PDA

Arată versiune întreagă : Romani in Maryland?

beninfl
25.07.2005, 04:49
Incerc sa gasesc romani in Maryland! In special aproape de Baltimore. daca puteti, post:

nume

varsta

oras

Ben

21

Baltimore City

Ciao!

mariusiacob
26.07.2005, 06:26
Salut !

Ma numesc Marius si stau aproape de Baltimore City ....Timonium.Sunt student aici si am tot 21 de ani .

Poate ne auzim ! :)

Andi
09.10.2005, 04:31
Salut!

Sint Andrea si stau pe partea cealalta a DC-ului, in Virginia. Am 32 de ani si lucrez aici!

Nici eu nu cunosc romani!

smileys/smiley32.gif

13.10.2005, 06:11
Buna Andreasmileys/smiley17.gif

Pai cum de nu cunosti nici un roman ?!din cite stiu sint multi romani in VA

exista o biserica in Alexandria VA unde poti intilnii romani daca te duci smileys/smiley2.gif

Andi
13.10.2005, 06:16
Salut, Melina!

Tu ai fost vreodata la biserica aceea? Eu de-abia am aflat de ea saptamina trecuta. Mi-ar place sa intilnesc romani mai tineri, nu numai familii cu copii!

smileys/smiley1.gif

zoly
13.10.2005, 07:32
smileys/smiley1.gifAndrea, come on now..sa fim seriosi.. si cu casa, masina si ceva bani pe langa , single si fara obligatii smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley2.gif

Good luck ,si numai bine!

13.10.2005, 08:06
Andi!

eu merg la biserica numai odata pe an de paste ca sa aduc lumina si asta in cazul in car enu ploua.

Am cunoscut citva romani din intimplare prin magazine rusesti dar nu la biserica ,dar am fost dezamagita smileys/smiley1.gif

adica nu am fost prea compatibili

cred ca sint multi tineri prin facultati ,dar eu nu am intilnit cit am fost la scoalasmileys/smiley2.gif

beninfl
13.10.2005, 09:46
Melina si Zoly

ASL?

Andi
13.10.2005, 11:30
Zoli, n-am zis nimic de casa, masina sau bani!!! Pur si simplu as vrea sa am ceva in comun cu acesti oameni, in afara de faptul ca sint si ei din Romania.

Ca si Melina, am intilnit citiva romani prin oras, dar nu a existat compatibilitate, indiferent daca au fost tipi sau tipe.

14.10.2005, 02:34
Melina si Zoly

ASL?

faci vreun sondaj??smileys/smiley36.gif

sorry ,dar nu sintem compatibili

Numai bine!

14.10.2005, 02:46
Pur si simplu as vrea sa am ceva in comun cu acesti oameni, in afara de faptul ca sint si ei din Romania.

din pacate nu este de ajuns sa fii roman ca sa te potrivestismileys/smiley58.gif

nu ma plictisesc si ma simt intratit de singura incit sa ma intilnesc cu oricine doar ca sintem romani

De cind sint aici mi-am stricat citeva revelioane ,plus citeva petreceri pe ici pe colo ,mergind cu oameni pe care nu ii cunosteam bine si am murit de plictisealasmileys/smiley57.gif

beninfl
14.10.2005, 03:58
Melina si Zoly

ASL?

faci vreun sondaj??smileys/smiley36.gif

sorry ,dar nu sintem compatibili

Numai bine!

Nu stiu ce inseamna sondaj, dar mi se pare o intrebare normala sa stii ceva cu despre lumea cu care vorbesti.

