PDA

Arată versiune întreagă : viza turistica pt parintii castigatorilor

cristian
16.07.2005, 04:45
Am obtinut viza in urma interviului...suntem casigatori ai Loteriei si urmeaza sa plecam in State. Deoarece avem o fetita de numai 4 luni si jumatate ne intrebam cat de curand pot veni parinti mei in vizita. Am auzit ca se dau vize pe 10 ani cu drept de sadere in SUA de 6 luni!?!? Se refera la sase luni pe an sau sase luni si o intrare in tara dupa care se pot reintoarce?
va multumesc anticipat pt rasunsuri!

sorin
16.07.2005, 05:43
Felicitari pentru viza!! Viza de vizitator pe 10 ani ii da dreptul timp de 10 ani sa intre nelimitat in SUA, dar durata de sedere la fiecare vizita nu trebuie sa depaseasca 6 luni. Dupa ce au parasit SUA dupa 6 luni, se pot reintoarce. Inainte mergea sa tragi o fuga pana in Canada sau oriunde si sa te reintorci chiar dupa o zi si-ti prelungea pentru alte 6 luni, dar de cand cu 11 Septembrie nu prea mai merge, asa ca un drum in Ro e mai sigur si apoi sa se intoarca. Iti spun eu din experienta, ca parintii abia asteapta sa se mai intoarca un pic si in Ro din cand in cand smileys/smiley2.gif

GNChicago
16.07.2005, 08:33
Cererea parintilor sa nu fie bazata pe nevoia voastra ptr babysitter, ptrca atunci functionarul american priveste asta ca un employment, ca ar lua jobul unui american.

Am auzit asta de la altii, de aceea cind vin o pereche de parinti si apoi fac schimbul cu cealalta pereche. Va trebui sa aiba totusi de un AOS.

SUCCES!

cristian
18.07.2005, 11:33
Inca o mica intrebare pe aceasta tema.....

Cam la cat timp de la data intrarii noastre in State le putem face o invitatie parintilor? (Unii zic ca doar dupa un an de la aceasta data.....)

sorin
18.07.2005, 12:07
Dupa ce intri in State, trebuie intai sa-ti gasesti o slujba, pentru a putea dovedi ca ai venituri cu care sa-ti intretii familia si oaspetii (in cazul tau parintii), plus faptul ca trebuie sa trimiti si o adeverinta de la firma la care lucrezi printre alte acte necesare parintilor pentru a obtine viza. Nu cred ca e nevoie sa astepti un an, dar e bine sa verifici la consulatul SUA din Bucuresti pentru a fi sigur.

Asa cum spune mai sus si GNChicago, atat tu, cat si parintii la interviu, trebuie sa spuna ca vin in vizita doar sa va vada pe voi si sa viziteze, in nici un caz ca vin sa aiba grija de copii.