PDA

Arată versiune întreagă : permis de conducere

25.07.2005, 18:04
Salut Voi veni in Detroit pe 13 August Am viza turistica pe 10 ani Stie cineva daca am dreptul sa dau de permis de conducere cu un astfel de tip de viza sau pot conduce cu permisul din Romania.Va multumesc anticipat.

26.07.2005, 02:54
Nu sunt in Michigan ci in alt stat dar stiu ca este greu sa obtii un
permis de conducere american fara Social Security Number (SSN) - un fel
de cod numeric personal aici in US. Nu de alta dar in US nu exista
carti de identitate (nu inca) si permisul de conducere joaca adesea
rolul de "photo ID". Viza B1/B2 este pe 10 ani dar fiecare sedere in US
este limitata de la cateva luni pana la un an (daca nu ma inseala
memoria). Cum B1/B2 nu au drept de lucru nu stiu sa aibe dreptul la SSN.

Se pare ca solutia este un permis de conducere international si carnetul din Ro care pot fi folosite timp de un 1 an.

Daca gresesc va rog corectati-ma. Mai jos pun link-urile pe care ma bazez:

http://www.ccscad.edu/pdf.cfm?pdfID=5</font> (http://www.ccscad.edu/pdf.cfm?pdfID=5)

</font>

"To obtain a Michigan license, you must go to the office of ...... You
will need your passport and a Social Security card.... . For more
information on the requirements to obtain a driver's license, please
call the Secretary of State at 313.541.5454 or visit them online at
http://www.michigan.gov/sos."

"....

</font></span></span></font>You
must have a valid driver's license if you are driving a car in the
state of Michigan. You may drive legally in Michigan if you have a
current International Driver's License (issued for one year only) and
your home country driver's license in your possession while you
drive......"

Un caz aparte sunt dependentii celor cu drept de lucru si care nu
au drept de lucru (de ex. F-2). Acolo, functie de stat, se fac exceptii
de la regula cu SSN-ul.

http://www.uis.edu/internationalaffairs/workshop5.htm

"Several states require applicants for driver

sauzimdebine
26.07.2005, 13:29
cata vreme viza este valida poti conduce cu permisul romanesc fara
altceva. din pacate la BI/B2 nu se da drept de sedere mai lung de
sase luni, perioada ce poate fi prelungita in baza unor motive
intemeiate, boala-tratament medical, de catre INS in urma unei
aplicatii.

permis de conducere nu se mai acorda daca valabilitatea vizei nu este mai mare de sase luni, chiar daca ai SSN.

