PDA

Arată versiune întreagă : sa ne cunoastem mai bine!

opium-female
02.04.2009, 09:49
Hola,
Sunt membra acestui forum si ma bucur enorm pentru aceasta posibilitate oferita de a ne cunoaste mai bine...ma refer la persoanele care sunt emigrate in Spania.Daca este cineva dornic de discutii,daca aveti probleme legate de emigrarea in Spania,orice discutie este bine venita ai ar fi frumos sa ne cunoastem.Va invit sa postati,sa deschideti topice,putem sta de vorba despre orice.As fi incantata sa va cunosc!Curaj...:) eu am facut primul pas!
Opium

tonita
07.04.2009, 09:18
Hola,
.... in Spania,orice discutie este bine venita ai ar fi frumos sa ne cunoastem.Va invit sa postati,sa deschideti topice,putem sta de vorba despre orice.As fi incantata sa va cunosc!Curaj...:)

Hola!
Un castel in Spania e un vis pe care il am de mult... Concediul de asta vara, pe Costa Brava mi-a intarit dorintza de a petrece mai multa vreme in Spania, mi-a placut foarte mult. Daca as avea bani destui mi-as cumpara o casa la Mediterana, sa-mi incalzesc oasele batrâne!!

:)Stiu ca ceea ce am scris mai sus e un cliseu si de aceea m-as bucura sa stiu si cum e viatza in Spania pentru omul "normal", cu job si asigurare de pensie! Sunt toti Spaniolii mai relaxati sau betia concediului m-a facut sa vad lucrurile in rozuliu. A scazut pretzul caselor?
M-as bucura si pentru recomandari pentru o locuintza de vacantza, sa stiu cam ce pretzuri se practica pentru un apartament si daca anul asta se prevad schimbari si daca se simte criza. Ce ar trebui sa stie potentialul emigrant(mutant european!) ca sa nu regrete mutarea in Spania?!

FidelKatzo
07.04.2009, 09:43
Hola!
Un castel in Spania e un vis pe care il am de mult... Concediul de asta vara, pe Costa Brava mi-a intarit dorintza de a petrece mai multa vreme in Spania, mi-a placut foarte mult. Daca as avea bani destui mi-as cumpara o casa la Mediterana, sa-mi incalzesc oasele batrâne!!

:)Stiu ca ceea ce am scris mai sus e un cliseu si de aceea m-as bucura sa stiu si cum e viatza in Spania pentru omul "normal", cu job si asigurare de pensie! Sunt toti Spaniolii mai relaxati sau betia concediului m-a facut sa vad lucrurile in rozuliu. A scazut pretzul caselor?
M-as bucura si pentru recomandari pentru o locuintza de vacantza, sa stiu cam ce pretzuri se practica pentru un apartament si daca anul asta se prevad schimbari si daca se simte criza. Ce ar trebui sa stie potentialul emigrant(mutant european!) ca sa nu regrete mutarea in Spania?!

oasele batrane..cu astfel de declaratii as fi ceva mai prudent sa fiu in locul tau Toni...tu spui ca te-ai gandit sa petreci candva, mai mult timp in Spania..exact asta este punctul..cat de mult timp..? cand ajungem in scaunul cu rotile,chiar daca ne permitem sa-l cumparam electric si cu extras ,o sa fie cam dificil sa facem naveta intre Germania si Spania..

opium-female
08.04.2009, 04:49
Toni, nu am cum sa dedic astazi mult timp pentru a raspunde cu mai multe detalii,uite-ti postez un likn,doua ca sa-ti faci o idee de un apartament ,cam cat costa... ai un motor de cautare unde pui de la ce suma pana la cat...esti dispus sa platesti,am cautat specific costa brava,desii eu una m-as retrage spre sudul Spaniei,este o parte minunata si oamenii sunt mult mai "speciali" decat cei din Cataluńa sau alte zone.Plus ca viata este si mai ieftina decat in Costa Brava,cred eu...
Am intalnit multe familii de nemti ce inchiriaza pe toata iarna case in Palma de Mallorca ,si petrec iarna in Palma,ei spun ca-si permit sa traiasca mult mai bine cu pensia lor din Germania in Spania,calitate mai mare de viata si clima blanda!
Oricum am sa incerc sa-ti postez cateva linkuri daca-ti vor fi de ajutor.
http://www.fincasmaresme.com/buscar_cbrava.php
http://www.yaencontre.com/vivienda/results.php/pisos-compra-nueva_andalucia-_ESP
sau....
http://www.taylorwoodrow.es/plantillaZona.php?id=11
http://www.expocasa.com/pisos_en_Marbella.html
Viata in Spania.....hmmmm pot sa-ti vorbesc din punctul meud e vedere,din experienta mea nu din auzite.Revin mai tarziu ,promit!