14.10.2005, 04:28
beninfl,

nu cred ca are vreo importanta aici pe forum de unde esti si citi ani ai ,avind in vedere ca fiecare este anonim mai mult sau mai putin

este okdaca tu ai simtit nevoia sa te prezintidin prima ,eu insa nu simt nevoia sa ma prezint in public ,si ce daca nu stii unde stau si citi ani am ,numai vorbesti cu mine??smileys/smiley17.gif

P.s.

sondaj=:Examinare

angela
14.10.2005, 05:18
smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif, da
chestia cu compatibilitatea de multe ori lasa de dorit. Asta e nu ai
ce-i face. In fond si la urma urmei in tara nu eram prietena cu cei 23
milioane de locuitori asa ca nu vad nici un motiv pentru care ar trebui
sa mor de dorul lor aici. Cand zic ca imi e dor de prieteni romani, in
general ma refer la prietenii pe care i-am lasat in urma nu la
necunoscutismileys/smiley2.gif

beninfl
14.10.2005, 06:36
[QUOTE=melina]

beninfl,

nu cred ca are vreo importanta aici pe forum de unde esti si citi ani ai ,avind in vedere ca fiecare este anonim mai mult sau mai putin

este okdaca tu ai simtit nevoia sa te prezintidin prima ,eu insa nu simt nevoia sa ma prezint in public ,si ce daca nu stii unde stau si citi ani am ,numai vorbesti cu mine??smileys/smiley17.gif

P.s.

sondaj=:Examinare

14.10.2005, 06:54
Eu doar ti-am raspuns la intrebarea cu ASL .

In rest multa bafta in contiunoare ,sper sa cunosti citi mai multi romani prin intermediu acestui forum !

costi_dallas
20.10.2005, 14:27
Salutare!

Iata-ma si pe mine prin zona, Hanover/Baltimore/Washington.

Daca organizati vreun picnik week-endul acesta dati-mi si mie de veste. Daca totusi n-aveti nici un plan, atunci hai sa ne organizam.

Multa bafta!

Costi

P.S.

Probabil ca vor aparea voci care sa spuna:

"- Ia uite ba, a venit astasa ne organizeze, parca noi nu stim! smileys/smiley7.gif"

- Multumesc! smileys/smiley32.gif

costi_dallas
20.10.2005, 14:36
A, scuze, am uitat ceva. Cine era cu sondajul? Poti sa ma adaugi si pe mine:

nume: Costi (nume real)
varsta: 29 ani, darsi 8 luni (asta pentru acuratete- sa fie eroarea cat mai mica)
oras: Elkridge, Maryland

Cati ne-am facut pana la urma? Haideti, va rog, cine nu s-a prezentat?

O seara placuta!

Costi

Andi
20.10.2005, 15:07
Pai o sa fie cam frig si ploaie in weekendul asta, nu o vreme potrivita pentru un picnic.

Poate undeva la caldura? smileys/smiley75.gif

Andrea

costi_dallas
21.10.2005, 02:32
Pai atunci sa fie la caldura!

costi_dallas
22.10.2005, 05:23
Andrea, se pare ca nu prea mai este nimeni interesat de o iesire!smileys/smiley19.gif

Costi

Andi
22.10.2005, 15:45
Da, asa pare! Poate weekendul viitor smileys/smiley75.gif

Tu esti in Baltimore sau DC?

Andrea

mariusiacob
22.10.2005, 16:00
Salut mey Costi.....

Daca tot zici de ceva picnic (numai ca ploua destul de nashpa) ..da situ un telefon . :)

Cristinat
24.10.2005, 05:03
Andi!

eu merg la biserica numai odata pe an de paste ca sa aduc lumina si asta in cazul in car enu ploua.

Am cunoscut citva romani din intimplare prin magazine rusesti dar nu la biserica ,dar am fost dezamagita smileys/smiley1.gif

adica nu am fost prea compatibili

cred ca sint multi tineri prin facultati ,dar eu nu am intilnit cit am fost la scoalasmileys/smiley2.gif

Buna,

Si eu locuiesc in zona DC-ului, sint casatorita si am o fetita.La rindul meusi am incercat sa gasesc alte familii de Romania cu care sa pot sa conversez si poate sa ne inprietenim. Da intradevar compatibilitatea este o problema si de acceacind am gasit un cuplu nou de Romani am inceput sa vorbim prin email si apoi mergem la un restaurat sau la un bar. Daca ne simtim bine toti patru atunci cintinuam relatia, daca nu avem ce vorbi sau nune simtim bine atunci relatia se raceste siraminem numai cunostuti. Am incercat si noi biserica dar din pacate experienta a fost foarte rece. Din acest motiv nu ne-am mai dus pe acolo.

