PDA

Arată versiune întreagă : Modalitati de postare sondaje / polls. Spuneti-va parerea.

sorin
26.09.2009, 20:52
Pentru sondajele care se vor organiza in viitor pe forum, va cer sa votati una din optiunile acestui sondaj. Il voi seta sa se inchida automat la trei luni, pentru a da cat mai mult timp forumistilor sa voteze.

Va invit sa si comentati, nu doar sa votati. La inchiderea acestui sondaj, rezultatul care va avea cele mai multe procente (chiar daca va fi 51% la 49%) va fi cel care va dicta postarea viitoarelor sondaje.

keyframe14
26.09.2009, 21:57
am votat sa se afiseze, de ce trebuie sa fie secret, banuiesc ca poti sta in spatele a ceea ce gandesti cu atat mai mult cu cat nu e un vot oficial si nu suntem decat niste id-uri

Rebela
26.09.2009, 22:30
Am votat NU, deoarece sint de parere ca (indiferent daca sintem nick-uri, in esenta sintem oameni) un sondaj este mai sincer in anonimitate. Mai apoi, cei care doresc sa isi expuna optiunea si sa o sustina, pot face asta in comentarii; cei care nu doresc sa isi divulge optiunea, neavind aceasta posibilitate, probabil vor alege sa nu voteze deloc.

Prin urmare, cei care voteaza aici DA, nu au nimic de pierdut daca se decide ca poll-urile sa fie anonime; in schimb, cei care doresc sa ramina in anonimitate, au numai de pierdut daca se hotaraste ca voturile din poll-urile sa fie expuse. In fond si la urma urmei, cui i-ar pasa cum am votat eu de exemplu? De ce mi-ar pasa mie cum a votat x sau y?

VanDerGigi
26.09.2009, 22:31
am votat si eu sa se afiseze.
deja doi au votat invers, voua si celor ca voi ma adresez.. imi cam vine sa zic ca sunteti patetici daca nu va puteti asuma responsabilitatea unui vot de doi lei dar prefer sa n-o fac ca va suparati pe mine :). coloana vertebrala e mai importanta decat votul in sine.

Rebela
26.09.2009, 22:33
am votat si eu sa se afiseze.
deja doi au votat invers, voua si celor ca voi ma adresez.. imi cam vine sa zic ca sunteti patetici daca nu va puteti asuma responsabilitatea unui vot de doi lei dar prefer sa n-o fac ca va suparati pe mine :). coloana vertebrala e mai importanta decat votul in sine.

Iata! deja s-a inceput cu jignirile. Eu sint aceea patetica, fara coloana vertebrala si iresponsabila.

VanDerGigi
26.09.2009, 22:44
Eu n-am jignit pe nimeni , nici nu stiam cine a votat ce, am scris in acelasi timp. Numai pe tine nu aveam eu de gand sa jignesc, n-am chiar nimic cu tine si cu nimeni, prea putin imi pasa. Jigneam pe NIMENI
Daca te nimeresti sa gandesti altfel sa iti fie de bine, spune ce gandesti si spun ce gandesc. Dupa parerea mea daca nu-ti poti asuma responsabilitatea pt un amarat de vot virtual macar, numai zicem de viata si preferi sa fii "nevazut" in schimb, pai .., ce sa zic daca asa vad lucrurile? fa-ma tu sa simt altfel. Eu poate ma simt la randul meu jignit de cei fara coloana vertebrala care arunca piatra si apoi se lasa in jos. Nici-o crima, vedem lucrurile diferit si e ok, accepta-mi parerea cum ti-o accept si eu fara sa simti ca opinia mea te jigneste.

Rebela
26.09.2009, 23:03
Eu mi-am explicat alegerea fara sa folosesc calificative la adresa celor care au votat diferit. Key a votat diferit, si-a explicat alegerea fara sa adreseze injurii celor care votasera mai devreme cu "nu".

Tu in schimb nu ne respecti noua alegerea, numindu-ne patetici, fara coloana vertebrala si iresponsabili. Nu m-ai jignit pe mine personal ci pe toti care au votat si voteaza cu "nu" de acum incolo.

VanDerGigi
26.09.2009, 23:44
Eu mi-am explicat alegerea fara sa folosesc calificative la adresa celor care au votat diferit. Key a votat diferit, si-a explicat alegerea fara sa adreseze injurii celor care votasera mai devreme cu "nu".

