PDA

Arată versiune întreagă : Ura de tip fascist!!!

lebada
01.04.2009, 06:37
Agresiunile fizice si verbale impotriva romanilor din Italia au ajuns in ultimele 2-3 luni la cote alarmante. Grupuri antiromanesti discuta despre metode de a-i anihila pe romanii, care acum, indiferent de scopul pentru care sunt acolo, sunt cu totii violatori, in opinia acestora. Se afiseaza postere cu tenta rasiala. In paralel, romanii agresati nu-si denunta agresorii de teama repercursiunilor. Motivul cel mai vehiculat pentru faptele italienilor e acela ca... le-ar „fura locurile de munca acestora”. Nu contest ca romanii nostri nu s-au dedat la fapte ireprobabile. Nu vreau sa-i scuz si nici sa le gasesc justificare pentru faptele lor, dar ma deranjeaza lipsa de diplomatie a peninsularilor, in situatia data. Ma mai derajeaza teribil si hotararea lor de a face clase separate in scoli pentru copiii romanilor care muncesc acolo.
Am citit ca in acest an va avea loc primul Congres al romanilor de pretudindeni. Autoritatile romane trebuie sa sprijine in continuare actiunile care vin in intampinarea nevoilor concrete ale romanilor din Italia si de pretutindeni: noi trebuie sa ne pastram identitatea lingvistica, traditiile, religia. Sa ne promovam valorile asa cum am facut-o si pana acum. Trebuie sa ajungem sa nu plecam capul atunci cand spunem ca suntem romani. Oriunde in lumea asta vom gasi oameni cu statut de imigrant si trebuie perceput corect!

Raven
01.04.2009, 07:10
Agresiunile fizice si verbale impotriva romanilor din Italia au ajuns in ultimele 2-3 luni la cote alarmante. Grupuri antiromanesti discuta despre metode de a-i anihila pe romanii, care acum, indiferent de scopul pentru care sunt acolo, sunt cu totii violatori, in opinia acestora. Se afiseaza postere cu tenta rasiala. In paralel, romanii agresati nu-si denunta agresorii de teama repercursiunilor. Motivul cel mai vehiculat pentru faptele italienilor e acela ca... le-ar „fura locurile de munca acestora”. Nu contest ca romanii nostri nu s-au dedat la fapte ireprobabile. Nu vreau sa-i scuz si nici sa le gasesc justificare pentru faptele lor, dar ma deranjeaza lipsa de diplomatie a peninsularilor, in situatia data. Ma mai derajeaza teribil si hotararea lor de a face clase separate in scoli pentru copiii romanilor care muncesc acolo.
Am citit ca in acest an va avea loc primul Congres al romanilor de pretudindeni. Autoritatile romane trebuie sa sprijine in continuare actiunile care vin in intampinarea nevoilor concrete ale romanilor din Italia si de pretutindeni: noi trebuie sa ne pastram identitatea lingvistica, traditiile, religia. Sa ne promovam valorile asa cum am facut-o si pana acum. Trebuie sa ajungem sa nu plecam capul atunci cand spunem ca suntem romani. Oriunde in lumea asta vom gasi oameni cu statut de imigrant si trebuie perceput corect!
Vina pt. toata chestia asta nu e a italianului de rand. Italianul de rand pur si simplu nu prea mai are variante de autoaparare plus ca nici nu este corect informat de mass media.
Vina e trifazica:

I - Italia a fost invadata de borfasi emigranti, f. multi din ei cetateni romani.

II - Statul roman nu promoveaza aproape deloc romanitatea si romanismul. In fapt, prin actiunile si manifestarile sale, statul roman nu arata altceva decat ca este o adunatura de spertari pe care nu-i intereseaza decat de "mie ce-mi iese?" (de-aia cel mai mare aeroport din RO nu are ca legaturi de transport cu metropola decat taxiurile lui Bombo si o linie de autobuz).