Cristina

24.10.2005, 05:24
Cristina

BUNA!http://img.photobucket.com/albums/v231/curcubeu/LolLolLo.gif

Noi mergem la popice daca se supara cind pierd inseamna ca nu sintem compatibili!smileys/smiley36.gif

Cristinat
24.10.2005, 05:27
Buna Melina,

Noi nu am fost la popice inca, sotul meu nu prea vrea sa joace popice, el este mai mult cu volei. Tu unde stai?

Andi
24.10.2005, 05:39
Am putea sa mergem cu totii la popice, biliard, cafea, sau drinkurio data pe luna. Cine vrea si poate vine, cine nu, nu! Am putea sa alegem un loc mai central, sa fie bine pentru toata lumea!

Andrea

24.10.2005, 05:40
Washington DC

24.10.2005, 05:41
Suna bine!smileys/smiley4.gifandi

Andi
24.10.2005, 05:44
Mersi smileys/smiley9.gif!

Am putea alege o zi care sa fie constanta, de exemplu a doua joi din fiecare luna.. ceva de genul asta. Daca alegem o data, se schimba zilele si poate nu e la fel de bine smileys/smiley75.gif

Andri

Cristinat
24.10.2005, 06:31
Ar fi o idee. Si tot odata poate reusim sa organizam ( cind o sa se incalzeasca vremea ) si un picnic la iarba verde.

11.11.2005, 04:53
buna.

numele meu este anca.

sunt in frederick ,MD si chiar nu stiu nici un roman in zona.

abia acum am aflat de biserica din virginia.

romanidinoc
20.11.2005, 06:52
Suntem o Mica comunitate de romani in Ocean City , Maryland, mai multe informatii gasesti la situl nostru

www.geocities.com/romanidinoc/romanidinoc (http://www.geocities.com/romanidinoc/romanidinoc)

romanidinoc
20.11.2005, 07:11
Romanii din Ocean CIty
www.geocities.com/romanidinoc/romanidinoc (http://www.geocities.com/romanidinoc/romanidinoc)

Andi
20.11.2005, 10:48
Cum a ramas cu intilnirile din DC? Toti ocupati??

yaya
29.11.2005, 19:42
Bine v am gasit!Eu nu sunt chiar singura insa din cercul de prieteni sunt singura familista .Locuiesc in Fairfax VA.

Cristinat
30.11.2005, 01:33
Bine v am gasit!Eu nu sunt chiar singura insa din cercul de prieteni sunt singura familista .Locuiesc in Fairfax VA.

Buna Yaya,

Unde in Fairfax locuiesti? Eu locuiesc cu familia mea in Loudoun County.

stef_sumner
21.12.2005, 06:13
hey guys!

eu locuiesc in Montgomery Village, Maryland. In sfarsit am 21 de ani si vreau sa ma distrez ca tot romanul in USA. Care merge prin cluburi in DC? poate ne vedem pe acolo...

08.03.2006, 07:51

Hello si eu locuiesc in Fairfax VA. Salutari vecino deci.

bogdanita2001
13.03.2006, 03:45
salut sunt nou in richmond virginia si daca sunt alti tineri romani as dori sa luam legatura daca se poate , lucrez pe masinile de inghetata in richmond sunt fost sportiv de performanta adica fotbalist am 26 de ani si astept raspuns merci

flavette
25.04.2006, 11:13
Salut tuturor!

Traiesc si eu in VA mai precis in Arlington si nu cunosc nici un roman.

Am fost sambata trecuta la Inviere si m-am simtit chiar prost sa nu am cui spune si eu un " Christos a-nviat!"

Lucrez si eu pe rupte, ca tot omul de pe-aici dar as vrea ca macar din cand in cand sa ma intalnesc cu ceva romani.

Cristinat, Andi, Yaya, astept un mesaj.

Pana atunci, numai bine!

