PDA

Arată versiune întreagă : Viata in Phoenix, Arizona..

Oana Mc
19.09.2009, 01:22
M-am hotarat sa incep un thread si despre viata in Arizona, pentru cei care sunt interesati de acest oras.
Voi incerca sa portretez acest oras intr-un mod cat mai obiectiv...dar bineinteles ca in final, va ramane parerea mea. Totusi cred ca e bine sa o impartasesc, pentru ca orice fel de informatii sunt utile....

In primele luni cand m-am mutat a fost destul de ok, in sensul ca era un oras nou si bineinteles ca exista curiozitate. La prima vedere este un oras foarte dragalas, cu palmieri si case noi, intr-adevar este un punct pozitiv, nu veti vedea cladiri vechi...vegetatia foarte saraca cum era si de asteptat fiind in desert....

Una dintre cele mai mari probleme este caldura. Se spune ca dupa prima vara, te obisnuiesti si totul va parea mai usor, la mine a fost exact invers. Prima vara am suportat-o mult mai usor decat pe a doua....Practic incepand cu aprilie si pana in octombrie, va fi vara incontinuu, iar din iunie pana in septembrie, temperaturi de 45-47 grade Celsius. Poate lucrul asta va bucura la prima vedere, dar din experienta mea, este foarte greu de suportat. Nu se poate iesi din casa absolut deloc in perioada asta iar partea cea mai grea este ca in cladiri sunt 20 de grade Celsius....imi aduc aminte ca mergeam la munca cu un puloveras subtire pentru ca in cladire era atat de frig comparativ cu ce era afara. In pauza de pranz tineam mortis sa ies putin la "aer" dar cand intram iar in cladire, trebuia sa ma asez pe un scaun pentru ca aveam palpitatii foarte puternice din cauza diferentei de temperatura.

O alta problema este plictiseala...Phoenix nu este un oras care sa aiba un downtown unde se poate face ceva sau vizita ceva, nu are parcuri in adevaratul sens al cuvantului, ci doar niste lacuri artificiale care sunt inconjurate de palmieri, deci nu pot fi numite parcuri pentru ca nu exista copaci si umbra.

Singura distractie este mersul la film, sau mall-ul, de care ma saturasem si eu desi imi place la shopping foarte mult. Practic gasesti numai strazi cu case, ma intreb daca as putea spune ca este o mare suburbie....:thinking:

Daca vreti la munte se poate merge la Flagstaff unde intr-adevar este foarte frumos, dar este la 2 ore distanta si ma intreb, cine vrea sa faca drumurile astea asa lungi in fiecare duminica pt a se relaxa putin? La un moment dat te plistisesti de "excursiile" de duminica...

Pentru mine o alta problema a fost senzatia de izolare....nu veti vedea niciodata oameni pe strada, nicaieri....asta se datoreaza faptului ca nu exista stradutze cu cafenele sau magazine, ci doar mall-uri si nu exista un downtown in adevaratul sens al cuvantului....

Imi aduc aminte de momentul in care venise iarna si m-am hotarat sa-mi cumpar o jacheta mai groasa , iar sotul meu ma intreaba, unde planuesti sa o porti? Esti ori in masina, ori la munca, ori in casa, ori in mall, ori in casa altcuiva....;)) Asta inseamna ca trebuie sa fiti pregatiti la o viata indoors, pentru ca afara nu sunt decat sosele si case.

Mai aveam si momentul ala duminica cand te intrebi, ce vrei sa facem azi? Ups, nu este nimic e facut, decat putem merge la un film sau la mall...of, ne-am plictisit si de asta, hai sa nu mai facem nimic.

Mai revin pentru ca mi-am pierdut inspiratia...:P

neaparat
19.09.2009, 03:52
Locuiesc si eu in Phoenix de ceva vreme...si nu stiu ce sa spun de descrierea ta...

Imi spun si eu parerea mea mai jos...

Caldura e o problema pentru unii oameni...cum si frigul e o problema pentru altii.
Un 30-40 de grade din Phoenix nu e deloc comparabil cu 30-40 grade din Romania sau coasta de est americana (ba odata am citit ca in Bucuresti au fost 52 de grade anul trecut vara! - Phoenixul ar trebui sa fie invidios :) ). Si nu e comparabil tocmai din cauza umiditatii...cu cat umiditatea e mai mare cu atat e mai cald chiar daca temperatura nu e asa mare. La 30 grade si umiditate de 70-80% transpiri instantaneu...ceea ce nu se poate spune la umiditate 10-15% cat e in Phoenix.

Oare ma intreb daca la -10 grade o fi mai sanatos :)...sau chiar si la -20 grade...cum sunt in unele orase americane gen Chicago, Boston, Seattle ca sa nu mai spunem de Europa. Preferi -15 grade 5-6 luni pe an? Eu nu si probabil ca sunt destui care spun la fel. La fel cum sunt unii care prefera -15 grade cateva luni pe an. E chestie de perceptie, ce nu-ti place tie altuia ii place. Asta nu inseamna ca trebuie sa aruncam cu "pietre" intr-un loc doar ca noua nu ne-a placut.

Caldura mare dureaza doar 4 luni pe an...si asta e maximum de perioada, incepand de la sfarsitul lui mai pana la mijlocul lui septembrie (se poate intreba pe oricine care locuieste in Phoenix si va confirma). Ai uitat sa mentionezi ploile de vara (perioada musonica) ca sa nu inteleaga lumea ca e desert total pe aici :) (oricum, desertul e in afara orasului fiindca inauntrul orasului este destula verdeata).
Dupa cele 4 luni de vara urmeaza 8 luni de vreme super...nici frig dar nici cald (25-30 grade chiar iti pare o temperatura mangaietoare la umiditatea aproape inexistenta de aici), cateodata se mai apropie de 0 grade iarna. De nins nu ninge.

Arizona are o varietate de peisaje: mai desertic in sud (chiar si dune de nisip), semi-desertic in jurul Phoenixului, culminand cu zona muntoasa cu brazi ca in Ro in nord (2 ore distanta).

Cat despre o viata indoor si plictiseala...astea le ai doar daca vrei. Daca nu vrei nu te plictisesti.

Daca vrei poti iesi in destule locuri chiar si in Phoenix. In Tempe http://www.downtowntempe.com si Scottsdale http://www.scottsdale.com se iasa in mod curent. Da, Phoenixul nu are aglomeratia umana pe metru patrat cum o are Chicago, LA, San Francisco, Washington DC, Boston sau New York...dar asta e de inteles. Orasul asta e construit pe camp deschis (desert deschis daca vrei asa)...are spatiu cat incape, de aia are si downtownul mic. Nu e inghesuit ca celelalte orase fiindca nu are nevoie sa fie. La ce sa te ridici pe orizontala (ca NY sau Chicago) cand ai spatiu destul pe orizontala?

Daca esti o persoana obisnuita cu lumea frecandu-se de tine atunci Phoenixul nu e orasul tau...eu ma simt bine oricum (si cu inghesuiala si fara).

Revenind la distractii...la cluburi ai fost :)? ca sunt ceva cluburi...ce altceva ai mai vizitat? Daca esti o persoana indoor atunci clar ca nu ai vizitat numeroase locuri aflate in Phoenix si in Arizona (si chiar mai departe de ea).

Cateva locuri unde se poate merge (in cate din locurile astea ai fost?):
- Phoenix insusi
- Grand Canyon - South Rim: 4.5 ore condus
- Flagstaff: 2.5 ore condus
- Sedona: 2 ore condus
- Prescott: 1.5 ore condus
- Page: 5 ore condus
- Las Vegas: 4.5 ore condus
- Los Angeles, CA: 6-7 ore condus
- San Diego: 6-7 ore condus
- Tucson (incluzand Old Tucson Studios, Pima Air Museum si Titan Missile Museum): 2 ore condus
- Mexic: 4 ore condus
- o gramada de lacuri in jurul Phoenixului (si care nu sunt toate artificiale) la maximum 2 ore de condus

La cate din mall-urile astea ai fost, daca iti plac cumparaturile?
- Desert Ridge http://www.shopdesertridge.com/ (Scottsdale)
- Tempe Marketplace http://www.tempemarketplace.com (Tempe)
- WestGate City Center http://www.westgatecitycenter.com (Glendale)
- Chandler Fashion Center http://www.chandlermall.com (Chandler)
- Biltmore Fashion Park http://www.shopbiltmore.com (Phoenix)
- Paradise Valley Mall http://www.theparadisevalleymall.com (Phoenix)
- Arizona Mills http://www.arizonamills.com (Tempe)
- Metrocenter Mall http://www.metrocentermall.com/ (Phoenix)

Sunt destule festivaluri pe aici, baruri, restaurante, de asemenea...ai fost la multe? Este chiar si teatru, muzee sau orchestra simfonica. Vrei sa mentionez si galerii de arta?

De masina ai nevoie in America daca esti o persoana careia ii place sa iasa in mai multe locuri decat doar downtown.

Spui ca sunt 2 ore pana la Flagstaff? Si ti se pare mult? Pai din pacate America nu e Romania...e tara mare :)...trebuie sa mergi la munte, nu vine muntele la tine (sau nu sta in curtea ta). Sunt destule alte zone in America de unde ai de condus chiar mai multe ore pana sa ajungi la munte. Intreaba cati oameni din America stau 2 ore in trafic pe zi. Nu e big deal 2 ore in masina.

Nu sunt stradute cu cafenele si magazine :)? Pai in downtown Tempe sau Scottsdale ai fost? Chiar si Glendale are asa ceva. Ce zici de Chicago? E frumos? Ai fost acolo? Acolo sunt strazi mai inghesuite si lume multa ca sa nu spun de downtown care e gigantic comparandu-l cu Phoenixul. E adevarat, multe drumuri sunt jalnice in Chicago comparand cu Phoenixul...dar hei, Phoenixul e oras mult mai nou ;) si e de inteles.

Cam asta e cu Phoenixul...am mai vizitat si alte locatii din America si fiecare are farmecul si dezavantajele lor.
Nu iti place un loc nu te impiedica nimeni sa te muti in alt loc (decat, eventual, banii sau/si vointa, mai bine zis, lipsa lor te pot impiedica).

Vad ca ai fost si prin Australia...puteai ramane acolo daca era mai bine ca in Phoenix (ca oricum, clima e cam la fel...doar mai multa umiditate acolo - daca clima e cam la fel de ce nu te-ai obisnuit in Phoenix?). Ai mai locuit si in alte parti?

Sper ca nu postul tau nu e in scopul de a denigra locul unde ai stat...spui doar de negative (in ochii tai) dar nu mentionezi nimic pozitiv. Pana si Detroit-ul sau Bucurestiul are ceva pozitiv pe acolo...de ce nu ar avea si Phoenixul :)?

Oana Mc
19.09.2009, 04:08
Neaparat, ma bucur mult ca iti place in Phoenix si nu o spun cu ironie...asa este si normal, sa iti placa unde locuiesti. Scopul meu nu este de a denigra orasul, ci de a prezenta experienta mea....eu personal sunt obisnuita cu un oras mai viu si mai cosmopolit. Nu trebuie sa te superi, daca mie nu mi-a placut....cum am si spus, este parerea mea....

Am fost in toate locurile alea pe care le-ai mentionat, si mi se pare un sacrificiu sa conduci atat de mult timp in fiecare duminica pentru a ajunge undeva dragutz. Tempe downtown este doar o stradutza cu 3 cladiri, nu se compara cu Chicago sau Melbourne ( unde am fost).

Cu siguranta totul este legat de perceptie, daca tu esti obisnuit intr-un oras mai "linistit" atunci e si normal sa iti placa in Phoenix dar cred ca e bine sa fie prezentate si alte pareri, ale unor persoane ca mine care sunt obisnuite cu alt gen de oras:) Altfel, cum sa iei o decizie corecta cand te hotarasti sa te muti acolo?:-/

neaparat
19.09.2009, 04:31
Si eu am locuit in alte parti ale Americii...ca sa nu mai spun de vizitat. Unele locuri sunt mai cosmopolite, altele nu...ar fi culmea ca toate sa fie la fel.

Dar daca ai fost in Chicago de ce nu ai ramas acolo? Sau Melbourne? Mie imi place si inghesuiala si linistea, nu am probleme cu niciuna. Nu imi place frigul in schimb..mai ales ala prelungit din Chicago sau Boston...si nici umiditatea mare.

Clima ideala ar fi zona Californiei sau Hawaii cica (unde inca nu am ajuns). Poate nu voi sta toata viata in Phoenix, ca lumea se misca, si noi cu ea :)...

Daca nu te superi, tu de unde esti din Romania? Poate ca esti din Bucuresti sau Timisoara si atunci poate ti se pare ca Phoenixul nu se ridica la nivelul Bucurestiului ca si cosmopolitism...dar cosmopolitism cred ca mai inseamna si altceva decat cafenele si mers pe jos.

Phoenixul nu e singurul oras din America unde e nevoie sa conduci destul ca sa ajungi la locurile de relaxare...LA-ul e altul. Washington DC e altul. Dallasul e altul. Depinde si de unde stai in acel oras.

Totusi, ai vazut si ceva pozitiv in Phoenix? Sau e totul pierdut :)? Daca tot ai spus parerea ta (ceea ce e normal) spune si bune si rele, nu doar rele, nu?

Oana Mc
19.09.2009, 04:36
Avand in vedere stilul asta atat de agresiv cu care ma abordezi...nu am de gand sa iti raspund....imi aduci aminte de un vecin de-al meu, de parca ati frati.
Ba chiar aveti si acelasi stil de exprimare:d Si folositi si aceleasi cuvinte....ce mica e lumea asta...oare cine o fi vecinul asta?:d:

karinaw
19.09.2009, 04:45
Si eu am locuit in alte parti ale Americii...ca sa nu mai spun de vizitat. Unele locuri sunt mai cosmopolite, altele nu...ar fi culmea ca toate sa fie la fel.

Dar daca ai fost in Chicago de ce nu ai ramas acolo? Sau Melbourne? Mie imi place si inghesuiala si linistea, nu am probleme cu niciuna. Nu imi place frigul in schimb..mai ales ala prelungit din Chicago sau Boston...si nici umiditatea mare.

Clima ideala ar fi zona Californiei sau Hawaii cica (unde inca nu am ajuns). Poate nu voi sta toata viata in Phoenix, ca lumea se misca, si noi cu ea :)...

Daca nu te superi, tu de unde esti din Romania? Poate ca esti din Bucuresti sau Timisoara si atunci poate ti se pare ca Phoenixul nu se ridica la nivelul Bucurestiului ca si cosmopolitism...dar cosmopolitism cred ca mai inseamna si altceva decat cafenele si mers pe jos.

Phoenixul nu e singurul oras din America unde e nevoie sa conduci destul ca sa ajungi la locurile de relaxare...LA-ul e altul. Washington DC e altul. Dallasul e altul. Depinde si de unde stai in acel oras.

Totusi, ai vazut si ceva pozitiv in Phoenix? Sau e totul pierdut :)? Daca tot ai spus parerea ta (ceea ce e normal) spune si bune si rele, nu doar rele, nu?

...nemultumitului i se ia darul...am avut o prietena la fel de nemultumita si ce crezi?? :aplause: a dus-o Dumnezeu inapoi de unde a adus-o ...si anume, direct in satul cel uitata de lume din mahalalele moldovei, de unde se tragea mama ei mosi si stramosii ....eu zic sa stea fiecare acolo unde ii este locul!!!! :P

neaparat
19.09.2009, 04:53
Hmm... nu am vrut sa te jignesc sau altceva...doar am pus niste intrebari pur si simplu, nu agresive...

Dar mi s-a parut nedrept ca sa spui doar lucruri negative despre Phoenix...sunt si destule lucruri pozitive, doar ca trebuie sa le si vezi.

E ok daca nu vrei sa raspunzi...pana la urma si tacerea e un raspuns.

PS.
La ce vecin/frate te referi? Ca nu prea am priceput...

divo
19.09.2009, 04:59
Avand in vedere stilul asta atat de agresiv cu care ma abordezi...nu am de gand sa iti raspund....imi aduci aminte de un vecin de-al meu, de parca ati frati.
Ba chiar aveti si acelasi stil de exprimare:d Si folositi si aceleasi cuvinte....ce mica e lumea asta...oare cine o fi vecinul asta?:d:

Chiar urmaream topicul asta,ca imi parea interesant!Am fost si eu de cateva ori in Az si in Phoenix! Adevarul este ca am avut program cu prietenii,asa ca nu am luat-o pe cont propriu ca sa descoperim orasul.
Asa ca multe nu pot sa spun!
Dar imi amintesc de un loc unde am avut distractie la maxim:Salt Lake Project! Si cateva cluburi din Phoenix...chiar foarte dragutze!
Ceea ce mi s-a parut incredibil au fost preturile la mancare/fructe, mai mari decat in California.Tigarile erau "la dublu",iar benzina la "jumatate" fata de Cali!
Dar trafficul relaxat,drumurile ca-n palma sunt categoric lucruri pozitive despre Phoenix! Cu siguranta sunt si altele.
Cat despre caldura,cei care locuiesc acolo,cand ajung prin LA...se plang de frig! No kidding!:P
Chestie de obisnuinta as zice!

Si dupa cum spuneam..urmaream topicul..cand dintr-odata ai devenit defensiva!
Wow!
Nu mi s-a parut absolut nimik deplasat in postarile lui"neaparat"!
Sper sa continuam topicul asta....ca pare interesant!:-h

karinaw
19.09.2009, 05:18
PS.
La ce vecin/frate te referi? Ca nu prea am priceput...

....eu aveam un gagic ( doar eu stiam ca e gagicul meu, el nu stia)...aveam asa o fixatie pe ellllllll...incat il vedeam si pe strada, si in televizor si sub televizor, si in castronul cu ciorba, doar EL si numai El era peste tot :love:
dar cel mai mult ma enerva ca mi se parea ca il vad pe forumuriii :-S si in forumuri si sub forumuri pana cand ajunsesem sa am impresia ca forumul este chiar EL :bull: sau EL e forumul....nu mai stiu , m-am zapacit. Dar asa aveam o fixatieeeeeeeeee !!!!!

Chris2000
19.09.2009, 05:27
Fiecare are opinii diferite despre un locsor sau altul.
Nici mie nu mi se pare raiul de pe pamant in Az insa de obicei alegi locul si in functie de unde gasesti job, familie si alte criterii.
Asa si mie mi-ar place sa locuiesc in Honolulu, dar ideea e ca nu gasesc job acolo. Si cred ca m-as si plictisi dupa un timp.
Prefer zonele care ofera multe oportunitati de joburi, viata sociala variata. Viata culturala.

