PDA

Arată versiune întreagă : Urgent!!!Va rog, am nevoie de ajutor.

ramma
21.07.2005, 03:57
Buna!

Am cateva intrebari, in ce priveste viza de vizitator B2.

Ar trebui sa am extras e de cont bancar, proprietati etc. Eu am
23 de ani, abia am absolvit facultatea, stau cu parintii. Sa aduc
dovezi privind actele de proprietate care sunt pe numele
parintilor. Eu nu am nimic. Abia am terminat scoala. Si daca parintii
nu au nimic in banca?

La capitolul asta nu stau bine. Pot fi respinsa din cauza asta?

Am primit o invitatie de la o organizatie religioasa din USA pt a
participa la un Congres ce are loc in Sept.2,3. As avea sanse sa ajung
pana atunci?

Apoi, perioada de sedere pt astfel de viza e de 6 luni, dar ar fi posibil sa imi dea viza pe 10 ani?

Va rog, daca ma puteti ajuta....pt. ca trebuie sa rezolv cat mai repede

sorin
21.07.2005, 04:21
Avand doar 23 de ani, fara proprietati si conturi, ei merg pe ideea ca sansele de a nu te mai intoarce sunt mari, deci vor fi mult mai reticenti in a-ti da viza. Aceasta reticenta poate fi insa compensata de invitatia de la organizatia religioasa care te-a invitat, daca acestia trimit invitatia la ambasada SUA si garanteaza pentru tine.
Daca nu incerci, n-o sa stii niciodata.

VicolA
21.07.2005, 07:20
Daca poti dovedi ca in ultimul an ai fost membru activ al unei organizatii religioase non-profit poti incerca si un alt tip de viza decit cea de turist.Poti eventual cere organizatiei care ti-a trimis invitatia sa te ajute in obtinerea vizei.

Mult succes!

navetistul
22.07.2005, 04:45
Exista citeva vize care nu sint prea cunoscute.
Una dintre ele este si viza de "lucrator" religios - cel putzin asta imi vine in minte acum, dar ca sa-tzi faci o idee mai buna despre ce si cum, du-te pe un site care descrie bine chestiile astea :http://www.usimmigrationforall.com/tutorialro.html
si acolo cred ca potzi sa ceri "gratuit" - daca nu ma insel - o analiza a cazului tau.
Nu se stie niciodata de unde sare iepurele.
In definitiv America asta a crescut si ajuns unde este cu immigrantzi care au fost determinatzi sa faca ceva in viatza si nicidecum cu oameni comozi care s-au limitat la
o viata molcoma (chiar si plina de lipsuri) din frica de necunoscut...
Mult noroc itzi doresc !
"navetistul"

ramma
25.07.2005, 23:43
Va multumesc mult.

ramma
25.07.2005, 23:48
Mai am o intrebare. Daca platesc pt viza saptamana asta, am sansa sa fiu programata la interviu in august?

Ma gandesc ca daca sunt programata in septembrie nu mai are rost sa
merg la ambasada..sau da?...pt ca ei imi vor zice:" Dar congresul
tocmai s-a incheiat. De ce vrei sa mai pleci? " In cazul in care ma
programeaza dupa 3 septembrie. Ca pe 2 si 3 are loc.

Ce pot face? Sa mai merg la ambasada?

Dar daca as suna la ambasada si sa le cer sa ma reprogrameze si
sa le spun ca invitatia e pe 2,3 sept si ca nu pot lipsi de la acea
conferinta?

Va multumesc pt raspunsuri.

26.07.2005, 07:29
Viza B2 se obtine foarte greu acum.Mai ales daca spui ca esti tanara, nu ai nici proprietati, nici conturi bancare...nu vreau sa te dezamagesc, dar ...E DIN CE IN CE MAI GREU SA OBTII B2.Trebuie sa dovedesti celor de la ambasada ca ai la ce te intoarce in RO.

Dupa ce vei plati taxa la Banca Transilvania, vei fi programata automat de un computer, tu doar trebuie sa mergi pe site-ul ambasadei sa verifici la numele de familie cand ai fost programata. Acum programarile se fac la 4-6 saptamani de la data platirii taxei. Daca, cumva, te programeaza mai tarziu de 1 sept, suna la ambasada si cerele o programare mai devreme si le explici de ce ceri aceasta.

Iti urez BAFTA MULTA !!!

ramma
26.07.2005, 10:19
multumesc mult, michellin. E adevarat ca trebuie sa fiu si realista, dar nici nu vreau sa-mi pierd credinta

27.07.2005, 04:50
Nu trebuie sa -ti pierzi credinta. Daca nu incerci nu vei sti niciodata...Eu am fost o norocoasa....nu m-au intrebat decat:"Aplicati pt B2?" Am raspuns:"yes!" Si mi-a spus: Bine, ne revedem la ora 3!" Asta a fost tot, dar acum am atatea cunostinte care incearca sa obtina o astfel de viza, si sunt refuzate...

Ramma, cu Dumnezeu inainte!!!Bafta multa!Da-mi de stire daca o vei obtine!!!

ramma
08.12.2005, 23:09
michellin, n-am obtinut viza. Asta e..asa a fost sa fie. M-au intrebat
daca am loc de munca si daca am apartament pe numele meu. Si...NU. Nu
aveam. Au zis ca merg in mod sigur la munca. Acum ma gandesc, ca daca
imi trec parintii apart. pe numele meu(si costa destul de mult) si daca
mai incerc si ma refuza...intelegi? eu un risc pe care ar trebui sa
mi-l asum. Imi cau si un loc de munca si mai vad eu. Mi-au zis sa
incerc cand mi se schimba situatia.

