PDA

Arată versiune întreagă : Canada cu bune şi rele

fifi
15.04.2009, 05:05
O să vă povestesc aici câteva din lucrurile despre Canada din perspectiva experienţei mele sau a altora. Ştiu că poate mulţi nu sunteţi interesaţi de aceste aspecte dar pentru posibilii aspiranţi la emigrare poate prinde bine.

O să încep cu un incident recent. Criza economică mie nu mi s-a părut aşa dodoloaţă cum vorbea lumea din cauză că la noi în companie toate mergeau destul de binişor. Am avut şi noi o perioadă mai înceată din cauza altor clienţi dar ne-am revenit apoi. Şeful meu avut nevoie să angajeze un bărbat pe post de ajutor general şi pentru că era nemulţumit de ce oameni îi trimitea o agenţie s-a hotărât să pună el un anunţ direct pe website ul de job uri. Anunţul era deplorabil, nu se cerea calificare, salariul minim pe economie, dar a mentionat că presupune şi ridicarea unor greutăţi...

Între orele 10AM şi 4PM a primit 164 de email uri cu CV uri de la oameni care aplicau pt acel post. A fost şocat şi el şi a spus că aşa ceva nu vazut niciodată. Nemaifăcând faţă mi le-a trimis mie pe toate să mă uit peste ele şi să chem la interviu pe câţiva care par mai buni. M-am uitat pe jumate din ele ieri şi ca o veste bună totuşi, până acum nici un nume de român.

usdream
16.04.2009, 21:59
"M-am uitat pe jumate din ele ieri şi ca o veste bună totuşi, până acum nici un nume de român."
Asta e pentru tine o veste buna ? sau o simpla constatare ?

fifi
17.04.2009, 02:47
Da, este o veste bună, aşa cum am spus anunţul este printre cele mai deplorabile, muncitor necalificat într-o fabrică de asamblare a pieselor electronice, care mai implică şi efort fizic după statul în picioare 8 ore, salariul minim, (pe Ontario abia acum a crescut de la $8.75 la $9.50) ce bărbat îşi poate întreţine familia cu astfel de loc de muncă, pentru că nici nu acceptă copii abia ieşiţi de pe băncile şcolii.

Am spus că e o veste bună că nu este nici un aplicant român în sensul că românii din Toronto, chiar şi cu această criză, ori nu şi-au pierdut locurile de muncă, ori îşi caută ceva mai bun. Dacă era vreun nume de român, fii sigur că-i acordam prioritate dar în acelaşi timp, faţă de alţii îi spuneam şi dezavantajele şi dacă era cu adevărat disperat îl recomandam pe el prima dată. De mult timp mă roagă şeful să-i aduc pe cineva român dacă ştiu că e om serios, totuşi, românii veniţi în Canada, au majoritatea facultate şi nu aspiră la astfel de locuri de muncă, nici chiar pentru început.

usdream
17.04.2009, 05:56
Fifi, acum ca e dimineata am inteles ceea ce ai vrut sa spui cu "vestea buna". Multumesc

blueman99
21.05.2009, 11:56
:)buna ziua
stie cineva cumva..
ce viza trebuie pt canada?
[/URL][URL="http://www.discountstacks.com/home.cfm"]
(http://www.veggie123.com)

fifi
22.05.2009, 13:49
:)buna ziua
stie cineva cumva..
ce viza trebuie pt canada?

(http://www.discountstacks.com/home.cfm)

Bună să-ţi fie inima, dar cred că ai greşit topicul. Pt Canada sunt multe „vize”, trebuie mai întâi să ne spui de ce vrei să vii în Canada, cât vrei să stai şi ce vrei să faci aici ca să ştim cum să te îndrumăm.

fifi
04.07.2009, 00:23
usdream, până la urmă am angajat o româncuţă, a spus şi spune că avea nevoie de acest loc de muncă, e de o săptămână deja şi văd că încă-i place, eu o să am grijă de ea cât voi fii acolo, atât cât pot. :)

usdream
04.07.2009, 04:19
Ma bucur pt ea de 2 ori. Prima data pt ca gasit ce cauta , si a doua oara pt ca te are pe tine acolo.

didicj
09.11.2009, 15:18
Ma bucur sa vad ca sunt si romani care ajuta alti romani. Fifi, as vrea sa vorbesc cu tine, dar mai private daca se poate. Vreau sa plec si eu din tara asta minunata , Romania si m-am gandit la canada, si poate ma poti ajuta tu. Iti dau oa dresa de mail unde sa-mi scrii, sau imi dai tu oa dresa de-a ta si te contactez eu? Anunta-ma. Merci

fifi
09.11.2009, 16:42
Te ajut cu plăcere dacă pot, nu e nevoie de adrese de email, putem discuta în particular şi aici, în partea de sus, dreapta a paginii de forum găseşti „Private Messages”, dă click pe el şi trimite-mi mesaj acolo.

pacha88
16.01.2010, 23:41
Felicitari , ma bucur ca inca mai exista si astfel de Oameni !

B25
17.01.2010, 10:33
In cele mai multe cazuri, emigrarea in Canada este echivalenta cu legarea la cap fara sa te doara.

Tara frunzei de artar nu reprezinta nici pe departe ceea ce pare, privita din Romania.
Peste tot vezi: gunoaie, mizerie, strazi deteriorate, saracie, masini la mina a doua, etc.
Dupa ce, in scurt timp, constati ca nici de lucru nu se gaseste incepi sa te intrebi ce ai realizat plecind peste ocean.
In cele mai multe cazuri raspunsul este simplu: NIMIC.

Fata reala a Canadei o puteti viziona aici: canada.php0h.com

TFlorin
14.03.2010, 17:56
Pe multi poate nu intereseaza,pe altii poate ajuta ... altii poate citesc doar din curiozitate...

Cu ceva timp in urma (aprox 2 sapt) "navigam" pe internet din plictiseala si m-am trezit ca citeam de cateva ore bune site-uri referitoare la emigrarea in Canada...Via Canada prezenta emigrarea si viata in Canada in asa fel incat m-a facut sa completez formularul on-line pentru a vedea daca sunt sau nu eligibil.
A trebuit sa astept o saptamana pentru a primi raspunsul pe mail si pentru ca nu mai aveam rabdare sa aflu rezultatul am incercat sa aflu "marele raspuns" de la un canadian veritabil (http://www.canadavisa.com/) in 24 ore.
Foarte prompt omul...a doua zi primesc raspunsul pe mail "nu sunt eligibil" - fara o motivatie,dar cu 3-4 linkuri unde m-am putut documenta si am inteles ca am acumulat 62 pct din cele 67 necesare.(oricum mi s-a spus ca as putea fi eligibil daca obtin o oferta de munca de la un angajator canadian).
M-am pus pe cautat job-uri in Canada si am ramas placut surprins ca exista foarte multe ... unele chiar pe domeniul si experienta mea (asa ca mi-am actualizat resume-ul am inceput sa imi contactez fostii angajatori pentru scrisori de recomandare ca sa-i impresionez pe canadieni).
Intre timp,am primit raspunsul de la Via Canada...stupoare!
La ei eram eligibil si in plus m-au invitat la interviu peste 2 luni,in Mai.I-am contactat telefonic si am pus ceva intrebari pentru ca in mail spuneau ca trebuie sa am la mine 460 EUR sau 750 CAD (suma nu foarte mare dar eu sunt mai suspicios din fire).
Le-am spus ca eu mi-am facut punctajul si ca nu sunt eligibil (imi mai trebuiesc 5 puncte),insa ei m-au "linistit" si mi-au spus ca sunt peste 50 programe de emigrare in Canada si ca in cel putin unu eu ma incadrez!?
O sa traiesc pana in Mai si o sa vad la fata locului care-i situatia exacta.