Andi
25.04.2006, 11:29
Buna!

Eu stau in Alexandria, deci nu e prea departe. Si eu de-abia acum citeva saptamini am intilnit niste romani, m-am dus la petrecerea martisorului, dar abia ii cunosc.

Ce faci aici, de cind stai in State?

Andi

gewgaw
25.06.2006, 07:43
Si eu sunt in Arlington...sunt studenta si am venit aici prin programul work&travel...to taste the american dream...and money;). O sa stau 3 luni...

Daca mai sunt romani prin zona sa ma contacteze...chiar as vrea sa ne intalnim....eu am venit singura...

25.06.2006, 16:58
Salut vecinelor. Eu locuiesc in Fairfax VA de 5 ani si evident ca stiu o graoza de romani in zina. Daca vreti sa tinem legatura astept un mesaj pe private.

05.07.2006, 13:54
Buna tutuor!smileys/smiley1.gif

Eu sunt din Reisterstown.Mai e cineva de prin zona asta?Mi-ar face mare placere sa mai intalnesc romani.Astept raspunsurile voastre.smileys/smiley1.gif

gewgaw
06.07.2006, 14:11
Eu sunt in Arlington, VA. Si mie mi-ar placea sa ma intalnesc cu romani prin zona! Am 21 ani si sunt studenta. Nu ezitati sa ma contactati.. Nu mai cunosc romani pe aici:(

ilixandru
13.07.2006, 19:14
Salut . Am dat si eu intamplator de forumul asta ...
Ca si colega de mai sus sunt venit cu Work & Travel ... Diferenta e ca sunt aici pt al 2-lea anul consecutiv si am inceput sa cunosc mai bine zona. O alta parte buna e ca mai stau cu inca 5 romani in apartament asa ca nu pot sa zic ca duc lipsasmileys/smiley2.gif
Oricum, habar nu aveam ca sunt atatia romani in zona asta.
Zona asta e placuta asa...linistita oameni prietenosi ...singura faza aiurea e ca se inchid cluburile cam devreme ... Pai ce-i asta fratilor? Nu mai servesc alcool dupa 2 noaptea. Mama ei de lege. Nu m-ar deranja atat de tare ca petreceri putem sa dam aici inapartament cate vrem ,dar e cam naspa cu gasitul celei de-a doua slujbe , ca mai toti lucram ziua de la 11 la 8 ...
Asa ca daca aveti careva idee de cluburi , baruri sau orice alte locuri unde pot gasi ceva de lucru dupa 9 seara va rog sa mi le impartasiti si mie. Multumesc.
In rest toate cele bune va doresc si ne mai auzim pe forumul asta.

anelka
30.07.2006, 19:04
SALUT ROMANILOR ,TRAIESC DE 4 LUNI IN MARYLAND SI DUC LIPSA DE COMUNICARE PT CA NU CUNOSC NICI UN ROMAN .CONTACTATI MA DACA INCA VA MAI SIMTITI ROMANII

romanidinoc
28.10.2006, 19:52
exista comunitati de romani pe langa washington dc, bethesda, md

noi suntem o comunitate de romani nu foarte mare dar in continua crestere aici in ocean city, md www.RoOcOnline.com (http://www.RoOconline.com) daca vrei sa ne vizitezi.

mitch
26.11.2006, 01:58
Buna, eu sunt in Petersburg VA, langa Richmond 20 de mile, am fost de cateva ori la biserica in Alexandria, dar ..... atat. Ma cam singuraresc. Am citit ceva de un picnic,cred de 1 decembrie, ori de sarbatori, (Craciun - Anul Nou), s-ar putea face ceva. So, daca se pune ceva la cale ... sunt interesat sa particip.

mihaid
29.11.2006, 13:29
Maine de la 6:30 la casa ambasadorului Romaniei se va celebra 1 Decembrie. Toti romanii sunt invitati. Nuaveti nevoie de invitatie.

mitch
30.11.2006, 12:47
buna idee, dar totusi cum se ajunge la ... casa ambasadorului? Sau invitatia e pt toti romanii care stiu unde e ... casa?smileys/smiley36.gif

mihaid
01.12.2006, 06:05
Nu am stiut nici eu adresa. Am sunat niste prieteni romani care mi-au spus cum anume sa ajung acolo.

