PDA

Arată versiune întreagă : Viata in California

florin92
22.07.2009, 16:44
Salut!Peste ceva timp voi pleca in state ca student,dar as avea cateva intrebari la care astept un raspuns din partea cuiva care stie:
1.Cum este viata in L.A.,mentalitatea,oamenii?
2.Daca vrei sa devii actor acolo ai vreo sansa?
3.Unde este mai convenabil sa stau in campus sau in chirie?
4.Cum sunt preturile acolo?

ModestMouse
26.07.2009, 08:25
Salut!Peste ceva timp voi pleca in state ca student,dar as avea cateva intrebari la care astept un raspuns din partea cuiva care stie:

Poate te intrebi de ce nu-ti raspunde nimeni la intrebari; pt ca sunt foarte generale.

1.Cum este viata in L.A.,mentalitatea,oamenii? Depinde de ce oameni intalnesti.

2.Daca vrei sa devii actor acolo ai vreo sansa? Asta este visul oricarui ospatar si bartender din California.

3.Unde este mai convenabil sa stau in campus sau in chirie? Depinde de care campus si ce aparatment sau casa vrei sa stai.
4.Cum sunt preturile acolo? Preturile la ce? Si in comparatie cu ce?

florin92
27.07.2009, 14:07
Scuze,voi reformula din nou:
2.Ma refer la faptul daca exista o oarecare sansa de a juca acolo intr-un film sau sa lucrez la Hollywood?Sau macar sa prezint ceva,sa joc intr-o reclama? Ce facultate ar trebui facuta si ce abilitati ar trebui sa am?
3.Campusul de la Woodbury sau daca exista facultate de teatru?
4.Pai preturile la mancare,restaurante in comparatie cu cele din tara noastra?
5.Ce tip de viza trebui si ce teste sunt necesare studiilor acolo?
6.Cum se calculeaza media la o facultate acolo tot ca la noi:50%bac+50%media generala?
7.Cum este viata in campus cu studentii americani si cum sunt priviti romanii in facultatile de acolo?

divo
27.07.2009, 14:42
Scuze,voi reformula din nou:
2.Ma refer la faptul daca exista o oarecare sansa de a juca acolo intr-un film sau sa lucrez la Hollywood?Sau macar sa prezint ceva,sa joc intr-o reclama? Ce facultate ar trebui facuta si ce abilitati ar trebui sa am?
3.Campusul de la Woodbury sau daca exista facultate de teatru?
4.Pai preturile la mancare,restaurante in comparatie cu cele din tara noastra?
5.Ce tip de viza trebui si ce teste sunt necesare studiilor acolo?
6.Cum se calculeaza media la o facultate acolo tot ca la noi:50%bac+50%media generala?
7.Cum este viata in campus cu studentii americani si cum sunt priviti romanii in facultatile de acolo?

M-ai facut sa zambesc..! Pai trebuia sa incepi de fapt cu intrebarea 5...!

Ai nevoie de viza F1...In rest ai toate informatiile pe site-ul colegiului unde vrei sa studiezi.
De ce ai ales tocmai Woodbury?
Fara suparare dar intrebarile tale sunt cel putin puerile...! Nici nu stiu ce sa-ti raspund!
:thatsit:

florin92
28.07.2009, 01:57
Divo,probabil ca ai dreptate,voi incerca sa caut informatii in alta parte pana aflu tot ce am nevoie,oricum va multumesc celor care mi-ati raspuns!
Am ales Woodbury pentru ca acolo gasesc ce vreau si in plus in vecinatate sunt studiourile Warner Bros,Disney si pot face practica acolo sau cel putin asa am citit pe site!

divo
28.07.2009, 02:17
Florin m-ai facut curioasa,si am intrat pe site-ul celor de la Woodbury! mai exact ce ai gasit acolo si e conform cu ce vrei tu? Ca inteleg ca visul tau e sa devii actor.Nu am vazut nici un program de actorie,daca la asta te referi.
Cat despre faptul ca este aproape de Universal Studios si Disney(?) nu face nici o diferenta.
Incearca sa te concentrezi si sa fii clar in ceea ce vrei. Ca un prim sfat, pune-te cu burta pe limba engleza! Si incearca sa ai note cat mai mari la scoala,deoarece GPA-ul influenteaza destul de mult o eventuala acceptare la un colegiu/universitate.Daca asta vrei.
Dar cred ca prima data trebuie sa vii aici si sa vezi la fata locului exact ce si cum e,deoarece cred ca ai o impresie total gresita despre ce inseamna viata in LA.Nu tot ce zboara se mananca.:">

florin92
28.07.2009, 10:35
Divo,m-am gandit la Woodbury la marketing,dar nu am gasit deloc ceva de actorie,daca stii o universitate da-mi macar un nume si am sa caut eu informatii.
Pai stiu ca in L.A. muncesti dar ai si cam ce vrei,depinde de situatie,oricum voi incerca di nraspunteri sa lupt pentru a ajunge acolo,asta im idoresc,nu e o fita sau orice altceva!
P.S.Multumesc pentru raspunsul tau si te rog daca ai putea sa imi raspunzi in legatura cu fac. de actorie si cum sunt temperaturile acolo in comparatie cu cele din Romania?

florin92
31.07.2009, 05:08
Nu e nimeni sa stie raspunsul? :(

Pisoi
31.07.2009, 17:01
.... si cum sunt temperaturile acolo in comparatie cu cele din Romania?

gasesti aici media temperaturii pe fiecare luna a anului

http://weather.msn.com/monthly_averages.aspx?wealocations=wc:USCA0638&q=Los+Angeles%2C+CA&src=rss

florin92
31.07.2009, 22:07
Multumesc foarte mult

florin92
01.08.2009, 04:59
In L.A vad ca sunt 50-60 grade,sau poate m-am uitat eu gresit!Probabil ca v-am plictisit cu intrebarile dar mai am 4 f. importante ptr mine
-In L.A. ce facultati de teatru sunt?
-Daca pot obtine bursa acolo pe perioada studiilor,pentru ca n uam atatia bani anual,,,,dupa cu mam vazut e in jur de 35-50000 pe an sie multicel,daca pot obtine ajutor financiar complet din partea universitatii de acolo si cum se procedeaza?
-Ce acte sunt necesare plecarii mele acolo si inscrierii la universitate?
-Testele SAT 1,SAT2 si Toefl se sutin in Romania?in ce orase?

florin92
10.08.2009, 02:16
prieteni,nu e nimeni sa stie raspunsurile?