O sa mai incerc daca ma ajuta D-zeu si voi mai vedea.

ms

esme
09.12.2005, 20:47
Imi pare rau ca n-ai obtinut viza. Nu stiu ce sa zic depsre proprietatile astea...cunosc oameni care au proprietati valoroase si legaturi foarte stranse cu tara si totusi nu au primit viza. Cred ca depinde de starea de spirit a ofiterului in ziua respectiva. In mod sigur si de starea ta de spirit, TU trebuie sa fii cat mai relaxata si sa nu-ti pese daca primesti viza sau nu.

Daca esti studenta incearca sa-ti deschizi o firma micuta, nu te costa nimic dar cantareste ceva la interviu. Stiu pe cineva care tot student fara proprietati, doar cu o firma inffintata cu vro cateva luni inainte si fara activitate, a luat viza foarte usor.
E o sugestie.

ralux
09.12.2005, 22:09
Salut!
Cu toate ca am mai postat in legatura cu acest subiect,as dori sa cunosc mai multe pareri.Voi avea interviu pe 22dec pt viza turistica.Eu am mai fost de 4 ori in Sua cu viza J1 si de fiecare data m-am intors la timp.Acum sunt absolventa de medicina si ma pregatesc pt step-uri.Insa mai sunt si studenta in ultimul an la o facultate de nursing.Nu stiu daca ar trebui sa mentionez acest lucru la ambasada.Iar pe formularele lor nu stiu daca ar trebui sa scriu unemployed sau student.Pentru ca deocamdata nu am nici o ocupatie.Invitatia o am de la o familie de romani care sunt acolo de 15 ani (sunt si cetateni),iar fata lor se marita pe 31 dec.
Ce sfaturi imi puteti da pentru a avea o mai mare sansa de succes la interviu?Ar trebui sa mentionez de step-uri, de nursing...
Singura dovada pt legatura cu tara ar fi un extras de cont cu aprox 10 000$.

ralux
11.12.2005, 03:23
smileys/smiley49.gif

nkog
11.12.2005, 04:51
ralux,

Daca inca esti student, spui ca esti student. Nu spui ca esti unemployed.Spui ce esti, nu ce nu esti. Faptul ca ai fost de 4 ori si te-ai intors, poate fi vazut in favoarea ta. Daca ai familie in Romania, subliniaza acest aspect. Lasa mentionatul stepurilor deoparte. Acontul de $10 K, nu stiu ce multa legatura cu tara are. Un acont se poate transfera oriunde in lume.

Linia mea de prezentare ar fi : sint inca student, am de terminat studiile, este vacanta de iarna si vreau sa merg la o nunta ( dovezile le ai ). Am familie in Romania la care ma intorc.Poti sa mentionezi si ca ai absolvit medicina. Este adevarul.

Succes la stepuri, bafta si Sarbatori Fericite !

ralux
11.12.2005, 05:25
Multumesc mult pentru sfaturi.
Si multumesc si pentru urari!Sper sa primesc un cadou frumos de Craciun.
Sarbatori Fericite si tie si inca o data ,multumesc!

ramma
12.12.2005, 03:37
ms, esme.....cunosc si eu multi cu proprietati si cu de toate care n-au
obtinut viza....si, uite, in ziua cand am mers pt interviu...crede-ma
in 4 ore cat am stat acolo la ambasada..femeia care mi-a luat interviul
nu a dat nici o viza...deci cat am asteptat sa intru...nu a dat nici o
viza...era o doamna blonda...nu stiu ce a avut, dar pur si simplu nu a
vrut sa dea vize..

in fine, faptul e consumat...bine ca este credinta, nadejde, ca va lucra D-zeu,...si cu El inainte...

smileys/smiley2.gif

Jeorjet
14.12.2005, 10:40
Eu am fost in septembrie la visa si era o doamna blonda cu parul scurt,
iar cealalta era bruneta. M-am tot rugat sa nu o nimeresc pe cea
blonda(avea o fata de fascist) si s-a intamplat sa nu o nimeresc.
Cealalta bruneta a fost foarte draguta...nici nu s-a uitat la hartii,
dar m-a intrebat cum l-am cunoscut pe sotul meu, de cand sunt impreuna
etc...a fost foarte usor..

14.12.2005, 12:00
Jorjet, ce zici tu despre usurinta la interview se refera la viza
B1/B2? De pe alt thread am retinut ca sotul tau a venit cu H-1B in IT.
Sa inteleg ca ai H-4? Daca da este bine de stiut ca la vizele H-1B +
dependentii (H-4) legaturile cu tara nu prea sunt in centrul atentiei
(viza admite si intentia de-a imigra in SUA).

Jeorjet
14.12.2005, 12:13
intra-adevar visa turistica se obtine foarte greu, dar se mai intampla si minuni. Eu povesteam asa ...prin ce-am trecut eu.

Transit e greu de obtinut green card?

14.12.2005, 12:32
Jeorjet, o sa-ti raspund pe thread-ul deschis de tine dar maine. Azi nu
prea mai am timp si banuiesc ca nu astepti sa-ti raspund doar cu da sau
nu smileys/smiley1.gif.

Jeorjet
15.12.2005, 07:03
Normal ca astept...