PDA

Arată versiune întreagă : septembrie ( mai degraba cronica de film )care se credea cam teribilist si cam razvru

don_mario001
26.09.2009, 02:04
Pleaca incet , fara tragere de inima , verdele verii si vine luna septembrie , cu galbenul granelor si nostalgia dulce amaruie a inceputurilor de toamna . Plajele , altadata goale si aurii ale lunii septembrie , inca pastreaza ceva din fosnetele iubirilor aramite de soare .
Cati dintre noi isi mai amintesc de unul din cele mai frumoase filme romanesti , cu numele "SEPTEMBRIE" . Pentru mine a fost asa de frumos incat cred ca nu am curajul sa-l revad . Mi-e teama sa nu-l fi stricat inaintarea mea in varsta . Am gasit la un moment dat o agenda de a mea din anul premierei , in care scriam doua randuri sub impresia vizionarii filmului . Scriam , atoatestiutor , de la inaltimea varstei de saisprezece ani , ca pur si simplu e bine ca nu l-am vazut mai devreme , la cincisprezece de exemplu , ca poate viata mea ar fi luat alt curs ....
Povestea se zice ca era adevarat . Un tanar care se credea cam teribilist si cam razvratit , cum ne voiam multi pe atunci , face un pariu cu prietenii in urma caruia fura o motocicleta si pleaca la mare . Pentru cei care n-au prins vremurile , trebuie sa stiti ca a pleca la mare , de oriunde din provincie , era o aventura in sine . La mare era un fel de America mai mica , taramul posibilitatilor interzise in restul tarii . Eroul nostru culege o fata frumoasa , curata si cu suflet bun , de undeva de pe drum , unde ea lucra ca ospatarita . Fata nu vazuse niciodata marea . La intoarcere tanarul are un accident cu motocicleta si moare . Filmul ca film romanesc era cam altfel decat tiparele vremii .

fifi
26.09.2009, 06:56
ce porcărie, nu-mi place, bagă ceva-n versuri poate eşti mai bun la poezie...

Pleaca incet , fara tragere de inima , verdele verii si vine luna septembrie , cu galbenul granelor si nostalgia dulce amaruie a inceputurilor de toamna . Plajele , altadata goale si aurii ale lunii septembrie , inca pastreaza ceva din fosnetele iubirilor aramite de soare .
Cati dintre noi isi mai amintesc de unul din cele mai frumoase filme romanesti , cu numele "SEPTEMBRIE" . Pentru mine a fost asa de frumos incat cred ca nu am curajul sa-l revad . Mi-e teama sa nu-l fi stricat inaintarea mea in varsta . Am gasit la un moment dat o agenda de a mea din anul premierei , in care scriam doua randuri sub impresia vizionarii filmului . Scriam , atoatestiutor , de la inaltimea varstei de saisprezece ani , ca pur si simplu e bine ca nu l-am vazut mai devreme , la cincisprezece de exemplu , ca poate viata mea ar fi luat alt curs ....
Povestea se zice ca era adevarat . Un tanar care se credea cam teribilist si cam razvratit , cum ne voiam multi pe atunci , face un pariu cu prietenii in urma caruia fura o motocicleta si pleaca la mare . Pentru cei care n-au prins vremurile , trebuie sa stiti ca a pleca la mare , de oriunde din provincie , era o aventura in sine . La mare era un fel de America mai mica , taramul posibilitatilor interzise in restul tarii . Eroul nostru culege o fata frumoasa , curata si cu suflet bun , de undeva de pe drum , unde ea lucra ca ospatarita . Fata nu vazuse niciodata marea . La intoarcere tanarul are un accident cu motocicleta si moare . Filmul ca film romanesc era cam altfel decat tiparele vremii .

aramis_13
26.09.2009, 09:28
ce porcărie, nu-mi place, ...

mai ales când eşti olecuţă pe lângă cu subiectul filmului ...

fifi
26.09.2009, 16:03

mai ales când eşti olecuţă pe lângă cu subiectul filmului ...

la modul, ca să nu zic „halul” în care a fost prezentat filmul, nu vreau să fiu nici măcar olecuţă pe lângă subiectul lui, tonuri şi nuanţe de telenovelă îmi inspiră descrierea lui don_mario001, totuşi, pentru tine, aramis_13, o să fac un efort şi-o să dau un "search" pe net dupe el, dupe film.

marian42
26.09.2009, 16:14
Fifisor, in anii aia cand deja aparuse doctrina culturala bazata pe lupta dintre "bine si mai bine", o tampenie doctrinara, "Septembrie" rupea cliseul si chit ca povestea curge liniar, usor siropos, pentru timpul lui a fost un film bun.
Posibil sa fi reprezentat debutul Andei Onesa in cinematografie, nu sunt sigur de asta, si daca rolul facut de ea n-a fost unul mare, macar inedit ii poti zice.

aramis_13
26.09.2009, 16:37
la modul, ca să nu zic „halul” în care a fost prezentat filmul, nu vreau să fiu nici măcar olecuţă pe lângă subiectul lui, tonuri şi nuanţe de telenovelă îmi inspiră descrierea lui don_mario001, totuşi, pentru tine, aramis_13, o să fac un efort şi-o să dau un "search" pe net dupe el, dupe film.

uite aici:

Dupa ce nu a fost admis la Politehnica, Vali ajunge sa fie anchetat de politie pentru complicitate la diferite furturi. El vrea sa-si gaseasca un alibi si se gandeste ca cel mai bun este tatal aflat in capitala. Dar, ca sa ajunga acolo, el fura o motocicleta. In oras o cunoaste pe vanzatoarea Anisoara, careia ii propune o escapada la mare. Ziua lor de dragoste si de ganduri bune de viitor se termina brusc cu un tragic accident de motocicleta.

sau

Vali, un tanar picat la examenul de admitere in facultate intra sub influenta nefasta a unei bande de escroci si ia parte la mai multe spargeri. Anchetat de politie pentru un furt, el declara ca in acea zi era la Bucuresti impreuna cu tatal lui, apoi fura o motocicleta si se duce spre acesta pentru a-i spune ce declaratie sa dea. Dupa o cearta cu el, o cunoaste pe ospatarita Anisoara si o convinge sa plece impreuna la mare unde traiesc o scurta idila.

fifi
26.09.2009, 19:09
bine neicuşorilor, marian şi aramis, vă puserăţi pe mine că' mă vazurăţi mai mică şi mai proastă, promit să văd filmul dar postarea adresată lui don_mario tot n-o retrag, că' nu mi-a plăcut modul în care-a prezentat filmul şi basta, şi colac peste pupăză o mai puse, prezentarea, şi la încercări literare c-acuşi mă ia ameţeala iar...

aramis_13
26.09.2009, 19:36
dacă vrei să vezi filmul, dă-mi de ştire şi se rezolvă

PS de ce să ştergi postarea? oricum filmul nu face mare brânză.

Ben
27.09.2009, 02:13
dacă vrei să vezi filmul, dă-mi de ştire şi se rezolvă

PS de ce să ştergi postarea? oricum filmul nu face mare brânză.

as vrea sa descarc si eu filmu dar nu l-am gasit. ma poti ajuta?

aramis_13
27.09.2009, 05:26
da, se poate. continuăm pe privat.