Capitanu
27.08.2009, 05:37
Tinand cont ca esti mai de-o seama cu mine:
1. viata in california e superba, dar totul depinde de tine, mentalitatea tineretului e mai ciudata dar odata ce te integrezi nu o sa ai probleme.
2. ca sa devii actor iti sugerez in primul rand sa vrei neaparat lucru asta si sa stai tot timpul cu ochii pe ziare/site-uri informative sa te poti duce la un castig, sunt destule.
3. tinand cont ca esti student, as sugera sa stai in campus, e foarte scumpa facultatea in america, daca mai esti si singur e detul de greu, chirie + facultate + mancare + nevoi personale.
4. depinde, la mancare sunt foarte bune, in domeniul medicinei foarte scump, haine depinde din nou. ca la noi quality sau quantity?

iti sugerez sa iti pui foarte bine la punct planul, pentru ca nu prea vor cainii sa alerge cu covrigi in coada :D

florin92
27.08.2009, 16:39
Da asa este ai dreptate!Dar banuiesc ca trebuie sa ma pregatesc inca de pe acum pentru actorie,adik sala,modeling,teatru si nu in ultimul rand voce!!Cat despre lumea "vip"americana sunt la curent cu toate noutatile,stiu absolut tot despre vedete!!!

shogunelu
27.08.2009, 17:26
Da asa este ai dreptate!Dar banuiesc ca trebuie sa ma pregatesc inca de pe acum pentru actorie,adik sala,modeling,teatru si nu in ultimul rand voce!!Cat despre lumea "vip"americana sunt la curent cu toate noutatile,stiu absolut tot despre vedete!!!

Ei, sa stii ca asta o sa te ajute mult!...

Capitanu
28.08.2009, 00:38
Ei, sa stii ca asta o sa te ajute mult!...

nu ii taia elanul raule :))

Florin, sala, modeling, teatru si voce sunt absolut egal cu zero in aceasta industrie.. pur si simplu, cel putin la inceput. Pe regizor, sau pe agentii care cauta persoane pentru filme/reclame nu ii intereseaza de lucrurile acestea.. uite sa iti dau un exemplu doua:
filmul SuperBad: Jonah Hill
(care mai joaca un numeroase comedii destul de reusite)
Ce sala sa faca grasu ala? Ce look are? De voce nu mai zic..
Dar a fost candidatu ideal pentru aceasta comedie pentru ca din contra are calitatiile astea. Totul depinde de castingul la care te vei duce, ce film va fi, de ce caracter are nevoie..si etc

Gerard Butler cel care a jucat in 300 spartani ca Leonidas.
Cum crezi ca a luat el castingul? Pur si simplu sa dus la casting si a inceput sa faca pe "razboinicul" sa tipe si sa se bata cu pumnii in piept precum un urangutan, regizorul ce a facut? A spus da pe asta il vreau, e perfect..
Sursa: revista glamour

Cat pentru faptul ca stii foarte multe despre lumea mondena din america, te face un mini paparazii :))

sincer iti doresc tot succesul din lume, dar ai nevoie de un plan bine pus la punct daca ai de gand sa mergi singur in america, mai ales ca vei merge si la facultate.

florin92
28.08.2009, 02:55
Da ai dreptate,sincer eu am mers pe partea ZAC EFRON sau BRAD PITT,de aceea nu m-am uitat si la ceilalti!Pai cu facultatea inca sunt cu "?",in sensul ca bani sunt problema,eu ma gandeam s afac o facultate in RO si apoi in state dar ma gandesc la 23-24 de ani va fi dificil acolo,pentru ca multi cum am vazut au jucat inca de la 12-13 ani acolo!!!

ti-am lasat un PM uita-te si sa vorbim,nu e nimic e doar adresa mea de messenger!

divo
30.08.2009, 03:23
Florin, doar tu stii exact ce vrei. Modul prin care vei ajunge la finalul dorit, iti apartine.Noi te putem doar ajuta cu pareri,bazate pe experienta personala.
Trebuie sa te hotarasti exact care drum vrei sa urmezi! Si nu uita,ai nevoie sa vorbesti limba engleza foarte bine,ca planurile tale sa fie incununate de succes.

florin92
31.08.2009, 16:23
Din pacate limba engleza nu o vorbesc foarte bine,inca o invat si cred ca in 3 ani o vi sti foarte bine,oricum daca plec acolo o voi invata si mai repede pentru faptul ca o voi exersa zilnic!
Insa e o problema cum fac sa obtin viza sa uce viza imi trebuie fie ca muncesc acolo fie ca studiez!!!cum obtin green card fara casatorie sau daca se poate asa ceva?