LOL spun unii ca LA e raiul de pe pamant. E un oras cu un trafic infernal si multa mizerie. Iti creaza probleme psihice daca locuiesti prea mult pe acolo.

sorin
19.09.2009, 08:30
si mie imi aduce aminte ca stil de un fost forumist din acea zona, care printre altele se pricepe si la IP-uri. sa nu ia nimeni in serios ce am spus, vorbeam si eu cu voce tare.

oricum, concluzia este ca o discutie nu trebuie neaparat sa se termine cu un agrement si fiecare e liber sa aiba o parere personala, deci pe asta sa va bazati in continuarea discutiei.

Oana Mc
19.09.2009, 08:43
si mie imi aduce aminte ca stil de un fost forumist din acea zona, care printre altele se pricepe si la IP-uri. sa nu ia nimeni in serios ce am spus, vorbeam si eu cu voce tare.

oricum, concluzia este ca o discutie nu trebuie neaparat sa se termine cu un agrement si fiecare e liber sa aiba o parere personala, deci pe asta sa va bazati in continuarea discutiei.

Da, Sorin...si eu tot asa intr-o doara spuneam, mai ales ca daca te-ai uita pe alte forumuri, ai zice ca e copy/paste, nu alta....si mai sunt si anumite cuvinte folosite foarte specifice.

Se pare ca si domnisoara Karina s-a inscris astazi ca sa imi zica cate ceva...sa fie oare dubla personalitate?

Oricum subiectul este inchis din punctul meu de vedere :)

neaparat
19.09.2009, 13:09
Da, Sorin...si eu tot asa intr-o doara spuneam, mai ales ca daca te-ai uita pe alte forumuri, ai zice ca e copy/paste, nu alta....si mai sunt si anumite cuvinte folosite foarte specifice.

Se pare ca si domnisoara Karina s-a inscris astazi ca sa imi zica cate ceva...sa fie oare dubla personalitate?

Oricum subiectul este inchis din punctul meu de vedere :)

Banuiesc acele cuvinte nu le-a inventat el, nu? Deci oricine le poate folosi intr-o mica sau mai mare masura...

Tu te-ai inscris acum cateva zile si ce ai inceput sa faci?
Sa-ti ventilezi frustrarile legate de fosta ta viata in Phoenix...pai e frumos asa?
Dar e "indicat" sa deviezi de la subiectul initial (unde nu mai ai nimic de zis) si sa-ti vezi fostul vecin (cu care nu stiu ce ai personal) acolo unde nu e (vorba KarineiW)...

Oana Mc
19.09.2009, 13:24
Banuiesc acele cuvinte nu le-a inventat el, nu? Deci oricine le poate folosi intr-o mica sau mai mare masura...

Tu te-ai inscris acum cateva zile si ce ai inceput sa faci?
Sa-ti ventilezi frustrarile legate de fosta ta viata in Phoenix...pai e frumos asa?
Dar e "indicat" sa deviezi de la subiectul initial (unde nu mai ai nimic de zis) si sa-ti vezi fostul vecin (cu care nu stiu ce ai personal) acolo unde nu e (vorba KarineiW)...

Stilul tau este inconfundabil, indiferent sub ce nume vii pe forum...dar te voi ignora cum am facut si pana acum. Have a good one!:-h

neaparat
19.09.2009, 13:31
Cum doresti...cum am spus, si tacerea (sau devierea de la subiect, mai bine zis) e un raspuns...si unul destul de consistent...

shogunelu
19.09.2009, 16:17
...nemultumitului i se ia darul...am avut o prietena la fel de nemultumita si ce crezi?? :aplause: a dus-o Dumnezeu inapoi de unde a adus-o ...si anume, direct in satul cel uitata de lume din mahalalele moldovei, de unde se tragea mama ei mosi si stramosii ....eu zic sa stea fiecare acolo unde ii este locul!!!! :P

Mai, mai, ca sa vezi cosmopolita lu' tata... M-ai facut praf cu cugetarile astea cu iz de Balaceanca.
Mai stii din astia asa ca tine, sa va aruncati pe geam toti deodata, sa nu faceti mizerie de doua ori ?

Oana Mc
19.09.2009, 23:09
Mai, mai, ca sa vezi cosmopolita lu' tata... M-ai facut praf cu cugetarile astea cu iz de Balaceanca.
Mai stii din astia asa ca tine, sa va aruncati pe geam toti deodata, sa nu faceti mizerie de doua ori ?

Shogunelu, parca mi-ai citit gandurile....si pe mine m-a facut praf, ce sa zic?;))
Ramasesem fara cuvinte..:P

divo
19.09.2009, 23:31
Shogunelu, parca mi-ai citit gandurile....si pe mine m-a facut praf, ce sa zic?;))
Ramasesem fara cuvinte..:P
Parca m-ai facut si pe mine praf! Ai intrat pe forum de cateva zile..si deja intri in razboaie imaginare si personale!Te misti repede! :thinking:
Rog moderatoarea sa mute ultimele discutii la off-topic!:-h

Oana Mc
20.09.2009, 00:07
Parca m-ai facut si pe mine praf! Ai intrat pe forum de cateva zile..si deja intri in razboaie imaginare si personale!Te misti repede! :thinking:
Rog moderatoarea sa mute ultimele discutii la off-topic!:-h

Divo, nu cred ca eu sunt cea care a inceput "razboaiele"...ti se pare normal sa fii atacat pentru ca ai o parere? Oricum avand in vedere ca nu cunosti persoana si situatia , e posibil sa ti se pare ciudat ce se intampla.

divo
21.09.2009, 00:21
Divo, nu cred ca eu sunt cea care a inceput "razboaiele"...ti se pare normal sa fii atacat pentru ca ai o parere? Oricum avand in vedere ca nu cunosti persoana si situatia , e posibil sa ti se pare ciudat ce se intampla.

Oana,eu nu judec..ci doar am observat faptele.Nu stiu cine crezi te-a atacat,dar mie mi s-a parut ca au fost doar raspunsuri despre Arizona. Tu ai gasit doar lucuri negative,altii doar pozitive.. altii si negative si pozitive!
Acuma, daca tu vorbesti despre Mircea Goia , nici nu vreau sa stiu ce ai de zis.Din cate am auzit eu despre el,este cel care ajuta enorm romanii nou-veniti in America,adika in Arizona. Nu stiu exact ce a fost intre voi,ce s-a intamplat...si de ce aceste reactii negative. Adevarul este ca nici nu conteaza. Daca ai fost ajutata de catre el,chiar si cu o caramea(desi sunt convinsa ca a fost mai mult),faptul ca vorbesti asa despre el, nu te pune pe tine intr-o lumina prea buna. Cand tu vorbesti la modul in care o faci despre cineva care te-a ajutat la momentul in care ai avut nevoie, mi se pare cel putin jenant!Din partea ta normal.
Spun asta din proprie experienta! De obicei romanii proaspat ajunsi in America,au pretentii supra-dimensionate si de multe ori lipsite de bun-simt de la cei care le ofera ajutorul. Daca nu le sunt satisfacute..deja respectivul/a/ii devin"jerks"...! Banuiesc ca la asta te referi si in semnatura!

Eu personal nu as ajuta pe nimeni care vorbeste asa de urat despre cel/a/i care i-au ajutat inainte! Este chestie de principiu!

Oana Mc
21.09.2009, 00:32
Divo, I don't mean to be rude, dar cred ca am spus deja ca subiectul este incheiat si nu inteleg de ce toata lumea inca insista. Esti total in necunostinta de cauza...daca nu as cunoaste o situatie, nu mi-as da cu parerea nici macar un pic. Cat despre faptul ca ma pune asta intr-o lumina proasta, I can live with it. Mai ales cand vine din partea unei persoane care trage foarte repede concluzii, ca tine. Inca o data, subiectul este incheiat.

divo
21.09.2009, 00:38
Divo, I don't mean to be rude, dar cred ca am spus deja ca subiectul este incheiat si nu inteleg de ce toata lumea inca insista. Esti total in necunostinta de cauza...daca nu as cunoaste o situatie, nu mi-as da cu parerea nici macar un pic. Cat despre faptul ca ma pune asta intr-o lumina proasta, I can live with it. Mai ales cand vine din partea unei persoane care trage foarte repede concluzii, ca tine. Inca o data, subiectul este incheiat.
Ha..ha..doar ti-am raspuns la mesajul anterior pe care l-am vazut acum! Vad ca tragi mai repede concluziile decat mine ! Ti-am mai zis eu ca te misti repede!:thinking:
Anyway...eu vorbeam despre principii,care pentru mine sunt importante.De acord ca nu pentru toata lumea.
De acord cu tine...subiect incheiat!Sper!

karinaw
21.09.2009, 14:19
am inteles..pe tine de fapt nu te intereseaza viata-n Phoenix ..ai venit sa te rafuiesti cu Oana..

....nu stiu cine este oana -ieseana...apropo, tu stii ceva de Phoenix? Ca vad ca astia se agita pe alte chestii pe aici....

FidelKatzo
21.09.2009, 14:28
....nu stiu cine este oana -ieseana...apropo, tu stii ceva de Phoenix? Ca vad ca astia se agita pe alte chestii pe aici....

nu stiu..tocmai de aceea asteptam cu nerabdare sa continue lumea..pe cei care se agita incearca sa nu-i bagi in seama ..avem pe forum cativa foarte nervosi..dar ai sa-i recunosti usor..de obicei au ce au cu administratia..
ce poti tu sa ne povestesti despre Phoenix..?

karinaw
21.09.2009, 14:43
nu stiu..tocmai de aceea asteptam cu nerabdare sa continue lumea..pe cei care se agita incearca sa nu-i bagi in seama ..avem pe forum cativa foarte nervosi..dar ai sa-i recunosti usor..de obicei au ce au cu administratia..
ce poti tu sa ne povestesti despre Phoenix..?

Iata ce spun eu despre Phoenix:

.................................................. .

Caldura e o problema pentru unii oameni...cum si frigul e o problema pentru altii.
Un 30-40 de grade din Phoenix nu e deloc comparabil cu 30-40 grade din Romania sau coasta de est americana (ba odata am citit ca in Bucuresti au fost 52 de grade anul trecut vara! - Phoenixul ar trebui sa fie invidios ). Si nu e comparabil tocmai din cauza umiditatii...cu cat umiditatea e mai mare cu atat e mai cald chiar daca temperatura nu e asa mare. La 30 grade si umiditate de 70-80% transpiri instantaneu...ceea ce nu se poate spune la umiditate 10-15% cat e in Phoenix.

Oare ma intreb daca la -10 grade o fi mai sanatos ...sau chiar si la -20 grade...cum sunt in unele orase americane gen Chicago, Boston, Seattle ca sa nu mai spunem de Europa. Preferi -15 grade 5-6 luni pe an? Eu nu si probabil ca sunt destui care spun la fel. La fel cum sunt unii care prefera -15 grade cateva luni pe an. E chestie de perceptie, ce nu-ti place tie altuia ii place. Asta nu inseamna ca trebuie sa aruncam cu "pietre" intr-un loc doar ca noua nu ne-a placut.

Caldura mare dureaza doar 4 luni pe an...si asta e maximum de perioada, incepand de la sfarsitul lui mai pana la mijlocul lui septembrie (se poate intreba pe oricine care locuieste in Phoenix si va confirma). Ai uitat sa mentionezi ploile de vara (perioada musonica) ca sa nu inteleaga lumea ca e desert total pe aici (oricum, desertul e in afara orasului fiindca inauntrul orasului este destula verdeata).
Dupa cele 4 luni de vara urmeaza 8 luni de vreme super...nici frig dar nici cald (25-30 grade chiar iti pare o temperatura mangaietoare la umiditatea aproape inexistenta de aici), cateodata se mai apropie de 0 grade iarna. De nins nu ninge.

Arizona are o varietate de peisaje: mai desertic in sud (chiar si dune de nisip), semi-desertic in jurul Phoenixului, culminand cu zona muntoasa cu brazi ca in Ro in nord (2 ore distanta).

Cat despre o viata indoor si plictiseala...astea le ai doar daca vrei. Daca nu vrei nu te plictisesti.

Daca vrei poti iesi in destule locuri chiar si in Phoenix. In Tempe http://www.downtowntempe.com si Scottsdale http://www.scottsdale.com se iasa in mod curent. Da, Phoenixul nu are aglomeratia umana pe metru patrat cum o are Chicago, LA, San Francisco, Washington DC, Boston sau New York...dar asta e de inteles. Orasul asta e construit pe camp deschis (desert deschis daca vrei asa)...are spatiu cat incape, de aia are si downtownul mic. Nu e inghesuit ca celelalte orase fiindca nu are nevoie sa fie. La ce sa te ridici pe orizontala (ca NY sau Chicago) cand ai spatiu destul pe orizontala?

Daca esti o persoana obisnuita cu lumea frecandu-se de tine atunci Phoenixul nu e orasul tau...eu ma simt bine oricum (si cu inghesuiala si fara).

Revenind la distractii...la cluburi ai fost ? ca sunt ceva cluburi...ce altceva ai mai vizitat? Daca esti o persoana indoor atunci clar ca nu ai vizitat numeroase locuri aflate in Phoenix si in Arizona (si chiar mai departe de ea).

Cateva locuri unde se poate merge (in cate din locurile astea ai fost?):
- Phoenix insusi
- Grand Canyon - South Rim: 4.5 ore condus
- Flagstaff: 2.5 ore condus
- Sedona: 2 ore condus
- Prescott: 1.5 ore condus
- Page: 5 ore condus
- Las Vegas: 4.5 ore condus
- Los Angeles, CA: 6-7 ore condus
- San Diego: 6-7 ore condus
- Tucson (incluzand Old Tucson Studios, Pima Air Museum si Titan Missile Museum): 2 ore condus
- Mexic: 4 ore condus
- o gramada de lacuri in jurul Phoenixului (si care nu sunt toate artificiale) la maximum 2 ore de condus

La cate din mall-urile astea ai fost, daca iti plac cumparaturile?
- Desert Ridge http://www.shopdesertridge.com/ (Scottsdale)
- Tempe Marketplace http://www.tempemarketplace.com (Tempe)
- WestGate City Center http://www.westgatecitycenter.com (Glendale)
- Chandler Fashion Center http://www.chandlermall.com (Chandler)
- Biltmore Fashion Park http://www.shopbiltmore.com (Phoenix)
- Paradise Valley Mall http://www.theparadisevalleymall.com (Phoenix)
- Arizona Mills http://www.arizonamills.com (Tempe)
- Metrocenter Mall http://www.metrocentermall.com/ (Phoenix)

Sunt destule festivaluri pe aici, baruri, restaurante, de asemenea...ai fost la multe? Este chiar si teatru, muzee sau orchestra simfonica. Vrei sa mentionez si galerii de arta?

De masina ai nevoie in America daca esti o persoana careia ii place sa iasa in mai multe locuri decat doar downtown.

Spui ca sunt 2 ore pana la Flagstaff? Si ti se pare mult? Pai din pacate America nu e Romania...e tara mare ...trebuie sa mergi la munte, nu vine muntele la tine (sau nu sta in curtea ta). Sunt destule alte zone in America de unde ai de condus chiar mai multe ore pana sa ajungi la munte. Intreaba cati oameni din America stau 2 ore in trafic pe zi. Nu e big deal 2 ore in masina.

Nu sunt stradute cu cafenele si magazine ? Pai in downtown Tempe sau Scottsdale ai fost? Chiar si Glendale are asa ceva. Ce zici de Chicago? E frumos? Ai fost acolo? Acolo sunt strazi mai inghesuite si lume multa ca sa nu spun de downtown care e gigantic comparandu-l cu Phoenixul. E adevarat, multe drumuri sunt jalnice in Chicago comparand cu Phoenixul...dar hei, Phoenixul e oras mult mai nou ;) si e de inteles.

Cam asta e cu Phoenixul...am mai vizitat si alte locatii din America si fiecare
.................................................. ...................

....adica nu spun eu, spune neaparat, dar mie mi-a placut ca e o descriere frumoasa, optimista, si mie imi plac oamenii optimisti..

Bunica unei prietene din Iasi folosea coceanul si era multumita...acum prietena mea nu mai e multumita nici cu ziarul nici cu servetelul.....asta e o treaba mare de tot care pe mine ma irita putinel....:P

hazel
21.09.2009, 14:46
Oare ma intreb daca la -10 grade o fi mai sanatos ...sau chiar si la -20 grade...cum sunt in unele orase americane gen Chicago, Boston, Seattle ca sa nu mai spunem de Europa. Preferi -15 grade 5-6 luni pe an? Eu nu si probabil ca sunt destui care spun la fel. La fel cum sunt unii care prefera -15 grade cateva luni pe an. E chestie de perceptie, ce nu-ti place tie altuia ii place. Asta nu inseamna ca trebuie sa aruncam cu "pietre" intr-un loc doar ca noua nu ne-a placut.

Dar cine v-a zis voua ca la Seattle sunt -15-20 de grade? In oras temperatura nu coboara iarna mai jos de 0 sau -3. Sa avem pardon.

adi_phx
21.09.2009, 14:49
Draga Divo,

I have an advice for you: all stories have two sides! Iar cat despre persoana foarte "marinimoasa si genuina" din Phoenix care ii ajuta pe noi veniti, fii sigura ca exista tot asa 2 parti la povestea asta. E una sa ajuti pe cineva, din motive sincere si fara sa te astepti la ceva, si e una cand ajuti pe cineva si in monetul in care lucrurile nu sunt asa cum le vrei tu, le faci viata un iad. This is the principle I care about :)

Din propie experieneta, si vreau sa adaug ca eu nu am fost ajutata de aceea persoana, din contra, eu am fost ceea care l-a ajutat - I can assure you that things are not what they seem.

Oana nu e deloc nerecunoscatoare fata de ajutor de la lumea din jur, dar cand ai o persoana in preajma ta care se dovedeste a nu fi prieten cu adevarat, you eliminate that person from your life. Asa cum am facut si eu...
Mai ales daca persoana respectiva e lipsita de bun simt si de cei 7 ani de acasa.

That being said, e trist cand cineva nu poate sa posteze ceva pe un forum fara sa fie atacat de altcineva.

Please carry on...am vrut doar sa intru pentru ca mi s-a parut ca o atacati pe Oana fara rost si fara sa stiti detalii despre ce se intampla in Phoenix in comunitatea de Romani.

adi_phx
21.09.2009, 14:58
----------------------------

hazel
21.09.2009, 17:34
topicul asta a devenit locul de harjoana a locuitorilor Arizonei.

Si cand te gandesti ca totul a pornit de la dorinta mea de a afla mai mult despre Australia :lol:

Pisoi
21.09.2009, 18:02
topicul asta a devenit locul de harjoana a locuitorilor Arizonei.

