PDA

Arată versiune întreagă : Ce carti ati mai citit in ultima vreme?

Ben
01.07.2009, 18:43
Buna, cu toate ca a venit vacanta iar alti adolescenti de varsta mea prefera discoteca, PC GAMES etc; eu am ales sa citesc niste carti si sunt foarte curios ce carti ati mai citit dvs in ultima vreme.
Pt adolescenti si nu numai as recomanda Winetou care este un roman in 3 volume de Karl May de origine germana despre indieni , iar pt adulti Arta Razboiului de Sun Tzu o carte foarte usor de citit si foarte interesanta. Pt cei care prefera SF as recomanda Fugarul de Stephen King un mare autor de carti SF si horror.
Astept recomandarile dvs.:)

Zeus Plebeus
02.07.2009, 12:30
de fapt winetou a fost cea mai vanduta carte ,vreodata, in germania. Buna alegere! de acord, are nota 10!

Ben
05.09.2009, 06:02
am citit: vinetou si fiul vanatorului de ursi, ocolul pamantului in 80 de zile, old surehand:P

incercati si calatorie spre centrul pamantului , frabato magicianul, jocul lui gerald, santier in lucru, urmasii lui winetou
:aplause:

browneyes
05.09.2009, 06:23
se pune daca am citit tom si jerry? the book. sau cartea junglei? noi cam asta citim....ah...si legende ....:P

Rainschild2007
05.09.2009, 10:17
Paul Auster - Nebunii in Brooklyn (Brooklyn Follies) - O carte draguta, despre viata, relatii de familie, dragoste si adaptare, pe care tocmai am terminat-o si care m-a lasat cu un gust dulce-amarui. V-o recomand cu multa caldura.

Ben
05.09.2009, 12:41
inca o carte tare pe care o voi termina in 2 zile Goana dupa meteor de Jules Verne. apropo tare si cartea junglei eu inca n-am citit-o da am de gand sa citesc si tarzan oricum FIECARE CARTE ARE CEVA SPECIAL NU POT SA MA PRONUNT ASUPRA UNEI CARTI SI SA AFIRM CA E CEA MAI COOL DEOARECE CE GASESTI INTR-O CARTE NU GASESTI IN ALTA.EU SUNT DE PARERE CA FIECARE AUTOR PUNE O PARTICICA DIN SUFLETUL LUI IN OPERA SA SI TRANSMITE IMPRESII SI SENZATII UNICE. NICI O DATA N-AM SA SPUN DESPRE O CARTE CA ESTE "NASPA" PT CA SUNT DE PARERE CU KARL MAY CARE SPUNEA INTR-UNA DINTRE OPERELE SALE SI ANUME "OLD SUREHAND": CEA CE CITESTI ACUM ESTE DOAR O CARTE, DACA NU-TI PLACE O POTI INCHIDE , DACA ITI PLACE O POTI DESCHIDE ORICAND". EU SPUN CA NU E NICICAND PREA TARZIU SA TE APUCI DE CITIT, EU AM 17 ANI SI DOAR VARA ASTA M-AM APUCAT DE CITIT SI CITESC ORICE DE LA AVENTURA, COMEDIE, SF PANA LA CARTI PSIHOLOGICE. SI V-AS DA UN SFAT: DACA PUTETI FACETI TOT POSIBILUL SA CITITI DOAR LA LUMINA ZILEI DEOARECE LUMINA ARTIFICIALA E OBOSITOARE PT OCHI. GOD BLESS YOU ALL.

ziia
05.09.2009, 15:09
Atlas Shrugged de Ayn Rand-o carte extraordinara pe care o recomand cu caldura tuturor!

Ben
08.09.2009, 09:26
Buna ce carte psihologica imi recomandati?
:P

Rebela
08.09.2009, 10:53
In ce sens psihologica? Romane psihologice, manuale de psihologie? Daca te pasioneza viata/realitatea (psihologia cotidiana) poti incerca sa citesti memorii/autobiografii.

ziia
08.09.2009, 12:32

Daca nu te deranjeaza sa citesti carti scrise in limba engleza, iti recomand "Anatomy of a Secret Life" de Gail Saltz, MD

Ben
10.09.2009, 17:20
ok ms oricum cine vrea poate sa citeasca Goana dupa meteor de Jules Verne tocmai am terminat-o e una dintre cele mai importante titluri ale lui nu degeaba o da si la biblioteca adevarul urmata de o calatorie spre centrul pamantului. si da si in engleza ma descurc , mai greu da merge.see ya

Ben
11.09.2009, 13:19
V-a mai recomand si Notre Dame de paris de Victor Hugo

Zeus Plebeus
11.09.2009, 14:31
Tot ce este work by Victor Hugo e bun, chiar foarte bun, chiar si versurile compuse prin somn si scrise de sotzie...Si chiar daca a fost ateu!

FidelKatzo
11.09.2009, 16:37
Tot ce este work by Victor Hugo e bun, chiar foarte bun, chiar si versurile compuse prin somn si scrise de sotzie...Si chiar daca a fost ateu!

EWkqB4gOzNA

angie14
12.09.2009, 09:40
Anna Karenina by Tolstoy

Am inceput-o acum o luna "as a summer reading" dar la cele 1000+ pagini cred ca ma va apuca primavara sa o termin :)

Lostjohn dar tu ce varsta ai de citesi Verne & Hugo -sau tu vorbesti la misto.