PS:diva iti multumesc ft mult pentru sfaturi ai si un pm cu adresa mea de mail sa vb mai multe legate de Los Angeles!

eu19
04.11.2009, 09:56
sal florine, eu sunt catalin care are acelasi visuri ca si tine, sa devin actor sau sa devin fotomodel intr-o mica publicitate, eu sper sa ajung anul viitor in octombrie in america/california, mi-a placut enorm de mult acest stat, de-si eu sunt acum in anglia, ma-m inregistrat pe un sitei pt actorie, si mau contactat cei din anglia de la actorie, inca nu le-am dat nici un semn de viata celor din londra, e foarte usor sa ajungi actor, it-i spun asta ca ie-i mi-au trimis toate regulile lor si cum sa devi actor, acum depinde de calitatile pe care le ai, eu cel putin arat destul de bine, mai fac acum un pic de sala ca conteaza enorm de mult, si sa-mi pun engleza la perfectie, atat mai im-i trebuie mie, engleza si sala, trebuie sa arati faimos, faptul ca dupa ce ie-i contact cu ie-i o sa-ti descopere calitatile pe care le ai, uite id meu daca vrei sa mai vorbim, vamanos19@yahoo.com putem discuta despre ce vrei tu, eu mi-am propus ca in cel mult un an sa ajung acolo, si cand ma tin de promisiune ma tin, apropo, nu vreau sa merg de unu-l singur sper sa mai gasesc pe cineva cu care sa plec, pt ca in 2 e cel mai bine, daca te duci de unu-l singur e putin cam greu, acuma sa-ti fuga mintea daca esti de unu-l singur, mult succes si te astept pe mess , sper ca nu te-am obosit atat de mult faptul ca am scris asa de mult pa

florin92
04.11.2009, 11:09
in sfarsit cineva potrivit,da ne auzim pe messenger pentru mai multe chestii!

divo
04.11.2009, 13:22
sal florine, eu sunt catalin care are acelasi visuri ca si tine, sa devin actor sau sa devin fotomodel intr-o mica publicitate, eu sper sa ajung anul viitor in octombrie in america/california, mi-a placut enorm de mult acest stat, de-si eu sunt acum in anglia, ma-m inregistrat pe un sitei pt actorie, si mau contactat cei din anglia de la actorie, inca nu le-am dat nici un semn de viata celor din londra, e foarte usor sa ajungi actor, it-i spun asta ca ie-i mi-au trimis toate regulile lor si cum sa devi actor, acum depinde de calitatile pe care le ai, eu cel putin arat destul de bine, mai fac acum un pic de sala ca conteaza enorm de mult, si sa-mi pun engleza la perfectie, atat mai im-i trebuie mie, engleza si sala, trebuie sa arati faimos, faptul ca dupa ce ie-i contact cu ie-i o sa-ti descopere calitatile pe care le ai, uite id meu daca vrei sa mai vorbim, vamanos19@yahoo.com putem discuta despre ce vrei tu, eu mi-am propus ca in cel mult un an sa ajung acolo, si cand ma tin de promisiune ma tin, apropo, nu vreau sa merg de unu-l singur sper sa mai gasesc pe cineva cu care sa plec, pt ca in 2 e cel mai bine, daca te duci de unu-l singur e putin cam greu, acuma sa-ti fuga mintea daca esti de unu-l singur, mult succes si te astept pe mess , sper ca nu te-am obosit atat de mult faptul ca am scris asa de mult pa

Sa inteleg ca ai fost deja in California?Sau ti-ar placea?
Aha...nu mai ai nevoie decat de putina sala si sa-ti pui engleza la perfectie ,si o sa fii urmatorul Brad Pitt!Faptul ca te-ai intregistrat pe un site nu inseamna absolut nimik. Ei o sa-ti ia banii sa te abureasca frumos,in timp ce tu mergi la sala.
Explica-mi si mie cum poti sa arati faimos?Iti pui ochelarii de soare pe ceafa?:thinking:

Tot e un lucru bun ca ai aparut si tu pe aici:si-a gasit florin un buddy la fel de "realist" pentru actorie. Hollywood-ul va asteapta!:-h

florin92
04.11.2009, 13:27
Cred ca Hollywood ar fi cam mult spus,cel putin nu vreau asta,eu as vrea la Disney ....divo m-am intrebat de multe ori un lucru:cati ani ai si cu ce te ocupi acolo??:P si multumesc de sfaturi

aramis_13
04.11.2009, 14:08
Tot e un lucru bun ca ai aparut si tu pe aici:si-a gasit florin un buddy la fel de "realist" pentru actorie. Hollywood-ul va asteapta!:-h[/COLOR]

sigur, fotomodel într-o mică publicitate! mă întreb la care o fi vrând: la rubrica de decese, la aniversări, la comemorări, la naşteri, la pierdut-găsit sau la vânzări-cumpărari? ce alre rubrici mai sunt la mica publicitate? a da, matrimoniale. acolo sigur ajunge fotomodel. că alea e cu poză ...

eu19
08.11.2009, 12:12
buna divo, dar nu inteleg cine esti tu ca sa-ti dai tu cu parerea sau sa critici, problema e ca tu nai ce face si te-a puci sa criti de ici colo, ce, nare voie omul sa viseze sau sa-si propuna ceva in viitorul apropiat, ca vi tu aici sa critici tu pe cine vrei si cum ti se ridica cate cheama divo

din contra ar trebui sa incurajezi, nu sa vi tu sa critici ca nai ce face probabil, scuze daca te-am jugnit dar asta e, ca sti proverbul acela in romania, 1000 cu mapa si 1 cu sapa, adica avem asa de multi critici in tara asta, ca nici unu-l nui instare sa sa zica un lucru bun si sa fie apreciat.

te-am pupat divo si sper ca nu te superi pe mine, si incearca sa nu-ti mai dai tu cu parerea sau sa critici, tre sa INCURAJEZI, bye