...si harjoana face parte din viata in Arizona ...dar numai la o parte din "locuitorii" zonei.

...am fost de nenumarate ori in Arizona ...mai mult in Phoenix dar si in Tucson de cateva ori.
Phoenix este un oras modernizat in ultimii "n" ani si dupa cum am observat, ca peste tot in metropole ai multe optiuni sa-ti petreci "viata" (timpul liber)
...intr-adevar caldura sufocanta a verii (ca si frigul excesiv din alta parti) iti da o senzatie depresiva.

p.s. este deprimant de constatat ca si in Phoenix romanii se "harjonesc" fara de folos comunitatii romane din diaspora.

Chris2000
21.09.2009, 18:10
Huh...ce caiete de studiu?Ce IP-uri? Vorbesti si tu sa nu adormi..!Lol!
Pai si unde le tii minte IP-urile? Le scrii cu ruj pe mana? Sau tu nu te complici cu CNP-ul, tii minte doar numele si a cui pila este; ca militienii. LOL.

Viata in Arizona este ca si in celebra miorita, plina de neprevazut. Baciul ungurean si cu al vrancean... Biata mioara ce mai suspina dupa iarba din Australia.

adi_phx
21.09.2009, 18:21
p.s. este deprimant de constatat ca si in Phoenix romanii se "harjonesc" fara de folos comunitatii romane din diaspora.

De fapt nu prea mai este harjoenala, cel putin nu asa cum a fost pe vremuri. Apele s-au mai linistit sau poate nu am fost eu prin preajma celor care se harjonesc.

Eu am vrut doar sa intru pentru ca nu mi-a placut atacurile la adresa Oanei cand de fapt, nu multa lume stie ce se inatmpla pe aici, si cat de ciudati sunt unii oameni romania din zona asta.

Tot ce vreau sa zic e "People and things are not always what they seem" si doar pentru ca suntem Romani nu inseamna ca trebuie sa fim prieteni. Din pacate aici trebuie sa-ti alegi prietenii cu grija, pentru ca vin de peste tot si cu educatie de acasa de diferite nivele :)

Dar in rest Phoenix-ul e perfect pentru un oras de tranzitie din punctul meu de vedere. Prea mult stat aici strica...e prea cald vara si e cam plictisitor. Nu e un oras foarte cultural cum ar fi San Francisco de exemplu. Sunt peisaje frumoasa in afara orasului dar dupa o vreme te plcitisesti sa mergi cu masina in fiecare week-end. This is just my opinion :)

Chris2000
21.09.2009, 18:28
Sefule, daca zici ca esti ungur, zi-i mai bine in ungureste.
Ca ma dor lentilele de atata rogleza.
Just opinia mea.

hazel
21.09.2009, 18:51
Pai si unde le tii minte IP-urile? Le scrii cu ruj pe mana? Sau tu nu te complici cu CNP-ul, tii minte doar numele si a cui pila este; ca militienii. LOL.

Viata in Arizona este ca si in celebra miorita, plina de neprevazut. Baciul ungurean si cu al vrancean... Biata mioara ce mai suspina dupa iarba din Australia.

si uite asa se ascute intriga, a mai aparut un protagonist care pare ca stie cate ceva dar nu vrea sa spuna LOL

la un moment dat in Active Users nu erau decat oamenii din Arizona azi :)

Raven
21.09.2009, 18:56
si uite asa se ascute intriga, a mai aparut un protagonist care pare ca stie cate ceva dar nu vrea sa spuna LOL

Doi inregistrati in aceeasi zi pe forum si amandoi indragostiti fatal de AZ.

Sweet home Arizona, eh?

Sectoru' 3 rulz.

hazel
21.09.2009, 18:58
Doi inregistrati in aceeasi zi pe forum si amandoi indragostiti fatal de AZ.

Sweet home Arizona, eh?

:lol: good catch, coane Raven. Tz tz tz ca sa te citez :lol:

Sectoru' 3 rulz.

Totalmente de acord!! :lol: Ar trebui sa facem un topic separat despre sectorul 3 LOL

Chris2000
21.09.2009, 19:06

Ce stiti voi ce e in Arizona? Avem de toate, nunti, botezuri. Ba si cate un parastas. Si evident si transhumanta.
Sa avem pardon. Aici este sect 1.

Raven
21.09.2009, 19:09
:lol: good catch, coane Raven. Tz tz tz ca sa te citez :lol:
Ai gresit un pic la citat. Ntz-ntz. Tz tz e cu copyright la altii.

Totalmente de acord!! :lol: Ar trebui sa facem un topic separat despre sectorul 3 LOL
Si Phoenixu' are sectoarele lui, toate orasele au sectoarele lor indiferent de continente, deserte (sic) sau ceruri plumburii. De la 3 in sus, niciodata mai putine.

Ce stiti voi ce e in Arizona? Avem de toate, nunti, botezuri. Ba si cate un parastas. Si evident si transhumanta.
Sa avem pardon. Aici este sect 1.
N-are gara. Sectoru' 1 are. Pana si sectoru' 2 are. Dar Phoenixu' n-are copii minune si alte salamuri cantatoare.

Pisoi
21.09.2009, 19:29
De fapt nu prea mai este harjoenala, cel putin nu asa cum a fost pe vremuri. Apele s-au mai linistit sau poate nu am fost eu prin preajma celor care se harjonesc.
...hazel se referea la harjoneala de pe acest topic care incepuse promitator despre “viata in Arizona” ...iar eu am accentuat ideea

Eu am vrut doar sa intru pentru ca nu mi-a placut atacurile la adresa Oanei cand de fapt, nu multa lume stie ce se inatmpla pe aici, si cat de ciudati sunt unii oameni romania din zona asta.

...”atacurile” de orice fel devin mai devreme sau mai tarziu “contra-atacuri” fie real sau virtual ...dar daca nu multa lume "stie ce se intapla" p-acolo ...ai libertatea de exprimare oricand pe thared personal cu subiect de “dezbatere” plauzibil, fara sa pozezi oarecum negativ in fata .........

Tot ce vreau sa zic e "People and things are not always what they seem" si doar pentru ca suntem Romani nu inseamna ca trebuie sa fim prieteni. Din pacate aici trebuie sa-ti alegi prietenii cu grija, pentru ca vin de peste tot si cu educatie de acasa de diferite nivele :)

...prietenii trebuie sa ii alegi oriunde in lume ...nu numai in AZ ...peste tot in lumea asta mare “prietenia” se dovedeste si se dobandeste indiferent de scara valorica a personalitatii individuale ...si nu se alege in functie de acomodarea la “educatia” idividuala ...care poate da oricand rezultate pozitive intr-o relatie increzatoare ...de mai lunga durata

Ai gresit un pic la citat. Ntz-ntz. Tz tz e cu copyright la altii.

Si Phoenixu' are sectoarele lui, toate orasele au sectoarele lor indiferent de continente, deserte (sic) sau ceruri plumburii. De la 3 in sus, niciodata mai putine.

N-are gara. Sectoru' 1 are. Pana si sectoru' 2 are. Dar Phoenixu' n-are copii minune si alte salamuri cantatoare.

Raven, cred ca era mult mai indicat sa-ti expui "tabloul" la topicul tau de arta

...Comentariul tau nu cred ca v-a avea aceeasi "valoare" aici unde "arta" nu concureaza cu "harjoneala"

p.s. ...sparge o bere si pt mine in seara asta ...si maine dimineata pandeste alta "apa plata"

Rebela
21.09.2009, 20:48
Ce dragutz:)

In sfirsit o discutie care promite sa scoata la iveala tot ce are "Arizona" mai de pret. Constat cu surprindere ca pacifistul care chiar deschide un topic aparte in care isi exprima durerea ca romanii se iau de par peste tot, fapt care l-a determinat sa plece din tara, e primul aici care are grija sa faca remarcile cele mai acide. Ce sa mai inteleg eu din asta?

E din ce in ce mai vizbil ca unii isi schimba nick-ul (si IPul) dar e mai greu sa isi infrineze pornirile caracteristice. Busted !! It's kindda fun, though. Carry on, pls!!! ;)

PS Traiasca proxi!!! Ce pasiuni pot sa aiba unii: sa recurga la un proxi, numai ca nu cumva sa scape un scandal neterminat sau o replica nespusa sau vreun "dusman" neparuit si sa se stie ca sintem inversunati si mergem pina in pinzele albe ca sa ne facem auziti. Mergem inainte!! LOL

Chris2000
21.09.2009, 20:59
PS Traiasca proxi!!! Ce pasiuni pot sa aiba unii: sa recurga la un proxi, numai ca nu cumva sa scape un scandal neterminat sau o replica nespusa sau vreun "dusman" neparuit si sa se stie ca sintem inversunati si mergem pina in pinzele albe ca sa ne facem auziti. Mergem inainte!! LOL
LOL De la Arizona ajungem sa facem educatia "maselor".

Proxi
From Wikipedia, the free encyclopedia
Proxi is a free utility from Griffin Technology for Mac OS X. It allows the assignment of automated events called "tasks" to a variety of "triggers" such as hotkeys, email, iTunes, RSS feeds, as well as hardware available from Griffin such as the PowerMate, AirClick or radio SHARK. These tasks can do such things as display messages on the computer screen, play a sound, write to a file, execute an AppleScript, control iTunes or iChat

Rebela
21.09.2009, 21:17
OK, recunosc ..nu ma pricep la termenii tehnici. Banuiesc ca trebuia sa scriu proxy server.

Tot din wikepedia:

A proxy server has two purposes:

To keep machines behind it anonymous (mainly for security (http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_security)).[1] (http://en.wikipedia.org/wiki/Proxy_server#cite_note-0)
To speed up access to a resource (via caching). It is commonly used to cache (http://en.wikipedia.org/wiki/Cache) web pages from a web server.[2] (http://en.wikipedia.org/wiki/Proxy_server#cite_note-1)
PS Educatia "maselor"?! Poti sa ma numesti cum doresti insa un lucru e clar: atitudinea ta ii face si pe restul romanilor despre care spui ca sint balcanici, intriganti si dusmanosi sa se poarte la fel cum te porti si tu cu ei.

hazel
21.09.2009, 21:20
LOL De la Arizona ajungem sa facem educatia "maselor".

Proxi
From Wikipedia, the free encyclopedia
Proxi is a free utility from Griffin Technology for Mac OS X. It allows the assignment of automated events called "tasks" to a variety of "triggers" such as hotkeys, email, iTunes, RSS feeds, as well as hardware available from Griffin such as the PowerMate, AirClick or radio SHARK. These tasks can do such things as display messages on the computer screen, play a sound, write to a file, execute an AppleScript, control iTunes or iChat

CHris, nu asta e definitia lui Proxy in sensul in care a spus Rebela. Definitia ar fi asta:

In layman's terms, a proxy is basically a way of connecting to the internet without being traced in the process. When a proxy is implemented, a barrier is created between your computer or network and the website you are visiting. The implied benefits of this include increased security and privacy.

Sursa: http://www.thefreelibrary.com/What+Is+An+Internet+Proxy%3F+Why+Use+One%3F+How+Wo uld+You+Use+One%3F-a01073859114

Oricum, daca omul foloseste proxy inseamna ca are una pt care plateste. Ca sa browse un website care cere logare este necesar un proxy mai scump, nu poti face asta cu cele gratuite, folosite numai la browsing : )

Rebela
21.09.2009, 21:28
Oricum, daca omul foloseste proxy inseamna ca are una pt care plateste. Ca sa browse un website care cere logare este necesar un proxy mai scump, nu poti face asta cu cele gratuite, folosite numai la browsing : )

Ce nu face omul ca sa isi satisfaca micile placeri ale vietii?! :)

PS hazel, merci pentru completare. Eu habar nu am ce fac ele. Tot ce stiu e ca se folosesc de catre cei care nu doresc sa isi faca cunoscut IP-ul original. Si totodata am mai inteles ca exista niste servere care iti ascund IPul, daca il inregistrezi si tu pe al tau (sau asa ceva) la schimb. Corectati-ma daca gresesc.

Chris2000
21.09.2009, 21:45
Interesant cum facem presupuneri, analogii, extrapolari, sapaturi tehnice, studii despre IP-uri sau ce sunt, proxy, proxi si alte ganganii ingineresti. Ca sa demostram ce?
Vorba domnisoarei. Ca unii sa isi satisfaca micile placeri ale vietii.

hazel
21.09.2009, 21:51
Interesant cum facem presupuneri, analogii, extrapolari, sapaturi tehnice, studii despre IP-uri sau ce sunt, proxy, proxi si alte ganganii ingineresti. Ca sa demostram ce?
Vorba domnisoarei. Ca unii sa isi satisfaca micile placeri ale vietii.

eu una stiam ce e un proxy, dar definitia sapata de tine implora o corectare.

Rebela, de serverele acelea care iti ascund IP daca il inregistezi cu ei chiar nu cunosc....

divo
21.09.2009, 23:27
Draga Divo,

I have an advice for you: all stories have two sides!

Iar cat despre persoana foarte "marinimoasa si genuina" din Phoenix care ii ajuta pe noi veniti, fii sigura ca exista tot asa 2 parti la povestea asta. E una sa ajuti pe cineva, din motive sincere si fara sa te astepti la ceva, si e una cand ajuti pe cineva si in monetul in care lucrurile nu sunt asa cum le vrei tu, le faci viata un iad. This is the principle I care about :)

Din propie experieneta, si vreau sa adaug ca eu nu am fost ajutata de aceea persoana, din contra, eu am fost ceea care l-a ajutat - I can assure you that things are not what they seem.

Oana nu e deloc nerecunoscatoare fata de ajutor de la lumea din jur, dar cand ai o persoana in preajma ta care se dovedeste a nu fi prieten cu adevarat, you eliminate that person from your life. Asa cum am facut si eu...
Mai ales daca persoana respectiva e lipsita de bun simt si de cei 7 ani de acasa.

That being said, e trist cand cineva nu poate sa posteze ceva pe un forum fara sa fie atacat de altcineva.

Please carry on...am vrut doar sa intru pentru ca mi s-a parut ca o atacati pe Oana fara rost si fara sa stiti detalii despre ce se intampla in Phoenix in comunitatea de Romani.

I would call this "an opinion" my dear, not an advice! And ..."there are two sides to every story"! Even yours...right?
Ptiuu..ca mi s-a sucit limba-n gura! :P

encore
22.09.2009, 02:06
Ce dragutz:)

In sfirsit o discutie care promite sa scoata la iveala tot ce are "Arizona" mai de pret.

Asa e. Se pare ca-i mare mizerie cu "comunitatea" pe acolo prin Arizona. Oana Mc, bine ca ai plecat ... Mai aveam un prieten era din Arad, poate-l stie divo, baiat fain, il chema Helmuth Duckadam, a luat loteria si a incercat si el sa stea in Arizona, s-a intors dupa un an in Romania.

FidelKatzo
22.09.2009, 10:29
...adica nu spun eu, spune neaparat, dar mie mi-a placut ca e o descriere frumoasa, optimista, si mie imi plac oamenii optimisti..

Bunica unei prietene din Iasi folosea coceanul si era multumita...acum prietena mea nu mai e multumita nici cu ziarul nici cu servetelul.....asta e o treaba mare de tot care pe mine ma irita putinel....:P
mi-a placut si mie descrierea lui neaparat..frumoasa,optimista,ca in prospectele oficiilor de turism..o prezentare fara cusur ,ademenitoare,care daca este citita de romanasii din tara care doresc sa emigreze si toata viata s-au invartit ca gaina doar in ograda parinteasca,nu vor sta mult pe ganduri si vor ateriza in desert..
pe mine m-ar interesa mai de graba ce posibilitati ai sa faci bani ..dupa cel mult doi ani se instaureaza rutina si dupa ce ai vazut tot ce a fost de vazut trebuie sa fie foarte plictisitor sa te intorci de la serviciu acasa si sa privesti in curtea vecinului cum isi dau duhul caprele..
in afara serviciului ce posibilitati ai sa faci bani..? ca doar in primii ani de emigrare la asta trebuie sa ne concentram..frumusetea desertului nu tine de foame..

ps. asta cu coceanul a fost tare de tot..impactul cu civilizatia al emigrantului roman..sa ajungi in desert sa te stergi cu ziarul sau servetelul cand acasa aveai baie cu bideu..

karinaw
22.09.2009, 10:50
mi-a placut si mie descrierea lui neaparat..frumoasa,optimista,ca in prospectele oficiilor de turism..o prezentare fara cusur ,ademenitoare,care daca este citita de romanasii din tara care doresc sa emigreze si toata viata s-au invartit ca gaina doar in ograda parinteasca,nu vor sta mult pe ganduri si vor ateriza in desert..
pe mine m-ar interesa mai de graba ce posibilitati ai sa faci bani ..dupa cel mult doi ani se instaureaza rutina si dupa ce ai vazut tot ce a fost de vazut trebuie sa fie foarte plictisitor sa te intorci de la serviciu acasa si sa privesti in curtea vecinului cum isi dau duhul caprele..
in afara serviciului ce posibilitati ai sa faci bani..? ca doar in primii ani de emigrare la asta trebuie sa ne concentram..frumusetea desertului nu tine de foame..

ps. asta cu coceanul a fost tare de tot..impactul cu civilizatia al emigrantului roman..sa ajungi in desert sa te stergi cu ziarul sau servetelul cand acasa aveai baie cu bideu..

Asta cu coceanu nu mi-a venit asa oricum, ca mie nu imi vine oricum...am avut sursa de inspiratie perfecta ( nu ai inspiratie, esti mort ca si artist). De data asta oana -ieseana si adx- ruda cu bumbescu, doar atat au putut sa scoata....

sorin
22.09.2009, 10:57
De data asta oana -ieseana si adx- ruda cu bumbescu, doar atat au putut sa scoata....
postarea de informatii confidentiale contravine regulamentului de postare, asa ca te rog sa mentii caracterul privat in postarile tale, pentru a evita conflictele de orice fel.

Oana Mc
22.09.2009, 14:38
Mi-a trimis un prieten "jurnalul" unei americance care s-a mutat in Arizona...pana si americanii pot sa guste o gluma despre un stat de-al lor...oricum nu am varianta in romana, prietenul este american. Enjoy!

Arizona Heat

Dear Diary,

Just moved to Arizona! Now this is a state that knows how to live!! Beautiful sunny days and warm balmy evenings. I've finally found my home. I love it here!

June 10th:

Really heating up. 100 degrees in June! Not a problem. Live in an air-conditioned home, drive an air-conditioned car. What a pleasure to see the sun everyday. I'm turning into a sun worshipper!