O intrebare pentru romanii din Canada...e posibil ca un angajator canadian "impresionat" de CV-ul si experienta mea sa-mi ofere un job un urma unei aplicatii online daca stie ca nu am Permanent Resident Visa?

Va multumesc anticipat celor care veti binevoi sa raspundeti!

sorin
14.03.2010, 18:42
Intre timp,am primit raspunsul de la Via Canada...stupoare!
La ei eram eligibil si in plus m-au invitat la interviu peste 2 luni,in Mai.I-am contactat telefonic si am pus ceva intrebari pentru ca in mail spuneau ca trebuie sa am la mine 460 EUR sau 750 CAD (suma nu foarte mare dar eu sunt mai suspicios din fire).
Le-am spus ca eu mi-am facut punctajul si ca nu sunt eligibil (imi mai trebuiesc 5 puncte),insa ei m-au "linistit" si mi-au spus ca sunt peste 50 programe de emigrare in Canada si ca in cel putin unu eu ma incadrez!?
O sa traiesc pana in Mai si o sa vad la fata locului care-i situatia exacta.

O intrebare pentru romanii din Canada...e posibil ca un angajator canadian "impresionat" de CV-ul si experienta mea sa-mi ofere un job un urma unei aplicatii online daca stie ca nu am Permanent Resident Visa?
iti sugerez sa studiezi un topic in care s-a discutat de Via Canada, aici:
http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?t=6533&highlight=Via+Canada

dupa aia, entuziasmeaza-te, sau nu. :)
foarte posibil sa fie "impresionati" de clientii platitori.

fifi
15.03.2010, 03:56
Bună Florin,
Punctajul ţi-l poţi face şi tu singur, nu poţi şti dacă cei care ţi l-au calculat au completat corect, cu toate informaţiile tale acele rubrici. de asemenea depinde pentru ce provincie ţi l-au făcut. Convinge-te singur, nu e greu de calculat, e online şi nu se înregistrează nicăieri, dacă tu crezi că ai greşit ceva îl poţi repeta de câte ori vrei. Punctajul se poate îmbunătăţi la nivelul de cunoaştere a limbii.

Punctajul pentru Quebec, partea franceză: http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/immigrate-settle/permanent-workers/epi.html

Punctajul pentru partea federală, partea engleză: http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/assess/index.asp

Cu Via Canada trebuie să ai grijă, adică să te informezi corect de la ei căci pe lângă acei bani ceruţi iniţial, va trebui, până la finalizarea dosarului, fie că iei viza sau nu, să plăteşti şi comisionul lor care am înţeles că e de câteva mii de dolari. Nu trebuie să aplezi neapărat la ei, foarte mulţi şi-au făcut şi-şi fac acest dosar singuri, acum e deja destulă informaţie pe internet.

Da, este posibil să găseşti o companie dispusă să-ţi facă un contract, mai ales dacă aplici pentru provinciile cu puţină populaţie ca de exemplu Alberta, Saskatchewan. Trebuie numai să-ţi faci resume ul după modelul canadian, altfel le e cam greu să-l parcurgă. Modele de resume uri găseşti aici: http://canadian-resume-service.com/resume-examples.asp

website ul guvernului canadian cu anunţuri de locuri de muncă, pe provincii, aici: http://jobbank.hrdc-drhc.gc.ca/prov_eng.aspx?OfferpPage=50&Student=No

TFlorin
16.03.2010, 01:58
Vreau sa va multumesc pentru raspunsurile primite:
Sorin...am gasit cate ceva pe acel forum dar nu mi-am satisfacut curiozitatea pe deplin,cat despre cresterea entuziasmului...mai e cale lunga si oricum nu cred ca asta imi lipseste.

fifi...toate acele link-uri le-am studiat din scoarta in scoarta (asa am aflat ca nu adun decat 62 pct din minim 67).Momentan,in asteptarea datei de 14.05 cand am interviul programat,m-am hotarat sa-mi updatez CV-ul dupa modelul canadian si sa strang un arsenal de scrisori de recomandare/intentie pentru a-mi spori jansele in gasirea unui job canadian inca din tara...din cate stiu, acest lucru te ajuta sa castigi puncte (pe care le pot inmulti cu perfectionarea limbii).In acest fel imi cresc sansele si in plus imi dau o alta incredere odata ce voi putea obtine un job canadian.

Sunt tare curios (poate ma poti ajuta) sa aflu cum voi da interviul cu un eventual angajator pentru ca nu cred ca exista cineva care sa ramana mut de uimire dupa parcurgerea CV-ului meu.
Personal as prefera Toronto,dar daca as avea siguranta oferita de un loc de munca in Canada nu am nimic impotriva pentru Edmonton sau Calgary (cel putin pentru o perioada pana vad cu ochii mei si simt pe pielea mea cum e viata in Canada).

fifi
18.03.2010, 04:22
Se poate să fie un angajator impresionat nu neapărat de resume ul tău ci de faptul că accepţi acel job pe acei bani. Canadienii nu prea vor să lucreze pe bani mai puţini dacă locul de muncă oferit este în domeniul lor şi pentru asta au calificare şi chiar câţiva ani de experienţă.

E un lucru pe care eu nu prea-l înţeleg, nu mi se pare logic în procesul ăsta de emigrare. Cum îţi pot acorda ei puncte pentru că ai găsit un job când majoritatea angajatorilor au nevoie de oameni imediat iar procesul de emigrare se definitivează în cel puţin un an. Sincer nu văd nici un angajator să posteze anunţul cu un an înainte, nu au de unde şti, sau în momentul în care au nevoie de cineva să fie dispuşi să aştepte un an până acesta începe lucrul. Mă rog, nu ştiu ce ia ei, cei de la emigrări în consideraţie pentru găsirea unui loc de muncă, poate că şi un email pe care-l primeşti după ce ţi-ai trimis resume ul contează, să vadă că cineva din Canada e interesat de tine.