Daca o stiam as fi postat-o aici. Acum este prea tarziu, poate la anul smileys/smiley1.gif

01.12.2006, 14:46
Eu stiam drumul dar nu stiam de invitatie,acum am aflat si este prea tirziusmileys/smiley36.gif ati fost??smileys/smiley4.gif

mihaid
01.12.2006, 15:18
Noi am fost si ne-a placut in ciuda faptului ca a fost foarte multa lume si destul de cald. Mancarea a fost de nota 10 smileys/smiley1.gif

01.12.2006, 15:23
Ma bucur ca va placut ,eu in ultimul timp aflu prea tirziu de toate
evenimentele ,am ratat si ultimul picnic si mi-ar fi prins bine un mic
doi.smileys/smiley4.gifFac si eu mititei dar nu ies la felsmileys/smiley18.gif.Ati baut si vre-un vin bun??smileys/smiley2.gif

01.12.2006, 15:31
nici eu n-am fost anul asta si stiam de invitatie. Casa ambasadorului e bagata prin niste stradute intortocheate de n-ai nici unde parca. Mai bine se facea la ambasada.

Dar apropo cine e acum ambasador?

mihaid
02.12.2006, 03:34
De cateva luni nu avem ambasador. E probabil o lupta mare pentru postul asta si, din acest motiv, inca nu a fost numit un inlocuitor pentru fostul ambasador. O sa vina cel cu pilele cele mai sus puse, nu?smileys/smiley36.gif

mitch
03.12.2006, 09:09
Pt. mihaid: sitotusi cum a fost? ....multa lume si destul de cald...

spartana descrierea, ca si "invitatia" de altfel. dar cum ziceai tu, probabil la .... anu' shi la multzi ani!smileys/smiley36.gifceva nu mi-e limpede: a fost multa lume, ok. De unde stiau? Le-a shoptit opasarica?A 2-a nelamurire, pai cum ai aflat de "intalnire"?Ceva nu se leaga, nu stiu ce sa cred. Ai scris ca adresa locatiei, ai aflat-o ulteriorsuna^nd niste prieteni.

Ma'i, ma'i ..... Mihai!E cam asa smileys/smiley36.gifsmileys/smiley19.gifhttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gifsmileys/smiley19.gifsmileys/smiley36.gif, intamplator am fost in D.C. pe 1 dec. si m-as fi bucurat saintalnesc mai multi romani.N-am remarcat nimic, da' absolut nimic,(ma refer la ambasada)care macar sa sugereze ca e Ziua Nationala a Romaniei. Am trecut pe langa ambasada pe la5 pm, usa inchisa, am vrut sa sun la sonerie, da' mi-amzis ca poatee mai bine sa-mi vad de drum.

mihaid
04.12.2006, 08:03
Ok Mitch. Sper ca postul asta sa te ajute sa-ti faci o parere despre ce s-a intamplat acolo.

A fost o multime/gramada/adunare de oameni (atat romani cat si diplomati straini). Nu s-a intamplat absolut nimic senzational acolo (NU muzica, NU cuvantari, absolut nimic). A fost insa un cort (asa cum se aseaza la noi la tara la nunti). In cortul asta a fost pusa masa.

Pentru ca a fostmulta lume si pentru ca in cort nu exista ventilatie suficienta (NO AC), a fost destul de cald.Asta a fost punctul negativ al serii, ca si lipsa unui moment artistic specific romanesc.

Ca plusuri, mancarea romaneasca foarte buna (mici, sarmalute, etc. etc.) siatmosfera foarte destinsa (nicaieri nu te simti mai bine ca intre ai tai, nu?).

E mai clar acum? smileys/smiley2.gif

Daca ai fi batut la usa ambasadei atunci ai fi aflat unde si cand era receptia. Eu asa am aflat anul trecut despre ea.