June 20th:
Had the backyard landscaped today! Lots of cactus and rocks. What a breeze to maintain! No more mowing for me, which is good because i hear you have to plant heat resistant grass in the summer? I wont have to worry about that, I love it here!

July 4th:
Independence day! No parades or outdoor activities though? The news said it's safest inside. I did hear 50% of the city's population flocks to five tiny lakes. I'm not sure if they are doing it out of celebration or as a method of survival? Either way I'll have to get into the spirit next year with some new traditions.

July 10th:

The temperature hasn't dropped below 100 since June 20th. How do people get used to this? There has been a light breeze from time to time and one time it looked like rain in the distance. Maybe a mirage? Getting used to the heat is taking a little longer than I expected.

July 15th:

Fell asleep by the community pool for 45 minutes. (Got 3rd degree burns on over 50% of my body). It even burnt the skin under my swimming suit. Missed 3 days of work. It hurts to pee. What a dumb thing to do. I learned my lesson though. Got to respect the ol' sun in a climate like this.

July 20th:

I missed Snuggles (my cat) sneaking into the car when I left this morning. By the time I got to the car at noon, Snuggles had died and swollen to the size of a shopping bag, then popped like a water balloon. The car smells like Kibbles and Shits. I learned my lesson though. No pets in this heat. Good ol' Mr. Sun strikes again.

July 25th:

The wind sucks here. It feels like a giant blow dryer powered by a nuclear reactor. The home air-conditioner has also surrendered and the AC repairman charged $200 just to drive by and tell me he is in demand and will need to order parts.

July 29th:

Still no AC. My house is a giant toaster oven. Been sleeping outside on the patio for 3 nights now. $225,000 house and I can't even go inside. The low last night was 94 degrees. I wonder if the sunlight reflecting off the moon can burn me? Why did I ever come here?

Aug 4th:

Well it's 118 degrees. Finally got the air-conditioner fixed. It cost $500 and gets the temperature down to 88 inside. The repairman says i should consider buying an additional AC unit. I hate this stupid state. Snuggles is the lucky one.

Aug 8th:

If another wise ass says, "It's a dry heat" I'm going to beat them to death. Damn heat. By the time I get to work the radiator is boiling over, my clothes are soaking wet and I smell like baked cat.

Aug 9th:

Tried to run some errands. Wearing shorts and when sat down in the car, I'm sure I heard a sizzle. My skin instantly fused to the seat. I lost 2 layers of skin and all the hair on the back of my legs and ass . . . Now my car smells like burnt hair, fried ass and baked cat. I can't handle much more of this.

Aug 10th:

The weather report is recorded once at the beginning of summer and replayed everyday for 3 months straight. "Hot as hell and sunny as shit." It's been too hot to do a single thing outside for 2 damn months and the weatherman says it might really warm up next week. Where is the rain? Why would people move to the middle of a desert? Water rationing begins next week, so my $1700 worth of cactus will likely dry up and blow over. Even the cactus hate this place.

Aug 16th:

Welcome to HELL! Temperature 121. Cactus look like an atomic bomb hit in my yard. What kind of a sick demented person would live here???

I hear in another month the Health Department will recategorize this hell-hole as inhabitable. If I manage to survive, I'll write to let you know how the trial goes.

neaparat
22.09.2009, 20:47
Acuma, daca tu vorbesti despre Mircea Goia , nici nu vreau sa stiu ce ai de zis.
Din cate am auzit eu despre el,este cel care ajuta enorm romanii nou-veniti in America,adika in Arizona.
Nu stiu exact ce a fost intre voi,ce s-a intamplat...si de ce aceste reactii negative. Adevarul este ca nici nu conteaza.
Daca ai fost ajutata de catre el,chiar si cu o caramea(desi sunt convinsa ca a fost mai mult),faptul ca vorbesti asa despre el, nu te pune pe tine intr-o lumina prea buna.
Cand tu vorbesti la modul in care o faci despre cineva care te-a ajutat la momentul in care ai avut nevoie, mi se pare cel putin jenant!Din partea ta normal.
Spun asta din proprie experienta! De obicei romanii proaspat ajunsi in America,au pretentii supra-dimensionate si de multe ori lipsite de bun-simt de la cei care le ofera ajutorul. Daca nu le sunt satisfacute..deja respectivul/a/ii devin"jerks"...! Banuiesc ca la asta te referi si in semnatura!

Divo, I don't mean to be rude, dar cred ca am spus deja ca subiectul este incheiat si nu inteleg de ce toata lumea inca insista. Esti total in necunostinta de cauza...daca nu as cunoaste o situatie, nu mi-as da cu parerea nici macar un pic. Cat despre faptul ca ma pune asta intr-o lumina proasta, I can live with it. Mai ales cand vine din partea unei persoane care trage foarte repede concluzii, ca tine.

Vad ca raspunsul meu la impresiile Oanei despre Phoenix au starnit un adevarat "rezbel" aici, mai ceva ca la Plevna. Vorba aia, unde dai si unde crapa.

Am zis sa intru si eu in ton si sa vad si partea cealalta de poveste (ati remarcat ca "nea" Mircea nu e prezent aici ca sa se apere, nu e frumos sa-i infigeti cutitu'n spate fara ca macar sa-i dati sansa sa se apere).
Asa ca am sapat un pic in jur...m-am interesat la cat mai multe surse (el, vecinii lui pe care-i stiu precum si alti prieteni comuni ai mei si ai lui - romani si americani).

Ceea ce spun mai jos sunt informatii furnizate de altii si as fi curios care e parerea ta, Oana, in legatura cu ele.
Remarci ca te intreb frumos, fara unda de agresivitate (la fel cum a fost si cu postul meu initial). Bineinteles, ai si tu dreptul la replica (de aia am pus intrebarile de mai jos, dar poti veni si cu compunere libera daca vrei).

Rezumatul povestii este ca tu, Oana, ai apelat la Mircea (prin Internet) pentru ajutor in venirea ta (a doua oara, fiinca dupa cate am inteles ai mai fost odata pe aici si tot nu ti-a placut) in America.
El ti l-a acordat la fel cum l-a acordat si altor 5 familii care au dorit sa vina in Arizona. El nu avea nici o obligatie fata de niciunul din voi si totusi nu a ezitat sa o faca (si nu a cerut NICI UN BAN pentru treaba asta).

Ajutorul a constat in (e bine sa se zica ca sa nu fie dubii ce s-a dat si ce nu):
- rezervat apartament (platit din banii lui in avans pana sa mearga familia acolo) si negociat mai tarziu depozitul (unele din familiile acelea au platit depozit 0 ca urmare ca faptului ca a negociat el - ceea ce nu e putin lucru, ca proaspat imigrant, sa iti ramana in buzunar cateva sute de dolari). In felul asta fiecare familie au avut un loc asigurat unde sa stea a doua zi dupa ce au sosit aici.
- luat de la aeroport si gazduit (aici mi s-a spus ca fiecare familie nou venita statea la acea familie care a venit inaintea lor)
- umblat cu familia dupa acte (SSN si permis de conducere in principal), la compania de electricitate si la cea de cablu si Internet, chiar si la cumparat de masina si mobila
- prezentat orasul in timpul liber (el mai si lucreaza) si mai apoi excursii in jurul Phoenixului (da, am vazut si threadul tau despre viata in Phoenix si din nou sunt surprins cu cata negativitate tratezi orasul asta - ca sa nu mai spun ca vezi conspiratii la tot pasul)
- socializare: toate familiile ajutate de el s-au cunoscut intre ele datorita lui (fiind vecine), in plus, cum il stiu eu, sunt destul de sigur ca a prezentat si alti prieteni de ai lui la famiile acelea (prieteni romani sau americani)...cum de fapt s-a intamplat si cu mine (asa am ajuns sa cunosc unele din acele familii)
- despre tine am auzit ca te-a ajutat inclusiv cu un loc de munca la firma unde el lucra (ti-a facut recomandare) la o saptamana dupa ce ai ajuns in Phoenix (in acelasi post in care ai lucrat anii astia cat ai stat in America) si v-a imprumutat si masina lui luni de zile - inclusiv te-a dus si adus de la munca - ori de cate ori ati avut nevoie)
- tu, personal, ai mai primit ajutor si din alte parti

Acum, Oana, spune sincer: ai fost nemultumita de ajutorul dat? Ce ai fi vrut in plus? Ce NU ti s-a dat?

E frumos sa vii si sa il ataci pe omu' ala fara nici macar sa fii provocata? (vedeti la postul asta: http://www.romanian-portal.com/forum/showthread.php?t=15782&page=2 pe la mijloc)

Iti face asta cinste, vorba lui Divo? Te ridica in ochii nostri?

Draga Divo,
I have an advice for you: all stories have two sides! Iar cat despre persoana foarte "marinimoasa si genuina" din Phoenix care ii ajuta pe noi veniti, fii sigura ca exista tot asa 2 parti la povestea asta. E una sa ajuti pe cineva, din motive sincere si fara sa te astepti la ceva, si e una cand ajuti pe cineva si in monetul in care lucrurile nu sunt asa cum le vrei tu, le faci viata un iad. This is the principle I care about :)

Am aflat si niste amanunte interesante la treaba asta, fac acum un full disclosure (cu acordul lui).
Mircea nu a luat NICI UN BAN de la noii veniti (fapt confirmat chiar de ei). Nici macar un cent. Ba chiar a dat la unii (platindu-le rezervarea apartamentului in avans).

A, da, totusi Mircea a luat niste bani:
- de la complexul de apartamente unde facea rezervarea apartamentelor pentru noii veniti (fiecare complex de apartamente de aici - nu stiu din restul Americii - da un referral fee, un comision la cel care aduce noi clienti complexului).
Asta e o practica standard aici iar tu, adi_phx, stii bine asta. Tu, Oana, la fel. Comisionul asta e platit din banii complexului, nu din banii noului venit.

- de la firma unde a recomandat-o pe Oana (tot un referral fee, comision platit de firma).
Asta din nou e o practica standard la firmele americane si a inceput sa fie implementat si in Romania. Tu, adi_phx, din nou stii treaba asta fiindca tu, Oana si Mircea, ati lucrat la aceeasi firma o vreme iar tu, adi_phx, ai luat acelasi tip de comision cand l-ai recomandat pe Mircea.
Singura ta nemultumire a fost ca Mircea a luat comision mai mare decat ai luat tu cand l-ai recomandat pe el drept pentru care el a rupt bruma de relatie de prietenie pe care ati avut-o (adica chiar e posibil sa fii invidios pe cineva care a luat un comision mai mare fiindca asa era politica firmei la vremea aia?? Chiar ai fost in stare sa-i reprosezi lui asta??)

Tu, adi_phx, la ce te-ai asteptat cand l-ai ajutat pe Mircea recomandandu-l la acel loc de munca sau gazduindu-l la tine in casa? (recomandarea aceea el nu a negat-o niciodata, ba a spus-o public de multe ori, acum inclusiv mie)

Vezi mai sus intrebarile mele sincere referitoare la comisioane, adi_phx (sper ca lumea si-a dat seama pe aici ca esti o femeie si ca ai motivele tale pentru care ai intervenit in discutia asta)...

Oana vad ca asa isi arata recunostinta atacandu-l in public fara sa fie provocata...din cate am auzit, a facut asta si cu ceilalti vecini ajutati de el atacandu-i pe unde-i prindea (semanand intriga si barfa).
Chiar asa, adi_phx, tu l-ai eliminat din viata ta sau poate el a facut-o, dar e greu de recunoscut? (vezi mai sus - tu fiind o femeie inteleg ca e greu sa recunosti...). Ba chiar am auzit ca i-ai cerut bani retroactiv pentru perioada cat a fost oaspete la tine in casa, chemat de tine...e adevarat?

That being said, e trist cand cineva nu poate sa posteze ceva pe un forum fara sa fie atacat de altcineva. Please carry on...am vrut doar sa intru pentru ca mi s-a parut ca o atacati pe Oana fara rost si fara sa stiti detalii despre ce se intampla in Phoenix in comunitatea de Romani.

Asta am spus si eu mai sus: e frumos sa-i bagati cutitu'n coaste la Mircea fara ca el sa aiba posibilitatea sa se apere? Ce zici de asta? Nu crezi ca ar avea si el dreptul la replica?
Vorbesti de comunitatea de romani din Arizona? Comunitate de romani in care tot Mircea te-a introdus si pe tine, adi_phx? (talking about helping somebody lonely)

Astea fiind zise, revin la intrebarile mele pentru Oana: de ce, il ataci pe Mircea in public neprovocata fiind nici de el nici de altcineva (vezi in nou postul http://www.romanian-portal.com/forum/showthread.php?t=15782&page=2 pe la mijloc).

Shogunelu a facut o remarca (am mai citit si din posturile lui si am inteles ca nu-l inghite pe Mircea, ceea ce e ok).
Era necesar ca tu sa spui "il cunosc pe Mircea, am fost vecini dar nu vreau sa vorbesc despre el ca a ramas o "amintire" tare urata...brrr...."...ce te-a facut sa dai drumul remarcii asteia dupa cate a facut el pentru tine si familia ta? Negi tot ce a facut el pentru voi?

Sper sa nu-l iei iar pe "nu raspund la provocari" in brate ci sa fii sincera aici cu noi (daca tot ti-ai dat drumul). Simple intrebari, simple raspunsuri (desi nu par la prima vedere)

Continuare mai jos fiindca am depsit numarul de caractere...

neaparat
22.09.2009, 20:48

Prima opinie despre cineva inseamna sa te uiti tu prima data in oglinda...cand a fost ultima data cand te-ai uitat in oglinda, adi_phx?

Poti sa ne spui tu si Oana ce educatie aveti? Asa de curiozitate ca sa stim cu cine vorbim...

Dar in rest Phoenix-ul e perfect pentru un oras de tranzitie din punctul meu de vedere. Prea mult stat aici strica...e prea cald vara si e cam plictisitor. Nu e un oras foarte cultural cum ar fi San Francisco de exemplu. Sunt peisaje frumoasa in afara orasului dar dupa o vreme te plcitisesti sa mergi cu masina in fiecare week-end. This is just my opinion :)

Pai se pare ca de cativa ani tot tranzitionezi, adi_phx, ca se pare ca ai ceva vechime in orasul asta...nu crezi ca e cazul sa move on sau faci Phoenixul o tranzitie permanenta? Sau esti "stuck" aici, vorba Oanei (vezi http://www.romanian-portal.com/forum/showthread.php?t=15782&page=2 pe la mijloc).

Mi-a trimis un prieten "jurnalul" unei americance care s-a mutat in Arizona...pana si americanii pot sa guste o gluma despre un stat de-al lor...oricum nu am varianta in romana, prietenul este american. Enjoy!

Cred ca oricine a auzit bancuri cu moldoveni...dar nu cred ca e cazul sa facem misto...nu-si au rostul in contextul actual.

Oana Mc
23.09.2009, 00:16
Neaparat, inceteaza cu hartuirea oamenilor pe net....si scuteste-ma cu texte gen "cutitul in spate"....vesnica victima, tu ai niste probleme foarte serioase....

Si din nou, mult prea multe detalii personale pentru care nu m-ai "intrebat" daca vreau sa fie postate aici sau nu.

Nu am nici o intentie sa continui jocul tau, desi as avea si eu multe de spus despre ce urmeaza dupa ce ajuti pe cineva. Nu ti-a fost clar, acum un an de zile, ca nu vreau sa mai vorbesc cu tine? In cate limbi ai vrea sa-ti spun? Get a life!!!

neaparat
23.09.2009, 01:17
Neaparat, inceteaza cu hartuirea oamenilor pe net....si scuteste-ma cu texte gen "cutitul in spate"....vesnica victima, tu ai niste probleme foarte serioase....

Si din nou, mult prea multe detalii personale pentru care nu m-ai "intrebat" daca vreau sa fie postate aici sau nu.

Nu am nici o intentie sa continui jocul tau, desi as avea si eu multe de spus despre ce urmeaza dupa ce ajuti pe cineva. Nu ti-a fost clar, acum un an de zile, ca nu vreau sa mai vorbesc cu tine? In cate limbi ai vrea sa-ti spun? Get a life!!!

Ei, iar te enervezi? De ce? Eu am intrebat frumos. Tu ai cerut permisiunea lui Mircea sa postezi detalii despre el aici sau in alta parte??

Chiar sunt curios ce a urmat dupa ...poti sa ne spui?...si apoi putem confrunta cu ce am aflat eu (tine minte: spun ce am aflat de la altii...banuiesc ca nu toti or fi mintind, daca la asta te gandesti)...

E bine ca totusi nu negi faptul ca el te-a ajutat cu toate astea...e un pas inainte spre aflarea adevarului (daca asta se poate numi jocul...esti in stare sa-l joci, ca dupa raspunsul tau de acum se pare ca nu prea...judecand dupa agresivitatea ta tu se pare ca te consideri o victima - a lui Mircea, a Phoenixului, a Americii, a Romaniei and what not...si acum nu faci decat sa te razbuni).

Te rog eu sa pastram un ton civilizat si respectuos aici...

encore
23.09.2009, 03:37
"neaparat", sorry man (sau woman) dar se pare ca duci o viata tare mizerabila daca ai gasit necesar sa-ti pierzi ore din viata ca sa scrii ce-ai scris mai sus. Nu ca le-am citit, si nici nu ma intereseaza who's side of the story e adevarata, dar concluzia e simpla: pt. mine cineva care-si pierde atita timp cu scrisul aiurea in loc sa-si vada de servici, familie, sa faca sport sau sa citeasca o carte n-are nici-o credibilitate.

Fara sa fi fost acolo am ajuns si eu aproximativ la concluzia lui claudiunj: adica in Arizona e multi romani, adica se cheama ca e naspa. Si sint si cam tembeli (aici parafrazez). Sau care-i termenul potrivit pt. unul care si-a pierdut timpul sa caute site-urile a 7 mall-uri si sa le puna aici, de parca ar da careva click pe alea 7 link-uri ca sa vada ce? un mall.

FidelKatzo
23.09.2009, 03:58
"neaparat", sorry man (sau woman) dar se pare ca duci o viata tare mizerabila daca ai gasit necesar sa-ti pierzi ore din viata ca sa scrii ce-ai scris mai sus. Nu ca le-am citit, si nici nu ma intereseaza who's side of the story e adevarata, dar concluzia e simpla: pt. mine cineva care-si pierde atita timp cu scrisul aiurea in loc sa-si vada de servici, familie, sa faca sport sau sa citeasca o carte n-are nici-o credibilitate.