III - Statul italian e un stat condus de potlogari de talie mondiala si e instabil politic. Ce alt stat din Europa sau America de N a avut peste 50 de guverne de la 1945 incoace, cam un guvern pe an? Asta in addition la prim-ministri si politicieni de rang inalt mafioti.

lebada
01.04.2009, 07:31
III - Statul italian e un stat condus de potlogari de talie mondiala si e instabil politic. Ce alt stat din Europa sau America de N a avut peste 50 de guverne de la 1945 incoace, cam un guvern pe an? Asta in addition la prim-ministri si politicieni de rang inalt mafioti.

Poate ca ai dreptate legat de numarul de guverne, dar e chestie si de onoare aici. Uita-te la guvernul ceh cum a fost fortat sa demisioneze in plina presedintie UE. De ce? Pentru votul de neincredere acordat premierului! Aici se recurgea imediat la traficul de influenta: ori din partea presedintelui, ori din partea justitiei, ori a nu stiu carui partid! Acolo nu merge asa! Adica...te suna nu stiu cine si dicteaza sa opresti nu stiu ce dosar, pe nu stiu ce motive! Rusine si pentru asta le-as da un set de cartoane rosii! De asta sustin ca... 1000 de baionete nu fac cat trei ziare ostile guvernului!

Raven
01.04.2009, 08:18
Poate ca ai dreptate legat de numarul de guverne, dar e chestie si de onoare aici. Uita-te la guvernul ceh cum a fost fortat sa demisioneze in plina presedintie UE. De ce? Pentru votul de neincredere acordat premierului! Aici se recurgea imediat la traficul de influenta: ori din partea presedintelui, ori din partea justitiei, ori a nu stiu carui partid! Acolo nu merge asa! Adica...te suna nu stiu cine si dicteaza sa opresti nu stiu ce dosar, pe nu stiu ce motive! Rusine si pentru asta le-as da un set de cartoane rosii! De asta sustin ca... 1000 de baionete nu fac cat trei ziare ostile guvernului!
Onoare, eh? Cand ciolaniada e generalizata, onoarea e minimizata, redusa (aproape) la zero.

Corect cred ca e nu doar statul italian sa ia cartoane rosii, ci si statul roman. Asa, la unison.

lebada
01.04.2009, 11:07
Corect cred ca e nu doar statul italian sa ia cartoane rosii, ci si statul roman. Asa, la unison.

Pai, in speta de guvernul roman vorbeam, dar nu absolv nici guvernul italian de cartonasele rosii. Pana la acest moment nu prea au luat decizii rapide si de efect! Ramanem in asteptare!

divo
01.04.2009, 13:08
Vina pt. toata chestia asta nu e a italianului de rand. Italianul de rand pur si simplu nu prea mai are variante de autoaparare plus ca nici nu este corect informat de mass media.
Vina e trifazica:

I - Italia a fost invadata de borfasi emigranti, f. multi din ei cetateni romani.

II - Statul roman nu promoveaza aproape deloc romanitatea si romanismul. In fapt, prin actiunile si manifestarile sale, statul roman nu arata altceva decat ca este o adunatura de spertari pe care nu-i intereseaza decat de "mie ce-mi iese?" (de-aia cel mai mare aeroport din RO nu are ca legaturi de transport cu metropola decat taxiurile lui Bombo si o linie de autobuz).

Cum nu Raven?Doar a trimis Fanfara Ciocarlia sa le arate ce "artisti" sunt romanii, asta in conditiile in care infractorii cu pasaport romanesc terorizau Peninsula,si se cerea o interventie hotarata a statului roman! :-?

artemis_z
01.04.2009, 14:28
Italia e tara tuturor posibilitatilor in cuvinte simple.
Grupurile de asazisi "fascisti" care striga sloganuri antiromania si antiromani sint
alcatuite din niste exaltati, extremisti , care s-au unit intr-un grup numit
Forza Nuova unde ura pt. imigrant este punctul forte al programului.
Fac mitinguri de protest, incendiaza magazine si incita lumea la violenta.DAr
sint putini, si cred ca nu-s prea bagati in seama.
Mult zgomot pt.niste nimicuri Au format inclusiv pe facebook grupuri care au ca scop ura rasiala.
Raven are dreptate la unele puncte .
A fost invadata Italia, e drept, dar e drept ca in Italia, ca emigrant clandestin
, la Urgenta, de exemplu, intii ti se acorda primul ajutor si numai pe urma eventual ti
se da foaie de expulzare.
Eventual, deoarece multi medici nu denunta .

