PDA

Arată versiune întreagă : Durata obtinerii cetateniei

28.10.2004, 05:04
<DIV>Din cite am auzit durata obtinerii cetateniei,din momentul in care aplici ,difera de la stat la stat.</DIV>
<DIV>Exista vreo statistica cu care ne poti ajuta? de exemplu aici in DC si MD merge foarte repede ,din momentul in care ai aplicat in 6 luni ai cetatenia.Dar in VA se asteapta si 12 luni sau mai mult.Ma intrebase cineva din FL unde se spuen ca dureaza mult daca sa se mute aici in DC sau MD ca sa obtina mai repede cetatenia. Multi forumisti sint din IL , CA sau NY ,acolo cit dureaza?</DIV>

sorin
28.10.2004, 07:39
In IL merge bine (6-7 luni probabil), dar fereste-te de NY. Stiu unii care s-au mutat din NY numai sa ia cetatenia mai repede in alt stat. De CA n-am idee.

28.10.2004, 08:02
Mersi. Pesoana care a intrebat era din FL unde cica se asteapra vreo 12 luni daca nu mai multsmileys/smiley18.gif

didulina
28.10.2004, 08:34
sorine,cetatenia se ia in 6-7 luni?dupa ce ai aplicat? sau te cheama la primul interviu unde iti emite-daca esti oksmileys/smiley2.gif-green card conditional dupa care trebuie sa re-aplici dupa aproape 2 ani pt cel permanent?

sorin
28.10.2004, 08:50
Didulino, vorbeam de cetatenie ca rezident permanent cu green card, deci cazul celor veniti cu loteria de exemplu. Green cardul in primesti f. repede cand ajungi, iar pt. cetatenie poti sa aplici dupa 5 ani de rezidenta in State. Din momentul aplicarii pt. cetatenie pana te face cetatean dureaza aprox. 6 luni, daca eviti statele cu probleme unde poate dura un an.

Pentru cei casatoriti cu cetateni americani am impresia ca se poate aplica dupa trei ani de la obtinerea green-cardului.

didulina
28.10.2004, 08:53
smileys/smiley20.gif

ok!

browneyes
30.10.2015, 22:37
Mai depinde de dosar, daca ti-ai luat un avocat sa te reprezinte si tot ce reprezinta statutul tau din momentul in care ai luat GC pina acum. La noi nu e o durata standard, noi de exemplu avem probleme mari cu Mexic aproape si poate decala cu luni intregi termenul, necontrolat. A fost o perioada lunga chiar in care toate dosarele au fost inghetate" din cauza cecerilor legale de sedere si de cetatenie. Vorbesc despre Texas.