Interviu nu cred că vei avea decât cu cei care sunt dispuşi să-ţi facă contract şi să te aducă cu work permit, se poate face telefonic, însă ai grijă, în momentul în care ţi-ai dat numărul de telefon, să fii sigur că poţi răspunde 24/24 la el, dacă nu răspunzi şi nu ai nici mesagerie vocală, se mută la altul. Prin această metodă poţi veni în câteva luni în Canada, ca muncitor temporar, nu-ţi trebuie atâţia bani ca şi la emigrare, însă trebe să ai un noroc chior să găseşti un astfel de angajator, majoritatea nici nu se uită la resumeurile celor care locuiesc în afara Canadei.

şeful meu când are nevoie de oameni îmi dă maxim 3 zile, în prima zi pune anunţul şi eu citesc resumeurile, dau telefoane şi programez pentru interviuri a doua zi, iar în a 3-a zi, trebuie să am deja pe cineva care să înceapă lucrul. Asta e în Toronto, unde sunt foarte mulţi oameni şi angajatorii se lăfăie efectiv, au şi de ales şi-şi permit, deci, să şi plătească foarte puţin.

TFlorin
18.03.2010, 11:25
Sincer sa fiu nu ma pot gandi la ce inseamna bani mai putini pentru un canadian daca job-ul vizat de el este pe domeniul lui in care are calificare si ceva ani experienta...prin comparatie cu salariile din RO,banuiesc ca eu as accepta mult mai putin decat un canadian:)

Sunt constient ca nimeni nu ar astepta pentru un nou angajat o perioada asa de lunga.Probabil s-au gandit la "usurinta" cu care iti vei gasi un loc de munca odata ajuns in CA...(dau cu presupusul acum pentru ca nu imi dau seama care a fost logica lor).

Ce sa zic...la cat noroc am avut pana acum cred ca e timpul sa ma ajute si pe mine doamne-doamne...oricum nu am nimic de pierdut daca imi trimit CV-ul.(aprpopos...m-am hotarat pentru Alberta/Calgary)
In cazul in care as fi acceptat,banuiesc ca pot continua procesul de emigrare odata ajuns in Canada nu?

E normal ce spui tu despre seful tau (in locul lui as face la fel).

Ai putea sa-mi spui te rog:
1.salariile postate odata cu anuntul de angajare se refera la brut sau net?
(ex:Salary: $20.00 Hourly for 40 hours per week)
2.din cate am inteles salariul mediu ar fi undeva la $18.87/hour asa sa fie?
3.din cate am vazut eu iti poti gasi un apartamanet cu 1 sau 2 bedrooms in jur de $1100-$1200 cu absolut toate utilitatile incluse (inclusiv loc de parcare) zic bine?
4.la cat se ridica cheltuielile legate de mancare pentru 2 persoane?ce alte cheltuieli ar mai fi?

fifi
19.03.2010, 04:11
„Bani mai puţini” înseamnă că dacă meseria lui e plătită cu $20/h +, el nu acceptă $15 de exemplu cât poate oferi un angajator a cărui afacere a avut de suferit niţel, pe când tu accepţi şi unde mai pui că faci şi contract de un an de zile, 6 luni, depinde de caz, timp în care angajatorul poate pune bază pe tine, pe când un canadian poate să vină câteva zile şi apoi renunţă, fie că îşi dă seama că e prea multă muncă pentru banii ăia, fie că a fost acceptat într-un alt job mai bun, fie că-şi dă seama că e un fraier să întrerupă şomajul de un an de zile la care are dreptul în urma disponibilizării de la ultimul job avut, somaj care poate este aproape de plata noului loc de muncă.

În legătură cu aplicatul eu zic să aplici pentru cât mai multe oraşe, provincii, asta în vederea adunării de dovezi pentru dosarul de emigrare, mai ales pentru provincia Quebec, acelea ar fi bine de arătat la dosar, pentru că tu nu ai voie să spui la început că vrei să te stabileşti în altă provincie decât Quebec până iei viza, asta dacă aplici pe partea franceză. Adună răspunsurile, emailuri(scoase la imprimantă şi puse la dosar) sau dacă te sună, numele companiei şi persoana care te-a sunat.

1. acela e salariul brut, din el se opresc taxele în funcţie de provincia respectivă;
2. nu ştiu cât e salariul mediu, de fapt nici nu există aşa ceva oficial şi nici nu ştiu la ce ar ajuta pe cineva aşa ceva, important de ştiut este salariul minim, ştii sigur că mai puţin de atât nu ai cum să fii plătit, în Ontario venitul minim este acum $9.50/h şi se face de la 1 Aprilie $10.25/h, nu ştiu în alte provincii.
3. apartamentele aici vin toate cu utilităţile incluse, lumină, apă, căldură, bucătăria, baia „mobilate”, dulapuri, aragaz, frigider, la unele parcarea este inclusă, la altele nu, e vreo $45 pe lună parcă. Poţi găsi şi mai ieftine de atât apartamente, garsonieră cu $700, 1 bedroom $800+, 2 bedroom $900+, $1200 e deja 3 bedroom. Menţionez, deşi poate ştii că toate aceste apartamente, au nr. de dormitoare+ sufrageria şi bucătăria care sunt nu sunt 100% despărţite.

De asemenea se mai găsesc pentru noi veniţi camere de închiriat in subsolurile caselor particulare, $500 dar împarţi baia şi bucătăria cu alt chiriaş, sau chiar apartamente cu 2 dormitoare, am văzut foarte mulţi băieţi, bărbaţi români singuri care caută coleg de cameră pentru apartament, e convenabil să plăteşti $450 pe lună zic eu. am văzut şi fete dar mai puţine, fetele sunt mai mofturoase...

4. e greu să-ţi spun cât cheltuie 2 persoane în medie pe mâncare pentru că aici depinde şi de pretenţiile şi nivelul de trai al fiecăruia, eu şi fiica mea(11 ani) cheltuim cam $400/ lună pe mâncare, dar ducem un trai decent, eu gătesc mult în casă, nu cumpărăm toată ziua mâncare de la fast-food şi nu mergem la restaurante, numai foarte rar. Alte cumpărături, ca şi-n România, şampoane, săpunuri, hartie igienică, detergent de rufe...

Pe lângă cumpărături e de plătit telefonul (fix, cu Bell=$45/ lună, nelimitat şi gratuit în Toronto, mobil, vezi Fido (http://www.fido.ca/web/Fido.portal?_nfpb=true&_pageLabel=Shop_Landing), Rogers (http://www.rogers.com/web/Rogers.portal), Telus (http://www.telus.com/regionselect.html)), cablul TV, vezi Rogers pentru pachete, internet vezi Rogers şi Bell (http://www.bell.ca/home/)pentru pachete, mijloace de transport în comun, abonamentul pe o lună, acoperă tot Toronto, autobuze, metrou, tramvai, $121, vezi TTC (http://www3.ttc.ca/) pentru alte tarife.