Ok,revenind...
Referitor la ce spuneai ca spaniolii sunt mai relaxati,dupa cinci ani petrecuti aici si avand o a doua familie (fam prietenului meu...sunt spanioli..) pot sa-ti spun ca eu nu am vazut in viata mea persoane mai petrecarete,pentru spanioli cand este sarbatoare se stie ca se sarbatoreste pe cinste!!!Viata de noapte pe care o gasesti in Spania si orarul barurilor de noapte nu cred ca le gasesti niciunde in Europa.Relaxul despre care vorbesti tu eu nu il vad,ii vad mereu agitati:) singura chestie pe care am observat-o este ca nu se hazardeaza ca si noi din orice nimic.O chestie care ma scoate din pepeni este ca de ex atunci cand cineva-ti spune "acum vin!!!" sau "imediat"..poate semnifica 5,10 30 sau 60 de minute!!!nu au punctualitatea in sange....
Tot din ceea ce nu-mi place este ca atunci cand decizi sa faci un anumit lucru,incep sa vb despre aceasta si discutia poate dura trei zile continuuuuu.....pana sa incepi,auzi zeci de mii de opinii diferite si toata lumea-si da cu parerea dar daca tu nu iei initiativa,ei continua sa-si dea cu pararea...
Pentru un om normal cum intrebai viata este cam in felul urmator:
un om normal,o persoana din clasa muncitoare aici nu castiga o avere,din contra....salariul mediu este undeva intre 900-1200 € ma refer de exemplu in administratie (eu) intr-o firma.Ca si mine sunt inca cateva mii....viata celor "normali":
Trezit la sapte dimineata
Micu dejun luat in fuga
Plecat la servici
Ora 13 pauza de masa pana la 16
Ora 16 te intorci la munca
Ora 20...variabil...poate fi si mai tarziu....iesi de la munca...
Ora 20:30 fugi ca un nebun prin centru comercial in cazul in care mai ai si ceva de cumparat
Ora 21:30-22 ajungi acasa...
O ipoteca la un apartament se ridica in ziua de azi cam intre 800 si 100 de euro lunar la care adauga daca mai ai si rate la masini, copii la gradinita cheltuieli....ca tot omul....
Nici un om normal nu traieste ca in pampas si nici nu se relaxeaza,din contra spaniolii nu sunt prea casnici,petrec mult timp in baruri si pe strada....este adevarat ca debordeaza energie si voie buna nu i vezi crispati sau vorbind singuri pe strada cum am vazut eu acasa oamenii.
Preturile au scazut foarte mult,sectorul constructii este paralizat!!!Tot ce s-a construit nu se poate vinde,se preconizeaza inceperea inchirierii ap. construite in loc sa se vanda, cu posibilitati de cumparare dupa doi ani de platit chirie.
Criza se simte si inca foarte grav....mii de persoane sunt in somaj,ceoi din sud emigreaza spre nord sau zonele cu turism pentru a gasii un loc de munca chiar si pentru o perioada.
Un apartament ce costa de exemplu 250.000 nou (doua sau trei dormitoare,bucatarie ,baie,terasa) acum il cumperi in 180.000 sau chiar si 150.000 €.
Potentialul emigrant european sa fie pregatit cand vine in Spania din toate punctele de vedere.Nu este deloc acea imagine pe care o dau cei care merg acasa (unii dintre romanii plecati...)Nu exista povesti cu zane bune si nici averi stranse din munca cinstita... singura diferenta este ca ai o calitate mai ridicata de viata si poate-ti poti permite un lux de o vacanta din cand in cand fara grija ca maine nu ai ce manca.
Cam ce ai vrea sa stii altceva?

sorin
08.04.2009, 06:22
Trezit la sapte dimineata
Micu dejun luat in fuga
Plecat la servici
Ora 13 pauza de masa pana la 16
Ora 16 te intorci la munca
Ora 20...variabil...poate fi si mai tarziu....iesi de la munca...
Ora 20:30 fugi ca un nebun prin centru comercial in cazul in care mai ai si ceva de cumparat
Ora 21:30-22 ajungi acasa...

partea subliniata imi place. ador siesta. ar trebui sa devina lege internationala :)

sad_rain
08.04.2009, 09:43
partea subliniata imi place. ador siesta. ar trebui sa devina lege internationala :)

:) eu am citit de doua ori crezand ca opiuta a gresit cand a scris acolo..Vazand insa ca lucreaza pana la 8-9 seara am zis ca tre' sa fie real!!

Opi, serios ca eu nu as rezista la asa un program. Adica, toata ziua sa fie prinsa cu serviciul..te admir fata draga!!:)

tonita
08.04.2009, 11:58
Merci pentru linkuri si informatii Opiutza, meriti cel putin o "siesta" prelungita pâna a doua zi!
Daca sudul Spaniei e mai fain si mai ieftin ca nordul o sa-l vizitez si eu, poate chiar in urmatorul concediu. Sper sa gasesc de inchiriat o "finca" pentru vreo 3 saptamâni.
Mai povesteste-ne despre Spania...dupa ce studiez linkurile tale te mai intreb si eu, una alta... una inmi vine acuma in minte: Cât concediu ai in an? Exista un concediu minim legal, ca in Germania?

otavia
08.04.2009, 12:05
hmmm...3 ore de pauza e cam mult,zic eu...normal ca strica toata ziua !!
Opium, si noi ne dorim demult sa vizitam ceva din Spania...ne-am gandit la Barcelona...e mai aproape de noi ,ptr tras o fuga de cateva zile! Dar tot amanam de pe un an pe altu...chiar din aceasta cauza:e aproape si putem ajunge oricand...!:-? Tu pe unde esti in Spania...si mi-ar place mult sa-mi spui vreun loc care te-a impresionat si care zici tu ca merita de vizitat !!!

