PDA

Arată versiune īntreagă : Lucian Bute vs Librado Andrade –November 28 2009 live on HBO /direct HBO 28 noiembrie

sorin
16.07.2009, 20:17
Lucian Bute īl va īnfrunta din nou, pe 28 noiembrie, pe mexicanul Librado Andrade, īn faţa căruia a cīştigat cel mai controversat meci din carieră

Pe 24 octombrie 2008, Lucian Bute l-a īnvins la puncte la Montreal pe Librado Andrade. Romānul cīştigase clar primele 11 runde, dar a fost trimis la podea īn ultimele secunde ale partidei. S-a ridicat cu greu şi şi-a păstrat titlul IBF la categoria supermijlocie. Reprezentanţii lui Andrade au contestat vehement succesul, considerīnd că arbitrul de ring, canadianul Marlon Wright, a numărat prea īncet şi i-a dat posibilitatea romānului să-şi revină.
"Īmi pare bine că voi boxa din nou cu Andrade. Vreau să nu mai fie nici o suspiciune legată de victoria din primul meci. Nu o să mai aibă şansa de a mă pune la podea! O să-mi păstrez centura"
Lucian Bute

Managerii celor doi pugilişti au căzut de acord asupra unui nou meci. Golden Boy Promotions şi Interbox au licitat asupra organizării meciului. Au cīştigat reprezentanţii lui Andrade (30 de ani), care au oferit 1,211 milioane de dolari, faţă de 1,195 milioane cīt a oferit Interbox. Meciul al doilea dintre Bute şi Andrade se va disputa pe 28 noiembrie. "Data e bătută īn cuie. Nu se ştie īncă īn ce sală se va disputa gala. Noi am vrea la Montreal, dar īn acea zi echipa de hochei Montreal Canadians are programat meci īn NHL. Dacă nu se va ajunge la nici un consens cu hocheiştii, īntīlnirea va avea loc la Quebec", a declarat Richard Schaefer, reprezentantul Golden Boy Promotions.

Īn direct pe HBO
Cea mai influentă televiziune īn box din Statele Unite, HBO, va transmite īn direct meciul dintre romān şi mexican. "E o mare onoare pentru mine că HBO va veni special īn Canada. E un vis la care am visat şi iată că s-a materializat. Sper să fac un meci mare şi să continuu cu apariţiile mele pe HBO", a declarat Bute, care va avea o bursă de 980.000 de dolari la această partidă.

"Sīnt fericit că pot să-mi iau revanşa. Aveam afaceri serioase de reglat. Voi viza doar victoria şi voi īncheia ce am īnceput īn octombrie 2008. Fără un arbitru canadian īn ring, Bute nu are nici o şansă"
Librado Andrade

Nu au fost invitaţi
Showtime, o altă televiziune importantă īn lumea boxului din America, a anunţat că va organiza la sfīrşitul acestui an un superturneu la categoria supermijlocie, la care vor participa cei mai buni pugilişti ai categoriei: danezul Mikkel Kessler, campionul WBA, britanicul Carl Froch, campionul WBC, americanii Andre Ward, Andre Dirrell şi Jermain Taylor, dar şi germanul Arthur Abraham. Surprinzător, Bute şi Andrade nu au fost invitaţi, deşi romānul e pe locul 2 īn topul categoriei, iar Andrade e şi el foarte bine cotat, fiind al 12-lea.

Sursa: Gazeta Sporturilor

sorin
25.09.2009, 12:05
15.000 bilete vandute in doar 2 zile!!!!
http://www.romanian-portal.com/index.php/component/content/article/3-newsflash/348-meciul-bute-andrade-se-disput-cu-casa-inchis.html

sorin
13.11.2009, 08:08
Două antrenamente zilnice, unul axat pe tehnică, celălalt pe pregătirea fizică, completate cu 94 de reprize de antrenament comun cu fostul campion mondial Glen Johnson, totul pentru a-l aduce pe Lucian Bute la forma maximă. "Sunt un pic obosit pentru că m-am concentrat foarte mult pe intensitate şi finalizare, dar vă spun din toată inima: Pariaţi pe mine!", a declarat, pentru ProSport, gălăţeanul. Un tip ambiţios, campionul mondial īn versiunea IBF la supermijlocie şi-a susţinut antrenamentele īn Miami la o temperatură de 30 de grade Celsius, īnsă acum va da brusc peste zăpada din Canada. "Nu īmi este teamă de diferenţa de temperatură. Ştiu că la Montreal e frig, dar am organismul călit", a mai spus "Mister KO" (24 de victorii, 0 īnfrāngeri). Īntālnirea dintre Bute şi Andrade va fi transmisă de HBO America, dar nu va fi preluată de nicio televiziune din Romānia.