TFlorin
25.03.2010, 03:30
Multumesc frumos pentru informatii...m-au ajutat sa-mi formez o idee de ansamblu.Dupa calculele mele, cu $2000 net am putea duce un trai decent cred (eu impreuna cu sotia mea).
Problema mea cea mai mare ar fi ca s-a razgandit sotia mea si "nu mai vrea sa riste", desi dupa parerea mea nu are ce risca...cel putin nu are ce pierde!
Mi-a ramas o singura modalitate de a o convinge si anume sa primesc o oferta pentru un job din care sa ne putem descurca amandoi pana cand gasim altceva mai bun (putin probabil,dar am demarat actiunea deja si sper sa gasesc ceva pana la data interviului ca sa-mi pot convinge sotia sa vina cu mine).
Personal as pleca si singur pentru 6 luni,timp in care sa incerc sa o conving sa ma urmeze, iar daca nu reusesc sa ma intorc in tara,dar exista riscuri prea mari in varianta asta si nu stiu daca voi putea sa le accept.

Iti multumesc inca o data fifi pentru raspusurile tale si iti doresc tot ce-ti doresti si tu!

fifi
28.03.2010, 15:12
Asta cu soţia e chestie personală, trebuie lămurită între voi, să ştii că am văzut foarte multe cupluri care odată ajunse aici s-au despărţit, poate aveau ei probleme şi dinainte însă puşi ceva mai mult în situaţia de a se sprijini moral şi înţelege unul pe celălalt, au cedat psihic. Bine că mai e şi faza că odată ajunse aici femeile şi văzând cât de protejate sunt prin lege şi-o cam ia în cap. Mă rog, nu e situaţia voastră dar am vrut să menţionez şi asta.

În cazul vostru trebuie să vreţi amândoi să obţineţi măcar rezidenţa, nu trebuie să vă lichidaţi totul când plecaţi din ţară, dacă nu vă convine, vă întoarceţi sau faceţi cum ai zis tu, vii primul şi după ce ai găsit un loc de muncă vine şi ea. Am văzut pe net zilele trecute o cameră într-un basement cu $400 toate incluse, inclusiv telefon şi cablu TV. Uite, ca s-o convingi povesteşte-i cazul meu, femeie singură, cu o fetiţă de 4 ani după mine am plecat în Canada, nu mi-a fost uşor dar nici rău ca-n România nu mi-a fost, n-am murit de foame şi nici pe străzi n-am dormit, ba chiar i-am oferit o copilărie pe care în România nici în două vieţi nu reuşeam.

Ar fi bine să se îndeplinească ce-mi doresc eu, anume ca toţi românii care vor cu adevărat şi au nevoie, să ajungă în Canada. :)

TFlorin
29.03.2010, 11:19
Sunt constient ca e cat se poate de persoanala chestia asta si trebuie luata o hotarare doar "in familie".Oricum sotia mea nu se gandeste ca nu ne vom descurca odata ajunsi in Canada...ei nu-i vine usor sa plece de langa parintii ei.
In plus imi tot spune ca aici avem o casa,o masina si prieteni,insa acolo vom fi singuri si va trebui sa o luam de la capat fara a avea nimic.
Personal nu vad de ce nu am putea avea si acolo prieteni cu care sa iesim in weekend-uri sau cu diverse alte ocazii...cat in ceea ce priveste casa si masina - nu sunt inca ale noastre (mai platim rate la ele) si sunt convins ca odata ce vom avea job-uri ni le vom putea permite si in Canada.

Oricum mai am pana la interviu si am inceput deja sa aplic pentru diverse job-uri in speranta ca daca voi putea sa-mi asigur un job inca din Romania o voi putea convinge mai usor.

Sunt curios ce vrei sa spui prin protejarea femeilor si prin faptul ca "si-o iau in cap"?

fifi
01.04.2010, 05:12
Asta cu părinţii şi prietenii mie mi se pare o copilărie, sincer, ori eu sunt mai dură însă cred că soarta şi deciziile unui cuplu,ale unei familii nu trebuie să le decidă părinţii şi nici atât prietenii. Să zicem prin absurd că aş înţelege un caz în care părinţii sunt foarte bătrâni, bolnavi şi nu mai au pe nimeni în România dar şi aşa, dacă vouă vă merge bine îi puteţi vizita, îi puteţi aduce la voi pe perioade foarte lungi sau chiar se pot stabili de tot aici cu voi.

Despre prietenii din România ce să zic, eu am avut foarte mulţi, nu era niciodată casa goală, ca la gară, unii veneau alţii plecau, ba la o cafea, ba să imprumute pe termen nedefinit câteva ţigări, ba maşina de tocat carne, ba un pahar de zahăr şi multe altele. Să-ţi spun că de când am plecat din ţară, dacă au întrebat 3 din ei de noi, dar ce zic eu de prieteni căci nici rudele nu întreabă de noi...

Aici e altfel, parcă lumea are mai mult bun simţ, nu aterizează la uşa ta în vizită fără să te sune în prealabil, să ştie dacă eşti ocupat sau nu, sau măcar să ştie dacă eşti acasă şi să nu terorizeze vecinii cu bătăi în uşă.

Români sunt destui în Canada, nu trebuie să vă faceţi griji, mulţi dintre ei şi-au păstrat modul de viaţă de acasă, de exemplu colega unui amic a venit la lucru într-o dimineaţă terminată de oboseală. Avuseseră chef acasă, aveau şi o fetiţă de 2 ani care era foarte bolnavă în acea perioadă, n-a putut să doarmă toată noaptea fie din cauza temperaturii, fie din cauza petrecăreţilor care erau foarte veseli, băuţi şi zgomotoşi. Tipa de dimineaţă când a plecat la muncă trebuia să fie atentă pe unde calcă pentru că musafirii erau înşiraţi pe jos peste tot prin sufragerie, s-au pilit şi fiind aproape dimineaţă s-au culcat pe unde au putut. Deci chefuri se fac şi dacă soţia trebuie să meargă la lucru a doua zi şi nu se anulează nici chiar dacă îţi crapă copilul, cum să-ţi dezamăgeşti prietenii?!

