PDA

Arată versiune întreagă : Credit card emis in Romania, folosit inUS

mihaiv
24.07.2005, 06:43
Salut tuturor,

Doresc sa va intreb, din experienta voastra, daca un credit card (de fapt, un debit card) din Romania este folosit cu succes la cumparaturi in Statele Unite. Ingrijorarea mea se leaga mai ales de o posibila intarziere a procedurii de aprobare a tranzactiei datorita distantei mari intre Romania si US.

Eu am testat cu brio un Mastercard de la Raiffeisen (o banca romaneasca) in Franta, dar nu stiu in Statele Unite cum sta situatia.

Multumesc.

sorin
24.07.2005, 07:42
Teoretic ar trebui sa mearga oriunde in lume atata timp cat nu ai depasit creditul maxim (pt. carte de credit), sau ai bani ramasiin cont (debit card). Un prieten de al meu a folosit aici in state card romanesc de Citi si a mers fara probleme. Nu cred ca distanta poate juca vreun rol, pentru ca in momentul in care cumperi ceva cu cardul, aprobarea tranzactiei sau respingerea acesteia dureaza doar cateva secunde

danielle
26.07.2005, 19:58
Eu am folosit un card romanesc aici si am cheltuit destul si des de pe el si de fiecare data tranzactia a mers snur. Aprobarea tranzactiei a tinut cateva secunde, ca la orice card emis in US. Doar ca aici aparatele lor de la magazine nu-l recunosteau ca si card de debit(desi aia era)ci de credit(deci nu mai trebuia sa introduc pinul, ba chiar nu mergea deloc ca debit). Avea sigla VISA si nimeni nu s-a uitat stramb la el ca ar fi din alta tara.

Deci, spor la cumparaturi...

mihaiv
27.07.2005, 01:28
Multumesc pentru raspunsurile voastre.

Danielle, poti sa-mi spui de la ce banca romaneasca era cardul tau? Multumesc.

danielle
03.08.2005, 21:51
Scuze, n-am mai intrat de mult pe postul asta.

Era la BRD si se numea ceva cu Visa International.

Flower
09.08.2005, 17:03
Eu am avut unul de la BCR si a fost exact aceeasi situatie. Era de
debit, dar il foloseam ca si credit, adica nu-mi cereau PIN-ul, ci
semnam.

mihai_ch
26.08.2005, 06:15
mihaiv,

Stai linistit ca distanta nu conteaza. Si eu am un card de la Raiffeisen, Mastercard in dolari pe care l-am folosit in state, in Hawaii, pe o perioada indelungata. In general a fost O.K. dar mi-a facut niste figuri cateodata. Ultima data mi s-au transferat 1.000$ in cont din tara, iar eu am consumat in jur de 850$, dupa care imi afisa ca am credit insuficient, desi comisionul ar fi trebuit sa fie mult mai mic. Am trimis mail la Raiffeisen si nici un raspuns. Lipseau in jur de $100, de care chiar aveam nevoie. Dupa cateva saptamani dupa ce am ajuns in tara imi apar ca printr-o minune banii in cont..

mikelangelos
02.06.2006, 16:29
Se percep ceva comisioane pentru tranzactiile facute in US?

mihaiv
03.06.2006, 12:44
Da, Raiffeisen mi-a luat 1% comision pentru tranzactiile la comercianti din afara tarii. Si mi-a mai luat cineva comision (banca care detinea POS-urile cred), dar ceva infim, vreo 0.05% la fiecare tranzactie, nu stiu de ce si nici nu am avut timp sa intreb la Raiffeisen.

Insa serviciile sunt destul de bune si recomand acest Mastercard in USD (am avut si pe EURO tot de la Raiffeisen si acela a mers struna peste tot).

Mihai

mihaiv
04.06.2006, 05:58
Am uitat sa spun ca, de ceva timp, VISA si Mastercard iti percep si ei un comision atunci cand cumperi din alta tara decat tara in care ti-ai facut cardul, indiferent daca cumperi in alta moneda sau nu.