PDA

Arată versiune întreagă : De parca ar conta!

vladi
21.07.2009, 04:17
Literatura in ochii mei este un dar cersc ce nu poate fii definit prin cuvinte , operele literare sunt doar tentative de definire.Eu am sa ma exprim in modul meu caracteristic!In randurile ce urmeaza am sa va prezint dementa , ura si dispretul.

Vedeti voi eu sunt un simplu muritor ce incearca sa-si explice singur existenta lui pe o planeta straina de multe sentimente fundamentale!O lume in care cinstea,adevarul si dragostea este un pacat , o lume zidita cu sangele bravilor eroui si uitata undeva in abis!Cum sa-ti indrazneasca dorintele sa adere la un vis cand mintea-ti cenureaza orice gande legat de paradis , orice gand legat de un viitor?Cand cresti unde cresc majoritatea semenilor mei si ai tai , educatia este ultima prioritate!Satul de atat de mult calvar in viata ta incerci disperat sa faci ceva ,orice numai sa nu ai acea stare de ura tot timupul, si de aici dragi prieteni deriva infractiunile!Acest mediu de viata nu tu l-ai ales , asa ti-a fost dat!Si ma amuza teribil incercarile acelea patetice ce vin de la niste oameni inbinati de cultura ce-mi dau sfaturi utile pentru binele meu!Sa va zic ceva , NU exista superioritate intre fiinte egale!Cand am ceva de spus , atata timp cat e om , nu o sa am nici un fel de retinere fie ca e presedinte sau un boschetar din mahala!Daca ma gandesc mai bine voi chiar aveti nevoie de mine , aveti nevoie de oameni ca mine in care sa va varsati ura , mania si namplinirea , oameni pe care sa-i aratati cu degetul la greselile voastre , oameni pe care credeti voi ca-i puteti manipula!Oameni in fata carora credeti ca va puteti arata superioritatea ! Cat va inselati!Cu aceasta expresie cred ca am zis tot!Acu multi dintre voi o sa-mi zica "Mai da nu te uiti la ce topic esti, asta-i ceva opera?" Va las pe voi sa va raspundeti la intrebarea asta , oare e o opera literara?

biliboaca
21.07.2009, 04:49
Literatura in ochii mei este un dar cersc ce nu poate fii definit prin cuvinte , operele literare sunt doar tentative de definire.Eu am sa ma exprim in modul meu caracteristic!In randurile ce urmeaza am sa va prezint dementa , ura si dispretul.

Vedeti voi eu sunt un simplu muritor ce incearca sa-si explice singur existenta lui pe o planeta straina de multe sentimente fundamentale!O lume in care cinstea,adevarul si dragostea este un pacat , o lume zidita cu sangele bravilor eroui si uitata undeva in abis!Cum sa-ti indrazneasca dorintele sa adere la un vis cand mintea-ti cenureaza orice gande legat de paradis , orice gand legat de un viitor?Cand cresti unde cresc majoritatea semenilor mei si ai tai , educatia este ultima prioritate!Satul de atat de mult calvar in viata ta incerci disperat sa faci ceva ,orice numai sa nu ai acea stare de ura tot timupul, si de aici dragi prieteni deriva infractiunile!Acest mediu de viata nu tu l-ai ales , asa ti-a fost dat!Si ma amuza teribil incercarile acelea patetice ce vin de la niste oameni inbinati de cultura ce-mi dau sfaturi utile pentru binele meu!Sa va zic ceva , NU exista superioritate intre fiinte egale!Cand am ceva de spus , atata timp cat e om , nu o sa am nici un fel de retinere fie ca e presedinte sau un boschetar din mahala!Daca ma gandesc mai bine voi chiar aveti nevoie de mine , aveti nevoie de oameni ca mine in care sa va varsati ura , mania si namplinirea , oameni pe care sa-i aratati cu degetul la greselile voastre , oameni pe care credeti voi ca-i puteti manipula!Oameni in fata carora credeti ca va puteti arata superioritatea ! Cat va inselati!Cu aceasta expresie cred ca am zis tot!Acu multi dintre voi o sa-mi zica "Mai da nu te uiti la ce topic esti, asta-i ceva opera?" Va las pe voi sa va raspundeti la intrebarea asta , oare e o opera literara?