Unde s-a mai vazut Stat (si cred ca am mai adus n discutie chestiunea asta) care sa aibe in
Parlament persoane cu cazier penal ? Exemplu fiind insusi Primul Ministru,mare orator care
considera tara asta drept ograda personala.
Abuzivism si coruptie la nivel inalt, ce exemplu poate sa dea multimii?
Statul Roman , da, nu-si prea apara cetatenii,dar la urma
urmei, eu, ca rezident al altei tari, ca emigrant care traiesc in afara Romaniei, de ce ar trebui
sa astept sa ma apere Statul Roman si nu Statul in care am decis sa plec? Si unde muncesc si
platesc taxele, la urma urmei?!
in Italia exista peste 100 (cred) de asociatii ale romanilor. Exista si partide.
Spre rusinea mea, nu stiu sa zic prea multe, nu ma intereseaza ,deci nu m-am obosit sa ma
implic in viata lor. Asa ca ceea ce stiu e doar din auzite.
Aud ca e o goana nebuna dupa ciolan si mai putin goana pt a rezolva niste probleme reale
a unei comunitati.
Nu toti romanii au parte de un tratament rau in Italia
daca ar fi asa, de ce totusi peste 1 milion au locuri de munca si s-au implicat atat de bine
in viata de aici incat nu auzi de ei pt ca-si vad de treaba lor, la fel cum fac toti locuitorii
onesti ai tarii?!
Nu exista rasa,culoare si nationalitate pt. delincventa. Inaintea "valului" de romani,
au fost luati pe rind albanezii,sau marocanii sau tunisienii. Massmedia are contributia ei foarte groasa cind e vorba despre cronica neagra in care
sunt implicati strainii,in general. Nu e totuna sa auzi "o persoana a fost injunghiata
/furata/violata/etc " sau " o persoana a fost furata /etc de catre un roman/musulman/albanez/etc"
Sunt mesaje subliminale care zi de zi le inmagazinam, de genul astuia.
Poti gasi 2 randuri de cronica neagra unde un italian a omorat-o pe ma-sa, si poti
gasi 2 saptamani de prima pagina unde un emigrant a violat o baba. In aceeasi zi ambele fapte.

Raven
01.04.2009, 14:43
Statul Roman , da, nu-si prea apara cetatenii,dar la urma
urmei, eu, ca rezident al altei tari, ca emigrant care traiesc in afara Romaniei, de ce ar trebui
sa astept sa ma apere Statul Roman si nu Statul in care am decis sa plec? Si unde muncesc si
platesc taxele, la urma urmei?!
Pt. ca nu esti cetateanul Italiei, ci al Romaniei. In tara de destinatie ai drepturi conform statutului tau de acolo, ex. rezident, rezident permanent (echivalent cu green cardistii in USofA) etc. Daca ai si cetatenie italiana, nu doar romana atunci e altceva.

E de datoria misiunilor diplomatice romanesti din strainatate, a Ministerului de Externe roman si deci a guvernului RO sa reprezinte si sa ajute propriii sai cetateni din strainatate.
Cum reprezinta pe cetatenii romani din strainatate misiunile diplomatice ale RO? Welll, de cele mai multe ori e un fel de dinte-gaura-lipsa-pauza in reprezentarea asta. Nu ca n-ar exista si exceptii.

artemis_z
01.04.2009, 14:51
Totusi, eu inclin sa cred ca din moment ce stau intr-o alta tara, muncesc si platesc taxele catre ea, e de datoria ei sa ma apere la nevoie.
Sistemul sanitar, politia, carabinierii, pompierii , si cite altele or mai trebui.
Misiunile diplomatice sa ma apere ca turist eventual.