mersic mult !!!

opium-female
14.04.2009, 09:43
Toni,eu de ex am 30 de zile la an,15 cand mi le da patronu si 15 cand vreau eu,la asta sumezi zilele festive si fiestele patronale,si crede-ma ca sunt destule ....ai drept si la cateva ore de consultatie medicala justificate in orar de munca si doua sau trei zile (nu-mi aduc aminte acum foarte bine) de interes personal pe care ai dreptul sa le ceri.Ceea ce nu vad normal este un concediu de maternitate care este de doar doua luni,dupa care te incorporezi din nou.Un parinte,tatal are drept la 15 zile.Alocatii sau ajutoare pentru nou nascuti ,au pus de vre-un an sau doi ceva de genul ca-ti dadeau 2.500 la nasterea copilului,pana acum un an nu aveau nimica.Daca vreid ate mai exacte pot sa ti le postez,scriu un pic la repezeala ca mereu sunt grabita....
Ma intreba Otavia despre un loc care m-a impresionat.Depinde de ce vrei sa vezi sau ce pretinzi de la o vacanta.Barcelona este minunata si ai si de vizitat.Mie de ex nu-mi plac orasele zgomotoase,m-am acomodat bine aici in nord (Comunidad:La Rioja,Ciudad:Logrońo) si este un orasel comod si destul de linistit.Inainte eram innebunita dupa zarva multa pe strazi si aglomeratii,acum m-am schimbat...caut liniste....
Spania este de vizitat...in orice colt vei merge vei gasii ceva care sa-ti placa.De ce nu incepi cu BARCELONA daca tot esti aproape?

haiduc1111
05.07.2009, 00:47
Va salut pe toti!Ma bucur ca am gasit acest forum de unde cred ca as putea sa mai aflu si eu cate ceva despre emigrarea in Spania.Am 42 de ani,sunt din Bucuresti,si,cam de un an ma gandesc f.serios sa plec din Romania definitiv.Am ales Spania ,pt ca am fost in Tenerife acum ceva timp si mi-a placut.Ma gandesc totusi sa merg undeva pe continent.Marbella,Fuengirola sau Benalmadena.Vreau sa inchiriez o casa si un mic restaurant (sunt de meserie).Ce ma sfatuiti?E buna zona Costa del Sol?Cum mai merge turismul in zona?Ce spuneti de Puerto Banus?

opium-female
06.07.2009, 09:37
Buna,
Dupa cum se stie criza a afectat cam toate sectoarele...Marbella geme de baruri si restaurante,nu stiu ce sa-ti spun....totul merita incercat!Chiriile au scazut foarte mult si tarnspaso de un bar...la fel....
Consulta si tu macar prin internet statisticile macar sa-ti faci o idee de cum merge treaba in sectorul de care esti interesat....turismul nu moare niciodata dar merita facuta o analiza inainte de a te lansa...

haiduc1111
06.07.2009, 13:49
Dar despre Mallorca ce parere ai?Din ce am citit pe net se pare ca e plina de infractori romani si nu numai...In ceea ce priveste preturile,sunt mult mai mici comparativ cu cele din Romania si nu vorbim de litoralul marii Negre...Oricum aici nu mai e de stat.Orice afacere ai demara statul se da peste cap sa te lase falit!De exemplu,pt. o unitate de alimentatie publica exista in momentul de fata 14 entitati ale statului care au calitatea de a te verifica(sanepid,sanitar veterinarii,mediul,pompierii,politia economica,garda financiara,politia comunitara,inspectia primariei de sector,inspectia primariei capitalei,corpul de control al primarului general,corpul de control al primului ministru,fiscul, si altii). Nu mai am curaj sa investesc in nimic.

opium-female
07.07.2009, 11:50
Mda...te inteleg oarecum!Situatia in Romania cu "spaga pt cei ce-ti viziteaza magazinul sau restaurantul doar doar pica ceva..."
In Palma de Mallorca am lucrat o perioada,te-ai trezit cam tarziu anul acesta sezonul a inceput deja de cateva luni.Prin octombrie deja se cam termina,e slab turismul pe timp de iarna.Plin de nemti si englezi peste tot acolo.De exemplu ai plaja ARENAL unde nici nu mai exista aproape vre-un restaurant spaniol,este impanzit de afacerile nemtilor,se vorbeste germana peste tot in zona aceasta.Infractorii romani spui tu,exista peste tot nu stiu de ce punctezi ca este plin de ei tocmai in Palma...cred ca nu are legatura cu ceea ce vorbim noi aici.Depinde la ce preturi si la ce categorie te referi.Ca sunt mai mici decat acasa nu am nici idee,daca te referi la servicii sa stii de la mine ca hotelurile de 4 stele in Palma sunt cam mizerabile,si serviciile lasa de dorit pana si aici,asa ca eu cred ca depinde totusi de cat esti de informat si ce cauti:pret,calitate,mai ieftin si mai accesibil...
Crezi ca in Palma ai triumfa?Ce vrei sa deschizi exact?Si in ce zona?Ai idee cam cat costa o chirie de un local in centru sau paseo maritimo?