Zeus Plebeus
12.09.2009, 11:38
1)Cred ca tu nu potzi dormi bine daca nu gusti din vestitul musurio...
Ai trecut la capitolul juvenil cu hartzuiala, sau esti in cautare de ceva?!
2) Ana K. a calcat-o trenul de mult... dupa care "tatal" ei intr-o iarna ruseasca (adica care i-a terminat pe Napoleon si Hitler) a plecat "in lume" s- salveze, sa alcatuiasca o noua biserica...A murit intr-o gara , de frig...Asta nu inseamna ca nu este unul dinntre cei 10 mari scriitori ai tuturor timpurilor...

angie14
13.09.2009, 10:20
2) Ana K. a calcat-o trenul de mult... dupa care "tatal" ei intr-o iarna ruseasca (adica care i-a terminat pe Napoleon si Hitler) a plecat "in lume" s- salveze, sa alcatuiasca o noua biserica...A murit intr-o gara , de frig...Asta nu inseamna ca nu este unul dinntre cei 10 mari scriitori ai tuturor timpurilor...

Noooo...ce drama!!! - nu-mi spune ca si asta ti se pare funny? :)

Altfel, mersi de informatii desii ar fii fost mai interesant daca ma lasai sa descoper singura ca, a calcat-o trenul :(

Zeus Plebeus
14.09.2009, 13:02
<<<Noooo...ce drama!!! - nu-mi spune ca si asta ti se pare funny?>>>
Nu stiu de ce , dar am senzatia ca tu vrei sa ma omori cu usa incuiata... nu mi se pare hazliu de loc (te asigur ca nu sunt popa,exceptzie cand i-l "blagoslovesc" le P&P -la randul lui si el e popa cand ii "tamaie" pe ai mari; gropar , deasemeni, doar vinerea cand i-l ingrop pe acelasi ca sa aiba luni dimineatza motiv sa-si schimbe bolentinul in Lazar...) iar arta ruseasca si mai ales literatura ,ii pune intre titanii acestei lumi...fara sa mai vorbim ca Lev.T. a trait apropate dublu raportat la medie (adica peste 80 ani)...cea ce dovedeste ca FENOTIPUL este ciocanul care modeleaza fierul...

P& P , stiai ca un secol in urma media de vaitza era pe langa 50 ani, iar acum e trecuta de 75 , iar mortzile accidentale(care trag acest procent in jos) o suta de ani in urma erau ca si inexistente? Concluzia : fenotipul uniformizeaza caracterele(una din legile geneticii) insa trebuie ajustata putzin, de cand omul a devenit cea mai puternica parte(integranta) a fenotipului chiar si pentru el insusi...
5 min.later:
__________________________________________________ ______
P.S2 Si plantele au suflet.

-
Last edited by angie14; Yesterday at 03:45 PM.
__________________________________________________ ________________
Absolut. Ce crezi de plantele carnivore?

Ben
14.09.2009, 13:38
Anna Karenina by Tolstoy

Am inceput-o acum o luna "as a summer reading" dar la cele 1000+ pagini cred ca ma va apuca primavara sa o termin :)

Lostjohn dar tu ce varsta ai de citesi Verne & Hugo -sau tu vorbesti la misto.

17 ani da vara asta m-am apucat bine de "rontait". am inceput capitan la 15 ani si "Enciclopedia ucigasilor in serie"

lebada
16.09.2009, 12:56
De citit: „Invingatorul este intotdeauna singur”!

http://paulocoelhoblog.com/

Ben
28.09.2009, 15:53
Arthur Conan Doyle-Regele criminalilor cu Sherlock Holmes

Oana Mc
29.09.2009, 04:55
Robin Hobb- The Farseer Trilogy( Fantasy)

Rebela
29.09.2009, 09:19
Hermann Hesse-The Glass Bead Game sau Magister Ludi (Master of the Game) publicat in Romania sub titlul "Jocul cu Margele"

"The deity is within you, not in ideas and books. Truth is lived, not taught."

alexica73
30.09.2009, 07:08
The new Psicho-cybernetics! De Maxwell Maltz.

Ben
04.10.2009, 10:56
daca cititi Fratii Karamazov de Feodor Mihailovici Dostoievski se poate spune ca ati facut un pas inainte:P

marian42
04.10.2009, 11:30
Mon cher, aproape invariabil iti inchei postarile cu emoticonul de mai sus si daca n-o faci, macar il intercalezi in text, fie ca exprima ceva, fie ca nu.
Spune-mi, te rog, esti practicant de curling (ca tot s-a facut, intr-o alta sectiune, referire numitul sport) sau ceva de genu'?

Ben
04.10.2009, 11:34
Mon cher, aproape invariabil iti inchei postarile cu emoticonul de mai sus si daca n-o faci, macar il intercalezi in text, fie ca exprima ceva, fie ca nu.
Spune-mi, te rog, esti practicant de curling (ca tot s-a facut, intr-o alta sectiune, referire numitul sport) sau ceva de genu'?

nu. singurul sport care il practic la ora actuala este aruncatu' cu privirea.

Ben
20.10.2009, 09:59
recomand inca o carte pe care am terminat-o chiar astazi si anume "Marsul cel lung" de Stephen King in care este vorba despre un joc, un fel de maraton la care participa 100 adolescenti iar la final va ramane un singur castigator caruia i se va putea implini orice dorninta oricat de costisitoare. Pe parcursul marsului nu este voie sa scada sub 4 mile/ora altfel primesc avertismente si la 3 avertismente biletul de iesire care consta in cateva cartuse in cap. Acum ca am terminat aceasta carte voi trece la Papillon.

