte umana nu e-n stare sa le elaboreze/prelucreze asa cum a fost programata ? Enfin, sa nu mai lungesc vorba, pt momente ca astea port cu mine always o fiola de cianura, e alternativa azilului psycho. Cat despre furtuni si emotii, mmm.... e drept, uneori simt ca am o herghelie de cai salbatici in vene, asa ca n-am ce sa fac, e musai sa "dantuiesc" in ritmul lor, sa fornai odata cu ei, fertilizandu-mi emotiile si, poate cel mai important, n-as mai fi eu, cel ce-ti scrie acum, daca n-ai exista tu, cel/cea in care ma oglindesc.
p.s. Tot gandindu-ma la ce-ar putea avea in comun Isus si cu popa, iaca, am simtit cum lianele sufletesti au prins parca viata ...prin urmare, presimt ca-n seara asta visele mele vor contine mai putina "mizerie" si-n timp ce voi dantui cu zeitatilor care ma locuiesc le voi susura in urechi, ca pe-un refren, numitorul comun, vechi de cand lumea, "te iubesc fiindca esti aproapele meu" !

Loniia
02.02.2016, 12:08
Toni multumesc... :)

s_wind te joci , de altfel mai mereu... :)
totul este generat de gandurile noastre ,nu lua cianura caci este o alta iluzie nevoia ei...priveste in oglinda sufletului,sunt cuvinte marete , in practica este simplu.

s_wind
02.02.2016, 16:19
Chiar ma gandeam, Loniia, ca-mi plac prea mult E.T. si Fratia Inelului si-ar trebui sa mazgalesc mai putine versuri in casutele astea imaculate, depanand povestile mele despre iluzii/realitati iluzorii. Si totusi, se spune ca ce faci din inima, e aur in comparatie cu otelul ratiunii, asa ca, vezi tu, cianura aia e pur iluzorie, nu si blenoragia mentala generata de gandurile derivate de sistemul info cu care suntem bombardati. In rest, da, privesc deseori in ceea ce tu numesti suflet, constat ca are o anatomie ciudata si da, imi place sa port cu mine oriunde un pic de culoare si-un zambet la pachetel. Si-acu', in timp ce voi astepta sa se umple o alta casuta, raman cumintel (stii tu, banca a 4-a, randul de la geam) zgaindu-ma la niste publicitate erotica, continuand sa musc visator din salam .... :)

Loniia
03.02.2016, 07:15
Chiar ma gandeam, Loniia, ca-mi plac prea mult E.T. si Fratia Inelului si-ar trebui sa mazgalesc mai putine versuri in casutele astea imaculate, depanand povestile mele despre iluzii/realitati iluzorii. Si totusi, se spune ca ce faci din inima, e aur in comparatie cu otelul ratiunii, asa ca, vezi tu, cianura aia e pur iluzorie, nu si blenoragia mentala generata de gandurile derivate de sistemul info cu care suntem bombardati. In rest, da, privesc deseori in ceea ce tu numesti suflet, constat ca are o anatomie ciudata si da, imi place sa port cu mine oriunde un pic de culoare si-un zambet la pachetel. Si-acu', in timp ce voi astepta sa se umple o alta casuta, raman cumintel (stii tu, banca a 4-a, randul de la geam) zgaindu-ma la niste publicitate erotica, continuand sa musc visator din salam .... :)

Ratiunea se naste cand treci gandurile generate indiferent de natura lor , prin inima/suflet...devii neutru fata de sistemul de info prin care suntem bombardati ... :) ,referindu-ma la cele manipulative .

s_wind
03.02.2016, 16:23
Well, se pare ca va trebui sa las salamu' deoparte si sa raman doar cu degetu-n gura ! As adauga doar ca "ratiunea superioara" se naste cand gandurile le filtreaza inima/sufletul, insa neutru... teama mi-e ca reusesti sa ramai doar in anumite limite pe care le poti descoperi numai tu in adancurile tale albastre, laolalta cu alte 1001 de chestii pe care le intelegi fiindca iti apartin, insa truda vine in a le verbaliza pt altii.
Cel mai simplu si pe inteles, probabil, e ca trebuie, intr-un fel numai de iele stiut, sa fii structural/organic facut astfel si sa "functionezi" asa cum spuneai. Si mai presupun ca se poate ajunge aici si cu muuulta vointa, destula determinare, cu convingerea ca, alla fine, acest model de manifestare poate schimba TOTUL.
Hai ca tocmai m-am privit in oglinda si-am constatat ca am un fir de par alb in + :)

Loniia
04.02.2016, 08:32
Well, se pare ca va trebui sa las salamu' deoparte si sa raman doar cu degetu-n gura ! As adauga doar ca "ratiunea superioara" se naste cand gandurile le filtreaza inima/sufletul, insa neutru... teama mi-e ca reusesti sa ramai doar in anumite limite pe care le poti descoperi numai tu in adancurile tale albastre, laolalta cu alte 1001 de chestii pe care le intelegi fiindca iti apartin, insa truda vine in a le verbaliza pt altii.
Cel mai simplu si pe inteles, probabil, e ca trebuie, intr-un fel numai de iele stiut, sa fii structural/organic facut astfel si sa "functionezi" asa cum spuneai. Si mai presupun ca se poate ajunge aici si cu muuulta vointa, destula determinare, cu convingerea ca, alla fine, acest model de manifestare poate schimba TOTUL.
Hai ca tocmai m-am privit in oglinda si-am constatat ca am un fir de par alb in + :)
Suficient limita pe care o descoperi pentru tine.Altii sunt la fel ca noi , vorbele au darul sa ne incurce cand insistam .
Este usor pentru toti ,calea vine cu lectiile de viata,ne ajuta.Desi le numim a fi rele cand nu se potrivesc dorintelor/asteptarilor .

s_wind
06.02.2016, 13:39
Alerg pret de cateva clipe prin culoarea interzisa a unei realitati in care usurinta de-a gasi calea pare a fi numitorul comun. Clipesc insa si ...aceeasi cortina gris-ruginie cade peste cristalinul meu si-o mana invisibila m-arunca cat colo, aproape de ochiul vartejului- viata. Cea extrauterina, se intelege.
Nu pot decat sa ma bucur daca ai gasit ACEA usurinta, eu inca ma zbat intre lupi, pentagrame, cuvinte si zambete in lanul_meu_cu_secara.

Loniia
06.02.2016, 14:27
Alerg pret de cateva clipe prin culoarea interzisa a unei realitati in care usurinta de-a gasi calea pare a fi numitorul comun. Clipesc insa si ...aceeasi cortina gris-ruginie cade peste cristalinul meu si-o mana invisibila m-arunca cat colo, aproape de ochiul vartejului- viata. Cea extrauterina, se intelege.
Nu pot decat sa ma bucur daca ai gasit ACEA usurinta, eu inca ma zbat intre lupi, pentagrame, cuvinte si zambete in lanul_meu_cu_secara.

Ma stradui in fiecare zi,nu imi iese intotdeauna ...interesant este ca vine odata cu trecerea timpului.:)