Sa inteleg ca ai fost deja in California?Sau ti-ar placea?
Aha...nu mai ai nevoie decat de putina sala si sa-ti pui engleza la perfectie ,si o sa fii urmatorul Brad Pitt!Faptul ca te-ai intregistrat pe un site nu inseamna absolut nimik. Ei o sa-ti ia banii sa te abureasca frumos,in timp ce tu mergi la sala.
Explica-mi si mie cum poti sa arati faimos?Iti pui ochelarii de soare pe ceafa?:thinking:

Tot e un lucru bun ca ai aparut si tu pe aici:si-a gasit florin un buddy la fel de "realist" pentru actorie. Hollywood-ul va asteapta!:-h

florin92
08.11.2009, 13:12
@ eu 19 : momentan nu imi pot da cu parerea la mesajul tau,dar nu te vad deloc pe messenger?:(

divo sunt extrem de curios ce varsta ai,in ce domeniu lucrezi si ce functie ai?

hazel
08.11.2009, 13:16
@ eu 19 : momentan nu imi pot da cu parerea la mesajul tau,dar nu te vad

Si sa iti dea si adresa, cu cine e maritata si ce functie are : ))

Florin, citeam pe udneva ca ai spus ca nu stai bine cu engleza. Din punctul meu de vedere, faptul ca vrei sa pleci de tanar este foarte bine. Cu cat mai devreme cu atat mai bine. Dar pune-te cu burta pe cartea de engleza, vorbesc extrem de serios.

florin92
08.11.2009, 14:01

Florin, citeam pe udneva ca ai spus ca nu stai bine cu engleza. Din punctul meu de vedere, faptul ca vrei sa pleci de tanar este foarte bine. Cu cat mai devreme cu atat mai bine. Dar pune-te cu burta pe cartea de engleza, vorbesc extrem de serios.

da,dar intre timp am exersat foarte mult,am sa ma apuc si de pregatire,oricum mai sunt 3-4 ani sau poate si mai mult:v:

divo
09.11.2009, 01:02
buna divo, dar nu inteleg cine esti tu ca sa-ti dai tu cu parerea sau sa critici, problema e ca tu nai ce face si te-a puci sa criti de ici colo, ce, nare voie omul sa viseze sau sa-si propuna ceva in viitorul apropiat, ca vi tu aici sa critici tu pe cine vrei si cum ti se ridica cate cheama divo

din contra ar trebui sa incurajezi, nu sa vi tu sa critici ca nai ce face probabil, scuze daca te-am jugnit dar asta e, ca sti proverbul acela in romania, 1000 cu mapa si 1 cu sapa, adica avem asa de multi critici in tara asta, ca nici unu-l nui instare sa sa zica un lucru bun si sa fie apreciat.

te-am pupat divo si sper ca nu te superi pe mine, si incearca sa nu-ti mai dai tu cu parerea sau sa critici, tre sa INCURAJEZI, bye

Tre' sa fiu de acord cu tine,n-am ce face si ce mi-am zis:hai sa-l critic eu pe eu19 care mai are putin de mers la sala,si devine actor cu acte in regula in viitorul apropiat ca e foarte simplu acest lucru.
De ridicat nu are ce sa mi se ridice,dar de falfait parca-parca.:thinking:
Pot sa-mi dau cu parerea cat vreau eu,ca d-aia se cheama forum .
Acuma io zic ca e bine sa visezi,dar cand te trezesti dimineata tre' sa revii la realitate.
In alta ordine de idei,ce mai ai sa ne spui despre"Viata in California"?

Sunt aceste lucruri relevante pentru tine?Io zic ca nu.

Vrea si Social Security Number...nu?Ca altfel nu ar fi dosarul complet.Lol.:P

florin92
09.11.2009, 05:02
divo: nu,nu sunt intrebari relevante,dar vroiam sa vad ce meserie ai acolo,de le stii mereu pe toate,ai cunostinte in orice domeniu si la varsta am vrut sa spun ca daca ai peste 40 de ani deja se explica,pentru ca nimeni nu stie daca tu esti in state,pentru ca oricine care intra poate sa indruge lucruri nefondate...cam atat

Pisoi
09.11.2009, 11:24
....ai cunostinte in orice domeniu si la varsta am vrut sa spun ca daca ai peste 40 de ani deja se explica,pentru ca nimeni nu stie daca tu esti in state,pentru ca oricine care intra poate sa indruge lucruri nefondate...cam atat

...nu conteaza ce varsta ai ca sa ai cunostinte multiple in orice domeniu, ci e de ajuns sa traiesti cativa ani in locul respectiv ...si tu cred ca ai multe cunostinte din Braila, asa-i? ...si da, daca vrei iti confirm eu ca ea e in "state" si are multe cunostinte in multe domenii ...multumit?

...si voi actori in devenire ...trebuie sa va obisnuiti si cu critica ...ca asa-i in "domeniu" ...si cei care obtin Oscar-uri sunt criticati

eu19
09.11.2009, 14:22
mersi mult divo, si multa bafta, te-am pupat

Tre' sa fiu de acord cu tine,n-am ce face si ce mi-am zis:hai sa-l critic eu pe eu19 care mai are putin de mers la sala,si devine actor cu acte in regula in viitorul apropiat ca e foarte simplu acest lucru.
De ridicat nu are ce sa mi se ridice,dar de falfait parca-parca.:thinking:
Pot sa-mi dau cu parerea cat vreau eu,ca d-aia se cheama forum .
Acuma io zic ca e bine sa visezi,dar cand te trezesti dimineata tre' sa revii la realitate.
In alta ordine de idei,ce mai ai sa ne spui despre"Viata in California"?

Sunt aceste lucruri relevante pentru tine?Io zic ca nu.