haiduc1111
07.07.2009, 14:01
Nu e vorba de triumf.Doar de un trai mai linistit intre oameni mai civilizati si mai corecti.M-am interesat destul de mult despre zonele turistice in care sa pot deschide o pizzerie sau un "Schnitzel House",insa trebuie sa merg si sa vad cu ochii mei zonele si pravaliile.Tocmai de aceea am ales perioada asta a anului.De deschis voi deschide la anul,dar ma voi muta din septembrie.Sa am timp sa colind.
Cat despre infractori,am tot citit ca Palma e plina. As prefera o zona mai linistita.Cred ca tot spre Marbella.
Si da, m-am interesat si de preturi.Sunt mult mai accesibile ca in Bucuresti.

opium-female
08.07.2009, 07:38
Cred ca totusi ai avea mai mult succes in Palma decat in Marbella,cred eu...un schnizel il mananca mai degraba nemtii si romanii decat spaniolii sau alte natii!Referitor la romani,sunt foarte multi care-si petrec vacantele in Palma si sunt destui in comunitatea romanilor si acolo.Este perfect ca te-ai gandit sa faci o vizita sa vezi cam cum stau lucrurile,asa ai sa poti cantarii mai bine ...
Referitor la infractori,precum spuneam : or fi,ca sunt peste tot,acum depinde si ce anturaje ai sa vizitezi si cu cine te relationezi,nu inteleg de ce ai atata frica,crezi ca in Marbella nu sunt?Tin sa-ti amintesc ca citesc in presa locala si la stiri despre infractiuni mai numeroase in Marbella decat in Palma,dar precum spuneam "mafie" exista peste tot.Tu deschide pravalia :) si incearca sa te relationezi cu oameni "normali" , odata ce vei da primul pas o sa-ti fie mai usor.Apropo: vorbesti spaniola?engleza?sau germana?Este primordial sa cunosti limba de aici si inca una de circulatie internationala ca sa poti fi sigur ca ai succes la clienti,sper ca te-ai gandit si la acest aspect.In ce zona te-ai gandit in Palma sa deschizi un restaurant?Vrei ceva mai select sau un meniu accesibil?Cu ce personal contezi?Sunt doar curiozitati....daca se pot impartasii astfel de ganduri sunt aici si te ascult,am lucrat si eu 3 ani in regim de barman si am cam lucrat la inceput in diferite ramuri relationate cu hosteleria...am lucrat si in cafeterie,si in bar de tapas,si in restaurant,si in bar de copas de noapte asa ca daca te pot ajuta cu ceva idei cu mare placere.

haiduc1111
09.07.2009, 00:10
Ai aici un exemplu din ce as putea sa inchiriez.Ma gandeam la Puerto Polensa sau la Magaluf.Ce zici?
Nu va fi totusi nimic "de fitze".Va fi ceva accesibil,curat.Ma gandeam sa fac o "Churrascaria".Dar mai tarziu.Sa invat spaniola.Stiu engleza bine, zic eu,scris si vorbit,o rup putin in germana(am lucrat in Munchen un an intre 90-91) ceva franceza,italiana.
Am un prieten din copilarie a carui nevasta lucreaza la un bar in Madrid de vreo 2 ani.Amandoi sunt dispusi sa ma urmeze.Ea a mai lucrat in restaurant ca barman si in tara,si,cel mai important,stie limba foarte bine.
Pe la nemti si pe la canadieni "Schnitzel House" nu inseamna doar 10-12 feluri de snitzele,ci si o gama bogata de preparate specifice zonei plus 3-4 prajituri de casa.Acolo,in Spania,ma gandesc ca nu e numic rau in a servi pe langa snitzele si bucatarie stil "tapas",ceva sortimente de peste si fructe de mare,si ceva salate usoare,cunoscute de oricine.
Din bucataria romaneasca ma gandesc la carnati de casa subtiri (tip Plescoi),placinta "Poale-n Brau",babic si ghiudem,si la papanasi cu branza,smantana si dulceata.
Iti spun toate astea pt ca am inteles ca ai lucrat o perioada in domeniu.
Apropo,eu lucrez de 22 de ani in alimentatia publica,am avut 4 restaurante in Bucuresti,o firma de distributie bauturi (exclusivitate pt berea Sailor in Bucuresti),2 magazine alimentara,si,inainte,pe timpul comunistilor,am lucrat la Melody Bar,la Doina,la Gradinita (actual Mc Donalds,langa OTV),la Perla si la Salonul Spaniol ca barman.Mai tarziu am fost sef de sala la Miorita in Herastrau,acualmente Hard Rock Cafe.
Acum am o firma de detectivi particulari...