Ben
01.11.2009, 10:29
Buna, vin cu o carte "noua" : Arta Conversatiei, un roman de Ileana Vulpescu. Am reusit sa termin primele 2 capitole din ea, dar de pe la primele pagini mi-a facut o impresie foarte buna si vi-o recomand cu, caldura tuturor. Mai mult nu va spun pt ca este impoliticos fata de cei care vor sa-i afle deznodamantul "pe cont propriu". Va astept sa o comentam!

Rainschild2007
02.11.2009, 03:35
Acum citesc "Sonata Kreutzer si alte povestiri" de Lev Tolstoi.

Ben
09.11.2009, 19:47
Am terminat arta conversatiei care mi-a lasat o impresie buna. Dupa parerea mea Ileana Vulpescu ne-a servit bunele maniere sub forma unui roman insa este un lucru care mi-a displacut: a povestit prea mult cu Pavel Vlas (pt cunoscatori) 5/6 capitole incontinuu, putea si ea sa bata mai mult pe actiune.

Ben
11.11.2009, 16:10
Ati citit :
:thinking:"pe aripile vantului"?

dela
11.11.2009, 19:00
As recomanda ultima carte citita de mine : "Along the Enchanted Way: A Romanian Story" By William Blacker. Mi s-a parut grozava ,... ori poate imi este foarte dor de Romania ! Acum am imprumutat-o la "amicii" americani si cred ca nu ii plictiseste nici pe ei !

lebada
12.11.2009, 01:30
„Urmatorii 100 de ani
Previziuni pentru secolul XXI“

Asta am citit si am ramas cu multe intrebari!

Ben
20.11.2009, 08:25
am fost azi la biblioteca si am luat arta compromisului de I. Vulpescu. Am observat ca de fapt e continuare la arta conversatiei. Marian (ma chere) de ce nu mi-ai spus nimic? parca tu ai citit arta conversatiei din cate am inteles la o postare de a ta.:thinking:

Ben
30.11.2009, 15:22
Acum m-am apucat de Limbajul trupului by David Cohen

Ben
15.12.2009, 12:48
Arta compromisului, tot de I. Vulpescu

Ben
29.01.2010, 14:49
Cam putini pe la clubul de literatura, mi se pare mie sau cartile au fost inlocuite de TV :thinking:

Papillon de Henri Chariere, un roman despre dointa de libertate, care s-a vandut in milioane de exemplare

Rainschild2007
30.01.2010, 09:21
Philippa Gregory - The Constant Princess (despre copilaria, adolescenta si ascensiunea la tron a Catalinei de Aragon, prima sotie a lui Henric al VIII-lea)

Anita Diamant - Cortul rosu - despre viata femeilor din timpuri biblice (se concentreaza pe povestea Dinei, fiica lui Iacob si a Leei din Vechiul Testament)

Isabel Allende - Ines a sufletului meu (povestea lui Ines Suarez, femeia care alaturi de Pedro Valdivia a cucerit Chile in anii 1500)

Irina Denejkina - Votca-Cola (despre adolescentii teribilisti din Rusia)

John Grisham - Ultimul jurat (thriller avocatesc cu actiunea setata in anii '70, context in care apare primul jurat de culoare intr-un proces de crima din Sudul american)

- lectura curenta: Sophie Kinsella - Fata fantoma (chick lit)

Ben
30.01.2010, 11:41
In luna ianuarie am citit...

wow Rain, 5 carti intr-o luna, impresionant! :ok:

angeline
30.01.2010, 12:02
Cam putini pe la clubul de literatura, mi se pare mie sau cartile au fost inlocuite de TV :thinking:

Papillon de Henri Chariere, un roman despre dointa de libertate, care s-a vandut in milioane de exemplare

Habar nu am daca este un club de literatura dar in mod cert, internetul si TV-ul a rapit apetitul in ale cititului.
Unii prefera sa butoneze telecomanda, altii informatiile si lecturile virtuale.

ps Citesc "Cel mai iubit dintre pamanteni" un roman in trei volume de Marin Preda.

Rainschild2007
30.01.2010, 12:09
wow Rain, 5 carti intr-o luna, impresionant! :ok:

Se putea si mai bine :) Am in plan mai multe pentru luna februarie. Chiar daca e cu 3 zile mai scurta.

marian42
30.01.2010, 13:45
am fost azi la biblioteca si am luat arta compromisului de I. Vulpescu. Am observat ca de fapt e continuare la arta conversatiei. Marian (ma chere) de ce nu mi-ai spus nimic? parca tu ai citit arta conversatiei din cate am inteles la o postare de a ta.:thinking:
Io parca-mi amintesc de "Carnetul din porhart" ca fiind o asazisa continuare, "Arta compromisului" nici n-am citit-o, in schimb mi-a placut "De-amor, de-amar, de inima albastra", care-i tot de ea.
Si sa mai stii 'mneata, Lostjohn, ca lumea citeste sh-o face-n draci! Uite-ma pe mine cum am ajuns (iar) la "Ciocoii vechi si noi", la "Mara" lu' Slavici si-n curand la "Morometii", ca de, asa-i cand pruncului ii place orice al'ceva in afara literaturii... :thatsit:
Cat despre sufletu' meu, mi-l bucur, zilele astea, cu Ahmad ibn-Fadlan, ibn-al-Abbas, ibn-Rasid, ibn-Hammad.

Ben
30.01.2010, 14:13
Habar nu am daca este un club de literatura dar in mod cert, internetul si TV-ul a rapit apetitul in ale cititului.

ps Citesc "Cel mai iubit dintre pamanteni" un roman in trei volume de Marin Preda.

