PDA

Arată versiune întreagă : Jobs in LA

intunericitu
11.07.2009, 12:32
Hello all,

as dori daca se poate sa imi dati niste indrumari referiotare la joburi in LA..sau CA in general.
Am 29 de ani, casatorit, sunt Network Engineer/Admin pt IBM Romania de multi ani. Lucrez in domeniu de aproximativ 10 ani, sunt certificat CCNP, CCNA, MCSA, MCSE plus cateva altele. Am trait 4 ani in Italia unde am facut si un an scoala. Posed o viza de B2 valabila inca 9 ani pt US. Am fost 2-3 luni in US pt proiecte IBM pe care am lucrat si am decis impreuna cu sotia (si ea este CCNA si lucreaza tot la IBM) sa emigram in US.
Am dat cateva resume-uri (CV) pe la firme gasite pe diferite sit-uri de job-uri, am fost contactat, oamenii foarte multumiti de mine, dar cand s-a pus intrebarea daca am drept de munca....am fost dat deoparte.
As fi vrut sa stiu daca este cineva interesat/dispus de o colaborare/sponsorizare...sau daca imi puteti indica unde sa incerc sa mai depun CV, ceva site-uri locale, etc

Va multumesc anticipat

divo
11.07.2009, 13:34
Incearca pe monster.com si careerbuilder.com.
Viza de care ai tu nevoie se numeste H1B.
De curiozitate: de ce e musai ca jobul sa fie in LA? :)

intunericitu
11.07.2009, 14:05
da, la ele + cateva altele ma refeream si eu, dar in special monster.com...sincer nu este strict LA, mai bine zis prefer toata sunny California, era un starting point LA.

Oricum, sincer sa fiu, inital as vrea sa muncesc...dar tot spre rezidenta/cetatenie US merg :)

divo
11.07.2009, 15:10
da, la ele + cateva altele ma refeream si eu, dar in special monster.com...sincer nu este strict LA, mai bine zis prefer toata sunny California, era un starting point LA.

Oricum, sincer sa fiu, inital as vrea sa muncesc...dar tot spre rezidenta/cetatenie US merg :)
Bafta atunci! Daca esti in IT,poate e mai bine sa tintesti inspre Silicon Valley!Piata muncii este destul de lovita acum,dar ...incercarea moarte nu are. Google-este despre viza H1B,si o sa dai peste multe informatii folositoare. Cred ca ar fi un punct de plecare.

Am si eu o nelamurire:de ce ai pus anuntul la comunitatea din Southeast? California este pe coasta de vest totusi!:)

intunericitu
11.07.2009, 16:14
lol, nu am vazut ca am scris sub topic de SE...poate este pos ca adminul sa imi mute postul in SW? Merci oricum