PDA

Arată versiune întreagă : Sfat Emigrare Canada / Diversity sau Viza turist SUA

AndrewwAdrian
09.08.2009, 02:33
Hello.
Sunt deocamdata cetatean roman. Inca nu sunt hotarat in ce directie sa ma indrept (Canada sau SUA), vreau sa inteleg cat de cat sistemele celor doua ca sa ma hotarasc la una din ele.

Din cate am inteles, este ceva mai usor sa iei o viza de emigrare pentru Canada pe motivul nevoii lor de populare.
De curand am fost ca vizitator in Toronto si mi-a fost explicat in linii foarte firave sistemul lor ca si stat...Mult mai OK decat in State...sau asta am inteles eu (Financiar, Sanatate, Politic, Asigurari...e.t.c.).

Ma gandesc sa depun dosarul de emigrare pentru Canada si totusi sa incerc si Diversity Visa pentru SUA.

Cum ma indrumati sa fac?

Eu m-am gandit ca in curand sa cer viza de emigrare pentru Canada, iar in acelasi timp sa merg la ambasada SUA din RO sa cer viza de turist (ca timp de 10 ani sa pot face drumuri Canada-USA fara probleme), iar in octombrie 2009 sau 2010 sa depun dosar pentru Diversity Visa 2011 sau 2012.

Credeti ca avand in vedere ca "teoretic" am viza de emigrare in Canada si cer
viza de turist pentru SUA poate afecta la dosarul meu pentru Loterie?

Este oare necesar sa fac rocade, adica sa depun intai la Loterie si daca nu castig sa cer viza de turist si apoi sa aplic pentru viza de Canada?
Credeti ca cei de la ambasada SUA din RO dau viza de turist dupa ce aplicatia mea la loterie a fost eventual necastigatoare?

Din cate stiti, cat de greu se da viza de emigrare pentru Canada?

P.s.: Foarte multe intrebari...scuze...si multumesc anticipat.
Adrian

Ai deja două topice deschise cu acelaşi conţinut.