Olga
14.12.2013, 22:19
Cine v-a asistat sau invatat sa conduceti masina in Statele Unite? A fost o persoana calificata, instructor licentat in acest domeniu sau doar un membru al familiei sau un prieten v-a ajutat atunci la inceputul acomodarii sa intrati in rand cu viata americana. Stiu ca multi stiau de acasa si aveau permis, si aici le-a fost usor ca doar dupa o tura prin oras erau preparati pentru examen. Multi au luat examenul cu un instructor privat si la DMV au ridicat doar Drivers License, femei in mod special care nici nu intelegeau engleza bine si au promis ca numai pana la munca si inapoi merg cu masina. Mai pica multi in categoria asta speciala care n-au primit lectii stricte cu legile strazii nici teoretic sau practic, ca metoda computerizata la teorie/scris nu este foarte veche, eu am dat tot pe hartie examenul la scris.
Am auzit de un caz interesant de asta am scos din hibernare acest topic, unde o persoana a provocat un accident fara sa-si dea seama ce face si nu recunoaste cat este de severa legea, noroc ca nu s-a ranit nimeni doar 3 masini s-au ciocnit, una fiind al ei. Desi este in State de peste 40 de ani, nu vorbeste sau intelege nici macar binisor engleza, doar din auzite repeta cuvinte care si pentru mine devine o enigma ce vrea sa spuna, desi sint foarte obisnuita cu cei care abia se descurca in limba engleza. Are asigurare si masina este mereu in stare buna de functionare insa n-a invatat sa conduca in State doar a trecut cumva examenul pe vremuri undeva pe coasta de est unde si in limba maghiara erau traduse intrebarile, prin Ohio am impresia unde si cetatenia americana se poate lua tot in maghiara la interview-ul
respectiv si decisiv la acele 100 de intrebari. A condus si in Ungaria insa cum anii au trecut, a uitat ca nu este singura pe drum si n-a dat prioritate traficului din stanga care circula reglementar la semnalul verde, ea a luat dreapta fara sa se uite/asigure daca vine cineva din stanga ... era seara, se grabea acasa, etc. Politistul pe langa altceva i-a dat adresa sa mearga la scoala de conducere si ea crede ca ceva nereglementar s-a comis fata de ea, ca nu va intelege ce scrie pe ecran, nu stie nici sa foloseasca un computer si habar n-are de un cuvant tehnic macar. I s-a spus ca va avea de plata si cele doua masini avariate si eventual cheltuielile medicale ale partilor vatamate. Ea traieste foarte modest din suma fixa, noroc ca nu i se poate lua food stampurile. Se gandeste cu groaza la cheltuielile ce o asteapta ca de avocat n-are bani daca nu-i da asigurarea ceva ajutor legal gratuit, altfel nu stiu ce se va intampla in asemenea caz.
Pentru ca foarte multi traiesc in situatia ei, ar fi bine de reevaluat cel putin felul cum se obtine azi un permis de conducere, dar cel mai important de inteles legile dupa care se opereaza un automobil in Statele Unite. Chiar daca pe vremuri nu s-a luat prea serios partea asta ca s-a putut si lejer obtine actul, ar fi bine sa se reciteasca brosura ca nu este prea groasa si este pe Net sa fie mai usor de asimilat teoria cu practica, sa se evite greseli la care sintem cu toti expusi. Cateodata chiar daca n-am fost vinovati, din lipsa de martori, tot altul are dreptate. Care-i legea? Se afla numai cand se aplica personal pentru acel caz, nu ceea ce este scris undeva in cartea legii. Multi nu folosesc nici oglinzile ca le enerveaza si n-au curaj sa se uite peste umeri sa nu provoce un accident, dintre cei care au invatat sa conduca doar inainte si sa ia la dreapta! Semnalizarile la fel nu le spune nimic si multe legi sint ignorate total.
O sa postez tot ce aflu despre acest caz pe parcurs, caz care va dura cateva luni pana se clarifica si se inchid dosarele.

Pisoi
14.12.2013, 23:58
Cine v-a asistat sau invatat sa conduceti masina in Statele Unite?.....
Olgutzo! ...io/noi apreciem intentia ta vadita de a revitaliza topice vechi! ...dar mai uita-te si la data ultimei postari la care dai raspuns ...aici ultima postare e de mai bine de 8 ani!!
...peste tot in lume, inevitabil se cam schimba tot si toate, zi de zi, saptamana de saptamana, luna de luna, an de an, asa ca ....

...asa ca io iti sugerez cand vrei sa re-activezi topice "apuse" sa faci un "copy/paste" la "reply with quote" si sa deschizi noi topice la subiect!

p.s. ce-ai zice sa deschizi tu un topic de "discutii de cafenea"? ..."opiuta" de cand si-a luat licenta de conducere ....bag' seama ca da din pom in pom si nu mai apare p-aici! LOL

Olga
15.12.2013, 03:31
...dar mai uita-te si la data ultimei postari la care dai raspuns ...aici ultima postare e de mai bine de 8 ani!!

Ho-ho-ho!!! - saluta Santa ... Eu nu am vrut sa raspund la persoana de mai sus, m-am orientat doar dupa topic cu titlul respectiv tocmai sa evit situatia ca mai sint asemenea teme si mai deschid una!!! Ceea ce nu stiam este formula copy/paste, etc., ca sa nu para ca am raspuns la o postare antica. Incerc sa deschid un topic precum sugestat insa chestiunea cu permisul de conducere e treaba serioasa, consider eu si e vorba despre Statele Unite, nu in general.
Apreciez sugestiile!