Vrea si Social Security Number...nu?Ca altfel nu ar fi dosarul complet.Lol.:P

divo
09.11.2009, 14:47
...nu conteaza ce varsta ai ca sa ai cunostinte multiple in orice domeniu, ci e de ajuns sa traiesti cativa ani in locul respectiv ...si tu cred ca ai multe cunostinte din Braila, asa-i? ...si da, daca vrei iti confirm eu ca ea e in "state" si are multe cunostinte in multe domenii ...multumit?

...si voi actori in devenire ...trebuie sa va obisnuiti si cu critica ...ca asa-i in "domeniu" ...si cei care obtin Oscar-uri sunt criticati

Pisoi iti multumesc pentru support.:gift:Si in caz ca nu ajunge cuvantul tau ,crezi ca vor fi multumiti cu asta? :dE de la mine din comuna. 101 freeway southbound.

http://i159.photobucket.com/albums/t160/Divo02/traffic/DSC01440816x612.jpg

mesajul238
09.11.2009, 18:39
Si eu pot confirma ca divo este in US, mai mult chiar, este in LA. De asemenea pot confirma ca are si experienta. Cel putin ea stie pe ce parte se circula in LA. Altii nu stiu nici macar acest lucru.

florin92
10.11.2009, 05:21
Atunci Divo eu imi cer scuze!!!Oricum la vara am vorbit cu un vechi prieten si il voi vizita,dar din pacate nu locuieste in L.A. ci in Toronto,Canada!!

florin92
03.01.2010, 03:25
cinemarx.ro/persoane/Sebastian-Stan-106188.html actor roman de 26 de ani la Hollywood!!!cool nu:D

mikey
03.01.2010, 05:48
Salut florin ! Uite si eu tot asa vreau sa plec la master in state...ma rog am niste prieteni de familie in New York si ei mi-au zis ca ar fii o idee daca tot vreau sa merg acolo sa vin sa fac masteru la o facultate de acolo. P.S. New York'ul e pt mine cum e LA pt tine :D
Eu momentan sunt in anul 4 la Facultatea De Instalatii din cadrul Universitatii De Constructii din Bucuresti si asta e ca nu prea gasesc facultati care sa aiba mastere pe domeniul asta si s-ar putea sa ajung sa fac un master in alt domeniu gen...public relations sau ceva de genu...anyway vroiam sa te intreb tu de ce ai ales Woodbury ? e o scoala de arta si teatru ? Tu vrei sa faci facultatea acolo nu ? sau tot asa studii aprofundate , master ... ?

florin92
03.01.2010, 05:56
Salut Mikey,uite sa iti raspund la intrebari:
Am ales Woodbury acum ceva vreme,dar am hotarat sa fac aici in tara studi ieconomice si teatru,in caz de nu merge cu actoria poate fac cv business,acum depinde cum este si norocul.La Woodbury vroiam pentru ca ieseam cu diploma de prestigiu dar si la ASE si teatru as putea reusi sa echivalez diplomele si sa am acolo un job bun.Woodbury e scumpa+chirie+cheltuieli=nu prea imi permit luxul asta momentan pentru ca m-ar ajunge cam la 6000/luna!!Fac in tara studii si apoi plec sau fac acolo master!

florin92
21.01.2010, 13:47
Viata la Los Angeles

America este o tara imensa, pur si simplu imensa. Ca european, mi-a trebuit aproape un an sa ma obisnuiesc cu distantele. Mai ales in Los Angeles, unde locuiesc de 6 ani. 'Five minutes away' inseamna 10, cateodata 15 numai cu masina (sa mergi pe jos in LA? You got to be kidding! Pentru cei ce nu ma cred, recomand LA Story cu Steve Martin) si daca ai ghinion sa nimeresti un accident pe freeway (autostrada - n.r), poate insemna si cateva ore bune.

Traind in Los Angeles, inseamna sa traiesti la cateva minute de ocean, la doua ore de o statiune de ski, o ora de desert, patru ore de Las Vegas si trei de Mexico. In Mexico, "the average American" petrece marile sarbatori fiindca mincarea si alcolul sunt ieftine, barurile nu se inchid la doua dimineata, politiei nu-i pasa cat de beat esti si cat de repede conduci, cu alte cuvinte, nu e America.
Da, America este o tara cu foarte multe restrictii, unde si cea mai mica greseala iti poate aduce mari durerei de cap si multi bani dati din buzunar. Ca iti convine sau nu, te obisnuiesti sa respecti regulile. Daca nu le respecti, atunci America nu e de tine. Sistemul (legislatia/constitutia) functioneaza aproape perfect, oamenii mai putin (dar omul e om, nu?).

Ca femeie, pot spune ca America este poate singura tara unde te simti egala cu barbatii. Chiar daca o femeie pe aceeasi functie si cu aceeasi experienta ca un barbat castiga cam 80% comparativ cu barbatul, totusi, America ramine avantajoasa femeii. Orice cariera este deschisa femeii si exista multiple oportunitati. Fiindca intr-adevar, in ceea ce priveste oportunitatile, nu te poti plange. Totul este sa vrei: scoli, burse, ajutor financiar, ai totul la dispozitie. Dar, din nou, trebuie sa respecti sistemul si regulile.

dela
22.01.2010, 08:08
Salut Mikey,uite sa iti raspund la intrebari:
Am ales Woodbury acum ceva vreme,dar am hotarat sa fac aici in tara studi ieconomice si teatru,in caz de nu merge cu actoria poate fac cv business,acum depinde cum este si norocul.La Woodbury vroiam pentru ca ieseam cu diploma de prestigiu dar si la ASE si teatru as putea reusi sa echivalez diplomele si sa am acolo un job bun.Woodbury e scumpa+chirie+cheltuieli=nu prea imi permit luxul asta momentan pentru ca m-ar ajunge cam la 6000/luna!!Fac in tara studii si apoi plec sau fac acolo master!