Tu in schimb nu ne respecti noua alegerea, numindu-ne patetici, fara coloana vertebrala si iresponsabili. Nu m-ai jignit pe mine personal ci pe toti care au votat si voteaza cu "nu" de acum incolo.
Keyframe este Keyframe, tu esti Rebela si eu sunt Claudiu, suntem cu totii diferiti nu trebuie sa reactionam la fel. Injurii spui? ai habar ce exprimi? te-a injurat cineva? de ce exagerezi? Cata sensibilitate.. de ce nu ma sanctioneaza Sorin daca am adresat injurii cuiva? Iti respect alegerea dar nu ma face sa o si imbratisez. Spun lucrurilor pe nume si daca nu-ti place nu ma baga in seama. Nu mai stau la discutii pe tema asta. Hai fii mai senina, Claudiu e mai din topor dar asta nu trebuie sa te opreasca pe tine din a actiona si apoi te pierde in multime. La urma urmei asta caracterizeaza ultimele generatii ale natiei noastre.

marian42
26.09.2009, 23:48
Nenica, pute forumu' de pozele mele portretistice, aproape toti imi cunosc numele real, stiu unde locuiesc, cu ce ma ocup, si-n ciuda tuturor astora tot un "anonim" sunt, bashca asa am sa raman pentru majoritatea domniilor voastre.
Ei bine tocmai din spatele acestei identitati vin si sustin afisarea optiunii. De ce? Neicusorilor, una la mana ar fi ca ne asumam votul si a doua s-ar evita ipocrizia (rar intalnita, dar prezenta) a celor care una scriu si alta... fumeaza, vorba lu' Arghezi.

sauzimdebine
27.09.2009, 00:07
Eu am votat pentru afisare si propun ca cei de vor face parte din majoritate sa fie jupuiti de vii iar cei in minoritate sa fie rasplatiti :thinking: ori invers, uite ca nu mai stiu ce sa zic.

VanDerGigi
27.09.2009, 00:10
Nenica, pute forumu' de pozele mele portretistice, aproape toti imi cunosc numele real, stiu unde locuiesc, cu ce ma ocup, si-n ciuda tuturor astora tot un "anonim" sunt, bashca asa am sa raman pentru majoritatea domniilor voastre.
Ei bine tocmai din spatele acestei identitati vin si sustin afisarea optiunii. De ce? Neicusorilor, una la mana ar fi ca ne asumam votul si a doua s-ar evita ipocrizia (rar intalnita, dar prezenta) a celor care una scriu si alta... fumeaza, vorba lu' Arghezi.

Ce vorbesti nene si-a pus Clark numele intreg si adresa pe aici si a ras tot forumul de el de parca acum il cunoaste cineva. A mers cineva la el la usa macar sa-i zica buna ziua? Dar suntem asa mai pudici noi, ne e rusine si de umbra noastra lol. Sa nu ne fure cineva ideile, personalitatea, identitatea, chilotii. Ne clonam, ne oripilam, sa ne ascundem cat mai bine propiul eu ca ne e rusinica. Mai rau ca intr-a unspea cand spunea unul o bascalie macar aveam bunul simt sa ne ridicam in picioare cand intreba profesoara cine a scos asa perla.

divo
27.09.2009, 02:16
Am votat prima varianta,cea in care se voteaza sub anonimat!
Daca am ceva de comentat la subiect sau sa-mi argumentez decizia votului,o voi face dupa ce am votat , in continuarea topicului.

fifi
27.09.2009, 08:59
Sa NU se afişeze identitatea celor care au votat am ales şi eu şi susţin ce a spus Rebela, că oamenii vor fii mai reţinuţi în a vota din cauza asta şi ce a spus divo, anume că dacă vrem să ne facem publică părerea o putem face în comentariu.

Raven
27.09.2009, 11:23
Sunt doar poll-uri pe-un forum. Sunt pentru votul deschis la asa ceva.

Dar nu cred ca cei care vor votul secret pe forum gresesc neaparat, e ca la testele psihologice pline de "dileme". Si cum raspunsurile la testele psihologie nu sunt gresite, sunt doar diferite...

Corect cred ca decizia de vot deschis/secret e bine sa apartina persoanei care deschide poll-ul, nu sistemului: cine deschide un un poll sa aiba posibilitatea sa il seteze ca poll cu vot deschis sau poll cu vot secret. Sorin, e posibil asa ceva dpdv tehnic?

