PDA

Arată versiune întreagă : emigrare sua to canada

spiderGT
17.09.2009, 23:32
Salutare,
Am si eu nevoie de niste sfaturi, daca este cineva care a mai trecut prin asa ceva sau cunoste mai bine situatzia. Eu acum sunt cetatean american, vreau sa ma casatoresc, persoana respectiva fiind in Romania, neavand la momentul actual nici un fel de viza. Problema care ar fi, este ca am vrea sa ne casatorim si intr-un viitor mai apropiat sa ne stabilim in Canada; mentionez ca am acolo un frate care ii aproape de cetatzenia canadiana -dar din cate stiu nu ma poate ajuta in privintza vizei; am un job la o firma care opereaza si in Canada..asta in eventualitatea unui transfer si scurtarea unor pasi..Nu stiu...Cineva are idei cum ar fi mai bine sa procedez?! Mulumesc anticipat

fifi
18.09.2009, 04:55
Din câte am înţeles de pe forum procesul de sponsorare pentru US durează foarte mult, o soluţie mai rapidă, dacă tot ai posibilitatea cu Canada aş vedea-o aşa: Întâi te stabileşti tu în Canada, ca rezident permanent, apoi o aduci pe persoana din România cu o viză de turist la tine şi te căsătoreşti cu ea. Actele pentru sponsorarea ei le depuneţi din Canada, iar voi veţi fii tot timpul împreună pentru că soţ şi soţie fiind canadienii n-o vor mai trimite în România, ei nu despart familii.

Pentru obţinerea statutului tău de rezident permanent în Canada se aplică la Buffalo, sau mai uşor în cazul tău, vii în Canada cu un contract de muncă de la firma pentru care lucrezi iar ei îţi aplică pentru work permit şi-ţi poţi depune actele de aici.

P.S. Fratele te poate ajuta în sensul că îţi cresc şansele de obţinere a rezidenţei tale în Canada.