Eu zic sa te orientezi si sa te specializezi de pe acuma pe electrice ! Cu electricele ai f mari sanse sa prinzi job ca si aici ii vei gasi pe cei de la Siemens si chiar sa te specializezi aici cu un master ! Iti spun asta ca si eu am Instalatiile terminate cu ceva anisorii :scream: si am facut orice dar nu electrice si e cam nasol ca si perspective ,eu ma gandesc la un master in Mediu ca f multe optiuni nu am ca traiesc intr un orasel mic care e departe de a fi NY !

sorin
22.01.2010, 08:16
Ca femeie, pot spune ca America este poate singura tara unde te simti egala cu barbatii...............
cred ca ar fi bine sa citezi sursa, sa nu fii acuzat mai tarziu de mai stiu eu ce :ideea:

florin92
22.01.2010, 11:05
cred ca ar fi bine sa citezi sursa, sa nu fii acuzat mai tarziu de mai stiu eu ce :ideea:

Sorin,uite asta e linkiul cu articolul spune o femeie despre viata acolo

121.ro/articole/art1190-viata-la-los-angeles.html

bogdan178
23.01.2010, 11:26
esti la stadiul de "vise cu ochii deschisi" nu stiu d c insa cred ca aterizarea va fi dura.

"nu costa nimic sa visezi e chiar placut stimuleaza imaginatia"

bye

florin92
25.01.2010, 12:33
BOGDAN178,poate ai dreptate ca inca sunt la STADIU DE VISE,dar cum am mai mentionat e posibil sa ma realizez cum vreau intr-o zi!!

susu_d2
18.02.2010, 14:31
Thread-ul asta ma dat gata.....:))) Eu iti sugerez sa-l contactezi pe Polanski prima oara ca e mai aproape de casa, in Europa

JulianM
18.02.2010, 18:09

Ce mult am visat eu să trăiesc în California !!! (L.A., San Francisco - abia de curând am aflat mai multe despre San Diego)...
De pe la 8 ani am visat. (Ce-i drept am fost fascinat și de New York - nu pot să uit cum priveam filmul "Rich man, poor man" prin anii 79-80, eram clasa a 5-a...). :peace:

Colegi de-ai mei au plecat cu bursă de studii în State. Eu am refuzat pe profesorii care efectiv țineau să mă trimită la studii în afară, în principiu în State (nu știu deloc de ce țineau la chestia asta. Mi-aduc aminte de un prof care venea și cu argumentul: "tocmai am dat recomandări "uneia" care a terminat cu media "cutare" și tu care ai fost și în lotul național ...burse de merit aici...etc"). Dar eu avusesem o experiență neplăcută în Franța și asta m-a marcat.

-------------------

.................. a trebuit sa modific postarea asta, limba franceză înseamnă totuși prea mult pentru mine, și nu pot sa o "defăimez" nici "atâtica .....Este o limba superba. Si engleza este o limba superba. Si italiana este frumoasa (în plus italiana este cea mai ușor de învățat limba din lume). Pentru mine și romana e frumoasa ... Alte cunoștințe în domeniul lingvistic nu am și nici nu vreau sa-mi dau cu părerea (dar nici nu vreau sa mai învăț alte limbi - chiar și la italiana am renunțat de mult timp, o cunosc suficient...)..........................

Pe scurt, am tăiat din propria-mi "postare" ceea ce "ma deranja" ...

-------------------

Mi-ar fi greu sa am în engleză un fond de cuvinte asa de mare precum am în franceza (peste 30.000 de cuvinte, ceea ce nu e de colea). In fine ...(sunt metode simple pt cei care doresc sa vadă cam ce fond de cuvinte posedă. E ceva ca la sondaje, de ex. la fiecare literă dintr-un anumit dicționar numeri câte cuvinte cunoști pe 2 pagini, câte din câte ... apoi faci calculul ... Eu am făcut asta pe multe pagini, nu doar 2 ... Si asta de multe ori, din '91 încoace am făcut multe sondaje. Oricum, un sondaj din asta e foarte aproape de adevăr. Iar la engleză nu am decât vreo 20.000. "Bunicel spre bun" as zice eu ținând cont de exigentele mele ...

In fine, am un topic special deschis pentru asta (A vorbi o limba străina), dar nu prea s-a scris acolo.

Julian _____

P.S. Tot domeniul de lucru (jobul) e cel mai important ... In engleză mai bâguie omul, mai se descurca ... dar meseria e meserie, e altceva...mult mai important.

:-h

florin92
14.03.2010, 07:07
julianms,din pricina faptului ca nu prea te vad pe YM,am decis sa te intreb cum au plecat colegii tai cu bursa de studii in CA,adica cum se obtin?la ce facultati erau?

JulianM
14.03.2010, 07:48
julianms,din pricina faptului ca nu prea te vad pe YM,am decis sa te intreb cum au plecat colegii tai cu bursa de studii in CA,adica cum se obtin?la ce facultati erau?

La tot felul de Universități, inclusiv Berkeley (din câte mi-aduc aminte, fiindcă asta se întâmpla prin anii 92-95 dar și apoi au plecat alții. Ultimii de care mi-aduc aminte au plecat pana în 2000).