Am auzit ca e bun romanul ala, il am si eu dar i-l tin sub pat langa celelalte aproximativ 400 carti printre care si Fratii Karamazov, un roman in 2 volume care am in plan sa i-l citesc. Insa, decat sa caut printre ele, mai bine dau o fuga la biblioteca, unde am de ales dintr-o larga varietate de carti si mai important, asezate in ordine.

Se putea si mai bine :) Am in plan mai multe pentru luna februarie. Chiar daca e cu 3 zile mai scurta.

Eu acum citesc cam 50 de pagini pe zi; atat imi permite portia de lumina pe timp de iarna. La lumina becului e foarte obositor.

Io parca-mi amintesc de "Carnetul din porhart" ca fiind o asazisa continuare, "Arta compromisului" nici n-am citit-o, in schimb mi-a placut "De-amor, de-amar, de inima albastra", care-i tot de ea.
Si sa mai stii 'mneata, Lostjohn, ca lumea citeste sh-o face-n draci! Uite-ma pe mine cum am ajuns (iar) la "Ciocoii vechi si noi", la "Mara" lu' Slavici si-n curand la "Morometii", ca de, asa-i cand pruncului ii place orice al'ceva in afara literaturii... :thatsit:
Cat despre sufletu' meu, mi-l bucur, zilele astea, cu Ahmad ibn-Fadlan, ibn-al-Abbas, ibn-Rasid, ibn-Hammad.

Am citit 2 carti de respectiva autoare si mi-au placut la fel de mult, in viitor voi mai lua.

florin92
30.01.2010, 15:27
Am citit "Coliba unchiului Tom","Maitrey""Morometii vol 1" si cam atat!!!

JulianM
30.01.2010, 15:59

Asta e cel mai "mare" roman al literaturii romane, cu siguranta.
(In ce ma priveste, numai in 1989 l-am citit de peste 20 de ori - ajunsesem sa vorbesc precum Victor Petrini. Totusi nu l-am mai recitit de aproape 18 ani)

Ben
09.02.2010, 12:52
Canada Bill-Karl May iar acum citesc Heloise de Anne Hebert

Nicole
09.02.2010, 22:29
Five people you meet in heaven - Mitch Albom.

Tell me your dreams / The best laid plans - Sidney Shelton

Astea trei le-am citit saptamana asta iar in seara asta voi incepe sa citesc Violin de Anne Rice si maine seara am in plan Warlock de Andre Norton.

Singura carte pe care nu am fost in stare sa o citesc ( desi am avut doua tentative ) a fost Cel mai iubit dintre pamanteni .In rest , orice carte incep sa citesc daca nu o termin in seara respectiva in mod sigur a doua zi o dau gata.

Ben
26.02.2010, 07:50
The Mystery of the Blue Train de Agatha Christie

Rainschild2007
27.02.2010, 07:31
Luna asta am avut mai mult timp liber, prin urmare am citit ceva mai mult:

Sophie Kinsella - Fata fantoma - chick lit britanic
Amelie Nothomb - Antichrista - existentialism, literatura belgiana
Isabel Allende - Zorro. Inceputul legendei - realism magic, poveste apocrifa, literatura sud-americana (Chile)
Jane Green - Jemima J. - chick lit britanic
Stieg Larsson - Barbati care urasc femeile (cartea I din trilogia Millennium) - thriller suedez
Richard Zimler - Ultimul cabalist din Lisabona - civilizatie si religie iudaica, Inchizitie, evrei sefarzi, persecutii religioase, thriller
Amelie Nothomb - Drept de viata si de moarte - existentialism, absurd, literatura belgiana
F. Scott Fitzgerald - Marele Gatsby - roman clasic american, anii '20, mister, drama, poveste de dragoste

JulianM
02.03.2010, 17:15
Recitesc Jean Giraudoux - "Siegfried et le Limousin". Nu știu dacă se găsește în romana tradusa cartea, dar oricum eu as recomanda mai ales celor care știu bine de tot limba franceza. Odată ca nu te poți descurca altfel și apoi ca asa poți găsi un adevărat deliciu.

Giraudoux este unul din scriitorii mei favoriți.
Nici la Camus nici la Proust nu găsești atâta rafinament în folosirea limbii franceze ... poate la Proust, câteodată. Însă Proust poate beneficia și de avantajul "subiectului", în sensul ca e mai ușor sa scrii foarte frumos în timp ce faci descrierea unei grădini decât o poți face relatând o conversație - chit ca și Giraudoux o face rar (însa într-un mod FOARTE special).

Apropo de vocabular (ca tot am întâlnit aici în carte) : eu știu ca vanneau înseamnă nagâț, dar nu știu ce înseamnă "nagâț" ... Știu doar ca face ouă "comestibile". Trebuie să fie vreo pasăre, dar e una "de curte" sau "sălbatică" ? ...nu știu.
Nu mai mai duc la un dicționar acuma.
De foarte multi ani nu mai folosesc decât MaxiDico (mult mai "tare" decât Larousse), foarte rar ma uit după un cuvânt ca "vanneau" intr-un dicționar bilingv - dar nu prea mai găsesc mare lucru pe-acolo. Totuși nagâț am găsit! ... Voilŕ ! )

In fine, nu mai lungesc discuția, locul pt asa ceva este cel creat de Lostjohn ...