haiduc1111
09.07.2009, 00:18
PS Si astea sunt interesante...
http://www.bizbalears.com/searchresults.asp

opium-female
09.07.2009, 09:26
Haiduc,
Pot sa-ti dau un sfat sau doua?!
Magaluf este cam 50% populat de nemti si englezi,chiar si pe perioada de iarna multi petrec iarna aici pentru clima blanda si preturile mai accesibile.Este destula miscare mai ales ca viata de noapte pentru ei este destul de activa,ma refer la faptul ca ambientul este mai mult nemtesc ,englezesc.Am lucrat in Paseo Maritimo in Palma intr-un bar de copas acum doi ani jumate ,a fost ororos....Spaniolii sunt recunoscuti pentru chefurile trase si faptul ca le place distractia dar sunt mult mai linistiti ,daca beau...majoritatea nu fac scandal,nu indraznesc sa te abordeze asa tam nesam,in general respecta.In schimb englezii...exact niste animale scapate de la zoo,nu am intalnit unul care sa aibe o conduita normala,tipa,sar la bataie urgent,nu au bune maniere cand au sarit calul cu batura.Nemtii sunt ceva mai relaxati si ceva mai normali...dar tot pericol public.
Eu daca as dispune de un fond de investitii as dechide ceva orientat spre Cidreria...sa ai la dispozitie un meniu de cidrerie,sau o marisqueria...sa ai la vanzare marisco.Cred ca ai avea o varietate de clienteala,este o bucatarie tipic spaniola si in meniuri gasesti si alimente ce se adapteaza alimentatiei pentru restul ...Desciderea unei schnitzel-house din pct meu de vedere este ok si cred ca ar avea trecere,depinde acumd e ce capital dispui.Alt sfat:indiferent de ce prieteni ai,incearca sa-ti angajezi un bucatar spaniol cred ca va fi un atu!Si incearca sa nu amesteci prietenia cu afacerile in 90% din cazuri se ivesc discutii.Este total diferita servirea din tara de la un restaurant si aici,spuneai de nevasta prietenului...asa ca experienta asta din tara nu-i serveste prea mult la un cv.Incearca sa nu amesteci sortimntele tapas,schnitzel,salate,fructe de mare si mai stiu eu ce,axeaza-te pe o anumita chestie la care poti introduce ceva "de-al casei"...
Tapas,pinchos....este perfect sa le ai la bara restaurantului ,inauntru se schimba lucrurile,acolo ai nevoie de "entrantes" aperitive ce sunt reci sau calde.Reci :jamon serrano,queso (branza) ,embutido (salchichon) ,esparagos spre exemplu...calde:crochete,calamari,revuelto (oua amestecate cu ciuperci sau alte ingrediente..vieiras rellenas (sunt ceva mai mari decat scoicile umplute cu o crema suava si cangrejo (rac),langostinos a la plancha...
Salatele le poti combina cum crezi,doar ca aici nu se folosesc nici varza nici castravetii...in fine....
Si apoi ai de oferit primul fel si al doilea....plus desert,cafea, si o licoare...
Ca si vinuri intotdeauna sa incerci sa alegi un vin care sa vina din LA RIOJA sunt cele mai cunoscute vinuri , si cele mai bune!Un vin ma ieftin de masa si sa ai un crianza,o rezerva daca este cazul,cu asta te-as putea ajuta daca ai nevoie de o recomandare,eu locuiesc aici in La Rioja!
Cred ca este bataie de cap...mai simplu este un schnitzel house si mai introduci si cateva chestii tipice din alimentatia spaniola.Ar fi multe de povestit,poate te plictisesc....
Cupele se servesc dupa ochi...la alcol ma refer nu se masoara nimic la suta de grame si inventare nu prea exista se lucreaza altfel...
Am vazut linkul ce l-ai trimis,chiriile au scazut mult in perioada aceasta,amandoua locatiile Puerto P. si Magaluf sunt ok din pct meu de vedere si destul de aproape de Palma ca si oras...
Nu stiu cu ce te-as putea ajuta,oricum daca ai nevoie de o parere si ti se pare bine-venita,sunt aici,in limita timpului meu disponibil.Sincer,daca tii neaparat angajeaza-ti prietenii,dar cauta sa ai si spanioli macar unul in "casa ta" pentru ca lumea priveste si acest aspect si cine stie mai bine sa trateze decat unul de aici.Da,si un emigrant invata repede dar are nevoie de catva timp in care sa aibe o anumita experienta in acest domeniu plus ca este foarte mult de munca nu oricine rezista,sunt f multe ore dedicate,necesiti o rabdare de fier si un zambet care sa fie 24 de ore pe fata ta!

haiduc1111
09.07.2009, 14:04
Sunt interesat de orice parere poti emite.Sfaturile tale imi sunt superutile.
Partea a II-a dimineata.
Iulian Dorobantu