O să revin, trebuie să merg la muncă.

florin92
30.05.2010, 14:41
Saptamana trecuta,a fost in vizita o familie sot si sotie,veniti din Canada la mama ei aici in Romania.Intamplarea a fost ca am reusit sa vorbesc cu ei si sa ma aflu cate ceva.In mare parte mi-au spus ca acolo este greu,dar nu este ca in Romania,dar nici paradis.Mi-a mai spus ca ei au concediu 2 saptamani pe an,cu exceptia sarbatorilor si ca acolo au rate la casa,la masina etc,aici am vrut sa punctez ca m-au lamurit cum este viata economica acolo.Despre socializari cu oamenii,iarasi mai greu mi-a spus,pentru ca ei pleaca dimineata si vin seara si cu vecinii doar se saluta acolo.Au zis ceva care pe de o parte m-a uimit,au spus ca ei cand vin in Romania asta foarte rar,se relaxeaza,acolo viata este in continua miscare.Ei au plecat cu loteria vizelor si cu timpul si-au facut o mica afacere...cam atat pentru anul asta,poate cand vor reveni vom vorbi mai multe.Le-am spus si de forum,poate isi vor face timp si pentru el.

sorin
30.05.2010, 18:54
Saptamana trecuta,a fost in vizita o familie sot si sotie,veniti din Canada la mama ei aici in Romania.
...................................
Ei au plecat cu loteria vizelor si cu timpul si-au facut o mica afacere...cam atat pentru anul asta,poate cand vor reveni vom vorbi mai multe.Le-am spus si de forum,poate isi vor face timp si pentru el.
Ceva nu pusca aici, ca nu exista loteria vizelor pentru Canada.

aramis_13
30.05.2010, 18:58
s-or fi mutat oamenii din SUA în Canada.

de puşcat nu puşcă mai multe, da' nu crez să aibă vreo importanţă ...

florin92
31.05.2010, 04:06
Scuzati-ma,au stat 5 ani in Detroit si apoi au emigrat in Canada.Am uitat eu sa mentionez.

kiddy
31.05.2010, 08:23
Scuzati-ma,au stat 5 ani in Detroit si apoi au emigrat in Canada.Am uitat eu sa mentionez.

Pai si la Detroit huzureau?

florin92, e vorba de o experientza personala aici, experienta lor. Asta nu inseamna ca toti romanii din Canada nu reusesc sa se relaxeze sau sa socializeze.

florin92
31.05.2010, 13:29
Exact,pai eu nu am bagat discutia la gramada,am vorbit strict din ce mi-au spus ei..atat!

TFlorin
03.06.2010, 01:05
In opinia mea oricine se relaxeaza in concediu indiferent de locatia aleasa pentru petrecerea lui...Nu cred ca cineva poate sa creada ca in Canada curg rauri de lapte cu miere si ca totul ti se da gratuit odata ce ajungi acolo.
In toata lumea trebuie sa muncesti pentru a castiga;diferenta e ca in unele locuri munca iti este recunoscuta si remunerata mult mai bine decat in Romania.
In opinia mea Canada este mult peste S.U.A. din punct de vedere social, poate chiar si economic.

encore
03.06.2010, 01:24
am vrut sa punctez ca m-au lamurit cum este viata economica acolo..

E prima oara cind vad termenul "viata" economica. Ce-i aia?

Au zis ceva care pe de o parte m-a uimit,au spus ca ei cand vin in Romania asta foarte rar,se relaxeaza,acolo viata este in continua miscare.

Asta si pe mine ma uimeste. Dupa vreo 4 ani care i-am stat pe acolo, parerea mea e ca Canada este "locul in care nu se intimpla nimic" ....

divo
03.06.2010, 01:25
In opinia mea oricine se relaxeaza in concediu indiferent de locatia aleasa pentru petrecerea lui...Nu cred ca cineva poate sa creada ca in Canada curg rauri de lapte cu miere si ca totul ti se da gratuit odata ce ajungi acolo.
In toata lumea trebuie sa muncesti pentru a castiga;diferenta e ca in unele locuri munca iti este recunoscuta si remunerata mult mai bine decat in Romania.
In opinia mea Canada este mult peste S.U.A. din punct de vedere social, poate chiar si economic.

Si spui asta din experienta ta americana vs. cea canadiana? Sau ... din experienta ta constanteana? Intreb si eu ...!:">

Pisoi
03.06.2010, 10:59
Mi-a mai spus ca ei au concediu 2 saptamani pe an,cu exceptia sarbatorilor si ca acolo au rate la casa,la masina etc,aici am vrut sa punctez ca m-au lamurit cum este viata economica acolo...

florine92, in US ..si sunt convins ca si in Canada, concediile se acorda progresiv ...cu alte cuvinte, cu cat lucrezi mai multi ani la o companie cu atat mai multe saptamani se acorda pe an ...asta ca sa incurajeze angajatii sa stea pe "pozitie" cati mai multi ani :ideea:
....cine schimba des joburile risca sa stea cu cele 2 saptamani (si chiar mai putin) ...pana la pensie

...eu zic sa nu punctezi cum e viata... acolo numai dupa o singura opinie "directa" ci sa explorezi si alte opinii :d

p.s. de fapt nu ma mira punctarea ta cum nu ma mira nici punctarile altora ....in opinia multora, cine spune ca e rau se ia de buna ...iar cine spune ca e bine se lauda :starsmile:

christianT
13.06.2010, 16:48
...

Nu te mai hazarda in a emite pareri daca nu cunosti din interior sistemul de viatza american si canadian. Traiesc de ani buni in Canada, in USA merg des, si cred ca nivelul de viata, vorbind la modul general, e foarte asemanator aici in Canada comparativ cu USA. Desigur ca sunt si deosebiri, unele in bine si altele in rau. De exemplu mie-mi pare ca aici in Canada taxele, impozitul pe venit, sunt mai mari decat in USA, un aspect negativ si frustrant, in schimb in USA violenta stradala e mai pronuntata decat in Canada. IN Canada serviciul medical este gratuit si pentru toata lumea, la nivel inalt, pe cand in USA nu este asa. Sa vedem ce o sa faca Obama cu privire la acest aspect. Una peste alta insa, nivelul de viatza este asemanator in Canada si USA.

silentboy
14.06.2010, 21:08
Nu te mai hazarda in a emite pareri daca nu cunosti din interior sistemul de viatza american si canadian. Traiesc de ani buni in Canada, in USA merg des, si cred ca nivelul de viata, vorbind la modul general, e foarte asemanator aici in Canada comparativ cu USA. Desigur ca sunt si deosebiri, unele in bine si altele in rau. De exemplu mie-mi pare ca aici in Canada taxele, impozitul pe venit, sunt mai mari decat in USA, un aspect negativ si frustrant, in schimb in USA violenta stradala e mai pronuntata decat in Canada. IN Canada serviciul medical este gratuit si pentru toata lumea, la nivel inalt, pe cand in USA nu este asa. Sa vedem ce o sa faca Obama cu privire la acest aspect. Una peste alta insa, nivelul de viatza este asemanator in Canada si USA.

Nu te mai hazarda in a emite pareri daca nu cunosti din interior sistemul de viatza american si canadian. Traiesc de ani buni in Canada, in USA merg des, si cred ca nivelul de viata, vorbind la modul general, e foarte asemanator aici in Canada comparativ cu USA
Serios? Asemanator in Canada comparativ cu USA...

kiddy
15.06.2010, 13:11
Nu te mai hazarda in a emite pareri daca nu cunosti din interior sistemul de viatza american si canadian. Traiesc de ani buni in Canada, in USA merg des, si cred ca nivelul de viata, vorbind la modul general, e foarte asemanator aici in Canada comparativ cu USA
Serios? Asemanator in Canada comparativ cu USA...