Ben
30.03.2010, 07:41
In Anzii Cordilieri-Karl May

florin92
02.04.2010, 15:37
Winetou de Karl May

Ben
04.04.2010, 16:12
10 negri mititei-capodopera Agathei Christie

fl%rin
04.04.2010, 16:41
10 negrii mititei
Ia uita-te mai bine pe coperta cartii. Asa scrie acolo?

Ben
04.04.2010, 18:57
Ia uita-te mai bine pe coperta cartii. Asa scrie acolo?

So i guess i'm out of the book club

P.S. ce sa-i fac, mi-a scapat:thatsit:am avut ochii impaienjeniti de la citit

christianT
04.04.2010, 19:01
draga florin92 si lostjohn,
O carte este cu atat mai buna cu cat ea ridica niste intrebari profunde despre existenta umana, care formuleaza niste idei ce-l framanta si pe cititor.
Am vazut ultimele postari ale voastre. Carti citite si de mine, dar in adolescenta. Acum eu nu stiu ce varsta aveti, daca sunteti in perioada adolescentei e momentul sa-i cititi pe Karl May si Agatha Christie, adica genul de romane de aventuri si politist.
Intrebarea mea este daca nu doriti sa cititi si altceva, mult mai profund, carti ce te vor introduce in fascinantul univers la psihicului uman, un gen foarte agreat de mine de altfel.
IN acest caz, va rog mult de tot, ca un prieten, cititi cartea din linkul de mai jos. Nu veti regreta:

http://www.humanitas.ro/humanitas-fiction/imparatul-mustelor

PS. Poate ar fi bine sa existe un topic intitulat:
Va recomand o carte.
O zi buna prieteni.

aramis_13
04.04.2010, 19:15
christian, bună recomandare. la vârsta lor mai ales (amândoi fiind de un leat ...). le fac şi eu o recomandare, dar pentru mai târziu, peste vreo 3 ani: Cei goi şi cei morţi.

Georgian@
05.04.2010, 17:52
draga florin92 si lostjohn,
O carte este cu atat mai buna cu cat ea ridica niste intrebari profunde despre existenta umana, care formuleaza niste idei ce-l framanta si pe cititor.
Am vazut ultimele postari ale voastre. Carti citite si de mine, dar in adolescenta. Acum eu nu stiu ce varsta aveti, daca sunteti in perioada adolescentei e momentul sa-i cititi pe Karl May si Agatha Christie, adica genul de romane de aventuri si politist.
Intrebarea mea este daca nu doriti sa cititi si altceva, mult mai profund, carti ce te vor introduce in fascinantul univers la psihicului uman, un gen foarte agreat de mine de altfel.
IN acest caz, va rog mult de tot, ca un prieten, cititi cartea din linkul de mai jos. Nu veti regreta:

http://www.humanitas.ro/humanitas-fiction/imparatul-mustelor

PS. Poate ar fi bine sa existe un topic intitulat:
Va recomand o carte.
O zi buna prieteni.

ma alatur si eu pentru agatha christie, am citit cam tot ce am gasit de ea. karl may mai putin, insa agatha mi s-a parut geniala. mai ales ca pe vremea aceia citeam noaptea foarte mult... ma speriam si de propia umbra...haha

christianT
05.04.2010, 19:24
ma alatur si eu pentru agatha christie, am citit cam tot ce am gasit de ea. karl may mai putin, insa agatha mi s-a parut geniala. mai ales ca pe vremea aceia citeam noaptea foarte mult... ma speriam si de propia umbra...haha

Agatha Christie a fost fara indoiala o scriitore de romane politiste de top, cum la fel il putem considera si pe Sir Arthur Conan Doyle ce venea din aceeasi tzara cu marea scriitore.
Cine nu-l poate uita pe Sherlock Holmes? Unul din personajele preferate ale tineretii mele.
Da... Conan Doyle... dupa ce i-au murit atat sotia cat si fiul, a picat in depresie si s-a apucat de spiritism.
Exista si in literatura romana un caz asemanator care poarta numele de Bogdan Petriceicu Hasdeu, care dupa moartea Iuliei Hasdeu, geniala Iulia Hasdeu, s-a prabusit intr-o depresie din care nu si-a mai revenit, dupa care a scris cea mai stranie carte din cate am citit si care poarta numele de:
"Sic cogito", care este de fapt un dialog intre Petriceicu Hasdeu si fata lui decedata, care la 16 ani isi termina studiile la Sorbana... A murit la 18 ani din pacate...
IN carte, Iulia, din lumea mortilor, ii descrie tatalui ei cum isi doreste sa-i arate monumentul funerar.Ii da instructiuni si cum sa construiasca un castel la Campina, ba mai compune si o muzica. Exista si acuma, in spate capelei la Bellu mormantul poema al Iuliei Hasdeu, cum a fost denumit. Dupa ce am citit cartea m-am dus sa-l vad.
Stranie e viata cateodata, nu Georgiana??
Uite mai jos si un link catre cartea amintita, pe care eu o recomand, chiar daca am fost si raman un rationalist.

http://www.librariaeminescu.ro/isbn/973-120-025-5/Bogdan-Petriceicu-Hasdeu__Sic-cogito-Editie-bilingva

Ben
14.04.2010, 17:09
Quo Vadis de Henryk Sienkiewicz

Un roman inspirat din persecutiile crestinilor in timpul lui Nero.

christianT
14.04.2010, 20:43
Quo Vadis de Henryk Sienkiewicz

Un roman inspirat din persecutiile crestinilor in timpul lui Nero.