haiduc1111
10.07.2009, 00:41
Opium,
Sa stii ca prin ce mi-ai spus ieri mi-ai intarit convingerea ca pe insule e mai bine.
Cidrerie trebuie sa fie de la vinul de cidru...Dar Marisquerie ce e?
La Rioja pe unde e? In nord? In centru?
Oricum probabil ca in septembrie cand venim,trecem si pe la La Rioja (eu cu sotia),si,daca vrei,ne cunoastem la o cafea si ne mai zici ce si cum.
Crezi ca un bucatar spaniol e asa usor de gasit?Ar fi bine.
Fata aia,sotia prietenului,stie f bine spaniola,si are experienta in bar.Dar asta nu inseamna ca va fi asociata mea,ca sa imi fac probleme ca nu ne v-om intelege.In momentul asta ea lucreaza si gestioneaza singura o cafenea in Madrid.Ma rog,asta nu are prea mare importanta in economia afacerii.
Initial am vrut sa deschid ceva in Tenerife.Am si ceva prieteni acolo.Un bucatar roman care lucreaza de vreo 10 ani acolo(e cu familia),si un spaniol care are o firma imobiliara.Am cautat impreuna ceva acum un an dar nu prea mi-a convenit ce am gasit.Acolo sunt baruri si restaurante intr-un fel de garaje,unele sunt dispuse unele peste altele pe cate 2 sau chiar 3 nivele,si sunt sau erau destul de scumpe.Pt un traspaso al unei pravalii pe prima linie al unui paseo maritimo,care era goala,deci necesita mobilier ,bucatarie utilata etc,de vreo 50 mp inauntru si 50 terasa,cerea un italian 3000 de euro pe luna,plata chiriei pe trei luni inainte si un depozit echivalent cu chiria pe 6 luni care statea la dispozitia proprietarului pana la expirarea contractului.Investitia se ridica cam la 35000 plus cei 27000 plus acte plus marfa,in total vreo 70000.
N-ar fi fost mult,dar eu vroiam totusi ceva cu personalitate proprie,nu inghesuita intre alte asemenea "garaje".Ce mai, arata ca in en-grosul "Europa".
Anul asta as fi vrut sa vad ce se poate face in Lanzarote,insa,pt faptul ca famiglia Basescu a acaparat definitiv jocul politic in Romania (vezi EBA europarlamentar),si pt ca alternativa e tot PSD-ul lui Iliescu si Geoana,ne-am decis sa plecam pt vreo zece ani chiar din toamna asta.
Doar vanzarea unei proprietati ma mai tine inca aici.

Raven
10.07.2009, 04:50
Anul asta as fi vrut sa vad ce se poate face in Lanzarote,insa,pt faptul ca famiglia Basescu a acaparat definitiv jocul politic in Romania (vezi EBA europarlamentar),si pt ca alternativa e tot PSD-ul lui Iliescu si Geoana,ne-am decis sa plecam pt vreo zece ani chiar din toamna asta.
La vremuri noi tot noi. Cam asa ziceau si securistii imediat dupa '89 si mineriada III: o sa ajungeti sa alegeti intre noi si noi. Pe urma a urmat CDR-ul penetrat de sus pana jos, infrantul de structuri, Iliescu sau Vadim, beizadeaua Patapievici la CNSAS (si la Institutul Cultural Roman, Cominternul avea si el cultura lui), Basescu & comunismul fara comunisti plus injuraturile birjaresti in direct, dra Basescu care nu vroia sa candideze la euro 2009, da' a candidat si-nca drept independenta (cum o fi aia sa fii independent de numele tau?) etc.

Mult succes si eu cred ca o sa il ai daca iti mentii realismul.

opium-female
10.07.2009, 09:17
Opium,
Sa stii ca prin ce mi-ai spus ieri mi-ai intarit convingerea ca pe insule e mai bine.
Cidrerie trebuie sa fie de la vinul de cidru...Dar Marisquerie ce e?
La Rioja pe unde e? In nord? In centru?
Oricum probabil ca in septembrie cand venim,trecem si pe la La Rioja (eu cu sotia),si,daca vrei,ne cunoastem la o cafea si ne mai zici ce si cum.
Crezi ca un bucatar spaniol e asa usor de gasit?Ar fi bine.
Fata aia,sotia prietenului,stie f bine spaniola,si are experienta in bar.Dar asta nu inseamna ca va fi asociata mea,ca sa imi fac probleme ca nu ne v-om intelege.In momentul asta ea lucreaza si gestioneaza singura o cafenea in Madrid.Ma rog,asta nu are prea mare importanta in economia afacerii.
Initial am vrut sa deschid ceva in Tenerife.Am si ceva prieteni acolo.Un bucatar roman care lucreaza de vreo 10 ani acolo(e cu familia),si un spaniol care are o firma imobiliara.Am cautat impreuna ceva acum un an dar nu prea mi-a convenit ce am gasit.Acolo sunt baruri si restaurante intr-un fel de garaje,unele sunt dispuse unele peste altele pe cate 2 sau chiar 3 nivele,si sunt sau erau destul de scumpe.Pt un traspaso al unei pravalii pe prima linie al unui paseo maritimo,care era goala,deci necesita mobilier ,bucatarie utilata etc,de vreo 50 mp inauntru si 50 terasa,cerea un italian 3000 de euro pe luna,plata chiriei pe trei luni inainte si un depozit echivalent cu chiria pe 6 luni care statea la dispozitia proprietarului pana la expirarea contractului.Investitia se ridica cam la 35000 plus cei 27000 plus acte plus marfa,in total vreo 70000.
N-ar fi fost mult,dar eu vroiam totusi ceva cu personalitate proprie,nu inghesuita intre alte asemenea "garaje".Ce mai, arata ca in en-grosul "Europa".