Pai Vladi, daca plecam de la definirea conceptului de opera literara data de tine din capul locului, anume ca ea ar fi o tentativa de definire a ceva, atunci da - putem spune ca tu ai incercat o definire in maniera proprie a dementei, urii si dispretului deci implicit ai probat prin structura de prezentare, ipoteza de la care ai plecat! Iar asta presupune ca esti coerent!

Mai departe, continutul celor 3 definiri abordate de tine, pot genera o adevarata dezbatere iar la finele topicului ai material pt opera literara (coproductie) mai ampla!

FidelKatzo
21.07.2009, 06:54

esti sigur ca nu ai gresit forumul..? majoritatea celor care scriu aici nu stiu ce este frustrarea..
iti urez o sedere placuta pe forum..mai povesteste-ne cate ceva despre tine..

vladi
21.07.2009, 15:28
Multumesc pentru parerei dragi prieteni virtuali!Va respect punctul de vedere , cel putin aveti unu si-l postati spre deosebire de alti zei ce nu se coboara la un muritor! Multumesc inca odata!

elliane
21.07.2009, 17:54
Sint convinsa ca aici,toti sintem muritori de rind.Sentimentele invocate de tine,negative de altfel,nu-si au rostul.
Asteapta sa-ti faci dusmani,intai,dupa aceea vorbim despre ele.
Cred ca ai inceput cu sfirsitul.

vladi
21.07.2009, 17:58
Prefer sa ma gandesc la sfarsit , sti cum e , moartea e mai usoara ca viata dar fuge de mine! Si ce te face sa crezi ca nu am dusmani , nu neaparat o persoana . Poate eu insumi !

elliane
21.07.2009, 18:05
nu neaparat o persoana . Poate eu insumi !Nu-mi spune ca est autolezionist.De ce sa-ti fii propriul dusman?!
E mai usor sa lupti cu altii,decit cu tine insuti.

Raven
21.07.2009, 18:14
Prefer sa ma gandesc la sfarsit , sti cum e , moartea e mai usoara ca viata dar fuge de mine!
La care sfarsit?

Moartea nu fuge. Si nici de ea nu se poate fugi. Cum era aia de la Cioran cu "omul accepta moartea, dar nu si cursul mortii sale; sa mori oricand, dar numai cand iti e dat sa mori nu"? (citat din memorie)

vladi
22.07.2009, 04:15
elliane - daca as fi ales calea mai usoara as fi fost privat de o sumedenie de sentimente si multe alte stari , in plus , eu nu prea am avut de ales!

Raven - Cum venirea unui prunc pe lume simbolizeaza inceputul asa simbolieaza moartea sfarsitul! Incep cu sfarsitul pentru a nu ma opri ma mijlocul drumului fiindca mie inceputul a murit in a doua secunda la venirea mea pe pamant!Si credema ca moartea fuge si tu la fel insa depinde pe ce drumuri o luati fiindca vorba ta , odata tot o sa fiti fata-n fata! Insa eu nu ma tem de acel moment , imi imaginez sfarsitul ca pe un inceput precum am zis in radurile de mai sus!

Raven
22.07.2009, 06:03
Insa eu nu ma tem de acel moment , imi imaginez sfarsitul ca pe un inceput precum am zis in radurile de mai sus!
Sfarsitul asta e ori inceputul chinului etern ori inceputul fericirii eterne. Pt. majoritatea nu e vorba de fericirea de dupa. E indicat sa-ti fie frica nu de moarte as such, ci de ce poate sa urmeze dupa.

Pt. cine nu crede in viata de apoi e konetz filma, nu mai incepe si nu se mai continua nimic dupa sfarsitul ala.

vladi
22.07.2009, 06:40
Uite ca mie nu mi-e frica de infern , nu vad un infern mai mare decat cel pe care-l las in urma! Si intodeauna este un inceput! Chiar inceputul sfarsitullui! Deci raman la afirmatia mea!

Raven
22.07.2009, 17:44
Uite ca mie nu mi-e frica de infern , nu vad un infern mai mare decat cel pe care-l las in urma!
Intotdeauna se poate si mai rau. Sau si mai bine.

Daca nu "vezi" nu inseamna ca nu exista si daca "vezi" nu inseamna ca exista.

vladi
22.07.2009, 23:45
.......... Intocmai!