Fara sa fi fost acolo am ajuns si eu aproximativ la concluzia lui claudiunj: adica in Arizona e multi romani, adica se cheama ca e naspa. Si sint si cam tembeli (aici parafrazez). Sau care-i termenul potrivit pt. unul care si-a pierdut timpul sa caute site-urile a 7 mall-uri si sa le puna aici, de parca ar da careva click pe alea 7 link-uri ca sa vada ce? un mall.

eu am pus o intrebare foarte simpla si mai astept si acum dupa raspuns..ce posibilitati are un emigrant roman sa faca bani in Phoenix..? cand am pus intrebarea asta ma gandeam la emigrantii germani din Paraguay,care traiesc din prostia noilor veniti..

sorin
23.09.2009, 06:39
gata, eu zic ca ajunge cu balacareala. neaparat ("prieten" de al lui mircea goia), OanaMc. Karinaw si oricine altcineva va mai continua hartuielile, acuzatiile si mai stiu eu ce, pe aceasta tema, va fi penalizat si/sau exclus.

reveniti la subiectul discutiei va rog.

neaparat
23.09.2009, 12:06

Pentru aflarea adevarului merita petrecut oricat timp. Daca tu esti obisnuit cu minciuna atunci asta e problema ta...

Daca nu ai fost atunci nu vorbi...fiindca, confirmi ce spunea Oana odata: s-ar putea sa nu stii toate detaliile problemei in discutie si atunci mai bine te abtii.
Faptul ca nu raspunde la ceea ce am spus mai sus (nici adi_phx nu raspunde) confirma adevarul spuselor mele pe baza afirmatiilor celor intervievati, ca sa zic asa. QED...

Eu prefer sa caut pe net 10 minute linkuri catre mall-urile alea, decat sa-mi pierd vremea in ele...

eu am pus o intrebare foarte simpla si mai astept si acum dupa raspuns..ce posibilitati are un emigrant roman sa faca bani in Phoenix..? cand am pus intrebarea asta ma gandeam la emigrantii germani din Paraguay,care traiesc din prostia noilor veniti..

Revenind la oile noastre, cum se poate face bani in Arizona...din cate vad eu aici multi romani au case de batrani si fac bani buni de pe urma lor. Iar alti romani (in special noi imigranti sau chiar turisti) lucreaza in acele case de batrani pe bani bunicei (problema e ca sunt in general la mana patronului: locuiesc acolo, muncesc acolo). In Arizona si Oregon romanii detin "puterea" in domeniul asta. Asta e o nisa pe care au gasit-o aici...nu stiu daca asta se aseamana cu ceea ce spui tu despre Paraguay si imigrantii germani dar cateodata nici aici la casele de batrani lucrurile nu stau pe roze (fie din cauza unor patroni cu probleme, fie din cauza unor noi imigranti cu probleme)...

In rest, bani se pot face din orice si oriunde, daca ai imaginatie si vointa (ca bani pentru inceput se mai gasesc)...

sorin
23.09.2009, 13:00
gata, eu zic ca ajunge cu balacareala. neaparat ("prieten" de al lui mircea goia), OanaMc. Karinaw si oricine altcineva va mai continua hartuielile, acuzatiile si mai stiu eu ce, pe aceasta tema, va fi penalizat si/sau exclus.

reveniti la subiectul discutiei va rog.

Pentru aflarea adevarului merita petrecut oricat timp. Daca tu esti obisnuit cu minciuna atunci asta e problema ta...

Daca nu ai fost atunci nu vorbi...fiindca, confirmi ce spunea Oana odata: s-ar putea sa nu stii toate detaliile problemei in discutie si atunci mai bine te abtii.
Faptul ca nu raspunde la ceea ce am spus mai sus (nici adi_phx nu raspunde) confirma adevarul spuselor mele pe baza afirmatiilor celor intervievati, ca sa zic asa. QED...

Eu prefer sa caut pe net 10 minute linkuri catre mall-urile alea, decat sa-mi pierd vremea in ele...

Revenind la oile noastre, cum se poate face bani in Arizona...din cate vad eu aici multi romani au case de batrani si fac bani buni de pe urma lor. Iar alti romani (in special noi imigranti sau chiar turisti) lucreaza in acele case de batrani pe bani bunicei (problema e ca sunt in general la mana patronului: locuiesc acolo, muncesc acolo). In Arizona si Oregon romanii detin "puterea" in domeniul asta. Asta e o nisa pe care au gasit-o aici...nu stiu daca asta se aseamana cu ceea ce spui tu despre Paraguay si imigrantii germani dar cateodata nici aici la casele de batrani lucrurile nu stau pe roze (fie din cauza unor patroni cu probleme, fie din cauza unor noi imigranti cu probleme)...

In rest, bani se pot face din orice si oriunde, daca ai imaginatie si vointa (ca bani pentru inceput se mai gasesc)...
neaparat este suspendat pentru ignorarea mesajului meu de a termina cu balacareala.

florinp
09.10.2009, 02:20
Ma numesc Florin Prajescu si sunt unul dintre cei pe care Mircea i-a ajutat sa se mute in Arizona.

Scriu aici doar pentru ca stiu ca pentru Mircea conteaza si viata de pe internet. Eu unul nu inteleg. Dar daca pentru el e importanta "aflarea adevarului", daca macar prin asta pot sa-l ajut, atunci o fac.

Mircea a ajutat sase familii atunci cand au venit in Arizona, fie ca veneau din alt stat, fie direct din Romania. In afara de o singura familie, toate familiile sunt in relatii cel putin bune cu Mircea. Si sunt sigur ca toti ii suntem profund recunoscatori lui Mircea, pentru ca ne-a facut inceputul aici in America mult mai usor.

Eu unul asa simt, recunostinta cat incape, i-am si zis si lui. Pentru ca tindem sa uitam ce greu e inceputul. Avem si noi peste un an de America, putem zice ca e ok, iar primii pasi par departe. Vorbeam cu un prieten, care il cunoaste pe Mircea doar din vedere, nu are nici o treaba cu el, ii ziceam ce mult conteaza sa ai pe cineva care sa te sprijine la inceput ( noi l-am avut pe Mircea si un cuplu) si zicea ca pana la urma poti sa te descurci si singur. Adica sa iei un taxiu, sa te duci la un hotel sau un motel pentru cateva nopti si sa incepi de acolo. Eu daca ar fi trebuit sa fac asa, sunt sigur ca nici macar nu as fi venit. Sunt un tip comod, nu as fi facut fata unui astfel de
situatii.

La concret ce a facut Mircea pentru familia mea, cam aceiasi treaba si cu ceilalti romani:

- i-am luat adresa de email de pe pagina loteristilor(forum), i-am scris un email, nu auzise in viata lui de mine, nici macar nu postasem, i-am scris povestea, i-am cerut adresa pentru ambasada si ajutorul, ceea ce a si facut.
- ne-a facut rezervare la apartament, nu am platit nici depozit. Si ganditi-va ca nu avem nici ssn, deci nici un credit history, de fapt nici un fel de history. Din punctul de vedere al americanilor nici nu existam.
- ne-a intampinat la aeroport, iar a doua zi deja aveam apartamentul nostru unde sa dormim. Ne-a ajutat cu primele drumuri (aici ne-a ajutat si sotul Oanei destul de mult).
- datorita lui am fost intr-un complex, unde locuiau si alte familii de romani, si astfel am simtit si un gust de acasa. Relatiile cu ceilalti romani, ni le-am facut incetul cu incetul si asta pot sa zic ca ni se datoreaza noua. In afara romanilor din complex, am mai intrat intr-un grup de romani datorita cuplului amintit anterior, un grup din care putem spune ca ne-am facut cativa prieteni. Am mentionat asta, sa se inteleaga ca probabil ne-am fi descurcat si fara Mircea, dar asta nu schimba cu nimic faptul ca ce a facut
el e extraordinar.

Poate unora li se pare putin, mie nu. Faptul ca am nimerit peste oameni ok aici a insemnat foarte mult pentru noi. Ne-a facut viata infinit mai usoara si le suntem recunoscatori tuturor. Chiar si romanilor cu care am relationat mai putin datorita diferitelor situatii.

O precizare aici, ca am vazut ca s-au facut deja caracterizari la comunitatea din Arizona. Se estimeaza ca traiesc 70.000. de romani in Arizona, asa ca nu
poti sa-ti faci o parere despre comunitatea din Arizona "de pe forumuri". Nici macar traind aici in Arizona. Ce mult despre un grup de romani, dar nici macar atat. La o petrecere la care erau peste 60 de romani, aici in Phoenix, am intalnit acolo cele mai diverse tipologii umane.

Ca peste tot, fiti siguri ca sunt si destepti si prosti si frumosi si urati, dar si oameni normali care relationeaza cu alti oameni normali, iar in aceste relatii, ca in orice relatie normala, exista si bune si rele.

Inca o data, postul e pentru Mircea, iar sfatul meu e sa-i pese mai putin, cel putin de parerile de pe formuri. I-am zis si lui asta, cand esti face to face, interactionezi cu celalalt, ceea ce nu spun cuvintele, poate spune limbajul trupului. Scuzati cuvintele, dar unul se poate scarpina in cur si sa-ti scrie ca esti cel mai tare. Sau unul sa-ti zica ca nu esti cel mai tare, ca ai defecte, dar daca esti face to face, poate o sa vezi ca are vocea si ochii unui prieten care iti vrea binele.

adi_phx
09.10.2009, 13:35
-------------------------

karinaww
09.10.2009, 18:02
Florin,

Daca vrei sa vezi ce e-mail am primit de la Karinaw, trimite-mi un PM si iti fac forward. Nu uita, Karinaw este Mircea Goia de fapt.

Din pacata nu pot sa pun quotes aici pentru ca lumbajul pe care l-a folosit cu mine este prea dezgustator si inappropiate. Un barbat sa vorbeasca asa cu o femeie este dezgustator.

O sa postez doar ce pot, such as ultimul pargraf din e-mailul lui:

:SFAT: Nu iti forta prea mult norocul ca s-ar putea sa stai fata in fata cu mine si atunci poate nu mai ai timp sa deschizi gura....asta fiindca tot te dai tu gaina infoiata si dai sfaturi...marsh!!!! PAKarinaw

Scuze Sorin,o sa dispar repede, nu am intrat sa stau, am intrat ca ma enerveaza adi_pix asta...dupa ce ii zic promit sa nu mai tulbur linistea pe aici....

Deci...eu ,Karinaw, am primit pe adresa mea de mail un mesaj pentru unul Mircea.
"You are Psychotic!" asa incepea mesajul, apoi urma un sir de injurii la adresa lui Mircea...Ca urmare i-am raspuns .... daca adresa la care am raspuns ii apartinea lui adi_pix nu e vina mea..am rugat-o ca in pauzele cand are gura libera sa nu mai imi vorbeasca mie si sa se certe cu Mircea ala pe care il tot cauta...EU NU SUNT MIRCEA

Pana la urma, Sorin stie de unde vine ip-ul meu si stie ca nu sunt Mircea....

Rog gaina infoiata sa isi tunda penele, sa se dezinfecteze putin, sa isi stearga botul inainte sa vorbeasca cu mine ca poate dupa toate astea poate fi si ea folosita normal, ca orice femeie....

P.S. Daca mai vrei , iti mai dau...eu nu am limite cand e de dat, sunt o altruista incorigibila.

Cred ca tu adi_pix te-ai invatat sa dai fara sa stii sa si primesti. Ce raspuns asteptai tu la ce mesaj ai dat?
Te asigur ca daca nu stai departe de mine o sa inveti repejor sa si primesti. O sa iti dau asa, inteligent, nu parsiveste cum dai tu.

marsh!!

divo
09.10.2009, 18:46
Scuze Sorin,o sa dispar repede, nu am intrat sa stau, am intrat ca ma enerveaza adi_pix asta...dupa ce ii zic promit sa nu mai tulbur linistea pe aici....

Deci...eu ,Karinaw, am primit pe adresa mea de mail un mesaj pentru unul Mircea.
"You are Psychotic!" asa incepea mesajul, apoi urma un sir de injurii la adresa lui Mircea...Ca urmare i-am raspuns .... daca adresa la care am raspuns ii apartinea lui adi_pix nu e vina mea..am rugat-o ca in pauzele cand are gura libera sa nu mai imi vorbeasca mie si sa se certe cu Mircea ala pe care il tot cauta...EU NU SUNT MIRCEA

Pana la urma, Sorin stie de unde vine ip-ul meu si stie ca nu sunt Mircea....

Rog gaina infoiata sa isi tunda penele, sa se dezinfecteze putin, sa isi stearga botul inainte sa vorbeasca cu mine ca poate dupa toate astea poate fi si ea folosita normal, ca orice femeie....

P.S. Daca mai vrei , iti mai dau...eu nu am limite cand e de dat, sunt o altruista incorigibila.

Cred ca tu adi_pix te-ai invatat sa dai fara sa stii sa si primesti. Ce raspuns asteptai tu la ce mesaj ai dat?
Te asigur ca daca nu stai departe de mine o sa inveti repejor sa si primesti. O sa iti dau asa, inteligent, nu parsiveste cum dai tu.

marsh!!
Auch...! Bum! Touche!!!:aplause:
P.S. Ce inseamna psychotic? Vine de la psy-hornyc?:thinking:
Hmmm..si zici ca umbla cu parsivitati?Chestii-trestii inappropriate?

adi_phx
09.10.2009, 18:56
-----------------------

karinaww
09.10.2009, 18:57
Florin,

Daca vrei sa vezi ce e-mail am primit de la Karinaw, trimite-mi un PM si iti fac forward. Nu uita, Karinaw este Mircea Goia de fapt.

Din pacata nu pot sa pun quotes aici pentru ca lumbajul pe care l-a folosit cu mine este prea dezgustator si inappropiate. Un barbat sa vorbeasca asa cu o femeie este dezgustator.

:P
...deci, auzi-ti si voi...eu am rugat-o sa se marite si ea repede ca trece saptamana asta si ramane nemaritata si e pacat de ea, fata tanara, nemaritata o saptamana, cand obiceiul ei e sa se marite saptamanal

iar ea vine si se plange aici ca i-am vorbit urat:thatsit:

..eu nu mai stiu cum sa ma port cu oamenii astia...

:P Apropo' te-ai maritat pe saptamana asta :-$ ramane intre noi, promit!!

Sa nu-mi zici ca ti-ai iesit din obicei :thatsit:

Rebela
09.10.2009, 18:59
Aici e mai fain decit la film:) Continuati, va rog!!

sorin
09.10.2009, 19:04
il mai las un pic, poate nu degenereaza topicul si isi castiga un loc la arhiva de "perle" :lol:
un fel de "petrica reloaded"? ah, ce imi lipsesc zilele alea.

editat: p.s. sa nu uitati sa folositi "quote" sa se pastreze discutia cat mai originala.

karinaww
09.10.2009, 19:11
Nu apreciez amenintarile...

Ca si cum eu as vrea sa fac ceva apreciat de tine....te asigur ca tot ce fac, fac tocmai ca sa nu fie apreciat de tine :P

Deci nu-mi mai zice ca nu apreciezi amenintarile ca ma ispitesti rau de tot sa mai bag niste amenintari din alea unguresti...si imi e mila de tine, poate ai vre-un atac de panica in timpul amenintarilor si ma trezesc ca fug pana si microbii de pe tine...e pacat, fata tanara fara microbi

Aici e mai fain decit la film:) Continuati, va rog!!

Rebela, mi-a fost dor de tine

Cred ca te iubesc!!!:P

il mai las un pic, poate nu degenereaza topicul si isi castiga un loc la arhiva de "perle" :lol:
un fel de "petrica reloaded"? ah, ce imi lipsesc zilele alea.

editat: p.s. sa nu uitati sa folositi "quote" sa se pastreze discutia cat mai originala.

:"> si pe tine cred ca te iubesc

Rebela
09.10.2009, 19:19
Rebela, mi-a fost dor de tine

Cred ca te iubesc!!!

Sa nu ma dezamagesti, ok? :) Go play hard!!

sorin
09.10.2009, 19:20
sa nu uitati sa numarati www-urile, ca vad ca acest personaj se inmulteste prin divizare. au aparut una cu ww si urmatoarea cu www. ne pregatim pentru varianta wwww

fiti pregatiti(e) pentru orice, ca varianta ww e bi si iubeste de-a valma pe toata lumea;)

adi_phx
09.10.2009, 19:25
--------------------

Rebela
09.10.2009, 19:25
sa nu uitati sa numarati www-urile, ca vad ca acest personaj se inmulteste prin divizare. au aparut una cu ww si urmatoarea cu www. ne pregatim pentru varianta wwww

O fi ceva gen "Eve of the 3 faces"? Cred ca ma duc sa desfac o sticla de vin. Era bun si-un JD.

adi_phx
09.10.2009, 19:27
------------------------

adi_phx
09.10.2009, 19:29
----------------------------

Rebela
09.10.2009, 19:34
adi phx, daca crezi ca are deviatie de personalitate, este exclus sa sufere si de psihoze. Stiu sigur! Deci fie are una, fie are alta. Hotaraste-te! :)

In alta ordine de idei, ca sa intelegem mai bine: ce legatura e intre tine si Goia? Ca parca el era cu Oana Mc. Fac vreo confuzie, cred. Ne pui si pe noi in tema ce si cum?

PS Deci pina la urma, karinaw nu e goia?!!

adi_phx
09.10.2009, 19:41
------------------------------------

divo
09.10.2009, 19:44
PS Deci pina la urma, karinaw, nu e goia?!!

Se apre ca nu!!!Shoot! Deci si in consecinta karinaw(cu un singur w) nu e psy...cum zicea adilica acolo,ca ma incurc in stiinta.Dar are personalitati multiple si e bi (w)!Buun!
Adilica...ce ne poti spune despre tine? Am inteles ca te mariti des.Altceva interesant?
Rebela...fa si niste pop-corn te rog.:-h

adi_phx
09.10.2009, 19:48
---------------------------

fifi
09.10.2009, 19:54
mie-mi place Karinaw, sau cu câţi „w” o fi la sfârşit, mi-a plăcut şi Mircea Goia, nu cred că ar fi pierdut forumul şi forumiştii nimic, să nu mai spun că ar fi avut de câştigat dacă el, Mircea mai era pe aici.

adi_phx
09.10.2009, 19:54
-------------------------

karinaww
09.10.2009, 19:56
adi phx, daca crezi ca are deviatie de personalitate, este exclus sa sufere si de psihoze. Stiu sigur! Deci fie are una, fie are alta. Hotaraste-te! :)

In alta ordine de idei, ca sa intelegem mai bine: ce legatura e intre tine si Goia? Ca parca el era cu Oana Mc. Fac vreo confuzie, cred. Ne pui si pe noi in tema ce si cum?