Principiul era cam asa:

Ei terminau facultatea, mai bine zis erau în ultimul an de facultate, iar în acel an "aplicau", adică trimiteau datele de la facultate cu notele obținute (eventual și lucruri suplimentare cum ar fi : lucruri publicate în reviste de prestigiu, chestii despre participările lor la olimpiadele internaționale de Matematica - trebuie sa spun ca majoritatea de care vorbesc erau "zecisti" (sau "aproape-zecisti") iar în liceu fuseseră (ca și mine) măcar în lotul național lărgit, elevi care nu mai făceau trimestrul 3 de scoală, noi terminam la sfârșitul lui aprilie, apoi ne întâlneam în acea vreme la București (25 de inși) și făceam pregătire 4 ore dimineața și 3 după-amiaza cu profi universitari (inclusiv sâmbăta ! ...asa era atunci) ..apoi erau ultimele baraje din care se recoltau cei 6 care participau la OIM + 2 rezerve care nu făceau deplasarea. Eu nu am fost la OIM - sincer sa fiu din cls a 10-a nu mi-am mai dorit decât sa ajung în acel lot lărgit. Asa erau și tipii ăștia.

Dar mai erau și alții în mod evident mai slabi ... (dar nu prea știu detalii de la aceștia - decât ca ajungeau la Univ de prin Texas ...sau alte zone care nu erau asa de celebre)

Ei aplicau la câte 4-5 Universități (i-am ajutat pe multi sa-și întocmească actele, mai exact sa traducă în engleza - și știu cum se petreceau lucrurile) și apoi alegeau de unde le convenea - dintre cele care ii acceptaseră.
Trebuiau sa treacă Toefl-ul și GRE-ul (primul e de engleza "în general" iar al 2-lea, tot în engleza, era un test de Mate (sau Info) ...La ambele trebuiau sa treacă de un anumit punctaj pt a avea pretenții sa fie primiți la Universități de prestigiu.
Mi-aduc aminte de un coleg care a dat în toamna lui 91 Toefl-ul la Budapesta, a strâns vreo 90 de dolari pt asta - era o "suma" atunci, cam 2 salarii de profesor. In primăvară, în 92, începuse sa se organizeze și la București.

Deși noi făceam 5 ani de facultate, odată ajunși acolo ei trebuiau sa facă Masterul (puține excepții, "geniile" în principiu erau scutite de asta...asa cred eu, dar nu bag mana în foc...).
Dupa 2 ani de Master treceau la darea doctoratului pe care îl aveau cam în 5 ani (nu prea exista situație ca unul din aia sa se "lălăie" mai mult).

Acum e mult mai ușor sa ajungi în West ... Totuși detalii de acum nu prea știu.
Eu cred ca e bine sa pleci acolo având cei 3 ani de facultate (asa se face acum) sau 3+2=5 ca sa ai Masteratul de aici.

Cum eu bănuiesc ca multa lume abia așteaptă sa plece (asa eram și eu pana la 23 de ani ...când am avut o pb de sănătate care nu prea mai mi-a permis sa ma descurc oricum și oriunde) atunci eu as "recomanda" cei 3 ani de facultate, dar având totuși note bune (sa zicem media minim 9).

E greu sa nu ai deloc o diploma universitare.

Din câte știu te pregătești pt film.
Asta e un domeniu tare bizar (mai bizar ca asta nu se poate ...Imposibil !...Enfin, eu exclud Interpol și alte chestii din astea "speciale" ... nu ma bag la domenii din astea "nevăzute", netransparente...)
Si în domeniul asta poți sa ai doar 4 clase primare, dacă ești geniu atunci te ia la filmări aproape oricine.
Este EXCLUS ca asa ceva sa se întâmple în Matematica. Poți fi cel mai mare geniu, degeaba, trebuie sa faci ceva scoală.

Pe scurt, eu recomand ȘCOALA ! (pt a avea DIPLOMA care trebuie, care se cere).

Cred ca multi oameni de pe forum(uri) știu mai bine decât mine cum e acum.

Si eu m-am gândit în ultima vreme la a face cursuri acolo (în cazul în care as pleca) decât sa încep direct cu joburi.
Poate ca asa ai timp sa te "trezești" un pic ... Asa cred eu ... (și ma refer la "cel ce pleca acolo, în general", nu la cineva anume).

Cam asta as putea spune acum ...
:)

Julian _____

florin92
14.03.2010, 13:00
Da,intr-adevar ma pregatesc pentru o industrie grea pentru un roman,dar prin ambitie si perseverenta poate voi reusi intr-o zi...m-am gandit si eu tot asa sa fac facultate aici pe ceva gen marketing inclusiv master insa as pierde foarte mult timp in tara asa ca nu stiu daca as putea obtine bursa in timpul facultatii pentru a-mi putea continua studiile in Los Angeles...chestia cu masterul este dificila pentru ca in tara afci ceva si aia in limba romana iar acolo dai masterul din altceva probabil si este in engleza.Ar mai fi si o chestie cu administrarea afacerilor in limba engleza dar nu stiu cat de buna ar fi acolo....eu trebuie sa am si un AS in maneca in caz de nu merge cu actoria,modelling etc sa am o scoala sa imi gasesc mai usor un job!

Maximus
14.03.2010, 13:10

Da,intr-adevar ma pregatesc pentru o industrie grea pentru un roman,dar prin ambitie si perseverenta poate voi reusi intr-o zi...m-am gandit si eu tot asa sa fac facultate aici pe ceva gen marketing inclusiv master insa as pierde foarte mult timp in tara asa ca nu stiu daca as putea obtine bursa in timpul facultatii pentru a-mi putea continua studiile in Los Angeles...chestia cu masterul este dificila pentru ca in tara afci ceva si aia in limba romana iar acolo dai masterul din altceva probabil si este in engleza.Ar mai fi si o chestie cu administrarea afacerilor in limba engleza dar nu stiu cat de buna ar fi acolo....eu trebuie sa am si un AS in maneca in caz de nu merge cu actoria,modelling etc sa am o scoala sa imi gasesc mai usor un job!
In primul mesaj ne-ai zis ca deja esti student si pleci in citeva luni, din ultimul mesaj se deduce ca nici student nu esti si nici ca ai plecat.Cum e pina la urma?