Pisoi
27.09.2009, 20:37
...initial am fost tentat sa optez pt a-2a optiune ...dar am analizat putin logica "poll"-urilor de p-aici (si in general) si am ajuns la concluzia ca un "vot" de orice fel si oriunde trebuie sa fie anonim asa cum sunt peste tot in circumstantele aferente lumii contemporane.
...chiar daca unii dintre noi/voi, ne/va cunoastem personal/virtual, aici pe acest forum tot anonimi suntem si asa trebuie sa ramanem, indiferent daca unii/unele nu se pot abtine de a dezvalui "cate ceva" date personale in urma "sforilor de culise", interpretarilor eronate a postarilor sau "refularilor" personale contradictorii ...etc

p.s. ...eu cred ca majoritatea membrilor de aici sunt maturi (deajuns) ca sa mai aplice "alegerea sefului clasei" prin ridicarea a 2 degete ...ca apoi sa-si arate "pumnii" ...in WC sau curtea ....."forumului"

Loniia
27.09.2009, 23:00
Am votat pentru afisare,a doua optiune,suntem pe un forum,parerea mea este ca ajuta sa fie fructuoasa comunicarea intre forumisti , oricat de combativi am fi .

elliane
28.09.2009, 00:10
Pentru mine n-a fost si nu este,o problema,sa spun ceea ce gindesc.Secret sau nu,motivez totdeauna ceea ce sustin.
Asa ca,o voi face-n continuare.
Daca votul va fi secret,topicul se va rezuma la un tabel:
De acord...
Impotriva...
Abtineri.....

hazel
28.09.2009, 00:14
Am votat pentru a nu se afisa cine ce a votat. Daca cine organizeaza pollul este cu adevarat interesat ca rezultatul sa fie cat mai aproape de adevar si ca sa se inregistreze si prezenta la vot e bine sa lase oamenii sa voteze anonim.

marian42
28.09.2009, 00:18
Corect cred ca decizia de vot deschis/secret e bine sa apartina persoanei care deschide poll-ul, nu sistemului: cine deschide un un poll sa aiba posibilitatea sa il seteze ca poll cu vot deschis sau poll cu vot secret. Sorin, e posibil asa ceva dpdv tehnic?
Subscriu intru totul convins de cele spuse de Raven!
Sa fie alegerea initiatorului de poll daca votu-i secret ori nu.
Excelenta ideea, Raven, chapeu!

sauzimdebine
28.09.2009, 05:35
Uite ceva mult mai interesant decat acest sondaj in sine. Parerea mea bineinteles sau cum a zis marian42, uite ce cred eu.
Sunt deschise acum doua sondaje. La unul au raspuns 19 forumisti, la celalalt 18. In rest, pai in rest nu este decat tacere. Sau ma rog, pe ici pe colo mici variatiuni pe marginea tacerii.
Ca se face anonim sau nu cred ca cei care participa sunt mereu aceeasi si nu ar fi de mirare sa se stie cam in ce directie a mers votul meu. Iar asta nu ma deranjeaza catusi de putin. Ce am vrut sa subliniez este doar legatura dintre cativa, mereu, aceeasi.

sorin
28.09.2009, 06:39
posibilitatea sa il seteze ca poll cu vot deschis sau poll cu vot secret. Sorin, e posibil asa ceva dpdv tehnic?
ideea este foarte buna. atunci cei care voteaza stiu de la inceput ce-i asteapta. eu am aceasta posibilitate (trebuie bifat undeva), dar nu stiu daca si voi vedeti la fel optiunile. oricum, daca e vreo problema, puteti sa-mi trimiteti pm si editez.
in alta ordine de idei, consider ca votul deschis inseamna mai multa responsabilitate pentru cei care voteaza, pentru ca am vazut cu totii cate se intampla sub pavaza anonimatului. cine nu vrea sa voteze nu e obligat.

Rebela
28.09.2009, 06:51
ideea este foarte buna. atunci cei care voteaza stiu de la inceput ce-i asteapta. eu am aceasta posibilitate (trebuie bifat undeva), dar nu stiu daca si voi vedeti la fel optiunile. oricum, daca e vreo problema, puteti sa-mi trimiteti pm si editez.
in alta ordine de idei, consider ca votul deschis inseamna mai multa responsabilitate pentru cei care voteaza, pentru ca am vazut cu totii cate se intampla sub pavaza anonimatului. cine nu vrea sa voteze nu e obligat.