Salut tinere prieten,

Marele scriitor polonez s-a inspirat dintr-o legenda crestina.
Se spune ca Sfantul Petre, incercand sa scape de persecutiile la care erau supus crestinii in Roma antica, s-a intalnit cu Iisus pe un drum pe langa Roma.
Sfantul Petre l-ar fi intrebat uimit:
"Quo vadis Domine?" (Incotro mergi Doamne?)
La care Iisus i-ar fi raspuns:
"Merg la Roma sa ma mai crucifice a doua oara."
Legenda spune ca rusinat, Sfantul Petre s-ar fi reintors la Roma unde a fost supus persecutiilor. Dupa cum poate stii, a murit crucificat cu capul in jos, spunand ca nu se cade ca el, un pacatos, sa fie crucificat la fel ca Mantuitorul sau. Ceea ce au si facut romanii chiar pe locul unde se afla Bazilica Sfantului Petre.
Eu iti recomand sa citesti:
"Hristos rastignit a doua oara", de Kazantzakis, o carte care mi-a marcat tineretea, eram tanar student la Constanta la marina, cred ca aproape de varsta cu tine.
Uite mai jos un mic comentariu. Cartea merita citita!

http://www.tomatacuscufita.com/2008/07/14/hristos-rastignit-a-doua-oara/

fl%rin
15.04.2010, 03:24
.......eram tanar student la Constanta la marina, cred ca aproape de varsta cu tine.
Christian, sa nu-mi spui ca ai terminat "Mircea cel Batran". Visul meu cand eram copil era sa fiu marinar, doar ca nu am putut urma liceul de marina (dupa care ar fi urmat facultatea probabil) pentru ca nu aveam note bune la purtare si parca nici media mea generala nu era suficient de mare. Am un prieten bun insa care a terminat "Mircea cel Batran".
Sunt off-topic, asa ca o sa spun si ultima carte citita: From these ashes - Fredric Brown.

Georgian@
15.04.2010, 05:20
Agatha Christie a fost fara indoiala o scriitore de romane politiste de top, cum la fel il putem considera si pe Sir Arthur Conan Doyle ce venea din aceeasi tzara cu marea scriitore.
Cine nu-l poate uita pe Sherlock Holmes? Unul din personajele preferate ale tineretii mele.
Da... Conan Doyle... dupa ce i-au murit atat sotia cat si fiul, a picat in depresie si s-a apucat de spiritism.
Exista si in literatura romana un caz asemanator care poarta numele de Bogdan Petriceicu Hasdeu, care dupa moartea Iuliei Hasdeu, geniala Iulia Hasdeu, s-a prabusit intr-o depresie din care nu si-a mai revenit, dupa care a scris cea mai stranie carte din cate am citit si care poarta numele de:
"Sic cogito", care este de fapt un dialog intre Petriceicu Hasdeu si fata lui decedata, care la 16 ani isi termina studiile la Sorbana... A murit la 18 ani din pacate...
IN carte, Iulia, din lumea mortilor, ii descrie tatalui ei cum isi doreste sa-i arate monumentul funerar.Ii da instructiuni si cum sa construiasca un castel la Campina, ba mai compune si o muzica. Exista si acuma, in spate capelei la Bellu mormantul poema al Iuliei Hasdeu, cum a fost denumit. Dupa ce am citit cartea m-am dus sa-l vad.
Stranie e viata cateodata, nu Georgiana??
Uite mai jos si un link catre cartea amintita, pe care eu o recomand, chiar daca am fost si raman un rationalist.

http://www.librariaeminescu.ro/isbn/973-120-025-5/Bogdan-Petriceicu-Hasdeu__Sic-cogito-Editie-bilingva

mi se pare foarte cunoscuta cartea, e posibil sa o fi citit-o in liceu macar.... tot ce zici aici imi suna cunoscut... hmm, tin minte ca la fel m-a impresionat profund toata poveastea asta.

christianT
15.04.2010, 16:37
Christian, sa nu-mi spui ca ai terminat "Mircea cel Batran". ...
Intocmai fratele meu intru necredinta. Promotia 1989. Intocmai ca si tine, si eu am avut probleme mari cu inscrierea, ma refer la nota la purtare, care in cazul meu a oscilat intre 7 si 9 tot liceul. M-a salvat o nota de 10 din clasa a 11 si recomandari calduroase pentru ca am fost luat brigadier la canal. Tinerii de azi poate nu stiu, dar pe timpul construirii socialismului, erai luat pur si simplu si dus sa muncesti pentru patrie si popor. Ii spunea munca patriotica iar ceea ce trebuia sa ne caracterizeze era avantul revolutionar comunist... Mda.
Eu cred ca a fost mai bine ca n-ai ajuns marinar. E o meserie foarte stresanta dar si foarte bine platita. Am reusit s-o fac timp de 7 ani, cu un salariu f. bun dar ajunsesem in final in pragul depresiei. Mai aveam putin si-mi puneam streangul de gat. Nu exagerez. M-am oprit la timp, iar banii castigati i-am folosit pentru a descaleca pe plaiurile mioritice canadiene. Fostii mei colegi, din cei care mai naviga si pe care-i consider niste eroi, cam 60-70% din totalul promotiei, castiga intre 3500 si 6 sau 7000 euro pe luna, in functie de postul ocupat, adica de la sef electrician trecand prin sef mecanic pana la comandant. Crede-ma insa ca nu m-as mai baga la asa ceva. Prefer un salariu mai modest aici in Canada. Noaptea dorm cu capul pe perna mea iar podeaua nu se misca.
Dar m-am luat cu vorba si nu vreau sa fiu off-topic.
Recomand cu caldura cartea "Oameni si soareci" de John Steinbeck

PS. Ce promotie prietenul tau??