aramis_13
14.03.2010, 13:51
maximus! are 17 ani! ce îl iei tu cu student, cu plecat? lasă dom'le omu'n pace să viseze!

florin92
14.03.2010, 14:58
aramis13,deja depasesti orice limita,lasa-ma omule in pace odata profiti de orice ca sa te legi de mine,nu ai altceva mai bun de facut???

da am 17 ani si am zis ca voi pleca n uca sunt student :)

aramis_13
14.03.2010, 18:49
eu m-am legat de tine? unde şi ce am zis?
bine, fie cum spui tu. spor la visat.

florin92
15.03.2010, 08:00
mai bine s-ar inchide topicul,cu oameni ca tine nu isi are rostul!!!atata timp cat tu nu cunosti sansele mele nu inteleg ptr ce ti-ai da cu parerea!nu visez stai linistit daca asta te framanta!

aramis_13
15.03.2010, 11:33
mai bine s-ar inchide topicul,cu oameni ca tine nu isi are rostul!!!atata timp cat tu nu cunosti sansele mele nu inteleg ptr ce ti-ai da cu parerea!nu visez stai linistit daca asta te framanta!

musiu, io cred că te-ai îmbătat şi ai greşit adrisantul! încă odată, arată-mi unde m-am luat de tine şi cu ce. nu am făcut decât să îţi răspund la câteva din întrebările pe care le-ai pus pe aici, dar tu ai ales să dai cu flit. problema ta, nu a mea.

în ce priveşte visatul îţi spun în primul rând ce am mai spus şi altora: când te apuci să o dai întoarsă ca la Ploieşti şi să te faci că nici usturoi nu ai mâncat nici gura nu-ţi miroase, barim editează-ţi mesajele! ori poate nu ai scris tu mesajul 44 de pe topicul ăsta? apoi departe de mine gândul de a-mi da cu părerea despre ce şi cum (cai verzi pe pereţi) visează unul ca tine, care habar nu are pe ce lume trăieşte. pentru că din nou, asta e problema ta, nu a mea.

în rest, ştii ce i-a spus domnu', feciorului?

florin92
15.03.2010, 12:57
da esti culmea tu ti-ai dat turn off la creier,ai dovezi de spui ca sunt de pe alta lume,sau te refereai la tine?..nu vreau sa te jignesc dar cand sari la mine trebuie sa ma apar :)

Sorin poti inchide topicul deja este spectacol de circ!

sorin
15.03.2010, 18:51
da esti culmea tu ti-ai dat turn off la creier,ai dovezi de spui ca sunt de pe alta lume,sau te refereai la tine?..nu vreau sa te jignesc dar cand sari la mine trebuie sa ma apar :)

Sorin poti inchide topicul deja este spectacol de circ!
1. nu vrei sa jignesti, dar deja ai facut-o, in mai multe postari si iti sugerez s-o lasi mai moale.
2. citeste regulamentul intre timp, topicele nu se inchid la cerere.
3. faptul ca unii forumisti iti dau sfaturi realiste, ar trebui luate ca atare, in loc sa vinzi pielea ursului din padure, sau sa pui caruta inaintea cailor. nu zice nimeni ca nu trebuie sa avem cu totii vise de tot felul, dar cand acestea sunt mai dificil de atins, trebuie sa trecem si la lucruri concrete, nu doar vorbe. concret (e doar parerea mea si poate gresesc), in cazul tau, daca vrei sa dovedesti ca intr-adevar vrei sa mergi hotarat pe drumul pe care-l vrei, ar trebui sa inveti pentru inceput limba engleza si sa dovedesti ca ai facut progrese, iar in continuare, cand mai intrebi cate ceva, studiaza subiectul respectiv si pune intrebari concrete, nu generalitati de tot felul, care-i fac pe unii forumisti sa-si piarda rabdarea.
bafta!

florin92
16.03.2010, 06:03
Vad ca doar pe mine ma vezi daca spun ceva aiurea?mai moale de ce pentru vorbe spuse aiurea din partea altora?
da am vise si am zis de atatea ori "SPER" nu ca voi face pentru ca nu cunosc viata acolo asa de bine,pai concret iti pot spune ca m-am inscris la basket,la teatru si in iunie la modelling!
Nu imi amintesc sa fii intrebat ceva deplasat,erau generalitati asta stiu dar uneori si asta pot fi de mare folos!pai cei care isi pierd rabdarea nu inteleg pentru ce mai posteaza!

florin92
02.04.2010, 15:36
am gasit asta..locuri bune de vizitat in Los Angeles

http://www.usc.edu/admission/undergraduate/learn/los_angeles.html

alexandrina
18.07.2010, 01:13
sunt intru totul de acord cu divo. Si ca sa razbesti in LA trebuie sa infrunti multe...
daca vrei sa iei clase de actorie incearca cele 2 scoli . Beverly Hills Playhouse si American Academy of Dramatic Arts. Incearca sa obtii o viza de studii .

dan
18.07.2010, 10:51
Oameni buni lasati copilul sa viseze, inca nu s-a desprins de portofelul parintilor si nu stie cum este sa scoti nasul pe afara. Nici eu nu eram mai breaz pina nu am facut armata desi lucram la vremea aia tot la mama era mai caldut.Mai greu este cind trebuie sa platesti o chirie si celelalte care mai trebuiesc....

alexandrina
18.07.2010, 16:13
Si daca unii sunt rautaciosi pe acest site nu te agita ca nu se merita!! IGNORA-i!!! Esti tanar . Si ce daca visezi? Care e problema lor??Daca intr-adevar vrei vei reusi
Capu sus