PS Deci pina la urma, karinaw nu e goia?!!

Stai, fata,ca iti explic eu :P

Legatura dintre ea si Goia fuse destramata. Dar nu trebuie sa ne para rau fiindca nu a fost tocmai o legatura, era mai mult un " hai sa ne facem ca.." sau... hmm, stai fata sa iti zic mai pe directe..era o casatorie de proba:thinking: in care se hotarase de comun acord sa faca si ei ceva inainte, in timpul si dupa casatorie....pacat ca a trecut saptamana :P si nu au apucat sa faca decat partea de dinainte de..:thatsit:
ACUM, EA s-a recasatorit( nu se poate preciza a cata oara deoarece saptamanile astea trec repede)....iar el traieste fericit si pana in zilele noaste

:thinking: ...DACA IL LASA EA :P

sorin
09.10.2009, 19:58
mi-a plăcut şi Mircea Goia, nu cred că ar fi pierdut forumul şi forumiştii nimic, să nu mai spun că ar fi avut de câştigat dacă el, Mircea mai era pe aici.
e posibil sa fie asa cum spui tu si toata lumea sa fi avut de castigat, in afara de mine care as fi pierdut prea mult timp sa-l invat regulile de postare pe acest forum. :thinking:

adi_phx
09.10.2009, 20:01
--------------------------------

divo
09.10.2009, 20:02
Din cate am inteles sunt o gaina infoiata care trebuie sa se dezinfecteze...whatever that means :) :-h

Ah da si aparently, nu am gura libera prea des care iar nu stiu exact ce inseamna, sau cred ca nu vrea sa stiu....:thinking:

And I like to have fun with crazy people!! :P

Nice to meet you
Gaina...s-a notat!Desi cred ca o sa se supere fifisor,ca pusese copyright pe "gaina"! Dar sa vorbesti cu gura plina..zo ca nu e frumos!Dar s-a notat si asta!
Poza avem?:-h

mie-mi place Karinaw, sau cu câţi „w” o fi la sfârşit, mi-a plăcut şi Mircea Goia, nu cred că ar fi pierdut forumul şi forumiştii nimic, să nu mai spun că ar fi avut de câştigat dacă el, Mircea mai era pe aici.

Fifisor..auzi ca mai avem o gaina. Dar ea e infoiata.A ta e cu nuca parca! Deci...e de bine,nu?:P

Rebela
09.10.2009, 20:03
Oh da...si Mircea am crezut ca imi este prieten bun acum 3 ani, pana cand mi-am dat seama cum stau treburile. I won't go into details...

Acuma am inteles. Deci ati fost prieteni.

Rebela...fa si niste pop-corn te rog.

Hai ca pun tigaia acuma :)

Stai, fata,ca iti explic eu

Legatura dintre ea si Goia fuse destramata. Dar nu trebuie sa ne para rau fiindca nu a fost tocmai o legatura, era mai mult un " hai sa ne facem ca.." sau... hmm, stai fata sa iti zic mai pe directe..era o casatorie de proba...in care se hotarase de comun acord sa faca si ei ceva inainte, in timpul si dupa casatorie....pacat ca a trecut saptamana ... si nu au apucat sa faca decat partea de dinainte de..
ACUM, EA s-a recasatorit( nu se poate preciza a cata oara deoarece saptamanile astea trec repede)....iar el traieste fericit si pana in zilele noaste

...DACA IL LASA EA

Ea zice ca tu te-ai impreunat cu fostul ei iubit..sau ca el s-a impreunat cu tine...Nu mai inteleg nimic. :(

divo
09.10.2009, 20:05
Ea zice ca tu te-ai impreunat cu fostul ei iubit..sau ca el s-a impreunat cu tine...Nu mai inteleg nimic. :(

Poate ar ajuta niste poze...nu? Sau macar ceva colorat!:thinking:

fifi
09.10.2009, 20:05
e posibil sa fie asa cum spui tu si toata lumea sa fi avut de castigat, in afara de mine care as fi pierdut prea mult timp sa-l invat regulile de postare pe acest forum. :thinking:
Cu mine ţi-ai „pierdut” timpul, tu şi alţii vreo câţiva ani buni, ani în care nu am „produs” nimic bun, până la urmă s-a meritat, băiatu' ăsta însă promitea mult mai mult, merita să-ţi calci pe inimă, orgoliu, zic şi eu, aşa, după mintea mea...

adi_phx
09.10.2009, 20:06
--------------------------------

divo
09.10.2009, 20:08
Pot pune poza altcuiva cum a facut Karinaw? Numai ca eu nu o sa va intreb daca ar trebui sa imi port fata pe dos sau daca sa o arunc la gunoi sau nu. Nu sufar de psihoza asa ca nu imi trec cehstii din astea prin cap. Although sometimes things might be easier that way...ca doar el e fericit!!

Poze...poze..la la la la la la!!!!!! Cu spatele..cu fatza..numa' poze sa fie!!!!:P

adi_phx
09.10.2009, 20:09
----------------------------------

karinaww
09.10.2009, 20:13
Acuma am inteles. Deci ati fost prieteni.

Au fost gagici :P adica stii tu, au facut prostii din alea despre care nu stie ea ce insemna.Asa sunt unii, din prea multa obisnuinta uita ca au gura plina

Ea zice ca tu te-ai impreunat cu fostul ei iubit..sau ca el s-a impreunat cu tine...Nu mai inteleg nimic. :([/QUOTE]

Sa ma fereasca Dumezeu :surprised:
Adica o delicata ca mine :P sa imparta un fost cu adi_ pix :thatsit:
Eu nu fac asa ceva, circula tot felul de zvonuri, de boli, de microbi ...sa fie acolo la ea...eu am alt gagic :P

Fai, adi- pix, asa ai zis?
Ca eu am gagicu tau?

sad_rain
09.10.2009, 20:18
Au fost gagici :P adica stii tu, au facut prostii din alea despre care nu stie ea ce insemna.Asa sunt unii, din prea multa obisnuinta uita ca au gura plina

Ea zice ca tu te-ai impreunat cu fostul ei iubit..sau ca el s-a impreunat cu tine...Nu mai inteleg nimic.

Sa ma fereasca Dumezeu :surprised:
Adica o delicata ca mine :P sa imparta un fost cu adi_ pix :thatsit:
Eu nu fac asa ceva, circula tot felul de zvonuri, de boli, de microbi ...sa fie acolo la ea...eu am alt gagic :P

Ca eu am gagicu tau?

karino nu te aprinde..simt ca te aprinzi ..numa' citind "fai" am simtit cum ai o valvataie acolo gata sa porneasca...stai calma si zi despre impreunari. daca ai putea fi mai explicita ti-as fi recunoscatoare. deci ady nu e un el? si daca ady e o ea si tu esti o ea..ce fel de impreuneala ati avut voi?? si "gagicu" era goia??? mirciulica adica??? vaaaaiii ce "conostinte" bogate de IT avea mirciulica...
deci?

karinaww
09.10.2009, 20:19
Pot pune poza altcuiva cum a facut Karinaw? Numai ca eu nu o sa va intreb daca ar trebui sa imi port fata pe dos sau daca sa o arunc la gunoi sau nu. Nu sufar de psihoza asa ca nu imi trec cehstii din astea prin cap. Although sometimes things might be easier that way...ca doar el e fericit!!

:P Vrei s apun eu poza?

Sau vrei sa mai zic o replica ceva ca sa iti testezi si tu memoria.

:surprised: Imi stie pana si replicile ...grea e viata asta,am zis eu, dar nimeni nu vrea s ama creada :thatsit::thatsit:

:P Daca pun poza, stabilim impreuna daca e fata ta sau fundul meu?

sorin
09.10.2009, 20:23
Ah da si aparently, nu am gura libera prea des care iar nu stiu exact ce inseamna, sau cred ca nu vrea sa stiu....
deci pana la urma stii sau nu stii? lumineaza-ne si pe noi daca stii ce vrea sa spuna :thinking:

Legatura dintre ea si Goia fuse destramata. Dar nu trebuie sa ne para rau fiindca nu a fost tocmai o legatura, era mai mult un " hai sa ne facem ca.." sau... hmm
adica spuneau un fel de "sa ne facem ca....ne casatorim", sau ce? :d io-s ca mos Ion Roata, pricep mai greu.

Cu mine ţi-ai „pierdut” timpul, tu şi alţii vreo câţiva ani buni, ani în care nu am „produs” nimic bun, până la urmă s-a meritat, băiatu' ăsta însă promitea mult mai mult, merita să-ţi calci pe inimă, orgoliu, zic şi eu, aşa, după mintea mea...
corect. uite ce topic frumos a iesit de pe urma lui. iti dai seama ce capodopera putea sa iasa.

Au fost gagici adica stii tu, au facut prostii din alea despre care nu stie ea ce insemna.
:o ca de exemplu?

Ca eu am gagicu tau?
da ea stie? dar el?

karinaww
09.10.2009, 20:29
karino nu te aprinde..simt ca te aprinzi ..numa' citind "fai" am simtit cum ai o valvataie acolo gata sa porneasca...stai calma si zi despre impreunari. daca ai putea fi mai explicita ti-as fi recunoscatoare. deci ady nu e un el? si daca ady e o ea si tu esti o ea..ce fel de impreuneala ati avut voi?? si "gagicu" era goia??? mirciulica adica??? vaaaaiii ce "conostinte" bogate de IT avea mirciulica...
deci?

Mi se rupe inima de mila ta, dar ai venit prea tarziu....

Stai sa zic...ca sa intelegi si tu...adi-pix are pasarica:P

Lamurit?

:anounce:

Noi suntem romani :P cred ca nu trebuia s amai specific

deci pana la urma stii sau nu stii? lumineaza-ne si pe noi daca stii ce vrea sa spuna :thinking:

Stie, te asigur eu :P

da ea stie? dar el?Nu stie :P te asigur tot eu

sad_rain
09.10.2009, 20:29
Mi se rupe inima de mila ta, dar ai venit prea tarziu....

Stai sa zic...ca sa intelegi si tu...adi-pix are pasarica:P

Lamurit?

:anounce:

Noi suntem romani :P cred ca nu trebuia s amai specific

am inteles sa traiti! deci, o ea cu o ea si cu un el..aia se cheama "menage a trois" si v-ati certat!! gata, am inteles. Nu mai vreau explicatii. chiar ma retrag!!:v:

Rebela
09.10.2009, 20:30
Bun asa...sintem la stabilirea definitiei termenului de "casatorie" asa cum este utilizat in sceneta de fata. Am observat ca impreunare nu este potrivit, deoarece pare sa omita latura sexuala. Prin urmare este posibil sa folosim termenul de "reproducere"?

PS Si eu as zice sa ii de adrumul la goia. Toata lumea il pomeneste, majoritatea banuim cum ca ar fi in rolul karinaw sau ww sau www
Daca i se da drumul la cont, poate ne lamureste totusi. Pledez pentru: let him in! N-ar fi fain: love triangle!!?!

karinaww
09.10.2009, 20:32

:P Prostii din alea, stii si tu...nu trebuie sa spun eu aici, e rusinos :P

hazel
09.10.2009, 20:36
Baiii ce -am pierdut.

Karino, mi-a fost dor de tine. Sa fii cuminte de data asta, sa nu mai pleci, da? Si sa nu mai pui poza altcuiva la avatar, da?

Muah! kiss kiss :)

fifi
09.10.2009, 20:39

adica spuneau un fel de "sa ne facem ca....ne casatorim", sau ce? :d io-s ca mos Ion Roata, pricep mai greu.

corect. uite ce topic frumos a iesit de pe urma lui. iti dai seama ce capodopera putea sa iasa.

da ea stie? dar el?

Hai să ne forumnovulăm, forumnovelizăm, hai să bem din paharele Sădicuţei cu vinuri spaniole şi să nu mai ştim ce „borvim” şi să pretindem că.... mâine sau peste 3 luni ne cam pare rău de ce am spus pe aici dar, totuşi, din minţi să nu ne ieşim, dacă suntem serioşi, măcar un minut mai ştim să privim adevărul fără frică în faţă: Adevărul e Adevăr şi Mircea Goia ar fi fost un câştig dacă aveam un pic de indulgenţă tehnică. Nu toţi suntem la fel... Eu am sânge rece!

Rebela
09.10.2009, 21:05
Gata cu antractul?

karinaww
09.10.2009, 21:34
Baiii ce -am pierdut.

Karino, mi-a fost dor de tine. Sa fii cuminte de data asta, sa nu mai pleci, da? Si sa nu mai pui poza altcuiva la avatar, da?

Muah! kiss kiss :)

Eu am fost foarte cuminte si civilizata.

Dar daca e razboi, ce vrei sa fac?

Nu trebuie sa-l castig :P

Si daca tu ai noroc ca ai fata de pisica si ai putut sa-ti pui poza la avatar, eu sunt ghinionista, am o poza, da ma tot cert cu o prietena pe ea.Ea zice ca e fata ei din momentele cand imi memoreaza replicile, eu zic ca e fundul meu cand seamana cu fata ei

OK, ok....o sa renunt eu:thinking: are dreptate e fata ei :P fundul meu parca nu purta ochelari :thinking: da parca nici fata ei nu avea obrajorii asa.

Oare eu am fund de fata sau ea are fata de fund?

:P Vrei sa vezi poza? :aplause:

adi_phx
09.10.2009, 21:34
Gata cu antractul?

Sorry rebela...topicul incepe sa o ia razna.

Intre timp m-am casatorit, asa ca am plecat. I have a life unlike karinaw, karinaww, neaparat :v:

:-h

karinaww
09.10.2009, 21:37
Gata cu antractul?

Eu sunt neregulamentar aici :P

Am zis ca intru , zic, si ies...asa ca nu am ce sa fac...daca am zis am zis

hazel
09.10.2009, 21:38
Eu am fost foarte cuminte si civilizata.

Dar daca e razboi, ce vrei sa fac?

Nu trebuie sa-l castig :P

Si daca tu ai noroc ca ai fata de pisica si ai putut sa-ti pui poza la avatar, eu sunt ghinionista, am o poza, da ma tot cert cu o prietena pe ea.Ea zice ca e fata ei din momentele cand imi memoreaza replicile, eu zic ca e fundul meu cand seamana cu fata ei

OK, ok....o sa renunt eu:thinking: are dreptate e fata ei :P fundul meu parca nu purta ochelari :thinking: da parca nici fata ei nu avea obrajorii asa.

Oare eu am fund de fata sau ea are fata de fund?

:P Vrei sa vezi poza? :aplause:

uite, de data asta sigura ca am avut dreptate si nu era poza ta, dar a cui credeam eu...nu e mumos, Karino, nu e mumos... cu chestii din astea te sapi singura...of of of si iara of.

adi_phx
09.10.2009, 21:53
Au fost gagici :P adica stii tu, au facut prostii din alea despre care nu stie ea ce insemna.

Karinaww...imi pare rau ca dezinformezi oamenii.

Dar imi dau seama ca asta ar merge on and on, si nu mai am timp sa stau pe net. Mi-e foame!!

Ar fi bine Karinaww sa lasi oamenii normali in pace, mai ales cei care te-au ajutat sa fi unde esti, si altii care ti-au fost prieteni/amici.

That's my advice to you.

This was fun. Thanks everyone!!

Rebela
09.10.2009, 21:54
Gata?! S-a terminat cu plezanteriile in seara asta?! Sa reveniti cind "divortati"...LOL

sorin
09.10.2009, 21:57
nici o sansa sa ajunga topicul acesta la "arhiva de perle" :surprised::thatsit:

karinaww
09.10.2009, 22:01
Sorry rebela...topicul incepe sa o ia razna.

Intre timp m-am casatorit, asa ca am plecat. I have a life unlike karinaw, karinaww, neaparat :v:

:-h

Noi suntem de acord...daca nu il reclami dupa, nu il fugaresti cu politia si nu ii intinzi curse, ti-l lasam...ca , deh, treaba asta la tine e saptamanala si cum saptamanalul e saptamanal nu putem fii impotriva lui si daca e saptamanal insemna ca regulat saptamana de septamana trebuie sa se intample.

In concluzie asta e o treaba regulata :P Tu de ce te iei dupa ea?:
Te plictisesti ?:-w

keyframe14
09.10.2009, 22:03
N-are asa e , dar ca o concluzie generala...cred ca e viata in Phoenix acolo:) de la asa o comunitate avem ce invata, ar trebui sa ne imbarligam, impreunam reproducem asa ca fratii , ca doar o natie suntem:)lol cred ca sunt dovada clara ca romanii pot fi o natiune "unita"

karinaww
09.10.2009, 22:42

Mi-e foame!!

:surprised: De asta imi era frica o:-) ai grija ce bagi in gura, stiam eu ca ..nu mai conteaza :P tu oricum tot ce stii o sa faci, degeaba te sfatuiesc:thatsit:

Daca iti pare rau, cere iertare ...si ce crezi ca eu sunt obligata sa dau informatii de care vrei tu si restu lumii? Informatia se plateste, fetito.Daca platesti, promit ca spun si restul:P spun tot, tot,tot..tot ce stiu, nu mai ascund nimic.
:-w Sau vrei sa ma platesti sa tac :aplause: Daca taci tu, tac si eu..:P da mai intai tu prima

Ar fi bine Karinaww sa lasi oamenii normali in pace, mai ales cei care te-au ajutat sa fi unde esti, si altii care ti-au fost prieteni/amici.

Eu promit sa las oamenii normali in pace daca tu imi dai lista cu ei...de unde vrei tu sa stiu eu care sunt oamenii normali, ca sa ii las in pace?
Hmm, vrei sa ma debusolezi?

FidelKatzo
10.10.2009, 00:56
N-are asa e , dar ca o concluzie generala...cred ca e viata in Phoenix acolo:) de la asa o comunitate avem ce invata, ar trebui sa ne imbarligam, impreunam reproducem asa ca fratii , ca doar o natie suntem:)lol cred ca sunt dovada clara ca romanii pot fi o natiune "unita"

cred ca clima secetoasa este de vina..ii parleste soarele..se parlesc intre ei..mai rau ca iepurii de camp.. Mircea ar trebui sa lucreze cu sistem,adica sa se ocupe temeinic de fiecare,ca sa nu mai fie reclamatii..

aramis_13
10.10.2009, 05:24
mircea sau nu, stilul karinaww începe să aducă cu al lui.

