PDA

Arată versiune întreagă : castigator de viza

sorin66
14.07.2005, 00:03
salut,

ma numesc sorin si va anunt ca tocmai am primit scrisoarea de felicitare pt castigarea vizei. Cine poate sa-mi dea mai multe sfaturi despre: urmatorii pasi, cat timp mai dureaza pana sunt chemat la interviu, ce fac dupa ce iau viza, cum gasesc un job, cum gasesc cazare......? sunt o groaza de intrebari si astept ceva sfaturi!

danielle
14.07.2005, 14:32
Mai intai te rog citeste ce s-a scris deja despre asta aici pe forum si apoi intreaba clar ce anume ti-e neclar. Eu iti voi raspunde pe scurt, detalii gasesti pe forum cate vrei.

Primul pas care il ai de facut este sa trimiti cat mai repede formularele primite in plic, completate, la KCC.

Interviurile incep in luna octombrie iar al tau va fi programat in functie de numarul de caz pe care il ai(ultimele 4-5 cifre)

Dupa ce iei viza ai 6 luni sa intri in US, daca nu pierzi viza.

Job nu poti gasi de la distanta decat daca eventual ai o cunostinta, oricum prima luna trebuie sa astepti sa iti vina actele americane(respectiv Green Card si Social Security Number)

Cazare, tot printr-o cunostinta sau apeland la vreo biserica...sau prieteni, rude, cunostinte de-ale prietenilor/rudelor/cunostintelor.

PS. N-ai castigat inca nici o viza(ma raportez la titlul mesajului)ci doar dreptul de a participa la un interviu. De-abia acolo se vor decide daca vei primi sau nu viza.

sorin66
17.07.2005, 22:13
merci,

Ai dreptate, ma pot considera castigator numai dupa interviu. Am trimis deja formularele si astept plicul 2. Am numarul 11xxx. Cand crezi ca o sa primesc plicul 2?

OK despre job-uri, inteleg ca trebuie sa caut (sa trimit cv-uri) numai cand sunt in state.

Am 39 ani, sunt casatoritsi sunt inginer electrotehnic. Cunosc foarte bine service pt echipamente electricesi proiectare instalatii electrice in AutoCAD. Vorbesc bine engleza si franceza. In ce zona a statelor sa ma orientez pentru a gasi mai usor de munca?

Daca trebuie sa mai aprofundez ceva va rog sa ma sfatuiti!

sorin66

gabila100
26.07.2005, 01:37
Salut Sorin,

Si eu am nr 11xxx .Cine stie , poate o sa ne vedem la ambasada smileys/smiley2.gif.Din ceea ce cred eu o sa avem interviul undeva la inceputul anului viitor.Bafta!

Pana atunci treb sa-ti pregatesti dosarulca un adevarat luptator...smileys/smiley99.gif

sorin66
15.08.2005, 20:45
salut gabila,

eu sunt din bucuresti si poate ne vadem la o bere.(0742.102.892)

sorin66
15.08.2005, 20:46
salut gabila,

eu sunt din bucuresti si poate ne vedem la o bere(0742.102.892)