Ben
17.05.2010, 16:19
Un oras plutitor-Jules Verne

Ben
19.05.2010, 18:45
Nemesis de Agatha Christie.

CristianT, am fost la biblioteca si am luat cartea recomandata de tine (Imparatul mustelor), iar saptamana viitoare ma voi apuca de ea.
Aramis_13, nici de recomandarea ta nu am uitat (Cei goi si cei morti), am intrebat de ea, dar se pare ca am ajuns prea tarziu si altcineva a imprumutat-o in locul meu. Am sa mai incerc.

santa lucia
04.06.2010, 08:00
Cateva recomandari si din partea mea:
Aldous Huxley: " Brave new World"
Gabriel Garcia Marquez: "Un veac de singuratate"
M.Preda: "Cel mai iubit dintre pamanteni"(intr-adevar roman total ! )
La Bruyere: "Caracterele"
Krishnamurti & D.Bohm: "Sfarsitul timpului"....
Dostoievski: "Crima si pedeapsa". "Idiotul", "Demonii"
Kahlil Gibran: "Darul iubirii, "Profetul"
Alvin Toffler: "Socul viitorului", "Al treilea val"
E.Cioran: "Revelatiile durerii"....
C-tin Noica: "Carte de intelepciune", "Povestiri despre om"
M.Eliade:"Huliganii", "Noaptea de Sanziene", "Nunta in cer", "Maitreyi", "Jurnal"
si sirul poate continua...
Lectura placuta !

JulianM
04.06.2010, 08:29
Eu am citit practic tot ce a scris d-na Lucia în mesajul anterior, exceptând cele de Huxley si Kahlil Gibran (ba chiar de mai multe ori unele din ele) ...

Asa ca în ultimele zile m-am delectat cu "Mexico 70, Jurnal sentimental", de Ioan Chirilă.
Nu e nici pe departe cea mai bună carte a lui, dar nu o citisem până acum (!).

(Despre cartea lui Preda: în 1989 am citit-o de 20 ori, d'ŕ capo al fine ...
Dar acum nu mai vreau să o citesc. Prefer să citesc mai degrabă "concesia făcută de Preda" sistemului de atunci, cea numită "Desfășurarea" ... puțin îmi pasă de "cine erau cei buni, cei răi..." , mie îmi place cum scrie Preda în acea nuvelă.

Pe Dostoievski l-am citit integral ("Crimă și Pedeapsă" de 6 ori, prima oară la 12 ani. Eu as recomanda și "Frații Karamazov", o carte ce am citit-o de 2 ori, prima oară în franceză ...)

In încheiere recomand iarăși "Castelul" de Kafka - romanul pe care l-am citit de vreo 200 de ori, un roman pt toate timpurile, vremurile, conditiile meteorologice...
Kafka e scriitorul meu favorit de 25 de ani. Dar nu as recomanda acum "Procesul". Vremurile sunt tulburi și câteodată e mai bine ca "simțurile să fie adormite" (LOL)... Mi-aduc aminte de un prof de română care, înainte de a recomanda "Demonii" (Dostoievski) unor persoane trecute de 25 de ani le întreba dacă trec cumva printr-o perioadă mai dificilă ... Cam în același fel nici eu nu recomand acum o carte extraordinară (fabuloasă) a lui Camus: "Omul revoltat" ...Bon ! Je vous laisse mnt. A bientôt ! )

:calcul:

santa lucia
05.06.2010, 06:07
Imbucurator,Julian !
...ca mi-ai "sustinut" recomandarile ! Surpriza placuta,cu atat mai mult, cu cat vine de la un barbat !
Voi reciti,la sugestia ta,Kafka ! Dar,parca m-as apuca mai degraba de "Omul revoltat", caci titlul mi se potriveste de minune !(Si nici nu l-am citit!) Via-a-vis de ce se petrece in tara...:punch:
Un placut sfarsit de saptamana,
Lucia

Ben
11.06.2010, 14:40
Ucigasul ABC-Agatha Christie in paralel cu Imparatul mustelor pe care nu l-am terminat fiind un roman foarte greu de citit. Ma inec in descrieri si in monotonie. Actiunea nu curge. Cel putin pana acum.

Ben
20.07.2010, 09:34
Aramis, am inceput sa citesc romanul ce mi-l recomandasi. E destul de interesant.

http://i944.photobucket.com/albums/ad283/lostjohn_2009/Ceigoisiceimorti.jpg

P.S. pun pariu ca l-ai citit pe cand erai in armata :d

Ben
07.09.2010, 16:53
Nasul de Mario Puzo

http://i944.photobucket.com/albums/ad283/lostjohn_2009/godfather.jpg

angela
19.09.2010, 18:02
Ultimele carti pe care le-am citit in limba romana au fost cartile lui Cezar Giosan. Prima carte a fost " 7 ani de America" si a doua " Americanul" . Personal imi place enorm stilul lui de a scrie, iar acuma citesc o gramada de carti dar cand am chef sa rad putin, sa ma destind citesc blogul unui roman din Virginia :), e super blogul

MirceaGiosan
04.01.2011, 14:24
Pentru pareri interesante in domeniul literaturii, va asteptam si pe www.ceascadecultura.ro
Articole aromate numai bune de servit impreuna cu o ceasca de cafea sau ceai si un croissant cu unt.
Sau puteti vizita pagina noastra de Facebook: http://www.facebook.com/home.php#!/pages/Ceasca-de-Cultura/160314023994899