Nelamurirea ta tine de sintaxa, presupun?

silentboy
15.06.2010, 21:36
Nelamurirea ta tine de sintaxa, presupun?
Da, ceva in sensul asta. Dar nu neaparat sintaxa. Pur si simplu alaturarea celor doi termeni nu mi s-a parut foarte potrivita...

florin92
30.06.2010, 15:21
florine92, in US ..si sunt convins ca si in Canada, concediile se acorda progresiv ...cu alte cuvinte, cu cat lucrezi mai multi ani la o companie cu atat mai multe saptamani se acorda pe an ...asta ca sa incurajeze angajatii sa stea pe "pozitie" cati mai multi ani :ideea:
....cine schimba des joburile risca sa stea cu cele 2 saptamani (si chiar mai putin) ...pana la pensie

...eu zic sa nu punctezi cum e viata... acolo numai dupa o singura opinie "directa" ci sa explorezi si alte opinii :d

p.s. de fapt nu ma mira punctarea ta cum nu ma mira nici punctarile altora ....in opinia multora, cine spune ca e rau se ia de buna ...iar cine spune ca e bine se lauda :starsmile:

Pisoi,ai perfecta dreptate sa explorez si alte puncte de vedere,insa eu am zis doar ce am auzit de la dansii si nimic in plus.Oricum nu am intentia de a emigra acolo ci am spus doar o povestioara a unor oameni care au multi ani in spate acolo.:d

TFlorin
12.07.2010, 02:49
Tin sa le multumesc celor care m-au citat si m-au "certat" pentru opinia mea legata de modul de viata al canadienilor vs USA.
As vrea sa precizez ca a fost doar o opinie care nu s-a bazat pe experienta mea constanteana (fiecare are dreptul la o parere,fie buna fie rea...de exemplu:
IN OPINIA MEA ARGENTINA TREBUIA SA CASTIGE CAMPIONATUL MONDIAL, APOI CAND A LUAT BATAIE DE LA GERMANIA AM VAZUT GERMANIA CAMPIOANA CA MAI APOI SA MIZEZ PE OLANDA...DAR A CASTIGAT SPANIA!!!)
...Cum am spus au fost parerile mele si s-au dovedit a fi gresite...la fel se poate gresi in orice domeniu nu numai in fotbal:)
Nu am vrut sa fac o afirmatie in acest sens din lipsa de experienta peste ocean insa mi-am exprimat o parere si le cer scuze celor care s-au simtit ofensati.
Personal am vrut sa pornesc o discutie care sa ma lamureasca sau nu vis-a-vis de diferitele aspecte ale vietii in Canada.

In opinia mea viata in Canada este mai buna decat in Romania (ce-ar fi daca m-as gandi ca e mult mai greu acolo?As mai vrea oare sa emigrez?)Nu vi se pare logic ca trebuie sa pleci la drum cu asteptari pozitive si sperante?

Nu ma pot lauda cu rude ce traiesc peste ocean...am un singur unchi plecat in USA de 28 ani (avea 39 ani cand a ajuns acolo).In aceasta perioada de timp a reusit sa cumpere 2 case in Chicago si una la Miami...pensionar fiind acum traieste bine mersi de pe urma chiriilor si a pensiei si isi poate permite sa faca 2 concedii pe an impreuna cu sotia lui.

Nu am asteptari mari de la posibila viitoare viata in Canada,insa sper sa reusesc sa ma adaptez,sa gasesc un job bunicel si sa-mi permit si eu odata ajuns la pensie macar un concediu pe an!

Si spui asta din experienta ta americana vs. cea canadiana? Sau ... din experienta ta constanteana? Intreb si eu ...!:">

Tocmai ce a afirmat cineva ca serviciile medicale sunt gratuite si pentru toata lumea in Canada,iar un US nu este asa!
Aceasi persoana a mai afirmat si ca violentele stradale sunt mult mai rar intalnite in Canada fata de US.

Oare nu sunt 2 lucruri care te-ar putea face si pe tine sa crezi ca la nivel social canadienii sunt peste americani?

sau poate o sa-mi spui ca aceasi persoana a mai spus ca taxele platite de canadieni sunt mult mai mari fata de cele ale americanilor...

In opinia mea acele taxe mai mari se regasesc in serviciile sociale oferite (e posibil sa gresesc,asa ca va rog sa ma contraziceti daca aveti argumente)

christianT, te-as ruga sa-mi spui daca Deux-Montagnes este in Quebec.Am citit undeva ca in Quebec taxele sunt mai mari decat in restul Canadei - asa sa fie?
Se zice ca Alberta ar avea taxele cele mai mici...gresesc?

...si inca ceva...e frustrant ca vecinii au taxele mai mici?sincer sa fiu ma doare in cot cat plateste taxe americanul daca eu as putea iesi pe strada fara grija ca imi da unu' in cap sa ma jefuiasca...ba in plus,daca mi-ar fi garantat lucrul asta as mai da bani din buzunar...dar fiecare are dreptul la o opinie si la o parere!

pentru mine e frustrant ca stau la munca 10 ore pe zi si mai nou mi s-a cerut sa merg sambata la birou insa nu voi fi platit pentru acea zi care teoretic ar fi libera
motivul ar fi criza...

mai e frustrant ca e posibil sa-mi scada salariul care si asa abia acoperea ratele la casa si masina.

ma uit la TV si il vad pe dragutul de Berceanu care afirma ca vom finaliza 887 km de autostrada pana in 2012,iar in ultimii 2 ani au finalizat 17 km.

au mai spus capii din tara asta minunata ca vor scadea temporar pensiile cu 15%, insa nu se vor atinge de TVA...au revenit mai apoi si au zis ca nu mai scad pensiile cu 15% insa vor fi impozitate cu 16% si mai nou crescu si TVA-ul.

kiddy
12.07.2010, 06:34
...
sau poate o sa-mi spui ca aceasi persoana a mai spus ca taxele platite de canadieni sunt mult mai mari fata de cele ale americanilor...

In opinia mea acele taxe mai mari se regasesc in serviciile sociale oferite (e posibil sa gresesc,asa ca va rog sa ma contraziceti daca aveti argumente)

Nu e nimic de contrazis.

ModestMouse
12.07.2010, 09:52
In opinia mea viata in Canada este mai buna decat in Romania Total de acord

Tocmai ce a afirmat cineva ca serviciile medicale sunt gratuite si pentru toata lumea in Canada,iar un US nu este asa! Asta asa este

sau poate o sa-mi spui ca aceasi persoana a mai spus ca taxele platite de canadieni sunt mult mai mari fata de cele ale americanilor... De fapt taxele in Canada sunt numai un pic mai mari ca in US. Mai jos un citat dintr-un articol scris de o canadianca care traieste in US.

http://www.denverpost.com/opinion/ci_12523427

"In actuality, taxes are nearly equal on both sides of the border. Overall, Canada's taxes are slightly higher than those in the U.S. However, Canadians are afforded many benefits for their tax dollars, even beyond health care (e.g., tax credits, family allowance, cheaper higher education), so the end result is a wash. At the end of the day, the average after-tax income of Canadian workers is equal to about 82 percent of their gross pay. In the U.S., that average is 81.9 percent."

