PDA

Arată versiune întreagă : Unde in LA ?

nilda
11.05.2009, 01:30
Salut tuturor !

Eu si sotul meu am castigat Loteria Vizelor si urmeaza sa ne stabilim in zona Los Angeles.
As vrea parerea voastra.
Unde ?
Am venit aici acum o luna, am vizitat toata California, ne-a placut si vrem sa ne mutam definitiv in zona LA incepand cu septembrie.
Ne-am tot plimbat prin zona, cel mai mult ne-a placut in Santa Monica.
Mi-ar prinde bine parerea celor ce locuiesc deja aici.
Dorim sa inchiriem un apartament de 1 dormitor cu o chirie care sa nu depaseasca 1300-1500 dolari.
Ne-am tot uitat pe craigs list, am gasit o sumedenie de locuinte, cu diferite locatii...doar ca pentru noi toate sant necunoscute, habar n-avem unde e zona buna, unde e zona periculoasa....
Voi ce spuneti?

regheni_mia
06.07.2010, 12:32
buna ziua,
imi puteti spune va rog in ce zona v-ati hotarat sa va mutati? cum vi se pare pana acum viata in SUA? Cat de scumpe sunt chiriile? Cam cat cheltuiti pe luna (amandoi)?
Va multumesc anticipat,
Mia Regheni

Mastersed
19.10.2010, 05:13
Buna tuturor.

De curand am aplicat si eu impreuna cu sotia la loteria vizelor.
Mentionez ca am 31 ani, (sotia are 27) si avem un copil de un an si jumatate.
In eventualitatea in care vom fi printre cei "norocosi", eu si cu sotia ne-am gandit sa incepem o noua viata in zona L.A.
Din acest motiv as dori sa stiu cat mai multe detalii despre aceasta zona si anume:
Unde si daca sunt comunitati de romani? Daca nu sunt comunitati, ce zone recomandati pentru stabilirea initiala (in ideea de a gasi cat mai repede un job)
Orasele cu chiriile, dar in acelasi timp infractionalitatea cat mai scazute (de evitat si comunitatile de culoare)
Cum este clima anuala?
Cum este piata locurilor de munca? Ce job-uri sunt cautate mai mult?
Ce venituri ar trebui pentru un trai decent?
Care e treaba cu cutremurele, am inteles ca sunt destul de des!
Cum este traficul in zona LA? Se poate circula ok si cu mijloacele de transport in comun?
Permisul romanesc este valabil in state? sau trebuie schimbat/echivalat sau ceva de genul?
Si orice alta informatie este bine-venita!

Mastersed
19.10.2010, 07:22
Ok. Mai multe detalii despre zonele (cartierele) din LA am gasit aici.

http://www.frommers.com/destinations/losangeles/0014020048.html

Dar as fi vrut sa stiu care din ele (excluzand Hoollywood, Beverly Hills etc) sunt mai ieftine ca si chirii.

De asemenea, o harta mai detaliata cu zona LA, si specificatii demografice am gasit aici:

http://www.laalmanac.com/geography/ge30ba.htm

Se pare ca nu prea sunt oameni de culoare in zona LA.

Inca o intrebare pentru cei care stiu:
In state, la angajare, se pune accent mai mare pe studii (diplome, cursuri etc) sau pe experienta in munca?

Eu am absolvit Facultatea de contabilitate si informatica de gestiune, pe diploma mea de licenta scrie "economist". Se poate echivala cumva in state? Ce trebuie facut?
Partea mai proasta e ca nu am lucrat niciodata ca economist.

De fapt, lucrez de 8 ani in vanzari, ultimii 4 in domeniul auto. E asta un avantaj sau dezavantaj?

sorin
19.10.2010, 08:10
De curand am aplicat si eu impreuna cu sotia la loteria vizelor.
Nu crezi ca e prematur sa pui astfel de intrebari? Daca o sa castigi, o sa ai timp berechet sa afli astfel de informatii, mai ales ca sunt mai multi forumisti din zona LA pe aici.

Mastersed
19.10.2010, 08:47
Nu crezi ca e prematur sa pui astfel de intrebari? Daca o sa castigi, o sa ai timp berechet sa afli astfel de informatii, mai ales ca sunt mai multi forumisti din zona LA pe aici.

Ok.
Revin cu intrebari in cazul in care o sa castig.
Scuze daca am deranjat pe cineva.

tutoringinla
19.11.2010, 17:21
Nilda, nu sunt sigura daca de cand ai postat intrebarea pe forum ai ajuns deja in Los Angeles si daca raspunsul meu mai este de actualitate, dat poate mai este inca de interes pentru altii.
Zona Los Angeles este enorm. Are mai mult de 8 milioane de locuitori si o suprafata de peste 125 de km in diametru. Asa ca locuinta as alege-o in functie de munca. Desigur ca intai trebuie sa vii, sa stai undeva si apoi sa gasesti de munca. Daca ai vreo cunostinta, prieteni, rude la care sa stai o perioada, ar fi ideal.
Iti spun asta pentru ca apartmentele sau casele se inchiriaza in general pe 6 luni sau un an. De asemenea, chiriile difera in functie de zona. In general, in San Fernando Valley sau San Gabriel Valley (Pasadena, Glendale) chiriile sunt ceva mai mici decat in Los Angeles. Cu cat te apropii de ocean, cu cat chiriile sunt mai mari, dar sunt si zone precum Torrance unde sunt mici si apropiate de ocean.
In privinta sigurantei, ar trebui evitate South LA, East LA, Compton, Inglewood. Sunt zone cu reputatie proasta.
Mult succes.

Julia13
04.05.2011, 00:22
Am decis sa ne mutam si noi in LA area, insa ma tot uit pe craiglist, citesc pe city data, yelp, pareri..voiam sa va intreb pe voi care locuiti deja acolo si cunoasteti pulsul de la fata locului, ce zona nu foarte departe de aeroport recomandati, noi ne-am orientat spre Santa Monica, Berverly H. Venice, am citit ca sunt safe(avem un copil mic si e musai sa fie safe ca vreau sa ma pot plimba linistita pe langa casa), predomina albii si dragute ca orase, aprope de magazine, si nu trafic exagerat. ESte trafic exagerat din aceste zone spre aeroport, al meu sot calatoreste mult cu jobul si e nevoie sa fim pe langa aeroport. Multumesc anticipat pentru orice raspuns.

drivefast
05.06.2011, 10:21
daca inca mai astepti o opinie, ia o harta si urmareste-ma cu degetu :) cam oriunde la nord de aeroport si la vest de 405 e ok. daca vrei sa mergi mai spre est, atunci incearca sa ramii la nord de 10, si esti ok cam pina prin hollywood. apartamente bune sint, in ordinea preferintelor (si din pacate si a preturilor), in brentwood, santa monica, playa del rey, venice. incearca acum repede in jurul UCLA-ului, ca se termina scoala.

daniel_arad
03.01.2012, 03:54
Buna sunt din Arad, am 19 ani si visez sa vizitez LA, am ceva bani insa sunt la facultate si in curand vine vcanta si as vrea din tot sufletul sa imi vad visul cu ochii.as vrea sa iau legatura cu romani stabiliti acolo, pentru ca vreau sa vin acolo prin facultate cu viza pe perioada determinata si as vrea sa cunosc pe cineva, va rog ajutati cun id cu o adresa ceva pls.