Hai sa-ti explic acum pas cu pas cum am ajuns eu acolo. Poate se vor lega mai multe apoi: stiam cu aproximatie unde este casa ambasadorului pentru ca mai fusesem si anul trecut acolo, insa nu stiam si nici macar acum nu stiu adresa (numele strazii si numarul casei). Ceea ce stiam este ca trebuie trecut un pod pe Massachusetts, venind dinspre DC,casa ambasadorului fiind pe una din stradutele urmatoare. In momentul asta iti pot spune cu siguranta ca venind dispre DC, casa ambasadorului e a doua strada pe stanga dupa pod (am aflat si eu lucrul asta chiar atunci seara de la o prietena pe care am sunat-o).

Intelegiacum de ce nu am postat adresa?Nici macar acum nu stiu exact unde e, insa cred ca stiu cum sa ajung acolo.

O idee isteata era sa fii scris un email catre ambasada sau sa-i suni. Ti-ar fi spus cu siguranta. E posibil ca adresa de mai sus sa fie postata si pe site-ul ambasadei. Nu am cautat, dar e posibil sa fie.

Vezi ca e o biserica ortodoxa romaneasca in Alexandria unde vin in fiecare duminica destul de multi romani. Adresa bisericii o gasesti pe www.sfantacruce.org (http://www.sfantacruce.org).

mitch
05.12.2006, 12:51
Multumesc pt descriere, fain,acu' am o idee despre ce a fost vorba.smileys/smiley32.gif Mi-ar fi placut sa fiu si eu acolo, dar la anu' voi lua masuri si .... greutatzismileys/smiley1.gifsa fiu prezent.

Nu ma dau in vantdupa sarmale&mititei, dar dupa oameni interesanti, da. Poate la anu' va fi si o cantare romaneasca,da'nu ansambluri de dansuri popolare, calushariisau altekitchs-uri de genu asta.

Mai uite eu, la usa ambasadei n-am batut dintr-un reflex... romanesc. Tu esti mai curajos, bravo tie. La viata mea am avut ocazii numeroase sa traiesc in apropierea unor oficialitati, siam vazut multe. Poate prea multe, asa ca am o strangere de inima in privinta oficialilor romani.Nu generalizez, darstii sistemu' romanesc de selectie/avansare se schimba greu.

De biserica stiu, pe Leesburg Pike,am fostin 2 duminici, in luna noiembrie. Am in plan sa mai merg, da' uite ca tot planific cu un prieten, si deocamdata, pauza. El are un program mai dificil, la sfarsitul lui decembrie pleaca in Rom, asa ca ... nu se stie.

Cand se pune ceva la cale, cred ca forumul e o ... sursa, de raspandire a informatiei. Nu de altceva dar ma ... americanizez prea tare, si simt nevoia sa ma socializez cu romani.

acalin
02.05.2007, 14:59
Costi...

unde locuiesti tu, in Elkridge? pai se pare ca sintem vecini... hai la o bere

acalin.ss@gmail.com

claudia_simonc
04.06.2007, 07:52
buna.

numele meu este anca.

sunt in frederick ,MD si chiar nu stiu nici un roman in zona.

abia acum am aflat de biserica din virginia.

dorisdoris
22.06.2007, 03:37
buna...Frederick....suntem cativa romani pe aici.....lasa un nr de telefon sa te gasim...te scoatem la o prajitura smileys/smiley1.gif

karina13
21.09.2007, 02:39
Buna ziua, Ma numesc Maria, sint din Bacau si sint noua pe Forum si as dori sa intreb daca este cineva care ma poate ajuta in gasirea unei prietene care a plecat din Romania acum7/8 ani. Stiu ca este casatorita nu are copii,si a locuit inainte in NY iar acum in Baltimore. O cheama Alina, este o blonda foarte frumoasa cu ochhi mari albastri. Cu siguranta sare repede in evidenta Eu voi veni la NY in NOv. si as vrea sa luam legatura. Daca e nevoie va pot lasa si adresa de emai.Multumesc.