Si ca fapt divers, nevasta Consulului de la Milano , cica, e cautata pt ca a servit unui roman niste documente false pt. permis de conducere.
Mda...

sorin
01.04.2009, 14:54
E de datoria misiunilor diplomatice romanesti din strainatate, a Ministerului de Externe roman si deci a guvernului RO sa reprezinte si sa ajute propriii sai cetateni din strainatate.
Cand o sa vezi asa ceva intr-o tara unde traiesc romani, sa-mi dai de stire urgent si foarte momentan :-?

Raven
01.04.2009, 14:59
Cand o sa vezi asa ceva intr-o tara unde traiesc romani, sa-mi dai de stire urgent si foarte momentan :-?
In Tara Minunilor a lu' Alice.

Acuma daca esti vreun Paler la biroul Agerpress din Italia (ca tot e vorba de Italia) se schimba treaba, esti reprezentat cu promptitudine, inclusiv cu imunitate diplomatica ca doar servesti patria, pardon regimul, interesele, aleaalea.

divo
01.04.2009, 15:04
Totusi, eu inclin sa cred ca din moment ce stau intr-o alta tara, muncesc si platesc taxele catre ea, e de datoria ei sa ma apere la nevoie.
Sistemul sanitar, politia, carabinierii, pompierii , si cite altele or mai trebui.
Misiunile diplomatice sa ma apere ca turist eventual.

Si ca fapt divers, nevasta Consulului de la Milano , cica, e cautata pt ca a servit unui roman niste documente false pt. permis de conducere.
Mda...

Daca esti doar cetatean roman,autoritatile romane sunt cele care trebuie sa te ajute in anumite cazuri. Uita-te la un exemplu(cam sinistru ce-i drept): in cazul nefericit al unei rapiri,se ia legatura cu tara in care cel rapit are cetatenie. :-?

elliane
05.04.2009, 13:43
Asta este marea vina a statului italian,c-a lasat sa intre in tara lor,toti cei care zici mai sus.Cit despre guvernul Italiei,mai bine sa ne uitam in gradina noastra, ca nu sintem de invidiat.Protejarea romanului in strainatate??Ia vedeti de ce a fost retras consulul roman de la Milano.Sa fim respectati ca romani in strainatate?Ce fel de persoane ne apara interesele?
N-am suferit nici o discriminare niciodata.Mi-am vazut de treaba,ca si marea majoritate a italienilor.Am dat si dau ceea ce am primit.

shogunelu
05.04.2009, 14:14
Niste exemple de gandire "luminata" :
http://blog.gardianul.ro/2009/04/02/traim-ca-niste-animale-abjecte-zice-o-profesoara-universitara-din-italia/

artemis_z
06.04.2009, 09:10
Niste exemple de gandire "luminata" :
http://blog.gardianul.ro/2009/04/02/traim-ca-niste-animale-abjecte-zice-o-profesoara-universitara-din-italia/

Oh...da !!! a circulat stirea aceasta printr-o gramada de ziare si bloguri din tara.
La un moment dat ma intrebam daca nu cumva era vreo gluma de 1 aprilie.
Sau ar trebui sa m-apuce groaza, ca pasibila criminala ce sint, nascuta inntr-unul din anii de glorie ai decreteilor...

Explicatia, continua ea, ar fi existenta, in istoria recenta a Romaniei, a unui aspect “ingrijorator si foarte putin studiat (…)- politica demografica a lui Ceausescu”. Citand copios expresii si declaratii din filmul “Decreteii”- al regizorului Florin Iepan, autoarea trage concluzia ca unul din efectele psihologice ale politicii ceausiste ar fi gradul de violenta genetica al copiilor nascuti intre 1966 si 1989, dupa emanarea decretului 770 de interzicere a avortului. Urmeaza un capitol in care sunt descrise conditiile teribile ale copiilor abandonati in orfelinate, transformate in “lagare” dupa caderea regimului.

http://www.hotnews.ro/stiri-diaspora-5543358-teoria-unui-psiholog-italian-violenta-genetica-decreteilor-cauza-delictelor-comise-romani-italia.htm