In opinia mea acele taxe mai mari se regasesc in serviciile sociale oferite (e posibil sa gresesc,asa ca va rog sa ma contraziceti daca aveti argumente) Nici un argument aici

christianT
12.07.2010, 18:40
T..

In opinia mea viata in Canada este mai buna decat in Romania (ce-ar fi daca m-as gandi ca e mult mai greu acolo?As mai vrea oare sa emigrez?)Nu vi se pare logic ca trebuie sa pleci la drum cu asteptari pozitive si sperante?

....
christianT, te-as ruga sa-mi spui daca Deux-Montagnes este in Quebec.Am citit undeva ca in Quebec taxele sunt mai mari decat in restul Canadei - asa sa fie?
Se zice ca Alberta ar avea taxele cele mai mici...gresesc?

..

Draga Florin,
Nici o legatura intre nivelul de viata din Canada, comparativ cu Romania. Pur si simplu nu se poate face comparatia. Romania nu o sa ajunga nici in 50 de ani la nivelul de viatza din Canada. Mult mai interesant este o comparatie intre nivelurile de viatza din Canada si USA. Eu ma incapatzanez sa cred ca sunt comparabile, nu cred ca sunt diferente notabile.

Da, La ville de Deux-Montagnes, e un orasel linistit de periferie ce face parte din "La grande region de Montreal". UN orasel perfect sa-ti cresti copiii iar mai apoi sa imbatranesti.
vezi mai jos amanunte:

http://www.ville.deux-montagnes.qc.ca/index.aspx?lang=EN-CA

Ca tema de casa, verifica numai cate parcuri sunt in oraselul asta in care locuiesc, ce numara nu mai mult de 18.000 locuitori!

Uite aici:

http://www.ville.deux-montagnes.qc.ca/pages/loisirs-culture/parcs-et-espaces-verts.aspx?lang=EN-CA

Referitor la ce ma intrebi despre taxe, subiectul e vast si merita un topic separat.

usdream
13.07.2010, 06:15
Draga Florin,
Nici o legatura intre nivelul de viata din Canada, comparativ cu Romania. Pur si simplu nu se poate face comparatia. Romania nu o sa ajunga nici in 50 de ani la nivelul de viatza din Canada.

Cand citesti asa ceva iti vine sa plangi. Asta e motivul pt care aproape toti emigrantii in Canada si SUA nu mai vor sa revina in Romania. O alta replica ce doare: "La ce sa ma intorc?".

JulianM
26.07.2010, 08:04
Cand citesti asa ceva iti vine sa plangi. Asta e motivul pt care aproape toti emigrantii in Canada si SUA nu mai vor sa revina in Romania. O alta replica ce doare: "La ce sa ma intorc?".

Au dreptate acele persoane : "La ce să mai revină aici ?". Dacă s-au dus acolo să se stabilească acolo (și presupunând că nu e vorba de persoane inconștiente) atunci nu au la ce să se întoarcă ...

Lucrurile stau cu totul altfel când ai totuși pe cineva aici - iar acolo nu ai pe nimeni "closed to you" ...

Deoarece nu vreau să mai dau exemplul meu (doar să spun că am fost în Franța fără gândul de a mă stabili acolo, vroiam doar să fac 2 sau 3 ani studii la Paris) o să spun 2 vorbe despre ce m-a frământat pe mine de vreo 20 de ani, când am început să remarc ceva ce unora li s-ar putea părea chiar "bizar" - deși nu e deloc cazul, e absolută normalitate, confirmată din plin de statistici ...

Atunci, în perioada aceea (anii 89 - 92) am observat că în filme, în romane chiar, asa-zișii "eroi" ori nu aveau familie (mai ales mă refer la părinți) ori erau într-un fel sau altul în conflict cu aceasta, cu familia.
Atunci am început să caut în istorie, la personajele celebre. Si am rămas stupefiat ! Fie că era vorba de muzicieni, scriitori, regizori, matematicieni, filozofi, actori ... etc ... la majoritatea covârșitoare erau probleme din cele mai serioase cu familia.
Pe ei familia nu-i lega prea tare sentimental ! ... A fi într-un loc cu ei sau în alt loc (fără ei, fără familia lor) era totuna. A fi la München sau Paris, New York sau Los Angeles, gândurile lor erau în altă parte, dar nu la frații sau părintii lor.

(Sigur, declarațiile lui Beethoven despre mama lui care murise când el avea 17 ani, sau poezia lui Eminescu din 1880 - fiindcă i-au luat 4 ani ca să se gândească să scrie și el despre mama lui, moartă în 1876 - ...etc ... toate astea par înduioșătoare, dar ei nu puteau să facă nimic, locul de pe pământ nu mai conta. Nu și-ar fi regăsit părinții ...)

La ce m-as întoarce eu (dacă aş pleca, cumva, undeva) decât la câteva persoane din familia mea ? La nimeni ! ... Nici mort n-aș vrea să fiu adus aici dacă și eu as fi ca MAJORITATEA persoanelor care nu au fost legate de cineva de aici (un frate, un părinte ...) ...

Deja cineva care se căsătorește arată în plus putere de desprindere, chiar dacă este atașat puternic de cineva din familie (asa cum eu sunt atașat de : mama, fratele meu, nepoatele mele ... de restul m-as putea dispensa, zic eu ...).
Dar vă spun fără emfază și ipocrizie că eu nu m-as căsători cu cineva care s-ar interpune intre mine și familia mea ... Ducă-se ... Stau precum un călugăr - chiar am această voluptate ... dacă pot înțelege mulți asta nu știu ...

Asa cum sunt prietenii cei adevărați (care în principiu nu vor să-ți distrugă relația cu "prima familie") așa ar trebui să fie și soția sau soțul ... adică ceva "suplimentar". Deși nu contează,eu adaug că pt mine nu am găsit așa ceva ... și nici nu cred să găsesc vreodată prin "locurile unde mă preumblu eu", adică mai ales la ţară, unde lumea e plină de prejudecăți (câteodată îi detest pe țărani !) ... așa că eu prefer această "pseudo-călugărie".

Aşa că la ce ar pleca unul ca mine ? Că n-am pe nimeni "în altă parte" ! Si în plus singurele persoane dragi ar rămâne aici. Deci la (unul ca) mine s-ar pune problema altfel : "La ce să plec ?"

Sfatul meu pt cei ce vor să plece (foarte, foarte tare își doresc asta) ar fi ca mai întâi să se asigure că au lângă ei pe cineva foarte drag cu care ar putea pleca "și la capătul lumii", să discute serios cu persoana respectivă ... iar restul sunt "formalități" - trebuie doar să muncești serios ceea ce e o adevărată fericire (nefericiți din start sunt cei ce nu-și dau seama de bucuria dată de muncă !).