sorin
19.11.2009, 20:45
Meciul revansa dintre Lucian Bute si Librado Andrade va avea loc in Colisee Pepsi din Quebec City, Canada, sambata 28 Noiembrie 2009 la ora 10:00 PM Eastern Time (duminica 29 noiembrie 2009, ora 5:00 dimineata in Romania) si va fi difuzat in direct pe canalul HBO si va fi probabil Pay-Per-View.

Vor fi 12 reprize a trei minute fiecare, in eventualitatea ca ambii boxeri vor ramane in picioare pana la sfarsit :thinking:

sorin
21.11.2009, 08:51
Pana la urma s-ar parea ca s-a rezolvat si au fost gasiti banii pentru plata drepturilor de televizare catre Interbox. Meciul de box dintre Lucian Bute si Librado Andrade se va televiza si in Romania pe TVR1

sorin
27.11.2009, 09:32
Lucian Bute este cotat ca favorit pentru acest meci:
http://img.photobucket.com/albums/v709/sorinp/bute_vs_andrade.jpg

nota: poza de mai sus e preluata de pe gsp.ro

sorin
28.11.2009, 22:43
In aproximativ 20 de minute incepe meciul. Voi incerca sa adaug comentarii dupa fiecare repriza pentru cei care nu-l pot vedea, sau macar rezultatul final imediat ce se va termina.

Bafta Luciane! Castiga acest meci pentru toti romanii care te vor urmari in direct.

usdream
28.11.2009, 23:06
cine nu poate sa il vada il poate asculta la radio romania actualitati.

sorin
28.11.2009, 23:17
Meciul de deschidere intre alti doi pugilisti, s-a incheiat si urmeaza sa intre pe ring Lucian Bute si Librado Andrade. Mai jos, voi posta repriza cu repriza rezultatele acestei lupte.
Peste 16000 de spectatatori il incurajeaza pe Lucian.
Ambii boxeri au urcat pe ring. Au loc prezentarile.
Sala fierbe cand este prezentat Lucian. Exista si un grup numeros de romani care flutura steaguri tricolore.
A inceput meciul.
S-a incheiat prima repriza.
Repriza a 2-a a luat sfarsit.
Excelenta repriza a 3-a pentru Lucian, care l-a bumbacit bine pe Andrade care cauta lovituri decisive.
Andrade a fost pus la podea de 2 ori.

Repriza Bute - Andrade Scor pe reprize
1 10 9 1-0
2 10 9 2-0
3 10 9 3-0
4 KO Bute wins!!!!
5
6
7
8
9
10
11
12

TOTAL :

Meciul s-a incheiat in repriza a 4 prin KO!!!!!!!

Bute castiga si isi pastreaza centura! Bravo Luciane!!

manolica1
28.11.2009, 23:56
Felicitari Lucian Bute!!!

usdream
29.11.2009, 00:04
bravo BUTE !!! un adevarat roman !

kiddy
29.11.2009, 02:53
Bravo Luciane!

Am fost la "Cage au sports" (un soi de bar sportiv, unde poti urmari diferite competitii in direct pe numeroasele ecrane plasma si videoproiectoare), a fost o atmosfera incendiara... asta dupa ce napastuitii de Le Canadien de Montreal s-au inchinat in fata celor de la Washington, la hochey. Cu o echipa decimata...
Felicitari Lucian! Ne-ai dat emotii la un moment dat, la inceputul rundei a patra, dar ai reusit sa-i scoti boxul din cap lui Andrade. Bravo! Te-ai tinut de cuvant si ne-ai facut mandri pe toti.

Hai Romania!:v:

sorin
29.11.2009, 11:58
rezumate, comentarii, lovitura finala :)

d0dQ4bcL-C8
XRlu3u58Jo8

cele doua trimiteri la podea din repriza a 4-a, cu incetinitorul ;)
in3pMeQkR-k

Lucian a demonstrat cu varf si indesat ca a fost un simplu accident lovitura care l-a trimis la podea in meciul precedent, cand a castigat totusi la puncte.