Haiduc ,SIDRA este o bautura iar sidreria este un restaurant cu propriul sau meniu.Daca vii pe aici ne intelegem noi si bem o cafea si te duc sa vezi o sidrerie adevarata si cateva meniuri ca sa vezi cum se prepara,asa nu mai ai dubii.Oricum,lasa-mi o adresa de email si cand am timp o sa-ti trimit cateva idei si fotografii,ok?Marisco:in gastronomie este animalul marin nevertebrat comestibil.Se includ:crustaceele(camarones,cangrejos,langostinos ,percebes),moluste:(mejillones,almejas,berberechos ,chipirones...) si inca cateva specii...
In general meniul de sidrerie daca este al casei se plateste in jur de 15 € si daca este special CARTA este mult mai scump.In marisquerie se plateste destul de scump,dar se mananca extraordinar de bine.La Rioja este in Nord,daca o sa cauti pe harta cauta Logrońo si ai sa gasesti indicatii!Bucatar spaniol:pui anunt in ziarul local si maine ai la usa 50 ai sa vezi,tu intai analizeaza cv-urile unde au lucar,ce fel de bucatarie,restaurantu unde au lucrat,anii de experienta,pretentiile ce le ridica...
La proprietate te referi la un local ce il detii sau la un apartament/casa?In cazul in care vrei sa-ti vinzi casa eu nu as face-o ,este bine sa ai un colt al tau unde sa te poti retrage in cazul in care afacerile nu au sa-ti dea roade,desii....eu cred ca o sa-ti mearga!
Intereseaza-te cum sta treaba pe acolo cu montatul camerelor frigorifice,frigidere,poti gasii si acolo anumite facilitati....
Daca in septembrie ajungi pe aici anunta-ma,sunt fiestele de San Mateo patronul riojan,asa ca ar fi o idee sa vezi cam cum e lumea la petrecere in Spania,plus ca ai ocazia sa vezi cam cums e lucreaza cu "multimea" :)

haiduc1111
10.07.2009, 14:33
Mda,sper sa nu dureze pana in septembrie.Ms ca esti de acord sa ne intalnim.Treaba asta imi e de mare ajutor..
Intr-adevar,e casa mea,o vila pe malul lacului Tancabesti,intr-o zona superlinistita,intre lac si livada.Dar cred ca am luat-o prea devreme.Asta-mi trebuia dupa 60-65 de ani.Oricum mai am o cutie de chibrituri in Titan,asa ca nu raman pe drumuri.La cat am citit si la cat stim despre Spania cred ca nu prea o sa mai vrem inapoi.
Poate luam o casa si acolo.In timp...
Asa cum fac numai romanii...Disperati sa fie proprietari.
Opium,acum sunt sigur ca ne trebuie bucatar spaniol.Si scoala sa invatam rapid limba.Am citit pe net pe un forum de expati ca sunt destule scoli particulare in Mallorca.Chiar daca voi fi nevoit sa invat din engleza,tot e bine.
Ar mai fi o problema care ma tine pe loc,chiar de as vinde maine.Dantura.Am inceput un tratament stomatologic(de nevoie)abia acum la 42.Am tot amanat (de frica) si nu cred ca in Spania e la fel de ieftin ca la noi,ca sa continuu acolo.Apropo,dupa ce deschid o afacere si sunt platitor de impozite am ceva asigurari medicale?Cum e cu doctorii?Exista medici de familie?Vor spaga?
Dar cu vechimea in munca?La ce varsta se pensioneaza spaniolii?Dar ele?
Scuza-ma daca devin sacaitor dar nu tre sa imi raspunzi decat daca vrei si daca ai timp.
Ma gandesc ca ei avand speranta de viata mult mai mare ca a romanilor se pensioneaza mai tarziu.Sau nu?Femeile din Romania 75 de ani,cele din Spania 84,4 ani.
Cam atat pt azi.Maine urmeaza intrebari despre contabilitate,case de marcat,intrari-iesiri de marfuri,intr-un cuvant Gestoria (asa se numeste nu?)
dorobantu.iulian@gmail.com -pt fotografii

haiduc1111
10.07.2009, 14:36
PS Ma gandeam si eu sa scriu o chestie de efect la sfarsit dar trebuie sa il intreb pe Mircea Badea daca ma lasa...

haiduc1111
11.07.2009, 01:15
Raven,
multumesc pt vorbele "de bine" cu privire la plecare.Cat despre politica,daca ma apuc de comentat nu mai termin un an si tre sa schimbam topicul forumului.
Oricum cert e ca din cauza astora ajungem sa ne luam lumea in cap,lasand tot in urma.

opium-female
11.07.2009, 04:27
Mda,sper sa nu dureze pana in septembrie.Ms ca esti de acord sa ne intalnim.Treaba asta imi e de mare ajutor..
Intr-adevar,e casa mea,o vila pe malul lacului Tancabesti,intr-o zona superlinistita,intre lac si livada.Dar cred ca am luat-o prea devreme.Asta-mi trebuia dupa 60-65 de ani.Oricum mai am o cutie de chibrituri in Titan,asa ca nu raman pe drumuri.La cat am citit si la cat stim despre Spania cred ca nu prea o sa mai vrem inapoi.
Opium,acum sunt sigur ca ne trebuie bucatar spaniol.Si scoala sa invatam rapid limba.Am citit pe net pe un forum de expati ca sunt destule scoli particulare in Mallorca.Chiar daca voi fi nevoit sa invat din engleza,tot e bine.
Ar mai fi o problema care ma tine pe loc,chiar de as vinde maine.Dantura.Am inceput un tratament stomatologic(de nevoie)abia acum la 42.Am tot amanat (de frica) si nu cred ca in Spania e la fel de ieftin ca la noi,ca sa continuu acolo.Apropo,dupa ce deschid o afacere si sunt platitor de impozite am ceva asigurari medicale?Cum e cu doctorii?Exista medici de familie?Vor spaga?
Scuza-ma daca devin sacaitor dar nu tre sa imi raspunzi decat daca vrei si daca ai timp.
Ma gandesc ca ei avand speranta de viata mult mai mare ca a romanilor se pensioneaza mai tarziu.Sau nu?Femeile din Romania 75 de ani,cele din Spania 84,4 ani.
Cam atat pt azi.Maine urmeaza intrebari despre contabilitate,case de marcat,intrari-iesiri de marfuri,intr-un cuvant Gestoria (asa se numeste nu?)