Va asteptam cu drag!

kiddy
12.01.2011, 09:05
"Noapte buna copii" de Gheo Radu Pavel

In ciuda titlului, sa nu credeti ca e de citit seara, tancilor.
Celor care au fost deopotriva pionieri si utecisti, si stiu ca sunteti multi pe-aici, le-o recomand. Acum nici sa credeti ca ar fi vorba despre vreun eseu de socialism stiintific. Nu. :P

E vorba de o interesanta incursiune in timp, un bun prilej de a privi retrospectiv la viata noastra, de a ne reaminti de anii copilariei si adolescentei (cu rigorile acelor vremuri), de valorile si idealurile ce le aveam, de promisiunile ce ni le faceam la terminarea liceului, de prieteniile ce s-au legat si dezlegat, de inceputurile de drum in viata si sa ne privim unde suntem astazi.
Pe langa subiect, mi-a placut si stilul autorului, direct, fara un vocabular elaborat, reusind sa tina atentia treaza pana la sfarsit.

Ben
20.02.2011, 15:26
Morometii-Marin Preda

kiddy
20.02.2011, 22:42
Mariane, pentru ca stiu ca te-nvarti nu departe de Calea Victoriei, Ravene, pentru toate fotografiile cu Bucurestiul din perioada interbelica ce le-ai postat, va recomand "Troica amintirilor (sub patru regi)" de Gheorghe Jurgea-Negrilesti. Daca nu v-a trecut deja prin maini... Excelenta!
Sper sa fiti de-acord cu mine.

Si tuturor celor ca va place istoria noastra, cu predilectie din acea perioada, v-o recomand.

jad_atl
24.02.2011, 12:43
Buna,

uite eu tocmai am citit Angelologia – Danielle Trussoni , este un roman fascinant in genul celui Inger si Demon sau Codul lui DaVinci...de altfel ar mai fi si Jocul cu margele de sticla sau Pendulul lui Foucault...;)

christianT
09.08.2011, 17:47
citesc in aceasta perioada o carte care ma incanta peste masura, atat de bine este scrisa si structurata. O carte care o recomand tuturor colegilor mei de pe forum. Este si prima carte care o citesc in engleza, pentru ca mi-am propus de acum incolo sa citesc numai in engleza, franceza am s-o las pentru cativa ani deoparte. O carte voluminoasa, in formatul digital (pdf) pe care-l posed, are 1944 pagini!!

Uite despre ce carte a vorba:

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Pillars_of_the_Earth
(http://en.wikipedia.org/wiki/The_Pillars_of_the_Earth)
Pentru cei care citesc in romaneste, vestea buna este ca a aparut si in traducerea romaneasca:

http://www.librariabucuresti.com/Carti-Stalpii_pamantului-6470.htm
(http://www.librariabucuresti.com/Carti-Stalpii_pamantului-6470.htm)
PS O carte care i-o recomand din suflet lui Ben.

Ben
19.02.2012, 17:19
Partitiones Oratoriae - Cicero

christianT
19.02.2012, 17:43
1Q84 by Haruki Murakami.

Am cartea in engleza in fisier epub pentru cine e interesat.

roxy2012
20.02.2012, 14:48
de fapt winetou a fost cea mai vanduta carte ,vreodata, in germania. Buna alegere! de acord, are nota 10!

Da..adevarat

derma
28.05.2012, 11:53
citesc in aceasta perioada o carte care ma incanta peste masura, atat de bine este scrisa si structurata. O carte care o recomand tuturor colegilor mei de pe forum. Este si prima carte care o citesc in engleza, pentru ca mi-am propus de acum incolo sa citesc numai in engleza, franceza am s-o las pentru cativa ani deoparte. O carte voluminoasa, in formatul digital (pdf) pe care-l posed, are 1944 pagini!!

Uite despre ce carte a vorba:

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Pillars_of_the_Earth
(http://en.wikipedia.org/wiki/The_Pillars_of_the_Earth)
Pentru cei care citesc in romaneste, vestea buna este ca a aparut si in traducerea romaneasca:

http://www.librariabucuresti.com/Carti-Stalpii_pamantului-6470.htm
(http://www.librariabucuresti.com/Carti-Stalpii_pamantului-6470.htm)
PS O carte care i-o recomand din suflet lui Ben.

Abia ce am terminat "Starship Troopers" de Robert Heinlein (filmul este un fel de trailer realizat de amatori) si cautam ceva nou de citit. Dupa ce am vazut articolul de pe wikipedia m-am hotarat sa incerc The Pillars of the Earth, multumesc mult christian

otiliadamian
19.01.2015, 10:16
Recomand tuturor cartea "Natasa, barbatii si psihanalistul" de o scriitoare contemporana din Romania - Natasa Alina Culea. Cartea este pe Amazon https://www.createspace.com/5259985?ref=1147694&utm_id=6026&fb_action_ids=768178543261688&fb_action_types=og.likes

aramis_13
19.01.2015, 21:58
Recomand tuturor cartea "Natasa, barbatii si psihanalistul" de o scriitoare contemporana din Romania - Natasa Alina Culea. Cartea este pe Amazon https://www.createspace.com/5259985?ref=1147694&utm_id=6026&fb_action_ids=768178543261688&fb_action_types=og.likes
ai nu zău? care-i baiu tanti, nu-ți iese pasiența, nu se vinde destul de repede? te-au pus editorii să-ți faci reclamă?