PDA

Arată versiune întreagă : Din Montreal in Calgary

dana_pascan
30.10.2004, 05:52
Salut voua,

In prezent sunt in SUA, impreuna cu sotul meu, viza de schimb cultural. Mai avem de stat aici o vreme...dar ne-am depus actele pentru Canada.Deoarece eu lucrez intr-o companie internationala destul de puternica, am sanse mari sa obtin un transfer in Canada, o data ce primim viza de rezidenta.

Am aplicat pentru Canada aici in SUA, pentru partea franceza, deoarece timpul de procesare e mai scurt si actele sunt mai putine, iar pentru mine si franceza si engleza sunt la fel de "la indemana"!

Insa....o data vazuti cu viza canadianain mana, vrem sa plecam spre partea engleza.

Din cunostiintele voastre...exista vreo restirictie in acest sens? Exista vreo lege care sa ne oblige sa stam in Quebec o anumita perioada de timp? Ce alte implicatii pot apare?

Va doresc o zi buna tuturor!

sauzimdebine
30.10.2004, 07:19
din cate am auzit de la altii, nu este nici o problema cu aceasta mutare. de fapt poti merge direct in partea engleza. nu se semneaza nicaieri o clauza precum ca va trebui sa locuiesti in partea franceza si mai mult viza de emigrare este emisa de statul numit inca Canada.

dana_pascan
30.10.2004, 11:06
Asa m-am gandit si eu...Canada e un singur stat iar viza trebuie sa fie aceeasi, indiferent de pe care parte o obtii. In plus statutul obtinut prin viza este de Resident Canada si nu de Rezident Quebec!

Totusi.....am auzit o varianta, cum ca, daca ai aplicat pe partea franceza si apoi te muti pe cea engleza si ajungi in situatia de a fii nevoit sa ceri ajutor social, nu ti se acorda!

Stie cineva ceva, legat de asta?

Michelle belle
24.02.2005, 16:30
Legenda; nu este adevarat! O data intrat in Canada, te stabilesti unde doresti, fara nici o legatura cu locul pentru care ai efectuat formalitatile. La ajutorul social poti firefuzat pe alte considerente, dar nicidecum din cauza faptului ca ati aplicat pentru o alta provincie. Si va vorbesc in calitate de fost agent de ajutor social (am exersat 3 ani aceasta meserie, in cadrul guvernului provincial din Quebec). Deci sa nu aveti nici o teama de a aplica pentru Quebec si de a merge, la sfirsit, in alta parte. Succes!

ovex
28.02.2005, 01:13
ViZA pe care o primiti este VALABILA IN TOATA CANADA (este viza federala)doar ca n-o sa beneficiati de unele facilitati ex:cursuri de limba gratuite etc.

Numai bine!