Anul trecut, în toamnă, intrând pt prima oară pe acest forum (primul forum unde am publicat) m-am gândit să creez un forum pe ideea "Prietenie și abia apoi Emigrare" ... După ceva timp am renunțat fiindcă am alte lucruri care mă interesează mai mult ...

Sper ca unii să înțeleagă ce am scris eu aici ... și mai adaug că singurătatea te poate face să te simți ca un cerșetor în cel mai maiestuos palat ! ... Aşa că ..............

:ideea:

PS - Referitor la "Prietenie și abia apoi Emigrare", adaug că asta se poate face (la urma urmei) și aici pe forum - nu mai cred ca anul trecut că este nevoie de un forum separat ...

Deci cei interesați au chiar aici un bun loc pt a-și găsi prieteni. Aşa cred eu ...
Enfin ...

thewallachian
12.08.2010, 19:13
Au dreptate acele persoane : "La ce să mai revină aici ?". Dacă s-au dus acolo să se stabilească acolo (și presupunând că nu e vorba de persoane inconștiente) atunci nu au la ce să se întoarcă ...

Lucrurile stau cu totul altfel când ai totuși pe cineva aici - iar acolo nu ai pe nimeni "closed to you" ...

Deoarece nu vreau să mai dau exemplul meu (doar să spun că am fost în Franța fără gândul de a mă stabili acolo, vroiam doar să fac 2 sau 3 ani studii la Paris) o să spun 2 vorbe despre ce m-a frământat pe mine de vreo 20 de ani, când am început să remarc ceva ce unora li s-ar putea părea chiar "bizar" - deși nu e deloc cazul, e absolută normalitate, confirmată din plin de statistici ...

Atunci, în perioada aceea (anii 89 - 92) am observat că în filme, în romane chiar, asa-zișii "eroi" ori nu aveau familie (mai ales mă refer la părinți) ori erau într-un fel sau altul în conflict cu aceasta, cu familia.
Atunci am început să caut în istorie, la personajele celebre. Si am rămas stupefiat ! Fie că era vorba de muzicieni, scriitori, regizori, matematicieni, filozofi, actori ... etc ... la majoritatea covârșitoare erau probleme din cele mai serioase cu familia.
Pe ei familia nu-i lega prea tare sentimental ! ... A fi într-un loc cu ei sau în alt loc (fără ei, fără familia lor) era totuna. A fi la München sau Paris, New York sau Los Angeles, gândurile lor erau în altă parte, dar nu la frații sau părintii lor.

(Sigur, declarațiile lui Beethoven despre mama lui care murise când el avea 17 ani, sau poezia lui Eminescu din 1880 - fiindcă i-au luat 4 ani ca să se gândească să scrie și el despre mama lui, moartă în 1876 - ...etc ... toate astea par înduioșătoare, dar ei nu puteau să facă nimic, locul de pe pământ nu mai conta. Nu și-ar fi regăsit părinții ...)

La ce m-as întoarce eu (dacă aş pleca, cumva, undeva) decât la câteva persoane din familia mea ? La nimeni ! ... Nici mort n-aș vrea să fiu adus aici dacă și eu as fi ca MAJORITATEA persoanelor care nu au fost legate de cineva de aici (un frate, un părinte ...) ...

Deja cineva care se căsătorește arată în plus putere de desprindere, chiar dacă este atașat puternic de cineva din familie (asa cum eu sunt atașat de : mama, fratele meu, nepoatele mele ... de restul m-as putea dispensa, zic eu ...).
Dar vă spun fără emfază și ipocrizie că eu nu m-as căsători cu cineva care s-ar interpune intre mine și familia mea ... Ducă-se ... Stau precum un călugăr - chiar am această voluptate ... dacă pot înțelege mulți asta nu știu ...

Asa cum sunt prietenii cei adevărați (care în principiu nu vor să-ți distrugă relația cu "prima familie") așa ar trebui să fie și soția sau soțul ... adică ceva "suplimentar". Deși nu contează,eu adaug că pt mine nu am găsit așa ceva ... și nici nu cred să găsesc vreodată prin "locurile unde mă preumblu eu", adică mai ales la ţară, unde lumea e plină de prejudecăți (câteodată îi detest pe țărani !) ... așa că eu prefer această "pseudo-călugărie".

Aşa că la ce ar pleca unul ca mine ? Că n-am pe nimeni "în altă parte" ! Si în plus singurele persoane dragi ar rămâne aici. Deci la (unul ca) mine s-ar pune problema altfel : "La ce să plec ?"

Sfatul meu pt cei ce vor să plece (foarte, foarte tare își doresc asta) ar fi ca mai întâi să se asigure că au lângă ei pe cineva foarte drag cu care ar putea pleca "și la capătul lumii", să discute serios cu persoana respectivă ... iar restul sunt "formalități" - trebuie doar să muncești serios ceea ce e o adevărată fericire (nefericiți din start sunt cei ce nu-și dau seama de bucuria dată de muncă !).

Anul trecut, în toamnă, intrând pt prima oară pe acest forum (primul forum unde am publicat) m-am gândit să creez un forum pe ideea "Prietenie și abia apoi Emigrare" ... După ceva timp am renunțat fiindcă am alte lucruri care mă interesează mai mult ...

Sper ca unii să înțeleagă ce am scris eu aici ... și mai adaug că singurătatea te poate face să te simți ca un cerșetor în cel mai maiestuos palat ! ... Aşa că ..............

:ideea:

PS - Referitor la "Prietenie și abia apoi Emigrare", adaug că asta se poate face (la urma urmei) și aici pe forum - nu mai cred ca anul trecut că este nevoie de un forum separat ...

Deci cei interesați au chiar aici un bun loc pt a-și găsi prieteni. Aşa cred eu ...
Enfin ...

Cineva care gandeste, in sfarsit... Bravo!

kiddy
13.08.2010, 16:21
Emigratia nu are varsta:

http://www.ottawacitizen.com/news/woman+finally+ready+immigrate/3392914/story.html

fifi
23.07.2011, 22:26
vara asta am avut „bucuria” să fiu aproape în cel mai adevărat sens al cuvântului la un mic incident pe o autostradă din Canada:

http://i121.photobucket.com/albums/o211/fifica/IMG_0398.jpg

http://i121.photobucket.com/albums/o211/fifica/IMG_0399.jpg

la următoarea poză şoferul a încetinit, aş mai fi făcut una dar mai era un pic şi ajungea la rezervor şi ar fi fost cam neplacut :)

http://i121.photobucket.com/albums/o211/fifica/IMG_0400.jpg

„căldură mare, dom` şef!”

http://i121.photobucket.com/albums/o211/fifica/IMG_0401.jpg