Si noi avem aceasta optiune, sau cel putin o aveam pe vremea cind am deschis poll-ul de la teste de personalitate (unde am mentionat ca e anonim). Am crezut ca ai deschis topicul pentru ca vrei sa elimini optiunea respectiva.

VanDerGigi
28.09.2009, 11:56
Mult zgomot pt nimic, oricum majoritatea pollulilor astea sunt cam silly. Nu dezbat 20 de oameni cum a punctat Sauzimdebine, cine stie ce probleme importante pe aici. Este mai mult o joaca. Era vorba doar de principiu.
Ce mi se pare cel mai dragut insa e ca poti vota de mai multe ori, sau cel putin puteai inainte cand am incercat de curiozitate, acum n-am mai incercat.

sorin
28.09.2009, 12:18
Ce mi se pare cel mai dragut insa e ca poti vota de mai multe ori, sau cel putin puteai inainte cand am incercat de curiozitate, acum n-am mai incercat.
vise tata, vise :pet:

VanDerGigi
28.09.2009, 12:34
vise tata, vise :pet:
Dar inainte de noul format, se putea? Nu-mi zice ca nu, ca doar am facut-o cu mana mea. Daca acum nu se mai poate asta este alta mancare de peste, am si specificat. Dar de la adrese diferite? :">:music: sunt doar curiozitati, la modul serios nu ma intereseaza.

hazel
28.09.2009, 12:38
Dar inainte de noul format, se putea? Nu-mi zice ca nu, ca doar am facut-o cu mana mea. Daca acum nu se mai poate asta este alta mancare de peste, am si specificat. Dar de la adrese diferite? :">:music: sunt doar curiozitati, la modul serios nu ma intereseaza.

Nu (mai) merge nici de la adrese diferite. Votatul sau unicitatea votului sunt legate de cont, nu de IP, oricat de multe ai folosi.

VanDerGigi
28.09.2009, 12:39
Nu (mai) merge nici de la adrese diferite. Votatul sau unicitatea votului sunt legate de cont, nu de IP, oricat de multe ai folosi.
Da, tocmai am observat. Un pas spre normalitate :)

Pisoi
28.09.2009, 16:29
... In rest, pai in rest nu este decat tacere. Sau ma rog, pe ici pe colo mici variatiuni pe marginea tacerii.

...si tacerea este un raspuns din diferite "n" motive ...e oarecum optiunea de a te abtine de la vot ...daca nu exista.

sorin
20.12.2009, 11:44
in cinci zile (pe 25 decembrie) acest sondaj se va inchide automat si nu se mai putea vota. voi deschide toate sondajele in viitor in functie de rezultatul final al acestuia.

JulianM
20.12.2009, 13:17
Am votat sa SE vada.

("julianism" : Propun sa fie vot "obligatoriu", pentru toti forumistii. Tot sunt eu pentru vot obligatoriu la tipul ala de alegeri de le-am tot discutat pe aici ... Cine nu voteaza sa nu beneficieze de PM timp de "4 ore, 3 minute si 2 secunde"...LOL...)

Am votat SA SE vada pentru ca sa stiu mai bine oamenii de pe forum. Deasemenea pentru ca sa ma amuz (sa-mi zic cateodata: "ie-te-te, XYZ fuse contra ...ha ! "...).

Daca nu ma insel forumul de aici cuprinde si ceva "matrimoniale" (nu ma intereseaza, nici nu ma deranjeaza). Si cum unele casnicii si prietenii au fost demolate de exemplu de politica, atunci sa stie mai bine oamenii dinainte "cum stau treburile" ...

Pe mare parte din site-uri votez, daca ei imi ofera asta posibilitate. E suficient sa stiu un pic despre subiect si PAC ! ...votez ... Si in general votez fara sa vad cum au votat ceilalti - ma refer la procente (fiindca ati vazut ca majoritatea forumurilor iti dau posibilitatea sa vezi cum sta "situatia" INAINTE de a vota).

sorin
24.12.2009, 09:18
referendumul forumistic in legatura cu modalitatea de postare a sondajelor, a hotarat prin majoritatea voturilor, ca de acum incolo sondajele sa fie transparente, deci sa se poata vedea cine si ce a votat.

inchid acest topic si voi activa aceasta optiune ori de cate ori voi deschide sondaje / polls.