Sa uiti de scoli de limba!
Iesi si relationeaza-te cu lumea,daca vorbesti stalcit sa nu-ti fie rusine niciodata,au sa te corecteze si au sa te ajute,sa te uiti la tv macar si sa incepi sa citesti ziare,reviste,tot ce prinzi la mana este cel mai bun mod de a incepe sa vorbesti.Nu-ti fa probleme ,spaniola este extraordinar de usoara,ai sa o inveti rapid dar nu uita daca-ti vei face doar un cerc de prieteni romani nu ai sanse sa exersezi limba,relationeaza-te cu cei de aici!
Hahahahaha...m-ai facut sa rad cu denstistul!
Pune mana repede si rezolva-ti problemele dentare ca aici dentistul nu e gratis si in plus te rupe .....doar pt scoaterea unui nerv si curatarea unui dinte te costa cam 130 € ,apoi urmeaza tratamentul si plomba,o extractie este in jur de 50-70 €.Foarte scump!!!
Chiar daca nu ai lucra,in momentul in care ajungi,gasesti o locuinta in chirie te duci frumos cu pasaportul tau,al nevestei si va duceti la primarie(primordial!!!!) si va faceti EMPADRONAMIENTO!Va impatronati (inscrieti) este un document care va acrediteaza perioada de sedere pe teritoriul spaniol.De multe ori va va fi utila si vi se va cere acest document in cazul solicitarii unor acte,ajutoare ,asistenta medicala,indiferent..............
Nu conteaza ca nu muncesti,sau ca muncesti.Te duci frumos si la spital,te interesezi de ce spital va apartine zona in care stai,si tot asa te duci cu pasapoartele si soliciti tarjeta sanitaria (e un document care-ti serveste pt medic) o sa-ti fie eliberata fara nici un fel de problema,asistenta medicala este gratuita....atat ca medicamentele se platesc(in anumite cazuri o anumite parte...)medicul este gratuit poti apela de cate ori ai nevoie,in cazul unei urgente nu te lasa nimeni sa mori pe o targa la spital ca nu ai asigurare ca in Romania...
Spaga aici nu exista!Sa nici nu-ti treaca prin cap in a oferii bani asa cuiva ca te leaga astia...plus ca ai sa-i jignesti enorm.Aici ti se da restul pana la ultimul cent,si ciubucuri nu se prea lasa,rar...in barurile de noapte doar strainii ce mai lasa ciubucuri,in restaurante mai lasa si spaniolii dar...simbolic:)
Birocratia este foarte lentaaaaaaaa asta sa o ai in calcul,or sa te plimbe de or sa te innebuneasca.Eu te-as sfatuii sa-ti angajezi un consultant ceva pentru a incepe sa-ti demarezi afacerea,ma refer ca el o sa stie mai bine ce acte vei avea nevoie si -ti va scutii cele o mie de drumuri si o mie de cereri pe care le vei avea de facut...
De pensionari se poate vorbii sid espre asta,dar depinde de la caz la caz ,in orice caz ,dupa cate stiu eu pe la 65 de ani se poate pesniona unul linistit,si mai repede dar depinde de anii lucrati,daca este bolnav,de ramura industriei in care a muncit,daca a fost autonom...
Poti sa-ti faci si un plan de pensii privat,intrebi la banca si ti se va spune...
Apropo daca-ti vei alege o banca,sa te informezi sa-ti alegi una care sa fie de mai mare circulatie,ma refer ca exista banci care lucreaza cu bancile romane,daca iesi de pe teritoriul Spaniei sa nu-ti ia comisioane foarte mari cand operezi cu cardul sau cecuri...
Cu mare placere pot sa te ajut cu cate o parere,nu este nimic pt mine....daca am timp am sa-ti raspund mereu!Sper sa-ti fie doard e folos,tu incearca sa-ti faci un plan al tau,ca pareri ai sa auzi o mie...:)
Despre intrari-iesiri de marfa....aici e aici!!!!Nus e fac ca in Romania,aici tu ai sa te ocupi de aprovizionarea ta,vei avea o mie de distribuitori la usa cand vor afla ca deschizi ceva,incearca sa primesti doar case bune,(la marca ma refer) si sa nu crezi ca intotdeauna ce e scump e si bun....
Nu-mi trece altceva prin cap sa-ti mai spun dar...oricum,daca vrei mai putem conversa...
O zi buna si week-end placut!