PDA

Arată versiune întreagă : despre somaj

romanul
02.08.2009, 06:40
Nu sunt lamurit intr-o privinta.Somajul se poate semna oriunde pe teritoriul Spaniei? Sau numai acolo unde au fost intocmite actele necesare?

opium-female
10.08.2009, 04:05
In cazul in care te muti in alta localitate ce apartine de alta comunitate decat cea in care ti-ai depus dosarul pentru somaj,trebuie sa anunti unde va fi noua ta resedinta,avand in vedere ca intrii in baza de date in noua comunitate ,in cazul in care ti se va face o propunere pentru un nou loc de munca sau in cazul in care trebuie sa te prezinti pentru a semna la fiecare trei luni,din cate informatii am eu.Este obligatoriu sa anunti aceste lucruri,cat despre semnarea somajului din orice parte de pe teritoriul Spaniei ,o poti face linistit atata timp cat tu ai anuntat asa cum ti-am scris mai sus.Nu are importanta unde ai intocmit actele ,daca tu anunti din nainte de mutarea ta,banii-ti vor fi depusi in cont oriunde te vei afla atata timp cate esti in evidenta lor cu noile date.In cazul neprezentarii la semnat poti avea repercursiuni.Nu vreau sa-ti dau idei,dar cunosc romani care au intocmit datele necesare,au plecat in Romania,dar sunt obligati ca odata la trei luni la data in care esti anuntat de catrei cei de la oficina de desempleo sa se prezinte la semnat in Spania.

romanul
12.08.2009, 03:23
Multumesc mult de informatie.

opium-female
13.08.2009, 02:16
Cu placere si daca mai ai nelamuriri sau te pot ajuta cu vre-o alta informatie ceva,scrie-mi si-ti voi da o mana de ajutor!Numai bine!

lucian1974
17.08.2009, 16:02
Nu sunt lamurit intr-o privinta.Somajul se poate semna oriunde pe teritoriul Spaniei? Sau numai acolo unde au fost intocmite actele necesare?

poti sa semnezzi prin internet,eu asa am facut un an de zile,am semnat din romania.intri pe www.servef.es si dai la renovacion de demanda.acolo iti cere nr. nie si codul pe care il ai pe foaia aceea pe care ti-o da la somaj,pe cea care pune data cind trebbuie sa vi la semnat. sper ca informatia ti-a fost de folos. suerte!

opium-female
18.08.2009, 07:19
Lucian,nu siam de optiunea asta cu firma electornica,chiar este prima data cand am auzit de ea.Am sa intreb si eu ,am niste prieteni ce lucreaza in domeniu.

opium-female
04.09.2009, 09:47
Pt cei ce au incasat somajul exista ajutorul de dupa somaj,cei 400 de euro.(pe o perioada limitata de timp)Guvernul a aprobat plata acestora tuturor celor ce au terminat de incasat din luna iunie.Ma gandesc ca poate cineva are nevoie sa stie in cazul in care nu a fost informat!