PDA

Arată versiune întreagă : Confirmation of permanent residence

kate
15.07.2005, 04:44
Salutari tuturor forumistilor. Aplicatia mea de Permanent Resident a
fost aprobata si ambasada mi-a cerut pasaportul. Stie cineva cat
dureaza pina e gata viza si confirmarea de rezident permanent?

sorin
15.07.2005, 04:48
Felicitari! E posibil ca Roxa sau Ovex sa stie raspunsul.

ovex
16.07.2005, 02:46
Felicitari!!!

Viza iti va fi pusa pe pasaport in 15 zile lucratoare de la data depunerii pasaportului la Ambasada(in cutia postala de la Ambasadasau prin curier).Atentie insa: trebuie sa calculezi 15 zile lucratoare fara ziua de vineri a fiecarei saptamani!Deci la o saptamana,zile lucratoare sunt de fapt,doar 4. Bafta!

kate
16.07.2005, 04:47
Ovex si Sorin va multumesc mult pentru felicitari. Ovex, multumesc din
inima pentru raspuns. Am dus pasaportul vinerea trecuta si mi-au spus
ca o sa ma contacteze telefonic cind totul e gata. Nu am primit nici o
veste si m-am ingrijorat. Acum inteleg ca dureaza mai mult. Inca o data
multumesc tie si forumului pentru raspunsuri rapide. Keep up the great
work!

ovex
17.07.2005, 08:14
Zbor placut spre Canada! smileys/smiley2.gif

Nelly
22.01.2006, 12:44
Buna tuturor sint noua pe-aici , as avea o intrebare . Stie cineva referitor la GC temporar daca acea conditie se scoate cu 3 luni inainte de a se implini doi ani de la primirea green cardului sau de la casatorie. Multumesc ,

Nelly

kate
24.01.2006, 11:17
Hi Nelly! Cred ca te referi la Green Card din US. Topicul acesta a fost deschis de mine pentru rezidenta permanenta din Canada. Posteaza mesajul tau pe topicul de imigrare din USA si sint sigura ca vei primi un raspuns. Din pacate eu nu te pot ajuta cu info.

simonal
01.02.2006, 02:39
Am primit confirmation of permanent residence aseara!!

Vreau sa ofer cateva informatii ff importante la cei interesati! Informatii pe care noi nu le am avut!! Noi am aplicat din SUA pe partea federala si a durat exact 16 luni pana am vazut pasapoartele si confirmation of permanent residence!!! Deci nu 18 luni cum scrie pe website-ul oficial!! Plus nu ne-au cerut nici un examen de engleza si franceza pentru a sustine punctajul cerut (maxim la engleza si mediu la franceza). Am scris decat o scrisoare in engleza si una in franceza detalind cursurile si experienta in ambele limbi. asta numai pentru mine, fiind aplicantul principal. Mentionez ca eu am un certificat de translator de limba englezaobtinut la terminarea liceului de matematica-fizica clasa de engleza intensiv si ASE-ul. Sotul meu a terminat Engleza-Romana!! Bafta multa tuturor!!

kate
02.02.2006, 20:53
Felicitari simonal!!!smileys/smiley32.gif Ma bucur ca everything went so well (and the process was so fast). Ai decis unde te stabilesti in Canada?

dana_pascan
03.02.2006, 04:25
Felicitari Simonal.....daca stiam asta mai repede....Se pare ca noi am luat calea cea mai lunga.....

Mult succes in Canada!

simonal
03.02.2006, 10:11
Multumesc la toata lumea! Ne-am decis sa ne ducem in Toronto pentru ca avem niste prieteni acolo si ne-ar fi putin mai usor la inceput!

kate
03.02.2006, 23:47
Very good choice (I'm also in Toronto smileys/smiley1.gif ) Va urez mult succes!