Rebela
10.10.2009, 09:44

Eu zic sa mai pui la rece o sticla de vin alb ca diseara se anunta furtuna. Parerea mea! Sa vedem..LOL

N-are asa e , dar ca o concluzie generala...cred ca e viata in Phoenix acolo de la asa o comunitate avem ce invata, ar trebui sa ne imbarligam, impreunam reproducem asa ca fratii , ca doar o natie suntem lol cred ca sunt dovada clara ca romanii pot fi o natiune "unita"

Eram curioasa sa vad ce concluzii tragi tu. E clar ca nimic nu da senzatia de "unitate" mai mult decit imperecherea....LOL

cred ca clima secetoasa este de vina..ii parleste soarele..se parlesc intre ei..mai rau ca iepurii de camp.. Mircea ar trebui sa lucreze cu sistem,adica sa se ocupe temeinic de fiecare,ca sa nu mai fie reclamatii..

Eu zic ca el se straduieste dar nah...nu poate face fata la toate. Oricum, eu nu am inteles prea bine ce s-a intimplat si in ce sens n-a facut fata.

karinaww
18.11.2009, 02:15
...scuze, am fost un pic plecata, dar raspund acum, ca nu vreau sa raman cu imaginea patata :P

Eu nu stiu cum arata Arizona si nici Mircea. In viata vietilor mele nu am vazut-o pe Arizona si nici pe Mircea asta de care ziceti voi.
Mai mult, eu nu umblu cu oameni oarecare de pe forum.
Hai sa zic totusi, daca e sef de forum recunosc ca as umbla, ca la mine trebuie sa fie cel putin sef ca sa umblu cu el.

Era Mircea sef de forum?? :thinking: NU ERA!!! Deci cum va inchipuiti voi ca as fi putut umbala eu cu el.
Logic.

keyframe14
18.11.2009, 13:56
...scuze, am fost un pic plecata, dar raspund acum, ca nu vreau sa raman cu imaginea patata :P

Eu nu stiu cum arata Arizona si nici Mircea. In viata vietilor mele nu am vazut-o pe Arizona si nici pe Mircea asta de care ziceti voi.
Hai sa zic totusi, daca e sef de forum recunosc ca as umbla, ca la mine trebuie sa fie cel putin sef ca sa umblu cu el.

Era Mircea sef de forum?? :thinking: NU ERA!!! Deci cum va inchipuiti voi ca as fi putut umbala eu cu el.
Logic.Karina, iara zburda hormonii in tine? Iti arde de imperecheat?!

hazel
18.11.2009, 17:23
Karina, iara zburda hormonii in tine? Iti arde de imperecheat?!

testosteronul, vrei sa zici?

Rebela
18.11.2009, 17:39

Logic.

karinaww, bine ai revenit! Esti foarte amuzant :} O intrebare: de ce ai doi "w" la nick? De cite ori te-ai clonat?

karinaww
19.11.2009, 00:57
karinaww, bine ai revenit! Esti foarte amuzant :} O intrebare: de ce ai doi "w" la nick? De cite ori te-ai clonat?

Esti sefa de forum? Daca nu esti, de ce sa iti raspund? :P

Si oricum, m-am clonat pe fata, nu pe la spate cum fac aia cu testosteron...

dorimircea
08.04.2010, 12:49
Desi vad ca nu s-a mai postat demult aici,eu abia acum am gasit acest topic si l-am citit de la cap la coada.M-am amuzat (mai ceva ca la film cum zicea cineva in topic) si imi pare bine ca romanii sunt asa uniti acolo, se iubesc atat de mult si se distreaza enorm!!!::d Eu sunt in faza de informare despre diferite zone din America, ca daca ne ajuta doamne, doamne sa vina plicul sa vedem in ce parte sa ne indreptam. In nici o parte nu am vazut asa o comunitate ca acolo si aproape ca imi vine sa vin si eu cu familia acolo!!!:thinking: Acolo nu se mai stie cine cu cine e prieten, cine cu cine se cearta, cine cu cine se cupleaza, cine pe cine iubeste, cine pe cine uraste, cine sub ce nume raspunde pe forum, e un fel de talmes-balmes. Era mare pacat sa inchizi topicul sau sa il muti si sa se piarda asemenea perle!!!:lol: E ca un fel de Romanie in miniatura. Va rog sa continuati ca pentru noi cei de acasa e foarte distractiv sa vedem ca peste tot e acelasi lucru si ca de fapt America nu schimba caracterul omului chair daca ii adauga mai multi bani in cont. Astept continuarea telenovelei!!!!!:aplause:;)):anounce::o:punch::-?

Pisoi
11.06.2010, 12:28
http://i116.photobucket.com/albums/o31/pisoi2/2a48cdda.jpg

...grea viata in Arizona? :thinking:

ana30
23.11.2010, 18:06
Am ajuns si eu in Phoenix , AZ... sunt curioasa cum voi vedea eu acest oras peste o anumita perioada de timp. Momentan imi place :)

Pisoi
23.11.2010, 18:54
Am ajuns si eu in Phoenix , AZ... sunt curioasa cum voi vedea eu acest oras peste o anumita perioada de timp. Momentan imi place :)
Bine ai sosit in US :aplause:
...succes si acomodare deplina :v:
...mai intai spune-ne primele impresii ...curiozitatea vine de la sine in timp :ideea:

ana30
24.11.2010, 19:32
Multumesc!

Primele impresii:
- huge ... huge... everything is huge :) e impresionant cat spatiu exista;
- am venit la fix... shopping ... Thanksgiving... Christmas Time;
- astept contactul cu real world... adica .. job, school, friends.

Cam atat momentan.

Happy Thanksgiving tuturor!

ana30
08.12.2010, 10:43
Stie cineva cum as putea sa trimit un colet de aici, din Phoenix , spre Romania?
Multumesc :)

aramis_13
08.12.2010, 13:19
Cristian Ozarchevici
800.664.5068 - ext - 105

ana30
10.12.2010, 09:48
Multumesc mult

ana30
17.12.2010, 14:03
Mai am o intrebare... sau mai bine spus rugaminte la cei de aici din Phoenix :)

Cum am spus mai sus, sunt nou venita inca in perioada de adaptare. Sunt o persoana activa si deja incep sa ma plictisesc acasa sau ma rog, mi-ar placea sa ma vad facand ceva nu doar asteptand. Ma poate ajuta cineva cu o sugestie ? Voi avea GC undeva prin March 2011, conform spuselor avocatilor si tot dansii mi-au spus ca ceva activitati de voluntariat pot sa desfasor pana atunci.

Am studii economice, mi-am trimis si un dosar ptr echivalare a studiilor, o sa vad ce iese si intre timp ma gandeam sa colaborez cumva cu cineva care face taxe sau stiu si eu... ceva legat de office, finance, accounting... sa ies din casa si sa ma simt utila,sa cunosc oameni, sa ma integrez mai usor.

Astept parerile voastre. Multumesc.

shorikete
01.02.2012, 05:13
Salutari,

In cateva saptamani ma voi muta in zona, daca e cineva interesat sa ne intalnim sa-mi lase un mesaj privat. Daca stiti pe cineva care cauta sa inchirieze o camera sau un apartament, va rog sa ma anuntati si pe mine. Multumesc anticipat. Alin

shorikete
20.02.2012, 17:37
Salutari,

Am ajuns azi in Phoenix, nu am apucat sa vad prea multe, doar ceva magazine si acum la hotel, trebuie sa ma odihnesc (am condus 2500 mile in 2 zile si un pic) ... daca cineva vrea sa ne intalnim, sa bem o bere, un suc, let me know.

zerocool
08.05.2012, 17:09
E frumos in Phoenix, doar ca majoritatea romanilor care stau aici nu intra pe forumuri, mai ales sa isi spele rufele in public. Poate ca pt. cativa oameni internetul e un mod de a trai, pentru 95 % din romani de aici nu e. Sunt aici din Septembie 2006, m-am casatorit aici, lucram aici , avem casa, 2 masini un baiat de 7 luni and life is good. Acuma fiecare poate sa zica una si alta despre Phoenix si AZ dar depinde mult de familie, prieteni si job. Am discutat cu sotia despre Chicago ca avem neamuri acolo dar e asha frig iarna ca deocamdata prefer caldura. Sa nu exageram nu e asha cald ca sa nu potzi sa iesi afara sau chestii de astea. in 2007 am lucrat la vanzari de masini toata vara si am fost toata ziua afara si nu ammurit si nu sunt singurul. E cald 3 - 4 luni dar e uscat si nu transpiri, iar restu de 8 luni e soare aprope in fiecare zi(opusul Londrei, unde ploua sau e noros tot timpul). Adevarul e si va fi ca e greu cu romanii, noi vorbim si mail ales barfim mult, sunt gelosi si invidiosi e greu sa dai peste oameni de caracter si sa fie si romani. Una peste alta e bine mai ales daca sta fiecare si se uita de unde a plecat din romania si nu unde este vecinu din punct de vedere profesional si citi bani are vecinu samd. Am stat si am lucrat in Italia 3 ani inainte sa vin in America, e mai bine aici, acuma depinde de fiecare ce vrea de la viata.

Sa ne vedem cu bine si sanatosi sa fim ca restu se rezolva. God Bless

P.S Sunt la dispozitie pt intrebari legate de Phoenix si Arizona

ioanapopescu
25.07.2012, 01:20
Sec?ia de votare nr. 304 - Phoenix, statul ARIZONA
Sala sociala a Bisericii Penticostale Române Happy Valley
25435 N. 15 Avenue, Phoenix, AZ 85085

Va asteptam la vot!!1!spuneti DA la referendum!!

alexcnb
01.12.2012, 20:51
Salutare. Ajung si eu In Phoenix in Februarie. Sunt interesat de inchirierea unei case daca stie cineva ceva frumos si ieftin :)
Ma intereseaza cu 2 bedrooms, pentru ca am doi 2 copii si o nevasta . De asemenea alte impresii despre Phoenix mai noi. Am citit pe forumuri insa am observat ca multe sunt vechi.
Orice informatie este bine venita si va multumesc.
Ma inclin.
Andi

KDEN
30.12.2012, 23:20
Va salut si va urez an nou fericit. M-am mutat de curand cu jobul in Tucson si, pentru ca nu exista romani in Tucson, mi-am indreptat ochii spre Phoenix, poate acolo voi reusi sa cunosc romani si eventual sa-mi fac prieteni.

La buna recitire!

Olga
23.11.2013, 23:08
De ieri e toamna si in Phoenix dupa ce a plouat 24 de ore. Alta data la 15 Octombrie s-a racit vremea, anul asta totul se intampla diferit, pana si citricele s-au copt inainte de vreme, grapefruitul de pe pomii din gradina sint dulce deja de la caldura din ultima luna care n-a fost sub 30*C, iar cele din magazine sint amare/acre. Atit de frumos mi s-a parut orasul umed ca am condus prin ploaie zeci de mile si nu ma saturam de admiratie, in zonele rezidentiale m-am plimbat cu masina intre frunzele colorate ce cadeau deodata cu ploaia. In munti a nins iar pasarile calatoare si altele au coborit in oras sa caute hrana si adapost prin parcuri si zonele special amenajate pentru ei. Se mai plimbau si ei cu familia pe strada fara frica, oamenii le filmeaza si le da de mancare si de baut. Pentru pasarea colibri am plantat pe un gard o planta agatatoare cu flori rosii ca o palnie de unde pasarile scot nectarul cu care se hranesc dar am pus si pe un pom fara frunze acum in toamna un container special din care beau extra nectar preparat de mine in caz ca ar ingheta florile foarte sensibile. Pasari de toate formele si culorile au invadat orasul unele de o frumusete rara, o decoratie naturala al gradinilor, parte din fauna subtropicala, majoritatea necunoscuta cred si de populatia locala.
Cel putin iarna nu devine un sezon mort ci una viu colorata si ne trezim la ciripit de pasari dimineata cam devreme, practic seamana cu o conversatie matinala precum noi la o cafea ceva vreme mai tarziu.

Olga
06.12.2013, 16:16
Ne-am trezit la un peisaj argintiu si stralucitor care acoperea tot orasul, a cazut bruma azi noapte, a fost foarte frig. Plantele sensibile au si degerat daca n-au fost acoperite dar si atunci ingheata de multe ori totul. Conditia nu prea dureaza ca soarele iese si se topeste toata frumusetea iernii, la munte a nins destul, statiunile de schiat sint deschise.
Se simte in atmosfera sarbatoare, se si vede in magazine si pe strazi seara cand se aprind luminile ca sint foarte decorate casele deja de o vreme. Unele ofera o tura prin casa cu sute de mii de articole de Craciun si becuri peste tot, primesc si premii de la Primarie pentru ideile din basme sau alte teme din acest sezon feeric. S-a deschis si Gradina Zoologica din Phoenix cu programul special intre Advent si Craciun, toata noaptea se poate plimba pe aleile cu muzica din filmele de groaza si imitatie de pasari si animale. Este ceva unic pe planeta dar super interesant, vin turisti din Japonia sa se plimbe in luna asta in acest loc. E plin locul cu oameni si copiii in carucioare toata noaptea, neobositi.
Cine viziteaza orasul in perioada asta, neaparat sa petreaca o noapte alba si in Zoo!!!

Olga
12.12.2013, 18:53
Azi a revenit primavara, peste zi au fost 23°C, am si transpirat ca eram imbracata cu o bluza de matase cu maneci lungi.
Orasul arata splendid in decor de Craciun cu plante si flori naturale si pe alocuri si zapada artificiala. Daca nu erau azi in usa magazinelor craciunitele, nu se putea pretinde ca sintem in luna decembrie din plin. Se vor usca brazii nevanduti inca, asta este un pericol aici mereu, dar si in apa acasa se usuca rapid ca sint taiati demult din padure.
Azi noapte am terminat vreo 300 de sarmale care azi au pornit spre New Jersey, Los Angeles si Las Vegas duse de persoane/prieteni la alti prieteni care calatoresc cu masina in acea directie sau aproape. Deocamdata nu vreau sa aud acel cuvant ca m-am saturat pana peste cap de rulat sarmale din 26 de capatini de varza plus din multe conserve cu varza tocata trebuia stoarsa saramura ca nu m-am asteptat la surpriza asta ca se ofera sa duca ceva, dar mai putin la ideea ca vor sarmale de Craciun!!!
Daca voiau citrice din gradina le intelegeam, dar sarmale?!?!?! Urmeaza curatenia generala :)

Olga
14.12.2013, 23:39
Ador acest sezon al sarbatorilor! Ma plimb cat imi permit picioarele ca sint cam mari magazinele si lungi holurile ca sa ajungi la magazinul preferat, chiar e mai mult exercitiu cardio decat sala intr-o saptamana. Imi place si culoarea rosu al sezonului sau verde si orice exagerare este bine primit cu aplauze chiar. Nu eu ma imbrac in costumatie de figurina de Craciun, doar altii care sint si familiari cu aceste costume, eu n-as putea sa fac un pas in loc public cu ceva pe mine care nu-mi apartine, exceptie daca as fi pe o scena intr-un rol cum jucam si la scoala pe vremuri in Romania cu diferite ocazii. Altfel imi place sa fiu doar spectatoare. Merg in multe locuri aceste zile sa absorb festivitatea in avansare si
am vazut si defilare pe o artera principala, foarte la inaltime, organizat de niste oameni ultra bogati din Arizona din cate am vazut nevestele si copiii care ne salutau de la inaltimile camioanelor decorate in ceva feeric de poveste de iarna.
Zilnic se aprind mai multe beculete pe garduri si case, sper sa n-avem o problema ca firma electrica nu suporta consumatia enorm de mare al noptilor ca s-a mai intimplat asa ceva si in California, dar s-au ars si case multe de la siruri de beculete vechi care au facut un scurt circuit si precum totul este extrem de uscat pe aici, pana vin pompierii in acele 2 minute se ard cateva case. Chiar daca nu se ard complect, se darima ca acei pereti nu mai sint buni de nimic.
Acum in week end in orele de seara ca se face focul si aici cu diferite feluri de lemne tratate sa aibe si aroma placut in casa, aerul e plin de fumul lor dulceag si prin sistemul de ventilatie de la Aer Conditionat intra in casa vrei-nu vrei plus mirosurile de pe gratarele vecinilor ca peste zi am avut temperaturi de primavara si lumea prepara cina in curte sa fie mai aparte intre decoratia minunata. Unii pun si muzica pana dimineata! Cateodata trebuie doar sa ridic paharul ca atmosfera de party este facuta din cateva parti al casei, pot dansa pe care muzica-mi convine!!! Nimeni nu se supara in aceste zile pentru deranj, dupa ore mai tirzii vin si eu cu serenade in franceza sa se simta si mai bine vecinii petrecareti, tineri care inchiriaza casele de langa mine si de vineri seara pana luni dimineata tin intr-una betia.
Am ridicat cozonacul de la biserica unde niste doamne talentate au lucrat toata ziua gratuit sa poate cumpara cine nu stie sa faca aceste specialitati. Sint de o bunatate rara, au o reteta seculara dupa care an de an se prepara in stil mare in folosul bisericii. Saptamana trecuta s-au vandut caltabosi, carnati si sarmale facuti proaspat in bucataria de langa
biserica, aici este traditia sa aibe bucatarie bisericile ca de multe ori sint petreceri si pentru sanatatea publica trebuie cineva sa raspunda de calitatea mancarii. Inchei anul cu sanatate relativ buna, am fost ieri si la doi specialisti.
Iau o pauza la medicamente sa beau si eu o sampanie de sarbatori, dupa 6 ianuarie revin la ele, m-a dezlegat doctoru'.
Smochinul batrin isi pierde frunzele iar fructele cele mai bune se expun si pasarile le vor manca intr-o veselie si ma oftic ca la vara sint altfel fructele de pe acelas pom, la gust, la culoare, aspect interior, aroma, nu inteleg acest fenomen. Ca pecan-ul se scutura ma oftic doar ca am de greblat foarte mult si des pana cad toate frunzele ca nucii vor cadea mai tirziu din pom. Floarea Pasarea Paradisului infloreste doar pe timp de iarna, o frumusete de plant care este acasa in acest Iad arid vara dar splendid Rai iarna.

fifi
15.12.2013, 06:45
Îmi plac descrierile tale despre Arizona, Olga, ar fi şi mai frumos dacă ai presăra şi nişte fotografii :)

livia
29.01.2014, 13:20
De curiozitate, ce religie au bisericile de care vorbesti??? Si aici sint cu zecile biserici in limba romana ...

Cele de care am amintit sunt ortodoxe, mai sunt si de alte culte dar cum nu le frecventez, nu stiu ce sa spun despre ele. Chiar asa multe aveti, cu zecile? Trebuie sa fie comunitate puternica acolo ca sa aiba atatea lacasuri de cult.

Nu sunt prea bisericoasa, merg din cand in cand la cate un spectacol sau festival romanesc, la Inviere si cam atat. Le-am amintit numai ca idee ca sunt multe si daca vrei sa gasesti romani, acolo e locul unde poti gasi multi adunati.

