PDA

Arată versiune întreagă : SFAT!!!Cumpot sa ma stabilesc la Hollywood???

alexandruta
09.05.2009, 06:46
Am 25 ani si in vara aceasta o sa-mi i-au diploma(Spiru Haret Finante Banci) si gandul meu este sa merg in State(Hollywood ca prietenul meu are frati acolo) ,am viza (si prietenul meu)obtinuta aici in Irlanda pe 10 ani insa am inteles ca e complicat tare cu green cardul...ceva bani avem 70 000 euro si prietenul meu 100 000 si ne-am gandit chiar sa deschid ceva...gen cofetarie mica...cine ar putea sa-mi dea cateva detalii in legatura cu grren cardul si posibilitatea deschiderii unei mici afaceri.(chestia cu casatoritul nu ne prea place ca noi speram sa ne casatorim acolo...noi doi:) MULTUMESC
Fratii prietenului meu au restaurant deschis la Hollywood si firma de constructii ca sunt de 15 ani acolo si ei sunt ok si ne-ar ajuta si pt green card ceva de genul sponsorizare pt green card insa ce se intampla daca stam mai mult de 6 luni .....?
Multumesc si astept orice fel de informatie referitoare la problema mea!

shogunelu
09.05.2009, 08:52
Green card nu prea poti sa iei decat prin casatorie, sau foarte greu (mai ales in vremurile astea) printr-un potential angajator.

E foarte bine ca aveti bani, dar fara statutul legal e mai complicat cu potentialul business. Nu prea sunt nici vremuri de deschis noi afaceri, cand si alea bine infipte se duc in cap.

Hollywood-ul e pestrit, parte din el e misto (West), parte e nashparliu (North).

Poate ar fi mai intelept sa mergeti si sa stati acolo o perioada, sa vedeti in primul rand daca va place si in plus sa evaluati variantele chiar de la fata locului, e cu totul altceva.