PDA

Arată versiune întreagă : intrebare pt. cunoscatorii realitatii CA

antonie
17.07.2005, 08:04
Salut tuturor romanilor si celor ce se simt asa!

Am oproblema si va cer ajutorul, celor ce cunoasteti realitatea vietii in California : sotia mea, studenta in anul 5 (spre~) la Stomatologie, lucreaza da 2 saptamani in statul MN, avand viza J1, pe perioada vacantei . Sint 2 probleme :

- acolo unde lucreaza acum castiga f. putin pt. ca are un program scurt iar alt job nu a gasit (inca), nai ales ca :

- gandul cu care a mers in SUA a fost (si)acela de a ajunge la Sf. Ioan Maximovici, ale carui moaste se afla in San Francisco , si cu cat castiga in 2 luni jumatate nu va avea bani nici sa faca o calatorie pana acolo, cu atat mai putin sa acopere cheltuiala de pana acum .

Rezolvarea mi se pare a fi : gasirea unui loc de munca in CA, full time (macar).

Daca ma puteti ajuta cu informatii si sfaturi va multumesc de pe acum.

antonie
18.07.2005, 10:57
Buna ziua tuturor, din nou !

Nici un cunoscator sau nu a ajuns nimeni pe la net?

sorin
18.07.2005, 12:49
Nu-s din California, dar pot sa-ti spun ca vizele J1 (Work&Travel) se dau pe 4 luni, ceea ce cred ca deja stii.

In alta ordine de idei, nu cred ca se poate lucra cu acesta viza decat pentru organizatia care a sponsorizat viza, orice alta varianta insemnand munca la negru.

GNChicago
18.07.2005, 18:36
Poate gasim o cale daca scormonim putin prin legea asta, doar in cazul asta particular cred ca s-ar putea face ceva legal ptr ceva extra-cash.

antonie
19.07.2005, 08:21
Buna ziua tuturor !

Multumesc pt. raspunsuri.

D-ul Sorin, viza J1 se da pe peioada vacantei, (maxim pe 4 luni, parca , intr-adevar). Dar asta caut(a) ! DE lucru pt. inca 2 luni, atat cat mai are vacanta: " lucreaza da (de)2 saptamani in statul MN, avand viza J1, pe perioada vacantei". De lucrat , poate lucra oriunde (cu cateva restrictii, printre care si aceea de a lucra in domeniul medical, dar am dat informatia asta cu gandul ca poate lucra intr-un domeniu "colateral ", adica sa aiba grija de batrani sau mai stiu eu ce, oricum (si) altceva decat de a matura, spala). Despre lucrul la negru, stiu ca in State nu prea-i de gluma cu asta... Multumesc de atentie.

D-ul GNChicago : multumesc, o sa-i transmit (i-am transmis deja).

sorin
19.07.2005, 09:48
Antonie, iti doresc nespus sa-i gasesti ceva pentru 2 luni, dar aceasta este o perioada cam scurta si o sa fie mai dificil, mai ales prin prisma faptului ca esti presat de timp, plus cheltuieli cu transportul pana in CA si faptul ca acolo este viata mai scumpa. Cantareste foarte bine avantajele si dezavantajele si dupa aceea ia o hotarare.
Si inca ceva

GNChicago
19.07.2005, 12:12
Domnul Sorin oare cum se prescurteaza: Domnul?

Stiu ca si mie mi-a fost greu la inceput sa merg pe first name basis, dar acum....George W., Condi Rice, etc..... Asta nu inseamna ca nu am respect fata de cel pe care il iau on first name basis.

Sper ca maine seara sa rasuflu mai usurat....

sorin
19.07.2005, 12:34
Domnul Sorin oare cum se prescurteaza: Domnul?

Mai greseste omul din viteza, nu-i bai ca a mancat un "n", noi tot l-am inteles smileys/smiley2.gif

Sper ca maine seara sa rasuflu mai usurat....

Ai luat cumva bilet la loterie? smileys/smiley36.gif

GNChicago
19.07.2005, 18:01
N-am prea mai folosit prescurtarea asta cam de multisor, deci se termina in nul, are D urmat de o liniutza, si in final am economisit sa scriem pe "o", mare economie.....dar asta este e a noastra, ne-am nascut cu ea si bogata in toate cele.

De fapt si cind scriem folosim tz in loc de t cu codita, sh in loc de s cu coditza, etc...Stiu ca exista si programe sa scrii corect cu caractere romanesti, dar aici apare si problema cind trimiti prin e-mail ceva, computerul meu nu se intelege cu celalalt si in loc de literele scrise, apare altceva.Nea bill Gates nu prea ii pasa de noi.

Am si uitat de milioanele de la loto fiind extrem de ocupat la lucru, dar sper ca maine sa ma mai eliberez.

Oare de ce oamenii astia se zbat sa cistige sute de milioane? Atunci cind premiul e de numai un milion, nu le ajunge?

Cred ca m-as multumi doar cu un milion! Nu cumva poti sa ma imprumuti cu unul sau doua?

Nu uita de bagaje!

antonie
25.07.2005, 10:05
Buna ziua din nou !

Am mai trecut pe aici insa nu am avut ce sa raspund.

Multumesc de ajutor..