Olga
29.01.2014, 15:13
Chiar asa multe aveti, cu zecile? Trebuie sa fie comunitate puternica acolo ...

Vreo 3 sint ortodox si restul baptist, pentacostal si alte culte ca nu se impaca si mereu se impart in bisericute.
Romani ar fi cel putin 150000 dar n-am statistica exacta ca ei nu participa in activitati civile cu restul populatiei. S-au retras la marginea judetului sa fie departe de lumea asta si nici la TV nu se uita, doar din biblie mormaie psalmurile.
Vin aici pentru oportunitatea de a deschide case de batrini ca este o afacere foarte banoasa si precum majoritatea n-au nici o calificare doar bani si vor sa lucreze in industria asta sa se intretina, aici fiind si paradisul pensionarilor din lumea intreaga ca iarna e blanda. Eu merg la Biserica Reformata in limba maghiara sa mai vorbesc cu europeni cu ocazia diferitelor party. Sambata s-a tinut un Revelion de recuperare cu toti cei care n-am fost la timpul respectiv prezenti la petrecere ... la 2 dimineata am ajuns acasa. Mai vin si tineri pocaiti romani dupa ce se termina adunarea si se distreaza de numa' ca de aici nimeni nu le pareste ca au pacatuit. Acum in Februarie se tine iar un mare bal de Mardi Gras, iar in ziua de 15 Martie este organizat concurs de gatit mancare maghiara!!! Party in curte, organizat un bazar cu obiecte maghiare la vanzare dar si prajituri si altele preparate de gospodinele pricepute, in costumatie nationala!!! Parcarea o sa fie cea mai mare inconvenienta ... vine si consulul din Los Angeles.

Pisoi
29.01.2014, 15:29
V-am mutat postarile aici pe acest topic la subiect!

Olga, pe omul ala nu-l intereseaza cum e in Arizona sau alte locatii din US asa ca lasa-i pe cei in masura sa-i dea informatii despre locatia unde planuieste sa se stabileasca!
Daca ai ceva de comentat despre locatia ta te sfatuiesc sa o faci aici sau sa deschizi alt topic cu ce titlu vrei tu pe aceasta sectiune.

Olga
29.01.2014, 15:41
... lasa-i pe cei in masura sa-i dea informatii

E pocait respectivul ca nu-l intereseaza altceva nimic decat unde va ajunge??? Mai e viata si inafara acelei localitati si de ce n-ar avea informatie, ca nu prea vad inghesuiala pe topic sau de mine nu aveau loc, doar sa aibe un orizont mai larg despre State, circulatia este libera in interior daca a intrat legal ca si oportunitatile sint diverse de la Stat la Stat.

Olga
29.01.2014, 16:24
Destinatia americana a fost San Diego, California cand noi am imigrat, o localitate care se afla pe harta, intr-un stat bine cunoscut, pana ce de Warren nu prea se aude pana nu va fi o crima sau ceva de proportii pe acolo. Imaginez ce incantat e persoana care va veni sa-si petreaca restul veitii pe aici. Ma intreb care vecini ar fi mai bine sa aibe ... romani sau afro-americani .... coreeni sau altii??? Doar in trecere am fost in acea zona de langa Detroit, de la aeroport la locul de unde se inchiriaza masini si spre Sarnia, Canada.

Pisoi
29.01.2014, 17:14
Destinatia americana a fost San Diego, California cand noi am imigrat, o localitate care se afla pe harta, intr-un stat bine cunoscut, pana ce de Warren nu prea se aude pana nu va fi o crima sau ceva de proportii pe acolo. Imaginez ce incantat e persoana care va veni sa-si petreaca restul veitii pe aici. Ma intreb care vecini ar fi mai bine sa aibe ... romani sau afro-americani .... coreeni sau altii??? Doar in trecere am fost in acea zona de langa Detroit, de la aeroport la locul de unde se inchiriaza masini si spre Sarnia, Canada.
Bag'seama ca tu cam bati apa'n piua si te certi de una singura fara sa iei in consideratie nici macar cand citeva te trage de maneca!:ideea:
...ce fel de comparatie puerila faci tu intre San Diego si "Warren"?:surprised: ...Warren face parte din Detroit metropolitan area! ...si e numai la cam 20 min. de centru. Si din San Diego de pe la 15-20 min oraselele se numesc altfel dar tot din metropolitan area fac parte.
...pe de alta parte, omul a spus clar ca acolo are ceva cunostinte si d-aia se duce acolo pt inceput, asta nu inseamna ca o sa intepeneasca acolo daca nu se acomodeaza.
Olga, io am invatat si de pe meleagurile astea ca daca cineva te intreaba ceva concret sa si dai un raspuns la subiect nu sa aberezi aiurea si sa te faci de bacanie! :cool:
p.s. ...tu continua sa scri ce-ti face placere ca noua ne place! :d:
p.s.2 ...iar ai cam dat-o'n bara! ...topicul asta e pt Phoenix Az :thatsit:

livia
29.01.2014, 18:57
E pocait respectivul ca nu-l intereseaza altceva nimic decat unde va ajunge??? Mai e viata si inafara acelei localitati si de ce n-ar avea informatie, ca nu prea vad inghesuiala pe topic sau de mine nu aveau loc, doar sa aibe un orizont mai larg despre State, circulatia este libera in interior daca a intrat legal ca si oportunitatile sint diverse de la Stat la Stat.

Olga sari prea repede sa cataloghezi oamenii, ia-o mai usurel daca vrei sa ai prieteni pe aici.
El se pare ca si-a facut calculele si ca orice nou venit cauta sa afle ce si cum in zona in care merge. Tu se pare ca nu ai idee despre zona asta. Orasul care l-a ales e aproape de zone de interes, e safe, e foarte bun pentru inceput si chiar si apoi. Va avea timp dupa ce vine sa vada ce si cum. Tu inteleg ca ai avut "covorasul rosu" la avion cand ai sosit:), el nu-l va avea dar incearca sa rezolve singur problema. Din ce ai dedus tu ca ar fi pocait si daca ar fi, nu vad ce ar fi rau in asta, fiecare e liber sa creada in ce vrea el dar oricum tu l-ai catalagot asa, ca ti s-a nazarit tie. Omul a spus clar de ce a ales locatia, are un singur prieten prin state care s-a oferit sa-l ajute sa inchirieze o locuinta.

Incearca si tu sa te uiti la postare, la subiect si sa raspunzi numai daca ai ceva idee despre subiect, altfel ajungi ca in cazul cu PayPal sa te faci de "ciocolata".

Hai sa te ajut, ca zici ca nu este pe harta :) https://maps.google.com/maps?oe=utf-8&client=firefox-a&channel=np&q=warren+michigan+map&ie=UTF-8&hq=&hnear=0x8824d083185a6a51:0xd55ef45fe74082c2,Warren ,+MI&gl=us&ei=5qTpUpTLBtHkoASRm4CwBQ&ved=0CCkQ8gEwAA

Daca ai curiozitati mai mult de atat despre oras, intrebi pe nenea Google ca stie o gramada.

Olga
29.01.2014, 21:45
cataloghezi oamenii ... ,, altfel ajungi ca in cazul cu PayPal sa te faci de "ciocolata".

Mi se pare ca mai mult tu te manjesti la gura cu expresii din astea de servitoare ... "cu ciocolata" iar catalogare inseamna cu totul altceva si l-am intrebat pe Pisoi dar vad ca-ti plac explicatiile lungi de la scara blocului.

Nu caut prieteni, ca sa te linistesti!!!

Olga
29.01.2014, 22:14
...ce fel de comparatie puerila faci tu intre San Diego si "Warren ...Warren face parte din Detroit metropolitan area! ...si e numai la cam 20 min. de centru. Si din San Diego de pe la 15-20 min oraselele se numesc altfel dar tot din metropolitan area fac parte.

In San Diego sint foarte multe canyon si inca mai multe asezari militare care trebuiesc ocolite de civili, rape, prapastii, munti, dealuri si alte chestii naturale pe scoarta pamantului care la fel sint periculoase de locuit, finnd si cel mai mare oras port militar pe planeta. Aeroport militar la fel nu se construieste in parcul central langa tobagan ... de asta Mira Mesa si alte asezari cad prea afara din limita orasului si poarta si alta denumire decat numele orasului, pe al militaresc.

Nu stiu de ce ai crezut ca eu compar orasele dar ca sa nu-ti repet expresia folosita "aberezi" sau de dat in bara, ma intreb dace ceea ce ai invatat pe aici ai si inteles sau doar ai memorat textul?

tonita
30.01.2014, 03:40
...Nu caut prieteni, ca sa te linistesti!!!

Olgut, ce bine! Suntem deja doi! Astia, pisoi si pompier nu prea întzeleg ce vrem noi si fac pariu ca n-au 7 ani acasa, în Romania n-au fost.

Da, si puteti sa ma bagati si pe mine la aberatii involuntare in Arizona (ca sa fiu ontopic)

Olga
12.02.2014, 00:54
spatiu ocupat

Olga
12.02.2014, 00:57
Da, si puteti sa ma bagati si pe mine la aberatii involuntare in Arizona ...

"10-4"

Oricine este bine venit in Arizona!!! se mai gasesc locuri sub soare :)

tonita
12.02.2014, 07:13
10-4=6? sa tin de "6"? E un cod de pericol? Ich nix vershten:-/. Nem tudom? Lamureste-ma ca altfel sunt pierdut în desertul... Arizona (ca sa fiu on-topic)

sorin
12.02.2014, 07:42
Toni, nu prea te uiti la filme americane. Sau ....faci pe niznaiul :d

tonita
12.02.2014, 07:54
Toni, nu prea te uiti la filme americane. Sau ....faci pe niznaiul :d

Da si nu! Sunt într-adevar niznai, bag google pe tzeava acum, hai pa, .... Arizona

FidelKatzo
12.02.2014, 08:24
10-4=6? sa tin de "6"? E un cod de pericol? Ich nix vershten:-/. Nem tudom? Lamureste-ma ca altfel sunt pierdut în desertul... Arizona (ca sa fiu on-topic)

am sters bancul cu ungurul,nu vreau sa-l supar pe Gigi care este pentru o convietuire pasnica cu nationalitatile conlocuitoare..

sorin
12.02.2014, 09:05
Da si nu! Sunt într-adevar niznai, bag google pe tzeava
10-4 = Roger, sau "am inteles", "am priceput", etc.

VanDerGigi
15.02.2014, 17:34
Doamna Olga, lucrati cumva in Meteorologie?
Altfel lasati sa se inteleaga ca vreti sa ne dati peste nas noua astora din zone mai "defavorizate" .
Am inteles ce minunat e in desert acum, nu e necesar sa ne relatati temperatura la fiecare cateva ore .

sorin
16.02.2014, 09:06
Doamna Olga, lucrati cumva in Meteorologie?
...............................
Am inteles ce minunat e in desert acum, nu e necesar sa ne relatati temperatura la fiecare cateva ore .
S-a suparat si si-a editat/anulat acele postari, asa ca i le-am sters.

Olga
16.02.2014, 12:23
Nu m-am suparat si apreciez ca le-ai sters. Sa nu creada unii ca ar locui in zone defavorizate din cauza asta.

Ralu31
18.11.2014, 20:29
Salut!
Eu si prietenul meu planuim sa ne mutam in Phoenix, Arizona in ianuarie. Noi ne vom casatori in curand, insa actele mele nu vor iesi pana in ianuarie, asa ca intrebarea mea este: se gasesc greu joburi pentru cei fara acte? Si de unde as putea incepe sa caut? Exista ceva website sau forum care sa ma ajute in aceasta privinta ( in Chicago, unde locuim momentan exista www.romanilachicago.org )?
Multumesc frumos!

Olga
27.11.2014, 14:55
... o sa astepti sa-ti iasa actele si pe urma dai lovitura pe piata muncii!!! ... pana atunci o sa inveti strazile pana la locurile importante si mergi prin biserici sa mai cunosti lume, stai la soare ca Januarie nu inseamna iarna in Phoenix, acum sint 26*C ... si nu-mi vine sa cred ca munca o sa-ti fie numai in gand. Cand dai de Mall-urile imense si totul la ieftinit atunci ca se duc inapoi cadourile de Craciun nepotrivite, n-o sa ai timp si chef de altceva!!!

Hola
05.05.2015, 08:37
Buns Ralu,
Te-ai mutat din Chicago sau inca nu? Sint curioasa pt ca si eu vreau sa ma mut din Chicago in Phoenix area, si nu stiu daca e o decizie buna. Cum ti se pare viata acolo prin comparatie? Un lucru care ma retine at fi creaturile care se tarasc prin desert, serpii, scorpionii, si probabil paianjenii?! Care e impresia at in scurtul timp petrecut acolo daca the-ai mutat?
Multumesc anticipat pt raspuns.

sorin
05.05.2015, 16:46
Am fost in Arizona anul trecut, doar in vizita. Frumos stat de vizitat (Phoenix - ok, Sedona -super, Grand Canyon - de vis), cald (erau vreo 115 F, noroc ca nu-i umezeala), dar n-as vrea sa locuiesc acolo nici sa ma bati. Prefer iernile dure de la Chicago, decat monotonia de acolo. In fine, sper sa primesti sfaturi si de la locuitori, nu doar vizitatori. Bafta!

Hola
09.05.2015, 20:22
Multumesc, Sorin. Monotonie- viata, sau in general aspectul zonei ca desert?

sorin
09.05.2015, 20:58
Problema e ca in orasele ne-desertice, poti iesi oriunde la padure, te mai urci pe un deal, mai mergi pe un lac, pe cand acolo nu prea-ti vine sa iesi in desert sa te relaxezi. Poate or sti mai bine localnicii cum poti sa-ti umpli timpul pe acolo, in afara de mers la carciuma, eu imi dau cu parerea doar din postura de vizitator.

Pisoi
14.05.2015, 13:35
... Prefer iernile dure de la Chicago, decat monotonia de acolo. In fine, sper sa primesti sfaturi si de la locuitori, nu doar vizitatori. Bafta!
...e cam acelasi lucru! ...iarna la voi nu iesi din casa la "padure" ci dai drumul la caldura si te slizesti la hochei, eventual bei vin fiert sau zeama de varza ...in AZ vara dai drumul la AC si bei bere rece! ...monotonia se cam compenseaza, in schimb si in AZ ai multe posibilitati de distractii! :ideea:
... de exemplu eu am vrut sa o intalnesc pe Olga dar se pare ca am nimerit sezonul nepotrivit.

...iarna in zona ta dai drumul la masina sa se dezghete 10 min. ...in AZ vara dai drumul la masina si AC ca sa se raceasca!
p.s. ...aici in SO CA fie iarna fie vara nici in ...nimic nu ma doare! :d

Olga
17.05.2015, 04:03
... decat monotonia de acolo.

Te pocaiesti si deja ai ce invata: ADEVARUL ... verseturi si psalmi, de mers la ciurci si nu mai simti monotonia desertului.

Olga
17.05.2015, 04:05
Un lucru care ma retine at fi creaturile care se tarasc prin desert, serpii, scorpionii, si probabil paianjenii?!

e cazul sa fugi departe de clopotelul sarpelui care vine sa te TRAUMATIZEZE ca in filmele horror sau fro VADUVA neagra sa-ti otraveasca viata si sufletu' ... am uitat de sacalii care te fugaresc si peste toate scorpionii cu coada-n sus sa-ti bage doar venin intre coaste ...

Olga
18.05.2015, 00:31
Buns Ralu,
Un lucru care ma retine at fi creaturile care se tarasc prin desert, serpii, scorpionii, si probabil paianjenii?!

Gila Monster e predatorul de care inca n-ai auzit si vaneaza dupa miros ... mioriticii-i pica in sharm, nu ma intreba de ce!!!
Atingerea-i este mortala ca si la Dragonul Comodoro ... Acu' incanlta-te pentru Desertul Sonora cu cizme de cowboy ...

Mirandolina
26.07.2015, 16:09
Caldura mare, coane Iancule!
Va salut si sper sa avem un schimb de pareri/idei civilizate intr-un ton decent!
Ma voi alatura, in curand, romanilor din Phoenix AZ. Ma relochez dintr-un alt stat, nu din Romania.
Sper sa cunosc oameni de calitate, pozitivi si prietenosi! Omul sfinteste locul iar gradele F peste 100 nu mai sperie!
Pe curand,
Mirandolina

sorin
27.07.2015, 15:07
Sper sa cunosc oameni de calitate, pozitivi si prietenosi! Omul sfinteste locul iar gradele F peste 100 nu mai sperie!
Din pacate pentru tine, cel mai reprezentant forumist din Arizona (este de fapt forumista, cel putin din spuse), sta mai mult pe gard, adica suspendata, pentru ca are limba veninoasa precum serpii cu clopotei din desert. Daca vei avea insa norocul sa o prinzi 1-2 zile nesuspendata, pregateste-ti carnetelul, pentru a nota meniurile care contin asparagus.

fifi
27.07.2015, 18:42
Zilele astea e cald de leşini şi-n Canada despre care gurile rele spun că suntem la Polul Nord :) ce să mai zic de Arizona...dar ce te face să te relochezi acolo, din câte am înţeles numai celor care au probleme grave cu sănătatea (căile respiratorii) le este recomandat să se mute acolo pentru că nu este umiditate.

Alextismanaru
02.01.2016, 19:37
Buna seara tuturor romanilor din Arizona . Mă numesc Alexandru si locuiesc in Orlando , Florida . Sunt obosit de multă ploaie si umiditate așa ca mă gândesc sa mă mut in Scottsdale care pare sa aibă mai multă viața de noapte si mai nou . Vă rog sa îmi dați niște indicații despre viața de acolo , mulțumesc .

Alextismanaru
02.01.2016, 19:52
Buna , sunt Alexandru . Eu vreau sa mă mut din Orlando , Florida in Scottsdale . Îmi place caldura , vreau doar sa știu dacă este siguranța publica bună . In Orlando unde stau este dar m am saturat de ploi si umiditate , merci .

Pisoi
04.01.2016, 17:46
Buna , sunt Alexandru . Eu vreau sa mă mut din Orlando , Florida in Scottsdale . Îmi place caldura , vreau doar sa știu dacă este siguranța publica bună . In Orlando unde stau este dar m am saturat de ploi si umiditate , merci .
...vara o sa ai caldura de nu o sa-ti vina sa iesi din casa! :ideea:

Fetitza30
05.07.2016, 22:38
Locuiesc in Phoenix de ceva vreme. E foarte cald :) Daca mai ai nevoie de informatii despre Scottsdale... Anytime